Jümtur gnhsdje (£rmra»t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Versnelde Bouw van Bruggen 74*/ en~}Jetnü Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5a Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct No. 6267 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5S936 DINSDAG 14 DECEMBER 1937 18e Jaargang abbertentieprihen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meerf 0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van J—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Om den lezerskring extra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert, ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondagsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar ir beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE ONBEHOORLIJK EN ONWAAR De roode pers had Zaterdagavond een ca- ricatuur op het voorontwerp van wet inzake beperking van loonarbeid voor de gehuwde vrouw welke toah eigenlijk niet door de beu gel kon. We zijn op dit punt waarlijk niet overge voelig en geven den beekenaar gaarne de eer dat hij in de regel prachtig werk levert: som mige prenten waren onbetaalbaar. Men denke aan de devaluatie: Colijn als een zwaluw met ce zwevende gulden wegvliegend en daar onder: „Zwaluw, waarheen is uw vlucht?" of onlangs de kop van Mussert als een knoes tige boomstam, waar de bladen afvallen en de paddestoelen boven op groeien. Dat was raak. Maar Zaterdag bracht de plaat minister Romme in beeld, die een gestudeerde vrouw een keuken binnenduwt en op de achtergrond de schim van Goring die den minister op duwt en fluistert: „Precies mijn idee". Wij vinden die spotprent onbehoorlijk en on waar. Onbehoorlijk en onwaar, omdat deze voor genomen maatregel niets te maiken heeft met fascisme of nationaal-socialisme, doch steun' op Christelijke beginselen en subsidiair op praktische overwegingen ten aanzien van de werkloosheid; terwijl iemand iets verbieden te doen nog niet hetzelfde is als iemand op te dragen iets te verrichten. Tenslotte is ongetwijfeld onbedoeld deze plaat' een beleeddging voor de huismoe der, die gebonden is en zich gebonden voelt wn de bekende drie K's: Kinderen, Kamer «1 Keuken; en in die arbeid, als zij een ge- loovige vrouw is, een Goddelijke taak aan- vasrdt. Laat zij gerust met een karbies of hengselmandje om boodschappen over straat gaan; haar arbeid heeft voor de maatschappij zeker niet minder waarde dan die van de „gestudeerde vrouw" met de aktetasch. „BEPROEFT DE GEESTEN" Wij meenen het verhaal al eerder gehoord of gelezen te hebben, maar dat doet er nia» toe. „Verkenner" vertelt in de roode pers, dat hij eens met een gezelschap op reis was door Sumatra, en in Taroentoeng een defect aan de auto kreeg. Op zoek naar technische hulp werd hij verwezen naar meneer Samuel en „Verkenner" dacht: „dat is zéker een vakbe kwame Engelsehroan, die ons helpen kan", doch het bleek een bekeerde Batakker te zijn met gelijk vaak gebeurt een Bijbelsche Immers, toen men Samuel vroeg of hij naar de auto wilde kijken, antwoordde deze: „Zeker, meneer; dat zal ik morgen doen". Morgen? Ja, want vandaag is het Zondag. *t Was een tikje beschamend voor ons, er kent de schrijver, dat wij daaraan heelemaal niet gedacht hadden. Maar hij laat er on middellijk op volgen, dat het vermaan niet ce minste indruk op hem maakte. Integen deel, zijn brein werkte met een snelheid als alleen een rechercheur van Scotland Yard zou kunnen evenaren om den man van zijn Christelijke principes af te brengen. En toen or-tstond het volgende gesprek: „Luistert u eens! Hoe lang kent u de Bijbel?" vroeg één onzer. „Drie jaar, meneer." „Nu, ik ken hem al vijf en dertig jaar. En u wilt dan ook zeker wel op mijn ge zag gelooven, dat u gerustelijk een vreem deling, die in nood verkeert, op Zondag moogt helpen?" Dart was voor Samuel een nieuw gezichts punt, hij dacht even na en ging toen naar de auto kijken om te constateeren, dat hij geen kans zag hem te repaireeren. Waarop dan de conclusie volgt: De lezer zal begrijpen, dat wij onze theologische vindingrijkheid prezen, die ons er voor had behoed een etmaal op deze ontdekking te moeten wachten. Wart hier theologische vindingrijkheid ge noemd wordt is in de grond der zaak vree- selijke spotternij, al zal hert zoo wel niert be doeld zdjn; doch het is geen wonder dat de arbeid der zendelingen zwaar is, wanneer Westersdhe „Christenen" de eenvoudige waarheden der Schrift aldus verknoeien ten eigen bate. „Verkenner" had bij Samuel in de leer moeten blijven. En het is te ver staan dart Stanley Jones verhaalt van een Britsoh-Indiër, die een zendeling toevoegde: „Komt ge Christus prediken, dan zijrt gij wel kom; komt gij .met Westersche „Christe nen" blijf dan liever weg." Deze man verstond wat het zeggen wil: ^Beproeft alle dingen; behoudt het goede." DE PRINS NAAR SOESTDIJK? Met Kerstfeest weer in eigen omgeving Naar de „Tel" verneemt .overwegen de be handelende geneesheeren van Prins Bern- hard de mogelijkheid, dat de Prins nog voor het Kerstfeest naar het paleis Socst- dijk vervoerd zal kunnen worden. Het ziek teproces verloopt, gelijk uit de officieele communiqué's blijkt, gunstig, en. al zal de Prins nóg geruimen tijd volkomen rust moeten houden, toch is de kans niet geheel buitengesloten, dat over eenige weken een voorzichtig vervoer mogelijk zal zijn, zoo dat het Prinselijk Paar met Keretmis weer eigen omgeving zou kunnen zijn. Uiter aard is een beslissing daarover nog niet ge nomen en zal deze nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Jonge en aanstaande drukkerspatroons Een vereeniging opgericht "Nadat reeds op een bijeenkomst in October tot oprichting was besloten, heeft Zaterdag 11 de-aer te Utrecht de eerste algemecne vergadering plaats gehad van de Vereeniging van jonge en aanstaande Drukkerspatroons. Statuten en huishoudelijk reglement wer den vastgesteld, op grond waarvan een nau we samenwerking met de federatio der werkgeversorganisaties in het boekdruk kersbedrijf zal plaats vinden. Het ledental bedraagt thans 108, terwijl afdeelingen zijn opgericht in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam. Utrecht, het Noorden en Oosten en Zuiden. In het hoofdhestuur werden gekozen de heerenL. Bergmans Jr., Tilburg, N. Buy ten Jr., Amsterdam. A. D i e m e r. Utrecht. J W Gerlings, Utrerht; W O A Lans, Rotterdam, B. M. Levis son. Den Haag; C J. C. Rooda, Groningen; H. v. S ij n, Rotterdam en O. Voorhoeve, Zwolle. Het secretariaat der vereeniging is geves tigd: Heerengracht 124, Amsterdam-C MALVERSATIE TE KRMPEN a. d. LEK KRIMPEN AAN DE LEK, 14 Dec. Nadat verleden week in verband met aan het lioht gekomen malversaties ten gemeentehuize een crisisambtenaar was gearresteerd, ie de gemeente-secretaris van Krimpen aan de Lek aangehouaen en naar Rotterdam over gébracht HET SPOORWEGVERVOER OP ZONDAG Aanmoediging blijft achterwege Speciale lage tarieven contrabande Het stilleggen van het geheele openbaar vervoer op Zondag of ae invoering van een algemeenen wekelijkschen rustdag buiten den Zondag acht Minister van Buuren, naar hij in de M. v. A. in zake de begrooting van het Verkeersfonds opmerkt, maatregelen die practisch niet doorvoerbaar zijn. De in de Troonrede aangekondigde onthouding door de Overheio van aan moediging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkschen rustdag aanlei ding geeft, leidt op het gebied van het spoorwegverkeer tot deze toepassing dat van de zijde der spoorwegdirectie Zon- dagsvervoer tegen speciale lage tarieven niet behoort te worden bevorderd. Het maken van reclame voor dat Zondags- vervoer is mede onder het begrip aanmoedi gen te verstaan en behoort dus ook achter wege te blijven Het inleggen van extra treinen op Zondag in de gevallen, waarin daaraan bepaaldelijk behoefte bestaat, waarbij vervoerprijzen naar het ministerieel goedgekeurde Nederland- sche Reizigerstarief berekend worden, is met het hiervoor vermeld standpunt niet in strijd. De Minister zal er nauwlettend voor wa ken. dat bij de voorz.iening in de zoo juist bedoelde vervoersbehoeften, de godsaienstige en gezinsbelangen van het personeel zooveel mogelijk worden behartigd. Dat overigens de regeling van den dienst en van de dienstvervulling op Zondag zoo danig oient te zijn, dat het personeel zoo "min mogelijk in zijn godsdienstige belangen wordt geschaad is ook de meening van den Minister en zal door hem zooveel mogelijk worden nagestreefd. De Rotterdamsche rechtbank deed gister uitspraak in de zaak tegen den 33-jarigen predikar.it W. V., uit Reeuwijk, die terecht heeft gestaan, omdat hij den burgemeester van Waddinxvöen door middel van een ge schrift beleedigd zou hebben. De rechtbank achtte de beleediging bewezen en veroor deelde verdachte in verband met. verzach tende omstandigheden, tot vijf gulden boete subs, éêo dag hechtenis. Het O.M. had f 25 boete subs, tien dagen geëisoht. DE SPOORWEGWERKEN TE UTRECHT. Een suggestieve foto van de nieuwe lijnen welke zijn aangelegd bij het Centraal Station te Utrecht en welke in den nacht van Zondag op Maandag jl. in gebruik zijn genomen. De eerste trein gaat over het nieuwe spoor. Tevens geeft deze foto een gezicht op het nieuwe weg dek over de Kanaalstraat-tunnel, welke gereed is gekomen (rechts). VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Ant-i woord aan de Tweede Kamer over de bei grooting van het Verkeersfonds. Verschenen is de Memorie van Anti woord inzake de begrooting Zuiderzeei fonds-1938. Gister ir Prof. Dr. F. G. Grosheide, ter gelegenheid van zijn 25-jarig professoraat! te Amsterdam gehuldigd. De Rudolphstichting heeft gister heS tienjarig bestaan herdacht. Gister heeft de heer W. Kok afscheid genomen als bestuurder van het C.N.V« In dezelfde samenkomst is de D.E.L.-film voor de eerste maal vertoond. Overleden is Ds. J. M. Jalink, predikant; der Ned. Herv. Kerk te Den Haag. Nanking is gevallen: in Peiping komfl een nieuwe „Chineesche" regeering. Roosevelt zendt een boodschap aan den Japanschen keizer. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND ln den afgeloopen nacht omstreeks vier uudis brand uitgebroken in de groote land- bouwschuur van den heer Scholts te Oud MiHingcn, aan den Straatweg Apeldoorn V o o r t h u i z e n. De Apeldoornsche brand weer, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was, kon wegens gebrek aan blusch- «ater niets uitrichten. De groote loods, waarin tractors, ploegen en sorteermachines waren ondergebracht, brandde tot den grond .toe af. De waardevolle landbouwmachines 'werden door hert vuur verwoest. Vijf var kens kwamen in de vlammen om. Drie stroo mijten vatten eveneens vlam, waarbij 120.000 kg. etroo verloren ging. Aanvankelijk dreig de het rieten dak van een nabij gelegen cafe vlam te vatten, doch de brandweer wist ver dere uitbreiding van de vuurzee te voor komen. ONEERLIJKE KANTOORBEDIENDE Ca. 1700 verduisterd Onlangs zijn op het postkantoor te G e- mert onregelmatigheden ontdekt, welke bleken gepleegd te zijn door den kantoorbe diende G. J. J. De man werd in arrest ge steld, terwijl het onderzoek werd voortgezet. Dit heeft thans aan 't licht gebracht, dat hij door geknoei m <t wissels zich in den loop van tijd een bedrag van ongeveer f 1700 heeft toegeëigend. IN 1941 EEN ZEVENTAL GEREED Tunnel te Rotterdam heeft geen blijvende beteekenis voor doorgaand verkeer Binnenvaart en Autovervoer In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Verkeersfonds 1938 deelt de Minister van Waterstaat mede, dat hij zich voorstelt in de eerste helft van het volgend Jaar een wetsontwerp in te dienen tot regeling van de binnenvaart waarbij voortgebouwd zal worden op de wet van 5 Mei 1933, betreffende de evenredige vrachtverdeeling, terwijl hij voorts ongeveer gelijktijdig een voorloo- pige regeling ten aanzien van het goe derenvervoer per auto zich voorstelt te bevorderen. Hef daarbij op den grondslag van een, van de commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds ontvangen rapport, in te voeren vergunningsstelsel, zal zoowel de vrachtautodiensten als het ongeregeld vervoer omvatten. Voor 1938 is vermoedelijk noodig f3.1S2.000 voor spoorwegen, f 9.121.000 voor water wegen en f22.442.000 voor landwegen zon der bruggen over de groote rivieren. Samen f 34.745.000. Voor aanleg van wegen en wegvakken op het Rijkswegenplan voorkomende, is na 1938 vermoedelijk rond 130 millioen gulden noo dig; voor voltooiing van in aanleg en ver betering zijnde waterwegen rond 50 mil lioen gulden. Indien geen andere nieuwe werken wor den aangevat dan die, waarop is gerekend en deze werken geheel uit den kapitaal dienst werden gefinancierd, zou de schuld in totaal kunnen oploopen tot rond 250 mi] lioen gulden. Reglement autovervoer personen In afwachting van de voorgeschreven wettelijke bepaling, welke de Minister zoo veel mogelijk hoopt te bespoedigen, zal in aan den dag komende leemten ook verder zooveel mogelijk moeten worden voorzien door wijziging of aanvulling van het regle ment autovervoer personen. Volgens van den Minister van Financiën verkregen inlichting was op een totaal van ongeveer 410 millioen gulden spoorweg- waarden dezer dagen nog niet ingewisseld f 1.785 750. Pensioenwet spoorweg-ambtenaren Een wetsontwerp tot wijziging yan de pensioenwet voor de spoorwegambte- ren 1925 zal, naar de Minister vertrouwt binnenkort de Kamer bereiken. Dat ten aanzien van de burgerlijke en militaire ambtenaren van een herbereke ning is moeten worden afgezien, levert naar de meening der Regeering geen vol doenden grond op om de in den loop van het vorig jaar in gemeen overleg met de Statcn-Generaal ingevoerde korting op de spoorwegpensioenen thans weder in te trek ken, te minder daar de wet. blijkens het daarbij in de pensioenwet voorde spoorweg ambtenaren ingelasc.hte artikel 80b, een wijdere strekking heeft en in zooverre een principieele afwijking vormt van de pen sioenregeling voor de burgerlijke en mili taire ambtenaren. Ook overigens is en wordt in de laatste jaren het streven naar gelijkvormigheid tusschon de beide pen sioenregelingen niet zoo strikt meer in het oog gehouden. De onbewaakte overwegen De proefneming met een automatische sein-inrichting op den overweg van den rijksweg te Steen w ij k. kan als geslaagd worden beschouwd zoodat in den laatsten tijd aan de spoorwegdirectie vergunning is verleend, bij eenige thans nog bewaakte overwegen, waar de omstandigheden niet toelaten de be wak ine zonder meer op te heffen, de afsluitingen weg te nemen onder voorwaarde, dat een automatische sein-in- richting zal worden aangebracht. De vraag, welk standpunt moet worden ingenomen ten opzichte van het plaatsen van dergelijke inrichtingen op thans reeds onbewaakte overwegen, in het bijzonder wie daarvan de kosten zullen hebben te dragen is nog in overweging. Waterwegen De Minister hoopt zijn standpunt met be trekking tot het eindpunt van het kanaal GroningenIJsselmeer zeer binnenkort te kunnen bepalen. De nieuwe brug over de Dedemsvaart bij Lichtmis zal waarschijnlijk tegen Juli a.s. voor het verkeer worden opengesteld. Ten aanzien van de verdere afwerking van de Twente kanalen heeft de Minister zijn standpunt nog niet bepaald. De weg Amsterdam—Bodegraven Het lag aanvankelijk in de bedoeling het wegvak Amsterda m—B 0 d e g r a van het rijkswegen plan af te voeren. Nadere overweging heeft den minister er toe geleid te bevorderen, dat dit wegvak, waarvan de kosten geraamd worden op 9.410.000, of met inbegrip van de personeelskosten op rond 10 millioen, op het plan zal worden gehandhaafd. Autosnelweg naar Zuid-Limburg De voorgenomen aanleg van autosnelweg van Eindhoven naar Zuid-Limburg zal den bouw van een vaste brug over de Maas nabij W e s s e m noodig maken. Ofschoon het tracé voor dezen weg nog niet definitief is vastgesteld, kan wel worden medegedeeld dat het waarschijnlijk langs Leende. Maarheeze, Weert, Maasbracht en Echt zal loopen. Het ligt in de bedoeling de Weste lijke verbinding Rotterdam-Amsterdam over Leiden het eerst tot stand te bren gen. Zeer spoedig zal met de aanleg van den weg Arnhein-Nijmegcn worden aangevan gen. De weg za in 1941 voltooid zijn en met de grootste spoed worden uitgevoerd Bruggen en tunnels In de eerstkomende jaren zullen gereed komen de bruggen over de Maas te H e del, welke nagenoeg voltooid is, over de Merwedc te Dordrecht, over de Noord te H e n d r i k-I d o-A mbaebt, over den IJssel te Deventer, over den Holland sclien IJssel te Krimpen a. d. IJssel. over de Merwede te Gorinchem en over den IJssel te Doesburg. F.ind 1941 zullen deze bruggen voor he» verkeer zijn opengesteld. Voor de overbrugging van de Merwede bij Gorinchem is een plan opgemaakt waaromtrent dezer dagen advies door de commissie v?n overleg voor de wegen wi uitgebracht. De minister hoopt spoedig staat te zijn eei. beslissing over het uit voeren plan te nemen. De tunnel te Rotterdam dient in hoofdzaak om een betere verbinding tus schen de heide stadsdeelen ter weerszijden van de Nieuwe Maas te verkrijgen. Van den bouw van de tunnel zal ook het door gaand verkeer nut hebben, omdat hierdoor en mede door verbetering van de naar de tunnel leidende straten een belangrijke betere Noord-Zuid doorgang door Rotterdam dan de thans aanwezige zal ontstaan. Hier door zal het mogelijk zijn den bouw van de brug bij den Stornipokler met de toeleiden- de wegen nog eenigen tijd uit te stellen. Verwacht moet echter worden, dat de ver beterde doorgang door Rotterdam als ge Volg van toeneming van het verkeer op den duur niet in de behoeften van het door gaan verkeer zal kunnen voorzien. Zoodra dit het geval mocht worden, zal de brug bij den stormpolder wor den gebouwd. Nadat deze gereed zal zijn, zal de tunnel' haar beteekenis voor het doorgaand verkeer grootendeela hebben verloren. In verband hiermede kan geen aanlei ding gevonden worden om de kosten van de tunnel geheel ten laste van het verkeers fonds te brengen. De getroffen regeling is deze, dat Rotterdam tot een tijdstip, dat de brug in den Stormpolder zal zijn voltooid, als renteloos voorschot de beschikking ver krijgt over het bedrag, waarop de kosten van deze brug met inbegrip van haar toe gangswegen, worden geraamd Over het tunnelviaagstuk te V eisen hoopt de Minister ten spoedigste een be slissing te nemen. DE DROOGLEGGING VAN DE WIERINGERMEER Totale kosten waren f 75.976.259 De uitkeeringen krachtens de Zuiderzeesteunwet In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting Zuiderzeefonds 1938 deelt de Minister mede, dat tot en met 1935 aan de droog legging van de Wieringermeer, met in begrip van de bijkomende kosten, totaal ten laste is gelegd 75.976.259. Tegenover de uitgaven staan inkomsten tot oen totaal bedrag van rond 4.720.000.— uit de droogmaking en tengevolge van toe vallige baten, zoodat tot ultimo 1935 een bedrag van rond 71 millioen gulden be schikbaar is gesteld. Tot een lateren datum staan de uitgaven nog niet vast. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat de wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer spoedig, zoo mogelijk reeds op 1 Januari 1938, in werking zal treden. De voorbereidingen daartoe worden getroffen. De wet eiseht voor het openbaar lichaam een afzonder lijke begrooting, welke bij de wet moet worden vastgesteld. De minister stelt zich voor daarbij de financiering van de wer ken nader te overwegen. Omtrent de wijze, waarop de staats exploitatie, bedoeld in art. 1 van de wet van 31 Mei 1937 zal worden uitgevoerd, kan de minister nog geen mededeelingen doen. Vervreemding van gronden in de Wierin germeer kan- thans nog niet aan de orde worden gesteld. Wanneer het oogenblik voor verkoop van gronden is aangebroken zal de regeering aan de belangen van de zittende pachters aandacht schenken. De minister werkt er toe mede, dat bij de uitgifte van gronden ook aan het klein bedrijf een plaats wordt ingeruimd. Hij meent evenwel, dat de grootte der bedrij ven over het algemeen zoo moet zijn, dat een gezonde exploitatie van het bedrijf mo gelijk blijft. Zuiderzeesteunwet De vraag of de minister voornemens is nieuwe bepalingen uit te vaardigen ter uit voering van de Zuiderzeesteunwet is den minister niet duidelijk Wel is in den laat. sten tijd onderzocht, mede wegens de hooge uitgaven, welke de Zuiderzeesteunwet vor dert, of de resultaten van verschillende tegemoetkomingen wel evenredig zijn de daaraan verbonden uitgaven. Dit onderzoek heeft ertoe geleid, dat in het vervolg tegemoetkomingen, waarv practisch geen of weinig resultaat wordt verwacht, achterwege zullen blijven. De minister heeft daarbij op het oog de oplei ding van dochters van helnfighcbbenden e: voorts in het bijzonder de opleiding van zoons van belanghebbenden, welke er niet direct toe leidt, dat deze op betrekkelijk korten termijn door aanwending van eigen arbeidskracht een bestaan zullen vinden Hierbij kan ook nog genoemd worden ver leening van credieten voor bedrijven, waar van de ervaring geleerd heeft dat zij on der de tegenwoordige omstandigheden niet rendabel zijn. Schandelijke kindermishandeling In September j 1. is een ergerlijk geval van kindermishandeling aan het licht ge komen, dat zich heeft voorgedaan in een woninc in de Herculesstraat te H a De 38 jarige vrouw K., wier man haar ongeveer drie iaar geleden heeft verlaten, woonde daar sam,en met den weduwnaar S Kr waren zeven kinderen in huis. Een zevenjarig meisje, een dochtertje van den weduwnaar, en een vijfjarig zoontje van de vrouw werden herhaaldelijk met epn stuk hout bont en hlauw geslagen. Vooral het knaapje moert het ontcelden. Het kwam nooit in de buitenlucht en moest meestal met vastgesnoerde handjes in bed blijven Bovendien kroeg het nagenoeg niet te eten, waardoor hei in totaal ondervop den tcstand verkeerde. Gister stond de vrouw voor den Ifaar lemschen politic-rechter terecht. Een dok ter verklaarde, dat de lichaampjes der kin- PAULUSSEN N.V.-DEN HAAG „BLAUFRIES" AMSTERDAh ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede deren met wonden waren overdekt. Op ver scheidene plaatsen vertoonden zich boven dien bloeduitstortingen. De vrouw zei. dat zij geruimen tijd in zeer nerveuzen toestand had verkeerd, omdat zij een kind venvacht- te van den man, met wien zij samenwoon de. De Officier van Justitie hield een scherp requisitoir, waarin hij de vrouw een beul noemde Hij eischte een maand gevangenisstraf. Ook de politie rechter laakte het gedrag der vrouw ten zeerste en veroordeelde haar con form den eisch Zwaar weer op het IJsselmeer Twee schepen aan den grond Vannacht tusschen half vijf en vijf uur zijn twee schepen op het z g.n. Mid deldijkje voor de Hoornsche haven te Hoorn geioopen. Het eene schip, de „Koophandel I", kapi tein K. Hartkamp, van de Scheepvaart mij.» Van de Boon te Amsterdam, had water op de vuren gekregen en probeerde de haven binnen te loopen. Door de hooge zeeën en den feilen zuiderstorm liep het schip uit het roer op den steenen dam, waar het lek sloeg. Gevaar was niet aanwezig, daar de boot zich in den grond vastwerkte. Even later voer een zwart gevaarte rake lings aan de „Koophandel I" voorbij, om ook op den strekdam te geraken. Dit bleek een leege zandbak van de Amsterdamscho Railast Maatschappij te zijn. Twee mannén bevonden zich aan boord. De zandbak kwam met groote vaart op de pier, zoodat er enkele flinke gaten in sloegen en do bak water maakte, waardoor hij eveneens aan den grond zat. De Hoornsche visschers, de gebr. Last, begaven zich op de hulpsignalen onmiddel lijk met hun motorschuit naar de plaat* des onheils. Daar de beide vaartuigen vast zaten en de storm Inmiddels luwde, waa geen direct levensgevaar aanwezig. Van da zandbak werd het beddegoed en een man mee naar de haven genomen. Later zijn do kapitein en de schipper van de ..Koophan del I" van boord gehaald, om zich met huni reederij in verbinding te stellen. Op het oogenblik bevinden zicb nog tweo menschen up het schip. Nederlandsche oorlogsbodems Reisplan van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Het reisplan van Hr. Ms. pantsersclup ..Hertog Hendrik" naar de Straat van Gi braltar (Januari tot April 1938), onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. E. Klaassen, is als volgt vastgesteld: Donderdag 6 Jan. 1938 vertrek Den Hel der; 13 Jan. aankomst Gibraltar; 15 Jan. vertrek Gibraltar, begin convooidienst; 4 Febr. einde convooidienst, vertrek naar Oran; 5 Febr. aankomst te Oran; 9 Febr* vertrek van Oran; 11 Febr. aankomst to Gibraltar; 12 Febr. aanvang convooidienst; 6 Nlaart einde convooidienst, aankomst te Gibraltar; 7 Maart eventueel vertrek naar Tanger; 9 Maart aanvang convooidienst; 30 Maart einde convooidienst, aankomst te Gibraltar; 1 April vertrek van Gibraltar; S April aankomst te lYinchal; 12 April ver trek van Funchal, li) April aankomst Str. G'bfaltar, aanvang cou.ooiil n4; 22 April einde convooidienst, aankom t 1n Gihrallar; 23 April vertrek van Gibraltar; Vrijdag 29 April aankomst te Den Helder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1