LAATSTE NIEUWS 7ES OP EEN Pfl WIE ZIJN WIJ? De uitgang van 1937 NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 13 DECEMBER 1937 OUDE WETERING oouden jubileum der geref. m. v. pe heere zal 't voorzien" Do Geref. Meisjesvereen. „De Hecre zal voorzien" vierde haar 50-jarig bestaan in 'de Ghr. school alhier. Ds. W. v. d. Bos opende het feestelijk sa menzijn op de gebruikelijke wijze. Hierna Uep hij en hartelijk welkom toe aan de tal rijke aanwezigen. Het blijkt wel, aldus spr., Hat er iets bijzondere aan de hand is, gezien het talrijk publiek. In deze 50 jaar is er veel Ceranderd, doah het doel der vereeniging Leef nl. het uitreiken, van kleedingstukken tan behoeftigen der \gemeente Het werk tost veel inspanning en moeite. Doch dever eniging doet dit alles uit liefde. Zij acht het «oodig en 't wordt ook gewaardeerd. Spr. feliciteerde de vereeniging en sprak !Ue wensch uit, dat nog in lengte van jaren Geze arbeid voortgezet mag worden. Ds. J. Brouiwcr cn mej. W. v. Kempen kon- Hen wegens de weersgesteldheid niet aan- kvezig zijn doch telefonisch hadden zij hun felicitatie overgebracht Tevens waren ingekomen: een schrijven van oud-presidenten: mej. A. v. d. Lip, mej G. Kreling en mevr. Bontje. De presidente, mej. A. Krijger, hield aller eerst een inleiding over „De armen altijd met U". ontleend aan de geschiedenis van de zalving van Jezus door Maria, waarop Judas aanmerking maakte. Hierna kwam er een historisch overzicht op rijm, dav door W .v. Beveren, die thans te Nicuwveen vertoeft, gemaakt is. Aandach tig werd dit mooie overzicht aangehoord. "De avond werd verder afgewisseld door jaarverslagen, voordrachten en tableaux, ter wijl het kinderkoor onder leiding van den heer Goedgemutst den avond besloot. Het zingen door eenige debutantjes had vroolijk succes. Door verschillende vereenigingen werden cadeaux aangeboden Door de oud-diakenen, familieleden reeds overleden diakenen en de tegenwoor dige diakenen waren gelden verzameld, waardoor een nieuwe naaimachine gekocht kon worden. Bij monde van den heer P. v d. Velden werd deze aangeboden, met hand teekeningen van de gevers.. Ds. v. d. Bos sloot de vergadering op ge bruikelijke wijze. Prins Bernhard gaat vooruit De hoofdwond genezen De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bomhard, Jhr. mr. C. D e d e 1, verstrekte ons hedenmiddag het vol- gonde communiqué: „Sinds het laatste communiqué is uitgegeven, is de verbetering van den toestand van Prins Bernhard geleide lijk voortgeschreden. Niettemin blijft rust nog geboden. De hoofdwond is ge lezen. De toestand van den holjager Spek blijft gunstig. De operatiewond is goed genezen en er is reeds een begin van bewegingsmogelijkheid in de knie". De Koningin naar Amsterdam 's-Gr a venh age, 13 D«c. H. M. de Ko ningin is hedenochtend per auto naar Am- sterdam vertrokken om een bezoek aan Prins Bernhard te brengen. H. M. wordt in den loop van den middag in Den Haag terug verwacht. Beide Kerstdagen Zondag voor de post 's-Gravenhage, 13 Dec. Op den eersten Kerstdag, Zaterdag 25 December a.s., zal géén brief- en pakketposubestelling worden uitgevoerd. Alloen de stukken, welke andera ook op Zondagen te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen en Sche- veningen besteld worden, zullen, doch uit sluitend in de genoemde plaavsen, op den eersten Kerstdag worden besteld. In alle overige plaatsen is het afhalen van poststuk postbestelling betreft, voor het geheele land ken op 25 Dec. geregeid als op Zondagen. Beide Kerstdagen zullen derhalve wat als Zondagen worden beschouwd. De Tjerimai rommelt Bandoeng, 13 Dec. (Aenta)De Tjerimai de vulkaan nabij Gheribon, welke reeds eem- gen tijd geleden werking vertoonde, deed Zaterdag tweemaal een gerommel hooren, nl. te 15.53 uur en 16.18 uur. Gister werd wederom gerommel waarge- I nomen en wel voortdurend van 15.29 uur tot 15.38 uur, van 15.39 uur tot lo.41 uur en lb.u. tot 16.15 uur. Daarna werd het geluid nog De vulkaan zelf is onzichtbaar en in mist en wolken gehuld. Maandagochtend was. echter de top zicht baar. Uit de bres aan de Noordzijde van den Oostelijken hoofdkrater komen sterke, wit gekleurde dampen. De hoofdmantri van den vulkanologischen dienst stelt een onderzoek in. De slechte toestand in de schoenindustrie Kamers van Koophandel adresseeren Naar aanleiding van de zeer slechte toe stand in de Nederlandsche schoenindustrie hebben de Kamers van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk en van Til burg en omstreken zich met een adres ge wend tot de ministers van Economische en Sociale Zaken. In dit adres merken de Kamers op. dat zij met groote belangstelling de verdere behan deling van het ontwenvbedrijfsvergunnin- genwet tegemoet zien. Zij verzoeken den 'minister van Economische Zaken deze ver- gang van zaken en tegen het ontbreken van een financieel verslag, waaruit men de be steding van de gelden kon zien- Toen de aanwezigen dachten, dat de besprekingen konden beginnen, werd het congres ge sloten". Naar onze mcenlng konden goede N.SB.-ers hierop geen captie maken, want het is volkomen in stijl; maar nochtans^ „Onmiddellijk na het congres bedank ten de penningmeester van het hoofd bestuur btolwerk, de voorzitters van de afdeelingen Groningen, Den Haag, Nij megen, Alkmaar, Haarlem, IJmuiden, Eichelshoven en Amsterdam, benevens de penningmeester van de afdeeling Nij megen en de secretaris van de afdeeling Amsterdam. Deze functionarissen werden, zonder de leden er in te kennen, door den voor zitter van het Hoofdbestuur, het nailo- naal-socialistische kamerlid Wouden berg, door gewillige lieden vervangen' Toen begon tie oppositie zich te organi- sceren en thans is de oorlog openlijk uit gebroken: „Maandagmiddag heeft de vergadering van het hoofdbestuur plaats gevonden, waar do hecren Scheffer en De Ruyler. voorzitter en penningmeester der oude Ara- sterdamsche afdeeling, zijn geroyeerd. Maan dagavond vervoegde zich reeds een alvaar- diging van het hoofdbestuur met deurwaarder aan het afdeelingskantoor op de Reguliersgracht. Men poogde de deur ,open te steken", doch het kantoor bleek door de oppositie bezet en de deurwaarder trok zich terug. Dinsdagmorgen was het hoofdbestuur met een groep aanhangers op de Reguliersgracht aanwezig, doch wederom bleek het afdee lingskantoor bezet en men waagde blijkbaar niet om er binnen te dringen.' i .VOORHOUT GEMEENTERAAD De Raad der gemeente alhier kwam ln jopenbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester G, Bulten, AI- .wezic was het lid Colijn, Vastgesteld werd de pensioengrondslag |3L ingaande 1 Januari 1937 van: a. G. Bulten, ambt. burg. stand op f 27; b. A. Eggen, deurwaarder op f 116; c. mej. Piemel, ooncierge op f 468. B. ingaande 1 December 19®: <L W. van Elk, secretaris op f 2554; e. W, van Elk als pntvanger op f 1273, Een voorstel van B. en W. tot Vaststel ling van het 1ste suppletoir kohier wegens .Wegenbelasting 1937 werd ook zonder bnnf- idelijike stemming aangenomen. Volgde yoorstel van iB. en W. tpt handhaving bet geldleeningöbesluit ad f 69.204,51. Na een verduidelijking van den voorzit ter werd dit voorstel met algemeene stem men aangenomep. De punten 6. 7, 8 en 9 'der agenda werden vervolgens met eenige YÏeine opmerkingen zonder hoofdelijke I dMjminj; aangenomen, f |H>lgde nu een voorstel van B. en W. tot medewerking ex art. 72 L. O. wet 1920 Mn het bestuur der Chr. School, voor aan schaffing van nieuwe kachels in die school. De voorzitter deelt mede, dat dit kachels rullen worden met een speciale warme luchtverepreiding door de lokalen. Er zullen liaar het nieuwste systeem, buizen aange legd worden o.a. onder de ramen, op wel ke manier de warmte zal verspreid worden Aldus Sverd besloten. Nog volgde een zeer lange discussie over punt 11 der agenda: Vaststelling van een nieuwe verordening, regelend cle voorwaarden en het tarief voor levering van water door het gemeente- lnvordv nu een toelichting gegeven, welke de leden Kruithof en Spierenburg niet kan be ledigen. Besloten wordt hierna dat enkele iwijzigingen zullen worden aangebracht Het betreft hier do kweirtie der loonkooke rijen van bloembollen. Vervolgens wordt een voorstel van B. en W. aangenomen tot Wijziging der schoolgeldverordening. Volgde ook aanneming van het voorstel van B. en W. om aan armlastigen een Kerstloelage te verstrekken van f 2,50. Het lid Witteman juicht dit besluit van B. en [IV. toe en vraagt tevens, of de in werkver schaffing aangestelde werklooaen ook eer iKerstgiave zullen genieten, waarop de voor zitter bevestigend beantwoordt i De Commissaris der Koningin maakt be zwaar tegen het door den Raad genomen (zwaar tegen het door de raad genomen be sluit, tot vrije geneeskundige behandeling voor den gemeente-veldwachter. De cominis- iKris stelt nu voor: vrije geneeskundige be handeling door den gemeente-geneesheer en vervolgens een jaarlijksche toelage van f25 als evvntueele ziekenhuis verpleging nood zakelijk blijkt te zfijn. Aldus werd z.h.st. be sloten. Protest tegen de Leldsche Lichtfabrieken In de rondvraag vraagt de heer Spieren burg of de lantaarn voor straatverlichting al is geplaatst bij de in aanbouw zijnde huizen achter de B.N.S. (reeds voor een groot gedeelte bewoond). De Voorzitter antwoordt ontkennend en 'deelt mede. dat het plaatsen aan de Stede lijke Lichtfabrieken te Leiden is opgedra gen, maar nog steeds niet is uitgevoerd. Met verontwaardiging wordt hiervan door |&en heer Spierenburg kennis genomen. Deze laakt nu op zeer scherpe wijze de hou ding van bovengenoemde fabrieken. Wethouder v. Reisen merkt op, dat kortgeleden door hem een artikel in één der bladen is gelezen, waarin uiteenge zet werd, dat door de Lichtfabrieken geparasiteerd wordt op de Ingezetenen van andere gemeenten door: verlagin gen van belastingen, althans geen ver- 'hooging, maar wel verhooging van de tarieven van licht en gas. Hij vindt dit ongehoord en protesteert hiertegen. De heer Spierenburg zou het ten zeer ste oip prijs stellen als Gedop. Staten van deze toestanden op de hoogte ge bracht werden. Besloten werd, dat met omliggende gemeenten, welke ook bij deze dingen belang hebben, over deze zaak contact aal worden gezocht, om gezamenlijk hiertegen te protesteeren. Mocht dit geen vruchten afwerpen, zoo zal bij een Invoering leerlingenschaal 1932 Heelt de Minister zich verrekend? In de Memorie van Antwoord merkt de hoogere instantie een klacht worden in gediend, Aldus werd besloten, De heer Witteman merkt nu op, dat de verlichting aan de Provinciale wegen véél te wenschen overlaat en verzoekt B. en W. Minister van"bnder\vijs op, dat terugkeer stappen te wallen doen om hierin eenige tot de ieerlingenschaal 1932 het eerste jaar verandering te brengen. ooral bij het over- 5 milioen vervolgens meer dan 8 milli- steken van den s-Graveindamschen weg oen zou kosten; het Comité van de eamen- naar rijwielpad, is dit z.i. werkende onderwijzersorganisaties acht **2? 1,?:.dit een vergissing en geeft een andere be- Do Vooratter zegt toe de noodige stap- rekening. pen in deze zaak te zullen doen. De Minister maakt een heel eenvoudige nm.nmmvn berekening en zegt: voor het L.O. zijn 3892 BENOEMING AANGENOMEN onderwijzers noodig met een gemiddeld Naar wij vernemen heeft de heer J. Renee, salaris van f 1899, benevens 154 voor het die in de vergadering van stemgerechtig- U.L.O. tegen een salaris van f2886, maakt de lidmaten der Ned. Herv. Gem. alhier, was> met 4y2 pet. pensioenbijdrage te samen f8.2 gekozen tot ouderling, zijn benoeming aan- miuioen. Reken het maar na. genomen. D0 Minister vergeet echter, merkt het T comité pp. dat de U.L.O.-onderwijzers rv RPRivpwttnu thans w€rkzaam rijn bij het I-O.; dat vooi EN HERINENTING het LQ zpker nog 1000 wachtgeldere be Ten huize van den gemeente-geneesheer schikbaar zijn en dat de anderen het Dr. H. A. G. Bous, alhier, zal er a.s. Vrijdag vangssalaris ontvangen. 17 December des nam. om half drie gelegen- De kostenberekening wordt aan de hand heid gegeven worden tot kostelooze inenting van het bovenstaande dan als volgt: herinenting. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand November werd aan het kan toor der posterijen alhier op spaarbankboek- I jea ingelegd f 4004.93 en terugbetaald I f 1558.78. Derhalve meer ingelegd dan terug- I betaald f 2446.15. Hec aantal nieuw uitgege- ven boekjes bedroeg 2. ~§1 |1 |s li ö|S- «S- II w 3 p Op de uitreis: PELIKAAN Zaterdag te Napels. Wegens moterstoring is Zondag te Reiger van Amsterdam naar Napels vertrokken cn daar aangekomen, en zet heden de reis inplaats van de Pelikaan met 24 uur vertraging voort. VALK Zaterdag te Rangoon en Zondag te Singapore. TORENVALK Zaterdag te Basrah en Zon dag te Jodhpur. REIGER vertrekt Dinsdag van Amsterdam vorderen, derhalve f 3449596 naar Batavia. Op de thuisreis: NANDOE Zaterdag te Athene en Zondag 4.46 n.m. te Amsterdam. In den nacht van Zondag op Maandag is OEHOE Zaterdag te Jodhpur en Zondag te Prof. Dr I. H. Hij mans oud-hoogleeraar Basrah aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, BUIZERD Zaterdag te Singapore en Zondag plotseling overleden in den ouderdom van dere behandeling, voor zoover in zijn vermo gen ligt, zooveel mogelijk te willen bespoe digen. De toenassing dezer wet op de schoenindustrie dient, naar het oordeel der Kamers, terstond na haar tot stand komen in ernstige overweging genomen te worden. Een onverwijlde afkondiging van een sper tijd voor vestiging van nieuwe schoenwin kels gevolgd door de vaststelling van vesti- gingseischen. moet verder zeer wenschelijk worden geacht en wordt dagelijks urgenter, waar in verband met de beperking der ves tigingsvrijheid in andere takken van_ het middenstandsbedrijf de drang naar vestiging in de reeds overbezette sohoenbranche toe dreigt te nemen. Gewestelyke Landstormcommissie Afdeeling Zuid-Holland De Gewestelijke Landstormcommissie Zuid- Holland-West heeft Zaterdagmiddag te Den Haag vergaderd, onder voorzitterschap van den heer L. G. Rovaards. Na de opening heeft res. luitenant-kolonel J. P. Boots.^ na mens alle leden der Gewestelijke Commissie den heer L. G. Royaards op zeer hartelijke wijze toegesproken en hem gelukgewenscht met het bereiken van den zestig-jarigen leef tijd. Spr. schetste hoe het leven van den heer Royaards van 1914 af met het Korps Zuid-Hol land-West en met de Gewestelijke Commissis is samengeweven, en overhan digde een zilveren souvenir met inscriptie. In deze samenkomst werd tevens het jaar- verslag uitgebracht. Het Vrijw. Landstorm korps Zuid-Holland-West telt 2025 vrijwilli gers tweede ban, 5759 vrijwilligers eerste ban, en 416 reserve-oficieren, totaal 8200. Er werden 893 vrijwilligers ingeschreven, ...o. 83 reserve-officieren; afgevoerd werden 293 vrijwilligers, w.o. 25 reserve-officieren; van deze 25 werden er 20 aan andere gewes telijke commissies overgegeven. De vooruit gang in en jaar bdreaagt 600 man, w.o. 58 reserve-officieren. Naast deze 8200 vrijwilligers zijn in Zuid- Holland-West gereeisreerd 18 leden der ge westelijke commissie, 453 leden der plaatse lijke commissies enl586 vrijwilligers der ne venkorpsen .hetgeen een totaal aantal vormt van 10.257. De schietoefeningen der 67 afdeelingen waaraan geregeld pl.m. 3485 vrijwilligers deelnemen en de afdeelingsvcrgaderingen hadden geregeld voortgang. Bij de rondvraag kwam nog de vraag naar voren, welke stap pen eventueel kunnen worden gedaan ter be vordering van de oprichting van een vrijwil lig landstormkorps luchtvaartdienst. (Ongecorrigeerd) TWEEDE BLAD PAG. 7 AMSTERDAM DE KERSTBOOM Op dpn Dam prijkt de eerste Kerstboom, eenige meters hoog en 's avonds met electri" scho lampjes verlicht. Ook op andere pleinen treft men er een aan. Het zijn de Kerstboomen het Leger des Heils, aan welker voet de bekende collectebussen van bijzondere makelij opgesteld staan om „het nikkeltje" voor den Kerstpot" en hoogere bedragen te ontvangen. Vele duizenden armen beoogt het Leger hier door wèl te doen op Kerstmis. Aan de BloemmarktSingel tusschen Ko ningsplein en Munt staan van morgen af gedurende eenige dagen kerstboomen van al lerlei grootte te koop. Hiermede is een aan vang gemaakt niet de eigenaardige drukte, die zich rondom den denneboom concentreert. TEGEN BALDADIG BRANDALARM De commandant van de Brandweer, de heer C. Gordijn, heeft iets uitgevonden om baldadig alarmeeren van de brandweer door middel van de brandmelders-op-straat tegen be gaan. Bin nenkort zullen n.l. deze melders tot zes maal sirene-geluid laten hooren, waardoor. dus bij het eerste signaal de aandacht op den misbruiker wordt gevestigd. Verwacht wordt dat de baldadigheid op dit gebied door dit apparaat zal verminderen. Jhr. Mr. L. H. VAN LENNEP In den ouderdom van 51 jaar is overleden Jhr. Mr. L. H. van Lennep, lid van de firma in Eeghen en Co. De overledene heeft zich steeds in de bank wereld bewogen en vervulde in het maatschap pelijk leven vele functies. Hij was kamerheer buitengewonen dienst van H.M. de Koningin ouderling in de Ned. Herv. gemeente. Officieele Berichten Met Ingang 1 i x Maart 1938 ls f jvens voorzitter van /arden Mr. O. J. Cl ln bet Gerechtshof i den Voogdijraad te Rot md ts tot notaris binn oermond. ter atandplai L H. M. enders. cai VISSCHEBIJ IJMUIDEX, 13 Dec. Nagekomen besomming van 7 stoomtrawlers, 2 Deensche kotters, 16 motorloggers en loggers met versche haring Besommingen trawlers: YM 15 (550 m.): 3790, YM 133 (95 m.) 2030, YM 31 (600 m.V 3780, YM r i 2300, YM 2 2100. Besomming kotters: E 329 9C0, E 404 12-10. Bessomlng motorloggers: KW 75 1010, KW 175 390, KW 89 390. KW 189 410, KW 60 370, KW 64 480, KW 105 420, KW 104 430 KW 52 250. KW 46 350. KW 178 1 420. KW 91 ƒ300, KW 177 370, KW 27 230, KW 28 150. Loggers met versche haring: SCH 186 260, SCH 120 390. SCH 121 ƒ220. KW 163 360, KW 48 600, VL 172 190, VL 203 360. VL' 217 59. VL 205 98, VL 207 770, VL 204 200. VL 190 69. VL 103 130, VL 199 76. VL 142 130, VL 197 470. VL 114 120, VL 115 110, VL 200 240, SCH 19 490. Prijzen Tongen tot 1.28, groote schol 17, middel schol 23. Het eerste jaar (bij invoering 1 April '38) zouden deze kosten dus van dit bedrag Prof. Dr I. H. Hijmans f te Rangoon. Hij liet zich verzekeren Maar bleek een flesschentrekker te zijn 's-Gravenhage, 11 Dec. Door ver schillende inwoners van deze gemeente werd aangifte gedaan van oplichting en flesschentrekkerij van betrekkelijk kleine bedragen door J. T„ wonende alhier, die zich reeds aan het Hoofd bureau van Politie in bewaring be vindt. achtenzestig jaar. Prof. Dr. Isaac Henri Hijmans werd 16 Aug. 1869 te Arnhem geboren, studeerde rechtswetenschappen aan de Universiteit te Leiden, Leizig en Berlijn. In 1892 promo veerde hij op een proefschrift, getiteld: „Het vervallen der zakelijke rechten tengevolge van langdurige nieteuitoefening". Na zijn promotie vestigde Dr. I. H. Hijmans zich als advocaat te Leiden, in 1893 was hij advocaat procureur te 's Gravenhage waarna hij in 1897 benoemd werd tot subs, griffier bij de rechtbank te Groningen, welke functie hij tot 1901 waarnam. Vervolgens vestigde hij zich weer als advocaat en procureur te Den Haag. In 1904 werd hij benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam. Van 1910 tot 1934 as hij hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit en doceerde burgerlijk recht, burgerlijke rechtsvordering, Rom. recht en De heer J. T. ging in zijn praktijken op zijn geschiedenis, later uitsluitend Rom. zeer eigenaardige wijze te werk. Als hij er- ''echt en internationaal privaatrecht, eens op een huis vernield sag, dat er een Humana die een geleerde van groote b y'eteekenis is geweest heeft o.a. geschreven verzekeringsagent woonde oi gevestigd was, over Het recht der werkoüjkheid" (1910), dan begon hij met dezen man te praten, ver- Romeinsch zakenrecht (1917), Romeinsch velde hem dat hij opzichter was bij een pe- verbintenissenrecht (1917); „De opleiding troleumonderneming en dat hij zich wilde van den juris^' tweesprong der laten verzekeren^ Echter had hij van zijn ''Tro^Hlj^i^vJhuisde na zijn aftreden petroleummaatschappij nog twee maanden nte hoogleeraar naar Den Haag. Hij heeft salaris te goed, zei hij, en als tegenprestatie Zaterdagavond nog een lezing gehouden voor het feiv, dat hij zich liet verzekeren, voor de Notarieele Vereeniging over: „Over- vroeg hij nu ,e leen bedragen van m f 12 S™— enz. Zoo is I. T. bi, verschillende per?onen Pr0[ Hijmans logeerde enkele dagen in te ,werk gegaan. oen der Amsterdamsche hotels, waar hij is Hij had echter ook nog een andere snaar overleden, op rijn viool. Zoo nam hij een haard radio in huurkoop, zonder deze te betalen. Met dat al heeft hij rich behalve aan oplich ting en flesschentrekkerij dus ook aan ver duistering schuldig gemaakt KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Beroepen: Te 's Gravenzande: Ds. A. S. Timmer te Bedum, Een N.S.B.-vakvereenïging Welke In elkaar stort „Er is opnieuw herrie in de N.S.B Ditmaal zijn het niet de leiders als Ds. van ETuyl, die het zinkende schip ver laten, doch thans zijn het de leden van do nationaal-socialistische satelliet, de z.g. Nationale Werknemersvereeniging, die in grooten getale uit de N.S.B.-rijen treden- Alleen in Amsterdam zijn reeds 600 leden van de 1400 leden tellende af deeling in verzet gekomen. Voorzitter en penningmeester van de afdeeling Amsterdam hebben zich thans aan het hoofd van de oppositie ge plaatst; zij weigeren het afdeelingskan toor te verlaten, hoewel het hoofdbestuur den deurwaarder in de arm gemomen heeft om hen te verwij deren". Dit bericht kon men deze week ln Het Volk lezen. De redactie van dit blad was uitgenoodigd om eens een kijkje nemen op het kantoor van de N.W.V. Ie Amsterdam en vernam daar allerlei bijzon derheden over de nieuwe herrie in de bouw vallige N.S.B.-hut. De Voorzitter van de Amsterdamsche afdeeling deelde aan de roode redactie mee, „dat de N.W.V. erger dan een bijwagen van de N.S.B. is. Het is een willoos instrument in handen van de Utrechtsche centrale. Bestuurders, die niet naar de Utrechtsche zin zijn. worden der meer door betaalde creaturen van de N.S.B- vervangen. In October vond een congres van de N.W.V. plaats in een voor de N.S.B. met goede stemming. De arbeiders, die lid waren van de N.W.V. in Amsterdam, waren zeer ontzet, zoo vertelde men, over het gebeurde op het Blauwe Zand, waar Mussert een arbeider met zweep te lijf ging. Dit misnoegen werd verachting, toen hij zich bovendien nog met allerlei trucjes aan de behandeling van de zaak door het gerecht poog' onttrekken. Op het congres werd een „financieel ver slag" van precies 24 regels lang uitgebracht, uit niets anders bestaande dan een ver melding van de kassaldi aan het begin van iedere maand en een aantal posten alge meene onkosten". Dit verslag was vergezeld van een rapport, dat naar de schijn door een accountant was uitgebracht, doch in werkelijkheid door een N.S.B.-functionans was samengesteld. Op het congres kwam verzet tegen de 'n Serie prachtige zilveren lepels, eerlijk verdiend met 't aan brengen van abonné's op ons blad. Wat een voldoening geeft dat. In zes gezinnen de christelijke krant gebracht, en nu als blijvende herinnering daaraan, zes fraaie zilveren lepels. Om jaloersch op te worden. Ge ziet toch zeKer wel kans ze ook in de wacht te sleepen voor moeder de vrouw of voor Uw verloofde MASSIEF ZILVEREN LEPEL CADEAU Aan eiken Abonné, die iemand aanbrengt welke zich voor een jaar abonneert, zenden we onze fraaie, massieve zilveren lepel toe, 'n prachtig stuk werk van de Nederlandsche Zilver industrie. Wie er zes heeft, krijgt een mooie etui toegestuurd Nieuwe abonné's ontvangen de krant tot 1 Januari gratis Zondagsbladen en Kerstnummer inbegrepen. Ondergeteekende verzoekt de Administratie van: den hierna te noemen nieuwen lezer wel te willen inschrijven per kwartaal voor minstens één jaar. De nieuwe lezer wil per week betalen en gratis ontvangen al de nummers tot 1 Januari a.s. Ondergeteekende heeft dus recht op de mooie zilveren Theelepel. Aanbrenger: Naam Woonplaats: Adres: Nieuwe abonné: Naam Adres: Dit formulier op te zenden aan de Administratie van Nwe Leidsche Crt. Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7