Nanking is een ontwrichte stad MAANDAG 13 DECEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland ITALIË UIT DEN V0LKEN30ND GETREDEN Hoe Rome de mededeeling ontving Mussolini's rede ZATERDAGAVOND heeft Starace onder gejuich van een geweldige menschenmenigte, van het balcon van het Palazzo Venezia bekend gemaakt, dat Italië udt den Volkenbond is ge treden. Nadat de secretaris-generaal van de fascistische partij deze mededeeling had gedaan, heeft Mussolini dit besluit toe gelicht. Zijn rede werd telkens door ovaties onderbroken. De toebereidselen tot de manifestatie warén volkomen gelijk aan de enscenee- ring op 9 Mei 1936, toen het Italiaansche Imperium over Abessynië werd afgekondigd. Het plein en de Via del Impero waren [versierd met tallooze vlaggen en vier stel lages stonden opgericht voor den gevel van het paleis, waar de groote fascistische raad bijeen was. Om tien minuten voor negen werden twee microfoons op het balcon geplaatst vijl minuten later werden de zwarthemden drie malen tot stilte gemaand en werd medege deeld: „De groote raad begint te beraad 6lagen". Öm negen uur verscheen Mussohm op het balcon. begroet door geestdriftig ewndj „Italië treedt'uit den Volkenbond zeide hij „Het doet dat zonder spijt". „Ons temperament van strijders is niet ïn overeenstemming met Genève. Zijt gij t daarmede eens?" (Luide kreten Ja. Ja.) „Het is onmogelijk, dat wij onze gedrags lijn opgeven, om het spel te spelen van de groote democratieën". De menigte schreeuwt '^Niets vermag men tegen een volk. als 't Italiaansche, dat in staat is tot alle soorten opofferingen. Wij hebben stalen wapens te land en ter zee en in de lucht, maar vooral hebben wij den heroïschen geest van onze revolutie. Die wapens en die geest hebben de proef doorstaan in twee oorlogen, waar in wij overwinnaar bleven. Ondanks ons besluit, zullen wil de funda- menteele lijnen onzer politiek, die gaan m de richting van samenwerking en vrede, niet prijsgeven. De geruchten in de buitenlandsche pers laten ons volkomen onverschillig". De toespraak van Mussolini duurde in t geheel maar tien minuten. Uitbundige °v®" ties volgden. De menigte juichte nog steeds toen de muziek het lied der zwarthemden reeds begon te spelen. Om kwart over negen duurde het gejuich nog steeds voort. Mus solini kwam daarop weer op het balcon Vijf bataljons soldaten, die ongesteld ston den op het verlichte plein, zongen toen de cantate der legdonnairs en de „Giovinezza". Een spreker kondigt door de microfoon aan: „De woorden van den duce zijn op goeden grond gevallen, gelijk het zaad, dat bloe men geeft tot het oogenblik, waarop de plant een krachtige boom wordt". Om vijf minuten voor half tien begon een 'défilé van de vrijwillige strijders in Afrika en Spanje. Berlijn solidair met Rome Van officieele Duitsche zijde geeft men Öe volgende commentaar op Mussolini's rede* „Het besluit van de fascistische regee ring om uit den Volkenbond te treden en de zeer belangrijke uiteenzettingen met welke de diuce dit besluit gemoti veerd heeft, vinden in Duitschland volle instemming en de warmste sym pathie. De Volkenbond heeft daarmede de ver diende kwitantie voor rijn politieke presta ties gekregen. In geen enkele periode van zijn bestaan heeft hij bewezen, in staat te zijn een nuttige bijdrage te leveren tot de behandeling van de actueele problemen der wereldpolitiek. Alleen uit Moskou kan men thans nog een onbeperkt geloof in de Ge- neefsche idealen vernemen. Wanneer men soms hier en daar nog tracht, de schip- De Japansch-Chineesche oorlog Maar het blijft krachtig weerstand bieden Japanners beschieten Britsche schepen Amerikaansche kanonneerboot gezonken DE Japanners hebben van de stad Nan king een tweetal poorten bezet, doch desondanks is het hun niet gelukt, verder dan een honderd meter voorbij deze poorten Nanking binnen te dringen. Reeds spoedig stieten zij op diepe Chineesche loop graven; er ontstonden hevige straatgevech ten, waarbij de Japanners slechts geringe vorderingen hebben weten te maken, als gevolg van den hardnekkigen tegenstand der Chineezen. Om het bezit van den Joe- goeakai-heuvel en de sterke Chineesche stel lingen op den Purperen Berg nabij het mau soleum van Soen Jat-sen en rond 't Lotus- meer, wordt nog altijd vérbitterd gestreden. De strijd der laatste drie dagen zou den Japanschen troepen volgens berichten uit Chineesche bron, reeds 6000 dooden en ge wonden gekost hebben. In verband met den onverwacht krachti- gen tegenstand van de Chineesche bezetting hebben de Japanners Zondagmiddag artil lerie van zwaarder kaliber in stelling ge bracht en hiermede een hevig bombarde ment op de stadsmuren en ook op de stad zelf geopend. Met tueschenpoozen van slechts 15 seconden sloegen de granaten in Nanking neer en richtten er dood en verderf aan. Ook de Chineezen hebben zwaar geschut in den strijd geworpen. Voor de burgerij heerscht er dan ook een verschrikkelijke toestand. Zoowel de water reservoirs als de electrische centrale zijn in puin geschoten, zoodat de stad zoowel van water als van licht verstoken is. Ook de telefoon werkt niet meer. Intusschen heeft de woordvoerder van 't Japansche hoofdkwartier bevestigd, dat Japansche afdeelingen ter hoogte van Ta ping, dat wil zeggen halverwege tusschen Nanking en Woehoe, den Jangtse overge stoken zijn. Zij rukken thans naar 't tegen over Nanking gelegen Poekau op. Bereiken rij dit, dan zou voor de Chineesche bezetting der hoofdstad de terugtochtsweg afgesneden zijn. Gedwongen feestelijkheden Zoodra de val van Nanking officieel zal worden bekend gemaakt aldus verneemt Reuter van offieieuse Japansche zijde zal te Peiping een regionale regeering gevormd worden. Men houdt echter nog geheim: welke personen in de-ze regeering opgeno men zullen worden. De „commissie 'tot hand having van den vrede" heeft inmiddels de straten van Peiping reeds versierd met het oog op den a.s. val van Nanking. Aan de kinderen is op school medegedeeld, dat als zij niet aan de officieele feesten deelnemen, him ouders als communisten zullen worden beschouwd. breuk van den Volkenbond te wijten aan zijn gebrek aan universaliteit, dan is dat onmiskenbaar een verwisseling vam oor zaak en gevolg. De motieven, welke eerst Japan, toen Duitschland en nu ook Italië dwongen, den Volkenbond te verlaten, bewijzen zeer dui delijk, waar de radicale fouten van rijn constructie en van de in dezen (bond o wegende politieke tendenzen liggen. Het is een hopelooae taak, nog te trachten, deze radicale fouten door gedeeltelijke hervormin gen te willen opheffen. De Duitsche regeering zal zich in elk geval, in volle overeenstemming met de Italiaansche regeering, door niets van haar overtuiging laten afbrengen, dat het politieke systeem van Genève niet alleen faalt, maar ook verderfelijk is. Een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond zal derhalve nooit meer in aanmerking komen". Britsche oorlogsschepen onder vuur De Japanners hebben Zondag tot vier maal toe Britsche oorlogsschepen in de Chineesche wateren aangevallen. De eerste aanval was gericht tegen de Britsche kanonneerboot ,,Lady Bird", aan boord waarvan zich de Britsche consul en de Britsche militaire attaché bevonden. Het schip voer bij Woehoe op de Jangtse, toen Japansche machinegeweren en zwaar ge schut het vuur openden, waarbij het door vier voltreffers werd geraakt De comman dant George O'Donnell en een matroos heb ben verwondingen opgeloopen en een an dere matroos is gedood. Ook de Engelsche kanonneerboot ,3ee", het vlaggesehip van de Britsche vloot op den Jangtse, \verd door de Japanners schoten, evenals de twee aan een Britsche onderneming behoorende sleepbooten „Tsing tau" en „Soeivo", waarmede, naar United Press meldt, Britsche inwoners uit Nan king gevlucht waren. In den namiddag hebben Japansche bom menwerpers driemaal de Britsche kanon- neerbooten „Scarab" en „Cricket' aangeval len, die dicht bij Nanking het anker had den uitgeworpen om de laatste Britsche vluchtelingen aan boord te nemen. Twee bommen kwamen op deze schepen terecht, doch het afweergeschut werd in werking gesteld, met het gevolg, dat de Japansche vliegtuigen de vlucht namen. Onmiddellijk daarna is de Brifc&che admiraal Little, die met de „Fal mouth" van Shanghai naar Hongkong vaart, van déze nieuwe incidenten op de hoogte gesteld, De Britsche autori teiten hébben reeds krachtig geprotes teerd bij de Japansche legerleiding. De Japansche bevelhebber bij Woe hoe voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij opdracht had ontvangen, alle schepen op den Jangtse onder vuur te nemen, doch voegde er aan toe, dat het bombardement op Britsche schepen aan een misverstand te wijten is. Amerikaansche kanonneerboot tot zinken gebracht. Japansche vliegtuigen hebben de Ame- riaansche kanonneerboot „Panay" tus schen Nanking en Woehoe tot zinken gebracht. Het schip lag voor anker op 28 mijl boven Nanking en was opge- stoomd om eventueel vallende grana ten te kunnen ontwijken. Aan boord bevonden zich o.m. twee secretarissen van de Amerikaansche ambassade te Nanking. Het is nog niet bekend, hoeveel personen bij deze gebeurtenissen het leven hebben verloren Vijf-en-vijftig overlevenden zou den erin zijn geslaagd, de kust te bereiken. Eenigen van hen zijn zwaar gewond. Tot de overlevenden zou oök behooren de velhebber van de „Panay". Hughes, evenwel een been heeft gebroken. Een tankboot van de „Standard Oil Cy" zou eveneens tot zinken zijn gebracht. Orkaan langs de Amerikaansche Westkust Langs de oostkust: koude golf Van Mexico tot aan de Aleoeten woedt langs de geheele kust van de Stille Zuidzee een orkaan, die naar raming een schade van vijf millioen dollar aangericht heeft. Tien menschen zijn omgekomen, duizenden zijn dakloos. Vooral in Californië ging de orkaan met slagregens gepaard, met het gevolg, dat 20 steden onder water staan. Nabij Gilroy be zweek de dijk van de Uvas, zooöat het wa ter zich met volle kracht op de woonwijken stortte. Midden in den nacht werd alarm geslagen en overal zag men mannen in nachtkleedij bezig met het opwerpen van barricaden, om hun huizen tegen het water te beschermen. Te Alturas in Noord-Califor- nië rijn twee kinderen door het water i gesleurd en verdronken. In het Oostelijk deel der Vereenigde Staten is het een koudegolf, die de bevolking zwaar Ykks Hobtï goed helpend r.OFI) SHAKEND de spaansche burgeroorlog De blokkade der republikeinsche kust Nadat de republikeinsche vloot meer dan een jaar op non-activiteit heeft ge legen, heeft Prieto de nieuw uitgeruste vloot bevel gegeven, de haven van Car- thagena te verlaten, om zich naar Barcelona te begeven, de blokkade te verbreken en, indien mogelijk slag te leveren met de nationalistische schepen. De republikeinsche vloot is superieur aan ie van Franco, tenminste wat betreft het. aantal eenheden. Terwijl Franco slechts 4 kruisers en 1 torpedoboot bezit, heeft de Bareel ona-regeering 3 kruisers, 11 torpedo booten en 11 onderzeeërs; één daarvan is echter gezonken en 2 andere zijn teel in Frankrijk in reparatie. Een eerste poging van den kruiser „Men- dez Nuea", te Carthagena gestationneerd, om Barcelona te bereiken, mislukte. Voor kaap Palos eag het schip zijn weg door verschil lende schepen van Franco geblokkeerd, waarop 't weer naar zijn basis terugkeerde. De order van Prieto, om Barcelona vrij te maken van de blokkade, is voornamelijk ge baseerd op het feit, dat het voedseltekort in het Roode Spanje steeds nijpender wordt. Ook zou er gebrek komen aan munitie en benzine, daar de Barcelona-regeering ge deeltelijk aangewezen is op munitie, van het buitenland aangevoerd, daar haar eigen oorlogsindustrie de handen vol heeft met re paraties van beschadigd oorlogsmateriaal. De aankondiging door Franco van de blok kade van de Oostkust heeft een verhooging, van de assurantiepremie voor schepen, die op plaatsen aan die kust gelegen varen, ten gevolge gehad. Ondertussahen heeft generaal Franco de nationalistische luchtmacht bevolen haar aanvallen te verdubbelen, voornamelijk op Catalonië. Verder vernemen wij, dat de Moorsche troeipen, die Franco op het schiereiland heeft, weer tot den actieven dienst zijn terugge keerd, nadat zij overeenkomstig den Koran 40 dagen gebeden en gevast hebben. Dezelf de iixronnen beweren, dat deze Ram ad am (vastenmaand voor de Mohammedanen) hoofdzakelijk verantwoordelijk is voor het uitstel van het offensief van Franco, dat nu spoedig zal beginnen. doet lijden. Hevige sneeuwval in den staat New York heeft tot gevolg gehad, dat uitge strekte deelen van dezen staat sinds dagen volkomen ingesneeuwd zijn, waardoor in de getroffen gebieden groote schaarschte aan levensmiddelen en brandstof ontstaan is. De gouverneur van den staat New York, Lehmp, heeft de nationale garde bevel gegeven, de in nood verkeerende bevolking bij te staan. Ook in Virginia is het bitter koud. Hier zijn 16 personen als gevolg van de koude bezweken. DE ONTVANGST VAN DELBOS IN BELGRADO Zuid-Slaven demonstreeren voor de democratie Politie grijpt in De aankomst van Yvon Delbos, den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, te Belgrado heeft tot zulke storm achtige manifestaties, niet alleen voor Frankrijk, doch tevens voor den demo- cratischen regeeringsvorm geleid, dat de politie herhaaldelijk ingreep. Op ver scheiden plaatsen in de Joegoslavische hoofdstad kwam 't tot hevige botsingen tusschen studenten en de politie. Verscheiden personen zijn bij de rel letjes gewond. Volgens sommige berich ten zou er ook een doode gevallen zijn, doch het officieele communiqué spreekt dit tegen. De politie heeft een aantal ar restaties verricht Een compacte massa men schat 't aan tal belangstellenden op minstons 60.000 stond langs den weg geschaard en overal speelden zich dezelfde enthousiaste toonee- len af als op het stationsplein. Wild zwaai den de menschen met hoeden en Fransche vlaggetjes. Op versoheiden plaatsen had men enorme Fransche vilaggen ontplooid en op lange linnen strooken stonden leuzen ge schreven als „Leve Frankrijk", „Leve het democratische Frankrijk", „Leve de demo cratie", „Leve het bondgenootschap met het democratische Frankrijk", „Leve die Kleine Entente". Het duurde echter niet lang of dit impo sante huldebetoon voor den leider van Frankrijks buitenlandsche politiek kreeg het karakter van een politieke demonstratie te gen het huidige Zuid-Slavische bewind, dat onder leiding van Stajodinowitsj be denkelijk den autoritairen koers is uitge gaan. Groepen studenten, waarbij vooral de meisjesstudenten zich niet onbetuigd lieten, hieven de Marseillaise aan. Het politiecor don werd doorbroken en op den rijweg be gonnen de manifestanten een optocht te for meeren. Op dat oogenblik greep de politie in. Een aantal strooken met leuzen werd door de beambten bemachtigd en verscheurd. Sterke afdeelingen gendarmes en politie dreven de .menigte naar de trottoirs terug, doch thans trokken de betoogers op het trottoir in op tocht naar 't Fransche legatiegebouw, voort durend met Fransche vlaggetjes zwaaiend en kreten slakend ten gunste van Frankrijk en de democratie. Des avonds duurden de betoogingen in verscheiden deelen der hoofdstad en met name voor het studentenhuis nog altijd voort. Ook voor het parlementsgebouw kwam het tot vechtpartijen tusschen studenten de politie. Fa. H. J. Phaff Winschote; De Palestijnsche terreur Nienwe reeks van misdaden De laatste diagen zijn in Palestina de ter roristen weer ontzettend aan den gang. De misdaden-reeks, waarvan de autoriteiten melding maken, begon met een moord op den Arabischen advocaat Mohamed ri Khati, die door een onbekend gebleven Arabier werd neergeschoten. Daarna volgde een nieu we aanslag op de Mossoel-petroleum-pijp- leiding. Op de openbare wegen neemt de onveilig heid schrikbarend toe. De eene roofoverval volgt op den andere. In de Joodsche plantages werden boomen doorgezaagd of omgetrokken. Een zeer drieste overval vond plaats in het dorp Raffad Arah, waar een aantal Ara bieren zich als Palestijnsche politie-agenten had verkleed, om bij degenen, die zij zich tot slachtoffers kozen, geen argwaan te wek ken. Onmiddellijk na het bekend worden van den aanslag op de Mossoel-oliepijpleiding hebben de autoriteiten een strafexpeditie doen ondernemen in het dorp Eindor, bij Nazareth, waar de troepen bevel kregen een tweetal huizen van de Arabieren, die van medeplichtigheid aan dezen aanslag worden verdacht, met dynamiet in de lucht te doen vliegen. Naar een Fransch-Duitsch cultureel accoord? Naar in diplomatieke kringen te Genèvi verluidt worden door Frankrijk en Duitsch land onderhandelingen voorbereid voor d totstandkoming van een cultureel accoort met bet doel om het komen tot betere poli tieke relaties te vergemakkelijken. De perschef van den „Quai d Orsay", Piei rc C o m e r t, zou de volgende week reed naar Berlijn vertrekken om met het ministo rie van Propaganda aldaar de eerste onder handelingen te voeren. Het accoord zou oo; Duitschland zijn voorgesteld. Von Neu rath, zoo zegt men, heeft er te Berlijn reed met Delbos over gesproken. Een der Duitsche voorwaarden voor dt afsluiting is, naar verluidt, een verbod vai de than6 te Parijs verschijnende emigranteu bladen Een Engelsche leening voor België Naar het blad „Le Peuple" mededeelt heel de Belgische minister van Financiën. D M a n, te Londen met een Engelsch bankiers consortium een overeenkomst gesloten voo het aangaan van een 4 pet. leening van 1 millioen (papierponden) tegen een koer van 97 pet. Het provenu dezer leening, die een loop tijd van 20 jaar zal hebben, zal dienen voo de aflossing van het restant van het Men delssohn-crediet, op goudbasis verleend. Na de aflossing van dit crediet, waarvai nog een bedrag van f 38 millioen aan wis seis uitstaat, zal de Tj(elgische vlottend schuld geheel geconsolideerd zijn. De overeenkomst werd Zaterdag gepara feerd en zal Dinsdag ooor minister De Mai persoonlijk te Londen worden geteekend. Geheim kiesrecht in Hongarije De Aongaarsche regeering is voornemen; om, naar medegedeeld wordt, tusschen Kerst mis en Nieuwjaar het parlement bijeen ti roepen in een buitengewone zitting, waarir een ontwerp zal worden ingediend betreffen de invoering van algemeen en geheim kies recht voor het huis van afgevaardigden Over het algemeen verwacht men echte) geen ontbinding van hei' huis van afgevaar digden, wanneer het algemeene kiesrecht zal zijn aangenomen. Integendeel wordt er op gewezen, dat er nauwelijks sprake kan zijn van verkiezingen vóór 1940. De Weidmann-affaire Nog een medeplichtige? Behalve de drie personen* welke zich iü verband met de moorden-affaire-W e i d. m a n n in handen der Parijsche politie bel vinden, vermoedt men dat er nog één medid pliahtige moei' zijn. De politie hecht nU groote beteekenis aan het verdwijnen vaa den barman Maurice uit een der bail vam de Champs Elysées, waar Weidman/ veel kwam en welke barman zich plotseliiS ziek heeft gemeld, aan zijn patroon sch™ vend, dat hij zich naar het ziekenhuiij Beau jou had laten overbrengen. In geen des hospitalen is echuer een spoor van hem tel vinden en het is uitgemaakt, dat hij het li geweest die voor het valsche paspoort van den moordenaar heeft gezorgd. Men denkt] dat hei' niet lang meer kan duren eer hij in handen van de politie valt. Inmiddels is besloten, den geheelen tuirfi van Weidmanns villa af te zoeken om er zich van te vergewissen of daar nog an' dere slachtoffers rijm begraven. Mond- en klauwzeer in Italië Te Rome is officieel medegedeeld, dat aart de Italiaansche grens gevallen van mond en klauwzeer rijm voorgekomen, doch dat door krachtige maatregelen uitbreiding kon! worden voorkomen. Van een gevaarlijke epi demie is geen sprake. De minister van Binnemlandsohe Zakeö heeft den invoer van vee uit besmette lan den verboden; aan de grens wordt strenge controle toegepast. Voorts wordt aandacht besteed aam het overbrengen der ziekte dooi) trekvogels. ,Y' 1 T" i Koopt vóór het te loot is een achterlicht! Koopt NOG HEDEN bij den erkenden rijwielhandel Prijs, inclusief lampje, ongemonteerd, In zwarte uitvoe- EEN GOEDGEKEURD PHILIPS' ACHTERLICHT. ring 63 cents, in verchroomde uitvoering 79 cents! PHILIPS; ACHTERLICHT^ vormt met Philips' electrische rijwiellantaam een ideale combinatie A. A_A. \_A X\ 1 l)///// IA Waar Liefde Woont KAAR HET AMERIKAANSCH VAN GRACE S. RICHMOND (3 „Juist Een fluweel en overtrek en dons in de kussens. Ik hoop, dat je er menigmaal prettig op uitrust!" „Je zult mij echt bederven, als ik daar nu moet uitrusten. Ik was al zóó gewend, om dikwijls maar een slaapje te doen |in mijn ouden leeren stoel in de patiëntenkamer, terwijl ik [wachtte, tot ik weer uitgeroepen werd". Haar gelaat stond heel teeder. „Dat weet ik. James Macauley heeft mij verteld van uren, 'die je daar hebt doorgebracht, als je heel wat meer rust had noodig gehad. Je hebt een hard leven en het zal mij een ge pot zijn, als ik het wat lichter voor je kan maken". ,,'t Is geen hard leven, want tegenover de vele inspan- ping staat toch ook weer menig oogenblik van voldoening. En pu ik een doorloopende verkwikking bezit, zal je nooit meer denken, dat ik het hard hebMaar laten we nu eens goed rondkijken. Die piano hier?De som, die ik er voor gaf, kan toch onmogelijk voldoende zijn geweest?" „Neen, Red. Dit is mijn eigen piano. Die heb ik van Tante Lucy laten komen; diè en de tafel en twee van de stoelen. Die dingen heb ik al van jongsaf gekend. Ze zijn nog uit jnijn meisjestijd in Zuid-Carolina". „Uit je meisjestijd? Dus ze zijn niet uit Washington afkom stig?" „Neen, Red"* Es het scheen hem aangenaam te wezen, dat, ze piets meer daar in huis had, wat haar kon herinneren aan haar vorig huwelijk. „Ja, ik weet wel, dat het niet mooi van mij is, lichtte hij toe, maar nu heb ik je ook graag alleen voor mij. Wil je wat voor mij spelen? Ik geloof dat ik veel van muziek houd". „Maar laten we nu eens naar boven gaan. Ik ben bijna even trotsch op onze logeerkamers als op dezel" „We krijgen toch nog zoo gauw geen logé's?" „Ik dacht, dat je verlangend zoudt zijn. om die onge trouwde vrienden van jou te logeeren; dus heb ik er twee in orde gemaakt". ,Toch vragen we in geen twee jaar Iogé'sl" „Waarom niet. Red? Ik dacht, dat je de meest gastvrije mensch ter wereld was?" „Alles op z'n tijd! Toe, ga jij nu eens zitten in dien stoel van wilgenhout, met de hooge leuning". Ze deed, gelijk haar verzocht werd en Eaar donker hoofdje zonk diep in het zilverwitte kussen. „Dit is jouw kamer, liefste; hier hoor jij net thuis. Ze lijkt precies op je. Hier zit je zoo heerlijk met de ramen wijd open. Het is makkelijk genoeg, om er een aansluiting van de tele foon te laten aanbrengen". „Daar moet ik eerst nog eens over denken, Red". „En die andere logeerkamer is die hiernaast?" Samen gingen ze dien toen bekijken. ,De mooiste kamer en zeer voor het doel geschikt Ik weet, welke ongetrouwde vriend daar slapen zal. Hij is nu be neden in het kamertje naast de onze". „Bob?Maar waarom, Red?" „Ik zal de telefoonaansluiting hier laten oevrbrengen en als ik soms 's nachts laat thuis kom ga ik hier slapen en hoef jij plet gestoord |e worden". „Maar als we nu waarlijk eens een logé hebben, waar moeten we dien dan laten?" Er was ook een veel kleiner kamer. „Juist goed", meende Burns. „Je moet het een logé niet èl te prettig maken; dan blijft hij maar te lang!" „Bedenk wel, wat je doet. Red! Je bent nu al zoo lang ge woon aan die kamer en ik zal anders in het geheel niet bang zijn, als je er niet bent, want Cynthia slaapt toch ook be neden". Het eind van het overleg was, dat ze de kamer boven als hun beider slaapkamer gebruikten. „Denk niet", zei ze, ,dat ik het je ooit kwalijk nemen zal, als je daar alleen iets wilt uitvechten. Die kamer moet je net zoo behouden of ik niet gekomen was". „Dank je, liefste. Heerlijk, dat je mij zoo goed begrijpt Juist door een man zijn vrijheid te laten, bind je hem het meeste aan je", HOOFDSTUK III „Ik wilde wel eens de meening van een ander hooren, een meening dan, waar ik prijs op stel, in een moeilijk geval", zei Burns. „Waarom houd je dan geen consult?" vroeg Ellen. „Dat is juist de zaak: Mijn patiënt kan geen cent betalen. Maar wacht eens. Mischien kan ik Leaver wel eens raad plegen. Ik heb gehoord, dat hij in een sanatorium is, geen honderd mijlen van hier. Hij zal daar zeker met een patiënt zijn voor de noodige dollars per dag. Ik ga er hem eens op zoeken en zien, of ik hem dat eind mee terugkrijg". „Spreek je van dokter John Leavex uit Baltimore?" .Juist, Ken je he®?" „Persoonlijk heel weinig, maar het is een man van groote; reputatie, niet waar?" „Dat zou ik meenen! Hij heeft nu al tien jaar geopereerd* We waren goede kameraden op college, ofschoon hij mij twee jaren vóór was. Samen hebben we toen nog een win-i ter in Duitschland gestudeerd. Als ik hem een paar dagen hier kan halen, dan zal ik tenminste een meening te hooren krijgen, die ik hooger schat dan mijn eigen opvatting". Even vóór het dessert werd dokter Burns van tafel ge roepen door een lang telefoongesprek. Hij kwam terug, zich! vergenoegd in de handen wrijvend. „Zie je, een kwartier geleden dacht ik voor het eerst aarf Leaver en nu heeft hij al beloofd, dat hij morgen komen zal* Ik ga hem dan in de stad halen, vertel hem het geval aan de lunch van Everett en neem hem later mee naar het zieken huis, terwijl jij hem zeker wel te dineeren wilt hebben, kind je? Hij blijft hier zelfs logeeren. Tot mijn verbazing nam hij dit aan, want in den regel is hij zeer gehaast". „Hij maakte altijd een bijzonder kalmen indruk op mij"* zei Ellen. „O, hij bezit een verwonderlijke zelfbeheersching eü neemt op zijn gemak den tijd, om alles klaar te maken. Maar gaat hij eenmaal aan het opereeren, dan is hij schitterend vlug en zeker van zijn zaak. 't Is heerlijk, om hem weer eens hier te hebben. Zijn stem door de telefoon klonk anders i het geheel niet natuurlijk: zoo zwak en licht. Mogelijk, dat iets aan het toestel niet deugde, ofschoon ik toch geen moeite had, om mij verstaanbaar te maken". Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2