STADSNIEUWS A° 1807 VRIJDAG xo DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gemeentezaken Het drukken van het raadsverslag Op 15 October 1934 werd de levering van het steno-analytisch verslag van de Hande lingen van den Gemeenteraad en van de In gekomen Stukken voor de jaren 1935, 1936 en 1937 ondershands opgedragen aan de N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij, voor heen J. J. Groen en Zoon, tegen een prijs van f 12.50 per pagina druks, benevens een ver goeding van f 80 per zivting voor het samen stellen van het steno-analytisch verslag door de stenografen. In de overeenkomst werd de bepaling opgenomen, dat bij eventucele wij ziging van de voor de typografische bedrij ven collectief vastgestelde minimum-loonen de prijs een naar verhouding gelijke wijzi ging zal ondergaan; dientengevolge bedraagt deze prijs thans f 11.70 per pagina druks. De vennootschap heeft zich bereid ver klaard de levering na 1 Januari a.s. weder op zich te nemen tegen den genoemden prijs van f 11.70 per pagina druks (zulks met handhaving van de vermelde bepaling in zake de verhouding tusschen den prijs voor het drukwerk en het collectieve contract loon), benevens een vergoeding van f 65 per zitting voor het samenstellen van het steno- analytisch verslag door de stenografen. Aanschaffing leermiddelen Door den gemeenteraad werd om prae- advies in handen van B. en W. gesteld een verzoek van het bestuur der Gereformeerde Schoolvereeniging, alhier, om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 me dewerking te verleenen tot de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Hoog landsche Kerkgracht 20a, zulks in verband met de toeneming van het aantal leerlingen (718 gld.). B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen Hen schikking Op 24 Juli 1933 besloot de raad tot het in stellen van een rechtsvordering tegen W. Bakker Tzn. te Gouda, strekkende tot ver goeding aan de gemeente van de schade, haar toegebracht door beschadiging van een hoogspanningskabel der Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit, liggende in den weg tusschen Nieuwveen en Kattenburg, en van de boven dezen kabel aangebrachte ka- fcelafdekplaat. Het instellen van deze rechts vordering heeft geleid tot een zeer omvang rijk en ingewikkeld proces voor de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam, welk pro ces, werd 't voortgezet, vermoedelijk nog tot een zeer kostbaar nader onderzoek zou lei den. In verband nu met de onevenredigheid tusschen den omvang en de ingewikkeldheid der procedure eenerzijde en de geringheid van het bedrag der schade anderzijds (f 322.75), heeft de rechtbank gepoogd tus schen partijen een schikking tot stand te brengen, welke noging met gunstig resul taat is bekroond; blijkens het daarvan door de rechtbank opgemaakt proces-verbaal toch zijn partijen voor zoover de gemeente be treft onder voorbehoud van goedkeuring door den raad overeengekomen tot het aangaan van een dading, welke neerkomt op het volgende: Het proces wordt beëin digd, elke partij draagt haar eigen kosten, alsmede de helft van de kosten van den door de rechtbank benoemden deskundige, welke laatste'kosten in totaal f 113.50 bedragen. Bakker betaalt aan de gemeente ter vol doening van het gevorderde schadebedrag en als tegemoetkoming in de proceskosten, welke de gemeente heeft moeten maken, de som van f 450 tegen finale kwijting. Pesthuis wordt gamizoenswerkplaats B. en W. stellen voor goed te keuren dat het Rijk het v.m. Pesthuis gaat gébruiken voor garnizoenswerkplaats. Benoemingen en ontslag B. en W. stellen voor den heer J. M. C. de Roo op verzoek eervol ontslag te verleenen als lid der commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Voorgedragen worden: 1. de r heer J. A. N. den Tonkelaar; 2. de heer J. Poelijoe. Verder wordt voorgesteld her te benoemen mevr. C. P. Braggaarde Does en den heer Th. B. J. Wilmer. B en W. stellen voor od verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer H. P. .Veldhuyzen als stadsgeneesheer. B. en W. stellen voor op verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer J. Aalbers berg als ambtenaar van den Burgerlijken Stand- B. en W. stellen voor op verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer mr. dr H. D. M. Knol als tijd. leeraar in de han delswetenschappen aan de H. B. S. voor B. en W. stellen voor op verzoek eervol ontslag te verleenen aan mej. A. L. de Vries als onderwijzeres bij het O vervolgonderwijs voor Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis" De afdeellng Leiden reformeert zich Gisteravond kwamen diverse leden van deze vereeniging in algemeene vergadering bijeen in hotel „den Burcht". Na uitvoerige besprekingen en een enthou siaste uiteenzetting van het eerelid, den heer D. ten Cate Brouwer, werd een bestuursver kiezing gehouden, daar vele leden van het bestuur of vertrokken of om andere redenen afgetreden waren. Uit de met algemeene stemmen gekozenen werd na onderling overleg tot voorzitter ge kozen Mr. F. H. v. d. Tas, tot secretaris de heer L. Questroo, Nieuwe Rijn 51, telef. 1414; tot 2e secr. de heer D. Blotkamp; tot pen ningmeester de heer C. Schout, Plantsoen 61, telef. 2883 en tot leden de heeren W. Weyers, Th. W. Zouteriks, H. M. Verhulst, J. A. Pau- lides en A. v. Breda, laatstgenoemde wonen- dp te Oegstgeesi'. De lieer ten Cate Brouwer dankte den scheidenden voorzitter en de overige aftre dende bestuursleden voor hun arbeid, welke zij naar beste weten deden voor de afd. Lel den, waarna het afgetreden bestuur bij mon de van mr. Nord. Thomson de loopende za ken ih een huishoudelijk bijeenkomst over droeg aan het nieuw gr' <zen bestuur, dat door energiek werken de afdeeling Leiden tvecr t,ot bloei hoopt te brengen. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Opheffing. J. Vreeburg. Katwijk aan den Rijn, Voorstr. 29, café. Wijziging. D. Parlevliet D.zn, Katwijk a. Zee, Dwarsstr. 21, brood-, koek- en scheops- broodbakkerij. Vest. fil.: Katwijk a. Zee, Iigusterstr, 46, Het reorganisatie-rapport der Ned. Herv. Kerk Door Ds. Hoekert besproken Een zeer belangrijk rapport, dat de reorganisatie der Ned. Hervormde Kerk beoogt en dat onlangs door een door de Algemeene Synode benoemde commissie is opgesteld, zal op 12 Jan. a.s. in een buitengewone vergadering dezer Synode worden behandeld. Teneinde de leden der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede een helder inzicht in de in dit rapport beoogde voorstellen te ge ven, was gisteravond door de afd. Leiden van „Kerkherstel" in het gebouw „Reho- both" een openbare vergadering belegd. Ge zien de belangrijkheid van dit rapport viel de belangstelling, die hiervoor bestond, zeer tegen. Slechts een kleine schare was opgeko men. De slechte weersgesteldheid zal hier aan zeker niet vreemd zijn geweest. Na een kort inleidend woord van Ds. J. de Wit, voorzitter van de Leidsche afdeeling van „Kerkherslel", was het woord aan Ds. Hoe kert van Voorburg. Spr. begon met er op te wijzen, dat het met de kerk in het alge-meen niet in orde is. Daar is b.v. het verschijnsel der groote ker kelijke verdeeldheid. Gélukkig wint de oecu menische' gedachte veld. Dit is een gunstig teek en. Zich meer speciaal tot de Hervormde Kerk bepalende wees hij op het verwerpelijke mo dernisme en de geesteloosheid, die er in deze kerk worden gevonden. Ook de richtings- strijd is funest voor de Vaderlandsche Kerk. Weinig begrip is er ook van de sacramenten. Er is een onderschatting van het Heilig Avondmaal, dat spr. ziet als een bedroevend verschijnsel. Velen zien een en ander voortkomen uit den nieuwen bestuursvorm, die Koning Wil len I in 1816 de Ned. Herv. Kerk heeft op gelegd. Voortgaande wees spr. op de willekeurige uitlegging, die men aan verscheidene artike len uit het Algemeen Reglement kan geven. Van meer dan één zijde werden dan ook po gingen aangewend om in deze artikelen ver andering aan te brengen en daardoor reor- ganiseerend te werken. In 19331934 leidde een en ander er toe, dat een reorganisatie rapport door de vereenigingen „Kerkop bouw" en „Kerkherstel" werd opgesteld, dat echter door de Synode werd verworpen. Dit had weer het gevolg dat in 1937 aan de Sy node een rapport werd aangeboden, dat door een Synodale commissie was samengesteld, welk rapport in een op 12 Januari 1938 te houden buitengewone vergadering van de Synode zal worden behandeld. Aan de hand van enkele artikelen gaf spr. een uitvoerige beschouwing over het aange boden rapport. Spr. merkte hierbij op, dat enkele nieuwe figuren in de Ned. Herv. Kerk hun intrede zullen doen en wel de kerkvisitator en de moderator, die toe zullen zien op de ambtsdragers. Indien noodig zul len zij, door de broederlijke liefde gedragen, moeilijkheden uit den weg trachten te rui men. Bij art. 8 van liet rapport stilstaande wees spr.'speciaal op de daarin gestelde zorg voor de belijdenis door hervorming en handha ving. Met nadruk toonde Ds. Hoekert aan, dat het een vrij ingewikkelde procedure is om de belijdenis te hervormen, waartoe ech ter thans de tijd nog niet rijp is. Art. 26 besprekende, zeide spr. dat de ker keraden hier geplaatst worden voor hun ver antwoordelijke taak voor wat betreft de in wendige zending. Te veel wordt vooral in de groote steden het werk van de inwendige zending aan de onderscheidne wijk-comité's overgelaten, waardoor de kerkeraad geheel buiten de bemoeiingsfeer komt te staan. Nadat spr. stil had gestaan bij de in het rapport voorgestelde regeling van de classi cal vergaderingen en van de instelling van commissies en verder bij het kerkelijk op zicht en de kerkelijke tucht, wees hij er op, dat zoo wanneer het rapport wordt aangeno men, de Ned. Herv. Kerk niet langer zal zijn een kerk van reglementen maar een kerk van de belijdenis. Dat dit, onder Gods zegen en dank zij het gebed der gemeente, van groote zegenrijke beveekends voor de Ned. Herv. Kerk zai zijn, ligt voor de hand. Na de pauze werden enkele gestelde vra gen beantwoord, waarna sluiting op gebrui kelijke wijze volgde. Van het Stadhui- UitbreJöinasnlan Le Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 11 Decembci 1937 gedurende vier weken ter gemcuile-sercretarie (afd. Alg. Zaken) voor een if dei ter inzage ligt het ontwerp van een ulan tot herziening (.aanvulling) «■an het uitbreidingsplan der gemeente Leiden, met betrekking tot de gronden, ge legen ten Zuidoosten en ten Noordwesten van de spoorbaan 's-G'ravenhage-Haarlem, begrensd, voor wat de gronden ten Zuid oosten van de spoorbaan betreft, o.m. door den Mareuijki de Marislaan en den Sta, tionsweg en voor wat de gronden ten Nooid- westen van die spoorbaan betreft, o.m. door den RiisJ.'Vigerweg en een gedeelte van de Boerhaavelaan. De Burgemeester.voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Leiden, 10 December 1937. Goed afgeloopen Gisteravond om ongeveer 8 uur had op de Breestraat een ongeval plaats, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een jong- m ens ah, dat aldaar per rijwiel reed aan de rechterzijde van de straat, werd verrast door ■vriend, die onverwachts op de step ging staan. De wielrijder ging met zijn rijwiel slingeren en kon zijn evenwicht niet houden. Zoowel de wielrijder als diegene die op de step stond vielen op den grond eenige meters voor een uit de richting station komende tram. Door tegenwoordigheid van geest wist de trambestuurder P. D. die tram direct nadat hij zijn zandstrooier in werking had gesteld op ongeveer een meter voor den jongen tot stilstand te brengen. Achter de tram reed een luxe auto bestuurd door Dr. M. K. Door het plotseling remmen door den bestuurder de tram en door die gladheid van de straat kon Dr. K. zijn auto niet houden, met het gevolgd, dat de auto tegen de tram opreed. Van de auto werd de linkerkoplamp totaal ingedrukt Het linkerspatbord zat tegen de linker voorband aan en bovendien werd de ■bumper beschadigd- BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H M Bakker—v Amsterdam d P J Akerboom—Straathof z OVERLEDEN: G Willems zn, 16 J. G D V d Broek zn 3 j. ONDERTROUWD: J Velthuflzen en P v Meurs HET RESIDENTIE-ORKEST Derde abonnements-concert Zelfs in onzen vluchtigen, oppervlak- kigen tijd, die van de eene sensatie holt naar de andere, zelfs op 't gebied van 't concertwezen, zijn er ervaringen waarvan men overtuigd is, dat zij die per het leven beroeren dan de schom melingen van één dag. Zoo zijn wij er zeker van, dat het concert van gister avond meer dan een vluchtige heuge nis zal achterlaten bij degenen die er van hebben genoten. Dobrowen op zijn best het orkest op zijn best en een geniaal violist; en dan een se rie prachtige werken. Wat wil nnen meer? Uw verslaggever betreurt, het alleen, dat het woord nooit in staat is, de indrukken der muziek, op een wijze haar waardig, te vertolken. En ondanks het besef van verre gaande ontoereikendheid, is het een groot voorrecht, na avonden als deze, al schrij vende en samenvattend het geheele pro gramma nog eens te mogen doorleven. Met een vurige en brillante vertolking van Mozarts Ouverture „Figaro's Hochzeit" werd do avond ingeleid en waren we in de rechte stemming gebracht om onder den diepen indruk te komen van Beethovens onvolprezen vioolconcert, dat zonder andere groote viool-concerten te willen miskennen, voor ons gevoel nog altijd aan de spits staat van alles wat er in dit genre geschre- Wij hebben het reeds zoo dikwijls ge hoord, en er reeds zoo dikwijls over geschre ven tallooze malen in een stil oogenblik de partituur doorgebladerd, en toch is het altijd even nieuw en frisch, altijd even ver heffend en schoon. En toen de eerste zach te paukenslagen van de inleiding weer klonken en daarna het orkest inzette, was alles weer zoo verrassend nieuw en stem mingsvol en tegelijkertijd zoo magisch als of. de geest van Beethoven boven het po dium zweefde. Die geest scheen ook den 23-jarigen jongeman te hebben gegrepen, die daar als een uiterst sympathieke ver schijning op het podium stond en, van zijn hooge opdracht bewust, zonder uiterlijk vertoon van brillante bravour na de inlei ding zijn solopartij inzette. Wij zullen over de prachtige violistische techniek van dezen jongen kunstenaar bij Gods genade, leer ling van Carl Flescfi, niets zeggen. Want boven alle. hoezeer noodzakelijke techniek zonder welke de kunstenaar zijn opdracht niet vervullen kan, staar dö ziel van den mensch, het warm kloppende hart, de schouwende geest; die de diepten peilt van Beethovens met vroomheid doorademde gedachtenwereld. En in deze vertolking was van den beginne af dat ondefinieerbare, dat muziek uitheft boven de schoonheid van klank en melodie, NJen voelde het: solist en dirigent, beiden maakten zich dienstbaar. Zij vroegen niet de aandacht voor zichzelf, doch voor den heros der toonkunst, dien zij dienden. Na de prachtige vertolking van het Alle gro, stemden de violen consordine het Lar ghetto in en toon daarna de solist optrad en zeldzaam nobel en fijn inviel, bepaalde het orkest zich tot het weven van een sfeer om de solopartij als wij zelden hebben gehoord. Het bloeide alles in een teere, vei,-; rukkelijke schoonheid; het scheen een in tieme samenspraak tusschen solist en orkest, een bemijmeren van overwegingen, waarbij het woord heilig niet misplaatst is, het verinnigde zich tot een gebed. En wonderbaar mooi was de stemming van spanning welke werd gewekt voor dat plotseling de trippelende maten van het rondo allegro aanvingen, dat als een jubel van geluk naar het einde voert. De Gehoorzaal was gelukkig verschijn sel! overvol, en heeft door een langdu rige ovatie de kunstenaars gehuldigd. Want vergeten wij niet. dat aan deze viool-sym- phonio solist en orkest een gelijkwaardig aandeel hebben. Na de pauze hoorden we eerst de Sym- phonie in cis-kl. terts van onzen, zij het dan uit den vreemde gekomen, landgenoot, Julius Röntgen. Röntgen was een uitste kend instrumentalist, die de geheimen van het modern orkest door en door kende. Hij was een man vol fantasie, die zich in 't hi zonder aangetrokken gevoelde tot de na tuur van Scandinavië en Edward Grieg tot zijn beste vrienden rekende. Zonder twijfel heeft deze een diepgaanden invloed op hem uitgeoefend, wat niet wegneemt, dat zijn levendige geest ook eigen middelen van uitdrukking wist te vinden. Dat heb ben wij gisteravond kunnen ervaren toen Dobrowen zijn partituur dirigeerde. Ik moet hier even opmerken dat Dobrowen daarbij geen papieren partituur voor zich heelt. Hij dirigeert alle partituren uit zijn hoofd, uitgezonderd enkele waarbij een so list optreedt. Welnu, van Röntgens Symphonie werd een schitterende verklanking gegeven. De eigenaardige sfeer van deze muziek wordt nog ten zeerste versterkt doordat een zan geres, die voor het publiek verborgen blijft, het gezang van een veehoedster tusschen de bergen vertolkt. Ontroerend mooi klin ken die vocalises ter afwisseling met het fraaie orkestspel. Toen de laatste noot verklonken was, en de huldebetuigingen los kwamen, moest mevrouw G. StotijnMoolenaar evenwel voor het voetlicht komen om een tuil bloe men in ontvangst te nemen. Het concert werd besloten met Strawins- ky's Suite „L'oiseau de feu". Zoo waren wij dus, met Röntgen als overgang in de moderne sfeer terecht gekomen. En toch, hoe modern het werk moge zijn, hoezeer er gebruik mag zijn gemaakt van allerlei in strumenten en klank-combinaties, die men in Beethovens dagen nog niet kende, er valt een logische, groei te bespeuren van de klassieke naar de moderne wijze van uiting. Een fijne gedachte beheerscht een groot deel van deze Suite, een fijn-gespon nen contrapuntisch weefsel vertolkt de poë tische gedachten van het begin en het einde. Daartusschen staat de „Danse infer nale du roi Katscheï" als een bizar, doch in de 'cpmpositie van Strawinsky noodzake lijk onderdeel waarbij een orgie van klank effecten wordt opgeroepen. Doch de tegenstelling die daarop volgt in de Berceuse is des te lieflijker. Het spreekt wel vanzelf, dat Drobrovven zich in deze muziek van zijn landgenoot geheel kan uitleven, terwijl het orkest tot het uiterste gespannen zijn intenties voor treffelijk volgde. Met een langdurige ovatie werd orkest en dirigent het tot wederhoor toegeroepen. HOLLANDSCHE S0CIETEII Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Leidsche aquarium- en t'errarium- vereeniging „De Natuurvriend" Een avond met practische wenken Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijköche ledenvergadering in Huize v. Wijk, Hoogewoerd 8. De Voox-z., de heer W. Zwart, heeute in het bizonder welkom den heer J. W. M. Deutz, hoofdredacteur van het Ned. tijdschrift „Aqua-Terra". Deze behandelde als onder werp „Wel, wee en wenken". Spr. begon met er op te wijzen dat het gezelschap-aquarium geen verzamelplaats is van allerhande soor ten visschen, doch dai' de visschen wel dege lijk met zorg moeten worden gekozen, wil men zooveel mogelijk van de kleurenpracht genieten. Na deze inleiding behandelde spr. het plotseling lek worden van de bak, het geen met zeep of vetkaars dineer kan wor den verholpen; voorts de voedingsbodem, waarover men wel nimmer uitgepraat zal raken en vervolgens het schoonmaken van de ruiten, hetgeen het beste geschiedt met svukken van 't skelet van de inktvisch. De voor- en nadeelen van verschillende verwar mingsmiddelen en het wol en wee der algen, werden voorts besproken Een van de be langrijkste vraagstukken in de liefhebberij noemde spr. het voederen en hij behandelde vele soorten droog zoowel als levend voeder. Ingemaakte Dahpnia achtte spr. een zeer tn j komende man goed voeder, evenals een goed schoon en saanae en Komende mail schuibloos gemaakt gekookt vischje, dat in de bak aan een draadje gehangen rot het laatste stükje toe wordt verorberd. Vele lief hebbers, aldus spr., laten een gewonde viech maar zwemmen. Dit is niet noodig, de wond met bruine teer ingepenseeld geneest heel goed. Zelfs de schubbenlaag komt dan weer geheel in orde. Vele liefhebbers klagen over de Danio-soorven dat deze visschen hun eieren verslinden. Ook dit ie te voorkomen, aldus spr., door een mosbodem te maken. Spr. besloot zijn buitengewoon leerzame voor dracht met nog te vertellen hoe men te werk moet gaan bij het houden van een zee- aquarium. taaidraaiers 2, metaalslijpers 3, metaalzagers 1, monieurs 19, opticien 1, pianostemmers 3, polijsters 4, ponsers 5, rijwielherstellers 21, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 7, stokers 27, tegenhouders 17, hulp verw. mon- teurs 21, voorslaanders 5, voonvarmers 4, vul caniseurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 5, ijzer werkers 42, zandspuiters 1, zandvor- mers 2, ongesch. arbeiders 4-8. Totaal 629. Sigarenmakers: sigarenmakers 24, sdg. sor teerders 2, sig. strippers 2. Totaal 28. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 8, in genieurs 3, technikers 5, teekenaars 17, werk meesters 22. Totaal 55. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoendruk kers 22, kluwers e.a. 10, luikers 16, plaatsnij ders e.a. 19, schrobbelaars 2. spinners 66, spoolers 3, staaldraaddraaiers 6, sterkere 2, strijkers 15, wevers 121 wolbewerkers 42, on- gesoh. textielanb. 72. Tovaal 402. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 144, exp. knechten 19, koetsiers 12, loop- kneohtei 42, schippers 92. magazijnknechten 61, spoor- en tram pers. 19, wakers 7, trans portarbeiders 86, losse arbeiders 582. Totaal Typografen: boekbinders 23. boekdrukkers 14, fotografen 4, hulp-vakarbeiders 4, letter zetters 23, steendrukkers 2 Totaal 70. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 93, ovenis- ten 4, slagers 75, suikerwerkers 17. wijnkoo- persknechten 12, zoutzieders 3, zuivelberei- ders 6, ongesch. fabr.arb. 41. Totaal 251. Vrouwen: apothekersass. 2, kapsters 2, naaisters 6, strijksters 2, monsters 1, kook sters 1, winkeljuffrouwen 18. serveersters 3, buffetjuffrouwen 3, linnenjuffrouwen 1, kan toorbedienden 44. verpleegsters 7, bedrijfs leidsters 1, teekenaressen 1, onderwijzeres sen 4, ass. en huishoudsters 12, dienstboden d., en d. en n. 49, kinderjuffrouwen 4, werk sters 97, fabr. arbeidsters 54, A.V.O. 10. To taal 322. Alg. totaal- 4966. 10 Dec. 1936: 4931. 12Dec. 1935: 4650. Ben. 16 ged. werkloozen en 12 j eugd wer k v ers c h af f i ng. In Leiden gevestigd: Ouderavond Chr. Kooiparkschool Het is een met dankbaarheid te constatee- ren feit, dat de Chr. Kooiparkschool in een steeds meer toenemende belangstelling staat bij de ouders der schoolgaande kinderen. Ruimschoots bleek dit ook toen Woensdag avond de ouderavond gehouden werd. De zaal was overvol zoodat zelfs geïmproviseer de plaatsen dienst moesten doen. Zoo'n groo te belangstelling waarborgt reeds bij voor baat een goede vergadering. Om ongeveer 8 uur opende de heer Pol- huys deze bijeenkomst'. Na zingen en bidden las hij Ps. 111. In zijn kort en ernstig ope ningswoord woes de \t>orz. op de zegen van de Chr. school, maar ook op de groote ver antwoordelijkheid die deze zegen met zich meebrengt. Het meerstemmig kindergezang onder de uitstekende leiding van den onderwijzer Schenkel, dat nu volgde, werd met bijzon dere ingenomenheid aangehoord. Het diende ter opluistering en het heeft op uitstekende wijze haar taak volbracht. Ook de declama ties van de kinderen waren in hun eenvoud mooi. Een en ander werd nog afgewisseld met vioolspel en een nummer personeels- zang. Na de mededeelingen over 't schoolgebeu ren van het afgeloopen jaar, door het' hoofd der school, den eer C. P. van der Bie, kregen de ouders de gelegenheid kennis te nemen van 't werk van hun kinderen, 't Ligt voor de hand dat hiervan een druk gebruik ge maakt werd. De groote pauze is wel het meest belangrijke oogenblik van een ouder avond. Door het over en weer praten over de kinderen worden vaak misvattingen weg geruimd en het leidt veelal tot,beter begrij pen en waardeeren. Ouderliefde geeft als hij intuïtie deyi onderwijzer raad bij moeilijke kinderen en de theoretische kennis en prac tische ervaring van den onderwijzer steunen de ouders in de uitoefening -van hun vaak moeilijke opvoedingspliehten. Blijvend con tact tusschen ouders en personeel, tusschen huis en school is van onmisbare waarde voor het onderwijs en een zegen voor het kind. Het tweede gedeelte van de vergadering werd in beslag genomen door een referaat van den onderwijzer van Wezel. Op duide lijke en zakelijke wijze besprak de referent de groote waarde van de Vad. Gesch. voor de Chr. ^chool. Deze waarde is niet alleen van cultikir-historischen aard maar in de aller eerste plaats vormend. Wie Gods leiding in de historie erkent, ziét dat zij uit God haar oorsprong heeft, dat door Hem haar gelïeele loop geleid wordt en dat tot Hem, dat is tot Zijn verheerlijking, haar einde eenmaal zijn zal. Na 't zingen van het bekende „Hoe zal ik u ontvangen" sloot de voorz. deze rustige en gezellige samenkomst en ging het hoofd der school voor in dankgebed. De werkloosheid De dagstaat van 7 December van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken lu}dt als volgt: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Behan gers 33, betonvlechters 24, Betonwerkers 70, Fundeeringwerkers 3, Glazenmakers 2, Glazenwasschers 12, Granietwerkers 9 Grond werkers 105, Heiers 4, Metselaars 134, Op perlieden 118, Schilders 255, Sloopers 9, Steenhouwers 2, Straatmakers 8, Hulp- straatmakers 14, Stucadoors, Witters 58, Timmerlieden 2S0, Uitvoerders 6, Voegers 4, Ongesoh. Bomwakarb. 7., totaal 1160. Fabrieksarbeiders: Bleekers 19, Lompen sorteerders 15, Vellemblooters 5, Steenfabr. arb. 141, Zeepfabr.arb. 5, Ongesch. Fabr.arb. 58. Totaal 243. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 112, reizigers, colp. 42, winkelbedienden 30, éta leurs 2, incasseerders 18, musici 6, onderwij zers 10, overheidspersoneel 10, verplegers 4. Totaal 234. Hotel-café-pers.: huispersoneel 12, kellners 48, koks 8. Totaal 68. Houtbewerkers: beddenmakers 4, houtbe werkers 75, kistenmakers 5, kuipers 6, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelstof feerders 18, meubelmakers 35, politoerders 3, ongesch. fabr.arb. 34. Totaal 186. Kleermakers: kleermakers S5, kappers 4, schoenmakers e.a. 20. Totaal 109. Land- en tuinarb.: bloemisten 47, landar beiders 34, tuinlieden 40, warmoeziers 11, on gesch. landarb 8. Totaal 140. Metaalbewerkers: bankwerkers 96, blikbe- werkers 27, burgersmeden 40, electrieiens 63, gasfitters 16, ga sme term akers 1, gereedschap makers 2, instrinYientmakers 2, isoleerders 2, kettingsmeden 21, klinkers 9. koperslagers 5, lab. bedienden 3, lasschers 6, loodgieters 59, machinisten 19, metaalboorders 6, me- J. v. Aalst diens tb., Zoeterw.singel 99 J. Ammeraal, serveerjuffr. le Binnenvaart- graciht 26 S. Meijer, dienstb., Ilavenstr. 70 B. Blij leve, magazijnbediende, Pr. Hen drikstr. 31a M. B. Dries «en, verpleegster, Meezenstr. 2 M. J. Frank, Planiage 5 J M Galestin, Groenihovenstr 8 B v Gelder en fam, Tesselsch.str. 4a F v d Graaff, Boerhaavelaan 20 J II Griffioen en fam, slager, Kanaahveg 1 J Hogen Esch, wacht meester capt, Groenhazengr 12 J J Hui- zimga, J v Goyenkade 1 G v Kamnen, dienstb, Pr Frederikstr Ha C W Kaptein en fam, Jae Catsln 38 A Klein Kranen burg, hulp i d hulsh, Beestenmarkt 36 A Koets, Stoenschuur 12 G Landsman, win kelbediende, Oude Rijn 106 G M Lutteric, dienstb, de L de Kanterstr 2 G J de Maat, semi-arts, Marislaan 9 A BronzNoorden bos, Heerenstr S3a S Mijenibandring de Boer, Klokstg 14 M P v d Poel, dienstb, Kapteijnstr 3 WH Poot en fam, winkel- chef, Zoeterw.singel 81 CHvd Giessen Renooij, H Rijndijk 47a K K Rietveld, dienstb, J Vossensteee 63 J Ruwaard en fam, machinist, Looiierstr 8 A Scheer, hulp i d huish, Morechweg 20 ME Star- kenburg, winkeljuffr, Burgsteeg 2 M S rei ner, dienstb, Berestraat 49 M J Stram- praat, dienstib. .Meezenstr 2 Wed M Sohijff Teslte, Waardgr 67 JE Themann, Nw Rijn 40 M H Verboog, hulp i d huish, Fruinlaan 1 Wed C E Vaanderingde Vries, Morschstr 30 Cl Waringa, Witte singel 57a I Wassertheurer, dienstb. Sta tionsweg 27 C J Welcker. J de Wittstr 20 E Wezeman, arbeider, Sumatrastr 92a J A Wik en fam. zandvormer, Heerensteeg 21a JA ten Wolde en fam, machinist „Over dekte", Druckerstr 13 J v Wijngaarden en fam, brugwachter, Kanaalstr 26 A J de Wijs en fam, kantoorbediende, v 't Hoffstr 38b C Ydo. ddensth, Rijnsb.weg 123 A v Zwieten, winkeljuffr., Oude Rijn 136. Uit Leiden vertrokken C Aardoom, Dordrecht, corps pont. en torp J v Bendegem, N-I C F M Beugeisdijkj Den Haag, Henriërtestr 13 C den Boom en fam, Pladjoe N.O.I. P Costa. Delft. Don kerstr 41 AA Dieckmann, Duisburg Mei- derich, Bergstr 12 H J Doedcns, Oegst- geest, Wilhelminapark 22 J Gans. Haar lem, Ridderstr 6 E Geurtz, Stei'krade Dl Tjan Hyvat Go. Den Haag, Daendelsstr 22 AG Gijp, Rijswijk ZH, Lee uwen daal laan 122 W J V Hessing, Rotterdam, Hoflaan 121 N Holebeek, Oegstgeest Hooge Morsch weg 47a C Hoogervorst. Voorschoten. Schoölstr 94 N C van Ingen Schenau, Utrecht, v ITogendorpstr Ibis A Jansen, Almelo, le Kolkdwarsstr 8 H de Jong, Assen, Zwartwaterweg 30 W F Jongejan en fam, Den Haag, Parallelweg 143 A M A Juffermans, Sassenheim, Kastanjelaan -LHN Knops, Leuven, Blijde Inkomststr 64 W Kraak, Oegstgeest, Regentesselaan 47 AP Kremers, Haarlem, Parklaan 11 H J Kret. Den Haag, Sweelinckplein 4 J B v Krugten en fam, Bergen op Zoom, Lieve- vrouwestr 26 M. Kuijper, Den Haag, Zuid- wal 83 H Kwant, Abersfoort. Utr.weg 293 M M ICönigLechner, Oegstgeest, Ch de Bourbonl 3 MN HuizingaLouwrier, N-0 Indië Masdoelhak, Amsterdam, Prinsegr 71boven G Mulder en fam, Amsterdam. A dm de Ruyterweg 2341 H C de Nie, Den Haag, Spui 233 R Nijhuis, Coevorden, Ha ven 3 E H BuschmanNijnens, Noordwijk H Geestweg 49 C L v Olm, Gouda, üra- bethstr 46 D v Ommen en fam, Kampen, Muntplein 4a A Oppentocht, Groningen, St Jansstr 4-Jvd Poel en fam, Oegstgeest Duivenvoordestr 24 S Postma, Bolsward, Hid Heroplants. 27 J v Pijpen, Haarlem mermeer, Lisserdijk JE Reyngoud, Rot terdam, Oostzeeddjk N W v Santen, Stomp wijk, Westeindew 12 J F G Schlinigemann, Oegstgeest. de 'Kempenaerstr 8 R v d Schoot, Assen, Brink 6 W Star, Den Haag, Breitnerlaan 148 TE Tan, Den Haag, Si- bergstr 20 Th C M Terburg, Arnhem, Boul Heuvelink 43 C J Thonus, Noordwijk, Pie- temehveg 21 J B M J Uil, Oegstgeest. Dui venvoordestr 24 ALM de Vaan, Den Haag Valkenb.kade 227 J Verheijen, Haarlem mermeer, Bennehroekerdijk 54 Wed C A BroersVerschragen, Oegstgeest. Rhijnzicht- weg 150 G Waasdorp, Noorchvijk, Heeren- weg 21 J Wischmeijer, Rijnsburg, School steeg 7 H Zonneveld, Rotterdam, West- Kruiskade 12. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN ANTI-REV. KIES VEREENIGING Gisteravond kwam de Anti-Rev. Kiesver- eeniging in het gebouw Concordia in leden vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer W. J. v. d. Brink, en het lezen van de notulen door den heer E. de Vries, werden de ingekomen stukken behan deld .waaronder een schrijven van den heer I. J. Koning dat hij zijn benoeming tot be stuurslid niet aanneemt. In deze vacature werd voorzien door het kiezen van den heer A. Noomen. Het woord was hierna aan den heer L. Streefkerk, die een, rede hield, over het on- RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 10 DECEMBEF Programma 3: 8 Keulen; pl.m 9.20 ParUs R« 12.05 Radio PTT Nord; 13.20 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.20 Radio PTT Nord; 15.05 Parijs R. Keulen; 17.40 Brussel Fr; 18.20 London R; Keulen;. 19.30 Dl\ersen; 20.20 London Reg; 21.20 Boedapest of div.; 21.GO Keulen; 23.20 Pa rijs R. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Dlversenj 10.35 London Reg; 17.20 Droltwlch; 1S.50 Brus- 21 VI; 19.05 Droitwich; 20.20 Grnm.-mu!, GRD; 1 Brussel Fr; 22.2q Weer.en; 22.50 London Reg 3.35 Droitwich ZATERDAG 11 DECEMBER Programma 3: 8 Keulen; pl.m 9.20 Parijs R; .50 Keulen; 13.20 Brussel VI; 14.20 London R; ,20 Keulen; 16.20 Brussel VI; 17.50 Brussel Fr :.2o Keulen; 21.20 London Reg; 21.40 Boeda- -* -.; 22.20 Brussel VI; 22.30 Berlijn Prog; 8 Brussel VI; 9.20 DIvi '2.05 Droltwlch; 16.20 Lon- 3 London Reg; 23.20 Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 4 tot en met Vrijdag 10 December a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch* markt 4, telefoon 552 en J. Doedens, Wil helminapark 8, Oegstgeest, telef. 274.' derwerp „Oorlog en zonde". De heer Streefkerk ving zijn rede aan met er op te wijzen dat na enkele jaren van na genoeg zwijgen over dit probleem de belang stelling voor dit onderwerp weer opleefv. Het heeft tweeërlei oorzaak: le de actie van de Chr. Dein. Unie, de eenige politieke par tij, die de eenzijdige ontwapening nog op haar program heeft staan; 2e. het brutaler overtreden van de bepalingen van het inter nationale recht. Men verbaast zich niet meer, als de mogendheden vrijwillig gesloten verdragen een „vodje papier" noemen niet alleen, maar met de daad* ook toonen, dat ze ze als zoodanig opvatten. A.R. hebben de 'ge woonte bij zulke conflicten te vragen naar de eisch van Gods Woord in z'n geheel. Het O. T. spreekt zelf van oorlogen des Heeren. De ontwapenaars nemen dan ook meestal hun toevlucht toi' het N. T. en breken de eenheid van openbaring. Vergeten wordt vaak, dat de Schrift in het aangeven van richtlijnen uitgaat van de concrete situatie. Hét behoeft ons daarom niet te verbazen, dat het N. T., dat de natie niet kent, geen gebod of verbod van oorlog bevat. Het pro bleem deed zich niet voor. Niettemin is Gods wil wel uit de Schrift te kennen. Rom. 13 en de Bergrede werden uitvoerig hespro- ken, en voorzoover betrekking hebbende op het onderwerp werden enkele conclusies ge trokken. Daarnaast werd de houding van de Chr. Kerk uit de eer9te eeuwen verklaard. Niet vanwege het groote lie lang, dat het voor de A.R. zou hebben, maar vanwege de bestrij ding van de huidige kerk om haar opinie t. a. v. dit vraagstuk door de ontwapenaars. Men spreekt immers van een zondeval van het Christendom. Tenslotte werden teak en roeping der over heid in de handhaving der zelfstandigheid van de Staat en in de verdediging van het recht naar A.R. opvatting kort uiteengezet. Hij besloot met een bekende uitspraak van Prof. de Sopper: „Het kan de roeping van een individu zijn in zelfverloochening onder te gaan. Van een volk kan dit nooi tde roe ping zijii. Een individueel mensch. heeft een eeuwig leven. Een volk niet. Een volk dat niet bereid is zijn onafhankelijkheid tei handhaven, heeft het besef van z'n eigen roeping verloren. Het offert zich niet. Het pleegt zelfmoord. Het is het bestaan niet waard". Op deze vlotte inleiding volgde een breed voerige bespreking, waarin nog tal van moeilijkheden met betrekking tol' dit onder werp ter sprake werden gebracht De vergadering werd door den heer Streef kerk met dankgebed gesloten. 10-JARIG BESTAAN C.J.M.V. „JONATHAN" Donderdagavond werd in wijkgebou".V „Jonathan" onder zeer veel belangstelling het 10-jarig bestaan herdacht van de C.J. M.V. „Jonathan" onder leiding van dea voorzitter den heer G. v. Staalduinen. De voorzitter sprak een kort openings-, woord, waarin hij wees op de zegeningen deze 10 jaar ondervonden. Uit de ver schillende jaarverslagen klonk een optimis tisch geluid. Bij een gehouden inzame ling werd ter versterking van de kas een bedrag van ruim 70 ontvangen. Na da pauze volgde de uitvoering van d'e samen spraak „Het geweten" door Ds. A. K.- Straatsma. De heer Ph. Wijdom gaf hierna een keurig overzicht van tien jaar vereeni- gingsarbeid. Toespraken werden gehouden door den heer C. Tabak, algemeen secretaris van het N.J.Verbond en Ds. Ph. G. Scheers, terwijl aan den heer G. v. Staalduinen als voorzitter door de afd. het gouden insigne en namens het hoofdbestuur van het N.J.Verbond het diploma werd aangeboden* Het geheel werd op zeer verdienstelijke wijze afgewisseld door zang van het C.J< M.V.-kwartet en mandolinemuziek van -,On-i der Ons". Eerst laat werd deze goed ge* slaagde feestelijke herdenking gesloten. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Bcvèêlt zich beleefd aan v. cl. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN KATWIJK „E.H.B.O." Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat alhier is opgericht een afdeeling van de Nederl. Vereen. E.H.B.O. nl. de afd. „Kat- wijk en omstreken". Het bestuur is samen gesteld uit de heeren J. J. v d Kamp, K. v Houten, G. J. Schellingerirout, D. Rosmo len en de dames J. H. M. v Riessen, T. Bonefaas en Adr. Gesink. Het secretariaat is gevestigd p. a. Nieuwe Duinweg 53. LEIDERDORP DAMMEN Het le tiental van L.D.C. speelde gister avond te Katwijk tegen K.D.C. II. Ondanks het niei' opkomen van een der spelers van L.D.C. I werd het resultaat een gelijk spel, nl. 10—10. Het 2e tiental speelde eveneens gister avond een thuiswedstrijd tegen S.P.H. I, wel ke ook in gelijk spel (1010) eindigde. De gedetailleerde uivslagen zijn als volgt: L.D.C. I K.D.C. II C. MeinemaA. Bamhoom 02 C. de Koning—J. Schoneveld 02 N. Hoogervorst—J. Spierenburg 1—1 A. BregmanA. Warrenaar 1—1 II. v. d. Vegt—J. v. Elk 2-0

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6