DE WET VERPLICHT U VÖÖR 1 JANUARI 1938 PHILIPS' ACHTERLICHT Treedt Italië uit den Volkenbond? VICTORIA-WATER Fransche politie arresteert massa-moordenaar VRIJDAG io DECEMBER ig37 EERSTE BEAD PAG. a een goedgekeurd electrisch rood achterlicht op Uw rijwiel te monteeren. Koopt daarom REEDS HEDEN bij den bona fide Prijs, inclusief lampje, ongemonteerd, rijwielhandel een GOEDGEKEURD PHILIPS' in zwarte uitvoering 63 cents, ACHTERLICHT, dat aan alle eischen voldoet. in verchroomde uitvoering 79 cents. Vormt met Philips1 Electrische Rijwiellantaarn een goede combinatie Buitenland AFSCHEID VAN GENEVE MEERMALEN heeft, tijdens het verloop van den Abessijnschen oorlog, en ook nog daarna, het gerucht de ronde gedaan, dat Italië zich geheel en al zou los maken van den volkenbond. Door de feiten werd het dan weder gelogenstraft. Thans schijnt het Mussolini daarmee inderdaad ernst te zijn geworden. Men kondigt namelijk aan, 'dat Zaterdag de groote fascistische raad te Rome zal bijeenkomen Grandi moet er speciaal uit Londen voor overkomen en 'dat de duce tegen het middernachtelijk uur •van het befaamde, historisch geworden bal- eon van de Palazzo Venezia aan de menigte zal verkonden, dat het fascistische Italië niet langer meer deel zal uitmaken van het Ge- heefsche instituut. In welingelichte Romein- sche kringen acht men dit besluit het lo gische gevolg van Mussolini's redevoeringen te Milaan en te Palermo. In beide toespraken waarvan de eerste op 1 November 1936, en de andere op 20 Augustus 1937 plaats had, werd aangekondigd, dat Italië streefde naar een formeele entente met Frankrijk en Groot- Rrittannië, doch op voorwaarde, dat de vol kenbond zou worden hervormd, of geheel en al ontbonden. Men wist dus reeds, dat Italië nog slechts tijdelijk en formeel zijn plaats te Genève zou blijven innemen. In Mussolini's gedachtengang paste het, de gelegenheid tot gemakkelijke internationale ontmoetingen, welke de volkenbondsstad biedt, open te ihouden, doch er tevens op bedacht te zijn, een nieuwe brug voor verstandhouding tus- schen de volkeren te willen slaan. De ge- 'dachte heeft steeds hij hem Voorgezeten, dat 'de vier groote Europeesche mogendheden 'tezamen het lot van hun werelddeel dienden in handen te nemen, met uitschakeling van ihet half Aziatische Rusland, en met terug zetting van de kleine naties op hun rang cn plaats van vóór den wereldoorlog. 't Is duidelijk, dat Mussolini's ergernis over het feit, dat de volkenbond de Italiaanscno .verovering van Abessinië niet wenschte te erkennen en voortging met aan de afgevaar digden van Haile Selassie referentie te bewij zen, hem mede tot dezen gewichtigen stap moet hebben aangespoord. Bovendien heeft het Geneefsche instituut in voortgaande mate aan internationaal aanzien ingeboet; zoowel in Amerika als Azië is men tot het besef gekomen, dat men van de besprekin gen aan het Lac Leman ook niet het min ste meer te verwachten heeft. Bekend is, hoe lang Mussolini heeft ge- laarzeld, met tot het anti-Komintern-pact toe te treden. Hij moet gevoeld hebben, dat dit 'een stap zou zijn, zwaar van consekwenties. ï)e positie, waarin Japan ten opzichte van het Brit6che wereldrijk is geraakt, moet hem tenslotte ervan hebben overtuigd, dat zijn voordeel lag bij een zich aansluiten aan Ideze Aziatische macht, welke bezig was de kastanjes uit het vuur te halen. Ook voor hem. Nu bij eenmaal in den driebond zich heeft doen opnemen, en deze een factor is geworden van zoo groot gewicht, dat men nergens ter wereld meer iets van politiek helang kan ondernemen, zonder met dezen trits ernstig rekening te houden, weet hij Idat hij voldoenden ruggesteun heeft, om Zich nu geheel en al van Genève te distan- ftieeren. In Londen legt men Italië's houding even- ieens op deze wijze uit, en men verheelt Zich daar geenszins, dat de internationale politieke situatie er wederom moeilijker Hoor wordt. Tokio, Berlijn en Rome bevin den zich thans geheel in overeenkomstige posities, kennen een lotverbondenheid, welke hen tot gesloten en eendrachtig spel zal (dringen. Of het intusschen inderdaad te betreuren 3s, dat Rome aan Genève vaarwel zegt? De toestand heeft één zeer goeden kant, en wel 'deze. Er komt een einde aan een dubbelzin nige positie; uit den kring der bondsleden verdwijnt een staat, die er in wezen sinds langs niet meer in thuishoorde. Dit kan een zuivering beteekenen, een saneering, een nauwer aaneensluiting van de landen, die nog andere idealen huldigen dan dio van het „gevaarlijke leven" en van den strijd om de macht. Electrische ontlading in verkeersvliegtuig Goed afgeloopen De passagiers van het vliegtuig der Im perial Airways „Horatius" zijn ternauwer nood aan een ramp ontkomen. Toen boven het Kanaal een explosie van statische elec- triciteit uit den linkervleugel plaats greep, was nog geen minuut tevoren de antenne ingehaald. Ware dit niet gebeurd, dan zou den de 21 passagiers en de 6 leden der be manning vermoedelijk zijn omgekomen. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Groote fascistische raad Zaterdagavond bijeen Na afloop boodschap van Mussolini aan 't Italiaansche volk ZATERDAGAVOND zal te Rome een bizondere bijeenkomst van den grooten fascistischen raad plaats heb ben, waarvoor Mussolini den Ita- liaanschen gezant te Londen, Grandi, speciaal naar de Italiaansche hoofdstad ontboden heeft. Na beëindiging van deze raadsbijeen- komst zal de Duce, vermoedelijk tegen het middernachtelijk uur, vanaf het balcon van het Palazzo Venezia, e en boodschap tot het Italiaansche volk richten. Zij zal. naar aller vaste over tuiging, de mededeeling behelzen van Italië's uittreden uit dén volkenbond, en tevens een hervorming aankondigen van de Italiaansche constitutie. Deze hervorming zou bestaan in de afschaf fing van de kamer van afgevaardigden en haar vervanging door een corpora tieve vertegenwoordiging. De Havas-correspondent te Genève ver neemt, dat de Italiaansche regeering, wan neer zij Zaterdagavond, na het advies te hebben ingewonnen van den grooten fas cistischen raad, Italië's uittreden uit den volkenbond en het internationaal arbeids bureau zal bekend maken, tevens de motie- zal uiteenzetten, welke haar tot dat besluit brachten. Het fascistisch gouvernement zal er in die motiveering op wijzen, dat het twee jaar lang vergeefs gepoogd heeft, de leden van den volkenbond en in het bijzonder die groote mogendheden, die nog trouw zijn aan Genève te overtuigen van het goed recht der fascistische politiek, speciaal wat de verovering van Abessinië betreft en de door Italië gewenschte erkenning van het keizerrijk. Het geduld der Italiaansche re geering is thans uitgeput Bij gelegenheid van de volkenbondsvergadering van Sep tember j.l. hoopte de Italiaansche regeering dat de moeilijkheden, met een weinig goe den wil wederzijds, konden worden opge heven. Deze hoop is'ijdel gebleken. Van dat oogenblik af heeft de fascistische regeering er zich rekenschap van gegeven, dat haar pogingen nutteloos zouden blijven en dat ook van een volgende assemblee geen re sultaat te venvachten is. De gebeurtenissen hebben ten slotte de Italiaansche regeering genoopt, haar politiek jegens Genève in overeenstemming te brengen met die harer vrienden, Berlijn en Tokio. Italië hoopt, dat zijn vertrek uit den vol kenbond, degenen die tot dusver niet heb ben willen begrijpen, tot nadenken zal stemmen en dat deze breuk het begin zal worden van een hernieuwing van den vol kenbond, zoodat ën Italië èn, met dit land, de andere staten_ die Genève den rug toe keerden, weer in de vergaderzaal der na ties kunnen terugkeeren. Ongerustheid te Londen Het gerucht, dat Mussolini van plan is, Italië uit den volkenbond te doen treden, heeft te Londen, naar United Press meldt, grooter ongerustheid gewekt, dan men wel algemeen wil toegeven. Men vreest, dat dit een nog grootere verwijdering tusschen de totalitaire staten en de democratieën te weeg zal brengen. Het bericht is terzelfder tijd gekomen als bekend werd, dat Mussolini Grandi naar Rome geroepen heeft. Het wordt voor zeker gehouden, dat de Britsch-Italiaansche be trekkingen 't belangrijkste punt van be spreking zullen uitmaloen tusschen den duce en zijn ambassadeur te Londen en men vreest, dat er geen reden is, om aan gaande die betrekkingen optimistisch ge stemd te zijn. nu een breuk met Genève voor do deur staat. Zoolang Italië nog lid van den volken bond was. bestond tenminste in theorie nog de brug, langs welke de totalitaire en de democratische rijken elkaar konden vinden, eventueel door een erkenning van de over winning in Ethiopië. Blijkbaar is Mussolini van meening, dat een dergelijke oplossing op het oogenblik toch niet te bereiken is en heeft hij beslo ten, Parijs en Londen te toonen dat hij, wanneer men niet naar zijn waarschuwin gen wil luisteren, zijn antwoord wel in da den kan geven. Practisch zal er, door Italië's uittreden, te Genève weinig worden veranderd, aan gezien geen enkele Italiaansche gedelegeer de sedert Juni 1936 heeft deelgenomen aan de volkenbondsvergaderingen en anderzijds de erkenning door Italië van Mandsjoekwo volkomen in strijd is met de beslissingen van den volkenbond. Naar een contra-volkenbond? In politieke kringen te Londen heeft men volgens Havas den indruk, dat Italië's breuk met Genève moet worden beschouwd als een nieuwe bekrachtiging van Rome's toetreden tot de groep van mogendheden, die door het anti-komintern-pact verbon den zijn. Daaruit zou dan blijken dat een der doeleinden van dat pact is een soort contra-volkenbond in het leven te roepen. Tevens wordt er op gewezen, dat Italië zich, op het oogenblik dat Engeland en Frankrijk beginnen te werken aan een „al gemeen Europeesch vredesreglement", op voet van volkomen gelijkheid wil stellen met Duitschland. Wellicht hoopt Rome. evenals Duitschland, zijn terugkeer naar Genève te verhandelen tegen concessies van Parijs en Londen. Londen wacht kalm de Italiaansche be slissing af, doch, zooals reeds gezegd, men verheelt zich niet, dat het besluit van Rome de tegenstelling tusschen democratieën en totalitaire staten zal accentueeren en ver scherpen. De Csar-affaire ter sprake in de Fransche Kamer Communisten verwekken xnmoer In de Fransche Kamer heeft de links republikein B r e n g e r bij de behande ling van de justitie-begrooting verklaard, erover verontwaardigd te zijn. dat men oorlogshelden de behandeling van boosdoe ners en moordenaars deed ondergaan. Hij zinspeelde daarbij op de arrestaties inzake de Csar-affaire Toen Bérenger over generaal D u s e i g- n e u r wilde spreken, schreeuwde de com munist Cornavin: „die is een schavuit". Het rumoer bedaarde pas, toen de voor zitter de kamer tot de orde riep. Bérenger werd aan het einde van zijn toespraak lang durig door rechts en centrum toegejuicht, terwijl de communisten opnieuw lawaai maakten. Minister Auriol beantwoordde den interpellate. Hij zeide, dat niet Bérenger, doch de rechter van onderzoek te beslissen heeft over voorloopige Invrijheidstellingen. Overigens moet de gelijkheid van alle bur gers in acht genomen worden. Degenen, die in verband met de C.S.A.R.-affaire in staat van beschuldiging gesteld zijn, worden ver volgd wegens vereeniging met kwaadwil lige bedoelingen en het in bezit hebben van wapenen voor een burgeroorlog. Het parket moet de verhooren voortzetten en de minister kan geen pressie op den rechter van onderzoek oefenen. De zaak met de oud-strijders is zeker pijnlijk, aldus Auriol. De gezondheidstoestand van Du- seigneur zal door dokters onderzocht wor den. Nieuwe Amerikaansche gezant te Londen Naar de correspondent te Washington van de „New-York Times" bericht, heeft president Roosevelt één van zijn meest in tieme raadslieden, Joseph Kennedy, voor zitter van de maritieme commissie van de Vereenigde Staten, benoemd tot ambassa deur te Londen. De huidige ambassadeur, Binghaip. is om gezondheidsredenen afgetreden. De toestand in Palestina Nieuwe gewelddaden Te Haifa werd een terrorist betrapt, op het oogenblik, dat hij een bom walde wer pen. Toen men hem wilde grijpen schoot hij op zijn achtervolgers; een Jood werd door de kogels ernstig gewond. In een an dere stadswijk is een bom ontploft zonder evenwel schade te veroorzaken. Bij Nazareth hebben militairen een huis vernield, dat door personen was bezet, die er van verdacht werden onlangs een auto I bus te hebben aangevallen. Laatste vermaan aan Nanking Vliegtuigen werpen vlugschriften uit Japansche vliegtuigen hebben boven Nan king vlugschriften omlaaggeworpen, waarin de commandant van de Chineesche strijd krachten, die de stad verdedigen, nogmaals wordt aangespoord, te capituleeren. In de vlugschriften wordt verwezen naar het Ja pansche ultimatum tot overgave van de hoofdstad. De toestand in en rond Nanking is inmid dels sinds gisteren niet veel gewijzigd. De strijd duurt .onverminderd voort. Het wintert in de Ver. Staten In de oostelijke staten van Amerika, voor al in Pennsylvanië, hebben zware sneeuw stormen gewoed. In Buffalo lag de sneeuw een meter hoog, zoodat elk verkeer onmo gelijk was. Honderden auto's en autobussen zijn op de landwegen ingesneeuwd. In New-York zelf zijn 's nachts zeven personen dood gevroren. De strafrechter te Brussel heeft -dezer dagen een zaak te behandelen gekregen, die den taalstrijd tot achtergrond heeft Op een tramwagen in de hoofdstad verscheen eenigen tijd geleden een controleur, die u het Fransch verzocht de kaartjes te laten Een Vlaamsch oudstrijder verklaarde, dat hij liever in het Vlaamsch wilde worden aangesproken. Daarover ontspon zich een woordenwisseling; er vielen ook klappen. Alleen tegen den oudstrijder werd een aanklacht ingediend. Voor den rechter ver telde hij, dat de controleur, die blijkbaar het Vlaamsch machtig was, doch het niei wenschte te spreken, hem 't woord „Boche" had toegevoegd en hem een slag had geven. De controleur verklaarde het woord ..Boche'' niet gebruikt en niet het eersl geslagen te hebben. Een aantal Fransch-sprekende mede passagiers bevestigden de verklaring van den controleur. De rechter zeide later nis te zullen vellen. Helden en wasgoed niet duur ZOWEL PER (LG. ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonnements prijzen. Beleefd oaubevelend JAN SNEL STOOMWASSERIJ „NEDERHORST NEDERHORSX DEN BERG DELBOS' VERBLIJF IN BOEKAREST Antonescoe houdt een tafelrede Tatarescoe in Januari naar Parijs Aan een maaltijd ter eere van den thans te Boekarest vertoevcnden Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Delbos, heeft Antonescoe gewezen op de noodzakelijkheid van solidariteit in het tegenwoordige tijds bestek, waarin de oorzaken van ongerust heid niet ontbreken en de internationale toestand niet bemoedigend is. Het is intusschen wel een geruststellend teeken, dat er volkomen eenheid van op vattingen bestaat tusschen Frankrijk en Engeland. Het bezoek van Delbos aan Warschau kan Roemenië slechts verheugen, „aangezien het zelf met een hecht bondge nootschap met Polen is verbonden". Wat de kleine entente betreft, zeide spr.: „Gij weet, wat de kleine entente voor ons beteekent. Zij vormt een belangrijk ele ment in onze buitenlandsche politiek. Diep verankerd in den geest onzer volkeren, is deze alliantie gegrondvest op een gemeen schappelijkheid van blijvende belangen. Zij wordt voortdurend versterkt door de be sprekingen onzer staatshoofden, de perio dieke bijeenkomsten van onze ministers van buitenlandsche zaken en de economi sche en intellectueele samenwerking onzer drie landen. Roemenië is het volledig eens met Frank rijk ten aanzien van den Volkenbond. Het blijft voorstander van collectieve veiligheid, maar is van meening, dat, wanneer deze doctrine een zin heeft, zij beteekent, dat de veiligheid van West Europa niet ge scheiden kan worden van de veiligheid in midden- en Oost-Europa. Ten slotte zeide spreker nog; „Roemenië is een land, dat geplaatst is op den vier sprong van verscheiden beschavingen en, evenals Frankrijk vastbesloten, geen enkele ideologische discriminatie te aanvaarden ten aanzien van buitenlandsche politiek. Roemeensch tegenbezoek Vernomen wordt, dat Tatarescu, de Roe- meensche minister-president en minister van Binmenlandsche Zaken, in. Januari a.s. een officieel bezoek aan de Fransche regee ring te Parijs zal brengen. Tatarescu, die hierover met Delbos van gedachten heeft gewisseld, zal in de Fran sche hoofdstad politieke besprekingen voe ren met Chautemps, den Franschen pre mier en met andere leden van het Fran sche kabinet. De komst vön Tatarescu is in de eerste plaats bedoeld als tegenbezoek voor de visite, welke Delbos thans te Boekarest af legt, doch daarnaast zullen tevens techni sche kwesties, betrekking hebbende op de economische relaties tusschen Frankrijk en Roemenië geregeld worden. Frankrijk steunt op het oogenblik actief de industrieele op komst van Roemenië en in het bijzonder de oprichting van fabrieken van oorlogs materiaal, zulks in overeenstemming met twee jaar geleden, tijdens het bezoek koning Carol aan Parijs, gesloten over eenkomsten. De Parijsche tentoonstelling De commissie voor den handel uit de Fransche Kamer heeft gisteren met 17 te gen 12 stemmen het rapport van Francois Martin, dat ongunstig adviseerde over het heropenen van de tentoonstelling in 1938, verworpen. De commissie is het der halve e.ens met het besluit van de finan- cieele Kamercommissie tot heropening van de tentoonstelling. Beroofde zijn slachtoffers en deed ze verdwijnen Een vijftal moorden opgehelderd Visitekaartje leidde tot zijn ontdekking IN het bevallig gelegen Fransche stadje St. Cloud in de heuvelachtige streek ten noord-westen van Parijs, werd eeni gen tijd geleden de leider van een wo ningbureau vermoord en wel in de kel der van een villa'tje, hetwelk hij bezig was te verhuren. Toen de politie in ver band met deze misdaad een onderzoek instelde, vond zij o.a. een visitekaartje, en deze ontdekking leidde haar tot het opsporen van den man, wiens naam daar op vermeld stond, doch die nergens te vinden was. Het betrof hier een Duit- schen immigrant, van wien men echter wist, dat hij een vriend bezat, die met hem tezamen naar Frankrijk was geko men, nadat zij gezamenlijk in de gevan genis van Frankfort een straf hadden uit gezeten. Dezen tweeden Duitsoher kon men opsporen; men wist aldra, dat hij een villa in St. Cloud bewoonde, en zich Carrer noemde. Den gendarmen, die zich naar deze wo ning begaven, om den jongen Duitsoher aan een verhoor te onderwerpen, wachtte een gevaarlijke verrassing. Nauwelijks hadden zij aangescheld, of de huurder opende zijn huis deur en loste pardoes op hen eenige revol verschoten, waardoor een der beide agenten werd neergelegd. Zijn makker slaagde er echter door kordaat optreden in, den Duit- scher te overweldigen en in arrest te stellen. Al spoedig bleek toen, dat men met een gevaarlijk heerschap te doen had, wiens ware naam W i e d m a n n luidde; hij werd Februari 1908 in Frankfort geboren. Een eerste onderzoek in zijn. villa bracht verrassende dingen aan het licht. Zoo trof men in den tuin de auto aan, die aan den man van het woningbureau had toebehoord. Men had getracht haar door een andere kleur onherkenbaar te maken. Bovendien vond men in het huis verschillende dingen, die het eigendom van den verdwenen makelaar in huizen waren geweest. Verschillende bekentenissen Wiedmann werd zwaar geboeid naar Versailles overgebracht en aan een nauwkeu rig verhoor onderworpen. Daar de bewij; zich tegen hem opstapelden erkende hij, den moord in de St. Cloudsche villa te hebben gepleegd, omdat hij zonder middelen van be staan was, en besloten had, zich door het plegen van misdaden in het leven te behou den. Aanvankelijk zou hij naar Parijs zijn gekomen, om op de tentoonstelling te wer ken; toen dit niet genoeg bleek op te bren gen, had hij een andere koers ingeslagen. Intusschen wilde de politie weten, wat er van dien anderen Duitscher geworden was, waarmede Wiedmann vriendschappelijke be trekkingen bleek te hebben onderhouden. De misdadiger bekende, dat deze bij verschil lende complotten zijn medeplichtige was ge weest, en dat hij zich tenslotte van hem had ontdaan, omdat hij reeds teveel van hem wist. Toen de man eenmaal aan het spreken was, volgde de eene gruwei-historie op de andere. Hij deelde o.a mede, de Amerikaan-1 sche artiste Joan de Coven uit den weg t« hebben geruimd, het meisje, dat eenige1 maanden geleden in gezelschap van een tan te naar de Fransche hoofdstad kwam en c spoorloos verdween. Haar lijk zou hij heb ben dubbelgevouwen, en onder het bordes van zijin villa hebben begraven. Na drie' kwartier arbeiden gelukte het inderdaad, het ongelukkige meisje terug te vinden. Vermoe-, delijk is zij door verworging om het leven gebracht. Een fototoestel en eenige andere van haar eigendommen vond men bij reeds niet makkelijk meer te herkennen stof felijk qversehot. Wiedmann biechtte verder op, een zekeren Leblond te hebben vermoord, met wien hij door middel van een advertentie in contact was getreden, onder voorspiegeling van voor- deelige zaken-transacties. Deze jongeman* die een vrij aanzienlijk bedrag aan geld bjji zich had, toen hij den misdadiger in handen viel, is eveneens spoorloos verdwenen. Voor-1 werpen, die hem hebben toebehoord werden teruggevonden in de villa van Wiedmann t St. Cloud. Een ander slachtoffer van den onverlaal was de taxi-chauffeur Gouffy, wien hij ven* zocht hem naar Orléans te rijden. Onderweg bracht hij hem om het leven en beroofde hem van 2590 francs. Zijn taxi trof men eveneens in Wiedmanins tuin aan, eveneens min of meer gemaskeerd. Het laatste slachtoffer bleek Frommer, zijn voormalige Duitsche deelgenoot, wiens lijk, hetwelk een van achteren toegebrachte; schotwond vertoonde, onder den keldervloer begraven was. Aanvankelijk wist de politie niet, wat van: al deze bekentenissen te denken. Had men wellicht te doen met een simulant, die van één misdaad overtuigd, nu tevens verschil-: lende moorden bekende, om aldus den in druk te vestigen, dat men met een krank- zinnige te doen had? Gelijk wij reeds meld den bracht een nauwkeurig onderzoek, inge steld in den tuin en in de villa te St. Cloud, een aantal lugubere dingen aan het licht,) welke geen twijfel aangaande de waarheid: van Wiedmanns bekentenissen over lieten,! Zooals te begrijpen is, heeft de onthulling! van deze dingen te Parijs en omgeving zeer veel ontsteltenis veroorzaakt. In St. Cloud en omgeving treft men menig buitenhuis aan,' dait naar de gewoonte der streek met hoog# tuinmuren is omgeven, en een zeer verlaten ligging heeft. Men vraagt zich met ontzetting af, of wellicht nog meerdere tragedies zich i| deze eenzaamheid zullen hebben afgespeeld j Men brengt zich weder de lugubere historie? te binnen, welke aan de herinnering aan Landru, den beruchten vrouwenmoordenaar^1 verbonden zijn. Tevens vermoedt men, dal Wiedmann behalve zijn door hem vermoor den makker nog andere complices moet hein ben gehad, daar de man zelf geen woord Fransch spreekt, en het hem vrijwel ondoen lijk moet geweest zijn, zonder steun van an deren zijn valstrikken uit te zetten. Hij had de gewoonte, veel te vertoeven in de groote internationale café's, waaraan Parijs zoo rijk! is, en men vermoedt, dat deze als het ware het jachtterrein hebben gevormd, waar hij met zijn toekomstige slachtoffers kennis maakte, om hen vervolgens in afgelegen oorden door middel van een snel geplaatst schot van het leven en van hun bezittingen te berooven. Men verwacht binnenkort nog nieuwe ont hullingen. HET ARTIKEL VAN „DAS SCHWARZE KORPS" De drie mogelijkheden het blad aan de politiek van het voormalige centrum, welke van huis uit „tegennatuur- TT I- lijkwas, omdat aii niet in overeenstemming net probleem „otaat en Kerk" met het aantal katholieke staatsburgers, laat drie onlossinden tn#» i.r de Evan*©llsclie Kerk komt aan urie °P10SSingen toe de beun want haar „Christelijk-Sociale Volksdienst" was „een noodlottig instrument j!™ verdeeldheid brengenden klassen- strijd Door de schuld der Kerken werd zoodoende de mogelijkheid een er vreedzame samenwerking van Kerk en Staat verspeeld en derhalve bestaat er voor den nationaal- socialistisohen Staat nog maar één oplos sing, welke reeds met vér-zienden blik door Frederik den Groote Is aangeduid: „het prijs geven van een gemeenschappelijk terrein, waarop tot dusver Kerk en Staat als gelijk waardige, van elkande afhankelijke groothe den waren versohenen". En deze scheiding tusschen Kerk en Staat begroet het blad als „een siotpunt achter een duidelijke histori sche ontwikkeling, die thans aan den Staat een definitieve innerlijke beteekenis, een geloofskern gegeven beeft". Zoo redeneert een zich niet met naam noe mende medewerker van het Zwarte Corps, een blad, dat door tienduizenden |onge man nen gelezen wordt, en het valt onder zulke omstandigheden niet te verwonderen, dat de jeugd rn het nationaal-socialistische Duitsch land, die vrijwel geheel in dezen geest wordt' opgevoed, de Kerk als een principieele te genstandster van den Staat Is gaan beschou wen en verachten. Met alle beschikbare mid delen is men zoo al met uiterlijk dan toch innerlijk doende, een definitieve scheiding tusschen Kerk en Staat te bevor deren. De „gulden" middenweg In de „Germania" van Zondag 11. houdt de hoofdredacteur, dr. Walter Hagemann, zich eveneens bezig mest. het thema „Nationaal- socialisme en Kerk" en met de ..Fügsamkeit" welke onder de gegeven omstandigheden nu eenmaal onvermijdelijk schijnt te zijn, zoekt hij naar den gullen middenweg, die alsnog tot een verzoening tusschen Kerk en Staat zou kunnen leiden. Maar heel groot schijnt ook door hem deze kans niet geschat te wor den, want hij zegt: „De uitlegging van begrippen als gods dienst. wereldbeschouwing, christendom dogma loopt tegenwoordig zoo sterk uiteen, dat men eeneigdzou zijn om een klaring der begrippen a's zijnde hopeloos op te geven" Maar „ook de geloovige Christen staat mid den in de volksgemeenschap, hij neemt deel (Van onzen ©uitsch en correspondent) De eene oplossing is: de Kerk beheerscht den Staat. Dat is de middeleeuwsohe vorm van het „Römische Reich Deutscher Nation", de onvervulbare droom van een staatsvorm, welke een „Rijk Gods op aarde", een reus achtige kerkelijke staat zou zijn. Dit droom beeld beeft afgedaan, zoodra de ontwakende volksgeest de voorkeur geeft aan een staats- moraal, die zich niet zonder meer wenscht i'e schikken naar de kerkelijke zedeleer „aan gene zijde van de bergen". Zoo lezen vrij op de vooroaglna van het „Schwarze Korps" in een hoofdartikel „An die Kirohen" (gister door ons in hoofdzaken vermeld. Red.) en wij leiden daaruit af, dat het kerkelijk vraagstuk ook in kringen, die de Kerk reeds lang en grondig als een over wonnen standpunt beschouwen, toch nog al tijd als een actueele aangelegenheid be schouwd schijnt te worden. Minder duidelijk blijft ons onder deze omstandigheden het feit, dat aan de Kerk vrijwel geen mogelijk heid meer gelaten wordt, om net eender als de strijdlustige mannen van het Zwarte Corps, haar eeuwenoude rechten in het openbaar te behartigen en te verdedigen. Een vreedzame oplossing „verspeeld" „De reformatie bracht de tweede oplos sing", de Kerk is een trouwe medewerkster van den Staat. De Staat heeft de lichamen, de Kerk heeft de zielen. Zooals lichaam' en ziel op elkander aangewezen zijn, zoo zijn ook Kerk en Staat, op elkaar aangewezen". Maar deze ideale verhouding heeft de Kerk volgens het „Schwarze Korps" thans defini tief bedorven: „De politiseerende geestelijk heid, marxisten en vrijdenkers gluurden te zeer naar het democratische westen, waar men als gevolg van de Fransche revolutie scheiding tusschen Kerk en Staat had door gezet en deze scheiding liet Kerk en Staat als wereldsche partners op de politieke vlak te verschijnen" Vooral de Roomsche Kerk moet het ontgel den, want met extra dikke letter herinnert Durfde niet te bukken Fietst nu lederen dag 40 K.M. „Hoewel ik pas 31 jaar ben, voelde ik mij eenigen tijd geleden als een ouden man. Als ik mij bukte verging ik van de pijn als ik weer opkwam. Op aanraden van verschillen-il de kennissen nam ik een proef met Kruschen Salts en bemerkte, dat de rheumatische pijn inderdaad verdween, terwijl ik mij in ieder opzicht beter voelde. Nu fiets ik iederen dag 40 K.M. om van en naar mijn werk te ko-; men, maar neem dan ook geregeld de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts". S. V. G Wanneer Uw inwendige organen niet naar behooren fünctionneeren, kunnen rheumatl sche pijnen en een algeheel onwel voelen' niet uitblijven. De dagelijksche dosis Kru schen zorgt voor geregelde werking Uwer inwendige organen Binnen korten tijd zul len rheumatische pijnen e.d verdwenen zijn en voelt U zich weer jong en levenslustig- Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k 1 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten-1 verpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt (Adv.) aan haar vreugde en leed. Nooit zal hif kun nen toegeven, dat hij zijn plichten als lid dezer volksgemeenschap minder volkomen vervult, omdat hij ze in een meer omvattend,J bovenaardsch verband plaatst De Christen mag zichzelf niet prijzen, want nationale) plichtvervulling is slechts een simpelei „Selbstverstandlichke.it"". Dr. Hagemann schijnt een toenadering tus' schen Staat en Kerk alsnog voor mogelijk te houden, want hij besluit zijn uiterst voor- zichtige beschouwing met de woorden: „Wij willen niet langer aan elkander voorbij pra ten, maar oprecht en zonder vrees tot elkaar spreken, in do overtuiging, dat wij een prin cipieel belang gemeenschappelijk behartigen, den nationalen wil en het religieuse verlan gen, dat in iederen rechtgeaarden Duitscher leeft". Mocht het hoofdartikel in het „Schwarze Korps" een indirect antwoord zijn cp deze poging tot toenadering van katholieke zijde, dan valt er niet aan te twijfelen, dat men in toonaangevende regeeringskringen daar bit" ter weinig voor voelt. De verwijdering tua< shen Kerk en Staat wordt al grooter en groo« ter en een definitieve scheiding schijnt oitf vermij delijk geacht te worden. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2