Christelijke Landarbeiders bijeen Zesduizend stuks pluimvee bijeer dan: KOFFIE H/1G VRIJDAG jo DECEMBER 1937 Een Bond met 25.000 leden Wettelijke regeling van den arbeidstijd noodzakelijk Werkgevers en werknemers moeten als bedrijfsgenooten bij elkaar komen l"^e Ledenraad van den Nederland- schen Christelijken Landarbeiders- bond is vandaag te "Utrecht in vergade ring bijeen, welke vergadering gister middag werd aangevangen. Uit alle deelen van het land zijn de leden van dozen raad, zijnde de vertegenwoordigers van de vijf en twintigduizend leden van dezen bond, naar Utrecht gekomen om de belangen van de organisatie te be spreken. De openingsrede De Bondsvoorzitter, de heer R. Simons hield een uitvoerige openingsrede, waaraar wij het volgende ontleenen: „Hier en daar wijst eenige schemering ir de richting van het aanbreken van eenige verlichting en verbetering in de cconomi sche toestanden en verhoudingen. In eenige bedrijven leefde de vraag naar arbeidskrach ten weer op en deed een niet onbelangrijke daling zi® van het ciifer der groepen w loozen. In deze bedrijven kon hier en daar het loon, al was het nog met geen hoog per centage, worden opgevoerd. 'Toch zien wij in onze bedrijven na een herstel b.v. van de b o t e r p r ij z e n op de wereldmarkt in de laatste weken plotseling weer een inzinking, die in de richting wijst, dat een nieuwe crisis aanstaande is. Het t u i n b 0 u w b e d r ij f is den nood toestand ook nog iïiet te boven. De organisa ties zien zich opnieuw genoodzaakt, een noodkreet aan de regeering te doen hooren oni geen middel onbeproefd te doen laten, om oude afzetgebieden in het buitenland te ver beteren en naar nieuwe te zoeken en daar door de afzetmogelijkheden te vergrooten. Het kan en mag niet ontkend worden, dat door cie gevolgde monetaire politiek onzer regeering, de eerste levensbehoeften in prijs zijn gestegen en door deze stijging indirect een verlaging der loonen heeft plaats gehad. Wanneer er dan ook aan den eenen kant is een algemeene verhooging der wereld- prijzen en aan den anderen kant de kosten van het levensonderhoud belangrijk stijgen, valt er aan de aanpassing der loonen niet te ontkomen. Daarom dienen onze acties er op gericht te zijn, aan te dringen op verhooging. In 't bloembollenbedrijf is dit dan ook niet zon der resultaat gebeurd. Weer arbeiden, weer opgenomen te worden in het arbeidsleger, is het juiste en goede ge neesmiddel tegen de werkloosheid. Wij mogen wijzen op het werk van ons Vakverbond en het Christelijk Protestantsch Volksdeel in ons land, door in het leven roepen en financieel mogelijk maken der werk- en leerkampen. Reeds een negental van deze kampen, waar duizenden jeugdige arbeiders weer de zegen van den arbeid wordt bijgebracht, zijn door haar geopend. Er dient gewerkt te worden voor een wettelijke regeling van den arbeidstijd in onze bedrijven. Al venvachten wij van een zoodanige regeling niet, dat zij de oplossing zal brengen van een belang rijk gedeelte der bestaande werkloosheid, toch meenen wij, dat de arbeidsdagen, die nog gemaakt moeten worden, en die wij door het afsluiten van collectieve contracten lang niet overal gunstig kun nen beïnvloeden, nog over het algemeen te lang zijn. Een wettelijke regeling van den arbeids tijd in de land- en tuinbouwbedrijven voor volwassenen, vrouwen, jeugdige personen en kinder-arbeid, is urgent. Dat dit in den kring van de regeering ook gevoeld wordt, bewijst de laatste troonrede, waarin het werkprogram der regeering wordt ontvouwd. Wij lezen daarin: „Ten. aanzien van de landarbeiders zal de practische uitvoerbaarheid van een wette lijke regeling van arbeidstijd, voor zoover misstanden niet door onoerling overleg van de georganiseerde belanghebbenden uit den weg worden geruimd, worden onderzocht". Wij willen onze oogen richten op de toe komst en dit ervan zeggen: Excellentie, U wekt door deze toezeggin gen de hoop weer sterk in ons op, aat wij eindelijk ook voor onzg bedrijven een wet telijke regeling van den arbeidstijd mogen tegemoet zien. Er dient ook in de naaste toekomst met kracht gestreefd te worden naar uitbreiding en betere fundeering van de b e d r ij f s o r- Hier is een gelegenheid om werkgevers en werknemers als bedrijf sgenooten naaer tot elkander te brengen. De idee van de uiteindelijke oplossing, wanneer na ernstige en serieuze pogingen, de wederzijdsche partijen het door overleg niet eens kunnen worden, door arbitrage, desnoods verplichte, moet sterk bevorderd woroen. Economisch is in dezen tegenwoordigen tijd een bedrijfsoorlog zeer tot schade van allen, die er bij betrokken zijn. Voorts dienen wij ernstig aandacht te schenken, nu bij de wet gelegenheid wordt geboden voor verbindend verklaring der collectieve contracten, of geoeelten ervan, waar dit in toepassing kan worden gebracht. Dit is vooral van veel belang waar wij reeds in de contracten, naast de regeling der loonen, de invoering der fondsen (pen sioen- en kindertoeslagfondsen) konden be reiken. De werkloosheid onder onze leden was de vorige uitkeeringsperiode zoo ongeveer ge lijk aan het jaar te voren. Het totale uitkeeringsbedrag was weer bijna een millioen gulden. Een zeer respec tabel bedrag, al kon daardoor de nood in vele gezinnen niet weggenomen worden. Aan het vraagstuk der toetreding en ont wikkeling der jongere arbeidskrachten in onze bedrijven moet Steeds onze aandacht, meer nog dan tot nu toe, gewijd worden. Voor dit alles is een krachtige, goed func- tioneerende organisatie een eerste ver- eischte. Met applaus begroetten de leden de ope ningsrede van den voorzitter,- den heer R. Simons. .Van het eere-lid, den heer G. Drevel, was bericht van verhindering binnengeko men, het eere-lid, de heer Van der Ree, woonde de bijeenkomst bij. De vergadering besloot den heer Drevel een telegrar zenden. Bespreking bestuursbeleid Aan de orde van behandeling kwam ver volgens het beleid van het hoofdbestuur heer Stulp wees er op, dat over het algen de leden van het principieele vlak afglijden naar het materieele. Wat is hiertegen te doen? Het hoofdbestuur voert weliswaar goede propaganda. Toch moeten daarnaast de afdeelingen meer door de hoofdbestuur ders bezocht worden. Dan kan 't Christelijk- Sociaal duidelijk uiteengezet worden. Een paar hoofdbestuur-sleden moeten daarmede speciaal belast worden. De secretaris, de heer H. Oudekerk, die de vraag beantwoordde, begon met op te merken, dat de vraag geen critiek bevat, andere sprekers zijn er bij dit punt niet, in het algemeen gaat de ledenraad dus accoord met het gevoerde beleid. Wat oe vraag zelve betreft moeten we niet al te zwaarwichtig zijn. Er is groote vraag naar leidraden, vele vragen, die op een geestelijken achtergrond wijzen, wordo vaak gesteld. Wij kunnen zelfs zeggen, da wat het geestelijk peil brtj-eft de organisati bij 5 jaar geleden vergeleken 50 pCt. vooruit gegaan is. We moeten over de ménsehen heen zien; de menschcn die vr. Stoel aan wijst bereiken we toch niet met vergaderin gen. De vakorganisatie is geen preekorgani satie, het practische werk staat op den voor grond. De bedoelde leden moeten door huis bezoek onderricht worden. Met applaus keurde de vergadering het be leid goed. Hef orgaan Bij de bespreking van het orgaan werden tevens de ingediende voorstellen het orgaan betreffende behandeld. Er waren vele wen- schen. Aangedrongen werd op: publicatie van leidraden, familie-advertenties, mildere bestrijding der tegenstanders en/, enz. Op het punt van bestrijding ging de secretaris diep in. In ous blad wordt de kool en de geit niet gespaard. Als we de socialis tische organisatie iets te. zeggen hebben, dan zeggen we zeer duidelijk de waarheid. Ais we zeggen, dar die groep „araait en steeds prutteltdan behoeven we maar kort "in de historie terug te gaan. om dit naar waarheid aan te toonen Zoolang de socialistische or ganisatie doet alsof zij de eenige organisatie behoort te zijn, dan zullen wij hun handelen scherp en steeds scherper aan de kaak stellen. Daarbij zuilen we echter onze „Ko ninklijke" afkomst niet verraden. Bij wijze van proef zal in het orgaan een leidraad geplaatst worden. De wensch naar een wekelijksch orgaan kan het hoofdbe stuur nog niet vervullen. Advertenties wor den in het orgaan niet opgenomen. De ge maakte opmerkingen zullen als richtlijnen ter harte genomen worden. De redactie van het orgaan werd vervolgens goedgekeurd De voorzitter, heette hartelijk welkom den heer W. de Jong, vertegenwoordiger van het Christelijk Nationaal Vakverbond en den heer J. Salman, vertegenwoordiger van de Roomsche zusterorganisatie. Jaarverslag Van de in druk verschenen jaarverslagen over 1933 tot 1936 een boekwerk van bijna 500 pagina's kwam alleen het verslag '36 in bespreking. Een woord van lof werd het bestuur ge bracht voor de totstandkoming van dit om vangrijk werk en daarbij de hoop uitgespro ken, dat dit werk door velen gelezen /nu worden. Het verslag keurde de vergadering goed. Bij de bespreking van het financieele verslag deelde de secretaris mede. dat het Ziekenfonds opgeheven zal worden. Dit fonds heeft nimmer opgang gemaakt. Ook het financieel verslag werd goedgekeurd'. De bespreking over aanvulling der rechts positie der bezoldigde bestuurders vorderde v?el tijd. Door een commissie onder leiding van den heer A. Run ia werd over deze aanvulling een rapport uitgebracht. Op en kele wijzigingen na is dit rapport aanvaard. AVONDZITTING Bij den aanvang der avondvergadering richtte de heer J. Salman, secretaris der R.-K. organisatie, zich tot de aanwezigen. Spr. wees 'op de goede samenwerking die er tusschen beide organisaties is en sprak de goede hoop uit, dat de samenwerking in de toekomst moge blijven. Bij acclamatie benoemde de ledenraad Het perceel in de Juliana van Stolberglaan te Den Haag. dat door de Vereeniging Ge re/. Ziekenverpleging werd aangekocht. den heer H. de Groot tot gesalarieeri hoofdbestuurder; sinds eenigen tijd was de heep De Groot als controleur van den bond werkzaam Honderd-vijftig voorstellen Door de afdeelingen waren in totaal 154 voorstellen ingediend. Een 'bespreking per voorstel is bij een dergelijk aantal niet mo gelijk. De voorstellen waren daarom in proepen verdeeld. Per groep kwamen ze uu in bespreking. Naar aanleiding van de diverse voorstellen tot contributieverlaging wees hot H.B. er op, dat de contributieverlaging die over de laatste jaren heeft plaats gehad, een zoodanige vermindering van inkomsten heeft gebracht, dal het onverantwoordelijk zou zijn nog tot verdere verlaging te beslui ten. Bovendien wees het H.B. nadrukkelijk af in de thans bestaande contributie nog meerdere verschillen te maken. Bij de liespreking van de uitkeering bij staking werden enkele gevallen ge noemd waarin leden van de organisatie ge prest werden door de boeren om als lid te bedanken. Zelfs komt het in Dubbeldam en Dinteloord voor, dat bestuursleden zonder meer aan den dijk worden gezet. De ver goeding aan penningmeesters voor het be heer der werkloozenkas zal iets gewijzigd worden, wat op een kleine verhooging van de vergoeding aan een groot deel dezr func tionarissen neerkomt. Het entreegeld voor nieuwe leden wordt voor één jaar opgehe ven. Met de wenschen inzake de w erk 1 o o zenkas zal het H.B. rekenen; wijzigingen zullen echter moeilijk aan te brengen zijn, daar de kas meer dan 100 pet. Rijkssubsidie ontvangt. T oespraak Aan hef einde van de avondvergadering richtte de vertegenwoordiger van het C.N.V., de heer W. de Jong, zich tot de aanwezi gen Spr. is dankbaar voor het meeleven van dezen kring met het werk van het C.N.V. Vooral als men weet, dat de landarbeider-s het meest getroffen worden door de tijdsom standigheden stemt dit tot verheuging. Spr. wil niet schoolmeesteren, toch moet hij op merken, dat het organisatiebesef nog nisl geheel doorgedrongen is. De 150 voorstellen wijzen op deze fout. De ledenraad moet zich met breedere dingen bezig houden. Spr. is dankbaar dat de organisatie zoo sterk is gebleven in de moeilijke jaren. Dit moet zoo blijven, het is de grootste waar borg voor het tot gelding brengen van onze beginselen op het terrein van den arbe>i. Wij moeten zorgen, dat de organisatie veer kracht heeft en de offers daarvoor gebracht worden. De Voorzitter zegde den heer De Jong dank voor zijn woorden. Door den heer De Jong werd de vergadering met dankgebed DE SPAARREGELING De besteding der collecte-gelden Aan de spaarregeling, zoo schreven wij deze week, kleven bezwaren en „de roode vakbeweging zat er blijkbaar mee. In som mige plaatsen, o.a. Rotterdam, namen so ciaal-democratische stadsbestuurders en voormannen der roode arbeidersbeweging een zoodanige lijdelijke houding aan, dat de collecte vrijwel totaal verongelukte. In an dere plaatsen legde men de verklaring af: als de regeling aanvaard wordt, zal onze beweging er zich moeilijk aan kunnen ont trekken". Dat deed men ook niet. In sommige ge meenten hebben sociaal democratische voor mannen even royaal als anderen de spaar regeling aanvaard en zooveel mogelijk toe gepast, Ook werden collecten zoodanig ge organiseerd, dat ze goed resultaat oplever den. Doch nu klaagt men dat een en ander niet vlot verloopt. Dit blijkt ten eerste uit de wisselende bepalingen omtrent de verdeeling der gel den. Eerst zouden de gemeenten 10 van de collecte zelf mogen houden en moest 90 in.de algemeene pot gestort worden; vervolgens werd bet 25 en nü schijnt officieus meegedeeld te worden dat 50 der opbrengst rechtsstreeks in de gemeente blijft. Voorts werd wijziging in de uitkeering aan de verschillende gemeenten gebracht: eerst zou het naar rato van het aantal spaarders gaan, daarna nam men het aan tal ondersteunden als basis. Bij deze onzekerheden komt nu nog een derde hindernis. Verschillende gemeenten hebben gevolg gegeven aan de eerste aan schrijving om reeds in October te collectee ren ten einde de eerste periode te over spannen en nu vernemen wij, dat de Mi nister nadrukkelijk aan de gemeentebestu ren verzocht heeft om voorloopig tot na der bericht geen enkele uitkeering te doen. Dat stelt teleur want collecte en eerste toeslag zouden moeten dienen om nü bij het aanbreken van de winter hulp te verlcenen, omdat de werkloozen niet kunnen wachten tot ze eerst drie maanden gespaard hebben. Zou de Minister een en ander niet kun nen bespoedigen? In sommige gemeenten staat men klaar om het geld te besteden, maar is „afwachten" voorgeschreven. Zijn daar afdoende motieven voor? Land- en Tuinbouw „VEER" EN „HAAR" OP ZIJN MOOIST Internationale pluimveetentoon stelling Avicorni te Amsterdam Vanmorgen te half elf heeft de Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, de eerste Nederlandsche Internationale tentoonstelling van pluim vee, konijnen, enz. te Amsterdam, geopend. In de Apollohal, waar deze bijzondere expositie vandaag, morgen en helaas, ook Zondag gehouden wordt, waren eenige autoriteiten de eere-gasten van het tentoonstelilngsbestuur, toen de Minister zijn openingsrede uitsprak. Ver- der was aanwezig de bloem van pluim vee-telers, konnen- en duivenhouders, enz., w.o. de veertig keurmeesters, die hun moeizaam werk om de beschikbare prijzen naar eer en geweten toe te wijzen, gisteren hadden verricht. De Apollohal, voor een tentoonstelling als deze bijzonder geschikt, omdat van alle zij den het licht invalt, heeft thans veel weg van één enorm kippenhok. Bij het binnenkomen zorgen de luid kraaiende hanen voor een veeLstemmigen welkomstgroet, die den be zoeker aanstonds een vertrouwd, huiselijk gevoel bijbrengt. Kippen komt men, althans buiten de groote steden, om zoo te zeggen overal tegen. Zulk een rijke variatie pluim vee, waarbij de veelkleurige hanen vooral de aandacht trekken, is wellicht nimmer in de hoofdstad te zien geweest. Een stadsmensch voor wien het onophoudelijk hanengekraai betrekkelijk zeldzame muziek is, raakt hier bij niet uitgekeken, vooral niet als gelijk bij ons het geval was een enthousiast en kundig ornitholoog voor de noodige uitleg gipg zorgt. In totaal zijn plus minus 4500 num mers ingezonden, hetgeen circa 6000 dieren beteekent. In hoofdzaak zijn het Hollandsche inzendingen, waarnaast in zendingen uit België, Frankrijk, Enge land, Duitschland en Denemarken. Van het Hollandsche pluimvee trekken de sierlijke witkuiven direct de aandacht. Voorts 151 soorten hoenders, de een nog fraaier van vorm, kleur en tint dan de an der. Dan de in hoenderparken gewilde witte leghorns; minorea's met hun reuzenkam- men; wyandottes. uitgedost in zilver, goud en wit laken en andere kleurschakeeringen; de bekende Barnevelders, wier bruine eieren beroemd zijn, en nog tal van andere interes sante exemplaren. Men ziet uit het buitenland bv. Mechel- sche hoenders, Duitsche naakthalzen, roode Engelschen en prachtige inzendingen uit Frankrijk. Op de hoenders volgen de typische kalkoe nen, fraaie parelhoenders en pauwen, en kleurrijke fazanten, gemoedelijke eenden en ganzen. En dan de krielen. Bijna van alle groote hoenderrassen zijn dwergen aanwe zig. maar „dwergen" duidt hier niet op een wangestalte; integendeel, ook bij de groote collectie dwerghoenders boeien sierlijke gang fraaie tinten en kleuren en zooveel meer wat het kennersoog niet ontgaat. Er zijn niet minder dan 1700 sierduiven, elegante slanke dieren; trotsche voorname kroppers; kleurduiven, vinkduiven; hoog vliegers, overal vandaan; parmantige tui melaars; meeuwtjes met typische korte sna veltjes en energieke oogen; en vele merk waardige inzendingen meer. Bij de konijnen ziet men groote Lotharin- gers en Vlamingen, kleine Russen en Polen, Fransche hangooren, langharige Angora's, kortharige Rexkonijnen. Kortom ook hier de meest denkbare variatie. Tot slot marmot ten; siervogels in ruime volières; broedma- ohines. Bijzonder noemen wij ook witte bosch-fazantén. De tentoonstelling beteekent de triomf van den fokker, die soms na jaren zijn geduld en toewijding bekroond ziet. Stellig zal de ex positie vele bezoekers lokken. Eerepzijzen Door de internationale Jury zijn de volgen de eereprijzen toegekend: Zilveren medaille van H. M. de Koningin aan N. Dreesmann uit Nijmegen; Zilveren medaille van H.K.H. Prinses Juliana aan M. J. Kelderman uit Rotterdam; Zilveren medaille van Z.K.H. Prins Bernhard aan H. Duif te Arnhem; Verguld zilveren medaille van den Minister van Econ. Zaken aan W. J. F. de Geus te Oldenzaal; Zilveren me daille van den Commissaris der Koningin in Noord Holland aan C. P. J. Boer uit Gouda; Zilveren medaille van den Burgemeester van Amsterdam aan C. van Stuivenberg te Utrecht; Zilveren medaille van het gemeente bestuur van Amsterdam aan A de Rouck (België). CRISIS-CONSUMPTIEMELK- REGELING Overname van de taak der Zuivelcentrale Organisaties gereed Zooals men weet zal de taak van Zuivelcentrale per 1 April door organisa ties van belanghebbenden overgenomen worden Reeds zijn de twee benoodigde vereenlgingen opgericht, en hebben deze reeds vergaderd met de vertegenwoordigers der regeering, de heeren S. L. Louwes en Dr. P. Boekei. In het bestuur der producentencentrale, d'e Consumptiemelkcentrale, genoemd hebben zitting de heeren: 'A. J. de Goey te Willescop bij Montfoort, als ver tegenwoordiger van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond (voorzitter); E. Huisman te Pijnakker, on der-voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw en secre taris van den Z. Holl. Bond van Melk veehouders (secretaris-voorzitter)J. Bie- mond te Bleiswijk, voorzitter der afdeeling Holland-Brabant van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en hoofdbestuurslid van den Z. Holl. Bond van Melkveehouders (vice- voorzitter); H. Brinkman te Zaandam, lid het dag. bestuur van den N. Holl. Bond van Melkveehouders en hoofdbestuurslid de Holl. Mij. van Landbouw (lid) en W. de Kroes te Oversell ie, voorzitter van de Rotterdamsche Melltvedling „Noord", bestuurslid van den Bond van Melkveehou ders in Z.-Holland en hoofdbestuurslid van de Holl. Mij. van Landbouw. Behalve uit deze vijf leden van het dage- lijksch bestuur (Centrale Melkcommissie) bestaat het algemeene bestuur uit de hee ren: W A. C. Meekel, voorzitter van den R K. Melkveehoudersbond te Amsterdam; C. Wolmerstett. secretaris van den Noord- Holl. Bond van Melkveehouders te Amster dam; J. Abma, te Broek in Waterland (Chr. Boeren- en Tuindersbond): J. v. Schie, voor zifter van den Haarlemschen R.K. Bond van Melkveehouders; C. Dekker, voorzitter van de melkveiling „Zuid-Hollandsche Eilanden" te Barendrecht; A. P. L. v. d. Burg, directeur-secretaris van de Rotter damsche melkveiling .Noord"; L. J de Rooij, secretaris van den Utrechtschen Bond van Melkveehouders te Utrecht; D. Verburg te Zegveld (Chr. B.T.B.) en J. van Zijtveld als vertegenwoordiger van het Utrechtsch Landbouwgcnootschap. In de organisatie /an de distribuanten de Algemeene vereeniging Melkvoorziening hebben zitting genomen en zijn reeds geïnstalleerd de heeren: G. Blink, voorzitter van de Vereeniging v. Melkhygiëne en Zuivelindustrie te Den Haag (voorzitter)ir. A. C. Couvée, directeur van „I-Iollandia" te Vlaardinigen; J Thier, directeur van de fa briek van melkproducten Moba te Baam brugge; T. .T. Huisman, directeur van de melkinrichting ,,De Sierkan" te Den Haag; B. St.ienstra. directeur vap ,de melkinrich- tign O.V.V. de Eendracht te Amsterdam; ir. G. C. van der Lek, directeur van de Rotter damsche Melkinrichting; C. A. Hoogeveen, voorzitter der Ver. van Melk groothandel aren „De Voorzorg" te Amsterdam: G. A. van S'wieten, secretaris van den R.K. Bond van I-Iandelaren in melk en melkproducten te Den Ilaag: J. van der Kooy, voorzitter van don Prot. Chr. Melkiverkoopersbond te Delft; A. Renzenbrink, te Hilversum, voorzitter van den Nationalen Besturenbond van Zui- volorganisaties; W. Slrtb, directeur van ae Utrechtsche Melkcentrnle vertegenwoordiger van de melkinrichtingen die door slijters op coöperatieven grondslag worden gedreven en N. Schippers, voorzitter van de Ver. van de ÏTangsohe Ver. van Melkgrossiers. De invoer van paarden Een tekort aan slachtpaarden In een nota naar aanleiding van het vèr- slag over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van paarden en slachtpaarden wordt gezegd, dat in den loop van het jaar weer een toenemende drang tot invoer paarden uit de Oost-Europeesche landen is opgetreden, zoodat. kan worden verwacht, dat bij opheffing der contingenteering op nieuw een overmatige invoer zal optreden. Wat betreft den invoer van slachtpaarden, merkt de Minister op, dat zich in het bin nenland sinds geruimen tijd een tekort aan slachtpaarden mani festeert. De toeneming van den invoer, welke ingevolge de Oslo-overeenkomst is opgetreden, komt dientengevolge tegemoet aan de beboette, welke hier te lande aan slachtpaarden bestaat. Anderzijds doet deze invoer geen afbreuk aan de belangen der inheemsche paardenfokkerij, daar een rege ling is getroffen de buitenlandsche slacht paarden van de grens rechtstreeks naar het abattoir te vervoeren en niet meer in den vrijen handel te doen komen. Geknoei met oormerken Tegen twee verdachten een Jaar geëischt In den loop va.n de jaren 1936 en 1937 hebben ambtenaren van dP Londbouw-crisis- wet in de provincie Groningen herhaal delijk varkens aangetroffen, o.a. bij export slagerijen. welke voorzien bleken te zijn van valsche oormerken. Een uitgebreid onderzoek, dat werd inge steld, leidde tenslotte naar den koopman A. J. L. te M i w o 1 d e. Bij dezen werd ook een tatoueertang, waarmede het merken ge schïedde, in beslag genomen. Gister heeft hij zich voor de Groningsche Rechtbank moeten verantwoorden. Met hem hebben tereohtgestaan de koop man S. M. uit Groningen, die de varkens voor hem verkocht en de marktkoopman B. A. P. uit Amsterdam, die de tatoueertang en de benoodigde letters heeft geleverd. Tegen de eerste twee verdachten heeft het O.M. een jaar gevangenisstraf geëischt en tegen den derden zes maanden. Uitspraak over een week. BINNENLAND Loonsverhooging bij de Hoogovens Met ingang van 1 April a.s. Met ingang van 1 April a.s. zullen, „r oe uurloonen van het perso neel der Kon. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. worden verhoogd als volgt: de uurloo nen tot 44 cent met 1 cent; die van 4553 cent met 2 cent en de hoogere uurloonen met 3 cent per uur. Met ingang van dien datum zal ook een pensioenfonds woraen gesticht, waarvai premie-betaling voor de helft door het be drijf en voor de helft door de arbeiders zal geschieden. In het bestuur van het te stich ten Ouderdom-, Weduwen- en Weezenpen- sioenfonds zullen de organisaties vertegen woordigd zijn. Ten slotte zal in den loop van de maand December een week extra loon worden uit betaald. Pension uitgebrand Gisteravond te ongeveer kwart over acht bemerkten spelende kinderen, die van de eerste sneeuw van &it jaar genoten, dat er brand was uitgebroken in pension Jac. Troe- der, aan het Jonas Daniël Meyeirplein te Amsterdam. De vlammen sloegen reeds uit de zolderverdieping en uit het dak. Ijlings waarschuwden jongens de brandweer Een agent waarschuwde de pensiongasten, die zich van geen gevaar bewust, nog op de eerste en tweede verdieping bevonden. Ook de bewoners van de belendende perceelen werden gewaarschuwd. De brandweer, die met veel materiaal onder leiding van den commandant van de brandweer,- den heer c. Goroijn spoedig aanwezig was, begon den aanval met vijf stralen. Ongeveer drie kwartier na het uitbreken was men het vuur meester. De derde en vierde verdieping evenals de zolderverdie ping, zijn van voren naar achteren volkomen uitgebrand. Ook een groot gedeelte van de kap is een prooi der vlammen geworden. Het onderstuk en de eerste en tweede ver dieping bleven gespaard, doch kregen wa terschade. Het vuur is ontstaan op de derde etage. De oorzaak van de brand is onbekend. mobilist, die 'n auto goot h*- halen. welke reeds bezig is een darde automobiel voorbij te komen, pleegt een strafbaar feit. Dat is hinderlijk (en soms gevaarlijk) daarom heeft de wet het verboden; mitsdien: „geen drie rijdende auto's naast elkaar bij het inhalen". Wanneet flatt en zenuwen genoeg keMen van de püfi- keCmdewetkingdetcoffane, „ALDABI" OP EEN ROTS GELOOPEN Voor de opvarenden geen gevaar; Het Nederlandsche stoomschip „Al- dabi" van Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam is op weg van Bue nos Aires naar Rotterdam nabij kaap Santa Marta (Brazilië) op een rots geloopen. Ruim 1 en 2 staan onder water. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. De „Aldabi" is een passagiers vrachtschip van de RotterdamZuid- Amerika Lijn. Het schip is in 1921 te Hamburg ge bouwd en meet 4946 bruto reg. ton. Kleine inbraak en achttien diefstallen Drie jonge mannen in bet Westland gearresteerd De gemeentepolitie te Naaldwijk I heeft in samenwerking met die van Mon ster en 'sGravenza n'd e een kleine i»- braak en achttien diefstallen tot klaarheid! gebracht, Eenigen tijd geleden was in 's-Graven- zande een fiets verkocht door een 18-jarigep jongen uit Naaldwijk, die niet gunstig be kend stond. Uit het onderzoek, dat de gemeente politie te Naaldwijk instelde, bleek dat; deze fiets gestolen was en dat de verkoo- per eveneenes de diefstal van het rijwiel op z'n geweten heeft. Bij de politie werden ook nog mededee- lingen gedaan, dat dezelfde jongeman ook' andere gestolen voorwerpen had verkocht. De politie ging op onderzoek uit en het bleek, dat de aangehoudene er twee com pagnons op nahield .beiden 18-jarige jon- gens uit Naaldwijk, welke assistentie ver leenden. Het onderzoek heeft uitgewezen, 'dat het drietal zich heeft schuldig gemaakt aan een inbraakje, aan een diefstal van een rij- 1 wiel, aan 8 diefstallen van electrisohe lan taarns en aan 6 diefstallen van rijwielbe- lastingmerken, alle te Naaldwijk gepleegd. Op twee na zijn alle eigenaars weer in het bezit gekomen van de hun ontstolen voorwerpen. Het drietal heeft voorts in de gemeente 's-Gravenzande nog een rijwiel gestolen en in de gemeente Monster een rijwiel en een electrische lantaarn. Na verhoor door de gemeentepolitie dei> drie genoemde gemeenten is het drietal op transport gesteld naar Den Haag. UIT OOST-INDIE Salarisverhooging in Ned.-Indië Ontwerp vordert 12 millioen meer BATAVIA, 9 December. (Aneta). Bij1 de regeering zijn de voorstellen inge diend betreffende de bezoldiging voor burgerlijke landsdienaren; die voor mi. litaire landsdienaren zijn nog niet be kend. De herziening vordert voor de eerste een bedrag van omstreeks 1.000.000 boven de raming voor 1938. De voorstellen, die nog door de regeering moeten worden goedgekeurd en nog doou den Volksraad behandeld, brengen verrui* ming voor de kindertoelagen, dia van 2y2 op 3 prooent zijn gebracht, terwijl het maximum van 10 tot 5 gulden per; j maand is verhoogd. Verder is voorgesteld, I dat niemand, als gevolg va® deze nieuwe regeling, in inkomsten zal aohteruit gaan, terwijl de standplaatstoelagen niet verre* kend worden met de overgangsbezoldigin- gen. De Indische Luchtvaartafdeeling Een zelfstandig wapen Het „N. v. d. Dag" van N.I. verneemt, dal het departement van Oorlog aan de regee ring zal voorstellen, de Luchtvaart-Afdee- hng van het Kon. Ne«i-ïndische Leger te verheffen tot een zelfstandig wapen, waar door het leger zal bestaan uit de wapenj infanterie, artillerie, cavalerie, genie en hèt luchtvaartwapen. De L.A. zal dan komen te staan onder een kolonel-inspecteur, met een eigen staf, zooals de andere wapens- Het voorstel zal binnenkort aan de regee- ring worden toegezonden. Zwaar onweer boven Midden-Java Bandjir eischt drie menschenlevens Donderdag 25 November in den vooravond ontlastte zich, boven Keboemen en om- geving een zware onweersbui, gepaard gaande met hevige windvlagen en slag regens. Het hemelvuur was gedurende eca uur niet van de lucht en de donderslagen i deden de huizen dreunen, meldt het ,Alg. Hbld." In het onderdistrict Alian (Krakal) 15 K.M. van Keboemen, gingen tengevolge van den enormen regenval de Kali Wono- kroma en de Kali Kedongbener bandjirren. Deze bandjir heeft aanzienlijke matericel9 schade veroorzaakt en aan een man en *wee kinderen het leven gekost. Tien fnlandsche woningen werden met huisraad en al meegesleurd alsmede de met padi gevulde loemboeng van den loeraÜ van Wonokroma. Ook het achterhuis van de loerahwoning werd zwaar beschadigd, terwijl het 30 meter lange brugdek van de desabrug bij Wonokromo in de kolkende watermassa verdween. Ongeveer 20 bouw bevolkingsaanplant van djagoeng en tabaS werd zwaar beschadigd en kan als verloren worden beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10