STADSNIEUWS M, S. DE JONG N.V. KATWIJK RAAKT IN DE KNEL WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 CONCERT TEN BATE VAN DE BLINDENWERKINRICHTING Een welgeslaagde avond De BJdndenwerkinrichting is op 15 Maart \*an dit jaar geopend in een verlaten sohool aan de Groenesteeg. Misdeeld van een der schoonste gaven, die do mensch bezit, vin den de blinden een zekere vergoeding daarin, dat de overige zintuigen des te fijner en scherper zich ontwikkelen. Op het gevoel weten de vaardige vingeren der blinden voorwerpen te vervaardigen, waar voor anderen de geregelde normale con trole der oogen noodig heben. Zoo wordt aan deze inrichting allerlei borstelwerk vervaardigd en worden stoelen van aller lei soort matten voorzien en worden diverse vloer- en gangmatten vervaardigd. Het bestaan en het werk dezer Biin- denwerkinrichting, dat voor zeer vele te werk gestelden een zegen is, is bij de Leidsehe Burgerij nog lang niet vol doende bekend. Moge de uitnemende propaganda welke er gisteravond aan is gewijd ten gevolge hebben, dat zeer velen zich voor de blinden en hun werk gaan in teresseeren Propaganda door middel van een uitermate geslaagd concert! Een con cert dat in zijn geheel op een benij denswaardig hoog plan stond en wij hopen van harte, dat, mocht men nog eens op dergelijke wijze de aandacht op onze blinden willen vestigen, de Ge hoorzaal te klein zal zijn. De Blinden- werkinrichting en de Concertgevers zijn dit beiden waard. „Het Leidsch a capella koor" onder de uiterst deskundige, voorname en gevoelig ■muzikale leiding van den heer Willeirw Mizée, verdient in het muziekleven onzer Sleutelstad een eereplaats. Dit koor, een betrekkelijk klein ensemble, bestaat uit goed geschoolde krachten met een zeer fraai stemmateriaal. Tusschen de verschik lende koorpartijen beersfiht een prachtig evenwicht. Het kan een volumineuzen klank ontwikkelen zonder dat de noblesse een oogenblik verloren gaat. Dat is wel een eerste bewijs, hoezeer de heer Mizée zijn aandacht heeft besteed aan vormiing en aard der klamkproductie. Er is een minutieuze zorg besteed aan uitspraak en dictie. Er is een rijkdom van nuanceering en waar dit noodig is, een levendige afwis seling in de dynamische en agogische ac centen. Tenslotte is alles doortinteld van een warme muzikaliteit. Men kan er niet licht te veel goeds van fceggen. Het speet ons wel zeer, dat wij door een noodzakelijke vergadering de drie eerste koornummers van Palestrina en van ande re oude vocalisten hebben moeten missen. Doch het machtige „Carmen Saeculare" ,van Diepenbroek is ons gelukkig niet ont gaan. Dit werk met zijn zware structuur cischt een geduchte voorbereiding. Doch hier werd niet alleen technisch goed en gaaf gezongen, hier werd een monumenta le uitbeelding gegeven, levend en doorleefd. Zoo'n werk kan alleen worden ingestudeerd door een dirigent, die het muzikale ge dachten leven van den grootste der Neder- landsche componisten gedurende de drie laatste eeuwen aanvoelt en die zijn ensem ble begrip van de nobelste schoonheid der muziek weet bij te brengien. Wijst de keuze van dit nummer er reeds op, dat de heer Mizée zich niet tevreden stelt met de gewone repertoire-koorwerken, ook In het vervolg van den avond toonde hij van de oude ipaden af te wijken door een keuze uit ten deele onbekende muziek. Daar was in de eerste plaats „Luire" van Francis Poulenc en verder twee liederen van Josip Slavenski, waaruit ons de eigenaardige charme van het Slavische Volkslied tegemoet kwam, alles uitnemend .vertolkt. Verder hoorden wij het nobele en fijne lied „Von der ed'len Musik" van Rath- geber, het volksliedachtige „Rundanella" van Joh. H. Schein en eindelijk de geestige vertolking van Albert Verwey's „Groote Hond en Kleine Kat", door Diepenbrock's muzikale bewerking voor koor a capella zoo meesterlijk dn sfeer gezet. De warme toejuichingen van een en an der en de fraaie krans aan het slot aange boden waren ruimschoots verdiend. Het was ons een voorrecht ook weer eens 'te genieten van het optreden van Mevr. Suze Luger. Zij behoort als zangeres tot de allerbesten die wij in Nederland rijk zijn. Terwijl ,het op zichzelf reeds een genot is haar uitermate fraaie klankvorming, de charme harer vocalen te beluisteren, is 't haar prachtige doorleefde voordracht die tegelijkertijd medesleept. Alles wat zij doet getuigt er van dat er technisch-zangkundig .voor haar geen moeilijkheden meer bestaan doch tevens dat die techniek middel is om doorleefde schoonheid doorleefd te vertol ken. De beide „Aria's" van Bach hebben wij ten deele althans gemist, doch des te meer hebben we het op prijs gesteld een viertal liederen van Hugo Wolf te mogen hooren. die alle afzonderlijk „in een lijst" werden gezet, alle vier in hun eigen unieke sfeer .van het podium kwamen. Ook onze meester-hoboïst Jaap Stotijn vergastte ons op een aantal voordrachten. Reeds in de beide Aria's van Bach blies hij de hobo d'amore in duet met de prachtige altstem van mevr. Luger, terwijl Hans Franco Mendes aan den vleugel zat. Doch verder hoorden we van hem de So nate in G. mol van Teleman, waarin hij de Rococogratie van deze pastorale muziek met haar weemoedigen ondertoon alle eer aan deed. Wonderlijk hoe hij zijn instrument beheerscht, hoe men bij den allereersten toon reeds wordt getroffen door de char- meerende noblesse, hoe de Largo's zijn vam oen breede statie en snelle tempo's in ver- rukkelijken cadans van het podium komen. Na de pauze speelde hij nog de Scènes 'écossaises van Godard, muziek die gewel dig insloeg. De heer Hans Franco Mendes begeleidde zangeres en hoboïst op den vleugel en droeg door een volgzaam en begrijpvol accompagement niet weinig bij tot 't wol slagen van den mooien avond, die voor' allen een groot succes is geworden. Moge de uitslag voor de blinden van de zelfde betepkenis zijn. WATERPOLO Gisteravond speelde het derde zevental van De Zijl in de Overdekte alhier zijn eersten wedstrijd voor de wintercompetitie .van den Kring Den Haag van den K.N.Z.B. tegen H.U.S.I. uit Den Haag. Rust 3—0; einde 6—0. De blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin Op initiatief van de Nationale Contact- Commissie zal. naar aanleiding van d)e ver wachte heugelijke gebeurtenis in het Prin selijk gezin, op den avond van den dag dier gebeurtenis, of zoo zxilks te laat bekend mocht worden op den daaropvolgenden avond, een lichtstoet worden gevormd, waar aan door verschillende vereenigingen en groepen kan worden deelgenomen. In de gisteravond gehouden vergadering commissie tot uitvoering benoemd. Ie uit de heeren Mr. F. J. J. Trap- voorzitter, J. Mulder secretaris en mej. H. C. van Santen en de heeren B. de Koning, C. A. de Bruyn, Joh. Brouwer en K. Cobol als leden. Alle vereenigingen en groepen kunnen onder een verantwoordelijk leider aan dere lichtstoet, waarvoor de lakkels door de com missie zullen worden verstrekt, deelnemen. De aanmelding moet spoedig plaats heb ben, waarvoor verwezen wordt naar de des betreffende advertentie in dit blad. Aquarium- en terrariumhouders- vereen. „Natuurgenot" Vertooning der film Forellenteelt Bovengenoemde Vereen, hield gisteravond een propaganda-vergadcring in „Huize Feenstra", waar o.a. de film „Forellenteelt" vertoond werd. Allereerst richt de voorzit ter een woord van Welkom tot de heeren dr. L. v. d. Perk en J. de Zeeuw-v. d. Laan resp. voorzitter en secretaris van den Ned. Bond van Aquariumvereenigingen. Na ge wezen te hebben op het mooie doel, dat de Bond zich stelt, bestreed spr. de aanvallen van hen, die de Bond als te wetenschappe lijk voorstellen, terwijl zij daarna hetgeen deze Bond reeds drie jaar geleden in prak tijk bracht, als iets heel gewoons overne- Hierna krijgt dr. v. d. Perk het woord ter inleiding van de film „Forellenteelt". Aan de hand van een serie lantaarn-plaatjes laat spr. zien hoe een cel groeit en be vrucht wordt. We zien dan hoe de zaad cellen samen smelten met de vrouwelijke cellen en hoe daar onder de kiemplant van dat nietige eitje, zich een wonder voltrekt, dat ons in spanning houdt van het eerste tot het laatste beeld. Daar groeit in dat kleine eitje een wezentje, dat we later als volwassen forel terugvinden in groote vij vers. Tot in de kleinste bijzonderheden zien we hoe de kern van het eitje omgeven door eiwit, de latere voeding van het jonge vischje, zich splijt in twee (gelijke gedeel ten met ieder vier z.g. „lissen", hoe dezfl aangetrokken door centrale lichaampjes zich vervormen, hoe een zaaddiertje het ei opz.oekt, zich door de eiwand boort daarna samensmelt met de kern van het ei. We zien het ontstaan der z.g.n. oermaag, die zich na het moerbei-stadium, door in snoering der cellen vormt. Daarna wordt op de film hetzelfde, maar dan aan de hand van levende voorbeelden getoond. Voor de consumptie wordt de forel kweekerijen in groote vijvers gehouden. Als de forel geslachtsrijp is wordt van ma lijke en vrouwelijke exemplaren de hom en kuit afgestreken in groote kommen en flink door elkaar geroerd, zoodat alle eieren be vrucht worden. In verschillende broedkas- ten wordt deze kuit nu uitgezet op daarin aangebrachte traliewerken, zoodat het wa ter er steeds overheen kan stroomen zonder ze nochtans mee te voeren. Hierna zien we dan, zooals reeds vermeld, de ontwikke ling van ei tot volwassen visch. Ter aanvul ling kregen de aanwezigen nog een klein filmpje te zien van het voederen en eten van karpers, snoeken en zeelten. Tot slot vertoonde de heer v. d. Perk serie, in natuurlijke kleuren opgenomen, lantaarn-plaatjes van tropische visschen en van onze Hollandsche water-flora. Het was een avond van intens natuurgenot. Gouden zakenjubileum Van de fa. Battelje-e en Terpstra Morgen is het vijftig jaar geleden, dat de heer W. K. Battel jee en A. Terpstra Rz. een Boek- en Handelsdrukkerij openden in het perceel Oude Rijn 8-1, welk bedrijf is uitgegroeid tot de bekende zaak, die thans onder den naam „N.V. Algemeene Boek en Handelsdrukkerij voorheen Batteljee en Terpstra" gevestigd is- in bet iperceel Oude Rijn 39. De zaak werd tot 1 Aug. 1924 door de oorspronkelijke eigenaars gedreven. Zij werd toen eigendom van een syndicaat waaruit de tegenwoordige N.V. is voort gekomen. In den loop der jaren is de zaak van een kleine en bescheiden drukkerij uitgegroeid tot een goed en modern geou tilleerd bedrijf, dat onder de zuster-bedrij ven in onze stad een vooraanstaande plaats inneemt. De viering van het jubileum is als volgt 's Morgen worden op de graven van de oprichters een krans gelegd, terwijl ver volgens (te 12 uur) door het ipersoneel hul deblijiken worden aangeboden en de ont hulling van een gedenksteen plaats vindt, 's Middags van half vier tot vijf wordt een receptie gehouden in huize Bruyns, terwijl 's avonds aan het personeel een feestavond wordt aangeboden in „Zomerzorg", De A.N.W.B. schrijft ons: De spoorwegovergang in den Rijnsburger weg te Leiden vormt al sinds vele jaren een ernstig verkeersobstakel. Blijkens houden tellingen is deze overweg tusschen 8 en 20 uur circa één derde deel van den tijd gesloten, earns, tengevolge van de fre quente dienstregeling der spoorwegen, lan ger dan 10 minuten, ofschoon het personeel dat den overweg bedient zijn uiterste best doet de wachttijden zoo kort mogelijk te doen zijn. De stroomen voertuigen, welke zich her haaldelijk vóór den overweg verzamelen, veroorzaken ook in de stad een onregelma tige en tij-droovende verkeersafwikkeling, zoodat een spoedige oplossing van het ver keersvraagstuk aldaar dringend noodig is. De A.N.W.B. heeft zich daarom tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek, dit zooveel mogelijk te willen be vorderen. VERVOEROPBRENGSTEN N.Z.H. De vervoersopbrengsten van de N Z.H.T. M. gedurende de maand November hebben .bedragen f 230.324 (vorig jaar f 232.708). Dr Mr J. W. Verburgt Gaat heen als gemeente-archivaris De Leidsehe gemeente-archivaris, Dr. Mr. J. W. Venburgt, beeft om gezond heidsredenen, met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag gevraagd. De heer Verburgt werd den 26 sten Janu ari 1875 te Herveld in de Betuwe geboren. Na de lagere school doorloopen te hebben- bezocht hij ©enige jaren de H.B.S. en wijdde zich daairna aan zelfstudie. Op 18-jarigen leeftijd legde hij zich toe op de studie voor het predikambt, deed na twee j)aar staats examen en liet zich aan de Utrechtsche Universiteit als student inschrijven. In 1899 werd hij toegelaten tot he predikambt en van 1900 tot 1919 was hij predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Nigtevecht Naast zijn ambitie voor het predikambt voelde de heer Verburgt zich ook sterk aan getrokken tot de Oudheidkundle en gedu rende zijn ambtsvervulling te Nigtevecht verschenen reeds tal van oudheidkundige pubnunies van zijn hand. Zoo schreef hij in 1911: „Notice sur le séjour de Sa Ma- jesté Impériale le Czar Pierre le Grand aux environs du Vecht en Hollande", welke uit eenzetting verscheen in die „Publications du Musée d'Anthropologic et d'Ethnogra- phie de 1'Académie Impériale des sciences de St. Pétersbourg". Voor deze beschrijving ontving de heer Verburght den dank van Z.M. don Keizer van Rusland middels de Russische Legatie te Den Haag. In 1919 werd' hij benoemd tot archiva van het kasteel Nijenrode te breukelen. In Juli 1921 volgde zijn benoeming tot adjunct-archivaris der gemeente Leiden. Van dien tijd af wijdde de heer Verburght zich ook aan zijn juridische en wetenschap- pelijk-archivarische studie. In 1925 ver wierf hij den graad van meester in de rechten, in 1926 dien van wetenschappelijk archief-ambtenaar eerste klasse, waarna hij in November 1930 aan de Leidtsche Univer siteit promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld: „Leve ring van onroerende zaken te Leiden". Den l9en Januari 1931 werd hij door den Leidschen Gemeenteraad benoemd tot gemeente-archivaris als opvolger van wijlen Mr. Dr. Overvoordie. Gedurende deze periode was hij steeds bezet met de werkzaamheden van het KLEERMAKER s-GRAVENHAGE AMSTERDAM L. Houtstraat 26 Heerengracbt 440 DE N.V. SCHEEPSBOUW-, TRANSPORT. EN HANDELMAATSCHAPPIJ, TE ROTTERDAM geef* uit: 5 EERSTE-HYP0THECAI RE OBLIGATIES a pari GROOT 500.—, 250.— EN 100.—. Trustee: Dr. P. J. T. ENDENBURG, Schiedam. Directie: Prof. Mr. W J. A. KERNKAMP, Utrecht A. DE BAKKER. Prof. Mr. CHR. ZEVENBERGEN, Utrecht Mr. C. ZEVENBERGEN Prospect! dezer leening KOSTELOOS verkrij gb. ten kantore der N.V.: Diergaardelaan 19, en bij alle kantoren in Nederland der N.V. NEDERL. MIDDENSTANDSBANK. Ja, het gaat de laatste maand heel goed met de bijdragen Mogen wij ook de Uwe een dezer dagen nog tegemoetzien? U kunt deze overschrijven op postreke ning No. 302400 ten name Penning meester Carillon Comité Stadhuis Leiden chief, welke veel van zijn krachten verg den. In dien tijd werd vooitgegaan met dc inventarisatie yan het archief. Zijn levens werk daarbij was de uitgave van een lijvig boekwerk. „Het Archief der Secretarie van de stad Leiden van 1253—1575", wat onge veer een maand geleden verscheen. Dr. Mr. Verburgt is sinds 1924 lid van de Mij der Ned. Letterkunde- correspondee- rend lid van den Nederlandschen Oudheid kundigen Bond en vice-voorzitter van „Oud- Leiden'!». Door zijn jarenlange werkzaamheid in Utrecht interesseert Dr. Verburgt zich ook bijzonder, voor de provincie Utrecht. Hij Was méde-oprichter in 1912 en sindsdien onafgebroken voorzitter van het Oudheid kundig Genootschap Niftarlake (Vecht streek), hetwelk zich bezig houdt met de wetenschappelijke aardrijkskunde in de Vechtstreek. Na zijn pensionnecring hoopt de heer Verburgt zich in vrije studie aan weten schappelijke navorschingen te gaan wijden. Gouden doctoraat Zondag 12 Dec. a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr P. Molenbroek te Den Haag, aan de Leidsehe Univeredteit slaagde tot doctor in de Wis- en Natuur kunde. Aanbesteding Door de architecten, de heeren H. H. Ver hulst, de Bruijn en Bouter, werd heden morgen in de Harmonie aanbesteed het amove eren van perceel Ha Men 26 en het ter plaatsq bouwen van een garage en een verkoophal met twee bovenwoningen voor rekening van den heer J. J. F. v. d. Meer, alhier. De volgende 25 inschrijvers hadden als Volgt ingeschreven: K. Burgij f 9500, J. v Iter son, Rijnsburg, f 9732; A J. Langeveld, f 9788; J. H. Albers Den Haag, f9799; Fa Schrander en v Dil len, Wassenaar, f9944; Fa Bouter en Harte- veld. f 9948; A. J. de Later, Oegstgeest, f 9950; Jac. v Riet f9999; Fa Derenberg en v. Wijk, Alfen a. d. Rijn f 10.1000; Th. Meyers, Oegstgeest, f 10.150: Th. G. Ba-rthen en Zn, f 10.330; J. v d Wal, Zandvoort, f 10.337; A. Voordauw. Zoeterwoude f 10.400; J. H. Houps, f 10.456; J. v Noort, Benthuizen f 10.532; Gebroeders Schotten, Zevenhuizen, f 10.600; fa Groen en Bregman, Benthuizen, f 10.694; A. J. v Bennekom, Zoeterwoude, f 10.748; C. Kpppen. Alphen a d ijn, f 10.990; G Hillenaar, f 11349; Th. L. J. Zitman f 11.400; fa Leenheer, Koudekerk, f 11.575; fa Heemskerk en Oudshoorn, f 11.700; J. de Wit, Leiderdorp, f 11.777; N.V. Bouwbedrijf „Wamerijn", Den Haag, f 13.100. De begrooting was f 11.416. Waar geen woonplaats wordt vermeld, is deze Leiden. De gunning is aangehouden. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. No. 6676. 7 Dec. N.V. Maat schappij tot Exploitatie van winkels in Consumptie-artikelen ,.Wioa". Leiden, Haar lemmerstraat 18, hoofdz.: Oosterbeek. Het filiaal te Leiden zal per 31 December 1937 worden opgeheven. ÏURGERL1JKE STAND BEVALLEN: C M H v DulJvenbode—P&ats d Cv Velzen—de Jong d J SJardiJn—Bet), wede 88 J. edr 9S J. J Hessel—Boon vr., GEHUWD: W M Film -en C G S de I UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN VERZ. VERG. MIJ. ZIEKENFONDS „ALPHEN EN OMSTREKEN" Maandagavond hield in hotel „Toor" het Mij. Ziekenfonds „Alphen en Omstr." zijn jaarlijksche .vergadering van de verzekerden van Alphen a. d. Rijn. Als voorzitter fungeerde de heer A. Groe- neveld, bestuurspenningmeester van 't fonds In zijn openingswoord releveerde deze een heden in een plaatselijk blad verschenen artikel, waaruit zou kunnen worden gecon cludeerd, dat het Mij Ziekenfonds-bestuur Als de plannen der L.D.M. werkelijkheid worden Uitbreidingsmogelijkheden langs de duinstrook worden afgesneden Een stukje natuur wordt verwoest Bijna elke zaak heeft twee kanten en dit geldt ongetwijfeld in bijzondere mate van de plannen van de Leidsehe Duin watermaatschappij om het waterwin- ningsgebied in de Kauvijksche duinen uit te breiden. In deze plannen is een kanaal ontworpen (het z.g. kanaal V), dat, mag men de Katwijksche autoritei ten gelooven, de toekomst van Katwijk aan Zee als badplaats en ook als vis- sohersplaats in zeer ernstige mate zal schaden. Kan men dus eenerzijds de plannen van de L.D.M. om de water voorraad voor de eerste dertig jaar vei lig te stellen, toejuichen om volks-hygië- nische redenen, anderzijds dient men oor te hebben voor de noodkreten, die uit Katwijk opstijgen, omdat deze plaats zich in haar bestaan bedreigd voelt en zeer klemmende argumenten weet aan te voeren om haar angst ge heel verklaarbaar te maken. In een conferentie, belegd voor de pers en waarbij ook tal van vooraanstaande inwo ners van Katwijk aanwezig waren, hebben wij gistermiddag het standpunt van Katwijk uit de monden van den burgemeester, Mr. Woldringh v. d. Hoop en van den directeur der bedrijven, den heer Van Dalen, vernomen. Katwijk moet naar het Zuiden uitbreiden De burgemeester wees er op dat de con troverse van beldngen, die hier in 't geding zijn in het kort hierop neerkomt: De Leidsehe Duinwater Mij. meent voor de zekerstelling van haar water- leidingbelangen, naast het reeds te harer beschikking staande gebied, nog een groot complex duingronden noodig te hebben, terwijl Katwijk zioh voor het feit ziet gesteld om, teneinde aan de ge stadige uitbreiding der gemeente in Zuidelijke richting het 'hoofd te kunnen bieden, ©en belangrijk deel dier gronden voor bebouwing te bestemmen. Boven dien zou het overige gedeelte der duinen ook al blijft dit voor het publiek gedeel telijk toegankelijk, door het graven van het ter plaatse geprojecteerde kanaal, dermate in schoonheid verminderen en haar eigenaardigheid als duinlandschap verliezen, dat de waarde als recreatie oord voor badgasten en andere vaeantie gangers voor een zeer groot deel te niet zal gaan. Het zal een ieder duidelijk zijn, aldus spr., dat een badplaats, welke aan de zee ligt, haar bebouwing zoo dicht mogelijk daar langs wil uitstrekken, omdat de belangen van de pensionhouders en kamerverhuur ders geen andere oplossing toelaten. Bovendien is het van genoegzame bekend heid, dat de gemeente aan de Noordzijdp een natuurlijke grens vindt in den Rijp., in het Oosten de defensieterreinen uitbreiding in die richting onmogelijk maken, terwijl ten slotte de Noordzee het bouwen in Wes telijke richting een halt toeroept. Rest dus slechts een bebouwing in Zuide lijke richting. Dat gedurende het laatste decennium vrijwel uitsluitend in dit ge deelte van de gemeente nieuwe woonwijken zijn verrezen is een duidelijk bewijs dat bebouwing in andere richting uitgesloten is te achten. Katwijk breidt zich nit Het uitbreidingsplan, dat destijds voor het Zuiderkwartier werd vastgesteld, was van een zoodanigen opzet, dat verwacht kon worden hiermede tot 1945 de bebouwing te hebben geregeld. De gestadige groei van 't inwonertal en de daarmede gepaard gaande noodzaak om woningen te stichten hebben reeds het bewijs geleverd, dat' deze uitbrei ding de verwachtingen verre te hoven is ge gaan. In den loop van slechts een luttel aan tal jaren heeft het Zuiderkwartier zich tot een belangrijk dorpsdeel ontwikkeld en nog steeds mag worden geconstateerd, dat ook de huizen welke gedurende de laatste maan den daar zijn verrezen onmiddellijk worden bewoond. Alzoo liggen de bewijzen voor het grijpen, dat uitbreiding in Zuidelijke richting de aan gewezene is. Zoo heeft ook het gemeentebe stuur de zaak aangevoeld, toen voor enkele jaren het besluit werd genomen om den Bou levard tot voorhij het Rotterdamsch Zeehos- pitum door te trekken. Met dit werk werd en wordt beoogd een aansluiting te verkrij gen met de villawijk welke aan de Zuidzijde van het Zeehospitum is gedacht. Zooals reeds werd opgemerkt, vormen de militaire terreinen een onoverkamenlijke hinderpaal om de bebouwing in Oostelijke richting te leiden, zoodat slechts overblijven de gronden, waarin het nieuwe kanaal wordt gewenscht. Aangezien deze gemeente vrijwel elke ge legenheid voor lichamelijke ontspanning ont beert, wordt het reeds geruimen tijd als een dringende behoefte gevoeld over te gaan tot den aanleg van sportterreinen waarvoor slechts in het Zuiderkwartier een plaats is in te ruimen, eenerzijds omdat in andere dorpsdeelen de daarvoor geschikte gronden ontbreken en anderzijds het Zuiderkwartier met het oog op het karakter als badplaats het meest aangewezene moet worden geacht. Heeft spr. hiermede in groote trekken weergegeven waarom, de totstandkoming van bedoeld kanaal voor de uitbreiding van Katwijk ontoelaatbaar is, er zijn ook tal van technische motieven aan te voeren voor de stelling dat genoemd kanaal niet noodig is en zeker geen steekhoudende argumenten bestaan om dit kanaal juist daar te graven, waar het thans is ontworpen. In de eerste plaats doet een blik op de kaart ons zien, dat de Mij. nog uitgestrekte terreinen te harer beschikking heeft, welke zeer wel voor watervang zijn te gebruiken, terwijl het anderzijds eigenaardig is te noe men, dat juist de waterhoudende capaciteit der duinen eindigt daar waar de grens tus schen Katwijk en Wassenaar ligt. Van de zijde van de Maatschappij wordt daartegen aangevoerd, dat dit een gevolg is van de zich ter plaatse bevindende kleilaag, welke de verbinding tusschen het bovenwater en het onderwater afsnijdt; dientengevolge vloeit een groote hoeveelheid water naar zee. Uiteraard zijn wij niet bij machte deze be wering te weerleggen, doch niettemin ach ten wij een zoodanige situatie toch wel een zeer bijzondere speling der natuur. Tenslotte merkt spr. nog op, dat de ge meente heeft aangeboden zelf een prise d'eau te bouwen en wel aan de Oostzijde van do defensieterreinen of elders. De stichting van deze waterwinning zou tot resultaat heb ben dat Katwijk in eigen behoefte kan voor zien en bovendien blijft nog de mogelijkheid een vrij groot kwantum water aan Leiden te leveren. Volgens het oordeel van ter zake kundigen is dit plan zeer wel voor verwezenlijking vat baar. In dat geval zou voor Leidon een dubbele zekerheid voor een voldoende waterproduc tie ontstaan, zonder dat het graven van ka naal 5 noodig is. Technische feiten Van de technische zijde der zaak gaf de heer van Dalen een nadere uiteenzetting. Men denk© niet te licht, aldus spr., over de uitbreidingsnoodzaak van een gemeente van 18000 zielen, welker inwonertal elk jaar met 3 tot 500 zielen toeneemt. Dit klemt te meer waar nog een vrij groote achterstand heerscht in de bebouwing, die thane per jaar méér dan 1SOOO zomergasten herbergen moet. Het aantal dezer gasten is de laatste 10 jaar met 1000 per jaar vermeerderd. Katwijk is ook niet van de noodzaak van het graven van kanaal V overtuigd. Spr. be cijferde uitvoerig, dat na de inwerkingstel ling van kanaal IV, dat thans nog in uitvoe ring is en na de restauratie van kanaal 2, dat momenteel voor de waterprodiuctie van geen belang is, de watervoorraad voor lan gen tijd voldoende zou zijn. Volgens een ruime berekening zou dan een Vk millioen M3 moeten komen uit de 65 diepwaterbrqn- nen, zoodat dus 1 op de 15 bronnen in ge bruik zouden zijn, hetgeen ongeveer er op neer zou komen, dat op de bronnen (de L.D.M. wil het diepwater sparen) alleen irr het hoogseizoen en in tijden van groote droogte een beroep zou behoeven te worden gedaan. Tenslotte wees ook de heer van Dalen er op, dat Katwijk heeft aangeboden een onder zoek in te stellen op grond van een rapport van ter zake kundigen, naar de mogelijk heid van het stichten van een eigen prise d'eau. Doel is te geraken tot een prise d'eau van 2000 M3 per etmaal, dus van SOO.OOO M3 per Jaar. Kon dat slagen dap zou de Leideche prise d'eau met deze hoeveelheid ontlast worden en dan zou de Leidsehe watervang die thans naar onze bescheiden meening niet te klein ls, ook volgens de meening van Leiden groot genoeg zijn tot in een zeer verre toekomst. Katwijk kan dat vrij kostbare onderzoek niet beginnen voor het weet dat Leiden loyaal meewerkt om, indien het plan kan slagen, de eigen watervang ook te mogen bouwen en exploiteeren. En deze medewerking is niet verkregen. Dit zijn dus de voornaamste gronden waarop Katwijk haar actie voert tegen de plannen der L.D.M. Uit de besprekingen, die daarna volgden bleek wel zeer duidelijk, dat de inwoners deze actie met al hun macht en met een zekere verbetenheid steunen. Een der heeren wees er ook nog op, dat door de plannen der L.D.M. de vissoherij haar gele genheid om de netten te drogen en te boeten, zoo goed als geheel verliest, hetgeen de ree- derij-bedrijven slechts op de vlucht kan ja gen. Ook werd nog eens naar voren ge bracht en dit is ongetwijfeld een klem mend argument dat de Katwijksche dui nen nog maar een van de zeer weinige duin terreinen in Holland zijn, die in min of meer ongerepte staat bewaard zijn gebleven. Dat dit stukje natuur door de plannen der L.D.M grootendeels wordt verwoest, het valt moei lijk te ontkennen. De be-bossching der duinen kan hier geen balsem op de wonde leggen. Het typische duinlandschap, dat bij Katwijk inderdaad zeer fraai is, verdwijnt, wanneer daar dwars doorheen een kanaal wordt ge legd Er is hier dus wel een zeer ernstige strijd van belangen gaande. Wij wieenden, nadat het voteeren der gelden voor de waterleiding plannen in den Leidschen raad was goedge keurd, dat. de zaak eigenlijk reeds ln kannen en kruiken was en dat protesteeren weinig meer zou baten. Dit schijnt echter niet het geval te zijn. De regeering zal hier een beslissing moeten nemen, daar de omstreden gron den in eigendom aan 'het Rijfk toebehoo- ren. Deze beslissing zal niet gemakke lijk zijn. Uiteindelijk zal de strijd waar schijnlijk met technische wapens moe ten worden uitgevochten. Want de vraag waarop men telkens weer terecht komt is deze: Heeft de L.D.M. een nieuw ka naal noodig en heeft ze het op die plaats noodig? Slechts deskundigen kunnen dat uit maken. Als men deze vraag uiteindelijk bevestigend beantwoordt, moet dat wel met zeer groote zekerheid vaststaan, want men laadt zich tegenover de belan gen van een bloeiende badplaats een zeer groote verantwoordelijkheid op de schou ders. RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 8 DECEMBER Programma 3: 8 Keulen; pl.m. 9.20 Parijs R; 10.35 Diversen: 12.20 Parijs R; 13.20 Brussel VI; 14 20 Radio PTT Nord; 15.05 Parijs R; 15.35 Lon don Rep; 17.20 Parijs 'R; IS.20 Keelen; 21.20 Boedapest of dlv.; 22.20 Brussel VI; 22.30 Boeda pest of dlv.; pl.m 23.20 R. Danmark of dlv. Programma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Diverse 10.35 Droltwlch; 11.35 London Reg; 13.05 Droit, wlch; pl.m 13.60 London Reg; 15.20 Droit\ 18.45 London Reg; 19.20 Droltwlch; 22.45 Lon don 'Reg: 23.20 Droltwlch DONDERDAG 9 DECEMBER Programma 3: 8 Keulen; 9.50 Parijs R; 12.01 Redio PTT Nord; 12.20 Par(1s R; 13.20 Brussel VI; 14.20 Radio PTT Nord; 15.05 Parijs R; 15.3r London Reg; 17.20 Brussel VI; 18.50 Keulen 19.59 London Reg; 20.20 Weenen of dlv.; 21.30 Boedapest of dlv.; 21.50 Berlijn (Keulen, Stutt gart); 23.20 R. Danmank of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen 10.35 Londen Reg; 12.50DroItwich; 14.25 Londoi Reg; 15.10 Droltwlch; pl.ml8.40 Brussel Fr; 1! Doltwioh; 19.30 Sportpaatje door den heer J. G A. Janssen (journalist); 20 Droltwlch; 20.21 Gram.muz. GRD; 22 Droltwlch; 22.45 London R 23.45 Droltwlch Agenda Donderdag 9 December. Stadsgehoor- zaal 8 uur: 3de Abonnementsconcert Resi dentie-orkest. .MAATSCHAPPIJ CPQECfCHT 1657 A//0.ear»kzök©w dit artikel zou hebben -gelanceerd, daarmedi bekend makend, dlat zij voornemens zou zi]i het terrein der ziekenhuisverpletging tot he hare te maiken. Zeker wetend, i geheele bestuur te spreken, deelde de hed Groeneveld mede, dat zulks niet. het geval ia- In studie is bij het Mij. Ziekenfonds eeir vrijwillig tweede tarief, waarin hoofdvake! lijk die specialisten-kosten worden ond ipl gebracht, welke thans noch bij het Zieken fonds, noch bij de Ziekenhuisverplegin ^s-1 vereenigingen afdoend zijn geregeld en wel in de eerste plaats de dikwijls hooge kosten van medische specialisten en daarnaast, zoo mogelijk de gansche kosten voor operatieve e. a. chirurgische behandelingen, met al de daaraan buiten de betaling voor ligdagen verbonden kosten. Waar het laatste terrein door eenige zie- kenhuisverplegingsvereenigingen en dan altijd nog slechts gedeeltelijk wordt be streken. zal dit -die vereenigingen eerder ont lasten dan schaden. Na deze uiteenzetting werden de notulen gelezen en kwam het jaarverslag over 19:16 in behandeling, welke stukken geen reden tot bijzondere op- of aanmerkingen gaven. Wel ontsponnen zich discussies over de vraag of invoering van volledi-ge specialis ten-hulp niet mogelijk zou zdj-n voor alle fondsverzekerden, dlus of zonder een tweede contributie-tarief of met een kleine algemee ne verplichte con tri buitie vertioogi ng, wat echter van bestuurszijde moest worden afge wezen. omdat bij de tegenwoordige gang van zaken alleen poliklinische hulp van het Academische Ziekenhuis te Leiden kan wor den verstrekt en inschakeling van alle spe cialisten beslist afzonderlijke premiebetaling zal vorderen, welke door de tijdsomstandig heden niet over de geheele linie kunnen en mogen worden opgelegd. Als verz. ivert. wordt herkozen de heer A. v. Emmerik en als ziijn eventueele plaats vervanger de heer Bh. Rogaar. Nadat nog de bestaan-de steeds groeiendo reserve is besproken; de wensoholijkheid is geuit voor specialistische behandeling in do toekomst ook reisgeld te verstrekken en do in 1937 plaats ge-had hebbende bode-reorga nisatie onder de oogen is gezien, volgt de sluiting. EEN SCHEEPSWERF VERDWIJNT Naar we vernemen zullen de scheepswerf en fabrieksterreinen, waar jaren door de fa. j Pannevis een bloeiend scheepsbedrijf werd gehouden, eerstdaags publiek verkocht wor den. Door de economische omstandigheden ging deze oude zaak hier steeds meer ach teruit. Reeds enkele jaren lag de werf geheel j stil. ALPHENSCHE DAMCLUB Het eerste en tweede tiental van A.D.C, speelde tegen L.D.V. I en II uit Leiden. De uitslagen waren: AJJ.C. I L.D.C. I J. v. d. Horst—J. Kleer afgebr. i K v. LeeuwenJ. Klinkenberg 0—2] J. Oosxerman—M Optendreee 0—2] T. LagerwedjP. v. d. Stel 1—1 A. v. Ofwegen—P. Wassenaar J. v. OeverenA. ter Haar M. KrumpelmanJ. v. Teylingen G. ZijlstraS. van Duin P. VerkadeS. v d Wijngaard Th v Leeuwen (res.)H. de Water 0-2 1-1 0-2 De afgebroken partij is verm- mise. A.D.C. II L.D.V. II W. J. v. BerkelM. v Houten J A v BerkelF. v. d. Bosch C. A. v. d. Hoorn—W. Huisman Jac. v. OfwegenJ Hes L. v. OosteromA. v. Heeringen M. ZijlstraD Eppinga H. v. d. Meent—J. Huisman J. RxiitenbergW. Kleyn J. BooxG. v. d. Wiel A. BouwerC. Klinkenberg 0-2 0—2 2—0 2—0 0—2 2—0 2-0 0—2

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6