WfiSfet's Defensie in de Tweede Kamer TITANOL WOENSDAG S DECEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 binnen afzienbaren tijd zal een verder aanzienlijk deel van het spoorwegnet worden geëlectrificeerd. stroomleiding op het station te Utrecht is men bezig met het plaatsen der masten. Door een twaalftal staftrompetters van het corps rijdende artillerie werd medewerking verleend aan de propaganda-bijeenkomst van den B. V. L. in Krasnapolsky te Amsterdam. GEBR. KAMPHUISEN N.V. GOUDA leveren prima Goudsche Suikerballen a»n grossiers en winkeliers tegen concureerende prijzen Onze bekende ouderwetsche Honingpepernoten verkoopen zich zelf. Vraagt monster en prijs. -...BOORDEN WASSERIJ Vraagt U eens inlichtingen. niet duurderwel veel voordeellger MET VERVANGSYSTEEM J. Geluk, Schiewegöl. Tel. 42398 „ST. MAARTEN" van genproducten CoiSp. FabrieVt C U Y K SPECIALITEIT In alle MELKPRODUCTEN Uitsluitend en alleen In fijnere kwaliteiten G O U O S I ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN Vz~1 en 2Ve K.S. NETTO I? HOOGWERF. CHABOI VISSERS WliHHANDEt OEI HUG ROTTERDAM ARNHEM Vurkide 21 lufferstraat 21 Euseb Binnensinjil Groote voorraad prima betegen wijnen Vraaat prijscourant rptjr particulieren fl f>llA..lil. S—Mi Overzicht Tweede Kamer Groofe collectie kleingoed ls weerloosheid in de H. Schrift ge gr on dl Mussert sfeunf Moskou- mofie Vergadering van 7 December Onzen collega Max v. Poll, die voor kort op jeugdigen leeftijd zijn 40-jarig jubileum als journalist herdacht, komt de eer toe met een knappe redevoering het debat over Dienstplichtwet en Defensiebegrooting te hebben voortgezet. Hij maakte het dozijn van sprekers vol, na hem volgden er nog 9. Met een zeer gedocumenteerde schets van den toestand, die ons noopte ons weermachts apparaat belangrijk te versterken, ving de heer v. Poll aan, daarmee tegelijkertijd be strijdend hen, die wel van de ernst der inter nationale spanningen en gevaren reppen maar in hun conclusies op een willekeurige plaats den pas markeeren. Scherp werd positie gekozen tegen hen, die de valsche tegenstelling maken tusschen weermachts- en andere uitgaven. Ook de economische bezwaren tegen de regeerings- voonstellen werden niet gedeeld. We kunnen die betalen en de uitgaven zijn in het be lang der ware cemocratie noodig. In sociaal opzicht zullen we uit de verwezenlijking der voorstellen het grootst mogelijke voor deel moeten zien te halen. Dat was andere taal, dan die van den heer IJsselmuiden. Namens zijn fractie is hij, zonder dat dit uitdrukkelijk werd gezegd wel heel kras verloochend en op zijn num mer gezet. Verschillende sprekers Tot aan oen laatsten spreker van den middag, Mr. de Geer, bleven de nu volgende redevoeringen alle min of meer in de scha duw van die van den heer v. Poll. Dat ondervond al dadelijk zijn fractie-ge- noot, generaal I^ajetto, die kort sprak, maar vaak zoo zacht, dat hij bezwaarlijk te vol gen was. Hij kwam in het bijzonder op voor de Indische defensiebelangen en vroeg voorts de aandacht der Regeering voor de geeste lijke verzorging van leger en vloot De grootendeels academische kwestie van de verdeeling van de Indische vlootkosten •■as het onderwerp van de maidenspeech an het oud-Volksraadlid en oud-journalist oen soc. dem. Stokvis. De heeren Thijssen en Drop bleken de parlementaire nalatenschap van den heer K. ter Laan onder zich te hebben verdeeld. Oud-gepensionneerden, mobilisatieslachtof fers en economische oorlogsvoorbereiding >.a. passeerden de revue. Het Bergensche vliegveld interesseerde zoowel den heer Wijnkoop als den heer Groen, die tevens opkwam voor vrijstellin gen van tuinderszoons. 'n Beetje voorzichtig heid past hier wel. We kunnen ons voorstel len, dat de heer Groen gaarne tuTnderszoons in de bedrijven ziet, maar de verschuiving van een nationalen plicht op de schouders van anderen, die op hun plaats niet minder nuttig zijn, wordt daardoor niet gerecht vaardigd. Over de rede van den heer Kereten kun nen we kort zijn. Dat de bee? Kersten tegen contingent en oefentijd geen bezwaar had, viel te ver wachten. Voor de zeemacht geschiedt zelfs nog te weinig, meent hij. Er moet meer ge beuren maargrooter geldelijke offers had hij er niet voor over. Meent hij soms voor een orkestsubsidietje een kruiser of vliegtuigen te kunnen koopen? Ook werden enkele details door dezen zelfden spreker behandeld. O.a. geestelijke zorg voor de weermacht. De heer Kersten schijnt staatsambtenaren daarvoor een prachtig instituut te vinden. Alleen heeft hij tegen de legerpredikanten dit bezwaar, dat het vogels van diverse pluimage zijn. Wat hij dan wil? We vernamen het niet. Een grappig moment Voor een grappig moment zorgden de heer Wijnkoop en zijn schijnbare antipode, maar in wezen mede-revolutionair, de graaf de Marchant et d' Ansembourg. De heer Wijnkoop diende n.l. een motie in, waarin werd gevraagd te voldoen aan de „rechtmatige verlangens" van oud-ge pensionneerden enz. De motie droeg in plaats van vijf slechts drie handteekeningen en kon dus niet in behandeling komen. Toen redde de N.S.B.-hoofdman den Sovjetman uit den nood door met zijn vrienden de motie-Wijn koop te ondersteunen. De Kamer genoot zeer van deze zonderlinge wapen broederschap. Een ietwat armelijke poging van den heer Posthuma om nogmaals de stelling der CDU „oorlog is zonde" te bewijzen, scheen het debat te zullen besluiten, toen nog de heer de Geer het woord verkreeg. Een rede van mr. De Geer Deze staatsman heeft in een meesterlijk en boeiend betoog van hoog gehalte en on weerlegbare logica het standpunt van den heer v. Houten bestreden. We kunnen er slechts weinig van zeggen. Dat de oorlog voor christenen een pro- toTm worden' stemde de heer de Geer Dat oorlog iets gruwelijks is ontkent nie mand De heer v. Houten is op dat punt geen houder van een monopolie. Fout is echter om daarop de weerloosheid te gronden. Een beroep op de H. Schrift moet daarbij ten eenenmale falen. Dat oorlog en bidden niet samengaan is historisch onhouabaar. Maurits bij Nieuwpoort, Juliana van Stol berg en Willem de Zwijger en vele anderen vormen het bewijs van het tegendeel. Bid den was menigmaal de voornaamste kracht van deze en andere geloofshelden om in een ongelijken kamp te volharden. Wie oorlog uitlokt, begaat een afschuwe lijke misdaad. Hem behoort internationaal rechtvaardige veroordeeling en straf te tref fen. Ook nationaal treedt immers de over- heio tegen misdaad en overtreding op en handhaaft en bestelt het recht. Internationaal zijn we helaas in dit op zicht nog veel achter Stellen we ons te de- hm Itcowe cfi de heen toe! 2 Nougatbonbons 2 Nic-Nac Carree's It.™ Bilterbatons" indien LI 25 cent besteedt in afd. Zuivel, Fruit, Fijne vleeschwaren, of 40 cent in afd. Kruidenierswaren of Slagerij. ^^MSTERDAM©2k At 1690 mmmmm* WAJ LEVERT LEVERT. IS GOED zen aanzien op het standpunt der weerloos heid, dan beteekent dat, dat de macht der boosdoeners op aarde de heerschappij voert. Wie principieel deze kwestie beziet, moet ook geen verschil maken tusschen groote en kleine natiën. Vast staat voorts dat ontwa pening niet den vrede dient, maar den oor log bevordert, naar het woord van den En gelschen vredesapostel, Lord Robert Cecil. Het simplastisch anathema van den heef v. Houten veroordeelt hem zelf, omdat het bewijst, dat hij nog op geen stukken na het probleem der landsverdediging principieel heeft doorgedacht. Als we ons land zoeken te beveiligen, doen we dat in de wetenschap, dat God regeert maar dat Hij tevens ons opdroeg om te doen wat onze hand vindt om te doen tegen on recht en geweld. De heer v. Houten mist *an ook het rechi zijn tegenstanders te verketteren. Recht, ge rechtigheid en vrede willen ook zij. Onder groote stilte heeft de Kamer naai dit prachtige, mooie woord geluisterd, dat een toonbeeld was van magistraal parle mentair debat. Het was iets monumentaals tegenover d^ vlakke, verketterende betoo gen, vol valsch sentiment en onschriftuur lijke exegese, van den heer v. Houten. De Minister aan 't woord In de avondvergadering kwam minister v. Dijk aan het woord. Een collectie kleingoed ging voorop. Daar van noteeren we alleen, dat uitbreiding van de geestelijke verzorging bij de vergrooting der weermacht nader zal worden overwogen dat ter voorkoming van reizen op Zondag een behoorlijke regeling bestaat en dat, wie zich niet beklaagt over vloeken zelf krijgs tuchtelijk schuldig staat. 's Ministers hoofdbetoog ving aan met een pleidooi voor de versteviging der weer macht Vijftien jaar geleden was de situatie od internationaal gebied geheel anders. Maar we hebben ondanks alles, na dien tijd hei aam onzer defensie behouden, dat nu moei worden aangevuld en verbeterd. Achterstand moet worden ingehaald. Dal is de wissel, die moet worden gehonoreerd omdat we in het verleden te weinig hebben gedaan. De schuldvraag had de minister willen laten rusten. Maar hij herinnerde er toch aan, dat het in 1930 de heer ter Laan was. die voor de S.D.A.P. de ser opeischte, dat zij op velerlei manier onze weermacht had den afgebroken tot het peil, waartoe zij destijds was gedaald. Bij de soc. dem. heeft sinds een front verandering plaats gehad, maar de vraag rijst: wat beteekent deze nu? Het maakt den indruk, dat gezocht wordt naar grie ven om zich van medewerking te kunnen onthouden. We hebben voor onze defensie te doen wat binnen ons bereik is. De minister is niet verder gegaan dan het strikt noodza kelijke. Het was voor hem een consciëntie- vraag hoe ver mocht worden gegaan. De sociale uitgaven hebben daarbij evenzeer zijn aandacht gehad. Het is te hopen, dat onze preventie-maatregelen niet te laat komen. Sociaal zijn de defensieplannen van groote beteekenis voor de werkverruiming. Zelfs de voorstanders van het Plan van den Arbeid kunnen hier iets van him gading vinden. Bij de ernstige rede van den heer de Geer ovpr de weerloosheid sloot de minister zich aan. Hij wees er op, dat een vergelij king tusschen politioneel geweld en een verdedigenden oorlog, valsch is. Verdedi ging tegen een onrechtmatige oorlog, die een gevolg van de zonde is, is in overeen stemming met het: er staat geschreven, maar ook met het: er is geschied. Dit laatste vergat hij en verwarde boven dien het Koninkrijk Gods en het koninkrijk der wereld. Indien de minister niet ten volle overtuigd was met zijn arbeid voor de weermacht in Gods weg te zijn, dan zou hij niet op deze plaats staan. Voor de defensieve taak van het Neder- landsche leger wordt slechts gevraagd wat noodig is Er is hier geen willekeur. We zullen echter eigen positie moeten kun nen verdedigen totdat medestanders ons te hulp komen. Daarom moet onze weermacht voldoende preventieve waarde hebben. Dat onze vloot verdeeld moet zijn over de verschillende deelen des Rijks, maakte de minister volkomen duidelijk. Evenzeer dat concentratie van de vloot in Indië duVrder is dan het z.g. over en en weer dienen. De bewering dat een lucht vloot goedkooper is dan kruiserbouw is nog nimmer bewezen. De combinatie van luchtvloot en kruisers met ander klein materiaal is voor ons de beste. Om op peil te blijven moet thans de „Sumatra" wor den vervangen. Contingent en eerste oefeningstijd be han&elde de minister het laatst. Principieele bedenkingen, constateerde hij, zijn daartegen niet gerezen. We hebben noodig 8000 man meer om achterstand in te halen en 4600 man voor de nieuwe wa pens, althans voor de eerste 5 jaar. Het amendement der R.K. acht de mi nister niet gewenscht, maar het is even min destructief voor de legerorganisatie. Er wordt naar gestreeft om den druk van den dienstplicht zooveel doenlijk te verlich ten. Maar het is opmerkelijk, dat verleden jaar 45 pet van de vrijgesteloen wegens broederdienst zich heeft aangemeld om in dienst te mogen treden. De duur van den eersten oefentijd werd nogmaals op de bekende gronden verdedigd- geoefendheid van den man, oefening van de aanvoerders en beveiliging tegen aanvallen. Wat geleerd moet worden, moet gedurende een reeks van jaren beklijven. Het moet er goed in zitten. Herhalingsoefeningen zijn geen elementaire opleiding, maar oefeningen in oorlogsverbanden. Er is gevraagd om 6 of 7 herha'ingsoefeningen en korter dienst verband. Maar dat is op zichzelf niet mo gelijk en drukt bovendien sociaal veel zwaarder. Elke verkorting van oefeningstij d brengt ons af van wat we minimaal noo dig hebben. Het aangevraagde is buiten gewoon matig. ROFFELRIJMEN WAT LET ONS1 sen kleine toeslag Ik weet niet of St. Nicolaas Er iets mee heeft te maken Dat na zijn feest de plaklust in Ons land weer gaat ontwaken, De kinderzegelsplakkerssport, Begonnen en begrepen Om met vereende kracht van 't jaar De twee ton vol te sleepen. We krijgen weer precies een maand Om onze post te sieren Met kinderzegels, en ons hart Een beetje bot te vieren Door telkens voor 't misdeelde kind Een offertje te geven, Een enkle cent: een zonnestraal In donker kinderleven. Als elke cent een droppel is, Precies als bij de regen, En 't regent dóór, dan is al gauw Eén volle ton verkregen, En als we dan, vereend van zin, Nog éven blijven sproeien Dan komt de twééde ton er ook, Dan zal die overvloeien. En zijn we aan dal ideaal, De tweede ton, gekomen, Dan wordt het tijd met volle kracht En liefde door te stoomen, Dan zeggen we: da's één, da's twéé Wel heb ik van m'n leven, Wat let ons lustig plakkend naar De derde ton te streven (Nadruk verboden) LEO LENS. Wat gevraagd wordt geldt onze vrijheid er, onafhankelijkheid. We hebben te doen wat mogelijk is en mogen het dan overlaten aan Hem, die het lot der volken bestuurt. De minister besloot zijn rede, die' bijna 2i/2 uur geduurd had, met een beroep op het' parlement om eensgezind te bewilligen in hetgeen gevraagd wordt. Het zou een daad van beteekenis zijn tegenover iedereen, die de hand zou willen uitsteken naar wat ons aleln lief en dierbaar is. Na de ministerieele rede begonnen de re plieken. De heer Albarda bleek niet van meening veranderd. Niemand verwachtte het anders. Ook voor het overige leverden de repliekei* n nieuws op. Te half 12 kwamen achtereenvolgens do amendementen aan de orde. Stemmingen werden aangehouden tot Donderdag, omdat de Woensdag besteed wordt aan onderzoek van de Indische be grooting en de Kamer dien dag niet in het openbaar vergadert. Ned. Spoorwegen De ontvangsten in October De geschatte opbrengsten van de Ned. Spoorwegen over de maand October bedra gen 7.931.200 (v. j. 7.882.300) De total* ontvangst sedert 1 Januari bedraagt 83.520.178 (v. j. 80.233.581). Het reizigere, vervoer bracht in October j.J. op 4.181.70g (v. j. 3.875.000), het goederenvervoer daar entegen 3.262.000 (y. j. I 3.504.000). PLAK MET De lste mitrailleurafdeeling van 't Kon. N. I. Leger bestond op 29 November j.l. 25 jaar. Dit jubileum werd o.m. te Ba tavia gevierd met een defüé op het Generaal Staalplein te Mr. Cornells voor divisie-comman dant generaal-majoor Bakk&r (in wit tenue). In de Coalhaven te Rotterdam ligt een oude boot (op den voorgrond), waarmede een tweetal Groningsche zeelieden plannen heeft om een reis naar Indië te maken om Kaap de Goede Hoop

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5