lüeuiire (tftmroiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken N.V Arnhemsche Hypotheekbank atjonnemtntsprijei: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche lending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met 2 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6262 WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 18e Jaargang 3bbertentteprijjtn: Van I tot 5 regels f.171/* Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Om den lezerskring extra te vergrooten Wie zich heden op ons blad abon neert, ontvangt de tot 2 Januari a.s. te verschijnen nummers met inbe grip der Zondagsbladen gratis. Voor aanbrengers van lezers voor minstens één jaar i? beschikbaar onze premie. Nieuwe abonné's op te geven aan ons Bureau of bij onze agenten. DE ADMINISTRATIE „ALLE LIJN ZOEK" „De begrootinig van Sociale Zaken heeft meer dan ooit duidelijk gemaakt, dat het liberaal standpunt noodig zal zijn in de naaste toekomst een scherp oog in het zeil te houden"; aldus de slotzin van een hoofd artikel in de N. Rott. Crt. Een waarschu wing welke mutatis mutandis altijd en voor elke pairtij op zijn plaats is, zal Zeggen. Ongetwijfeld, dooh die in een bizon- der licht komt te staan als men bedenkt, dat het artikel geheel en uitsluitend gericht is tegen de houding van eenliberaal Ka merlid. Het liberale standpunt moet dus met ernst verdedigd worden tegenover den libe ralen volksvertegenwoordiger. Het geval is wel zeer ernstig. Hetgeen ook overduidelijk blijkt uit de voorgaande waarin geconstateerd wordt dat het heele- maal mis is in de liberale fractie. Er ont breekt alle onderling overleg en Dr. Vos, wien het geldt, heeft maar wat gezegd zonder zijn politieke vrienden te raadplegen; óf, als ze het wel met hem eens zijn, dan verklaart de redactie „met leedwezen, dat ten aanzien van de ordening bij de liberalen alle lijn zoek dreigt te geraken". Nu weten we meteen waarover het gaat. Dr. Vos heeft over ordening, in casu over de bedrijferaden als economisch adviescollege gesproken en de N. Rott. Crt is het soluut niet met hem óf met de geheele fractie eens. Nu gelooven wij dat de spreker gee overleg met zijn clubgenooten (van een li terate fractie is feitelijk geen sprake meer) lepleegd heeft, want dan zou de rede wel beter voorbereid zijn. Zwart op wit leest men n.l. in de Handelingen: „Wanneer wij aanvankelijk een weinig vreemd gestaan hebben tegenover deze nieuwe procédé's, zooals ordening, bedirijfs- raden en waf dies meer zij, dan is het aller eerst omdat wij er min of meer vreemd tegenover stonden." Dat men tegenover iets een weinig vreemd heeft gestaan, omdat men er min of m< vreemd tegenover stond-, zoo'n betoog niet geweldig van logische kracht. Doch hoe het zij, Dr. Vos moge er aanvan kelijk vreemd tegenover gestaan hebben, bestudeering van het vraagstuk kon hij zich volkomen naast minister Romme scharen, hij is blij, dat de bedrijfsraden voorloopig nog slechts adviseerende en geen verordenende bevoegdheid krijgen; „het instituut is daar voor nog niet rijp, misschien zal het later kunnen." Van dat n o g n i e t is de N.R.C. hevig ge schrokken. Het blad vond het al erg, dat ©en geestverwant bereid was adviseerend bevoegdheid toe te kennen, want men komt met zoo iets altijd van kwaad tot erger: maar het „nog niet" opent bange perspectieven. Hier was principieele bestrijding noodig en nu kreeg men te hooren: „Zooals de minister hier zijn richtlijnen ontwikkelt, sta ik met groot vertrouwen daar tegenover en wil ik hem gaarne a fair chance geven en wil ik hem toezeggen, dat hij onder omstandigheden, wanneer zijn beleid goed wordt toegepast, op de medewerking vai liberalen zal kunnen rekenen." Het schijnt dus dat Dr. Vos tóch namens zijn geestverwanten sprak; dót dus werkelijk alle lijn zoek is bij de liberalen. Maar moet de N.R.C. zich daarover nu zóó verwonderen? Was die 1 ij n er vroeger wel? Kan men in het vroegere laat-maar-waaien- systeem der liberale economie een 1 ij n, d.i. de verbinding van twee punten, de bevredi ging van verschillende rechtmatige verlan gens vinden? EEN ZWAK BETOOG. De Burgemeester van Schiedam heeft in de verkiezingsdagen verstrekkende maatregelen genomen om de communistische propaganda onmogelijk te maken. Kort gezegd heeft hij verboden op de openbare weg propaganda te maken met muziek en optochten; geen toestemming gegeven voor een open bare vergadering en de namen gevraagd van hen, die een besloten bijeenkomst dezer partij bezochten; verboden gebruik te maken van de recla meborden voor verkiezingsleotuur, voorzoover deze verhuurd werden. Deze burgemeester is hiermee verder ge gaan dan naar wij weten ergens in ons land gebeurde. Wel werden hier en daar, vaak op aandrang van Gedeputeerde Staten verorde ningen in het leven geroepen om de verkie zingspropaganda in betere banen te leiden, doch dat waren algemeene, voor allen gel dende bepalingen. Ook heeft hier en daar een burgemeester het houden van een verkie zingsoptocht voor bepaalde strater verboden, zulks naar de regel, dat een alge meene „toekenning der bevoegdheid tot he verleenen van vergunning voor het houden van optochten aan den burgemeester onwet tig is." Echter, men beseft het onmiddellijk, dat alles staa* in verband met het handhaven openbare orde en het is bekend, dat een 1 gemeester dan heel ver kan gaan. Maar de Burgemeester van Schiedam laat die factor geheel rusten. Toen een der communistische raadsleden den burgemeester over zijn hou ding interpelleerde beriep deze zich niet op zijn recht om als hoofd der politie te zwijgen over genomen maatregelen, maar hij ga. principieel antwoord. Het bescheid van den Burgemeester kwam hierop neer: De Regeering verbiedt ambtena ren lid te zijn van de Communistische Partij (en van de N.S.B.) en zij mogen evenmin de propaganda voor deze partij bevorderen. Ver gunning geven voor een optocht is propagan da bevorderen en dat mocht ik als ambtenaar niet doen. Het is heèl korf gezegd, maar wij meenen daf dif de juiste inhoud is van het betoog, dat overigens waardeering had voor de „goe< klinkende rede" van den communist. Met dat oordeel stemmen we in. De com munistische woordvoerder verviel niet in al gemeenheden, noch veel minder in grievende kwalificaties, maar argumenteerde. En zijn zelfs geneigd zijn argumenten sterker te achten dan die van den Burgemeester. Zoo wees hij op het onderscheid tusschen het verbod voor ambtenaren en het verboden zijn van een vereeniging. De communistische partij is niet bij de wet verboden. Ook kan de rechtsverhouding tusschen Regeering en ambtenaren niet zonder meer dienen daaruit te besluiten dat een burgemeester maatregelen moet nemen de groei dezer partij te beletten, erger nog haar recht van eeniging en vergadering door uitzonderings bepalingen illusoir te maken. Ware zulks juist, dan had de Burgemeester tegenover de S.D.A.P. precies gelijke houding moeten aannemen. Hieruit volgt logisch dat de objectieve norm aangenomen dat deze hier aanwezig was werd verdrongen door subjectief inzicht Dit kan niet juist zijn. Zeker, gangbare meening met een enkele uitzondering is thans dat de burgemeester ambtenaar is in de zin der wet voorzoover algemeene voor schriften als bovengenoemd verbod op hem toepasselijk zijn; zeker niet wat rechtspositie enz. betreft. Maar uit het verbod dat een bur gemeester noch lid van de N.S.B., noch van de Communistische partij mag zijn volgt geenszins, dat hij deze partijen extra belem meringen in den weg mag leggen voor ge oorloofde propaganda. Indien dèt juist wai zouden we voor verrassende conseInventies komen te staan. Wij zien in het beroep op de ministerieele aanschrijving meer een juridische handigheid een beslissend argument. Doen misschien kan het wel dienen om een definitieve uit spraak van den Minister te voorkomen. Bij zulke aangelegenhei en zijn ministers terecht altijd uiterst voorzichtig. EERSTE KAMER In de vergadering van de Eerste Kamer ,vam in behandeling het wetsontwerp in zake waarnemingen van rolzittingen do?r een rechter. Door den heer Van Sas se van IJ 5 e 11 (r.k.) wordt het toegejuicht voor de groote steden, voor de andere rechtbanken acht hij het problematisch. Spr. zou liever hebben gezien dat het instituut van den „rolrechter" facultatief was gesteld. Spr. zal niet tegenstemmen, doch vraagt van den Minister van Justitie, dat deze de bezwaren de rechtbanken buiten de groote steden zal weten weg te nemen en zal weten te voorkomen, dat de nieuwe regeling voor dc kleinere rechtbanken belemmerend zal wor ken. De heer Michiels van Kessenich (r.k.) ge-looft niet, dat de berechting van rolzaken vertraging teweeg zal brengen bij de kleinere rechtbanken. I-Iet wetsontwerp wordt aangenomen. Aangenomen worden voorts nog verschil lende kleine wetsontwerpen. De Stadt-Schanke Leidacheplcin 5 9 Tel. 33072 Amsterdam DINER 90 ct DINER 1.40 ELK DINER EBN TOPPRESTATIE „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzonder cachet. Cnisine parfaite, plats copienx, cave renommée. Salons et salles de (êtes pour diners lntlmes. JOURNALIST IN GIJZELING GESTELD Geweigerd bron van zijn berichten te noemen Een „lek" in de Haagsche Gemeenteraad Gister is te 's-Gravenhage de heer C. L. Hansen, verslaggever van „Het Vaderland", die door den rechtercom missaris als getuige werd gehoord in oen strafzaak, in gijzeling gesteld, om dat hij weigerde de bron van zijn be richten te noemen. Op 20 September J.l. is een geheime ver gadering van de Haagsche gemeenteraad gehouden. Over de in deze vergadering be handelde kwesties zou de heer Hansei lichtingen hebben gekregen, welke hij in het blad, waaraan hij verbonden is. heeft gepubliceerd. Volgens deze publicatie zou in bedoelde geheime vergadering critiek zijn uitgeoefend op het beleid van den dr- recteur van het G.E.B. en voorts ter sprake zijn gekomen de kwestie van het stroom- leveringscontract met Rotterdam en contract met de gemeente Rijswijk. De burgemeester wenóchte te weten van wie deze inlichtingen uit de geheime ver gadering afkomstig waren. De heer Hansen weigerde echter elke in lichting daaromtrent te geven. De Burgemeester heeft daarop in een vol gende geheime raadsvergadering aan leden, die aanwezig waren, de vraag ge steld of zij inlichtingen over het in de rige vergadering behandelde hadden ver strekt Allen gaven een ontkennend ant woord. Aan de niet-aanwezige leden van den raad heeft de burgemeester dezelfde vraag schriftelijk gesteld. Ook van. deze kwam een verklaring in. dat zij niet de be doelde inlichtingen hadden verstrekt. De burgemeester heeft toen een aanklacht bij de justitie ingediend tegen het onbeken de raadslid, dat zijn ambtsgeheim geschon den zou hebben, door mededeelingen uit de geheime vergadering te doen. Deze kwestie bevindt zich thans in het stadium van gerechtelijk vooronderzoek. De heer Hansen is eenige malen als getuige door den rechter-commissaris gehoord, doch heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat hij zijn -zegsman niet wenschte te noe- Ook gister werd hij door den rechter commissaris verhoord en na dit. verhoor werd hem medegedeeld, dat hij in ver band met zijn weigering om als getuige in een strafzaak, inlichtingen te ver schaffen, in gijzeling werd gesteld. Het Bestuur van den Ned. Journalisten kring heeft een telegram naar aanleiding van deze kwestie aan de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage doen toekomen waarin wordt gezegd dat naar de opvatting van den Kring de journalist, die de eer van zijn beroep wil hoog houden, uit hoofde van dat beroep tot geheimhouding van den naam van zijn zegsman verplicht is. Derhalve verzoekt de Ned. Journalisten kring eerbiedig een voor den betrokkene gunstige beschikking te willen nemen. ENGELSCH SCHIP OMHOOGGEVAREN Vier schepen in aanvaring ROTTERDAM, 8 Dec. Bij dampig weer is gisteravond 8 uur het Engelsche s.s. „Llan- stephen Castle" van de Union Castle Line, groot 11.299 ton in den Nieuwen Waterweg nabij dukdalf groen 5 ter hoogte van de schutsluis aan den grond gevaren. Vannacht om 4 uur is het schip met be hulp van de sleepbooten Witte Zee, Ganges. Maas, Hoek van Holland en Rotterdam weer vlot getrokken en heeft het de reis naar Hamburg voortgezet. Eveneens bij mist zijn twee scheepsbot- singen voorgekomen, die geen ernstig ka rakter droegen. Het binnenkomende Let- sche s.s. ..Daugava" groot 1430 ton, is bij Maassluis in aanvaring gekomen met het Grieksche s.s. „Meandros", groot 4581 ton, dat op weg was naar Istanboel. Het Griek sche schip kreeg slechts geringe schade en heeft de reis vervolgd; do „Daugava" is bij wit 12 aan den Zuidwal aan den grond ge- loopen, doch zonder assistentie weer vlot gekomen, waarna het de reis naar Rotter dam heeft voortgezet. Kort buiten het Rotterdamsche havenge bied is het uitgaande Deensche s.s. „Oluf Maersch" in botsing gekomen met het Duitsche s.s. „Lucy Borhardt", dat op weg as van Rotterdam naar Bilbao. Het Deensche schip kreeg schade in de midscheeps en verloor het stuurboord anker met 60 vaam ketting; het schip kon echter de reis naar Bordeaux voortzetten; het Duitsche schip bekwam lichte schade, doch heeft beide ankers verloren en moest in Poortershaven vastmaken om deze te doen vervangen. Contingenteering schoenwerk Voor één jaar verlengd Een wetsontwerp is ingediend tot rege ling van den invoer van schoeisel en lecst- klaar schoenwerk (verlenging). De ontwikkeling van den toestand in de Nederlandsche schoenindustrie is, in verge lijking met het vorige, gedurende het thans verloopen contingenteeringgtijdvak van zes maanden niet van dien aard geweest, al dus zegt de Memorie van Toelichting, dat de betrokken bedrijven reeds thans weer stand zouden kunnen hie,den aan een ster keren buitpnlandschen druk op de door de scherpe onderlinge concurrentie verzwakte binnenlandsche markt. De minister achtte liet daarom raadzaam de beperkende maat regelen voor dan duur van één jaar te ver lengen. Vanochtend deed de winter zijn intrede met 't vallen van de eerste mooi hoekje aan de Oosterkade bij het Maasstation te Rotterdam. BIOSCOOPPLAFOND NEERGESTORT Acht arbeiders van vijf Meter hoogte neergestort Een do ode, vijf ernstig gewonden Door nog onbekende oorzaak is gis termiddag even over vieren een pla fond van het Hollandia-theater in de Saroleastraat te Heerlen, dat op het oogenblik verbouwd wordt, inge stort. Acht arbefders werden gewond, van wie vijf ernstig. Van deze is er één reeds overleden. De laatste dagen zijn aan de bioscoop her stelwerkzaamheden verricht, doch tot nu toe konden de voorstellingen normaal doorgang vinden. Gister evenwel is het theater voor loopig tot eind December gesloten, teneind' tot de groote verbouwing over te gaan. Een groot aantal arbeiders bevond zich in het gebouw, doch acht waren op de plek, waa' het ongeluk geschiedde, aan het werk. Van een hoogte van bijna vijf metfer stortten zij omlaag. Het instorten, dat met een harden slag gepaard ging, werd in den omtrek dui delijk gehoord. De politie verscheen spoedig ter plaatse en begon onmiddellijk met het iransporteeren van de gewonden naar het St Josephziekenhuis te Heerlen. Zij werd hierbij geassisteerd door enkele doktoren u' den omtrek. Vooral de arbeider M. H o r s e 1 s uit Guttecoven (gem. Limbrioht) bleek er erg aan toe zijn. Hij had zware ver wondingen aan het hoofd opgeloopen en is na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De overige vijf ernstig gewonden, t w. P. Hustings uit Guttecoven, J. Hus tings uit Sittard, F. S p r a a o uit Brunssum en J. Ramakers uit Heerlerheide, zijn eveneens ter verple ging in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is naar omstandigheden redelijk wel. De tv ee arbeiders, die lioht gekwetst wer den, zijn, nadat hun verwondingen door doktoren waren behandeld, naar hun wo ning vervoerd. De hoofdinspecteur van de recherche, die met het onderzoek belast is, heeft in overleg met den directeur van publieke werken, net werk doen stop zetten. Het parket uit Maastricht zou vandaag ter plaatse een onderzoek instellen. Het destructieve amendement verdwenen! Wat nu bekend werd over 't destructiev amendement-T.Tsselmuiden terzake van de weermachtsversterking, geeft aan de eenc kant een gevoel van opluchting, maar maakt aan de andere kant toch een zeer wonderlijke indruk, zegt het „Dagblad van Noord-Brabant", en wat het laatste betreft merkt het blad op: Wij zijn niet aanstonds de wonderlijke indruk kwijt van het schouwspel, dat er plotseling iemand zoo maar uit de frac tieband kon springen en op eitren Gelegen heid gaan dartelen in de anti-miïitairis- tische wei onder groote instemminsr van ir Albarda. Het is, wat mpn noemt een „figuur slaan", maar heeft niets van doen met serieuse vervulling van het Kamerlidmaatschap. We willen hopen, dat ons zulke schouwspelen voortaan bespaard zullen worden. Terecht; het zal aan de invloed der R.K fractie ten goed komen. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN De 65-jarige Ed. V., die Zondagavond zwaar gewond in het ziekenhuis tp Oost burg werd opgenomen doordat hij werd aangereden te Aarden burg tengevolge van eigen onvoorzichtigheid door de stoomtram Breskens-Maldegern, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. Het sneeuwt Blijft het een kwakkelwinter. zooals De Bilt voorspeld heeft? Of krijgen wij een periode van strenge kou. waarin de warme wanten en de roode kachel opgeld zullen doen? in de toekomst kan niemand zien, maar we hadden hedenmorgen, wat ons betreft, aan het heden reeds meer dan ge noeg. Als zoovelen in het drukke stads verkeer hebben wij de kraag opgezet en de handen diep in de zakken gestoken, want de lucht was doordringend koud. en sneeuwdeJa. waarlijk, het sneeuwde! Men moet wel een iezegrim zijn. een treurige grimmigaard. om toch niet eventjes onder de bekoring daarvan te komen. Wat Sin terklaas niet heeft meegemaakt, toen hij gemijterd en gekromstafd, op zijn traag klimmenden schimmel, dak na dak besteeg, zoo'n echt Hollandsche lucht vol dwar- relsneeuw. dat was vandaag voor velen op nieuw een attractief schouwspel. Hoe feeëriek is toch dat gevlok van het luch tige. beweeglijke hemeldons, dat uit den onbekenden hooge zijn reis naar de aarde maakt. Als vlinders schoon en onbereken baar is sneeuw, die zoo smetteloos is. schijnt te aarzelen, tot vast contact met onze donkere aarde te komen. Zij hecht zich aan de stadsdaken, en na heel korten tijd reeds zien deze er sprookjesachtig uit. bijna eetbaar, als het huis uit „Hans en Grietje". Geruite, met suiker welbestrooide wafels zijn het, gaaf en kersversch. De boomen, die zoo erbarmelijk naakt waren met hun ontbladerde takken, maken zich nu heerlijke wit-en-zwarte silhouetten; staan klaar als voor een Kerst-illustratie. Alleen de straat blijft de straat, donker en vol aardsche morsigheid. Geen broos sneeuwdek wordt haar gegund in de druk te van het verkeer, dat maar al te spoedig het sneeuwtapijt tot lange, onaanzienlijke rafels ver rijt. Aan de gcotzijden, en op de trottoirs blijft hier en daar een enkel wit bewijsje over De witte wereld ziet men intusschen wellicht nog het best vanachter de goede zijde van de vensterruit, daar waar het beschut is en warm. Wie zoo veilig ge borgen zit voor wat de winter aan koude en vochtigeid rondstrooit, zal wellicht ook eens denken aan de donkere wereld van de armen. Niet slechts het Leger des Heils heeft, zijn jaarlijlcsche gewoonte getrouw, de ivacht betrokken op de tochtige straat hoeken. om giften in te zamelen voor den wintertijd en voor den blijden dag van Kerstfeest. Vele organisaties zijn. als im mer. in touw. om den nood der misdeel- den. welke met het vorderen van het sei zoen toeneemt, te verzachten. Wij doen dan ook een beroep op allen, wier hart warm is, om hun verkleumde broeders en zusters te gedenken door middel van hun gift. en we zeggen het den oud-Holland- schen dichter, wiens beeld in het Rotter damsche Park staat, met vrijmoedigheid na: „En geeft wat veel gij rijken!" Gemeentebegrootin,^ met batige saldi Zaterdag kregen de Asser raadsleden In. ijze van Sint Nirolaasverrassing de ge- meentebegrooting 193S thuis gestuurd. De groote verrassing lag niet in dit feit. doch wel in de cijfers van deze begroolmg Zoo sluit de gewone dienst met een ba' saldo van ruim f 4500,de kanitaaldiensï raamt een hatig saldo van ruim f 14.800 en bet straten- en wegenfonds een van ruim f 10.000,— VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de begrooting van Defensie en de wijziging van de Dienstplichtwet behandeld. Dr Aljechin heeft de 25ste partij om het wereldkampioenschap schaken gewonnen. De weekstaat van de Nederl. Bank laat een daling zien van de goudvoorraad van ongeveer 16 millioen. Tengevolge van knap speurderswer-c van de Bloemendaalsche politie is een groot aantal inbraken opgehelderd. Het incident tijdens de Jamboree-wan deltocht is behandeld voor het Hoog Militair Gerechtshof. Te Heerlen is een bioscoopplafond in gestort, waardoor acht arbeiders zijn neer gestort, van wie één is gedood. Te Loosterveen, gem. Bellingwolde is een nieuw Patrimonium-gebouw geopend. Vergadering van de Vereeniging tot verspreiding van de Heilige Schrift De stad Nanking staat in brand; Tsjang Kai Sjek heeft nog ternauwernood kunnen vluchten. Duitsche Slees w;jk. agitatie tegen Deensch Stojadinowitsj gehuldigd te Rome. Verkrijgbaar: 3Vz Pandbrieven a 10Oy2 Hyp. Kapitaal beschikbaar legen matigs rente. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJ ST. Mr. J P VERSTEEVEN BESTE KI NO'» DUB 8 v/Kodak films mf. S.5 lens f 125.— m 8 25 lens f 187.50 Direct 8 v/Agfa 2.5 lens 17230 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 244 AMSTERDAM-C. Verkrijgbaar: 8-jarige 3i/2 Pandbrieven a ioo enkel groot 1000.- Vroolijkheid in plaats van verslagenheid Men herinnert zich, aldus lezen we in de Volkskrant, het eerste optreden der beide Eerste Kamerleden van de N.S.B., bezien door de partij-bril. De Eerste Kamer leden scholen angstig samen, minister Colijn was doodsbleek, de voorzitter van de Kamer ging bijna van zn stokjeDon Quixote en zijn schildknaap hadden vol gens „Volk en Vaderland" een ontzaglijk succes. Dit wonder heeft zich x'olgens het N a- tionale Dagblad vorige week in de Tweede Kamer in iets bescheidener af metingen herhaald, met de bijna even won derdadige toevoeging, dat het blad 't reeds op het eigen moment dat het geschiedde als volgt wist mee te deelen. Heden hield de heer De Marchant et d'Ansembourg voor de uit hun loom heid van parlementaire massa ge p r a a t opgeschrikte Tweede Kamerleden een felle rede tegen het wanbeleid der vroegere regeeringen en de door hen teweeggebrachte ontreddering van onze weermacht te land cn ter zee. Geheel in de geest van de artikelen van den Leider der N.S.B. gaf d'Ansembourg de redekavelende parlementa riërs een afstraffing, die hen nog lang zal heugen. De rede. die als een knuppel in een kakelend hoenderhok werk te enz. De „knuppel" van den hAer d'Ansemboui heeft in werkelijkheid geen ander effect gehad dan uitbarstingen van „vroolijkheid" in de Kamer. Van „verslagenheid" was geen spoor te bekennen. Het Nationale Dag blad moet het vor zijn lezers niet te mooi willen maken. In kokende teer gevallen ROTTERDAM. 7 Dec. Do 33-jarige C. van Leeuwen, wonende aan den Straatweg te Rijsoord, viel op het terrein van de N.V. Staalindustrie aan de Keilewcg in een em mer kokende teer. Met brandwonden aan beide handen in de derde graad is de man in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Jongen overreden ROTTERDAM 7 Doe. Op den Boezemsin gel geraakte gisteravond de zeven-jarige II. de Reus, wonende aan den Crooswijksrhe- wcg. bij het oversteken onder een vracht auto. bestuurd door den 42-jnrigen T. S. uit de Lusthofstraat. Met een schedelbasisfrac- tuur is het ventje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Bij aankomst bleek de jongen reeds te zijn overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1