Defensie in de Tweede Kamer LANGS WONDERLIJKE WEGEN ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Tweede Kamer-overzicht De nieuwe Dienstplichtwet De S.D.A.P. en de Landsverdediging Vergadering van 3 Dec. 1937 Net zoo ver als voorheen De soc. democraten zijn op defensie-ge bied practisch weer net zoo ver als voor heen. Met hanteering van een valscho te genstelling tusschen het primaire volks belang, dat gelegen is. in de veiligheid en onafhankelijkheid van ons nationaal volks bestaan, en begeerde nieuwe uitgaven op ander gebied, staan ze opnieuw gereed om hun stem aan de uitgaven voor de lands verdediging te onthouden. Waarom? De Regeering heeft „overvraagd", heette het in de Arbeiderspers van 8 October j.l De heer Alharda heeft deze uitspraak in de Kamer herhaald en er zich naar gedragen. Hij week daarin sterk af van hetgeen onze co'lega Piet Bakker, nadat hij de Ieger- ïnanoeuvres van September had bijge woond, in de Sociaal-Democraat" schreef, toen hij als zijn meening te kennen gaf- „Wij staan naar mijn bedeesde oordeel voor den zuren plicht om ons ingeboren anti-militairistisch gevoel te verdringen en geen oppositie te voere tegen de wetsontwerpen, welk ter verbetering van de weci macht zijn ingedien d." Deze schrijver was daarmee in de lijn van de uitspraak van het Engelsche Vak verbond, dat op zijn eenigen tijd geleden gehouden congres verklaarde, dat ook een arbeiders regeering onder de tegenwoordige omstandighe den niet in staat zou zijn het program van herbewapening van de tegenwoordige regeering op te geven. Op het congres van de Labour Party werd niet anders gesproken. Daar zeide een der leidende figuren: In den zeer duisteren toestand, waarin wij verkeeren, moet ons land krach- .tig gewapend zijn. Anders loopen xv ij onmiddellijke en o n m e t e I ij- k e r i s i c o's. Anders zou ook een Britsche Arbeidersregeering, indien zij morgen aan de macht zou komen, blootstaan aan ver nederingen. intimidaties en daden van in menging iu onze nationale aagclegen- heden." Van deze mentaliteit zijn onze soc.-de- mocraten gelijk ook de lieer Amelink heeft herinnerd nog mijlen ver af. Zij durven geen consekwenties van hun nieuwe standpunt aanvaarden en vertroebelen de visie op hun houding door met nieuwe wenschcn te paradeeren op allerlei gebied, waarop we steeds groote bedragen uitgavtu en nog uitgeven. Bij de vrijz.-dem. staat het niet veel anders. Wat willen de sociaal-democraten? Wat de Regeering vraagt gaat boven het noodzakelijke uit, verklaarde in „De Vrij zinnig Democraat" de heer Joekes en dus... weten we nu. waarop o.a. de vorming van een kabinet op breede basis in Juni is af gestuit. Niet onmogelijk is deze aangelegen heid van nog grooter invloed geweest dan het mceningsverschil over de formuleering Jan den grondslag van het Kabinet Wat willen nu de soc.-democraten? De heer Albarda heeft het gezegd. Hij vvenscht een Indische en een Neder- landsche Marine, evenwel zonder aan te toonen. dat daarin bezuiniging zou schuilen. Verder wil hij de aanschaffing van mate rieel beperken met 1/3 van wat de Regee ring als minimum noodzakelijk acht. Dat is volkomen willekeurig en een voor de lcgerorganisatie destructieve eisch. Wat het contingent betreft is instemming betuigd met 't amendement der vrijz.-dem. om het tot 27.400 man terug te brengen Hierin schuilt een betrekkelijk bescheiden bezuiniging. Hoofdzakelijk wordt zij ge vormd door hetgeen op de menage bespaard wordt. Als men nu weet, dat het menu van D E V E O Steunkouser» voor spotaderen Niet knellend, niet warrr. Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Sm»'»! Oeveo-Depöt Weimarstra«t^3m, 337055 een soldaat per dag 43 cent kost, kan een ieder uitrekenen wat deze contingentsver mindering op dit punt aan besparing zou opleveren. Daartegenover staat, dat in de kazernes een aantal geoefende manschap pen zou worden gemist, dat nog niet kan orden ontbeerd, terwijl onze legersterkte r met 23.000 man door zal worden ver zwakt, indien we aannemen. dat de 32.000 slechts voor vijf jaar zullen gelden. De heer Schilthuis vond 32 000 te hoog ge grepen en viel terug op het cijfer, waarmee le Regeering meent na 5 jaar te kunnen olstaan. Dat de heer Albarda zich hierbij aansloot, mag eenigszii's verwonderen, in dien men bedenkt de heer Amelink heeft er in zijn voortreffelijke, zeer gedocumen teerde rede op gewezen dat hij nog geen maand geleden aanhield op het cijfer 30.000. Nu bekoorde hem ineens het laagste getal. Ook bij den diensttijd kwam dat uit. De Katholieke heer IJsselmuiden was nl. zoo vriendelijk geweest een amendement in ie dienen om den diensttijd tot zes maan den te beperken. Hij heeft dat gedaan we durven wel zeggen buiten voorkennis van de leiding zijner fractie in geen ge val met haar goedvinden en instemming Dit amendement nu. dat door geen enkel ter zake kundige als reëel zal worden er kend. maakte iiet den soc.-dem. leider ge makkelijk: hij kon er zich bij aansluiten. Natuurlijk wist hij zeer wel, dat het een hopeloos amendement was zelfs de vrijz.- dem. achten nog 8 maanden noodzakelijk en stellig zou worden verworpen. Maar aan de soc.-dem. eer was dan voldaan! Zes maanden oefentijd is eenvoudig een dwaasheid. Hot is ten eenonmale onmoge lijk onder de deskundigen in het alge meen en de troepeninstructeurs in het bij zonder staat dat vast dat in zes maan den de troep voldoende opgeleid en prac tisch voldoende geoefend kan zijn. Dit punt itgestreden. Bovendien wordt deze korte oefentijd gedrukt door het bezwaar, dat ge durende een deel van het jaar onvoldoende geoefende manschappen ter beschikking zouden zijn. De hoogst onhevredigende toe stand van thans zou worden bestendigd en blijvend zou ook de gelegenheid voor dege lijker oefening van kader en reserve-offi cieren worden gemist Bij een eerste oefening van 11 maanden zullen gedurende een half jaar 10.000 man aan volkomen geoefende troepen ter be schikking komen. Zou men met 9 maanden genoegen nemen dan wordt het cijfer 6600, terwijl bij een oefentijd van 7 maanden niet meer dan 300 man zouden overblijven. Gaat men nog verder naar beneden en wordt bovendien de lichtingsterkte vermin derd. dan is het duidelijk, dat we weer spoe dig bij de leege kazernes uitkomen en onze weermacht tot een paskwil maken. Dat vinden blijkbaar de soc. dem. niet erg. Zij gaan weer ver beneden wat noodzake lijk is. Wie echter bij defensie op 'n koopje of op klaploopen uit is, doet beter maar heelemaal thuis te blijven. Natuurlijk zijn er tegen het denkbeeld van den korten oefentijd nog andere bezwaren. Maar de genoemde zijn van zoo cardinalen aard. dat ze meer dan voldoende zouden zijn om het „onaannemelijk" over het vrijbui- tersamendement uit te spreken. 't Kan vreemd gaan Het kan echter wonderlijk gaan, ook In de wereld van de politiek. Want heden werd bekend, dat de amende- menten-IJsselmuioen reeds gisteravond weer aren ingetrokken en vervangen door andere. In de nieuwe amendementen is de broe- derdienst iets anders geregeld, wordt ook ten aanzien van het contingent een anaer voorstel gedaan en komt niet meer oor een verkorting van den ersten oefent ij d. Deze amendementen hadden de sanctie van de gehcele katholieke fractie. Zij zullen echter stellig den steun van den heer Al barda niet erlangen nu de oefentijd er uit is vervallen, en de oorspronkelijke voorstellers blijkbaar zich hebben laten gezeggen. Wat zal de heer Albarda nu moeten doen? Zelf een amendement indienen en daarmee een aanval doen op de door minister v. Dijk te verdedigen nieuwe legerorganisatie, welke naar algemeen oordeel als een buitengewoon knap stuk werk mag worden g :noemd? We weten het niet en wachten rustig af. Prettig is de positie der S.D.A.P. niet. Zij staat thans alleen, met achter zich de com munisten en ditmaal tegenover zich den defensie-nihilist v. Houten. De vrijz. dem., die slechts vasthielden dat de regeeringsvoorstellen te veel kosten, zijn zelfs nog van oordeel, dat de diensttijd zeker 8 maanden moet zijn, met het oog op de grensbeveiliging. De N.S.B. zal, ondanks veel critiek, dit maal de regeering steunen. Eigenlijk wilden ze de vloot voor alles laten gaan. Een motie werd zelfs voorgesteld om de Kamer te doen besluiten terstond twee kruisers op stapel te zetten. SCHOON IN DUBBELEN ZIN! Schoon, want zindelijk! Dank zij het ver nuftige vulrcservoirtje in den hals, komt geen inkt fncer aan houder of vingers. Maar ook acsthetisch schoon I De flacon is geblazen naar een ontwerp van Copier, den Leerdamschen glaskunstenaar. Waarom dus een morsflesch als U een zindelijke, waarom een leelijke als U een mooie kunt hebben? Alom in den boekhandel i 60 cent. Steun over de geheele linie kon de heer Wendelaar aan de ministerieele plannen toezeggen. Hij was liet eens met allen, die van mee ning zijn, dat versterking der weermacht onafwijsbaar is. Op detailpunten had hij enkele wenschen. Hoe de heer Effendi de laatste spreker van den middag, de weermachtversterking bezag, begrijpt men, zonder dat we er ver der over uitweiden. Ons wachten nog zeker een half dozijn sprekers eer de minister aan het woord komt. Dat zal wel niet voor Dinsdagavond JZien we thans de situatie goed, dan zul len op het punt van den eersten oefentijd geenerlei moeilijkheden onstaan, terwijl over liet contingent verwikkelingen al evenmin zich zullen voordoen. Ook op dit punt staan minister en Kamermeerderheid heel dicht bij elkaar. M.a.w.: minister v. Dijk ïan zijn voorstellen weinig meer beboe te veranderen. De Tweede Kamer zal a.s. Woensdag middag in de afdeelingen onderzoeken o.m. de Indische en Surinaamsche begrootingpu oor 1938. In verband daarmede is er Woensdag 8 Dec. a s. geen openbare vergadering. De Kamer zal Vrijdag 10 dezer, bij den invang der vergadering, een reeks kleiue wetsontwerpen behandelen, o.m. natur satiën en contingenteeringen betreffenJe. dat tot wijziging der grenzen tusschen Ambt-Hardenberg en Vriezen veen. Dat gaat niet, merkte later de heer Tilanus op. Men moet in zijn plannen ook orde weten te houden wil er iets bereikt woraen. Zoo dacht de Kamer er blijkbaar ook over want niemand steunde de motie. Zij bleel dus buiten behandeling. Mocht men den heer de Marchant gelooven dan waren contingent en oefentijd te kort. Geheel anders oordeelden de heeren Ame link en Tilanus. Eerstgenoemde plaatste zich volkomen op het standpunt van den minister. De heer Tilanus redeneerde iets anders. Deze wenschte de 32.000 man ook om sociale redenen: later kunnen daardoor de lichtingen verminderd worden te behou den. Wat den diensttijd betreft hechtte hij er groote waarde aan, dat de verantwoorde lijke regeeiing 11 maanden noodzakelijk achtte. Gedachtig aan óc grensbeveiliging neigde hij tot hetzelfde standpunt, al zou misschien op zich zelf en bij bepaalde onder deden met iets minder kunnen worden vol- Wat we voor leger en vloot doen is aller minst teveel en is tevens al9 een belangrijke werkverruiming te beschouwen. Ook op dit punt waren zoowel de chr. hist, als oe anti-rev. woordvoerder homogeen. Een kloeke rede Met bijzonder genoegen hebben we overi gens de kloeke rede van den heer Amelink aangehoord. Verleden jaar "had hij vooral een krachtige bestrijding van het weerloosheidsstandpunt van de C.D.U. gegeven. Ditmaal beperkte hij zich tot een krachtig protest tegen het de faitisme &ezer groep, dat reeds zoo ver gaat. dat zij met een beroep op een in valsch licht geplaatst Godsvertrouwen zelfs, bereid deelten van ons grondgebied zonder meer aan een naar grondstoffen hunkerenden staat af te staan. Terecht is dit standpunt, waarbij een zon derlinge verwarring tusschen Koninkrijk Gods en deze zondige wereld valt te consta- teeren. staatsgevaarlijk en een smaad voor ons volk genoemd. De heer Amelink. die de oud gepension- neerden niet vergeet, vestigde nadrukkelijk de aandacht op de voorbereide samenw king tusschen de Moskousche vakbonden het L.V.V., waarbij ook is aangesloten het zoo innig met de S.D.A.P. verbonden N.V.V., de soc.-democratische vakcentrale hier te lande. Bij het bestudeeren van de eventueele opheffing van het ambtenarenverbod mag het internationaal gebeuren niet uit het oog worden verloren, merkte hij op. De reeds genoemde amendementen van den heer IJsselmuiden houden zich mede bezig met de vrijstelling wegens broeder- dienst. Ook de heer Amelink wenschte dit punt nader bekeken te hebben. Evenzoo de heer Tilanus. Deze zou tevreden zijn met de helft of de grootste helft in gezinnen met een oneven aantal zoons, mits rie lich ting daardoor niet al te zeer werd schaad. BINNENLAND Het Vaccinatie-Vraagstuk Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffen de de vaccinatie. Vele leden hadden met verwondering ken nis genomen van het voornemen der regee ring, het vaccinatievraagstuk te doen bestu deeren door een daartoe in te stellen staats commissie en in afwachting van het rapport dier commissie den indirecten vaccinatie- dwang andermaal voor niet minder dan twee jaar op te schorten. Gaarne zouden deze le den vernemen, op welken grond de regee ring behoefte meent te hebben aan een nieuwe speciaal voor dit doel in te stellen commissie. Vele andere lenen konden zich met het ge noemde voornemen vereenigen. Tegen de vaccinatie op zich zelf bestond bij de hierbedoelde leden geen bedenkinj, wel echter tegen het opleggen van de ver plichting daartoe. Sommige leden zouden gaarne zien. dat d' commissie haar arbeid met groote voort varendheid verricht. In verhand daarmede zouden zij de opschorting van den indirecten vaccinatiedwang slechts voor oen termijn van een jaar willen doen plaats hebben. Vrij algemeen achtte men het voor een juiste beoordeeling van het standpunt der regeering gewcnscht, dal aan de Kamer zul len worden overgelegd: le. het laatste ter zake door den Gezond heidsraad aan de regeering verstrekte ad 2e.'zoo volledig mogelijke gegevens omtrent den vaccinatietoestand in de laatste jaren in ons land en in andere landen in en bui ten Europa, voorzoover zoodanige gegevens met betrekking tot die landen bestaan; 3e. een overzicht van de wettelijke bepa lingen en mogelijk verder getroffen maat regelen op het stuk der pokkenbestrijding in de laatstbedoelde landen. Daarenboven zou men gaarne op de hoog te worden gesteld van de meening van den Gezondheidsraad over de vaccinatie kinderen heneden don leeftijd van twee jaar Overlegging van cijfers over de laatste jaren betreffende het aantal ziektegevallen na enting van kinderen benej -n den genoem den leeftijd zou men daarbij op prijs stellen WEGVERBETERING LANGS DE GOUWE De Staatscourant van gisteravond bevat de lijst van onteigeningen ten behoeve xt de wegverbetering langs de Gouwe in gemeenten Boskoop en Alphen a. d. Rijn. Een echte ZAALBERG deken kost f iO.- De Slagersvakschool Diploma's uitgereikt Aan de Eerste Nederlandsche Slagersvak school te Utrecht is deze week het exa- gehouden voor het diploma. Dit examen as ingesteld op de as. vestigingseischen voor het slagersbeorijf. Het examen handels kennis werd mede afgenomen door dr. Van winkel, directeur van het Econo misch Instituut voor den Middenstand. dit en toekomstige slagersvakexa- mens is een examenbureau gevormd, tot elks voorzitter ooor den minister van Eco- sehc Zaken is benoemd dr. E. J. To bi, Den Haag. Op den avond van den laatster an het examen zijn in de bestuurs kamer van het Slagcrsvakschoolgebouw de diploma's uitgereikt aan de volgende leer lingen: J. (1 Akkermans, Wagenberg; G. Auke- a. Ureterp; L. T. Bloem, Enschede; G. A. Brinkhoff, Nijmegen; J. A. Dingeldein, Denekamp; T. Dijkstra. Dokkum; I" Hoefsmit, Den Haag; E- H. J. Klinkenberg, Gulpen; C. A. Koovman, Waverveen; E ten Nijenhuis, Wijnjeterp; C. G. Sas, Go- rinchem; P. A. Thomas. Antwerpen; L. A. H. J. Timmermans, Sevenum; G. de Vries, Pietcrsbierum; A. L. Wiensma, Voorthui zen; H. v. d. Stam, Den Haag; het diploma uitsluitend voor vakkennis werd uitge reikt aan de leerlingen: I. de Baat, Am sterdam; J. H. Saers. Rotterdam; J. Floor, Houten. VJannift sCapelcrosheid en hooge Uoeddiuk hun waai- schuwende skm (eden hooien. d/ui: KOFFIE HHG ZONDAG 3 DECEMBER BLOEMEXDAAÏ,. 243.0 M. Uitzending van kerk diensten uit de Geref. Kerk. Voorganger: De J. C. Bruesaard. 10 u. v.m. Tekst: Haggai 1:7- -8: „De bouw van Gods huis". 5 u. :.m.: Zondag 31 van de Held. Cat: ..De KRO. 0.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muzieK (gr.pl.). 9.50 Ned. H. Boekbeepre izlek (gr.pl.). 12.15 KRO-Orke; 1.20 ,03 de Limburgsctae Mijnstreek. 2.00 Gods dienstonderricht voor ouderen. 2.30 KRO-Or- kcat. 3.05 Gram.Truzlek. 3.15 De KRO-Melo- diBten. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Parkkerkkoor eu orgelspel. 6.00 Geref. Kerk dienst. Hierna: Orgelconcert 7.45 Sports. 7.50 Gram.muziek. 8 10 Berichten ANP. Mede- deellngen. 8.25 Oram, muziek. 8.30 De KRO- orkesten. Radiotooneel eu Gram muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. ILVF.RSI M II. 301 M. 8.35 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.<K VPRO. 5.30 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Gram.muzlek. 9.00 Voetbalnlei 9.05 Tui „Van Stai 9 30 Gram.muzlek. 9 40 ndagsschool. 10.30 Rem. Kerkdienst lm praat-je. 12.35 Ol Causerii Orgel» icert 12.10 I 12.01 1.30 Vervolg Gram.muziek. 3.00 AVRO's Bonte Klndertrein. 5.09 ..Een se- sprek op Sint Nlcolaas eucauseri' :<0 Kinderuurtje. 6.00 Het Noviteiten-' 4t 6.30 Sportultzendlng. 6.45 Sportnieuws P. Gramplat-en. 7.00 Tusschen Zeven en .-«.-lit. In de pauze: Causerie. 8.01 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 St. Nicolaas-Revue. 9.15 Causerie. 9.25 Gl.io Bordln's Hawaiian-en semble. orgelspel en Gram.pl. 10.15 Radio- Journaal. 10.30 Revue-ultzendlng. 10.45 Gram, muziek. (Om 11.00 Berichten ANP). DROITWICH 1300 M. 12.50 Orkest 1.50 Orkest - 5.20 Boekbespre- 7. 5 Orkest 8.16 9.25 Strijkkwartet 19.50 Epiloog. BRl'SSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.35 OrgeL 11.20 Orkest 12.50 Orkest. 3.20 Orkest 3.50 Harmonica. 4.05 Orkest 6.20 Orkest 7.20 Zang. 8.20 Orkest 10.30 Orkest 484 M.: 10.20 Orkest 11.05 Piano. 11.20 Or kest 11 35 Harmonica. 11 55 Orkest 2.50 Svmphonieconcert 5.20 Orkest 5.55 Zang. fi.'lO Viool. 8.20 Orkest en koren. 11.59 Orkest, GEMENGD NIEUWS Door auto gegrepen Wielrijder gcdcod Gistermiddag omstreeks drie uur is een to' dusver onbekende wielrijder bij het overste van de Harderwijkerstraatweg te Er 1 o door een aut<» gegrepen en tegen een boom gesmakt. De man kreeg een schedel hasisfractuur en werd op sl r gedood. wielrijder, die uit de richting Putten m. had reeiLs geruimen tijd vlak achter een langzaam rijdende autobus gefietst. Tet hoogte van de Wilhelminalaan gekomen kwam hij plotseling van achter de autobus te voorschijn en wilde hij oversteken. Hij werd daarbij door een auto uit tegenover gestelde richting gegrepen met bovenstaand gevolg. Het slachtoffer is een man van middel baren leeftijd. Zijn onoergoed is gemerkt met de letters J. N. Met uitzondering van eenige winkelbons. waaruit men meent te mogen af leiden dat het slachtoffer uitNuntspeet komt, had de man geen identiteitspapieren bij zich. De onbewaakte overwegen Auto door trein gegrepen Gisteravond omstreeks zeven uur is op den onbewaakten overweg tusschen L i e m p d en Boxtel een personenauto, bestuurd door den ongeveer 24-jarigen garagehouder H. L., door een uit de richting Gennep ko menden trein gegrepen. De auto werd geheel vernield. De trein stopte terstond en 't trein personeel haalde den garagehouder uit dc wrakstukken vandaan. Hij had oogenschiji lijk slechts lichte kwetsuren opgeloopen. Met denzelfden trein, welke zijn auto aan reed is hij naar Boxtel vervoerd, waar hij BYOUTERIEËN ONTVREEMD Tijdens afwezigheid van de bewoners ts ingebroken in een huis aan oe Haringvliet- straat te Amsterdam. Een kast, waar in zich byouterieën tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 5000.— en hondert gulden aan klein geld bevonden is open gebroken en de geheele kostbare inhoud medegenomen. Van de daders ontbreekt elk spoor. schen. 9.45 Gim platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram.muzlek. 12.U9 B* rich'jen. 12.15 Gram.muzlek. 12.30 De Gool- 1 anders. 2.09 Voor de acholen. 2.35 Gram.pla- ten. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gram muziek. S 45 Bijbellezing. 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Vlooi en plano. 6.30 Vragen uur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur, 7 45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herha ling SOS-Berlchten. 8.16 Causerie over wei- da 'itgheldspoatzegels. 8.20 NCRV-Orkast en -Vrouwenkoor, en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10 05 Rampraatje. 10 29 Vervolg con cert 10.45 Gymnastiekles. 11 00—12.00 Gram, in muziek. 10.00 Morg-enw amatle. 10.40 Gramofoonr olg declamatie. 11.30 Org der Maccabeët Herhaling SOS 8.10 „Krla-Kn rrmntareportag rle over weids muziek. 10.00 Berichte:. Orkeat m.m.v. solisten. 11.00 Declamatie. 11.15—12.09 „Fantaaia' DROIT WICH. 1500 M. 11.05 Orgel. 12.45 BTÏC- Orkest 1.35 Orgel. 3.20 Orkest. 4.20 Cabaret. 5.29 Zang 5.40 Strllksextet 6.40 BBG-orkast. 7.20 Revue. 8.05 Voordracht 8 50 Variété. 9.55 BBO-orkest en koor. 19.20 Radio-tooneel. 10.50 Septet HRI'SSEL 322 cm 484 M. 332 NL: 12.50 en 130 Orkest 5.20 Orkeat 8 23 Orkest Orgel. 6 20 Orkest Muziek met WALDORP RADIO is een openbaring. N.V. WALDORP RADIO DEN HAAG Een spannend Engelsch verhaal Vertaald door E. H. (22 De verschrikte uitdrukking op haar gezicht deed hem voelen hoe zeer hij haar al in zijn macht had en onbarmhartig ging hij voort: „Als alles zegt, wat u weet, Miss Somerville, waarom zou ik dat dan ook niet doen? Waarom zou ik uw 'amilie niet meedeelen de naam van den man, die de dochter des huizes ontvoerde?" „O, neen, neen!" pleitte zij. Een nieuwe angst was er weer over haar gekomen niet vor zichzelf, maar voor Roland. Als haar moeder de naam van dien man te weten kwam, dan zou zij zeker geen mede- doogen voor hem voelen. Dokter Clements lachte. Hij was slim en geslepen en las haar de gedachten van het gelaat. De aanwijzingen, waarop hij die gissingen had gewaagd, waren maar zeer onbeduidend geweest, maar de autojas had hij herkend als die van Emil en dan herinnerde hij zich nu weer de woorden, die de arme jongen op het laatst van zijn leven had gesproken, toen hij Clements had gehouden voor zijn broer: „Laat dat arme kind niet aan haar lot over, Roby! Neen. neenik weet ook wel. dat je dit niet doen zoudt! Je hebt haar mijn autojas ge laten. dus kan zij geen kou vatten. Maar als haar familie er nu eens achter komt wat je gedaan hebt?Je hadt dat onschuldige kind niet voor mij moeten opofferen. We hebben haar opgesloten. Verbeeld je, dat ze nu eens uit het raam springt?" Zoo had Emil gepraat op den avond, dat dokter Clements de plaats van zijn broer had ingenomen, die uitgeput was door al het waken en die woorden had hij zich in het geheugen ge grift. zéér goed beseffend, dat ze hem nog wel eens te pas konden komen. „Nu", drong Clements, „Is dit dus zoo afgesproken? U moet niet vergeten. Miss Somerville, dat. als u Mrs. Oliphant en haar zoon meedeelt wat u vanavond gehoord hebt, ik dan onmiddellijk naar Coulbeech ga en uw vrienden vertel al wat ik weet. En men kan dan hoogstens oordeelen, dat het onver standig van mij was, om Mrs. Oliphant wat voor te liegen, maar men zal toegeven, dat ik dit met de beste bedoelingen deed. U moet wel bedenken, dat u geenerlei bewijs heeft hoe ik ooit geld van haar ontvangen heb. Aan den anderen kant heb ik alle reden om te meenen. dat men voor dokter Oliphant die gebeurtenis niet zoo vriendelijk zal opvatten. Een man, die een jong meisje mee neemt, haar opsluit en haar achterlaat en dan tevens een man. die een geïnterneerd Duitscher heeft hel pen ontsnappen, over dien zal het oordeel niet gunstig luiden!" Die woorden joegen Daphne nieuwe schrik aan. Een Duitscher? Ja, volgens de wet was Emil een Duitscher en Robert had hem helpen vluchten. Daarom had hij haar kleeren genomen. Emil zou de „vrouw" zijn geweest, die de tante van Harold Tfoulkes in Londen voor haar gehouden had. Ze wist niet wat nu het beste was om te doen: ze gunde zich niet eens den tijd, om te overleggen: ze wist alleen, dat ze het kostte, wat het wilde dokter Oliphant moest red den. Dus sprak ze: „Ik zal doen. wat u vraagt". „Dat is verstandig. Nu, ik heb uw belofte en ik denk niet, dat u uw woord wilt breken. Nog één ding: de dokter mag hier niets van weten". „O, neen, neenl" „Dan hoeven wij dit belangwekkend gesprek ook niet voort -te zetten", zei Clements droog. „Ik zou u niet raden, dit ding mee naar huis te nemen". Hij wees naar de autojas. „Zal ik ze bij de andere jassen van den dokter hangen?" Daphne knikte. Hij voegde de daad bij het woord en met een buiging ver liet hij het vertrek. Toen de deur achter hem dichtging, liet Daphne zich in een stoel vallen en schreide bittere tranen. Dit was een vreeselijke ervaring geweest, en nu die voorbij was, wist zij. dat er nog een ergere volgen zouEén ding werd haar duidelijk: Ze moest weggaan uit Winterhayes. Ze kon het lijden van Mrs. Oliphant niet aanzien. Ze stond op en trad langzaam naar buiten in den stillen nacht. Ze wist, dat ze moest wachten tot de dokter terug was. eer ze officieel haar ontslag kon vragen; en nu ging ze ze zich weer kwellen wat ze wel als reden moest opgeven. Toen ze weer bij het huis was en daar had aangebeld, zei ze tegen het meisje, dat haar opendeed, dat ze dadelijk naar bed ging. Hier hoopte ze althans eenige uren vergetelheid te vinden, maar dit mocht toch niet zoo wezen, rusteloos wierp ze zich van de eene zijde op de andere, daar ze niet in staat was haar verdriet en haar vrees van zich af te zetten. Ze was blij, toen het al wat lichter begon te worden: nu zou het niet zoo lang meer duren of het meisje zou haar een kop thee boven brengen. Dokter Oliphant was al vroeg terug. Hij zag onmiddellijk de verandering in zijn secretaresse, keek eens goed naar haar. terwijl ze over haar schrijfmachine gebogen zat. en zei al heel gauw, dat hij dien ochtend geen werk meer voor haar had. Hij raadde haar aan eens een flinke wandeling te maken. Toen kwam Daphne te voorschijn met haar verzoek om ontslag. Dit bezorgde dokter Oliphant een schok. „Wilt u hier weggaan?" vroeg hij. „Ja. natuurlijk, dat moet u zelf weten. Mijn moeder. wij allen, zullen u zeer missen. Maar waarschijnlijk heeft u een andere plaats op het oog?" Hij keek vragend naar haar, maar zei niets meer. Een oogenblik later was hij alleen, stak zijn pijp op, deed er geweldige trekken aan en staarde uit het venster zonder iets te zien. Zijn reis had niets uitgewerkt De courant, die Mrs Somer ville gezonden had, was een week oud en dokter Oliphant kwam den dag né het huwelijk. Hij vroeg zich af of Daphne nu ook zou weten, dat de verbintenis al gesloten was en of ze er daarom zoo bleek uit zag en van haar ontslag had gesproken. Later vroeg hij haar, wannéér zij wenschte te gaan en zij stamelde zoo iets van: „als hij het wilde". Hij beet zich op de lippen. „Als hij het wilde"Voor het uiterlijk kalm zei hij intusschen, dat veertien dagen zeker voldoende zouden zijn, om een nieuwe typiste te vinden. Daarbij lieten ze het Mrs. Oliphant gaf veel duidelijker blijk van haar teleur stelling. dat Daphne bij haar weg wilde en zelfs Sara Collis, onbewogen als zij in den regel leek, zei: „We zullen u erg missen!" Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9