LAATSTE NIEUWS ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 tweede blad pag. 7 De begrooting voor het dienstjaar 1938 Er openen zich weer perspectieven Verhoogde raming der uitgaven cn toch verlaging der belasting De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1938 is verschenen en is het een genoegen te kunnen constateeren, dat de cijfers er weer wat gunstiger uit gaan zien. Kon de begrooting voor het dienstjaar 1937 hij den meest zuinigen opzet niet sluitend worden gemaakt zonder belaMingverhoogin,, cn werd zelfs een nieuwe belasting inge voerd, nl. de wegenbelasting, de thans aan geboden begrooting is belangrijk ruimer ge raamd door rekening te houden met ver schillende noodzakelijke uitgaven, die in vorige jaren achterwege moesten blijven. Niettegenstaande deze verhoogde ramingen is het mogelijk belastingverlaging voor te stellen. Deze belastingverlaging is geen volg van verbeterde economische omstandig heden, althans zijn deze op de geraamde belastingopbrengsten nog niet van invloe De factoren, welke deze. begrooting gunstig beïnvloeden, zijn hoofdzakelijk de volgende. Ten eerste vangt deze begrooting aan met een batig saldo van f 6.700.10 over het dienst jaar 1936, waartegenover staat een nadeelig saldo op de begrooting 1937 van I 12.812,39 over het dienst jaar 1935. Ten tweede kan de opbrengst van school gelden belangrijk hooger worden geraamd. Ten derde is wegens renten van geldlee- ningen minder verschuldigd. De vraag, of deze factoren, vooral die on- 'der 1 genoemd, voldoende perspectief bieden, om reeds nu tot belastingverlaging over te gaan, is door het College van B. en W. ern stig overwogen, temeer daar het bcgrootingt?- jaar 1937 nog moeilijk moet worden geacht De overweging evenwel, dat B. en W. er steeds naar gestreefd hebben de belasting- verheffingen van jaar tot jaar tot het meest noodzakelijke te beperken, heeft doen beslui ten ook thans de mogelijkheid tot verlaging ten bate van de belastingbetalers te benut ten. Stelt het College van B. en W. op dit prin cipe derhalve belastingverlaging voor, moei lijk was het te bepalen, welke belasting voor verlaging het eerst in aanmerking moest ikomen, omdat meerdere belastingen zwaar drukken. Dat de keuze daarbij op de Wegenbelas ting is gevallen, vindt niet zijn oorzaak in de omstandigheid, dat deze belasting het laatst is ingevoerd. Gemeend wordt, dat deze belasting op een groot aantal belastingplich tigen zwaar drukt, terwijl op grond van de vrijwel reeds bestaande mogelijkheid om het bedrag der belasting op de eigendommen van de belastingplichtigen te verhalen, ont heffingen bezwaarlijk verleend kunnen wor den. Bovendien oefent deze belasting een ongunstigen invloed op het levenspeil. Mede gold als overweging het hooge heffingsper centage. Op grond van deze overwegingen tot de conclusie gekomen zijnde verlaging van de Wegenbelasting voor te stellen, rees de vraag tot welk percentage de verlaging ver antwoord is zonder de reëele opzet van de begrooting aan te tasten. Besloten werd voor te stellen de Wegen belasting met 2 pet. te verlagen, hetgeen neerkomt Op ongeveer 1/3 verlaging dezer belasting. Bij bestudeering der hegrooting zal men tot de conclusie komen, dat dit voorstel geenszins een gevolg is van verbetering van de finantieele ipositie der gemeente, doch dat al leep de vermelde factoren daarop van invloed zijn. Zoolang de oplevjng in de be- dpjven niet merkbaar is, blijft de finantieele positie der gemeente zorg baren. B. en W. «men evenwel aan, dat de economische perspectieven, die bij de aanbieding der be grooting geacht werden aanwezig te zijn en die ons deden vertrouwen, dat het begroo- tingsjaar 1937 het moeilijkste der achter ons liggende ongunstige jaren zou zijn, nog steeds niet zijn verdwenen. Een woord van lof voor het zuinig beleid Van B. en W. en den Raad in de voorbije I moeilijke jaren is zeer zeker op zijn iplaats. Daardoor werd de zelfstandigheid behouden cn gaat onze gemeente weer een betere toe- I komst tegen. j Op de voornaamste posten hopen wij na- I der terug te komen. BLOEMBOLLENCULTUUR I De afd. Lisserdijk van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur kwam Vrijdagavond in ledenvergadering bijeen. I Een schrijven was ingekomen inzake de bloembollententoonstelling welke in het a.s. voorjaar gehouden zal worden. Tevens was een schrijven ingekomen over de bolbloem- tentoorustelling welke door de Alg. Vereeni ging in het Krelage-huis in Januari wordt gehouden. Er werd gevraagd om een me daille beschikbaar te stellen. Door een der leden werd het bezwaar naar voren gebracht dat de tentoonstelling op Zondag geopend zal zijn, naar verluidt, waardoor een deel der vakgenooten als inzenders worden uitge sloten, hetgeen door meerderen betreurd wordt. Een motie van afkeuring werd met groote meerderheid van stemmen aangeno men en zal ter kennis van het Hoofdbestuur .worden gebracht. Bij de bestuursverkiezing werd de heer B. Berbee als voorzitter bij enkele oandidoat- stelling herkozen. Als candidaten voor het Hoofdbestuur wer den gesteld de heeren J. H. Avis te Mid- woud. Th. Hoog te Tubengen en C. van Dijk !te 'e-Gravenzanrïe, Het reorganisatieplan werd met algemeene stemmen verworpen, aangezien dut niet in liet belang van de kleine kweekers werd geacht. Na de rondvraag werd een verloting ge houdens noordwijk IJSCLUB Op de gehouden jaarvergadering der Noordwijksche IJsclub zijn tot bestuursle den herkozen de heeren J. Imshorn en Joh. Zuiderduin en gekozen (in de plaats van de heeren P. van Bohemen en Ottevanger) de heeren A. Steenvoorden en A. Wijnands. ÜAPPERSBOND Hier ter plaatse is opgericht een afdeeling Tan den Ned. Kappersbond. Voorloopige be stuursleden zijn o.a.: de heeren A. Jansen, I .voorzitter en J. van Butselaar. secr.-penn. noordwijk-binnen Donderdagavond j.l. mochten wij weer een Uitvoering beluisteren van bovengenoemde koren, onder leiding van haar dirigent A. J. Meyers, welke zeer geslaagd mag heeten. Bij afwezigheid van eere-voorzitter, Ds. Visser, opende de heer M. de Jong op de ge bruikelijke wijze. Het Jeugdkoor opende met drie nummers, die spontaan en goed werden uitgevoerd, terwijl met onderhr#" ing van één nummer voor het Gemengd - .-or het repertoire van I het Jeugdkoor achter elkaar werd afgewerkt, v SVii .voelden het gemis van pianobegelei ding bij deze werkjes, welke het gepresteer de zeker nog in waarde had doen stijgen, doch niettemin hebben ze zich dapper ge dragen, de jeugdige zangertjes! Eén ding moet ons van het hart: de uit spraak was lang niet onberispelijk. Het uitgebreide programma voor hef Gem. Koor geheel te bespreken, zou ons te ver voeren, daarom een enkele opmerking. De inzet „Herdersliedje" genoot een fijne vertolking. Een prachtig uitgevoerd stukje. „Starrenhemel", van Hyr. v. Alphen, was soms zeer weifelend, behalve het Terzet voor Vrouwenkoor en „Juicht Hemel, juicht", voor Gem. Koor Qua-muziek kan ons dit nummer niet zoo bekoren als de twee hier- oor gezongen werkjes. Er zijn aan het Gemengd- cn Mannenkoor zeer hooge eischen gesteld en we stellen er prijs op te verklaren, dat aan die eischen voldaan op een wijze, die „Euphonia" en haar dirigent eer aandoet. Natuurlijk kun- wij eenige zwakke plekjes noemen, r dat mag geen reden zijn het verdien stelijke van dezen avond te sluieren. De sopraan-soliste Mevr. BrouwerPotho ven heeft ons zeer voldaan met haar tech nisch zwaar doch fijn verzorgde solo „Waar heen". Orgel, cello en zangstem, het was een ontroerend schoon geheel. Dezelfde sopraan had in de hierboven genoemde groote wer ken een belangrijk aapdeel en de wijze waar op zij zich van haar taak heeft gekweten, verdient alle lof. Mej. C. Lindliout zong als sopraansolo ..Sterkte in God", woorden Guido Gezelle. Een moeilijk werk dat veel eischt van voor dracht. Het werd goed gezongen. Dan past een woord van hulde aan den heer C. J. Verloop Azn., die dezen avond als cellist tot het welslagen veel heeft bijge dragen. Met een mooie voordracht \ertolkte hij „Elegie" van Joz. Sehravezande. Een klankrijkdom die bewondering afdwingt. Den heer Jac. Plaatzerwvas de orgelbege leiding toevertrouwd. Soms wel eens te be scheiden heeft hij zijn taak naar beboeren volbracht. noordwijk aan zee CHR. BESTURENBOND Dinsdag a.s., te half acht, vergadert de studieclub in het Vereenigingsgebouw aan de Hoofdstraat. Behandeld wordt het onder werp: „Welke taak heeft de Overheid met betrekking tot de ontwikkeling van het eco nomisch leven?" in te leiden door Mr. Joh Knape. BAZAR De bazar, welke Don.icruag werd gehou den, ten bate van het Vereenigingsgebouw der Geref. Kerk, heeft een netto-winst van f 170.opgeleverd. oegstgeest DE BEHANDELING DER BEGROOTING IN DEN RAAD De algemeene beschouwingen gesloten Gisteravond kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Daar deze vergadering een voortzetting is van de vorige vergadering, worden de algemeene beschouwingen over de begroo- ti-ng vervolgd. Eerste spreker is de lieer Den Ouden. Hij critiseert de houding van B. en W. inzake het sluitend maken van de begrooting door belastingverhoo- ging: dit zal zeker de animo om zich in de gemeente te vestigen bij personen, die niet aan een bepaalde woonplaats gebonden zijn, niet verhoogen. Voorts ziet hij den tue stand der geldmiddelen niet zoo donker in. Wel hebben we een schuldenlast van acht ton, maar met het huidige aflossings systeem kunnen we in zestien jaar eraf zijn. De heer Uittemboogaard is niet zoo optimistisch als de heer Den Ouden: hij vindt een schuldenlast van acht ton be nauwend voor een gemeente als Oegst- geest. Ook vindt hij belastingverhooging niet de gewenschte oplossing. Er zal op kleine posten heel wat moeten worden be zuinigd. De heer Post wil de oplossing vinden door het tekort van het loopende begroo- tingsjaar op de kapitaal-rekening af te boeken. De Voorzitter beantwoordt de kers, ook van de vorige vergadering. Hij richt zich in de eerste plaats tegen den heer Kattenbusch, die de houding van B. en W. scherp heeft gecritiseerd, alg dien B. en W. niet voldoende den ernst van den financieelen toestand hebben ingezien Hij betreurt deze houding en wijst op de sterke bezuinigingen, die door B. en W. zijn toegepast, waartegenover de bezuinigingen door den heer Kattenbusch c-s. voorgesteld een minieme indruk maken. Den heer Kruizinga geeft spr. de eer, dat deze een juist inzicht heeft in de gemeen te-begrooting. Zijn bewering als zou Oegst- geest een rijke gemeente zijn, houdt echter geen steek: onze gemeente heeft geen ka pitaal, er wordt slechts 1 pet. opcenten op de Vermogensbelasting geheven. Tegenover hetgeen de heer Kruizinga omtrent inbraken enz. heeft gezegd, brengt spr. hulde aan de politie over haar activi teit in deze. Hij protesteert tegen de me- dedeelingen, die buiten de politie om in de kranten verschijnen en die het onderzoek der politie bemoeilijken. Wat de andere desir&ta van den heer Kruizinga betreft, die moeten afstuiten op de treurige toestand der financiën. Den heer Den Ouden moet spr. de illusie ontnemen, dat in zestien jaar de schuld kan worden afgelost. We zullen telkens weer nieuwe bedragen moeten opnemen. Tegenover de aantijging van den heer Den Ouden als zouden B. en W. te felle en onbillijke critiek op regeeringsmaatregelen hebben geoefend, zegt spr., dat hij alles voor zijn rekening neemt. Hij behoudt zich het recht voor binnen de grenzen van de wet en volgens zijn ambtseed billij ke critiek te oefenen en op te komen voor de belangen van de gemeente. Ook de heer Post moet hij op al zijn vragen en voorstellen teleurstellend ant woorden. De heer Den Ouden moet in zijn re pliek zijn meening omtrent te felle critiek op regeeringsmaatregelen door B. en W. handhaven en wijst daartoe op een ver gadering van soc.-democraten, waar heel wat milder over de maatregelen van de re geering werd gesproken, dan in de memo rie van B. en W. Hierna is aan de orde de artikelsgewijze behandeling. Het voorstel van de begrootings-coirurus- sie om de post voor Luchtbescherming op 1600,te brengen wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Hierna wordt door sluiting van de open bare vergadering de behandeling vande begrooting voor dezen avond onderbroken en gaat de Raad in geheime zitting. oude wetering DE N.C.R.V.-FILM Donderdag 16 December zal in de Geref. Kerk, alhier, de N.C.R.V.-film: „In Storm- getij" vertoond worden. Aanvang half 8. Voor .de kinderen kwart over 4, RIJNSBURG OPBRENGST BAZAR De netto-opbrengst van de door de Chr. Gem. Zangvereen. j)e Lofstem" gehouden bazar bedraagt pl.m. f 200. B. V. L. Daar het schieten in het veilinggebouw Flora, door de leden der B.V.L. niet zonder gevaar wae is men overgegaan tot het in richten van een nieuw 6chiotlokaal op 't erf van den heer J. v. Herson in de Dubbele Buurt. Gisteravond is dit lokaal in gebruik genomen. ONTSPANNINGSLOKAAL De nog steeds voortdurende werkloosheid, die vooral tijdens de wintermaanden in onze gemeente zoon groote hoogte bereikt, maak te het weer gewenscht den werkloozen tij dens het gure jaargetijde een gez.eilig onder komen te geven. Het comité, waarvan de exploitatie van het ontspanningslokaal uit gaat heeft dan ook deze week dit lokaal weer opengesteld. DE HEER v. d. HEUVEL KOMT SPREKEN Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Heu vel zal D. V. optreden voor de A. R. Kies- vereen. o.a. Vrijdag 10 Dec. 's avonds half acht. Hij hoopt te spreken over: Geboorte en eerste levenswonder van het vierde Kabi net-Col ij n. Mannen, maar ook vrouwen wor den verwacht in grooten getale. CHR. KLEUTERSCHOOL De ten bate van de Chr. Kleuterschool ge houden collecte heeft opgebracht f 56.40. WINTERCOLLECTE De collecte die deze week aan de huizen gehouden is ten behoeve van de diaconie in de Ned. Herv. Gemeente heeft het mooie bedrag van 843.48 opgebracht BLOEMENVEILING „FLORA" Chrysanten: herio 1821, bell 1317, wels- lock 1113, cavel 14, blanc 14, Jozef 1516 —17. Westlandia 1417, flory 15, Bucking ham 9 germ 8, saks 9—13, pulling III 2.10. cavel 12. Rozen: Helgos 29—30, batter 43, cyclamen 12, Judas 34—35, papervvhite 6. RIJPWETERING NIEUWE BRUG IN GEBRUIK GESTELD Vrijdag werd in tegenwoordigheid van B. t W. van Alkemade. de nieuwe brug alhier officieel voor het verkeer in gebruik gesteld. De onder- en bovenbouw zien er zeer solide uit terwijl het geheel het aspect ter plaatse zeer verfraait Vooral de ruime oprit ten oos ten der brug met de wit-betonnen paaltjes op den betonnen rand zullen voor het ver keer bij mist een goede verbetering blijken. Jammer dat de andere oprit der brug voor welke de Provincie Zuid-Holland zou zorgen, nog niet geheel gereed is. Het is echter te nopen, dat de provincie nog deze maand be doelde oprit zal verbeteren, daar thans reeds blijkt, dat zij veel te kort is genomen. De totale nieuwbouw heeft de gemeente gekost f 14.371.Het werk is uitgevoerd door de firma Deeronberg en Van Wijk, aannemers te Alphen aan den Rijn, terwijl het werk heeft gestaan onder toezicht van den gem. opzichter, den heer S. Striik. VALKENBURG GEMEENTERAAD De begrooting vastgesteld Gister kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen ter behandeling der begrooting voor 1938, onder leiding van Burgemeester Lotsy. De vergoeding voor het Chr. Onderwijs wordt voor 1938 voorloopig vastgesteld op f 10.00 per leerling. Alvorens de Voorzitter de begrooting 193S in behandeling brengt, licht hij enkele pos ten, welke een wijziging hebben ondergaan, neder toe. Zoo o.a. de post: „Kosten bouwpolittie", die van f 125.000 op f 200.000 worden ge bracht. Tevens deeit de voorzitter mede, dat B. en W. de gebruikelijke post: „Aandeel in de kosten van onderhoud van provinciale en andere wegen", niet meer op de begroo ting hebben gebracht, zulks met het oog op het feit, dat aan de straatweg niets meer wordt gedaan, en het geld dan beter kan worden besteed voor die wegen, welke eigen dom der gemeente zijn. De leden namen van die mededeeling met instemming kennis. Alsniu wordt de begrooting in bespreking gebracht. De heer Schoneveld (ar.) wil van deze gelegenheid gebruik maken enkele za ken te bespreken. Allereerst komt hij terug op de kwestie welke reeds in de afgeloopen zomer een punt van bespreking uitmaakte, n.l. de benoeming van leden der stembu- reaux. Hij betoogt de wenschelijkheid, om die leden voor dezelfde tijdsduur te benoe men als de zittings-periode van den raad. Verder spreekt hij nogmaals zijn teleur stelling uit over het besluit van den raad, om toe treden tot de schoolartsendienst. Spr. meent, dat alleen het bestuur der school daarover heeft te beslissen, en dat het gemeentebestuur van Katwijk eenvou dig had geantwoord moeten worden, dat de gemeente Valkenburg geen openbare school heeft. Ook vraagt hij nog, of hef niet beter was geweest, voor de aanschaffing der stoom- brandspuit een leening aan te gaan. Zulks, omdat de lasten dan meer naar de toekomst werden verlegd. Spr. vroeg dit, omdat het dan misschien mogelijk was geweest, de op centen op de personeele belasting eenigs- zins te verlagen. De Voorzitter beantwoordt de verschillen de opmerkingen. Verder vraagt de heer Schoneveld op ver schillende posten eenige toelichting. Bij de post: „Steunverlecning" bepleit hij het voeren van een krachtige propaganda voor de ingevoerde spaarregeling. Spr. vindt het beginsel dat hieraan ten grondslag ligt, zeer gezond. Ook de heeren Zwaan en Van Dijk vragen nog enkele inlichtingen. Vooral de laatste zou enkele uitgaafpos ten willen verlagen, om zoodoende de opcen ten wat te kunnen verminderen. Tot voorstellen in dien zin komt het ech ter niet De Voorzitter zegt nog ernstig te hebben getracht bedoelde opcenten van 200 op 150 te brengen, maar het bleek tenslotte niet mogelijk. Tenslotte wordt de begrooting vastgesteld op een inkomsten en uitgave van f 33433.54. Daarna geheime zitting en sluiting A.R. PROPAGANDACLUB Donderdagavond vergaderde de A.R.P.C. „Groen van Prinsterer" voor het eerst onder leiding van haar nieuwen voorzitter, den heer W. Star. De heer J. Korpelshoek behandelde Art. 18 van het beginselprogram, en sprak eerst over de geschiedenis onzer koloniën, en daar na over onze politieke roeping ten opzichte dier koloniën. Bij het laatste punt behandelde Spr.: zelfbestuur, sociale verhoudingen, opdringen lyan. vreemde cultuur en verdediging. Een uitgebreide gedaohtenwisseling was het ge volg. Twee nieuwe leden traden toe. De Voorzitter wees nog op de taak. welk elk lid heeft tc vervullen, en wekte op tot trouw bezoek. Daarna sluiting op gewone vijze. voorschoten VERLOREN Een portcmonnaie met inhoud, een paar gym.-schoenen, een paar heerenbandscboe nen. Inlichtingen bij de politie op werkda gen des voormiddaes tusschen 9 cn 10 uur. VERGADERING A.R. KIESVEREENIGING Woensdagavond 8 uur a.s. zal de A.-R. kiesvereeniging in openbare vergadering bij een komen in Hotel Deurlo. Als spreker zal optreden de heer K. Vink, chel-redactcur van „De Rotterdammer" en lid van den ce- meenteraad van Stompwijk, met het onder werp: „Gemeentepolitiek". Er zal gelegenheid gegeven worden den spreker vragen te stel- De toegang is vrij, niemand \erzuime BUITENGEWOON VERLOF Aan mej. A. J. Vennink, onderwijzeres aan de openbare lagere school in het dorp. is op haar verzoek en met goedvinden van den lieer Inspecteur van het lager onderwijs, een jaar verlof verleend, van 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1939 buiten bezwaar van 's lands schat kist. Naar we vernemen ligt het in haar be doeling te trachten bij het onderwijs in Indic te komen- warmond RAADSVERGADERING Onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, burgemeester, kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Afwezig met kennisgeving de heer dr. H. J. Walenkamp wegens ziekte. De Voorz. sprak zijn beste wenschen uit voor het spoe dig herstel van Prins Bernhard. Aangeboden werd de begrootlng voor 1938 7-oomede die van het Waterleidingbedrijf over dat jaar. Besloten werd over te gaan tot heffing van 75 opcenten op de Gemeente- fondsbclasling en 38 opcenten op de Vermo gensbelasting. Voor het lossen van materialen ter uitvoe ring van don aanleg van den nieuwen Rijks weg 's-Gravenhage—Amsterdam is door de N.V. Ned. Basalt Maatschappij te Zaandam verzocht te mogen huren een gedeelte der gemeentehaven, waarbij deze maatschappij zic.h verbindt een vergoeding te betalen van f 750, terwijl zij tevens op zich noemt een aantal werkloozen uit deze gemeente in haar dienst te nemen Zoowel de heer Weijers als de heer den Dunne juichten deze overeen komst toe en brachten B. en W. dank voor hun bemoeiingen in deze. Het voorstel van B. en W. om tot verhuur over te gaan werd met alg. stemmen aangenomen. In verband met een afdoende verbetering van den Heerenweg stelden B. en W. voor over te nemen van den heer P. S. van Rijn een strookje grond, liggende voor zijn wo ning onder nader te stellen voorwaarden, zoomede een strookje grond liggende voor de woning van mej. M. Kerkvliet. Ook dit voorstel werd met alg. stemmen aangeno men. Van de heeren W. Ciere en J. van Leeuwen was een verzoek binnengekomen om uitstel van ontruiming der door hen bewoonde doch onbewoonbaar verklaarde woningen. Con form het advies van den inspecteur van de Volksgezondheid stelden B. en W. voor de ontruimingstermijn dezer woningen met een half jaar te verlengen, nl. tot 1 Juni 1938. Al dus besloten. Verder werden eenige vragen gesteld met betrekking tot 't aanhangige proces met de gemeente Sassenheim met betrekking tot de Eendenkooi, welke vragen door de voorzitter werden beantwoord. Bij de gebruikelijke rondvraag verzocht de heer Weijers een betere straatverlich- aangelegenheid bij de begrooting nader te zullen tern? komen. Nog verzocht de heer Weijers bij het bestellen van hoornen reke ning te willen houden met de in deze ge meente aanwezige handelaren, hetgeen de Voorzitter toezegde. Nadat de heex Den Dunne nog gewezen had op de slechte bestrating van dien Hee renweg, werd de vergadering gesloten en overgegaan in geheime zitting. De toestand van Prins Bernhard Amsterdam, 4 Dec. De particu liere secretaris van Z.K.H. Prins Bern- hard, jhr mr C. Dedel, venstrek te ons hedenmiddag te 14.10 uur het volgende communiqué: „Wederom had Prins Bernhard heden een goeden dag. Desondanks hebben de Koningin en de Prinses besloten voorloopig nog in het ziekenhuis te blij ven, omdat het heen- en weer reizen voor de Prinses, wier gezondheidstoe stand overigens zeer goed is, te ver moeiend zou zijn. Hedenmiddag had de operatieve be handeling van de gebroken knieschijf van den Hofjager Spek plaats. De ope ratie verliep naar wensch. De patiënt maakt het goed. Arbeidsvoorwaarden in de Scheepvaart Samenspreking met rijksbemiddelaar wordt 13 December voortgezet DORDRECHT, 4 Dec. Gister heeft alhier ten stadhuize een samenspreking plaats gehad van oen rijksbomiddelaar Mr Jose- phus Jitta, met de betrokken werkgevers en werknemers, over de loonen en arbeids voorwaarden in de rechtdoorvaart en 4e bcnedenvaart. Deze besprekingen I (Men nog niet het beoogde resultaat, waarom deze aangelegenheid door den rijksbemi J- delaar roador in studie wordt genomen, om op 13 Dec. a.s. opnieuw een samenspreking te hebben. Elf dooden bij een spoorweg-ongeval Stettin, 4 December. Tusechen Zarne- fanz en BeJgard is hedenochtend een perso nentrein op een trein met arbeiders ingere den. Elf aiheiders zijn om het leven geko men. één werd zwaar gewond en zes werden licht gekwetst. Britsch schip beschoten Shanghai, 4 December. Hedenochtend zijn mitrailleurschoten gelost op het Brit- sohe stoomscheepje Sioesjan, toen het schip het eiland Troeng Ming in de monding van de Jangtse tegenover Woesing naderde. Twee Chineesche leden van de bemannirtg werden gewond, een van hen is in hei' ziekenhuis, aarheen de gewonden onmiddellijk werden gebracht, overleden. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Eemnes-Buiten, J. J. Poot te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN vee tal: Te Terneuzen, A. Verhagen te Middelburg en H. Ligtenberg te Lisse. EEN MAN, DIE ZIJN EIGEN BIETEN KOCHT Complot van vier dieven aangehouden Men meldt ons uit Rotterdam: De politie van het bureau Charlois neeft vier jongemannen aangehouden, die kans hadden gezien 20.000 K.G. suikerbieten van velschillende landbouwers op het eiland IJsselmondc te stelen en te gelde te maken. In dezen suikerpeeën tijd liggen overal on het eiland groote partijen bieten opgetast, gereed om naar de suikerfabriek te Oud- Beijerland te worden getransporteerd. Niet altijd weten de eigenaars hoe groot de par tijen zijn waarover zij beschikken, maar dit komt altijd wel uit wanneer de bieten aan de fabriek worden afgeleverd. De landbouwer A. C .M. wist echter wel zooveel van de productie van zijn land arf, dat hij een manco van ongeveer 10.000 KG. constateerde toen hij de briefjes van de sui kerfabriek ging optellen. Daar wist men het verschil niet te verklaren en het gevolg was. dat M. de politie in den arm nam. Deze kreeg al spoedig verdenking tegen den 25-ja- rigen chauffeur H. W. v. K., die voor vrijwel alle boeren uit de omgeving en ook voor M. de bieten naar de suikerfabriek reed en ook de weegbriefjes in ontvangst nam. Bij een nauwkeurig onderzoek bleek, dat v. K. een partij van 20.000 K.G. suikerbieten had verkocht aan den landbouwer v. d. V. uit Barendrecht, tegen een prijs van 8 ct per K.G., af te leveren aan de suikerfabriek. Van der V. was hierop ingegaan, omdat hij voorzag aan de fabriek een wat hoogeren prijs te kunnen krijgen. De chauffeur bezat echter „geen biet", maar wist zich op han dige, zij het toch wel jvat doorzichtige wij-- ze in het bezit daarvan te stellen. Tezamen met de drie gebroeders P. v. d. M-, 33 jaar, J v. d. M., 29 jaar en C. v. d. M, 27 jaar, reed hij voor verschillende landbouwers de totale productie naar de fabriek. Toen hij echter een partij van 5 ion van den landbouwer M. aan de fabriek had af geleverd zeide hij: Dit waren bieten van v. d. V. en dienoveneenkomstig werd een weeg briefje afgegeven op naam van v. d. V. te Barendrecht. Met dit briefje stapte de chauffeur naai v. d. V. en zeide: „Van die partij van 20.000 K.G heb ik 5000 K.G. afgeleverd" en prompt werd hem daarop f 40 uitbetaald. Zoo liet hij ook partijen van an tere landbouwers op naam van v. d. V. stellen, die telkens op- l'puw prompt betaalde. 1 Het mooiste kwam echter nog: GODSDIENSTOEFENINGEN —12 DECEMBER (H. V.) (Gerecht 10). ber.) Kerk. 10 U. en 6 tl. Ds J i Llgten Donderd Evangel van Wifn b Lnthersche Gemot Het Rotterdamsche Goudclausuleproces Behandeling voor den Hoogen Raad or den Hoogen Raad is gepleit in de procedure van de Vcreeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam tegen de ge meente. Rotterdam in zake de weigering laatstgenoemde gemeente om de cou pons der gouoclausule dollar-obligaties der gemeente op goudbasis uit te betalen (6 pet. leening 1924). De Rotterdamsche rechtbank heeft de meente indertijd niet ontvankelijk verklaard op verschillende gronden. In hooger beroep heeft het gerechtshof te 's Gravenhage dit vonnis der rechtbank be krachtigd, aoch van dit arrest kwam de Vereeniging voor den Effectenhandel in cassatie. Namens haar pleitte vandaag Jhr Mr W. M. de Brauw, terwijl de gemeente Rotter dam vertegenwoordigd werd door Mr A. F. Visser van IJzenaoor'n. De proc.-generaal Mr. Besier zal conclusie nemen op 31 December. Regeling van den spekexport In verschillende bladen zijn berichten verschenen, die den indruk vestigen, dat van regeeringswege pogingen worden aan gewend om den spekexport, met uitschake ling van den handel, door den landbouw te Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ls deze indruk onjuist. De juiste toedracht is als volgt: Op het oogenblik is de spekexport In han den van een crisis-orgaan, de veehouderij centrale. De minister van economische za ken streeft er naar, de bemoeienissen der centrales, voor zoover deze niet kunnen worden gemist, zooveel mogelijk naar de organisaties der belanghebbenden over te brengen. Belanghebbenden bij den spek export zijn de landbouw en de handel. Vandaar, dat van regeeringswege met de landbouworganisaties contact is gezocht, met de beooeling, daarna het overleg met den handel te openen. Ontworpen plannen zullen dan ook alleen in vervulling gaan, wanneer ook de handel daarmede instemt. Voor ongerustheid bij den handel is dus niet de minste reden. Handelspolitieke besprekingen met Duitschland Op 7 December hervatting 's GRAVENHAGE, 4 December. De Ncder- landsche regeering heeft van de Duitsche de uitnoodiging ontvangen om de op 10 Nov. te '6 Gravenhage afgebroken onderhandelin gen over de regeling van het Duitsch-Neder- landsche handels- en betalingsverkeer voor het jaar 1938 op 7 December te Berlijn te hervatten. LEGER EN VLOOT Bij K. B. van 3 December 1937 is met in gang van 1 Febr. 1938 de gepensioneerd Ge neraal-Majoor-titulair G. J. D. Bauduin op zijn verzoek, eervol ontheven van de waar neming van de functie van inspecteur der burgenvachten, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten eu is met ingang van denzelfden datum belast met de waarneming van de functie van in specteur der burgenvachten, de reserve kolonel b.d. der infanterie W. F rog er. ad judant va-; Hare Majesteit de Koningin in buitengewonen dienst. CRISIS-ZEEVISCHBESLUIT Heden is uitgegeven het Koninklijk besluit van 27 December 1937 staatsblad no. 664, tot wijziging van het crisis-zeevischbesluit 1936. De datum van inwerkingtreding is 6 Decem ber 1937. ALPHEI* a. d. H1JN Ned. Herv. Kerk J ullanastraat de heer Swvjner.burg ïlpkerk üoi 94u Ds Scheers; 64 G.'iO u de heer Dekki D«> Bosch k Bethel. 10 uur de heer (Hooftstraat) 9 4 u. en 10 u Ds Voorts. \fn Huls at 10 u. Ds Mulder. C tl .at 10 u Ds Bosch; 9 t Ook v. d. V., de kooper van de gestolen bieten, had zelf partijen van dit product, die •naar de fabriek te Oud-Beijerland moesten worden gereden cn natuurlijk kwam de chauffeur v. d. K. hiervoor in aanmerking. De leeperd kwam echter met een weeg briefje van 4000 K.G. bij v. d. V., met de bood schap. dat deze wel op diens naam waren geplaatst, maar dat het eigenlijk bieten waren van de partij van 20.000 K.G waarop de landbouwer zijn eigen biet3n betaalde! De politie heeft den chauffeur duchtig aan den tand gevoeld, waarop deze bekende verschillende partijen te hebben gestolen en voor f 160 te hebben verkocht, zulks met medeweten van de gebr. v. d. M. Het viertal werd in bewaring gesteld. i Manderaloostrai HAZERSWül'DH Ned. Herv. Kerk 94 en 64 Ds Klehl Geref. Kerk 94 en «14 u Dl Keuzenveldt H. Avondmaal en Dankz. H1LLEGOM Geref. Kerk 10 en 5 u Ds Krabbe Chr. Geref. Kerk 10 en 6 u. Leesdlenst Ned. Herv. Kerk 10 «n 6 u. Ds Eerhard KATWIJK a. d. RIJN Ned. Herv Kerk 94 u Ds Warmolts; I n Ds Vm. H. Doop Geref. Kerk 9 30 en B O Da Meljering KATWIJK AAN ZEIS Geref. Kerk 10 en 6 u Cand. Veltkamp Geref. Gemeente (Remisestraat) 10 U en 8 n L Kerk 94 en 64 u Ds Haspers LEIDERDORP Ned. Herv Kerk. i0 n. en 64 X Ds Streeder Vm. H. Doop Klnderkerk (Kerklaan): 10.30 uur de heer Arbouw Geref. Kerk 9.30 ex> 6.30 u Ds Dl]k LEIMUIDEN Geref. Kerk 9.30 u Ds Aalders; 2.30 u Ds v 4 Bos van Oude Wetering Ned. Herv. Kerk 9 30 u Ds Jongens Ned. Herv. Kerk 10 u Ds Tichelaar; 6 u Ds de heer Siderius. van Katwltk Geref. Kerk 9 30 en 4 u dhr Bos, hulppred. te Chr" ^Geref. Kerk. 10 a. cn S u. Ds Ponsteln Geref. Gemeente 9.30 en 4 U Ds Ligtenberg Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3.39 u Ds van 't Hoog, van Utrecht NIEUW VENNEP fieref. Kerk 94 en 3 u Ds Smlld< 2.30 u Ds de Vries nllde Ds Albers, var NCORDWIJK-BINNEN Geref. Kera. 10 u en 6.30 n. Ds Visser NOOUDWIJK AAN ZFB Ned. Herv. Kerk 10 eu 6 uur De Cupedo Geref. Kerk. 10 u. en 6 u. D» Bouma Gerei. Kcru <H. (Egb. de Grootstraat 10 u Ds Kroon NOOR I) WIJK KR HO UI Ned. Herv. Kerk lt u Ds Tan Noort roene Ke.rkje) heer Streefland. B u, 6 30 n. Ds Erlnga. i Schoonhoven OUDE WETERING Ned. Herv. Kerk 9.30 u Ds Geerllng Geref. Kerk 9.30 u reeklezen; 3.30 u Ds Aal- 6 u. Ds Broekstra Chr. Geref. Kerk. 94 c Ned. Herv Kerk r c Dg Kromsigt. em.-pred. Den Haag: 6 u dhr Dr T. d. Loo, Leesdlenst SENHBIM Ned. Herv. Kerk. 10 u. en 6 u Ds KrtJkamp Geref Kerk. 9.30 en 6 u. Ds Kuiper chr Geref. Kerk 10 en t u Ds de BnitJne TER AAR Ned. Herv. Kerk 94 en 64 u Ds Hoeufft van Pelsen Gcrcf. Kerk 94 en 64 u Ds Warner TALKENRURG Ned. Herv Kerk. 10 u. en 6.80 u. Ds SteenbeeU Vm. Bed. H. Doop ZOORHOUT •rk Vm. 10 u Ds Klomp

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7