nou f Esmmnm Het oordeel van den Grootmeester! Nieuwe Symphonische Serie ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 COLLECTIEVE CONTRACTEN VOOR DE BOUWBEDRIJVEN Na 17 jaar weer loonsverhooging Dezer dagen heeft te Ainsterdam de slotconferentie plaats gevonden tusschen de besturen der patroons- en der arbeiders organisaties in het bouwbedrijf over de voorwaarden der landelijke collectieve overeenkomsten voor de Burgerlijke- en Utiliteitsbouw en voor de Water-, Spoor- en Wegenbouw. Tusschen de onderhandelaren, waarbij ditmaal ook de Friesohe bouwvakpatroons, werd overeenstemming bereikt. Per 1 Maart 1938 zal het uurloon voor alle arbeiders in de Burgerlijke en Utiliteitsbouw met twee cent iper uur worden verhoogd en met Augustus 1938 voor de arbeiders bij Water-, Spoor- en Wegenbouw eveneens met twee cent. Dé vacantia is voor beide contracten van vijf dagen per jaar op zes dagen gebracht. .Over de indeeling van een aantal plaat sen in een andere loonklasse zal door een kleine commissie advies worden uitge bracht Voor beide contracten zal verbindendver klaring volgens de wet worden aange vraagd. Wanneer de wederzijdsche organisaties het tusschen de besturen verkregen accoord aanvaarden, zal voor het eerst sinds 1920 in het bouwbedrijf weer van eenigc loons verhooging voor de arbeiders kunnen wor den gesproken. Nadere bijzonderheden Wij teekenen bij dit bericht aan, dat de arbeidersbonden een loonsverhooging had den gevraagd van 4 a 5 cent per uur. In ge meen! en, waar de 45-urige werkweek z>u worden ingevoerd zouden de 1 oen en moeien stijgen met 6 a 7 cent per uur. De bespre kingen zijn vandaag juist een maand gele den aangevangen. De arbeidersbonden be i-iepen zich bij hun wensclien op de stijgen de kosten van het levensonderhoud, terwij) zij tevens in het licht stelden dat ook in an dere bedrijven reeds belangrijke loonsver- hoogingen waren ingevoerd. Voorts waren zij van oordcel, dat op grond van de toestand in het bedrijf zelve een loonsverhooging alleszins redelijk was te achten. De werkgevers bleken dit standpunt niet te deelen en waren van meening dat de lie drijfstoestand nog zóó slecht is, dat een ver meerdering vajj lasten niet verantwoord zou zijn. Liever gaven zij er de voorkeur aan het bestaande contract, waarvan de na leving hier en daar nog steeds te wensclien overlaat, te bestendigen en op onverkorte toepassing aan te dringen. Tijdens de onderhandelingen stemden ech ter de werkgevers er tenslotte in toe een loonsverhooging Van 2 cent per uur bij hun leden te verdedigen. Bij de burgerlijke en utiliteitsbouw aal de venhooging 1 Maart a s. ingaan en bij de water-, spoor- en wegen bouw op 1 Augustus a.s. Tevens bleken de werkgevers bereid aan liet verlangen tege moet te komen de vacantie van 5 dagen thans op een volle week fe brengen. Met betrekking tot de werkltijd hadden de arbeidersbonden voorgesteld deoe in te kor ten v an IS lot 45 uur per week. Hiervan zal nog niets komen, omdat de practische be zwaren nog te groot moeten worden geacht, mede in verband rnet de vele patroons die voor eigen rekening moeten werken. Niet onmogelijk is echter dat werkgevers cn werknemers zich gezamenlijk tot de Regee ring zullen wenden, teneinde tot liet gestel de doel te geraken. Over de arbeidsregeling van de beiers zal nog nader overleg worden gepleegd. Ge tracht zal worden alsnog voor het heiers bedrijf tot een regeling te komen. Beslo'en is liet rioleeringswerk niet onder de burger lijke en utiliteitsbouw te brengen. In het communiqué is sprake van een commissie welke over de indeeling van een aantal plaatsen en andere' loonklassen nog nader advies zal uitbrengen. Men hoopt hierbij nog eenige gunstige resultaten te be reiken. met name voor de- plaatsen als Atri- foor t, Eindhoven, Rotterdam, Gouda Delft en andere. Als de onderhandelingen ook wat dit laatste betreft tot een goed einde zijn ge bracht, zullen de ledenvergaderingen der diverse bonden over een en ander te beslis sen krijgen. Belangstelling uit Engeland Bijzonder nummer van The Times Dat in Engeland belangstelling bestaat voor oas land en zijn kolonies, blijkt wel uit het December-nummer van de The Times, dat goeddeels aan dit onderwern is gewijd. Aan de samenstelling van dit nummer heeft ook medegew erkt Dr H. Col ij n, die in zijrn korte bijdrage erop wijst, dat Enge land en Nederland als laatste den weg van den vrijhandel hebben verlaten. „Beiden", zoo schrijft hij, „moesten zulks doen onder den druk der omstandigheden, maar Neder land koestert althans de hoop, dat de te genwoordige toestand ndet steeds zoo zal blijven". Prof. Dr J. Huizing a schrijft over na tionale aspecten. Voorts zijn bijdragen op genomen o.m. van Dr J. We ster veld, A. J. D o u w e s, Ir W. H. v. Leeuwen, A. Asscher. Dr Ir B. B 1 g e r, Dr D. Cr e n a de long:, D. J. van der Ven, en Griep erdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 5 Oct. Proef doosje 2 stuks 10ct. WAT DE ONVOLWAARDIGE VERMAG Een A.V.O.-film Velen waren gistermiddag in Krasnapols- ky te Amsterdam opgekomen om de A.V.O.-film voor de eerste maal te zien, zulks op uitnoodiging va-ri de Nederland- sche Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten. „A.V.O." te Amsterdam. Deze Vereeniging heeft in de tien jaren van haar bestaan een mooi en nuttig menschlievend werk -verricht en de A.V.O.- film laat hiervan veel zien. Men kan haar gerust aanduiden als een openbaring van mogelijkheden op het gebied van den arbeid voor personen met een lichamelijk of geestelijk gebrek. Dat zijn de menschen, die in liet maatschappelijk leven niet mee kun nen, en dit niet uit onachtzaamheid, slor digheid of luiheid, maar omdat zij hinder lijke en voor het normale arbeidsleven vaak onoverkomelijke gebreken hebben. Een le- kort. in lichamelijk of geestelijk opzicht, meermalen zelfs beide. De film brengt den kijker reeds aanstonds voor de aandacht hoe groot dit tekort wel is, zóó groot dat ieder wel begrijpen moet hoezeer het werk ten bate van de onvol waardige ten volle gerechtvaardigd is. Wat kunnen deze doofstommen, blinden, gebrek- kigen of op andere wijze misdeelden, onder deugdelijke leiding, niet tot stand brengen. De film geeft een boeiend beeld van liet arbeidzame leven dezer medemenschen, die de hulp en den steun van de sterken, de flinken, van de normale menschen dus, be hoeven. En zoo geholpen en op de been gehouden zijn de onvolwaardigen tot heel wat in staat Wij 7-agen hen bezig met de bekende kar weitjes voor blinden: het braillewerk, we ven. matten maken enz. Maar wist u, dat -en blinde zelfs aan het bouwen van een orgel kan meehelpen? Dat hij een voortreffelijk fietsenhersteller wezen kan, lijkt minder onbegrijpelijk, omdat dit hu eenmaal ge duld vordert, waarover een blinde in ruime mate beschikt Doofstommen en lichamelijk gebrekkigen hebben we eveneens aan den arbeid gezien, zoowel in de werkplaats als op kantoor. Het prachtigste resultaat wordt even wel bereikt als we de onvolwaardigen fabriek of werkplaats zien binnenwande len om naast de normale kameraden het hunne te doen in het maatschappelijk raderwerk. Tot slot ziet men de vertrouwde figuur van den geleidehond, die in het leven der blinden zooveel beteekent. Het schrandere, edele dier brengt hier een bilinden handelsreiziger door stad en dorp om zijn brood te verdienen. Men bemerkt uit hetgeen wij hier aan stipten, dat de film het bezien waard is en de Vereenigii'g voornoemd steun bij haar pogen ten voile verdient. Nieuwe IJsselbrug te Doetinchem En Doesburg moet een vaste brug hebben Onze Arnhemsche redacteur meldt ons: Gistermorgen is te Doetinchem on der groote belangstelling ook van officieele zijde, de nieuwe betonnen hefbrug over den Ouden IJssel in gebruik genomen. Deze brug is een belangrijk verkeersknoop punt in Oost-Gelderland, omdat deze over gang eigenlijk de verbinding vormt van dit deel van ons land met het nijvere Rijnland i dus de weg naar Duitschland is die over Heerenberg en Emmerik naar Cleef voert. De talrijke pensiongasten die 's zomers in Gelderland vertoeven, kennen deze brug bij Doetinchem als de voornaamste verbinding met het Montferland, een van Gelderlands meest typische plekjes. Deze plaats in de IJssel, aldus heeft de burgemeester, de heer W. D. J. Du val Slothouwer, gistermorgen bij de nog ;esloten brug betoogd, is van oude tijden •coda een rivierovergang geweest. Het was toen een doorwaadplek. In de 14e eeuw lezen we het eerst van een brug en de eer ste teekening die er van is dateert uit 1654. Deze overgang, die op palen stond, is later door ijsgang weggespoeld en vernield en een nieuwe onderging hetzelfde lot. Koning Lodewijk Napoleon, die eens gast- rij te Doetinchem ontvangen werd, toen hij door een ongeval plotseling moest overnach ten, 6chonk uit dankbaarheid de eerste vaste brug. Dat was deze, die nu door de beton nen hefbrug vervangen wordt. Spr. dankte alle werkers aan dit werk, dat plm. 60.000 heeft gekost, en verzocht daarna den Commissaris van H. M. de Ko ningin in Gelderland, Mr S. B a ro n van Heemstra, de openingshandeling te wil len verrichten. Deze sprak nog een woord van dank, waar in hij wees op het feit dat door eendrach tige samenwerking in een economisch moei lijken tijd een mooi werk binnen drie jaar tot stand werd gebracht. Met een variant op het woord dat Calo over Carthago sprak, zcide spr.: „Overigens, mijne heeren, ben ik van meening: in Does burg moet een vaste brug komen". De laatste maand van 't jaar en ook van de jaargang 1937 van ons Zondagsblad zijn we al weer ingegaan. Straks is de jaargang voltooid: een prachtig boek vol interessante artike len, boeiende verhalen, mooie foto's enz. enz. Vele lezers laten dan ook hun jaargang inbinden. Wij kunnen dat ieder aanraden. In de courant van Maandag zullen wij een bon afdrukken, waarop men tegen billijke prijs een mooie stemmige band kan bestellen. Het Zondagsblad van deze week bevat behalve de vele vaste rubrieken o.m.: Salka Valka, bespreking van deze nieuwe Noorsche roman door Dr. J. Karsemeijer. Zijn eerste vangst, herinneringen aan de mobili satiejaren. door G. van Buren. De laatste levensjaren van Wilhelmus a Brakel. door Dr. H. Kaajan. De Sterrenhemel in December. Een fijn gevoeld kort verhaal: Kinderoffer. Een Kinderkrant vol prettige afwisseling, waarin natuurlijk een St.-Nicolaas-vertelling niet ontbreekt. Niet één ander dagblad geeft een Zondagsblad als het onze. Nadat de brug, die met mechanische kracht wordt bediend, was neergelato: maakten de autoriteiten den eersten gang over de nieuwe brug. De muziek speelde liet Wilhelmus. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door eenige leden van Gcd. Staten van Gel derland. het bestuur van het Waterschap van den Ouden IJssel cn vele anderen. Doetinchem was voor deze gelegenheid in feeststemming. De vlaggen wapperden van vele huizen en de muziek van de G.T.M. maakte een wandeling door de stad. Nieuwe burgemeester van Diemen Gister geïnstalleerd Een drukbezochte receptie Onder groote belangstelling van de zijde der burgerij heeft jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, zoon van den Minister van Staat jhr. mr. D. J. de Geer, gistermiddag als burgemeester van Diemen zijn intrede gedaan. De nieuwe burgemeester cn zijn echtge- noote werden om half drie aan het Wees- perpoortstation te Amsterdam opge wacht door de beide wethouders, de hee ren C. W. J. Westerbeek en J. S t alsmede door een commissie uit de burge rij, waarna men zich per auto naar de Hart\ eldsche brug de grens der gemeen te begaf. Hier hadden zich vele honder den belangstellenden verzameld, terwijl zich daar voorts hadden opgesteld het plaatselijk brandweercorps met volledig materiaal, waarbij de Slangenbrug als eerepoort dienst deed. De leerlingen der hoogste klassen der scholen hieven een welkomstlied aan, waar. na een viertal hunner aen burgemeester zijn echtgcnoote bloemen aanbood. Nadat eenige coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, begaf men zich naar het raad huis, waar de nieuwe burgemeester in een bijzondere raadsvergadering weid geïnstal leerd. De loco-burgemeester, de heer C. W. J. Westerbeek, hing het nieuwe hoofd der gemeente den ambtsketen oin. Nu de installatie voerden tal van raads leden en autoriteiten liet woord. De raads zitting werd door vele hooggeplaatste per sonen als geuoodigden bijgewoond, onder wie, naast burgemeesters uit alle streken van liet land werden opgemerkt oud-Minis ter jhr. mr. D. J. de Geer, jhr. W. Re 11, oud-commandant van het veldleger, prof. R. C a s i m i r, prof. dr. D. Cohen en mr. dr. J. C. Ma res, ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Arnhem. Des avonds heeft de nieuwe burgemees ter tijdens een drukbezochte receptie in café restaurant „De Kroon" de gclukwenschen van vercenigingsbesturen en ingezetenen in ontvangst genomen. Een burgemeestersbenoeming Vragen van den heer Wendelaar beantwoord Op de vragen van den heer Wendelaar betreffende de benoeming tot burgemeester van een ambtenaar, die kort te voren wegens verandering in de inrichting van het dienst vak, waarbij hij werkzaam was, eervol werd ontslagen, heeft de minister van Binnenland se he Zaken geantwoord, dat inderdaad aan den nieuw benoemden burgemeester boven zijn wedde van burgemeester een aanvulling tot het bedrag van het wachtgeld dat hem is toegekend, zal worden uitbetaald. Op de vraag of de minister een dgl. sa menstel van maatregelen niet in het alge meen onnoodig en ongewenscht acht, ant woordt minister van Boeyen, dat van eer „samenstel van maatregelen" in het onder havige geval geen sprake is. De verandering van de departementale inrichting toch stond als wenschelijkheid reeds lang vast, doch was niet urgent. De gelegenheid tot deze burge meestersbenoeming heeft slechts de uitvoe ring van de voorgenomen reorganisatie ver vroegd. FAM I LIEWAPEN opgespoord en prachtig geschilderd f 13.50 ZEGELRINGEN, WANDBORDEN, SAMEN STELLEN STAMBOOMEN, zeer billijk. Vraagt vrijblijvend ref. etc. HERALDISCH GENEALOGISCH BUREAU „DE BANIER" ORANJE NASSAULAAN 87 OVERVEEN Gepensionneerden van Spoor- en Tramwegen Een protestvergadering Gistermiddag hield de bond van gepen sionneerden van spoor- en tramwegen een druk bezochte vergadering in de groote zaal „Amicitia" te 's-G ravenhage. alle deelen van het land waren leden naa residentie gekomen om te protesteeren h de korting van 10 op hun pensioenen, v/elke korting thans gehandhaafd blijft on danks het feit, dat deze voor ander burger lijk- en gedeeltelijk ook voor het militaire overheidspersoneel, is ingetrokken. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de bond als zijn meening uitspreekt, dat opheffing van de uitzonde ringspositie van oud-spoor- en trampersoneel eisch van rechtvaardigheid is. Verlaging zakelijke bedrijfs belasting te Rotterdam Burgemeester en Wethouders van Rot terdam doen den gemeenteraad het voor stel tot wijziging van de zakelijke belasting op het bedrijf in dien zin, dat de eerste ne gen, alsmede de buiten de gemeente werk zame arbeiders van de te Rotterdam geves tigde bedrijven niet meer bij de berekening van de belasting zullen meetellen. Het de gressieve karakter van deze heffing zal daardoor worden versterkt. Adres inzake de Spelling Door de samenwerkende vereenigingen van leeraren bij het V.H. en M.O. Het Bestuur van hef Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën, het hoofdbestuur van de Algem. Vereen, van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, het Hoofdbestuur van de Katholieke Leerarenvcreeniging „Sint-Bonaventura" en het Bestuur van de Vereeniging van Leera ren bij het Christelijk Middelbaar Onder wijs zeggen in een adres aan den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, dat zij door de berichten ernstig ver ontrust zijn over de voornemens van den Minister inzake de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Tot groote voldoening der organisaties heerschte sinds 1934 orde en eenheid in de spelling op alle inrichtingen van onderwijs. De organisaties zeggen, dat zij er diep van overtuigd zijn dat spellingwijziging op dit oogenblik onverantwoordelijk moet wor den geacht en zij dringen er met de grootst mogelijke klem op aan: le. De spelling 1934, die bij het. On derwijs volle instemming vond' en die gunstige resultaten leverde (getuige o.m. het verslag van de subcommissie voor Nederlandsch bij het extraneus-examen H.B.S. 1937) volledig en algemeen te herstellen. 2e. Door de invoering dezer spelling in regeeringsstuken de snelle doorwer king ervan te bevorderen. Immers, gaat de Regeering over tot invoering der spelling 1934, dan zal ook de Pers spoe dig tot de nieuwe schrijfwijze overgaan, die nu reeds algemeen in de kinderru brieken wordt toegepast. GEMENGD NIEUWS Logger gestrand Twee reddingbooten in actie Vannacht om half drie is tijdens een zware regenlbui, die het toch reeds sleohte zioht nog meer belemmerde, de Poolsohe harlruglogger Gdynia 51, gestationeerd te Scheveningen, tus- sohen dam 16 en -17 ten Noorden van Hoek van Holland gestrand. F.r stond vrij veel zee en de wind kracht was 4, zoodat het raadzaam wera geacht een der motorredding- booten. de President Wierdsma, te laten uitvaren cwn eventueel hulp te verleenen. De Poolsche logger bleek echter reieids zoo hoog op het strand te zitten, dat de Wierd sma er ndet bij kon komen. Daarop is de strand reddingboot va n Ter Heyde, eveneens van de Zuid-Hollandsche Maatsohappij tot Redding van Schipbreuke lingen, in zee gestoken om zoo noodig de bemanning af te brengen. De wind was echter inmiddels wat afgeno men en temeer omdat men bemerkte, dat men bij eb droog zou komen te zitten, gaf de bemanning er de voorkeur aan op het sohip te blijven. Vam vond hoopt men bij hoog water de logger weer af te kunnen brengen. Kindje sterft onder verdachte omstandigheden In een landarbeidersgezin te Erichem gem. Buren is een jongetje van ongeveer 8 maanden onder verdachte omstandigheden plotseling overleden. Allerlei geruchten doen hieromtrent de ronde. Beweerd werd, dat de vader het kind zou hebben laten hongeren. De geruchten waren voor de politie aan leiding den landarbeider te arresteeren en het stoffelijk overschot van het jongetje m beslag te doen nemen voor nader onder zoek. Door den burgemeester van Buren, den heer P. H. Knobbout, onder wiens bestuur het dorp Erichem behoort, werd de politie-des- kundige Dr Hulst uit Leiden ontboden, om sectie op het lijkje te verrichten. Dr Hulst heeft een onderzoek ingesteld, maar over het resultaat van de sectie konden geen na dere meded ondingen worden gedaan. Het lijkje is echter door de justitie nog niet vrij gegeven. De vader, de landarbeider v. D., is inmiddels voorloopig weer op vrije voeten gesteld, doch mag het dorp niet verlaten. MATROOS OVER BOORD GESLAGEN De bemanning van het motortankschip „Ransdorp", dat gistermiadag om twee uur te IJmuiden is binnengeloopen, deed mededeeling, dat de matroos Stork in den af- geloopen nacht over boord is geslagen en verdronken. Stork had' de wacht en zou om zes uur worden afgelost door een ander lid van de bemanning. Toen deze op den afgesproken tijd verscheen, was Stork niet te vinden. Men voer een eind terug en zocht nauwkeurig <lo omgeving af, evenwel zonder resultaat. De man kon niet zwemmen. De „Rans- aorp" was op weg van Hamburg naar IJmui den. Het ongeluk moet ter hoogte van Ter schelling gebeurd zijn. DOODELIJK ONGELUK MET AUTOBUS Gisteravond is de wed. v. d. Brink te Ede bij het oversteken van den Stationsweg door een autobus aangereden. Met een 7.\vare hersenschudding is zij naar het Ju- lianaziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. Den chauffeur van de bus treft geen schuld. Door het plotselnsw remmen kregen de passagiers ren schok. Zij allen brachten het er echter zonder letsel af. EEN GEVAL VAN SCHAKING De commissaris van politie in de vierde 6ectie te Amsterdam verzoekt opsporing aanhouding van den Duitscher Peter On- rts. Signalement: ongeveer 24 jaar, lang ongeveer 1.70 M., vol. blond gezicht, gekleed grijze jas. donkergrijze pet en wollen das, en van Van Burg, ongeveer 30 jaar, lang on geveer 1.65 meter, zwart haar, smal gezicht, loopt mank. Zij worden verdacht van scha- van Agnes Maria Leijendeckers, gebo ren te Weckhoven in Duitschland op 30 .Tub 1918, die zij gisteravond omstreeks half ze- met haar wil, met een D.K.W.-motor. voorzien van een Duitsch kentceken in de richting Neuss hebben vervoerd. De commissaris verzoekt terugbrenging in Agnes Maria Leijendeckers naar de ouderlijke woning. LAND- EN TUINBOUW ONZE AARDAPPELEN NAAR EGYPTE Worden zeer gewaardeerd In de laatste tijden zijn geregeld aardap pelen naar de Egyptische markt gezonden en het blijkt dat deze daar langzamerhand een zeer goed onthaal hebben gevonden. Waarom Biljart U niet Thuis WILLEM II BILLARDFABRIEK Zoo deelt de Economische Voorlichtings dienst mede van ons Gezantschap te Cairo bericht te hebben ontvangen, dat de uit Nederland ingevoerde aardappelen, daar steeds in goede staat aankomen en zeer ge waardeerd worden. Her laat zich aanzien, dat binnenkort dit Nederlandsche product aldaar onder do buitenlandsche aardappelen cta eerste plaats zal innemen. Sinds half October zijn onge veer 50.000 zakken Nederlandsche aardap pelen omgezet. De variëteit, eersteling (Bintje) schijnt dit? seizoen alle concurrenten, zoowel wat prijs als kwaliteit betreft, achter zich te hebben gelaten. De invoer van Italiaansche en Bulgaar- sche aardappelen ging achteruit. De prijs van den Cyprus-aardappel steeg met ruim 50 ct. voor den nieuwen oogst. Dit artikel, hetwelk speciaal gevraagd wordt door ho tels en restaurants, wordt vrijwel het gehee- le jaar ingevoerd. Begin December eindigt in Egypte het invoerseizoen van aardappe len. aangezien het' locale product dan aan! de markt komt. GEEN VEE NAAR ZUID-AFRIKA Vrees voor mond- en klauwzeer Door de autoriteiten van Zuid-Afrika is in verband met liet héerschen van mond- en klauwzeer in meerdere landen van Europa het besluit uitgevaardigd, dat de algeheele invoer van koeien, schapen, geiten en var kens uit Europa verbiedt. De verzendingen, die onderweg zijn, zullen nog wel toegelaten worden, doch hebben zich aan eenige maatregelen te onderwerpen BOEKEN EN GESCHRIFTEN Libelserie de jeugd zal zijn. Vader moet hier Tiet Marée helpt ook i libel t al h< assing zijn. De verzorg bellen is buitengewoon^ kunstzinnige hulsvltlthcoefenaarsl le over de linoleumsnede een ver* deze drie Li-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10