ar Vl fest& Tweede Kamer behandelt Buitenlandsche zaken Uw ioeTn WILSON WOENSDAG i DECEMBER 1937 TWEEDE BX7AD PAG. g Onder hevig verzet arresteert de politie te Beyrouth den leider der Phalangisten-organisatie in den Libanon, welke de laatste dagen voort durend protest-demonstraties hield tegen het verbod van hun beweging, waardoor het steeds tot botsingen met de politie kwam. Een tweetal opnamen, gemaakt tijdens de behandeling van het De La Rocque-proces in Parijs. Foto links: generaal Dusseigneur (r.) legt zijn ge tuigenis af. Hierboven: kolonel Guilleaume (links met rug Tiaar camera) in gesprek met Pozzo di Borgo, die met gekruiste armen naar uiteenzettingen van Guilleaume luistert. Na het ernstige auto-ongeval, dat Z.K.H. Prins Bemhard op dan Muider straatweg nabij Amsterdam overkomen is, werd gisteren eenige honderden meters vóór het viaduct een waarschuwingsbord geplaatst, waardoor zoo lang ter plaatse het zandvervoer geschiedt automobilisten bijtijds attent worden gemaakt op het gevaar. Het zilveren onafhankelijkli^idsfeest van Afoaniè werd*ïn Tirana, de hoofdstad van >tec land, o.m. gevierd met een'Uefilé dat door koiing Achmed Zogoe in gezélschap van zijn :usters en ministers werd bijgewoond. VRAAGT UW WINKELIER SARDINES NICE&FLORA Onovertreffelijk p« oijiou.) a»n»]i:i:u:« hjjr 1 HET MERK VOOR Wk LEIDSCHEKAAS WAAROM DIENSTBOOEVERZEKERIIIG EN «ELKE DIENSTBODEVERZEKERING? Vraagt ons eens inlichtingen, onze inspecteurs zullen U die gaarne en zonder enige verplichting Uwer zijds verstrekken. N.V. Alg. Vej-z. Maatschappij „DE PHILANTHROOP" opger. in 1885 te BOLSWARD G O U D S I R OOP Tweede Kamer-overzicht Nederland gehecht aan den Volkenbond Een voorzichtige politiek wordt gevolgd Sympathiebetuiging met Koninklijk Huis De Kamerpresident heeft in een korte rede waarin dankbaarheid aan God, dat Hij ons volk gespaard heeft voor wat weinig minder dan een nationale ramp had kunnen wor den. openlijk werd uitgesproken de gevoe lens der Kamer vertolkt in verband met het aan Prins Bernhard overkomen auto-onge val. Na den schrik en de ontsteltenis door de eerste mededeelineen gewekt, is weer vreug devolle hoop gewekt, die elk rechtgeaard vaderlander doet deelen in den wensch, dat de Prins spoedig hersteld in eigen woning zal kunnen terugkeeren. Minister Patijn heeft zich namens de Re geering met enkele korte zinnen, bij het woord van den voorzitter, dat door de aan wezigen staande werd aangehoord, .van ganscher harte aangesloten. Hetgeen we ook doen met verdiepte over tuiging aangaande de groote verantwoorde lijkheid, welke in den kring der vorstelijke familie door allen wordt gedragen. Dit besef van verantwoordelijkheid kan leiden tot zekere zelfbeperking, die anderen voor zich niet geboden achten. Wanneer dit de les zou zijn, die uit het gebeuren van jl. Maandag zou worden geleerd, zou dit ons volk als ge heel ten zeerste verheugen. Voor de begrooting van Buitenlandsche Zaken werden 15 sprekers ingeschreven. Het blij vooruitzicht op even zoovele half-uurs- redevoeringen was daarmee geopend. Het debat bewoog zich binnen vrij beperkte grenzen. Het viel ons op, dat van anti-rev., chr. hist, en r.k. zijde een positief christe lijke toon werd vernomen, iets meer geac centueerd misschien dan in het verleden. Het onderwerp, dat in het middelpunt der bespreking stond, de Volkenbond, geeft daartoe ook wel aanleiding. Want ook hier botsen christelijke levens beschouwing en humanisme op elkaar. Terecht merkte dan ook de heer Smeenk op, dat veler verwachtingen van den Volken bond in het verleden te hoog gespannen zijn geweest. Zij verwachtten het van de men- schen, al werd tevens gesproken van rechts beginselen. Vergeten werd echter, dat ook in het volkerenleven de zonde woelt en werkt, met als gevolg, dat afgunst en egoïsme me nigmaal het internationaal beleid beheer- schen en de beste menschelijke bedoelingen worden verijdeld. In denzelfden geest deden de heeren De Geer en Bongaerts zich hooren. Met den heer Smeenk kwamen zij op voor de eerbiedi ging van het goddelijk recht ook in de in ternationale samenleving. Van recht spraken, eveneens de heeren Joekes, Albarda en Bierema, als zij pleitten oor behoud van den Volkenbond als vre- desfactor in Europa. Ook de communisten bleken nog steeds in de periode, waarin zij den Volkenbond respecteeren en een krach tig optreden van dit instituut begeeren, voor al tegen hun vermeende antipoden, de re volutionairen van rechts Daarentegen wist de heer Rost van Ton ningen, dit ditmaal keurig binnen het presi diaal bestek bleef, zijn nat. socialistische af schuw niet beter uit te arukken dan in den term: centrum van Marxisme. Deze kwalificatie is hoe men ook over den bond denke volkomen irreëel; zij zal slechts geëvenaard kunnen worden door die welke door den heer Zandt pleegt ten t<este gegeven te worden. Over de zwakte van den huidigen volken bond bestond weinig verschil van meening. Aan zijn beslissingen kan moeilijk door sancties kracht worden bijgezet, wil men niet ongekende rampen over de wereld doen losbarsten en de internationale organisatie der volken zelf vernietigen. Liever eenige soepelheid ten aanzien van sancties, aldus verschillenae sprekers, dan een schade doen aan dg universaliteit van den Volkenbond, die zoo groot mogelijk moet worden ge houden. De ,heer de Geer en evenzeer de heer Smeenk, die ditmaal als de woordvoerder der anti-rev. bij dit begrootingshoofdstuk op trad, hebben er in dit verband nog eens op gewezen, dat de toelating van Rusland den Volkenbond veel sympathie heeft doen ver liezen, tenvijl zijn bestaan voorts gedrukt wordt door het feit, dat het statuitt gekop peld is aan het edict van Versailles, het z.g. vredesverdrag, dat echter de kiemen voor nieuwe oorlogsrampen in zich bevat. Om den bond zoo goed mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden moeten de god delijke rechtsgedachten tot gelding worden gebracht, een taak, waartoe het humanisme onmachtig is. Het heeft ons verheugd dezen ernstigen toon in het debat te mogen beluisteren. Met belangstelling is door den heer Bon gaerts geïnformeerd naar den stand der be sprekingen met België. Als we enkele moei lijke waterwegen-kwesties voor 't oogenblik ter zijde laten, aldus deze r.k. afgevaardigde en met hem Mr. Joekes en de heer Smeenk dan zullen we veel kunnen afwerken. De heer Krijger ging in zijn beschouwin gen ook deze richting uit, maar legde er den nadruk op. dat door de beslissingen van het Intern. Hof het Scheldevraagstuk in geen enkel opzicht beïnvloed wordt. Dezelfde sprekers vroegen den minister een en ander in verbanc met de door Duitsch land opgezegde Rijnvaartacte. Gaarne wil den ze weten wat andere landen doen als tegenhanger van de Nederlandsche naleving der acte. Naar de diplomatieke erkenning van Rus land hunkeren nog steeds de communisten De heer Albarda en Mr. Joekes oefenden drang uit in dezelfde richting. Waarom zouden we dat doen. vroeg de heer Smeenk. F.r is sinds we ons afwijzend standpunt bepaalden niets veranderd eri dus is herziening er van niet noodig. Zakelijk blijft verkeer met de Sovjet-Unie mogelijk, evenzeer als met het Spanje van Franco en Italië, waar we geen nieuwe gezant kunnen benoemen omdat dit land van ons dan de ei-kenning vraagt van Italië's koning als keizer van Ethiopië. Aan dit laatste zit in- .tusschea een. internationale kant. Het tegëridèef van nationaal ingesteld was de rede van den heer Rost van Tohningen. Aan de leiding onzer buitenlandsche poli tiek verweet hij machteloosheid, maar daar nevens werd hij niet moeae den lof te zingen van zijn fascistische geestverwanten in Duitschland, Spanje en Japan met zijn z.i. onaantastbare machtspositie. Boven alles gaat hem het verzet tegen een anti-Russisch front. Hooi t men den heer Wijnkoop, dan zijn e alleen te redden met een anti-fascisti sche liga. Daarover sprak de heer Albarda niet, maar de bedreiging van Rusland valt toch bij hem in het niet bij contacten met Hitier, Franco e d.. al ging hij nier zoo ver als de heer Wijnkoop, die den Volkenbond gaarne tot actief optreden tegen de fascistische lan den zag overgaan. Deze zag b.v. Nederland met Amerika en Engeland als de drie lan den-. die aan den „verraderlijken" aanval van Japan op China een eind konden ma ken. Dat „verraderlijk" zinde de voorzitter niet; de heer Wijnkoop vertaalde prompt door „onjuist". Het grondstoffenprobleem werd o.a. geroerd door den heer Bierema, die in dit opzicht een bpen-deur-politiek wenscht. welke we de heer Serrarens wees er later op in Indie reeds toepassen. De diplomatieke en consulaire vertegen woordiging genoot de bijzondere belangstel ling van den heer Serrarens, terwijl voorts de heeren Smeenk en Albarda er beschouwin gen aan hebben gewiid. Het vervoer van kolen, ertsen en granen uit Nederland naar België deed den heer Krijger vragen naar hetgeen de Regeering doet tegen de Belgische en Fransche maat regelen te dezer zake. Ging de belangstelling van den heer v. d. Goes v. Naters als goed soc.-democraat in 't bijzonder uit naar het lot van enkele hier te lande, geïnterneerde Franco-aanhangers, de heer Smeenk heeft nog eens een scherp licht.geworpen op het exclusivisme der soc.- dem, arbeidsvertegenwoordigers, die met uitzondering van de Nederlandsche delega tie den heer Serrarens hebben venvijderd uit het bureau der Internationale Arbeids organisatie, omdat hij zich verzet had tegen toelating der Russen. Hier heeft reeds ge werkt het eenheidsfront tusschen de so cialistische internationale vakbeweging en die der sovjets, waaromtrent in de laatste dagen mededeeiingen in de bladen ziin ver schenen. In Genève is toen de democratie opge offerd aan roode wraakzucht. Nadat de heeren Rutgers v. Rozenburg, Donker. Zandt en v. Houten het hunne had den gezegd is 's avonds om half 10 minister Patijjj aap het woord gekomen om voor de eerste madl zijn begrooting te verdedigen Hij begon zijn rede met de betuiging, dat hii veel hecht aan een goede, vertrouwelijke samenwerking met het parlement We zullen onze eigen voorzichtige politiek volgen. We hebben onze bedoelin gen, maar zonder bijbedoelingen. Dat heeft ons in het buitenland ver- ^^msterdam©2£ At IS90 m mma WAT LEVERT LEVERT, IS GOED ROFFELR1JMEN DE BAGGERMAN Wanneer je daar den baggerman Zijn baggerwerk ziet werken Dan haal je soms je neus wat op, Al laat je 't hem niet merken, En denkt: nee, nederiger stiel Zou 'k werkelijk niet weten, En toch: hij heeft een prachtig vak, Dat mag je niet vergeten. De baggerman was er het eerst. Toen kwam de baggermolen, Gebouwd door mannen der praktijk En onzer hoogescholen. Dat zuiver Hollandsche product, Plus onze baggermannen, De wereld haalt ze overal Bij groote havenplannen. Zoo zal straks onze baggervloot Naar Afrika uitvaren Om daar een werk van tien miljoen Met vakmanschap te klaren. Een machtig werk, niet zonder meer Gegund, uit reverentie, Maar echt veroverd, in een strijd Met wereldconcurrentie. Kijk, als je zoo den baggerman Nog eenmaal wilt bekijken, Dan zie je om zijn stugge kop Een krans van stralen pry ken, Een aureool van Hollands roem, Dan wordt hij zoon geprezen Van 't kleine volk dat groot wil zijn Waarin het groot k&n wezen. (Nadruk verboden.) LEO LENS. trouwen doen verwerven; welk vertrouwen nog zal toenemen, als we ons bereid betoo- nen onze zelfstandigheid tot nederen prijs te verdedigen. We zijn, werd den heer v. Houten verze kerd, in geen enkel opzicht aan anderen ge bonden in verband met onze nationale de fensie. Het beëindigen van het Chineesch-Ja- pansch conflict, zouden wij gaarne willen, maar zoo vernam de heer Wijnkoop de twee andere landen, die hij noemde doen niet mee. Een eroot aantal min of meer losse vragen werden vervolgen* door den minister in vlot tempo beantwoord. We vernamen, dat er niet de minste aan leiding is om onze houding a v. Rusland te herzien. Het zoeken van aansluiting bii Duitsch land een hartewensch van de N.S.B heeren wordt door niets aanbevelens waardig gemaakt Over de opgezegde Rijnvaartacte kan men academische beschouwingen houden, maar zoolang Duitschland niet meewerkt valt er weinig te veranderen, vernamen de heeren Krijger en Bongaerts. Onjtrent het Scheldevraagstuk kon de mi nister nog geen nieuwe mededeeiingen doen De kwestie van het graanaanvoer is van zoo danigen aard. dat we er ons niet bij kunnen neerleggen. J"en slotte behandelde de minister do» Volkenbond De minister ziet in de stichtine van de- I Volkenhnnit Gods hand Met is echter prnhi' matiek ot te Genève een betoog over de christelijke beginselen effect zou hebben; her gezelschap is er te veelsoortig. Dit neemt echter niet weg, dat one optreden dcor de YARTA MOTORRIJWIEL - ACCU SOUDE .WILSON HATS" Importeurs M B. VAN VEEN EN ZONEN ROTTERDAM N.Y. HOUGEWERF. CHABOI VISSER S WI1HHANDEL OEI HM6 ROTTERDAM ARIHEM St Veerkade 21 Jufferstraat 21 Eiittb Binninsingil Groote voorraad prima belegen wijnen -Vraagt prijscourant «oor particulieren 25 CT. P. PAKJej Hk&s^ÈBvAN IC christelijke beginselen beheerscht dient te worden. Te Genève Is de periode van bodemloos optimisme en enthousiasme voorbij. Nu gaat men er heen mev bezorgde gezichten om ern stig met elkaar te praten en practischa moeilijkheden op te lossen. Dat is een voor uitgang naar de opvatting van minister Parijn. 's Ministers standpunt getuigde van groo- ten zin voor werkelijkheid. Ter wille van de universaliteit is hij niet tot elke concessie bereid, mede omdat, als aan een svaat een bepaalde formule niet past, hij er zich toch niets van aantrekt. 's Ministers improviseerende rede had nau welijks een uur geduurd. Zijn begrooting was spoedig daarna goed gekeurd De Kamer zette zich vervolgens weer aaa Sociale Zaken. Daarop komen we nader cerug. De motie-K u pers Inzake een wettelijke regeling van vacantie met behoud van loon) voor alle deelnemers is, gelijk wegens den ■ard dezer motie te verwachten viel. door de Kamer met 51 tegen 25 stemmen verworpem "ei gezelschap der tegenstemmers werd ge* ■niid donr de soc -dem en de chr dem.. die" zich in hun gevolg plegen te bevinden en de communisten en de N.S.B.-ers. die trouwe bondgenooten van het Marxisme bleken tf zijn. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5