Jlieuuir grihsdje dourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Versterking der Weermacht Toestand van den Prins bevredigend abonnementsprijs: per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 ptanco per post 2.35+portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscTie «ending4-50 Bij dagelijksche zending5.50 \.j. Alles bij vooruitbetaling tosse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 18e Jaargang abbertentirprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 No. 6256 Nationale en Christenplicht Wij leven in een tijd dat de Heilig-: Schrift dag op dag gelijk krijgt in haar be schrijving van het wereldgebeuren. Het Evangelie wordt in steeds afgelegener ge westen gepredikt; er is toenemende erken ning van godsdienst en geloof; maar het is ook de waarheid der vreeselijkhedun, welke de Schriftprofetieën bevestigt: „Gij zult hooren van oorlogen cn van geruchten yan oorlogen Het oorlogsgeweld, dat op u aan komt. kunt gij niet ontvlieden door weerloosheid. Misschien gaat dat voor den enkelen mensch nu en dan op, doch dan parasi teert hij op de massa, welke er anders over denkt Wanneer een geheel volk zich anti militaristisch ging gedragen en in weer loosheid heil zocht, dan zou daardoor het land gevechtsterrein der strijdende partijen en de burgerbevolking slachtoffer worden. Het is daarom eigenlijk zoo infaam, wan neer men van zekere zijde de verwoesting yan een kinderziekenhuis door een lucht aanval in beeld brengt en er onder schrijft: „zoo willen de militaristen in ons land het ook". Het tegendeel is waar. Zij die lands verdediging voorstaan pogen juist dit gru welijke zoo veel mogelijk af te wenden en het zijn de dwaze ontwapenaars die derge lijke vreeselijkheden natuurlijk onbe doeld in de hand werken. In deze zon dige wereld moet geweld desnoods met ge weld gekeerd worden. In dezelfde gedachtengang ligt de ver sterking der weermacht, zooals deze door minister van D ij k voorgesteld en krach tig verdedigd wordt. De Regeering vraagt heel veel, ddt geven We gaarne toe. Ten eerste verhooging vau de sterkte van het jaarlijksch contingent van 19500 tot 32000 man; ten tweede verlen ging van de eerste oefentijd voor de onbe reden troepen van 5y2 tot elf maanden; ten derde gelijk uit een en ander logisch volgt: groote uitbreiding van kazernes, materieel enz., benevens afschaffing van vele vrijstel lingen, waardoor vrijstelling wegens broe- derdienst en.van de loting zullen vervallen, al wil men met de nooden van het groote guin rekening houden. Het is niet voor tegenspraak vatbaar wij herhalen het dat de Regeering heel veel vraagt. Doch wat is daarvan de oor- zaak? Dat men in vorige jaren de weermacht I totaal verwaarloosd heeft. De eenzijdige ontwapenaars roerden zich en ze stelden hun politieke macht te weer tegen elke poging om de landsverdediging te beharti- gen: „Geen man en geen cent"; was de leus. Wij zouden sociaal- en vrijzinnig-demo- craten niet aan deze dwaze en onredelijke houding herinneren, wanneer men in di kringen ook maar één woord van ongel ijl tegenover andere partijen gesproken had Doch dat blijft achterwege en dat grieft ons wel. Want wij' en anderen zijn hoond en voor alles wat leelijk is uitge maakt, omdat wij niets geloofden van d' vrede-bewarende kracht der internationale sociaal-democratie. Nog hooren we een sociaal-democratiscli Kamerlid een paar jaar voor de wereldoor log toen minister Colijn zijn ondankbare taak als minister van landsverdediging vervulde, uitroepen: wat vreest gij toch? als één regeering oorlog zou willen, dan zou de internationale arbeidersbeweging haar een krachtig en beslissend halt toe roepen. Eilacie, en men vergunne ons dit citaat, thans schrijft een sociaal-democraat in de „Socialistische Gids", de gids, wel te ver staan: „De internationale proletarische soli dariteit. waarover vaak zulke schoone woorden zijn gesproken en waarop men zulke stoute verwachtingen heeft opge bouwd, is een mythe. Zij bestaat niet en heeft .nimmer geleefd. Zij is op zijn "best een wenschdroom geweest. Eigenlijk is liet zelfs problematiek hoe ver de prole tarische solidariteit binnen de eigen landsgrenzen reikt. De groote verdeeld heid onder de arbeidersklasse, haar ge- cheidenheid op politiek en godsdienstig errein, de belangentegenstellingen tus- chen stad en platteland en tusschen be- aalde groepen van arbeiders, vor en zware hypotheek op hun solidariteit Van.de aflossing daarvan te werken is een zware taak, die nog lange tijd onze volledige inspanning zal eischen". Waarom wordt dit nu als wijsheid aange diend terwijl het slechts eenige jaren geleden dwaasheid heette, omdat wij niet naar eigen inzicht maar op grond der Schrift dezelfde waarheid uitspraken; natuurlijk met weglating van de laatste ijdele ver wachting, dat het toch wel eenmaal zoo ver zal komen. Het komt nooit zoover in deze bedeeling. De oorlogs-ellende blijft. Want de zonde heerscht in onze harten en daarom in ae wereld. En met dc zonde komen de gevol gen van haat en vijandschap, van wrevel cn uitbarstende boosheid. Moeten we ons daaraan gewillig en lijde lijk onderwerpen? Hij kent den Christen wel heel slecht, die hem zoo iets toeschrijft De mensch die naar de Schrift leeft, strijdt voortdurend tegen de booze machten i zijn leven en in het menschelijk leven. Dus ook tegen de geest, die tet oorlog yoert Het is daarom dure plicht elke reëele vredesactie krachtig te steunen. Christus' kerk mag nooit aflaten haar stem te ver heffen tegen alles wat de oorlog onder ue volken bevordert Als Italië Abessinië plat trapt, als Japan China verwoest, dan moet daartegen een Christelijk protest tegen de overweldigers en een gebed voor de aange vallenen opgaan; evengoed als wanneer een booze overheidsmacht de kerk vervolgt. Wij gelooven niet aan de storelooze wereldvre de vóór Christus' wederkomst; nochtans zullen wij er naar jagen, alsof wij dit ideaal zouden kunnen grijpen. Deze houding heeft echter niets met v loosheid te maken. Gij zult uw vijanden lief hebben, zegt de Schrift: doch tegelijker tijd vermaant zij ons om onze deur te gren delen en onze positie te versterken tegen over dief en inhreker. Deze zelfde regel geldt ook ter zake van de verdediging van het nationale erf w op God ons deed geboren worden en doet leven. Waarop Hij ons groote geestelijke goederen als godsdienstvrijheid cn demo cratische staats-instellingen gaf. Deze in laffe weerloosheid te laten rooven zou gehoorzaamheid aan zijn gebod beteekencn Toch ging ons volk onder invloed van ontwapeningstheoriecn en defaitisme van lieverlede heel ver die weg op en zóó werd onze defensie verwaarloosd. Totdat plotse ling helaas niet als gevolg van beter geestelijk inzicht maar ten gevolge van „omstandigheden" velen schrokken voor oe consekwentie èn tot do overtuiging kwa men dat versterking der weermacht nood zakelijk is. Ten eerste om de aanvallers zoo lang mogelijk van ons erf te houden, opdat on: land niet het slagveld van Europa worde ten tweede, omdat onze jonge mannen, ge roepen om de verdediging op zich te nemen niet weerloos staan in de strijd Want de histoire-bataïïle bevestigt keer op keer de waarheid, dat een klein, maar degelijk ge oefend en goed uitgerust leger, een belang rijk overwicht heeft op een Jogge, ongedis ciplineerde massa. Of. zooals de minister verklaarde en de soc.-dem. journalist hem nazei, de Neder- landsche soldaat, die geroepen wordt het Vaderland te verdedigen en daarmee de verschrikkingen van de moderne oorlog tegemoet treedt, heeft er recht op voldoende bewapend, uitgerust en geoefend te zijn als hij in die barre strijd den aanvaller heeft te keeren. D&órom is versterking der weermacht noodig, want nog steeds geldt de oude spreuk: Bidt God om vrede, maar houdt uw kruit droog. Merkwaardige Burgemeestersbenoeming Vragen van den heer Wendelaar De heer Wendelaar heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken vragen gesteld naar aanleiding van de benoeming dezer dagen tot burgemeester van iemand, die twee dagen te voren wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak waarbij hij werkzaam was, eervol ontsla gen werd als ambtenaar bij een der depar tementen van algemeen bestuur. De heer Wendelaar vraagt of de minis ter wil mededeelen of aan dien ambtenaar een wachtgeld is of zal worden toegekend en of dit wachtgeld hooger is dan de aan het ambt van burgemeester in de betrok ken groote gemeente verbonden wedde. In dien dit laatste het geval is, wordt ver zocht mede te deelen of aan den nieuw benoemden burgemeester hoven zijn wedde van burgemeester een aanvulling tot het bedrag van het wachtgeld wordt uitbetaald. Indien ook dit het geval is, zoo luidt de laatste vraag, acht de minsiter een derge lijk samenstel van maatregelen dan niet in het algemeen onnoodig en ongewenscht, en zoo ja, welke motieven hebben hem ei dan toe gebracht in casu zoodanig samen stel niettemin te bevorderen? Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct Doos 20 ct IVOROL Justitie en de Officier van Justitie tegen woordig waren. Wij hadden geen van ailen de indruk dat men ons „zocht". Wij hebben trouwens niets te verwijten". Bewijzen van deelneming De commenderij Nederland van de Johan niterorde heeft gisteren in het Burgerzieken huis te Amsterdam door den persoon van haar secretaris, Jhr. W. La m a n Trip, haar belangstelling doen blijken voor haar mederechtsridder Z. K. H. Prins Bernhard. Jhr. Laman Trip uitte zijn beste wenschrn voor een spoedig .herstel. Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft aan H M. die Koningin en H. K. H. Prinses Ju li and telegrammen van deelne ming met het ongeval van Prins Bernharl gezonden. Ir. D a m m e, directeur-generaal van de P.T.T., heeft namens het geheele personeel van het staatsbedrijf aan Prinses Juliana een telegram gezonden, waarin de verzeke ring wordt gegeven van hartelijk medeleven De Hofjager Spek De hofjager Spek had eveneens een goe den nacht. De operatie van de knieschijf zal vermoedelijk aan het eind van de week plaats hebben. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen De toestand van Prins Bernhard blijft bevredigend. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Buitenlandsche Zaken aangenomen. Ir M. H. Damme vertelt naar aanleiding van zijn 12J/£-jarig jubileum. De 23ste partij om het wereldkampioen-. :chap schaken is bij de 40ste zet afge-* broken. Chamberlain legt het Lagerhuis eert communiqué voor over het Britsch-Fran* sche politiek consult. De regeeringsverklaring van het kabi-4 net-Janson in de Belgische Kamer. Japan legt beslag op Italiaansche en Amerikaansche sleepbooten. Patiënt zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden Talrijke bewijzen van meeleven Reed de Prins met een vaart van 90 K.M. Eerste Kamer leeft mee Bij het begin der vergadering der Eerste Kamer heeft gisteravond de voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van S t e e n w ij k, de volgende woorden gesproken: „Deernis met Hare Koninklijke Hoogheid de Kroonprinses heeft ons allen diep ver vuld, toen gistermorgen de mare zich ver spreidde van het ongeval Hoogstderzelver Gemaal overkomen. Naar Hare Majesteit de Koningin gingen onze deelnemende gevoelens mede zeer levendig uit. Van ganscher harte verheugen wij ons over de bevredigende berichten, welke ons sinds dien bereikten, en bidden het Ko ninklijk Huis en der natie toe, dat het God de Heere goedgunstiglijk moge bena- gen, de ernstige zorge, welke over Neder land is gebracht, alsnog zij het spoedig weg te nemen. De Kamer hoorde deze woorden staande aan. Acht ministers waren aanwezig. De Minister van Algemeene Zaken, de heer Colijrt, heeft daarna het volgende ge- „Het Kabinet sluit zich van heeler harte aan bij de warme woorden, welke u gezegd hebt naar aanleiding van het ongeval, dat den Prins der Nederlanden heeft getroffen Ook wij verheugen ons, dat de berichten van hedenavond ons de hoop mogen do-n koesteren, dat de gevolgen minder ernstig zullen zijn dan gisteren werd venvacht. Wij vereenigen ons met uw gebed, dat het God moge behagen hem een spoedig en algeheel herstel te schenken". T&ee vertrekken vol bloemen Onze Amsterdamsche redacteur schreef ons gisteren: Vandaag kon de kijk op de gevolgen van het aan Prins Bernhard overkomen onge val optimistisch zijn, waarvan op den dag zelf ternauwernood sprake was. In de mid daguren was de stemming in de kringen, waar men geacht kon worden op de hoog te te zijn, toen bepaald neerslachtig. Geluk- OFFICIEEL COMMUNIQUE Absolute rust voorgeschreven De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard. Jhr Mr C. Dedel. verstrekte ons hedenoch tend het volgende communiqué: Prins Bernhard is tevreden over zijn nachtrust. De hoofdpijn is minder geworden. De hoofdwonde werd hedenmorgen opnieuw ver bonden. Zij blijkt goed te genezen. Overigens is de toestand onveran derd. De Prins zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. kig behoefde deze stemming thans niet te overheerschen. Zelfs gaven de berichten van de doktoren voldoende aanleiding om zonder bepaalde bezorgdheid den toestand te bezien. De Prins gaat langzaam vooruit en de voldoening over deze gunstige wending was algemeen. De belangstelling voor den vorstel ijken zieke uitte zich bij het lezen der bulletins, later op den dag toen de bla den uitkwamen. In meer engeren kring toonde men zijn sympathie door het zenden van bloemen Twee vertrekken in het Burgerziekenhuis waren noodig om deze aantrekkelijke be wijzen van medeleven een behoorlijke plaats te geven. Er kwamen verder vele telegrammen binnen, uit binnen- en buiten land. Wij noemen het telegram van den gouverneur-generaal van Indië, van den Volksraad, van burgemeesters en andere autoriteiten. Voorts hebben B. en W. van Amsterdam een sympathiek schrijven namens den Raad tot H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gericht Dit schrijven ver tolkte wat de burgemeester bij den aan vang der Raadszitting van hedenmiddag op tactvolle wijze had uitgesproken. De aanwezigheid van Koningin en Prin ses bleef uitteraard onopgemerkt, aange zien beiden zich niet vertoonden. De directe nabijheid van de Prinses bij Haar echtgenoot veroorlooft Haar zich regelmatig omtrent diens toestand op de hoogte te stellen en hem nu en dan te bezoeken. Deze bezoeken duren vanzelf zeer kort, doch schenken in de gegeven omstandigheden toch de ge- wenschte voldoening. Den geheeïen dag rijden telegrambestellers af en aan voor't Burgerziekenhuis te Amster dam om telegrammen uit alle deelen des lands te bezorgen, waarin Z.K.H. Prins BemhatA een e&ftüa bm&l mtdi tosaewe aseftfc Het Burgerziekenhuis Het Burgerziekenhuis, waar thans Z.K.H Prins Bernhard wordt verpleegd, is een particuliere neutrale ziekenverplegings- instelling, die in 1879 werd gesticht Het is een instelling, die uiterlijk alle kenmerken draagt van de weinig karakteristieke ar chitectuur der tachtiger jaren. Inwendig echter is het ziekenhuis uitste kend geoutilleerd en hebben alle moderne uitvindingen er toepassing gevonden. Het ziekenhuis bevat 140 bedden en geniet in Amsterdam een zeer goede reputatie Ge neesheer-directeur van het ziekenhuis is dr.* S. C. M. Spoor, directrice zuster A. A- Wei (landt. Pat Z.K.H. en zijn metgezel juist naar dit ziekenhuis zijn vervoerd vindt zijn oor zaak hierin, dat het Burgerziekenhuis ge \egen aan de Linnaeusstraat nabij een spoorwegovergang, zich het. dichtst bevindt bp de plaats wa,ir het ongeluk is gebeurd Het ls gebruikelijk, dat slachtoffers van verkeers-ongevallen op den Muiderstraat weg altijd naar dit ziekenhuis worden overgebracht Aan wie de schuld? Naar aanleiding van de bewering, dat net ongeluk te wijten zou zijn geweest aan menschen, die bij de zandgraverij werk zaam zijn. heeft „Vooruit" een onderhoud gehad met den uitvoerder van het graaf werk. den heer H. Lust. Deze verklaarde nadrukkelijk, dat alle veiligheidsmaatregelen getroffen zijn in volledig overleg met de Rijks waterstaat ..Er zijn gisteren eenige hoofdinge nieurs bij mij gewest", zei de heer Lust, „die onderzochten of ik mij aan de af gesproken maatregelen heb gehouden. Ik geef u de verzekering, dat ik hier niet meer zou werken, wanneer dat niet het geval was geweest". In beide richtingen stond een waarschu- wingsteeken. Overdag een roode vlag, 's avonds, 's nachts en in de ochtendsche mering een roode lantaren. De chauffeurs hadden opdracht om te wachten, vóór zij de rijweg overstaken, naar links en rechts uit te kijken, recht standig naar het rechter weggedeelte te rij den en dan pas de riohting Amsterdam in te slaan. Daar heeft Zweerus zich stipt aange houden Getuigen kunen dit bevestigen en bovendien is bewezen, dat de linkerachter kant van de vrachtwagen geraakt is door de rechter voorkant van de auto van Prins Bernard, die gedeeltelijk op het rechter- en gedeltelijk op het passervlak reed. Reed de Prins met 90 K.M. vaart? Het zicht was ongeveer 250 a 300 meter. Het schemerde en het was heiig. Als de Prins 90 K.M. gereden heeft (en dat heeft hij minstens gedaan!) dan legde hij een 55 meter per seconde af. Zweerus heeft van de kant van Muiden niets zien aankomen. Nadat hij even een wagen uit de richting Amsterdam had la ten passeeren. stak hij de weg over en toen hij al op de rechter weghelft in de normale rijrichting reed, kreeg hij de klap. De Prins heeft niet geremd, want er zijn géén remsporen te zien, en heeft ook niet uitgeweken. Het is een praatje, dat de chauffeur niet naar rechts kon kijken Het zand wordt op zettelijk zoo in de auto gestort, dat men langs de zandhoop schuin op de weg kan zien. De achterruit was helder genoeg. Niemand heeft het ongeluk zien gebeu ren. De Prins zei. blijkbaar ook niet. want het eerste, dat hij ons vroeg was: Wat is er gebeurd Ik vind het natuurlijk ellendig, dat da ongeval heeft plaats gehad. Maar laat men nu niet probeeren om ons de schuld te gevni Om 11 uur gisterochtend is de zandauto ai vrij gegeven. Om drie uur hebben wij de wagen nog eens beschikbaar gesteld voor eep, demonstratie, waarbij de minister yan Eerste Kamer De Eerste Kamer is gisteravond in ver gadering bijeengekomen onder presidium van Mr W. L. baron de Vo6 van S t e e n w ij k. Er ging een groot aantal kleine wets ontwerp onder den hamer door, zonder dat hierover gediscussieerd werd. Daarna werd de vergadering gesloten. De wijziging van de Dienstplichtwet Enkele amendementen ingediend De Tweede Kamerleden IJsselmuiden, Steinmetz, Ru ij ter, Stumpel en en Groen hebhep eenige amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet. Voorgesteld wordt artikel 13 der wet als volgt te lezen: Vrijstelling wegens broederdienst wordt to verleend, dat van een even getal broeders de helft en van een oneven getal de grootere helft moet dienen, waarbij als regel de broeders om den ander zullen worden 'rij- ïld en overigens naar door ons te stel len regelen. Voorts wordt voorgesteld het aantal der genen, die moeten worden ingelijfd vast .te stellen in plaats van op 32.000 op 27.500. In de derde plaats wenschen de voorstel lers den eersten oefentijd *e wijzigen van elf maanden in zes maanden. De Kamerleden Sch i 11hui s, Oud. Joekes, mevr. Bakker-Nort en Eb els hebben eveneens een amendement op het wetsontwerp tot wijziging vai dienstplichtwet voorgesteld, strekkende het contingent dienstplichtigen op 27.400 te brengen en den eersten oefentijd op 8 maan den te stellen. De brandstoffenbijslag Verhoogd en verlengd D- minister van Sociale Zaken heeft be sloten den termijn gedurende welken brand stoffenbijslag mag worden verstrekt, te ver lengen tot en met 16 April 1938, gedurendi het tijdvak van 28 November t/m. 12 Maart mag in plaats van 1 (aan kostwinners) en 0.50 (aan kamerbewoners) worden verstrekt resp. 1.30 en 0.65. Het voorschrift, dat door de verstrekking van brandstoffenbijslag bij geheele werk loosheid de som van steunbedrag en brand stoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloos heid de som van het loon van den onder steunde. het steunbedrag en brandstoffen bijslag, ten hoogste 05 pet. van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werk loos was, blijft bestaan. Goudvoorraad verminderd Met 43 millioen De nieuwe weekstaat van de Nederland- scihe Bank valt op door een merkwaardige mutatie. Voor het eerst sinds meer dan een jaar is nl. de goudvoorraad van onze Cen trale Bank gedaald en wel met een bedrai. van 43 millioen. Deze goudafgifte houdt geen verband met de positie van ons ruil middel als zoodanig, doch moet beschouwd worden als een gevolg van de overmaking van een deel van het dezer dagen door de fa Mendelssohn Co en de Ned. Handel Mij aan Frankrijk verleende crediet De 6chatkistpositie van het Rijk is wat krapper geworden. De rekening-courant saldi van anderen ondergingen een inkrim ping met 33 millioen. Vereen, voor Calv. Wijsbegeerte De Vereen, voor Calv. Wijsbegeerte houdt haar tweede jaarvergadering op Maandag 3 Januari 1938 in een der zalen van hotel Krasnapolskv te Amsterdam. De middagvergadering, die te 2.15 uur zal aanvangen, is toegankelijk voor allen, die het werk van de Vereeniging op eeni gerlei wijze steunen. Als spreker van dien middag hoopt op te treden Prof. Dr. D H. Th. Vollenhoven van Amsterdam met het onderwerp: „Realisme en nomina lisme." Amendementen op de defensiebegrooting De Tweede Kamerleden Schilthui: Oud, Joekes, mevr. B a k k e r—N o r t en Ebels hebben een aantal amendemen ten op de begrooting van defensie inge diend waarvan de bedoeling is vooralsnog geen gelden uit te trekken voor den eer sten termijn van aanbouw .van een ver- vangeftdes taiiséri Goed afgeloopen Eerst thans is bekend geworden, dat dö heer P. L. de Gaaij Fortman, wonen de Utrechtscheweg 48 g te Zeist, oud- Burgemeester van Dordrecht en voorzitter ran het Blindeninstituut „Bartimeüs", dezer dagen is aangereden en daarbij aan een groot gevaar is ontsnapt De heer De Gaaij Fortman die per rij wiel den druk bereden Utrechtscheweg passeerde, wilde dezen weg nabij de Schaer weijdelaan oversteken, doch had er geen in, dat, uit de richting Zeist, in snelle vaart een taxi naderde. Daar het hier een voorrangsweg betreft heeft de bestuurder dezer auto vermoede lijk niet voldoende aandacht geschonken aan het van ter zijde komend verkeer. Hoe het zij, de auto naderde zóó sne!, dat een aanrijding onvermijdelijk was. De heer de Gaaij Fortman werd op den weg geworpen, terwijl het rijwiel grootdeels vernield werd. Wonder boven wonder bleef het licha melijk letsel beperkt tot enkele schrammen en builen en kon de heer De Gaaij Fortman, die zooals te begrijpen is, nog al geschrok ken was. na enkele dagen van rust, zijn be zigheden hervatten. Bouw van een sanatorium Voor zenuwpatiënten te Ermelo Vanwege de „Vereen, tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Neder* land", waarvan o.a. ook de stichting „Veld wijk" te Ermelo, uitgaat, zal, naar we ver nemen het volgende jaar te Ermelo een sanatorium voor zenuwpatiënten worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling, dit sanatorium in te richten voor 1ste, 2de en 3de klas patiënten, die hierip kunnen worden opge nomen zonder rechterlijke machtiging. Evenenis dit in alle andere sanatoria's t geval is. b.v. in die voor tuberculose-pa- tiénten. zal de verpleging in dit sanatorium geheel vrij zijn. Het sanatorium wordt gebouwd op een geheel afzonderlijk terrein, eigendom der vereeniging, dicht gelegen bij het station Ermelo—Veldwijk. Wijziging crisisinvoerwet Een amendement ingediend De Kamerleden Schilthui s, Oud, Joe kes, mevr. B a k k e r-N ort en Ebels hebben een amendement ingediend od hut wetsontwerp tot wijziging van de Crisis invoerwet. Voorgesteld wordt in artikel 10 ln plaats van „ter verdediging en bevordering van den export" te lezen: „in verband met ut verdediging en bevordering van den export gesloten verdragen". In de toelichting wordt er op gewezen dat het amendement beoogt de gevraagde mach tiging in zooverre te beperken, dat buiten het geval van overmatigen imvoer geen con- tingenteeringen kunnen worden ingevoerd, die voortvloeien uit een reeds afgesloten, zij het nog niet geratificeerd handelsverdrag- DE BURGEMEESTER VAN KORTGENE Bij K. B. is bepaald, dat met ingang van heden in de gemeente Kortgene de be diening van secretaris door den burgemeas- ter wordt bekleed. De Stadt-Schanke Leidacheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 115 1.40 pu dinbr ebn topprbstatib „BAGATELLE" PASSAGE - DEN HAAG Het Restaurant met een bijzonder cachet. Cuisine parfaite, plats copleux, cave renommée. Salons et salles de lêtes pour diners in times.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1