Omvang en beteekenis van de Duitsche luchtvaart Dames- en Meisjeshande PURO MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. Buitenland HET BRITSCH-FRANSCHE CONSULT TE LONDEN Aandacht voor het Verre Oosten Ook Europeesche toestand onder de loupe Gisteravond zijn de Fransche ministers Ch au temps en Delbos uit Parijs te Londen aangekomen voor een politiek con sult met hun Britsche collega's. Allereerst hoopt men aandacht te besteden aan de problemen van het Verre Oosten, ontstaan door Japans agressieve houding te Shang hai. Deze dingen acht men van meer onmid dellijk belang dan de Duitsche koloniale eischen. Deze komen, volgens United Press, in de tweede plaats. Vervolgens zal aandacht besteed worden aan den algemeenen toestand in Europa welke besprekingen zoowel de toekomst van de Duitsche minderheden in Tsjecho- Slowakije als de onafhankelijkheid van Oostenrijk zullen omvatten. In de vierde plaats komt de Spaansche burgeroorlog, die niet langer beschouwd schijnt te worden als een kruitmagazijn, dat elk oogenblik Europa in brand zou kunnen steken. Daarop komen de betrekkingen met M u solini aan de beurt, met inbegrip van de veiligheid in de Middellandsche Zee. Wat dit punt aangaat stelt Engeland zich voor, na de FranschBritsche besprekingen spoedig mogelijk contact te zoeken met de Italianen, ten einde bij Mussolini niet den indruk te wekken, dat Rome buitengesloten wordt en men te doen zou hebben met een flankaanval op de as RomeBerlijn. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat Chamberlain zal verklaren, dat Engeland niet van plan is de reis van lord Halifax naar Duitschland te doen volgen door een tweede dergelijke missie. In plaats daarvan wordt de voorkeur ge geven aan het gebruik der normale diplo matieke kanalen. De Britsche staatslieden zullen hun Fran schen collega's de verzekering geven, dat zij niet van plan zijn eenig pact met l-Iitler te sluiten, dat de Fransche belan gen aantast of dat gesloten zou kunnen worden zonder de volledige instemming yan de regeering te Parijs. Evenmin zullen zij Frankrijk verzoeken,, wijziging te bren gen in het Sovjet-pact, ten einde tegemoet te komen aan de Duitsche bezwaren tegen de as ParijsMoskou. Dit laatste zou voor den Quai d'Orsai een welkome geruststel ling beteekenen. Duitschlands koloniën Zoodra het vraagstuk van Duitschlands koloniale eischen ter tafel komt, zal ook lord Halifax de discussies bijwonen. De besprekingen zullen Londen en Parijs inde gelegenheid stellen, aandacht te besteden aan de procedure der toekomstige onder handelingen. Er zijn echter geen spoedige beslissingen te wachten, daar dit niet eer. kwestie is, die alleen Frankrijk en Groot- Brittannië aangaat. Men is zelfs huiverig voor een principieele erkenning van Duitsche rechten op koloniën. De la Rocque's politiek program Het congres van de Parti Frangais Social, dat te Lyon heeft plaats gevon den, heeft zich uitgesproken ten gunste van een vrije ontwikkeling van de re- publikeinsche instellingen. De partij besloot alles in het werk te stellen om aan de macht te komen, daarbij den wettelijken weg volgend en gebruik makend van de rechten, welke door de grondwet worden toegekend. Zij geeft uiting aan haar besluit, de vrijheid van den staat te verwezenlijken door een drievoudige hervorming van de uitvoe rende, wetgevende en administratieve macht. Wat de uitvoerende macht betreft, be pleit zij het herstel van het principe der verantwoordelijkheid door aan den presi dent van de republiek het recht te verlee- ïien, de ministers aan te wijzen, het parle ment te ontbinden en boodschappen te rich ten tot de volksvertegenwoordiging, terwijl de ministers individueel verantwoordelijk gesteld worden voor him bewind. Aangaande de wetgevende macht wenscht 'de partij aan de Kamer het initiatief te ontnemen tot het doen van uitgaven. Zij Wenscht, dat de controleeren de functie van den Senaat gehandhaafd blijve. Het vrou wenkiesrecht dient te worden ingesteld, evenals evenredige vertegenwoordiging. Ten aanzien van de administratieve macht wenscht de Partij Frangais Social in het ambtenarenreglement een verbond van staking op te nemen en voorts een reorga nisatie van de administratieve lichamen Van rijk, departementen en gemeenten. De partij eischt de publicatie van de hulp bronnen, welke achter de pers staan en een ordening van het nationale productie-ver mogen. Zij wenscht ten aanzien van de landsverdediging een co-ordinatie-orgaan Voor de strijdkrachten te land, ter zee en in 5de lucht. Wat de buitenlandsche politiek betreft, is 8e partij gekant tegen het bondgenootschap met de Sovjet-Unie. De partij wenscht hech te bondgenootschappen met name met En geland. Italië. Polen, de Kleine Entente cn een doeltreffend verbod van een inmen- gingspolitiek, wat Spanje betreft Met gene raal Franco dienen officieele betrekkingen te worden onderhouden; de toenadering tusschen Parijs en Berlijn moet bevorderd Worden. De Farmans uit de luchtvaart Hun fabrieken genationaliseerd De drie gebroeders F arm an, Henry, Maurice en Dick, die tot de pioniers der Fransche luchtvaart behooren en reeds vlogen, toen de aviatiek nog in haar kin derschoenen stond, hebben zich, na dertig jaar van hun leven aan de luchtvaart te hebben gewijd, daaruit teruggetrokken. De Fransche volksfrontregeering is er n.l. toe overgegaan, hun fabrieken te nationalise ren, en de drie broers hebben geweigerd, voortaan als gehuurde krachten de groote industrie te leiden die zij zelf hebben ont wikkeld en opgebouwd. De Farmans bouwden zoowel militaire als civiele vliegtuigen. Hun vliegtuigen worden thans gebruikt in twaalf verschil lende landen, voornamelijk in de legers Van Frankrijk en de bevriende staten. het parfum der betooverende romantiek H De nieuwe Zeppelin in aanbouw (Van onzen Duitsohen correspondent). De plaats, die Duitschland in de interna tionale luchtvaart inneemt is een eervolle. En zelfs een zéér eervolle, omdat het Duit sche Rijk juist in de dagen, toen de burger lijke luchtvaart een zoo grooten omvang begon aan te nemen, geboeid lag in de kluisters van Versailles. Terwijl andere landen hun oorlogsvliegtuigen konden aan wenden om de eerste draden te spinnen van de dichte webbe, die thans de wereld omspant, zag Duitschland zich veroordeeld om onder toezicht van meedoogenlooze controle-commissies zijn vliegmateriaal' te vernietigen. Fokker,- Farman. Caproni en Handley Page waren reeds jaren lang be zig, hun in den wereldoorlog opgedane er varingen voor een nuttiger doeleinde aan te wenden, toen Claudius Dornier het er schuchter op waagde, om op den Zwitser schen oever van de „Bödensee" zijn beken de Wall-vliegbooten te gaan. construeeren. Professor Junckers beschouwde men in die dagen nog als een man met zeer gevaar lijke ideeën. Thans exploiteert de „Deutsche Lufthan sa" in samenwerking met Rusland offi cieel is de „Deruluft" ontbonden, maar in de practijk blijft ze voortbestaan een lijn, die van Berlijn reikt tot de groote Chi- neesche havens aan de Gele Zee. De mooi ste lijn van de „Lufthansa" verbindt Stutt gart via Spanje, Noord-Afrika, Brazilië, Uruquay en Argentinië met Santiago, de hoofdstad van Chili. Ruim twee honderd en vijftig maal werd op deze lijn de Atlanti sche Oceaan tusschen Dakar en Porto Na- tal, en de hoogste bergketen ter wereld, de Cordilleras de los Andes, in beide richtin gen overwonnen. In het voorjaar van 1938 tenslotte komt de regelmatige luchtlijn WarnemündeNew York via Azoren. Ongetwijfeld heeft ook Frankrijk zijn luchtdienst op Zuid-Afrika, het is echter nog niet zoo heel lang geleden, dat Frank rijk er de voorkeur aan gaf, om den over tocht van Afrika naar Brazilië door een schip te laten volvoeren, waardoor de reis van Parijs naar Buenos Aires precies twee maal zoo lang duurde als de reis van Ber lijn naar de Argentijnsche hoofdstad, na melijk zeven dagen! Wanneer de Lufthansa in het komend voorjaar regelmatig op New York gaat vlie gen, dan verricht zij zeer zeker geen groo tere prestatie dan het overvliegen van den Inid-i schen Oceaan door de American Clipper of het oversteken van den Atlanti- schen Oceaan door de Imperial Airways, want zij zal op de transatlantische route geen passagiers vervoeren, doch alleen maar Dost. Natuurlijk is Duitschland geenszins de eenige staat, die zulke enorme afstanden bevliegt. Ons eigen vaderland viert op het oogenblik de vijfhonderdste retourvlucht van Tjililitan naar Schiphol. Engeland on derhoudt een geregelde luohtverbinding met Zuid-Afrika en Australië. De Air France vliegt regelmatig op Indo-China. Minder ge weldige intercontinentale luchtlijnen liggen er tusschen Brussel en Belgisch Congo, tus schen Rome en het Italia-ansch Imp^lum. Men verüeze hierbij echter nooit uit het oog, dat een luohtverbinding tusschen het moederland en zijn overzèeesohe bezittingen oneindig veel minder moeilijkheden oplevert dan een luchtdienst op een ander land waar aan men geen pool-gemeenschap kan voorstellen, met andere woorden: een ander land, dat zelf geen voldoende materiaal bezit om den halven dienst waar te nemen en de totale opbrengst te deelen. De lijdens geschiedenis van de doortrekking onzer Indië-lijn naar Australië is in dezen een sprekend voorbeeld. In één enkel opzicht neemt Duitschland op luchtvaartgebied een absoluut uniekp plaats in: geen enkel land ter wereld kan wijzen op een geregelden passagiersdienst met luchtschepen Ten deele de dolle inval van een zelf moordcandidaat en ten deele een kermis vermaak in het begin dezer eeuw. °.i*n wa pen, dat al spoedig niet meer tegen zijn aanvallers opgewassen bleek tijdens den wereldoorlog, de utopie van een paar „Dick köpfe" zonder eenig verantwoordelijkheids besef in de eerste jaren na den vrede van Versailles, heeft de Zeppelin toch zijn bruik baarheid weten te bewijzen en ook zijn meest fanatieke tegenstanders weten te overtuigen.. De herinnering aan de verschrikkelijke rampen, welke de geallieerden -Men be leefd met hun te Versailles buitgemaakte Duitsche luchtschepen, vervaagde.' toen de „ZR ITI", de latere „Los Angelos", zijn triomfantelijken tocht van Friedrichshafen naar Lakehurst maakte. Zulks geschiedde in October 1924, toen Nungesser en Colly nog niet door hun zoo tragisoh verloopen oceaan- vlucht de wereld hadden versterkt in haar opvatting, dat het roekeloos was om den toekomstigen weg tusschen de oude en de nieuwe wereld in de lucht te zoeken. Enkele jaren later bracht de „L 127 Graf Zeppelin" de wereld in verbazing door zijn reis om de wereld en later door den eersten regelmatigen Zeppelin-passa- giersdienst van Duitschland naar Zuid-Ame- rika. De goodwill, die uitsluitend de ver dienste was van dit glorierijkste aller Duit sche luchtschepen, maakte het tenslotte mogelijk, om den beduidend grooteren „LZ 129 Hindenburg" te bouwen en in dienst te stellen od de route naar New York. Het einde van den „Hindenburg" is bekend. Na een regelmatigen tocht van Frankfort a. d. Main naar Lakehurst ontplofte het op het oogenblik, dat men het wilde verankeren aan den landingsmast en in minder dan een minuut had het vuur er slechts een chaos van verwrongen metaaldeelen van overge laten. Honderdenzeventien van de honderd- aohttien luchtschepen, die Duitschland te beginnen bij Graaf Zeppelin's „LZ I" ge bouwd had, waren niet meer Tijdens den wereldoorlog werden er 46 omlaag gehaald. Tijdens de vredesconfe rentie vernielde men er 7 moedwillig, ten einde ze niet te hoeven uitleveren. Ver sailles vermaakte er 11 aan de overwin naars. Door onweer, bedrijfsongevallen, b»- dieningsfouten of gebrek aan ervaring leden er 25 schipbreuk. Door onbekende ooi-zaak gingen er 6 ten gronde, 21 werden er ga sloopt wegens het bereiken van de ouder dom sgr ens of om andere redenen van tech nischen aard.. De ondergang yan den „LZ 129 Hindeq- AANSLAG OP EGYPTE'S PREMIER De kogels troffen geen doel Zaterdagavond heeft een jonge Egyp tische heethoofd een mislukten revol ver-aanslag gepleegd op den Egypti schen premie^ leider der Wafdisten, Na has Pasja. Vier kogels werden afgeschoten op de auto van den eerste minister, welke Nahas Pasja van zijn woning te Heliopolis naar de voorstad Sjoebra bracht, waar te zijner eere een receptie zou worden gehouden. De aanslag werd gepleegd door een Egyptenaar. De schoten vielen, toen de wagen zich in de buurt van het standbeeld van den vlieger Houillard bevond, dat in de onmiddellijke nabijheid van de woning van den premier staat. Een der kogels trof de auto 5 c.M. beneden het zijraam, doch de premier bleef ongedeerd en zette kalm zijn tocht voort De dader kon inmiddels gearresteerd worden. Men vond op hem twee rev9lvers. Het bleek een jongeman te zijn, Izzedin Abd-el-Kader geheeten. Hij was gekleed in de uniform van de Groenhemden-organi satie, welke fel gekant is tegen de Wafdis ten. Het lijkt dus op grond hiervan aanne- meiijk, dat de aanslag een uitvloeisel is van de politieke spanningen, welke zich den laatsten tijd in Egypte ontwikkeld hebben. Britsch-Amerikaansche protesten te Tokio Zaterdag hebben de Britsche en Ameri- kaansche gezanten te Tokio erop gewezen, dat Londen en Washington zich niet kun nen neerleggen bij een wijziging in de hef fing der Chineesche invoerrechten, zonder dat zij daarover vooraf zijn geraadpleegd. Deze invoerrechten dienen, zooals bekend, ter dekking van buitenlandsche leeningen, waarbij, behalve de eerste twee genoemde mogendheden, ook Frankrijk groote belan gen heeft. Het vermiste Poolsche vliegtuig Alle zes inzittenden gedood Het Poolsche vliegtuig, dat sinds Maandag j.l. is verdwenen, is Zaterdagmiddag in het gebied Sveti—Vriatsj in Bulgaarsch Macedo nië, teruggevonden. Het vliegtuig werd midden in de bergen, volkomen vernietigd, aangetroffen. Op enke len afstand vond men te midden van de wrakstukken de lijken van de drie passagiers en de drie leden der bemanning, die het toe stel had vervoerd. Het Fransche wapencomplot Ledenlijst der „Csar" thans bekend De Fransche politie heeft onlangs, bij een huiszoeking in een Parijsche hypotheekbank in de Rue de Provence, een aantal documen ten in beslag genomen, welke in geheim schrift waren samengesteld. Experts zijn thans erin geslaagd, den sleutel van dit schrift te ontdekken en de papieren te ont cijferen. De ledenlijst der „Csar"-organisatie is haar thans bekend; of daarop inderdaad belangrijke namen prijken, vernemen wij nog steeds niet. De politie houdt zich nog steeds bezig met het verhooren van weinig bekende personen; haar vangsten schijnen weinig interessant te wezenl EEN RUHR—OOSTZEE-KANAAL? Het volgend jaar zal, naar Havas meldt, begonnen worden met den aanleg van een groot kanaal, dat 't industriegebied van dc Ruhr zal verbinden met de Oostzee. Dit ka naal zal- Hansa-kanaal genoemd worden. Het moet over zes jaar gereed zijn. Het zal dan mogelijk zijn om snel de steenkool uit het Ruhr-gebied naar de Oostzee te vervoeren. In Duitsche economische en indust rieele kringen hoopt men op deze wijze de con currentie vian de Britsahe steenkool te be strijden. burg" werd echter reeds niet meer gevolgd door de klaagliederen der pessimisten, die de idee van het liohter-dan-die-luoht wil den opgeven. In tegendeel, men sprak nv»r niets anders dan dat de oorzaak van de ramp moest worden weggenomen.. Er wordt helium gebruikt Het nieuwe luchtschip, waarvon nie mand nog precies weet, welken naam het behoudens „LZ 130" zal dragen wordt geheel in den stijl van het verongelukte ge bouwd, want reeds bij den „Hindenburg" had men rekening gehouden met het ge bruik van helium. Alleen de indeeling der passagierskajuiten heeft een wijziging onder gaan. Het aantal cabines moest men van vijftig op veertig reduceeren en deze liggen thans zoo. dat voortaan het daglicht naar binnen valt. Door een andere verdeeling der beschikbare ruimte kan zoodoende reke ning gehouden worden met den wensch van vele passagiers. De lengte der „LZ. 130" bedraagt 240 me ter en zijn grootste doorsnee 41,2 meter. De indeeling der motoren is dezelfde als bij het verongelukte luchtschip en deze worden ook ditmaal geleverd door de Daim- ler-Benz-Werke te Untertürkheim. De hoog ste prestatie der machines wordt op 4200 P.K. getaxeerd. De gondel voor den kapitein en de bemanning wordt in den boeg onder het luchtschip gebouwd, het voorste gedeel te hiervan biedt plaats aan den kapitein cn den stuurman, terwijl de overige ruimte voor de navigatie bestemd is. Omtrent de nieuwe helium-vulling lieten wij ons van bevoegde zijde het volgende ver tellen: in 1895 ontdekte men tijdens 't bestu- deeren van de zon een op aarde onbekend gas. dat naar zijn karakter helium, dat wil zeggen zon genoemd werd. Wat later stelde men vast, dat zich ook 80 tot 100 K.M. boven de aardappervlakte helium bevindt. Produc tieve heliumbronnen vond men vrijwel uit sluitend in de Vereenigde Staten en Canada. Dit edele gas is absoluut onbrandbaar en dus de ideale vulling voor luchtschepen Reeds 1917 liet de Amerikaansche regeering de ,.C7" hiermee vullen en het resultaa t was bevredigend. Uitvoer werd direct wettelijk verboden en zoodoende moesten alle lucht schepen in andere landen met waterstofgas gevuld worden. Thans is men hierop terug gekomen en zal men dus tegen betaling van een half millioen mark het nieuwe lucht schip met helium kunnen vullen. Een abso luut luchtverkeer van land tot land wordt hierdoor mogelijk gemaakt en begin 1938 zal de „LZ 130" zijn eerste vlucht kunnen on dernemen! De Japansch-Chineesche oorlo{ TSJINKIANG TWEEMAAL GEBOMBARDEERD Japanners eischen verhaling van Britsche schepen PrincipieeleJapansche controle J—NE Japansche luchtmacht heeft twee maal de stad Tsjinkiang, die op 80 km ten Oosten van Nanking aan de Jangtse ligt, gebombardeerd. De 130 bommen, die op de stad terechtkwamen hebben, naar United Press verneemt, talrijke slachtoffers gemaakt en groote schade aangericht. Een der projectielen kwam terecht op een drpvenden Brit- schen aanlegsteiger. De voorhoede van 't Japansche leger rukt thans op naar Sjansjau, gelegen op circa 100 km van Nanking. De comman dant van het garnizoen te Nanking, generaal Tang Sjeng Sji, heeft den nog in deze stad achtergebleven buitenlan ders aangeraden, zoo mogelijk naar een veiliger plaats te vertrekken met het oog op de mogelijkheid, dat de door den strijd opgewonden Chineesche troepen bij een eventueelen terugtocht te Nanking onlusten zouden kunnen veroorzaken. De generaal heeft den vreemdelingen evenwel beloofd, indien zij achterblij ven, voor hun veiligheid te zullen zorgen. Wat den strijd bij Hongkong betreft: de schade, die de Japansche bommenwerpers gisteren aan de spoorlijn KantonKauloer. hebben toegebracht, is van dien aard, dat 't treinverkeer tusschen Kanton en Hongkong thans is stopgezet, omdat een der grootste spoorbruggen geheel is vernield. Domei verneemt „uit buitenlandsche krin gen te Shanghai", dat Sovjet-Rusland tot nu toe 300 militaire vliegtuigen aan de Chi- neezen heeft geleverd. Deze levering zou geschied zijn overeenkomstig een der ge heime artikelen van het tusschen beide staten gesloten non-agressie-pact. Reeds 170 van deze toestellen nemen aan de gevech ten deel. Er zouden onderhandelingen ge voerd worden voor de levering van nog 200 andere vliegtuigen. De Britsche-.Tapansche spanning te Sjai hai is, naar Domei meldt, plotseling tooj nomen, omdat de Japansche militair door bemiddeling hunner diplomatieke vf tegenwoordigers tot de Britsche autorit ten aldaar een krachtig vertoog hebben i richt, waarbij zij eischen, dat zes Britse stoomschepen, die hij Tsjinkiang op d Jangtse tusschen duizenden Chineesche jc ken liggen, op een andere plaats vj anker zullen gaan. Het zou den schijn ku nen wekken, zoo meenen de Japanners, i deze ligplaats opzettelijk gekozen is om jonken tegen bomaanvallen te beschermt Volgens de ■„Asahi Sjimboen" heeft de Japansche legerleiding zelfs ver klaard, dat, indien de schepen niet bin. nen een bepaalden tijd naar elders zijn vertrokken, de Japanners zonder aarzc- ling tot een bombardement op de jon ken zullen overgaan, ongeacht de aan wezigheid van de Britsche schepen De Japansche pers wijst er op, dat deze jonken de Chineesche troepen van levensmiddelen en munitie voorzien. „Principieele controle" Inmiddels hebben de Japanners het In internationale concessie gelegen bureau i de Chineesche perscensuur overgenomi Ook de Chineesche telegraaf- en radio; bouwen, eveneens in deze concessie geleg, zijn in Japansche handen overgegaan. 0 middellijk daarop legde het Chineesche p soneel het werk neer, zoodat de dienst na halfvijf 's middags niet. meer functio neerden. Alleen de radioposten van buitt landsche maatschappijen functionneei nog en zijn ongemoeid gelaten. Wat de overneming van den Chineescli douanedienst betreft, heeft de Japanse woordvoerder te Shanghai verklaard, dal hier gaat om een „principieele control! Hij nam voorts stelling tegen de van Bi sche zijde geopperde vrees, dat de Jap! ners zich met de overmaking van de o brengst der douanerechten zouden belast! Japan, zoo zeide hij, heeft reeds vroe; verklaard, dat het rekening zal houd met de rechten van andere mogendhed; BOMMENWERPERS BOVEN MADRID Te Colmenar vijftig dooden Zondagmiddag heeft een escadrille recht sche vliegtuigen een poging gedaan om Ma drid uit de lucht te bombarcleeren. De vlie gers moesten, toen het afweergeschut werd in werking gesteld, overhaast de vlucht ne men. Zij hebben daarop op 32 K.M. ten noor den van Madrid het stadje Colmenar Vejo onder vuur genomen en grootendeels ver woest Volgens de laatste berichten zijn er vijftig dooden en meer dan honderd gewon den. Dat het aantal slachtoffers zoo groot is. wordt voornamelijk toegeschreven aan hei feit, dat Colmenar geen goede bomvrije schuilplaatsen had. Zoo kwam een bom in zulk een schuilplaats terecht en doodde er op een na alle 32 menschen die daar hun toevlucht hadden gezocht. De eenige, die er nog het leven had afgebracht, is zwaarge wond. Dit optreden van de witte luchtmacht, die in de laatse dagen een groot aantal dorper in de omgeving van Madrid met bommen heeft bestookt, schijnt er op te wijzen, dat de nationalisten binnenkort het lang ver wachte offensief zullen ontketenep. Ook aan het Aragonfront is weer meer activiteit te bespeuren, vooral in den sector van Huesca, waar de witte artillerie voortdurend de roo- de troepenconcentraties bestookt. Sjeik Saadi is terechtgesteld Nieuwe bom-aansla gen te Jeruzalem Zaterdagochtend is de Arabische sjeik Farhan es Saadi in de gevangenis van Acco door den strop ter dood ge bracht Dit is het eerste doodvonnis, hetwelk ingevolge de wijziging van een der nieuwe militaire gerechtshoven is voltrokken. De Sjeik heeft zijn lot onbewogen ondergaan. Een uur na de terechtstelling is zijn lijk naar Jenin, zijn geboorte plaats, overgebracht Sjeik Farhan es Saadi was men zijn baard en zijn 1.80 meter lengte, het typische voor beeld van een Arabischen nomade. Van 1918 tot 1928 had hij deel uitgemaakt van de Palestijnsche politie en het zelfs tot rang van sergeant gebracht Later voe; hij zich bij de ontevredenen, die zich aan SyrischPalestijnsche grens ophielden, stelde zich onder den Syrischen leider s) Izzed Din al Qassam. Sjeik Farhan Saadi, die den bijnaam had gekrej van „Palestina's vijand nummer stond bekend als een uitnemend sche schutter. Vooral met de revolver wist om te gaan. Hij had o.a. een moord op Joods ch en politie-brigadier en een over op Britsche soldaten, die aan het baden 5 ren, op zijn geweten. Een van de twee tegelijk met Sjeik F han es Saadi gearresteerde Arabieren door den krijgsraad, die thans zijn zitting verdaagd heeft, vrijgesproken. Twee bom-ontploffingen hebben Zaterd in Jeruzalem weer onrust verwekt. Een b ontplofte in de buurt van de Amerika; sche kolonie en was blijkbaar bestemd vo een passeerende politie-auto. Hoewel de Bi sche soldaten onmiddellijk toeschoten, i de dader tooh kans om te ontsnappen, andere bom explodeerde op King Geor Avenue, een van de straten, die op Zaterd het drukst bevolkt zijn. Als door een wond kreeg geen der wandelaars letsel. Gedekt door de duisternis van den nac heeft men enkele malen gepoogd de politi posten van de Joodsche kolonies Sedjerai Kerkoer te overvallen. Deze pogingen werd! echter verijdeld door versterkingen, die t Haifa ijlings naar de bedreigde punten vu ren gezonden. Te Haifa zelve heeft de polit vijf personen gearresteerd, die ervan I schuldigd worden Joden te hebben aans vallen. Te Jaffa zijn door de politiemanni tal van communistische pamfletten in slag genomen. Uit Haifa wordt voorts nog bericht, dat e politie-auto in de heuvels bij Nazareth e aan een .Toodschen eigenaar toebehoorendi vrachtwagen uit een hinderlaag heeft gerf De politie auto was zelf aan een zwaar f weervuur blootgesteld. Van twee kant werd op den wagen geschoten, waarbij fc Britsche politieman ernstig werd gewon! PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BELEVEN NIEUWE AVONTUREN door G. TH. ROTMAN Bleek van ontzetting maakten Sinter klaas en zijn knecht maar gauw, dat zij Pa's kamer uitkwamen. Zij beseften niet. dat de „verrassingen", die zij d?.n armen man bereidden, nóg grooter zou den worden. Jantje was namelijk zoo dom geweest, het touwtje, waaraan de inktflesch hing, om de kurk te binden. Wat daérvan de gevolgen waren, zul je later hooren. 10 Intusschen zaten de Sint en zijn knee! al op het dak. Er was een platje, was langs de keuke-nschoorsteen liep en wal het niet al te gevaarlijk was. Tem Jantje een pond groene zeep, netjes papier gepakt, gereedhield, liep Piel den fonkelnieuwen bezemsteel in d( schoorsteen glijden. Een briefje hingi aan: „Voor Pleuntje, van de Sint". i(Wordt Woensdag vervolgd)-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2