cuocfc orüiA vxoumn c ONRADS ENFA DE BESTE BORSTPLAAT K&G Afstand doen van zichzelve De Federatie van Christelijke Vereenigin- gen van en voor Vrouwen en Meisjes is bezig imet het uitgeven van een brochure-reeks „Onze Verantwoordelijkheid", waarin op rus tige, welo ver legde wijze de vragen worden behandeld, welke in dezen tijd onze aandacht bezig houden. Deze brochures zijn niet in den handel, (waarom niet?) maar men kan ze bestellen bij het Federatiebureau, Heeren straat 40, Utrecht. Mevrouw M. H a r t ge r i nk-K o o m wijdde in deze serie een geschriftje aan het onderwerp: „Meisje en Vrouw zijn", waarin niet alleen het accent valt op het ondersoheid in aanleg en gaven van man en vrouw en van de vrouwen onderling, doch waarin men verder menig behartenswaardig woord aan treft, dat in ruimen kring verdiende gelezen •te worden. We missen de gelegenheid, op deze plaats op deze brochure verder in te gaan, dooh willen er gaarne een enkele bladzijde uit lichten, als ter kennismaking. „Het huwelijk", zoo schrijft Mevrouw Hart- gerink terecht, beteekent voor de vrouw, veel meer dan voor den man, een afstand -doen van zichzelve. Zelfs lichamelijk wordt ze ge durende langere perioden volkomen in beslag genomen. Wie een kleintje wacht, wie jonge kinderen te verzorgen heeft, is over zichzelf geen baas en kan zelfs met eigen dringende behoefte aan rust of ontspanning geen re kening houden. Ongemerkt loopt ze gevaar, een echte huissloof te worden. Als de om standigheden er zoo toe leiden, vindt ieder en zij zelf in de eerste plaats, dat heel natuur lijk. Hier kan nog heel wat verbeterd worden, wanneer man en kinderen de huiselijke be zigheden der moeder meer tellen als echt werk, en als aan den anderen kant man en vrouw beide begrijpen, hoeveel rijker het samenleven zal zijn, als de huismoeder be langstelling houdt voor, en in aanraking blijft met, hetgeen in de buitenwereld omgaat. Tenslotte zijn het ook hier de po sitieve eigenschappen der vrouw, die haar de plaats in het gezin hebben bezorgd, welke zoo licht in die van een huissloof ontaardt: toewijding, geduld, zin voor huiselijkheid, smaak om de omgeving gezellig te maken, het aanvoelen van de behoeften en stemmin gen der anderen. Wanneer iets haar ontroert met blijdschap of droefheid, dan denkt ze niet meer dat ze al zooveel gedaan heeft en dat ze juist iets heel anders gewild had, maar ze is er geheel „in" en daardoor komen van zelf alle huisgenooten met hun belangen en nooden tot haar en wordt er van haar vaak meer geëischt dan van den man. Niet omdat ze voor niets beters deugt of in niets anders 'belang kan stellen, gaat de vrouw geheel op in haar gezin, maar omdat het haar aard is, zich geheel te geven aan de taak, die ieder •uur tot haar komt." NUTRICIA- KINDERMEEL Vuile koperen voorwerpen kunnen wor den opgeknapt door een halve citroen in zout te doopen en ze daarmee stevig te wrij ven. Het verdient aanbeveling daarna met een gewoon poetsmiddel na te poetsen. 7Icmxiwestkm Jongenshemd en broek Deze kleedingstukken worden gebreid met stalen breinaalden no. 11. 15 sf. is 7 cJVI. 8 ribbels is 5 c.M. hoog. Hemd: Benoodigd 185 gr. Everlasting. Steeds r. breien en de le st. afhalen. O p- zetten: 90 st. Brei hierop een boordje van 4 n., 1 r., 1 a., en vervolgens 60 ribbels (120 n.). Nu begint men aan het split en de m. onder de arm. Brei de 2e en 3e st. tesamen en brei recht door tot men 46 st. op de naald heeft. Zet de overige 43 st. op een hulppen. Op deze 46 st. 5 ribbeltjes breien; bij het 6e ribbeltje aan het begin van de naald de 2e en 3e st. samenbreien en bij het 11e rib beltje evenzoo. Brei dan verder tot het split 15 ribbeltjes is. Kant nu 3 st. voor het arms gat af. Brei op de nu 41 st. 13 ribbeltjes, zoo- dat het split nu 28 ribbeltjes lang is. Nu vanaf het split 15 st. afkanten; er blijven nu dus 26 st. over. Minder nu om de andere naald aan de halszijde 1 st. weg tot er 20 st. over zijn. Brei daarop nog 4 ribbeltjes en meerder dan weer om de andere naald aan de hals zijde 1 st. tot er weer 24 st. zijn. De st. laten staan en de andere helft bij werken. Daarvoor nu 4 st. opzetten en dan de 43 st., die op de hulppen staan er bij- breien, totaal dus 47 st., doch minder aan het eind van de naald 1 st. weg, zoodat er 46 st. zijn. Brei nu nog 15 ribbeltjes, maar minder FA.C.W. MUISDEPUY DIERGAARDELAAN 34b Tel. 54145 GESCHENKEN voor de a.s. feestdagen, o.a. GOBELIN. Groote verscheidenheid DAMES HAND WER KEN DAMES, Hebt U reeds geborduurd met onze indanthren ge- verfde Glanzende en Matte Mouliné? U zult verrukt zijn over het effect N.V. „ARTSILK"- BREDA bij het 6e en 11e ribbeltje 1 steek weg (onder armsgat). Kant nu 3 st. af en brei nog 13 ribbeltjes. Vanaf het split 15 st. afkanten en de hals en schouder breien tegenovergesteld aan de andere helft, dus tot men weer 24 st. heeft. Bij deze 24 st. nog 30 opzetten en dan de 24 st. van de andere schouder er bij nemen. Men heeft dan 78 st. Hierop 20 ribbeltjes breien, maar bij de laatste 6 naalden aan het begin van de naald 1 st. bijmaken, zoodat men nu 84 st. heeft. Nu verder om de 5 ribbels er aan weerszijden 1 st. bijmaken, tot men weer 90 st. heeft. Hierop 60 ribbels breien, dan weer 4 pennen, 1 r., 1 a. Afkanten, Het afmaken: Naai de zijnaden dicht, haak de armsgaten om met 3 t vasten in heen en weergaande toeren. Naai de 4 st. van het split aan de binnenkant vast en haak 1 toer vaste langs het ondersplit, langs de hals en langs het voorsplit. Haak langs het voorsplit nog 4 rijtjes vaste, maak in het 4e rijtje 2 knoopsgaten (31 en 3 overslaan van onderen) en boven aan 51 voor het knoopsgat, haak verder om de hals, keer bij het ondersplit om (dus hierlangs niet meer haken) en haak langs de hals en het bovensplit, weer omkee- ren, langs split en hals: steeds 1 lus opnemen en steeds vasten. Naai een reepje stof tegen het ondersplit en naai 3 knoopen aan. Broek: Benoodigd 225 gram Everlasting. Opzetten 110 st. voor de le helft. Brei 10 st. en keer om, brei terug. Brei 20 st. en brei terug, vervolgens 30 st. en terug tot alle ste ken verbruikt zijn. Brei dan verder recht door maar meerder aan de korte kant van het werk bij elk 4e ribbeltje (8e pen) 1 st. en ga zoo voort tot men aan de korte kant 32 ribbeltjes heeft. Men moet nu 118 st. hebben. Brei dan 18 ribbeltjes zonder meerderen. Hieraan wordt later het kruis genaaid. Brei dan nog 28 ribbeltjes maar minder bij elk 2e ribbeltje aan het begin en eind der pen 1 st weg: als de 28 ribbeltjes af zijn, moet men 9( st. over hebben. Nu nog 3 ribbels, dan 4 naal den 1 r., 1 a. en afkanten. Dit is de helft van de broek; de andere helft wordt op dezelfde manier gebreid, maar tegenovergesteld. De boord bestaat uit 2 gelijke deelen. Deze wordt gehaakt in vaste st. in heen en terug gaande toeren; telkens 1 lus opnemen. Zet 11 1. op le toer: 10 v. (1 1. voor het omkeeren). 2e toer: 10 vaste en 11 1. er bij opzetten; omkeeren en 20 v. haken (dit is de 3e toer). 4e toer: 3 v., 31 (voor het knoops gat) van onderen 3 overslaan, verder door haken en er 11 1. bij opzetten. 5e toer: 30 v. omkeeren. Zoo doorgaan tot men 50 v. heeft. Zet er nog 651 bij op en haak nu over de geheele breedte, nog 12 toeren op. In de 4e toer van het achtergedeelte (dus niet aan kant van de punt) 1 nestelgaatje. Maak de 9e toer weer een nestelgaatje, boven het andere, in de achterkant, en maak aar voorkant in de punt een knoopsgat. Haak de andere helft van de boord even zoo, maar laat de knoopsgaten weg. Naai de pijpen dicht (van onderen te beginnen tot de 10 ribbeltjes x) laat deze 18 ook open de achternaad en laat ook van boven een eindje open voor het splitje; haak dit splitje even om met vaste steken en rijg door de nestelgaatjes een gedraaid koordje. Naai het kruis er in (dat gebreid wordt van 24 st. en 18 ribbeltjeshoog), naai het voorsplit een eindje over elkaar, haak dit ook even om met vaste st. Haak langs de schuine kant van de 2 boordjes een toer vasten om een beter loop te krijgen. Naai een bandje of reepje stof tegen het achtersplitje en ook een bree der reepje tegen de beide kanten van het voorsplit. Knip een boord, volgens model van de ge haakte, van stof en naai dit er tegen. Maak er de knoopsgaten en nestelgaatjes in en haal daar een bandje door; naai de knoopen Haak 2 bandjes van 361 en daarop 2 toer vasten; ze worden aan de boord bevestigd aan de bovenzijde, voor de bretels door te halen. t Deze beschrijving is geheel op Everlasting berekend en voor de leeftijd van boven 12 jaar. SPECULAAS: 250 gram bloem, 125 gram boter, 250 gram suker, 2 theelepels specu laaskruiden, 1 theelepel dubbelkoolzure soda, 1 ei, 500 gram gehakte amandelen. De bloem wordt in een kom gezeefd, alle andere bestanddeelen er aan toegevoegd en flink dooreen gemengd. Het deeg wordt op een beboterd bakblik gelijkmatig uitgestre ken, in een warme oven gezet en daarna in stukken gesneden. BORSTPLAAT: 250 gr. suiker, 1 d.L. water, 250 gr. poedersuiker, eenige druppels es sence, koffieextract of likeur. De suiker wordt in een pannetje gedaan imet zooveel water, dat de suiker juist vochtig is, laat de suiker smelten en tot stroop in koken, zoover tot een druppel van de lepel een knopje vormt. Nu wordt bij lepels tegelijk zooveel van de gezeefde poedersuiker toege voegd, tot een dikke massa verkregen wordt, die nog net uitgegoten kan worden. Op een glad papier zijn borstplaatvormen, die met water vochtig gemaakt zijn, gezet. Hierin wordt de stroop gegoten; zoo gauw de bovenkant van de borstplaat droog wordt, wordt ze verlegd en omgekeerd om de onder kant te laten drogen. Daarna wordt ze voor zichtig uit de vorm genomen. Voor chocoladeborstplaat wordt de cacao dadelijk met de suiker meegekookt. Voor MARSEPEIN: 250 gram zoete amandelen, 250 gram poedersuiker, rozenwater, 1 d.L. water, poedersuiker. De gepelde en gemalen amandelen vermen gen met een paar lepels water en 250 gram poedersuiker; dit al roerende verwarmen tot er aan een natgemaakte lepel niets van het deeg blijft hangen; er dan een weinig rozen water aan toevoegen. Het deeg uitrollen op een met poedersuiker bestrooide plaat en het nog eens met wat poedersuiker bestrooien. Er dan allerlei vormen van maken en deze in een lauwe oven of op een hoekje van het for nuis op een met wat poedersuiker bestrooid papier laten drogen. PEPERNOTEN: 4 eierdooiers, 200 gr. suiker, 200 gr. bloem, een paar lepels stroop, een lepel boter, zout, peper, noot, kaneel. De eierdooiers kloppen met de suiker, daar bijvoegen de bloem, de stroop, de boter, het zout, de peper, de noot van balletjes maken en in bruin bakken. BANKETLETTERS: 100 gr. bloem, 100 gr. boter, halve d.L. water, 100 gr. amandelen, 10 stuks bittere amandelen, 100 gr. poeder suiker, water, 1 ei. Het deeg wordt bereid als bladerdeeg: twee derde gedeelte van de bloem wordt in e^n kom gezeefd, hierin wordt de helft van d< boter met een mes tot kleine stukjes gesneder en met een weinig water tot een bal ge vormd. Deze bal wordt op de deegplank met de deegrol, die beide met bloem bestrooid zijn, uitgerold. Zoodra het deeg uitgerold is. worden er weer kleine stukjes boter op gelegd, de lap deeg in drieën gevouwen en weer uitgerold, zoolang tot de boter en de bloem, die gebruikt wordt om de plank en het deeg mee te bestuiven, opgebruikt zijn. Vervolgens moet het deeg een kwartier rusten en wordt het weer uitgerold om verwerkt te worden. De amandelen eenige keeren malen, nadat gepeld zijn, zoodat ze zoo fijn mogelijk zijn, dan worden ze met de suiker vermengd met zooveel ei, geklopt met water, dat er rolletjes van gemaakt kunnen worden. deeg wordt nu uitgerold tot een lange reep van een rijksdaalder dikte, die gelijk gesneden word. op 10 c.M. dikte. Op deze reep worden in het midden de rolletjes aman delpers gelegd, de reep wordt dichtgevouwen het deeg met water op elkaar geplakt. Nu kan de letter naar wensch gevormd worden, de uiteinden met water dichtgeplakt, de let ter wordt met geklopt eigeel en water van boven bestreken en op een met bloem be- trooid bakblik in een heete over met onder- warmte gebakken. Groote Markt No. 8 ROTTERDAM HANDWERK-BEN00DIGDHEDEN ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON Nr. N938: leuke kazak, te vervaardigen van bedrukte zijde. De rok valt zeer klok kend. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 centimeter breedte. Het patroon is te verkrij gen in maat 44: bovenwijdte: 102 centimeter; taillewijdte: 86 centimeter en heupwijdte: 110 centimeter. Door het al of niet aanknip pen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs: 26 ets. plus 4 ets. voor porto- en ad ministratiekosten. Nr. N944: voor dezen keurigen regenmantel heeft men 3 meter waterdichte stof of gabar dine noodig van 130 centimeter breedte. Hét patroon is te verkrijgen in maar 42: boven wijdte: 96 centimeter; taillewijdte: 74 centi meter en heup wijdte: 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuun Prijs 26 ets. plus 4 ets. voor porto- en ad- minis tr atiekosten. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij: „De Mijlpaal", Singel 91, Am sterdam, centrum. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro: 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk "ver zocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk1 op te geven. Men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de verzending. Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijzen zijn dan: nr. N938: 40 ets. en nr. N944: 85 ets. per stonk. Verder leveren we niet alleen patronen van de gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van deze patro nen naar maat zijn: een mantel: 85 ets.; een japon: 70 ets.; lin gerie en kinderkleeding: 45 ets.; blouse: 40 ets.; en rok: 35 ets. per stuk. N.B. Wij maken er onze lezeressen op attent, dat toezending der gewenschte pa tronen zoo spoedig mogelijk na binnenkomst der bestelling geschiedt! ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U he' voordeeligst bij. STOFFEN HUIS J. M0NNICKENDAM, HOOGSTRAAT 351 HOEK SPUI - ROTTERDAM Ook kunt U Uw japon laten knippen voor 1.knippen en rijgen 2.Mantel knippen 1 2.—; knippen en rijgen 3.— Japon geheel gemaakt f 7.50. Nieuwste platen ter inzage. Een oostersche bruidswerver Hij was een man uit Damascus, die oude, schoon gelegen stad in Syrië, die ook nu nog, gelegen in haar welbewaterde oase, een ver rukking vormt voor al degenen, die met s chapen, geiten en kameel en als nomaden door de steppen trekken, - weinig gewend zij zijn aan het speelsche geklater van een stroomende beek. en de weligheid van wel bereide tuinen en akkers. Zijn naam was Eliëzer, waarin men, zoo men de taal het Oude Volk verstaat, een belijdenis leest, namelijk dat God een Hulp is. Ongetwijfeld was deze man, den „oudste van Abrahams huis", die regeerde over al wat hij had, tevens een van diens „onderwezenen", waar over het levensverhaal van den grooten aarts vader spreekt. Oorspronkelijk had zijn heer hem zelfs bestemd tot zijn erfgenaam, want sinds tientallen van jaren zwierf de patriarch rond door Palestina, meestentijds in de step pen van het zuiden, en terwijl zijn have goed vermeerderden, had hij geen zoon opvolger. Wie kan zich heden ten dage nog indenken de eenzaamheid en afgeslotenheid van zulle een nomadiseerend bestaan, zich groepeerend rond de wijd uitgespannen, vai zwart geitenhaar geweven tent, de loss< woning, die van oord tot oord op kameelen rug werd voortgedragen? Abrahams reisroute heeft zich van etappe naar etappe als door het bouwen van altaren afgeteekend, levend blijk van het diepe Godsgeloof, dat in zijn hart liohtte. Had hij voor dien God niet zijn land verlaten en zijn maagschap, om in onge ziene verten te trekken? Hoe geheel had de vader der geloovigen alles achter zich gela- teh, wat de Alilerhoogste van hem gevraagd had. Eerst na het verhaal van Izaks offei lezen wij voor het eerst van een boodschap per uit het oude vaderland, die tijding bren gen komt over familie en verwanten. Wat zal die reiziger, die uit den horizon opdoemde, den helderen, tintelenden einder van hel lichte Palestijnsche land, met eere zijn ont vangen door den herdersvorst, die prinselijke gastvrijheid wist te verleenen, zelfs aan vreemden die onder de schaduw van zijn tentent wilden verwijlen. Maar Abraham was zijn broeder Nahor niet vergeten, en na Sara's dood, toen hij reeds meer dan zestig jaren in den vreemde had omgezworven heeft hij nieuwe aanleiding, den blik naar het oude Mesopotamia te richten. Zijn eigen ge neratie, sterk a de eiken van Mamre, waar onder hij zoo gaarne verwijlde, was aan het heengaan; een nieuw geslacht moest worden gebouwd. Zoo moest dan Eliëzer trekken, als een bruidswerver, om naar de zede van het oosten een bruid te erlangen voor den zoon van zijn heer. Zulk een bruidskeuze bij procuratie is ons heden ten dage vreemd, ons westerlingen vooral, die zulk een waarde hechten aan onze individualiteit, die zoo weinig, vergeleken bij vroeger, den band onderhouden tusschen ge boorteplaats en oude vrienden. De moderne menschheid heeft voor een aanzienlijk deel ook deze vastheid verloren, die aan het ge slacht en de eigen tradities en zeden. Maar oudtijds was dit anders. Men kende elkander van vader op zoon, men voegde zich naar de overleveringen en de lotsbestemmingen van zijn geslacht; families en stammen hadden toen nog iets weg van oude, stoere boomen, geworteld op de plaats, waar zij eenmaal ont stonden. Zij waren ook in dit opzicht als boomen, dat men hun nakomelingen aan hun voorkomen, hun gedragingen en kleed ing kende, gelijk men de vruchten gemakkelijk onderscheidt van eenerlei herkomst. Voor Abraham was de bruidskeuze, waar het zijn zoon Izak betrof, wel bijzonder moei lijk. Hij was door zijn bestemming voortge dreven, ver van huis; hij- mocht niet terug- keeren, vanwaar hij uitgegaan was, en al hadi hij gemogen, was zijn zware veébezit, reeds ten tijde van zijn neef Lot zóó groot, dat het land het nauwelijks droeg, niet een extra belemmering voor zulk een verren, moeizaam vorderenden tocht. Zoo moest dan Eliëzer gaan als afgezant om uit het oude stamhuis, dat hij beproefd had en kende, aan zijn zoon Izak een bruid toe te voeren. En daar trekt dan de karavaan over de heuve len naar het noorden; de stoet der tien ka- meelen, beladen met leeftocht en met ge- schenken, zonder welke men naar oud-Oos- i tersche zede kwalijk kan vorderen, verdwijnt in een laatste opwervelende stofwolk reeds uit het gezicht. Abrahams „onderwezene" heeft het met den j eed, dien zijn heer hem afvorderde, niet licht I genomen. Hij zal de taak, hem opgedragen, naar eer en geweten volbrengen, doch weet zich ook ontslagen van zijn verplichtingen, zoo de omstandigheden en de menschen hem tegen mochten zijn. (Wordt vervolgd) TARIEVEN MOGEN WIJ NIET PUBLICEEREN 1 U moogt ze wel aanvragenl Ons motto is: „PRIMA en GOEDKOOP 1" STOOMWASSGHERIJ „PIET HEIN" W. O. VAN SLAGMAAT Telefoon 32257 VOORHAVEN 80 ROTTERDAM ..INDIAN" Beste In Kwaliteit Laagste in prijs 10 laar schrifteL garantie. Imp.: M. J. DERKSE, Den Haag: Amsterd. Veer kade 18 Telefoon 112887 LATEXO ELASTIEK Vervaardigd van de orig. gespoten Lactron rubberdraden. Vernieuwing onnoodig. HAVERMOUT VlUGKOKEND Kwaliteit 't HOOGST en prijs 't LAAGST K.V. KON. PELLERIJ „MERCURIUS" - W0RMERVEER. maakt gij zelf zuiver en goedkoop j evenals Likeuren, Limonades, j Punchsiroop enz. met de bekende j NECTAR-ESSENCES verpakt in fleschjes 25 cents met receptenboek. Verkrijgbaar bij drogisten enz. Verlang j uitsluitend het merk „Nectar"." EEN HAARVERF, ff DIE PRACHTIG VERFT W X» k EN LANG HOCDTt t~.\ IX N V\' INSTANTO VITB Is de C volmaakte haarverf voo», x-5- grijs Haar en tevens ben goede vriend van de oer- f y manent. U behoeft bang I Uke voor lee- de klein a. MBSKER. die O met INSTA*- TO VITB verkrijgt zijn Vraag^Uw kapper IN- j STANTO VITE. maal! i weiger ronder aarzelen alle andero mer INSTANTO VITB. Imp.J r loerlaan 241. Den Haag STOOMWASSCHERIJTh.BONIBEKE OOSTMAASLAAN 239 Teletoon 52545 ROTTERDAM Wij WASSCHENenSTOOMEN ALLES! UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE [.V. Kanis Gnnnlnk, Importeurs, Kampen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8