STADSNIEUWS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 1WEEDE BLAD PAG. Ned. Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" Viering van het eerste lustrum tier Leidscke afdeeling De afdeeling Leiden der Nederland- sche Vereeniging E.H.B.O. heeft gister haar eerste lustrum gevierd mev een receptie en een feestavond en zij zal deze viering Zaterdag afsluiten met nationale wedstrijden in de Stadsge hoorzaal. De receptie De receptie werd gistermiddag gehouden in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia", waar het voltallige bestuur mev een tweetal der docenten aanwezig was om de gelukwen- schen in ontvangst te nemen. Rond de be stuurstafel prijkten een aantal bloemstuk ken, door bevriende vereenigingen aange boden. De eerste felicitaties werden aangeboden door den voorzitter van de Lustrum-commis sie. den heer C. van Muyen namens deze commissie. Met eenige hartelijke woorden huldigde spr. de bestuursleden voor hun werk in de Vereeniging, waarna hij alle be stuursleden en ook de docenten de bestuurs- penning der Vereeniging aanbood. De voor zitter der afdeeling, de heer J. L. Questroo, sprak eenige woorden van dank en bracin' ook hulde aan de Lustrum-commissie vóór haar omvangrijk werk van de laatste maan- den. Onder degenen die daarna hun gelukwen- schen kwamen aanbieden bevonden zich: de rector-magnificus der Leidsehe Universiteit, prof. dr. J. A. J. Barge, de secretaris van curatoren <der L. U., mr. P. J. Idenburg, de directeur van het Academisch Ziekenhuis, voorzitter der plaatselijke afdeeling van hev Roode Kruis, Dr. H. H. Maas, en de secreta ris dezer Vereeniging, de heer Moons, de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, de inspecteur van politie, de heer K. W. Wijk. de voorzitter der Vereeniging „Koninginnedag", ir. Lindenbergh, de voor zitter der 3 October-vereeniging, de heer W v. d. Laan, de voorzitter en de secretaris van de Eerste Leidsehe E.H.B.O.-brigade, dr. Renaud en de heer Steenhuizen, het colle gium van het Leidsch Studentencorps, de directeur van den Gemeentel. Geneeskun digen Dienst, dr. M. D. Horst, de dokteren Liezenberg, Navis, Belgraver, Ruwhaak en vele anderen. De feestavond De feestavond, die in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden voor leden en genoodigden, droeg een uiterst gezellig karakter. Maar voordat men'zich geheel aan de vroolijkheid gaf hadden enkele plechtig heden plaats. De avond werd geopend door den voorzitter der Lustrum-commissie, den heer C van Muyen, die tot alle aanwezigen een hartelijk welkom sprak, in 't hij zonder tot. den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, tót de vertegenwoordigers der 3 October-vereeniging en van de vereeniging „Koninginnedag", alsmede tot de leden van het Collegium van het L.S.C. Spr. bracht dank aan de autoriteiten die zoo bereidwil- lig waren in het eere-comité zitting te ne men en aan de praktiseerende artsen, die het aanbieden van een vaandel hebben mo gelijk gemaakt. Spr. wees er voorts op, dat in de vijf afgeloopen jaren en dat mag toch gevierd worden het fundament is gelegd voor een goede Eerste Hulp bij Ongelukken. In 't bijzonder bracht spr. daar voor hulde aan de docenten, aan wie de Vereeniging zooveel te danken heeft. Vervolgens had door den burgemees ter, Mr. A. v .d. Sande Bakhuyzen, de aanbieding van het vaandel plaats. De burgemeester verheugde er zich over, dat de Vereeniging in zoo ruime mate de sympathie gewonnen heeft. Ook het gemeentebestuur geeft op dezen avond gaarne uiting van zijn waardeering voor hev werk der Vereeniging. Spr. her innerde er aan dat het indertijd nu wijlen prof. Zaaijer was, die het werk der E.H.B.O. krachtig propageerde. Daaraan is deze Ver-, eeniging te danken. Spr. wees er voorts op, dat het werk dat door de afdeeling wordt verricht, veel opoffering eischt van vijd en moeite. Wij mogen het wel bijzonder op prijs stellen. Met enkele hartelijke woorden over handigde spr. daarna het vaandel. Moge het nog lang zwaaien over een groot aantal wel gezinde en trouwe leden. De voorzitter der afdeeling, de heer J. L. Questroo, aanvaardde het vaandel met woor den van hartelijken dank en de verzekering, dat de Vereeniging ook in de toekomst haar plicht zal doen. De heer van Muyen bood vervolgens het bestuur een envelop met inhoud aan, bijeen gebracht door een collecve en een bazaar en bestemd om het materiaal uit te breiden. Ook daarvoor zegde de heer Questroo har telijk dank. Hij bracht hulde aan de Lustrum commissie voor haar werk en huldigde ver volgens de docenten, speciaal de heeren Lie zenberg eu Navis, die hij als souvenir een zilveren sigarettenkoker mev het E.H.B.O.- embleem aanbood. Spr. deelde vervolgens mede, dat alle leden een draagmedaille zul len ontvangen. Ook de echtgenoote van den commissaris van materiaal, mevr. Bey, zal voor haar onvermoeibare hulp en steun zulk een medaille ontvangen. De 'heer van Muyen huldigde met bloemen de dames, die bij het organiseeren van den bazaar de helpende hand hebben geboden. Tenslotte deed de voorzitter nog de ver heugende mededeeling dat Prinses Juliana voor de Zaterdag te houden nationale wed strijden een medaille met Haar bee'ltenis heeft beschikbaar gesteld. Deze mededeeling werd met veel applaus ontvangen en beslo ten werd een telegram van eerbiedigen dank aan H. K. H., die Beschermvrouwe der Ver eeniging is, te zenden. Daarna werd het Wil helmus gezongen Toen was het woord aan de vroolijkheid en gezelligheid. Daarbij gingen voor „The Melody Makers" onder leiding van den heer G. Hofenk, het duo Jack Funny en Dory Schrama en de muzikale virtuoos Wassili Karnow, terwijl mej. N. Klarenbosch enkole verdienstelijke zangnummers ten beste gaf. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: F A W M Jan son—v Cleef z: W C v d Tost—Schouten d;LC BootSegaar d; M A Borst—Meeuwenoord d; H E Splinter—Kal- ker z: J v Wlerlngende Jeu d; J Janssens OVERLEDENJ Bon—SJardön vr 72 J; A v d Ewet man 75 J. GEHUWD: B Blijleve en M M Redegeld; A de la Rie en P Dreef; C Ph Trouwee en C J de Roo de; J Wiping1 en C Pikaar; J v d. Wijngaard en J C LIndenberg; J D de Koning en A J v Leeu wen: J P L K H A Wannyn en E C A M Joctac K Hulzenga en M N Louwrier. Chr. Hist. Statenkring Leiden Onder leiding van den heer W. Kijne, van Hillegom, kwam gisteravond de Statenkring Leiden in het Nut bijeen. Na de gebruikelijke opening .kwamen al lereerst de huishoudelijké zaken aaai de orde Het jaarverslag- over 1936-'37 van den secretaris, de heer H. H. de Nie, van Kat wijk, be.vatte mededeelingen van organist»- torischen en propagandistischen aard. Het verslag van den penningmeester ver meldde een batig saldo. Als besi uursleden werden gekozen of her kozen de heeren W. Kijne, van Ilillcgom, A\ van Egmond te Koudekerk, Markestein va»» Wassenaar, A. Fortgens te Voorschoten en A. Verschoor van Sassenheim. Als spreker was voor dezen avon'd uitge noodigd de heer ir. Smits, die eau spreken over het „Landbouwrapport der Chr.-Hist Unie". 1. Positie van den landbouw tegenover omliggende landen. 2. Structuur van den landbouw en de landbouwpolitiek. 3. Toename van'de bevolking. 1 Op welke wijze kan de landbouwbevol king een behoorlijk bestaan verkrijgen? Vroeger was er vrije uitvoer, tegen wereld marktprijs (prijs van het goedkoopste pro- duceerende land). Met landbouw en zuivel producten kon Nederland het opnemen te gen ieder ander land (vakbekwaamheid). Door de bodemgesteldheid van Nederland is er steeds uitbreiding geweest naar de vee teelt. Dit maakte invoer noodzakelijk van voer- granen, terwijl de oliefabrieken veekoekenx steeds een afzet hadden, zoowel hier als elders. Export van onze zuivelartikelen bracht in voer mee voor onze industrie. Export en import brachten drukte mee in handelssteden en voor scheepvaartonderne mingen. Belemmering van import en export zijn steeds nadeelig voor landbouw en in dustrie. De crisis heeft het vrije handelsverkeer lam geslagen. In de oorlogsjaren ontstond een geweldige vraag naar granen (uitbrei ding van de graanteelt, tractor bewerking, ontginningen). Na den oorlog bleef de pro ductie op zéér hoog peil, overvloedige oog sten, groote onverkoopbare voorraden, prijs- val in groote afmetingen. Het gevolg was: bescherming van den akkerbouw. Ook de zuivelindustrie had zich uitgebreid (Australië, Nieuw-Zeeland), ook de marga- rine-lbereiding breidde zich uit. Voor marga rine werd eerst gebruikt dierlijk en plant aardig vet (duurdere bereiding), later door technische vindingen, konden alle -vetten gebruikt worden (lage prijzen). Een val in den prijs van de zuivelproductie was het ge volg. Bescherming van den zuilvelbouw was noodig om dien voor ondergang te behoeden Bestaat er kans op verbetering in deze toestanden? In Amerika zijn groote uitgestrektheden grond waardeloos geworden door zandstor men (weinig regenval); de graajn productie zal afnemen in de eerste jaren, waardoor een redelijke graanprijs zal ontstaan. Be scherming voor den akkerbouw zal overbo dig worden. Margarine zal steeds geproduceerd wor den in groote hoeveelheden, en tegen lagen prijs. Australië en andere landen worden groote concurrenten voor de Nederlajidsche zuivelproducten. Voor de zuivel zag spr. nog niet veel licht in de toekomst. In verband met punt 2 besprak spr. de steunmaatregelen door do Ned. regeering genomen ten behoeve van land- en tuin bouw. Spr. verdedigde deze maatregelen, maar meende, dat de tijd komt, dat de nieuwe toestand in het Zuivelbedrijf onder het oog zal gezien moeten worden. Wel heeft de boer recht op voorziening van het binnenland; buitenlandsche producten zul len geweerd moeten worden, zelfs al zouden zij goedkooper wezen dan de Nederlandsche. Een deel van ons land is echter uitslui tend geschikt voor grasland, wat hiermede te doen? Engeland heeft het aangedurfd zijn eigen veeteelt in te krimpen, om de komen tot grooter industrie en scheepvaart Nederland kan dit voorbeeld niet volgen, daarom moet de zuivelindustrie in stand worden gehouden en zal steun op boter enz. voor binnenlandsch verbruik in stand moe ten gehouden worden, al is de wijze van steunverleening grondig veranderd. (Lafld- bouwcrisisfonds en exportpremie). De steun rust nu op het geheele Neder landsche volk, omdat handhaving van den boerenstand een algemeen belang is.? Bij punt 3 wees spr. er op, dat er een wanverhouding bestaat tusschen aanwas der bevolking en den beschikbaren nieuwen grond. Stijging van grondprijzen en hypo theekbedragen zijn het gevolg en daardoor een minimumbestaan van pachters en land arbeiders. Steunmaatregelen komen slechts zeer ten deele ten gorae aan de verbruikers van den grond. De inrichting van een bedrijf vraagt groote kapitalen, mede door de hooge grondprijzen (te weinig land, beleggend zoekend kapitaal). De vraag kan gesteld worden, of de grond prijs niet losgemaakt moet worden in de toekomst van de vraag naar beleggend ka pitaal; dit lag echter buiten het onderwerp van spr. Bij de discussie, waaraan verschillende afgevaardigden deelnamen, lichtte spr. deze stelling nog nader -toe. Met dankgebed werd vervolgens gesloten. Lustrumwedstrijd C.G.W. Onder groote belangstelling speelde gister C.G.W. I haar lustrumwedstrijd tegen L.W.V. I. De wedstrijd werd door C.G.W. met 30 gewonnen. Stand bij de rust 10. Na afloop mochten de C.G.W.-spelers groenten en aardappelen in ontvangst nemen, ge schonken door den heer F. Brand en het L.W.V.-bestuur. KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. Technisch Bureau H. Swaak. Leiden, Rijn- en Schiekade 68. Oph. fil.: Lei den, Steenstraat 53, dd. 12 Nov. 1937. van Wijik's Bloembollen Maatschappij, (van Wijk's Bulb Company) Sassenheim, Hoofdstraat 345. De zaak is verplaatst naar: Muiderberg, Ruiskade 92. N.V Pension Mare Vistra. Katwijk aan Zee. van Wassenaerkade 25. De zaak is met ingang van 1 Jan. 1937 in liquidatie getreden Het bedrijf wordt voortgezet door K. Haas noot Jr., als eenig eigenaar onder den ouden naam. N.V. Fabriek van Suikerwerken v.h. Ge broeders Pel. Leiden, Morschweg 50-58. De procuratie van G. A. Yperlaan ls ingetrok ken, dd. 30 Oct. 1937. OVERDEKTE EN HET SPORTFONDSENBAD Naar wij van den heer Koster vernemen is er geen sprake van 'verkoop van het Over dekte zwembad aan de Haarlem-nierstraat aan de N.V. De Sportfondsen, evenmin als van het overnemen van aandeelen door ge noemde vennootschap. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN TWINTIGSTE JAARVERGADERING CHR. NAT. WERKMANSBOND In liet vereenigingsgebouw naast de Ned. Herv. Kerk Julianastraat, heeft de Chr. Nat Werkmansbond afd. Alphen gisterenavond haar 20-jarig bestaan hei-dacht. Plegen de jaarvergaderingen van deze af deeling steeds een gezellig karakter te dra gen, thans was dit in bijzondere mate hei geval. Toen de voorz., de heer C. Koren, de ver gadering opende was de zaal geheel met leden en hun dames en verdere genoodig den gevuld. In zijn openingswoord deelde de voorz. mede dat Joh. Stehouwer, eerë-voorz. der afd., wegens huiselijke omstandigheden ver liinderd was aanwezig te zijn. Als plaats vervanger trad nu als spreker op Ds. J. de Bruin, die een jbolihleiding hield naar aanleiding van Ps. 123. Met een drietal keurig uitgevoerde num mers liet hierna liet zangkoor van de afd. zich Jiooren. Speciaal vermelden we het Jubileumlied. De heer D. Verkade bracht op verdienstelijke wijze een zangsolo. Voorts trad als declamator op de heer Boot, uit Nieuw-Vennep. Het meest sloeg wel in het nummer „De nieuwe kaart". Het jaarverslag van den secretaris sprak van een geringe teruggang in ledental. Als afgevaardigden voerden het woord: namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk de heor A. van Berkel; namens de ring de heer A. v. d. Ent en namens de Chr. Bestu renbond de heer W. Geerlof, secr. Mede door de zang en declamatie had de ze avond een zeer gezellig verloop en toen deze abx>nd na het middernachtelijk uur ge sloten werd, kon de Chr. Nat, Werkmans bond op een uitstekend geslaagde jubileum viering terug zien. OOK SCHAPENJAGERS Meldden we Dinsdag dat zwijntjesjagers in actie waren geweest, thans kunnen we mededeelen dat ook schapen jagers in actie zöjn geweest. De veehouder H. J. v. d. W. deed aangifte van diefstal van zoo'n vier voeter uit zijn land achter 't Nutsgebouw. Met kennis van zaken had men de vetste van de zes uitgezocht. Voor de jeugd in onze gemeen ie is gister middag de inzev gehouden van het jaar- lij'lcsch St. Nicolaasfeest. Met de trein van 15.41 arriveerde de bisschop met zijn knecht, vanzelfsprekend opgewacht door honderden kinderen. In venband met verkeersmoeilijkheden mocht dit jaar echter niet langs den weg met pepernooven gestrooid worden, wat voor het jonge volk een groote teleurstelling was. En zoo is het te verklaren dat de stoet, die aohter bet rijtuig aandraafde nier zoo groot was als anders. Toch bracht de Sint weer een middag vol drukte en vroolijkheid en na. deze intocht zal het hart van velen weer enkele dagen vol verwachting kloppen. „DE NATUUR IN HUIS" In Hotel „Centraal" is een filmavond gehouden door de Aquarium- en Terrarium vereeniging „De Natuur in Huis". Op deze avond die een propagandistisch karakter droeg werden uitsluitend propa ganda-films vertoond. De voorzitter, de heer Groos, sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot de af gevaardigden vaar zustervereenigingen ui.t Leiden en Gouda en tot de heeren Deutz Sr. en Jr., resp. hoofdredacteur van het tijdschrift L,Aqua-Terra" en directeur van het artisschip „Klein Artis". De heer Deutz Sr. sprak een propaganda- woord naar aanleiding van het 1-jarig be staan. Toen Spr. vorig jaar voor het eerst naar Alphen reisde, had hij weinig ver wachting, dat in Alphen een dergelijke vereeniging zou kunnen bestaan. Echtei. op de eerste avond gaven zich 24 van de 33 personen als lid op en thans ontwik kelt deze vereeniging een'dergelijke activi teit dat men hef aandurft de film „De kweek met de maanvisch" te vertoonen. Dezo film is pas gereed en Alphen had deze ayond hiervan de primeur. Vervolgens las de heer Dcutz een gees tige, op rijm gestelde „Raad voor aquarium liefhebbers", waarna Spr. de vereeniging een medaille overhandigde die de vereeni ging won met een uitgeschreven leden werving. Na een tweetal filmpjes: ,.De bodem van den Oceaan" en „Het leven van menschen en dieren op Borneo" volgde het hoofd nummer, de film „De kweek van de Maan visch". Van het begin tot het einde kon men, een maanvisschenpaar volgen, eerst met de eitjes, de verzorging hiervan en de jonge vischjes. Hier was veel te genieten en te leeren. Men was ook vol bewondering voor het werk van den kweeker-eigenaar, den heer Bron, uit Vlaardinger-Ambacht, die een en ander op het celluloid wist te leggen. De toelichting geschiedde door den heer Deutz. Voorts werden door den heer W. den Her tog Azn een paar smalfilmpjcs vertoond. HAZERSWOUDE Gemeenteraad De behandeling der begrooting Woensdagmorgen kwam de raad der ge meente onder leiding van den voorzitter, den heer A. Warnaar bijeen. Tegenwoordig wa ren alle leden. Ingekomen is een missive van den minis ter van Sociale Zaken, waarin wordt mede gedeeld dat aan werkloozen weer een Kerst gave kon worden verstrekt. Het rapport van de commissie, benoemd tot onderzoek der be' grootingen voor 1938, wordt voorgelezen. De commissie adviseert de begrooting goed te keuren. Hierop -geeft de voorzitter gelegenheid tot algemeene beschouwingen, waarvan dooi den heer M. Scheel gebruik wordt gemaakt. De heer Scheel zegt dat hij niet kan na laten hulde te brengen aan het college van B. en W. voor de wijze waarop de begroo ting, zonder nieuwe lasten voor de inge zetenen, is sluitend gemaakt. Wel had hij gaarne gezien dat de lasten, die nog steeds zwaar drukken, verlicht hadden kunnen worden, daar we hiermede nog steeds aan de spits zoo ongeveer staan bij andere ge meenten vergeleken. Er zijn in het afgeloopen jaar wel eenige lichtpunten waar te nemen, o.m. in de landbouw- en vee-teeltbedrijven, waar de prijzen der producten aanmerkelijk hooger waren dan in het voorgaande jaar, dank zij N.V. Maatschappij v. Hypothecair Crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N. V.Maastrichlsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te s-Gravenhage Thans verkrijgbaar 4 pandbrieven met 2 uitloting 101 pandbrieven met 2 uitloting 99 l$ de Regeeringsmaatregelen, inzonderheid de devaluatie. Zijn teleurstelling uit spr. over het niet benoemen van een R. Katholiek Gemeente ontvanger. Het gaat'hier niet om den per soon, dit. zij uitdrukkelijk gememoreerd, maar wel had spr. verwacht dat deze gele genheid benut zou zijn geworden oan de achterstand, welke de R.-Katholieken op dit gebied in de gemeente hebben, in te halen. De wond is echter wel eenigszins verzacht dor het benoemen van een R. Iv. tweede ambtenaar ter secretarie. Spr. brengt ook dank voor de activiteit, welke door B. en W. aan den dag ls ge legd, wat betreft werkvenachaffing voor werkloozen. Hierbij voegt spr. het verzoek aan B. en W. alle pogingen in het werk te willen stellen om de loonen in werkver schaffing in gunstige zin gewijzigd te krijgen. Met dank voor hetgeen is en wordt gedaan voor onze groote werklooze gezin nen, waarvoor spr. de aandacht blijft vra gen, omdat hun toestand nijpend is. zag hij gaarne dat er ook iets meer aandacht wordt geschonken aan de kleine gezinnen. Zij blijven nogal va-n het een en ander ver stoken. De Voorzitter wijst er op, dat door de groote werkloosheid ook in onze ge meente we diep in de put hebben ge zeten, en een extra bijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds van 99 was ons ten zeerste welkom in deze moeilijke tijd. Gelukkig zijn er enkele lichtpunten die weer hoop geven voor de toekomst, zoodat het bedrag voor werkloozensteun iets lager kon worden geraamd. Alles is echter nog onzeker, een zeer voorzichtig beleid is eisch. Wat de benoeming van den gemeente ontvanger betreft, deze behoort niet tot de competentie van B. en W. Dit is een besluit geweest van den raad. Met betrekking tot, de uurloonen bij werkverschaffing is geen mogelijkheid hierin verandering te verkrijgen daar hierbij rekenjng wordt ge houden met het vrije bedrijf. Wat hulp aan de kleinere gezinnen betreft, zijn B. en W. steeds bereid te doen wat in hun vermogen is om die te steunen Hierop wordt overge gaan tot behandeling van de begrooting van het Waterleidingbedrijf, welke, na enkele opmerking wordt goedgekeurd. Hierop komt in behandeling de begroo ting der gemeente. Bij de post onderhoud der wegen en voet paden bespreekt de heer N. J. Kaptein de toestand van de weg in de Torenetraat. De voorzitter is overtuigd dat de toestand on houdbaar is, en tot vernieuwing moet wor den overgegaan, welke werkzaamheden eigen beheer zullen worden uitgevoerd. In zake de vergoeding per leerling voor de Bij zondere scholen, deelt de voorzitter med<_ dat het bedrag weer op f 9.per leerling' is gesteld. De heer Y. Bol zou in overwe ging willen geven het bedrag op f 9.50 te stellen, Wwat de voorzitter echter om ver schillende redenen moet ontraden. Met be trekking tot den ipost jaarwedde van den geneesheer Dr. Zoete voor de armenpraktijk deelt de voorzitter mede dat in overleg met Dr. Zoete het bedrag is verminderd, en nu gebracht op f 450 met inbegrip van de me dicijnen. Inzake verplaatsing van het woonwagen- kamn naar den Middelweg, door den heer M. Koordam ter sprake gebracht, deelt de voorzitter mede dat hieromtrent nog geen beslissing door de Provincie is genomen, zoodat deze zaak moet worden afgewacht. De gemeente-begrooting wordt tenslotte vastgesteld naar wat de gewone dienst treft in ontvangsten en uitgaven op f 188.103.16, met een onvoorziene van f 1641.19, de kapitaaldienst op f 77.151.47 met een batig slot van f 1435. Besloten wordt de heffing van opcenten op de Ge meentefonds belasting weer te stellen op 75 opcenten. AFSLAG Woensdag had in het hotel „Het Oude Raadhuis" de afslag plaats van het burger woonhuis, met erf, tuin en weiland, van den heer Jac. Qualm alhier. De inzev was f6100. Het werd afgemijnd op f 400 door den heer C. Knijf, te Benthuizen, zoodat hij kooper werd voor f 6500. HILLEGOM BEGIN VAN BRAND Door tot nog voe onbekende oorzaak brak brand uit in een hooiberg van de Wed. Zee straten. De brandweer die spoedig ter plaat se was, wist met twee stralen op de water leiding het vuur te blusschen, waardoor de schade tot een minimum werd beperkt. KATWIJK óemeenteraad De i ad de? vergraderde Din. avond. Voorzitter Burgemeester Woldringh van der^Hoop. Aanweizlg alle leden. len van de vergadering- van 7 October^.L^en ingekomen stukken, voornamelijk missiven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten. Als curiositeit moge- hier worden vermeld, dat mede goedkeuring was verleend op een verordening van den Raad van slacht" v&r' 1934 betreffende keurloonen op ge- Een nieuwe bouwverordening Verder ia aan de orde de behandeling van een ontwerp een-er nieuwe bouwverordening. Deze bouwverordening vormt een lijvig boek- '1onl de uitgebreidheid ii uitleg vele Beien die vooral aanwezig zijn. Thans staat dit punt" weer "op de agenda. De Voorzitter vraagt tevens goed keuring van d-en Raad om in de Raadszitting toe te laten den Directeur van Openbare Wer ken die desgewenscht technische voorlichting uit het wooi >rdt tenslotte aangenom der dat de Directeur van Openbare Werken van voorlichting heeft behoeven te dienen. De vaststelling suppletoir kohier der straat- belasting 1937 wordt goedgekeurd. Evenzoo het voorstel tot- wijziging van de be grooting 1937 voor de schoolartsendienst. Vervolgens ls aan de orde het voorstel tot wijziging van de re'keniug-courant-overeen- Gem8tnmet Bank voor Nederlandsche De Bank voor Nederl. Gemeenten hoeft moe- ton besluiten van 1 Januari 1938 af de met de gemeenten gesloten reloening-couront-overeen- komst aan te vullen met de bepaling, dat zoo lang het promesse- "isconto der Nederlandsche Bank 21°/, of minder bedraagt, voor dat gedeel te van het cre-dlt-saldo hetwelk 10% van de ge- wotve ontvangsten der laatst goedgekeurde be grooting te boven gaat, geen rente wordt ver goed. B. en W. advlseeren deze aanvulling in vereenkomst aanvaarden, waartoe door 1 wordt beslol .'olg van den •Mtsbedrljf is tel inzake duur Na aftrek jluiti hulslioudlm z., zal he s bedoelde kinden eets- en Kinderhui -genomen. Aangezi- llij-k voorkomt, n de kinderen ïk hiermede kan c triciteitsleveringsove nte Lelden. Uit de relegenheld i enige Raadsledei jdsduui Lei dei leek hun te lang. B. en 1 ntusschen op e-en desb-eire mtwoord, dat zü geen te deelcn welke het n Katwijk biedt, niet .en goedgekeurd. B. en W. doelen den Raad mede dat, nu besluit van den Raad van 21 Juli 1.1. tot c eigening van eenige perceelen grond in Niei Zuid door de Kroon is goedgekeurd, het in band met de omstandigheid dat met de betr ken eigenaars over de te bejyil-en prijzen H.A. f 31.900; L. Parlevliet Lzn. -0.30.15 H A f 2261.25: G. v. Duyn Gzn., 0.31.35 H.A. f 2351.25; Joh. Parlevliet 0.42.90 H.A. f 3217.50; H. Verloop Hzn., 0.56.50 H.A. f 4237.50. Bij nlet-aa,nvaardlng van het bod zullen de eigenaren voor de Arron- dissements-Rechtbank worden gedagvaard, ten einde de onteigening van hun perceelen te hoo- ren uitspreken -en het bedrag d'eT schadeloos- stellin/ i W. eller itsdiei Vloc Wijaiglng van het plan tot verbetering van de Voorstraat te Katwijk aan den RUn. De rails in de Voorstraat zullen met het nieuwe plan zoodanig verlegd worden, dait het hart van de baan aan 'de Westzijde van de straat zal koinen te liggen. riool door het Hieraan zijn voor de gemeente geen extra ilngsmat-e- ïet leggen Door de veil tagging van net tramspoor zal het dan mo gelijk zijn, dat het autoverkeer Veereind-e tot aan Aohterweg ook al heeft dit een tramtrein als tegenligger vanaf richting Achterkerkweg aldaar geen hinder meer ondervindt maar ge woon kan doorgaan, zoodat op verkeersgebied -een belangrijke verbetering tot stand zal wor den gebracht. De totaal extra kosten voor dit nieuwe plan zal plm. f 2000 bedragen, zoodat dit werk niet f 7700 doch f 9700 zal bedragen. Wordt z.h.st. aangenomen. Het voorstel tot het vaststellen van een v rdenlng regelende het beroep bedoeld In c 8, 1ste lid, van het Reglement Auto-persom Nic. Bos en J. C. Zuydeirduin. Bij de rondvraag antwoordde de Voorzitter op een desbetreffende vraag door den heer Van Rijs gesteld, dat het niet uitgesloten is, dat de Inspecteur van het Woningtoezicht wel eens controle zou kunnen houden in Katwijk. De heer Van Rijs vraagt voorts, of B. en W. met de verbetering van de Voorstraat ook de veiligheid in acht zullen nemen bij het- kruis punt Van Egmondstraat—Voorstraat. Spr. raadt aan bi) de Directie der N.Z.H.T. te bewerkstel ligen dat de halte wordt verplaatst naar de v Egmondstraat zoodat vanaf richting Leiden de Weist.waa.rts en vanaf richting Kat- .n de v. Egmond straat. rdwaar B. en W. zull-en deze opmerking ter harte Dan'sluiting met gebed. KATWIJK a.d. RIJN NIEUW VEILINGGEBOUW? De Tuinbouwvereen. „Katwijk en Omstre ken", -houdt Maandag a.s., des avonds om half acht in de zaal van den heer Fennes, een belangrijke ledenvergadering. De agen da vermeldt: voorstellen met betrekking tot den bouw van een«nieuw veilinggebouw en het aangaan van een geldleening. KATWIJK AAN ZEE LUSTRUM CHR. DAMESZANGKOOR LOOFT DEN HEER Gisteravond bood de zaal ..Irene" een f ees telijken aanblik. De lange tafels waren stem mig versierd met bloemen, omdat het Chr. Dameszangkoor Looft den Heer" zijn eer ste lustrum vierde. De presidente mevr. A. M. de Groot—Bennink opende met gebed, memoreerae het goede vereenigingsjaar dat voorbijging en logde nadruk op het bijzonder karakter van deze avond. De naam der ver eeniging is geen leege klank gebleven, maar een levend symbool voor ons allen. Spr. sloeg ook een blik in de toekomst en hoopte dat de vereeniging nog lange jaren moge be staan en dat vele zich gedrongen gevoelen ~m met ons mede te loven en te zingen. Na dit uitvoerige openingswoord van de presidente bracht de secretaresse, mevrouw A. v. Duijvenvoorden een uitvoerig verslag uit, hetwelk een beeld gaf van het leven der vereeniging vanaf de oprichting. Dè penningimeesteresse, mevrouw W. Bos- Schaap bracht het financieel verslag uit. F,r was nog een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de dames mevr. Bos-Schaap en mevr. van Egmond- Koelewijn herkozen. Bij de rondvraag werd besloten om D.V. 20 Januari a.s. een Eerste Lustrum-uitvoering te geven. Hierna ving pas do eigenlijke feestavond aan. De presidente sprak den directeur en zijn echtgenoote hartelijk toe. Een blijvend aandenken namens de leden werd aan den directeur aangeiboocn. Verder werd de avond doorgebracht met voordrachten enz. Keurig werd ook het gedicht „Oprichting van het Dameskoor" en gemaakt door den heer A. den Dikken op geestige wijze voor gedragen. HARlNXrPRIJZEN Gisteren waren 4 partijen aan oen afslag; betaald werd: volle haring f 8.?0—f 7; Yle- haring f 7.95; Steurharitg f 7.15—,f 6.25. RADIO-DISTRIBUTIE 12.35 Keulen; 13.20 Brussel VI: 13.1 Keulen; 14.20 Radio PTT Nord; 15.05 Parijs 15.35 Londen Reg; 17.20 Brussel VI; 18.50 K«i len: 19.20 Leipzig: 20.20 Berliin of dlv.; j 20.35 Parijs li; 22.50 Berlijn; 23.20 Diversen Programma 4; S Brussel VI; 9.2o Dl ver, 10 35 Londerf Reg; 12.20 Parijs 'R; pl.m 1 Droitwich: 14.29 London Reg; 15.35 Droitwicl 18.40 London Reg; 19 Droitwich; 19.30 Spon VRIJDAG 26 NOVEMBER Programma 3: 8 Keulen; pul.m 9.20 Parijs t 13.20 Brussel VI; 1*20 Radio PTT Nord; 151 Parijs R; 15.20 Deutschlsender; 16.29 Keulei 17.20 Brussel 1; 18.20 Keulen; 20.20 Brussel F, 21.20 London Reg; 22.20 Brussel VI; 22.30 Bei (Keulen); 23.20 X'arüs R. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversei 10.35 London Reg; 12.50 Droitwich; 13.35 Lo, don Reg; 17.20 Droitwich; 18.40 London Hei 19.05 DroitwlchA; 20.20 GRD; 22 Diversen; 22' Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst apotheken wordt van Zaterdag '20 t.m. dag 26 Nov. a.s. waargenomen door de ap theken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 5, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, geest, telef 274. LEDENVERGADERING NED. CHR. VROUWENBOND In „Casa Cara" kwam bovengenoemi bond in ledenvergadering hijeen. Tot pi sidente van de afdeeling werd gekozi mej. A. N. de Voogd. Staande werd haar hi bondslied toegezongen. Mevr. Bergman-v» Tongeren was de tolk der vergadering toe zij mevr. Dommisse als vice-presdente hart lijk dank bracht voor hetgeen zij ir lang der vereeniging heeft gedaan, in 't bi zonder voor al haar zorgen in den moeilijk! tijd van het overlijden van mevrouw Spaanderman. Er werd nog gezongen: reizen met elkander" waarna de nieuwgeki zen presidente in dankgebed voorging. KOUDEKERK SCHIETOEFENINGEN BURGERWACHT Aan de leden van de Koudekerltsche 1 gerwacht wordt ter kennis gebracht dat i schietoefeningen gedurende de maand D cember inp-laats van op Dinsdagavond Woensdagavond zullen worden gehouden i wel gecombineerd met de Vrijw. Landstoi oefeningen. VERLOREN Bij den gemeente-veldwachter zijn inlic tingen te bekomen omtrent een gevondi pullover HERKOZEN Wegens periodiek aftreden werden hij i gehouden stemming tot ouderling der Ne Herv. kerk alhier herkozen de heer J. v! der Sterre en tot "diaken de heer M. Mai welke beiden hun benoeming hebben s genomen. CURSUS E.H.B.O. Voor den cursus E.H.B.O. die wordt houden door Dr. Vlaanderen alhier, Dit dagsavonds in een der lokalen van de 0. sohool, hebben zich 22 deelnemers opgc? ven. LEIDSCHENDAM BEGROOTING VAN VEUR De begrooting voor het dienstjaar ia welke in de eerstvolgende raadsvergaderii in behandeling komt, geeft voor den gew nen dienst in inkomsten en u\tf?aven aam som van 1.359.63,28 en voor den kapitai dienst inkomsten 7S4.S72.49, uitgavt 724.419.—, batig slot 60.453.49. LEIDERDORP Genoemde vereeniging hield de jaarverg dering in „Het Wapen van Leiden" alhier. In zijn welkomstwoord begroette de de heer A. Hendriksen, in 't bijzonder bm gemecster Brug. Hij herdacht vervolgen den heer G. Groenendijk, een der oudsi lerjen van de vereeniging. De secretaris, de heer A. v. Klaveren, li vervolgens de notulen en bet jaarverslai Voor het uitvoerige en keurige verslag oog- te hij een welverdiend applaus. Uit het hierop volgend verslag van de penningmeester, den heer C. de Graaf Wze bleken do inkomsten te hebben bedrage f 406,98 en de uitgaven f 575,14. Het s voorhec-n bedragende f 240,10. was hierdoo teruggeloopen tot f 71,94. Tot bestuursleden werden herkozen i heeren Jac. Lemmerzaal en C. de Grai Wan., tot baancommissarissen de heeren 1 J. van Mill en Chr. Hendriksen. Een bestuursvoorstel tot wijziging art. .4 en 17 van het Huishoudelijk Rc ment, werd zonder bespreking aangenomei Hierna kwam aan de orde „Besprekin Veldijgbaan". Het bleek dat „IJssport" wedei om de beschikking kon krijgen over de ij: baan en de tennisbanen in De Munnik o belangrijk voor deel iger condities dan hi voorgaande jaar. Was het vorige jaar d huurprijs f 400, thans zal deze f 300 zijl terwijl van dit bedrag ibij het uitblijven va vorst f 100 zal worden terugbetaald. Da huur geldt voor een jaar. Na toelichting va den voorzitter werd besloten de ijsbaan W derom te aanvaarden. Bij de rondvraag werd van bestuurszijd meegedeeld, dat voor dit seizoen de prop; ganda zal worden gevoerd door het plaatse van advertenties. Hierin aal een uiterst datum worden bepaald voor toetreding a! lid voor dit jaar. Hierna sluiting van doze geanimeerde v gadering. Bovengenoemde vereeniging vergaderd gisteravond in „Irene", onder voo schap van den heer G. Los. In zijn opi ninfjswnord heette Spr. de aanwezigen wc kom en noemde het afgeloopen jaar jaar van groote beteekenis voor ons V® slenhuis. Spr. herdacht vervolgiens de tw bestuursleden welke aan de vereenigil zijn ontvallen, de heeren C. de Koning t G. Groenendijk. Met groote dankbaarhei denkt de vereeniging aqn wat zij voor hac zijn geweest. Het financieel verslag van het j.l. gehoi den Kinderfeest werd uitgebracht; de komsten hiervoor bedroegen f 355.35 en uitgaven f 379.48. Het te kort werd gedi door een overschot van een vorig jaar. De heer Van Osnabrugge gaf een uitvtf rig overzicht van liet vereenigingsjaar. Nadat nog enkele financieele verslage werden uitgebracht, ging men over tot vei kiezi-ng van een voorzitter. Na verschillende stemmingen hadden tc slotte de heeren G. Los en M. P. Splinte een gelijk aantal stemmen; volgens het n glcment moet alsdan het lot beslissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6