Begrooting Justitie aangenomen VOOR VROUWEN EN MEISJES KENT U NEDERLAND EN DE VOLKENBOND LANGS WONDERLIJKE WEGEN DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Tweede Kamer-verslag Daarna is Sociale Zaken aan de orde gekomen De heer Kupers dient een moiie in Vergadering van Woensdag 24 November In de zitting der Tweede Kamer van gister middag heeft de Minister van Justitie, de lieer Gosellng, zijn rede bij de begrooting van justitie vervolgd. Spr. zal het vermelde geval omtrent zekere gebeurtenis te Flnsterwoliia onderzoeken. BJ het vraagstuk der inning van onbetwiste •orderingen moet worden bedacht, dat de ataat niet een deel van de Inkomsten uit zegel-, registratie- en griffierechten kan prijsgeven. Wat betreft de verplichte verzekering van motorrijders voor wettelijke aansprakelijkheid Jegens derden, er zou een systematische voor bereiding dezer materie moeten voorafgaan. De ambtenaren van Waterstaat en Justitie moeten ten deze het algemeen belang op den voorgro id «tellen. Spr. verwijst verder naar de te dezer :alce benoemde commissie van onderzoek. Bij de veelheid aan stof moet Spr. zich over het arbeidsrecht beperken. Men moet voorzich tig zijn met deze materie. Voor het denkbeeol van codificatie van het arbeidsrecht voelt Spr. In dezen tijd weinig. De bepalingen Inzake net concurrentiebeding en het ontslagrecht zouden wellicht te verbeteren zijn. Het bestrijden van pornografische geschriften U door de in 192/ aangebracht» wijziging van ar*. 240 Wetb. van Strafr. reeds vergemakkelijkt. Spr zal nagaan In hoever verseherplrg dezer mater'e gewenscht is. Van gemeentelijk' regeling is wellicht meer te verwacht-en dan van den Rijks wetgever. Wat betreft de toeneming der criminaliteit, de in werkingtreding der wet van 25 Juni 1929 gaat Spr. ter harte. De plannen voor een nieuw ge dicht voor Jeugdige gevangenen zijn ontwor pen. Wfcv betreft de lange duur der preventieve hechtenis cn het veelvuldig toepaseen daarvan, overweegt Spr. het verschaffen van cijfers dien aangaande door middel van het criminologisch instituut te Utreoht. Den heer De Visser ver klaart Spr.. dat wie .n Spaanschen krijgsdienst treed', uit den aard der zaak het Nederlander schap verliest. Men is vtü om te vertrekken, maar het gaat om den terugkeer. Tegen ron.-e- larlj moet dadelijk word an opgetreden. Bij den g rooien stroom van naturalisatie-aanvragen kan Spr. geen vrijheid inden, de kosten van f 200 terug te brengen tot bijv. f 100. Spr. behandelt vervolgens de Invoering eener aanvullende administratieve rechtspraak en eventueels wijziging der ambtenarenwet. Spr. wil deze zaak nog wel eens overwegen, maar thans kan nog niemand zeggen, hoe de rege ling definitief moet zijn. Men moet dus ook voorzichtig zijn met lnci- denteele regelingen. v» Het vraagstuk van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde behoort In de eerste plaats bil het Dep. vnn Sociale Zaken thuis. Aan de klachten over benadeeling van notarissen door zaakwaarnemers zal Spr. aandacht schenken. Uitbreiding vnn het pe.soneel van het Centraal Buren 1 van Bijstand voor de Notarissen, wordt Spr. behandelt de kwestie van de positie van vreemdelingen in de tegenwoordige omstandig heden In Nederland. Ook wat buitenlandsche propaganda betreft, moet-het belang van den Staat uit den aard der zaak voorop biyveii staan. Spr merkt den heer Van den Goes van Naters op," dat dienaangaande gevaren niet slechts van een zijde komen. Zoo Is de com munistische party in Nederland een sectie, aan gesloten bi) de communistische Internationale. In dat kamp moet buitenlandsche Inmenging in de blnnenlandsche politiek plaats vinden. -an die inmenging blijkt, is een kwestie omstandigheden en van tactiek. Het com munisme is. niet alleen door ziln wisselwer king op andere stroomingen, een Infectie-ge vaat" voor ons vo4k. Spr zal de aandacht blü- v»n schenken aan het actief zich bewègen van vreemdelingen in politieke vereenlgingen. De eigenlijke moeilijkheden komen pas b(1 de politieke vluchtelingen. Omtrent hen moet er zekerheid zUn. Voor vele factoren moet daar bil een oplossing worden gevonden Het ware gewenscht, dat een Internationale regeling kon worden getroffen voor de poli tieke vluchtelingen. De ervaring heeft al ge leerd, dat zulk een Internationale regeling een zeer moeilijke zaak is. Voor een klein land als Nederland Is de zaak wei zeer moejlllk. Het fungeert eigenlijk als doorlaat-land. Dit be- teekent niet een eng nationalistisch standpunt. We kunnen eenvoudig niet anders. Nederland zal gaarne medewerken aan verdere pogingen om een Internationale verbetering te verkrij gen. Maar we moeten voor het eigen belang bllfven waken. Al te groote verwachtingen nieuwe regelingen mag men niet koes teren. BU het echtscheldlngsvraagstuk heeft het spr rwonderd, dat menigeen, die daarover sprak, zich onthield van de principieele beteekenls van het huwelük. Is men het eigenlijk in den grond der zaak met spr. eens? Ligt niet In na genoeg ieders hart de onverbrekelijkheid van het huwellik opgesloten? Zonder dat daarbli iets specifieks katholieks is bedoeld? Be schouwt men het huwelük uisluitend als een contract? Of ziet men ook hier Goddelük bestel en aanvaardt men hier hoogere normen? Zoo Is het, en ook bü de Protcstantsche godsdien- stlgen. By vraagstukken als het onderhavige mag men niet te individualistisch gaan rede leren. Men zou niet verder komen dan tot Isselendo vormen van wel voegelllkheld en fatsoen. Het gaat hier om de belangen van de gemeenschap, die den monsch als individu zoo sterk mankt. Het standpunt van bet Kabinet is: geen uit breiding van echtscheldlngs-normen. Denkt men. dat het vraagstuk der ongeneesliike krankzinnigheid iets afdoet aan dat der alge- meene afglüdlng In de practtjk? Blüft dus alleen over: herziening van het bestaande procesrecht. Hiermede is spr. op irtilver Juridisch terrein aangeland. Een rege ling zou mogelijk zyn krachtens art. 840 B.W., wnarbli bekentenis nog niet als bewüs geldt. De aanhangige denkbeelden zün echter al zeer oud Men zal spr. verdere overweging deze» materie zeker niet kwaiyk nemen. Spr. is over tuigd. hovendlen, dat eclitscheidingszaken be- honren tot de minst spoedeisehende. De ernstige wil om In onderlinge harmonie de groote elvensgemeenschap verder te bouwen. mont zooveel mogeiyk worden opengehouden, niet het minst ook ten behoeve van het op groeiend geslacht. Een concreet voorstel Is nog niet aan de orde. Spr. hoopt, dat de ge houden beschouwingen ons dichter zullen bren gen by een voorziening, waarvoor het nage slacht ons dankbaar zal zyn. Replieken De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) dringt In de zaak-Van 't Sant aan op nadere verklaringen, o.m. betreffende het verdwünen van een dossier De heer Donker (S.D.) Is niet bevredigd t a v. het vreemdelingenrecht. Ten opzichte van het heden heeft de minister niet veel anders gegevpn dan zün goeden wil. Spr. Is het er ook niet mede eens. dat Nederland voor vreemde lingen en politieke vluchtelingen slechts een doortrek-land zou zün. De heer W endelaar (Lib.) had uitbrei ding der echtscheidingsgronden gewild bü on geneesliike krankzinnigheid en als het huwe lük niet In feite Is voltrokken. Niettemin Is spr. het met den minister eens. dat het huwe lijk maar niet een gewone overeenkomst Is. Er zün echter omstandigheden, die ontbinding van huwelük rechtvaardlgei Bii afd. 2 (Burgeriyke Rechtspraak) crltl- seert de heer Truüen (R.K.) het optreden vnn een kantonrechter, die zich op bepaalde wüze uitliet over het aantal kinderen van een werklooze. Spr. verwacht, dat de Kamer niet voor verdere inkrimping van de rechteriyke macht zal zün te vinden. De heer Donker (S.D.) vraagt waakzaam heid tegen nat.-eoclalistlache opvattingen bü leden van de rechteriyke macht. Het uniformverbod heeft nuttig gewerkt. Doch met de toepassing gaat spr. niet geheel aeeoord. De heer Rutgers v. Rozenburg (C.HA bespreekt de organisatie der rechteriyke macht. Op de grlfflën en parketten wordt teveel ge bruik gemankt van de gratis diensten van volontairs. Wie er ten minste twee Jaren wer ken. zouden een toelage kunnen krügen van bv. f 1000. Minister Ooseling zegt, dat het bericht over het optreden van den kantonrechter te Utrecht tegen een werklooze hem noopte tot het inwlnnpn van inlichtingen. De eventueele wenscheiykheid van uitbrei ding der rechteriyke macht zal spr. niet uit 't oog verliezen. Als men door Invoering van het leekenelement deskundigen op de rechterstoel wil zetten, moet spr. daartegen waarschuwen. Wat de heer Donker zelde over collectieve over eenkomsten. wil spr. nog eens overwegen. Voor vaste functies in de rechteriyke maoht behoort een vaste toelage te worden gegeven. Over het algemeen heeft het uniformverbod goed gewerkt. Bü afd VIII (Gevangeniswezen en Rijks werkinrichting) bespreekt de heer Faber (S.D.) de behandeling van jeugdige gevange nen In de Inrichting te Zutfen. Mevr. B a k k e r-N ort (V.D.) wüst op het nut eener goede reclasseering dezer jeugdige mannen. Spr. dringt aan op uitbreiding van 't aantal in Jeugdgevangenissen te plaatsen ge vallen. Minister Gosellng wüst op het nut van de Jeugdgevangenis in Zutfen. die spr. verge- lükt met een retraitehuis. Aan de reclasseering wordt groote aandacht besteed, vooral door de particuliere vereenlglngen Of de openstelling der Inrichting ook voor lichtere gevallen mo- geiyk la. valt thans nog niet te zeggen. Over VOLGENDE WASDAG f DE OVERVETTE_RjNSOJS> De nieuwe overvette Rinso is het enige wasmiddel, dat speciaal voor de was machine wordt gefabriceerd. Duizenden vrouwen hebben het reeds kunnen con stateren met Rinso komt de wasmachine het best tot zijn recht In een oogwenk een overvloedig sop, dat in anderhalf uur al het was goed van 5 personen prachtig wit maakt voor slechts 121 ct. Dat is het resultaat, dat U alleen met Rinso kunt bereiken. HIER IS DE REDDING Voor slechts 60 cent bent U gered uit de vul-misère! Gebruik den veiligen Talens' „Elite"-flacon met het reddende vulreser- voirtje in den hals! Dan blijven Uw vingers schoon! De houder rust op den glazen rand, zoodat meteen ook het stooten van de kost bare gouden punten wordt voorkomen. Economisch en zindeliik! Schóón in dubbelen zin: ontwerp Copier, leerdam .*.«»-oiaeu het bijeenbrengen van Jeugdige delinquenten In kampen zal spr. met Sociale Zaken overleg plegen. By afd XT (Reclasseering) dringt de heer Donker (S.D.) er op aan. werkkampen voor Jeugdige voorwaardeiyk veroordeelden ln te richten. De heer Van der Zaal (A.R.) bespreekt de toestand in woonwagens en woonschepen, welker aantal steeds toeneemt. Krotwoningen zün In den regel nog te verkiezen boven woon wagens Deze Nomadenbevolklng is een gevaar voor zichzelf en anderen. Spr. wil maatregelen daartegen. Dikwüls z(Jn de woonwagenkampen nabii vuilnisbelten. Minister Gosellng heeft reeds bü een vorige afdeellng over werkkampen gespro ken Er wordt overleg gepleegd met spr's ambtgenoot voor Sociale Zaken. De kwestie der woonwagens behoort b|| het Dep. van Blnnenl. Zaken thuis Voor zooveel mogelpk zal spr ernstige aandacht san deze zaak schenken. Hoofdstuk IV der Rilksbegrooting voor 1938 wordt z.h.st. aangenomen. SOCIALE ZAKEN Aan de orde is hoofdstuk XI (Sociale Zaken) der Rilksbegrooting voor 1938. De heer Woudenberg (N.S.B.) zegt. dat de natlonal-soclallsten discussie over het werk- loo7en-vraagstuk met dezen minister vruchte- 1 achten, omdat deze biykbaar een residu van 200.OHO werkloozen aanvaardt. Dat woord moge gelden In de petroleum-Industrie, de nat.- soclallsten willen het niet toepassen op werk loozen. Met de wensehen van de N.S.B inzake emigratie en kolonisatie wordt geen rekening gehouden. De Minister van Sociale Zaken, de heer R o m m e, ontzegt leder het recht om te be weren, dat de Regeering niets wil doen voor de werkloozen. Op die manier wordt inder daad discussie onmogeiyk. Doch de materie der werkloosheid Is te belangrijk om haar op deze wiize af te doen. Uit de Troonrede reeds blllkt. hoezeer zb ,de aandacht heeft van de huidige Regee ring Spr. geeft een sobere opsomming van wat er door haar reeds Is verricht. Spr. herinnert o.m. aan de verleening van bilslag voor kin deren, verruiming van den brandstoftoeslag enz., aan de regeling voor de kleine boeren, het aanhangig maken van een regeling voor de kleine zelfstnndlgen. nieuwe credietverlee- nlng voor het Werkfonds. Spr. wil met deze sobere opsomming volstaan. Wat in de Troon rede Is gezegd, mag geen hol woord worden genoemd Bü afd IT (Arbeid) zegt de heer Kupers (S.D.) dat de werkloosheid een gevolg is van de crisis zoowel als van de rationalisatie. Mede is er toenemende vraa.g naar Jeugdige en min der naar volwassen arbeidskrachten, ook bü nieuwe industrieën. Tienduizenden werkloozen z[in al meer dan drie Jaren als zoodanig Inge schreven. Hpt penlge middel voor verbetering ls werktHdsverkortlng. In verschillende krin gen dringt dit inzicht door. doch bü dezen minister nog niet. De Minister staat slechts aarzelend tegenover het rapport van den Hoo- gen Raad van Arbeid. Spr. doet een beroep op dezen Minister om deze zaak ter hand te nemen. Voorts dringt spr. aan op wettelüke vacan- tlereccling met behoud van loon. De Minister wil daarvan niets weten. Spr. begrüpt dit niet Spr wil stlmuleeren. anderen geven de voor keur aan codlficeeren alleen. Wat van particu liere zijde reeds tot stand is gekomen, ls op verre na niet voldoende. Zelfs Is het aantal arbeiders met vacantle door de crisis achteruit geloopen, In vele landen Is wettelüke vaean- tleregellog reeds ingevoerd. Ook 1n ons land is de tlld er meer dan rüp voor. Mede ter be- striiding van de werkloosheid. Reeds in 1929 trouwens Is deze materie In deze Kamer aai de orde geweest. Iets nieuws Is ze geenszins. Spr dient een motie In, waarin de Kamer de Regee ring ultnoodigt een desbetreffende rege ling voor vacantle aanhangig te maken. Spr vraagt ratificatie van verschillende con venties. De motle-Kupers (voldoende ondersteund) wordt bü dit debat behandeld. De vergadering wordt te 6.15 uur verdaagd tot hedenmiddag één uur. CONSULATEN I Aan den heer W. Johnson Is eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Perth. LEGER EN VLOOT Aan den res.-le-lult. J. D. J. Rhoen, van het 14e reg. Inf., is eervol ontslag verleend Benoemd en aangesteld ls tot res.-le-lult. bü zün tegenwoordig reg., de res.-2e-luit. P. W. 1 A. van der Pas, van het 11a reg. lnf. Alg. vergadering van de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes De heer J. Schipper, secretaris van het C.N.V. spreekt over Maatschappelijke ordeningen' |—\E Federatie van Chr. Vereenigin- gen van en voor Vrouwen en Meisjes ving gistermiddag haar alge- meene ledenvergadering in Hotel Coo- mans te Rotterdam aan. De presidente, mevr. A. van Rei gersberg Versluys Baronesse Schim melpenninck van der Oye sprak een openingswoord. De taak van de Christenvrouw, aldus spr., in deze wereld is strijd tegen het booze, dat nog steeds woedt. De Chr. vrouw heeft deel aain dezen strijd en de wapenen, die zij daarbij voert is de wapenrusting Gods. De Chr. vrouw moet zijn waakzaam en onverzettelijk tegen defaitisme. Zij staat pal tegenover de wereld met een hart vol liefde. ln de wereld waart rond de geest van den anti-christ en daartegenover moet ge steld worden de geest der waarheid. Dat kan de onderlinge gehechtheid in het ver- eenigings- en het persoonlijk leven verster ken. Het motto der federatie „De Heer regeert" moet uitgedragen worden. Nadat gezongen was ,Een vaste burcht is onze God", heette de presidente Baron A. van Wijnbergen, voorzitter van den Cen- tralen Jeugdraad en enkele andere perso nen hartelijk welkom. Vaststelling van het Bestuur Aan de beurt van aftreden wanen: Bond van oud-leerlingen van de S.C.S.A. Zuster- hulp, plaatselijke federaties te Haarlem en 's-Gravenhage, welke resp. candidaat ge steld hadden: Mej. M. Kamphuis, Mej. M. van der J a g t, Mevr S. H. Kohn- stam m-Beerens en Mevr. J. 't IlHrt- Poldervaart, die allen benoemd wer den verklaard. Mej. Bierens de Haan van de O.C.E.B.O. wordt vervangen door Jkvr. M. A. W. van A s c h van W ij c k. Ook Mej. C. B. R ij n d e r s van Hem men werd tot bestuurslid benoemd. Besloten werd een tweede penningmees- teresse te benoemen. Mevr. M. W. B ij 1- Viets van 's-Qravonhage zal dezp functie op zich nemen. Jaarverslagen Mej. M. W. Barger, algemeen secreta resse, bracht vervolgens haar jaarverslag uit. Het aantal bij de federatie aangeslo ten vereenigingen bedraagt thans 14, dat der plaatselijke federaties 5, met te zamen ruim 36.000 leden. Na eenige bespreking werd het verslag goedgekeurd. Vervolgens werd door (1p penningmeeste- resse, Mevr. W. J. den Houte r-M o o y, verslag uitgebracht. Dc lasten bedroegen totaal 11.783.04, de baten 9 074.16, zoodat er een nadeelig saldo was van 2.708.88. De begrooting voor het nieuwe jaar sloot op een bedrag van 13.865.waarbij een bedrag van 5.130.uit het Reservefonds genomen moest worden. Uitvoerig werd naar aanleiding van dit verslag gesproken over het groote tekort en over de middelen, waardoor de financieele toestand gezonder kan worden gemaakt. Aangedrongen werd op vasthouden van de actie voor het één-cents-fonds. De penningmeesteresse werd dank ge bracht en gcdéchargeerd. De A.M.V.J. afd. Meisjes Aan de orde kwam vervolgens de aan vrage van de A.M.V.J. afd Meisjes om als lid van de Federatie te worden toegelaten. Het Bestuur der federatie adviseerde tot toelating, omdat het in aansluiting van de organisatie welke de methode van het „open-deur-werk" volgt, een verrijking ziet in de Federatie van organisaties, die ver schillende methoden volgen. Nadat enkele weer at» i ol HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunst» gebit-reiniger?Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebit :uw en verwijdert alle vlekken. Prijs normole fla con 45 ets., extra groote flacon 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apoth. of Drog. HYGIDENT - SINGEL! 15 - A'DAM-C inlichtingen waren gevraagd en gegeven, besloot de vergadering tot toelating. De presidente heette daarop Mej. J. Ruurs, die namens de nieuw-aangeslo- ten organisatie in het Federatie-bestuur zitting zal nemen, welkom. Mej. J. Ruurs heeft vervolgens een korte uiteenzetting gegeven van het doel en streven van de A.M.V.J. en medegedeeld hoever de afd. Meisjes zich ontwikkeld heeft. Hierna was het woord aan Baron A. van Wijnbergen, voorzitter van den Centra- len Jeugdraad, die in enkele woorden het karakter van den Centralen Jeugdraad aangaf. Spr. bracht hulde aan den arbeid door de federatie verricht voor de eere van Gods Naam. Spr. eindigde met de wensch, dat de presidente nog vele jaren haar taak, in samenwerking met het hestuur, tot eere Gods in het belang van Kerk en Vaderland zal kunnen verrichten (applaus). Hierna werden korte mededeelingen ge daan over verschillende organisaties. Inleiding van den heer J. Schipper De heer J. Schipper, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, heeft hierna een inleiding gehouden over het onderwerp: „Maatschappelijke Ordeningen". Spr. ving aan met enkele mededeelingen over de Chr. Vakbeweging, die de leer van den klassenstrijd afwijst, en in de vakorga nisatie ziet het orgaan voor overleg van werkgevers met werknemers. De Chr. vak beweging wil ook positief werken. Het sociale vraagstuk is een vraagstuk van recht, van beginselen en daarom kon den de Christen-werknemers zich in den kring van de neutrale organisaties niet thuis gevoelen. Door de organisatie van de werknemers worden tevens de organen geschapen, wel ke voor overleg met werknemers noodig waren. Op die wijze werd het ook mogelijk over te gaan tot het afsluiten van collec tieve contracten, welke den bedrijfsvrede bevorderen. Daarmee was ook de stap gedaan .in de richting van bedrijfsorganisatie. Hoe de maatschappelijke organisatie zich behoort te ontwikkelen, is niet met enkele woorden te zeggen. Spr. venvees naar de rapporten inzake ordening van het bedrijfsleven van de C.H. Unie en van een Commissie uit de A.R. Partij. Ieder die in het maatschappelijk leven een loonende plaats inneemt, behoort deel uit te maken van een sociale organisatie En ook de jeugd moet "ren begrijpen, dat zij een taak in het soc Ie leven hebben te vervullen. Spr. acht het dan ook de taak van de jeugdbeweging te wijzen op de groote betee- kenis van de Chr. Sociale beweging. In de ordening van het maatschappelijk leven moet gestreefd worden naar de door werking van de Chr. beginselen. Tal van vragen werden naar aanleiding van deze inleiding gesteld en door den heer Schipper beantwoord. DE „GELDERLAND" TE CURAQAO Op het departement van Defensie is be richt ingekomen, dat H. Ms. kruiser „Gel derland" onder bevel van den kapitein ter zee P. B. M. van Straelen, 24 November te Curasao is aangekomen, DE WERKLOOSHEID IN OCTOBER In ons bericht over de werkloosheid is gister het totaalcijfer op het eind van Octo ber uitgevallen. Het luidt 340.436 tegen 324.261 eind September 1937 en 394.4-13 op het eind van October van het vorige jaar. Minister Patijn over zijn beleid Onze verhouding met België In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting 1938 van Buitenlandsche Zaken deelt de Minister mede geen gevolg te zullen geven aan de aandrang van die leden, die van oordeel zijn dat Nederland onmiddellijk de Volkenbond moet ver laten. De gewekte voorstelling, dat Sovjet- Rusland, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije te Genève aan de overige 55 staten hun wil zouden opleggen, is in haar onjuist heid bijna belachelijk. De minister ver klaart, dat hoezeer ook de volkenbond in beteekenis is aohteruitgegaan, Neder land zoowel zichzelf alsook de interna tionale gemeensohap een ondienst zou bewijzen, door thans den bond te ver laten. De vraag of de regeering binnen afzien- baren tijd erkenning de jure van het bewind van generaal Franco mogelijk acht, ligt te zeer op het terrein van politieke onzeker heden en hypothesen om beantwoording te vinden. Zooals sommige leden in het voor- loopig verslag te kennen gaven, moet ten deze de loop der gebeurtenissen worden af gewacht Aan bevordering van de handelsbetrek kingen met het deel van Spanje, dat staat onder de autoriteit van generaal Franco, is van den aanvang af alle aandacht geschon ken. Verhouding tot België Wat de consekwenties betreft van de uit spraak van het Hof van Int. Justitie omtrent c.e aftapping van het Maaswater, merkt de Minister op. dat het goed recht van Neder land om het Julianakanaal met Maaswater te voeden thans niet langer in twijfel kan worden getrokken. Aan de oplossing van de hangende kwesties behoeft dit niet in den weg te staan, en het zal den Minister een voorrecht zijn, daaraan te mogen medewer ken. Het aangenaamst zou het der regeering zijn, indien deze kwesties in een globale regeling zouden kunnen worden opgelost. Met betrekking tot de Surtaxes d'entrepot zij opgemerkt, dat deze kwestie in den grond er een is tusschen Nederland en Frankrijk, waarvan het nog geheel onzeker is, of zij bin nen afzienbaren tijd tot een redelijke oplos sing zal kunnen worden gebracht. Intussohen laat de regeering geen gelegen heid voorbijgaan om te trachten, met alle haar ten dienste staande middelen, aan de onbillijke behandeling der Nederlandsche havens te dezer zake een einde te maken. Vertegenwoordiging in het buitenland De Minister is het e^ns met de leden, di© van oordeel zijn, dat uitbreiding van het aantal Nederlandsche gezanten in het bui tenland wenschelijk is, evenwel kan deze thans niet plaats vinden, gezien de financi eele consekwenties daarvan. Ook het aantal consulaire ambtenaren is niet voldoende t© achten. Evenwel geldt ook voor hem bij zijn streven naar uitbreiding de gebiedende nood zaak rekening te houden met de financieel© omstandigheden. Intusschen is reeds een niet onbelangrijke verbetering aangebracht* SBMNHHI De ..Nieuw Amsterdam", in aanbouw bij de R.D.M. te Rotterdam, nadert zijn voltooiing. Gisteren werd de tweede schoorsteen op het schip geplaatst. Een spannend Engelsch verhaal Vertaald door E. H. (14 „Zijn vader was een Duitscher. Hij was geïnterneerd ge weest, maar gevlucht. Het werk, dat de dokter hier verricht, is zijn liefhebberij. Toen Emil nog in leven was. deed hem dit geen goed: het Gouvernement stelde geen volkomen ver trouwen in het sanatorium. Dat Emil dood zou wezen zou Het beste zijn voor beide broers. Maar de moeder lijdt er onder!" „Ik zal het niemand vertellen", zei Daphne. Toch voelde Daphne zich niet overtuigd, doordat zij Cle ments wantrouwde. Haar verstand zei haar, dat deze geschie denis zeer waarschijnlijk was en toch kon zij ze niet aannemen. „Dank u". antwoordde hij en voegde er toen nog even bij: „Dokter Oliphant komt morgen terug". „O", was al wat ze hierop antwoordde. Veel genoegen deed deze aankondiging haar intusschen niet. Ze was een beetje bang voor den eigenaar van deze groote inrichting. Iedereen scheen er aan mee te werken om haar die angst te bezorgen, behalve dan Zuster Medway en Sara Collis, die steeds met gfoote genegenheid van den afwezige spraken. De andere zusters waren niet bijzonder op hem gesteld, dit maakte Daphne al gauw op uit haar gesprek bij de weinige gelegenheden, dat ze die eens ontmoette. De patiënten zouden er wel heel anders over geoordeeld hebben, maar die sprak ze nooit; zag ze slechts een enkelen keer, en dan nog op een heele afstand, want de ziekenzalen waren aan de andere kant van de groote hall, dan waar de kamers van den stat waren gelegen. Mrs. Oliphant was dien dag bijzonder onrustig en liet aan Miss Somerville zeggen, dat ze haar dien avond niet ver wachtte. Daphne kreeg die boodschap omtrent theetijd en nam zich toen voor, een flinke wandeling te doen. Het zou nog .twee uren licht blijven en van die gelegenheid wilde ze nu gebruik maken, om eens rond te dwalen over de heide. d<v achter het park lag. HOOFDSTUK VII Van die wahdeling genoot Daphne onbeschrijflijk Ze liep met het hoofd wat achterover geworpen en de lippen half geopend, om toch vooral diep in te ademen die heerlijke geur van bloeiende heide! Maar, toen ze eens op haar armbandhorloge keek, schrikte ze. zóó laat als het was! Ze mocht wel maken, dat ze hee' gauw .terugging, wilde ze nog vóór donker thuis zijn. Ze keek eens in het rond. maar wist nu zoowaar niet, van welk van de drie paden ze was gekomen. Overal om haar heen was heide en heide en nóg eens heide! Daar blijven staan, kon ze toch ook niet: dus liep ze het eene pad een eind op, alleen om tot de ontdekking te komen, dat dit het verkeerde was. waarna ze een ander volgde. Het leek haar wel waarschijnlijk, dat dit het juiste zou zijn. want het werd al breeder en na een half uur loopens zag ze een grooten, witten weg vóór zich. Het was bijna zeven uur. toen ze dien bereikte en het begon al donker te worden. Maar toen ze eenmaal op dién weg stond, deed zich weer de vraag voor, in welke richting ze nu loopen moest. Daar had ze in het minst geen idéé van. Er bleef haar de .troost, dat een hoofdweg toch èrgens heen moest leiden: diè was niet als een van die ongewisse paadjes, die veelal geen reden van bestaan hebben. Nu leidde deze hoofdweg ook wel èrgens heen, maar, helaas, liep ze precies in de tegengestelde richting, die ze fei telijk had moeten volgen zoodat ze nog kans had acht mijlen van huis .te komen. Zij wandelde een uur, zonder iemand te ontmoeten, wien ze tenminste eens naar den weg kon hebben gevraagd. Naar mate het donkerder werd, ging ze sneller loopen en daar zij dit den laatsten .tijd afgewend was en zich bovendien angstig en zenuwachtig maakte werd ze vreeselijk moe. Bovendien schoten haar nu allerlei verhalen te binnen van menschen, die op de uitgestrekte heide verdwaald waren. De tranen schoten haar in de oogen en het was geen wonder, dat ze hoe langer hoe meer meelij met zichzelve ging voelen. Ineens hoorde ze het welkome getoeter van een auto, die naderbij kwam. De weg, waar zij op stond, lag wat hooger dan de vlakte, waarover die aangereden kwam en was er nog van gescheiden door een soms vrij diepe maar nu gelukkig uitgedroogde sloot. Zij ijlde zoo dicht mogelijk naar den rand die overgroeid was met brem en ander struikgewas en wuifde met haar zakdoek. De bestuurder keek uit ènDaphne liet een kreet van schrik hooren. Daar was het nu zoo waar de geheimzinnige vreemde van haar avontuur in Coulbeech!... Van schrik sprong ze wat ter zijde, raakte verward in de berm en viel in de sloot De automobilist kwam haar aanstonds .ter hulp. „Hallo!" riep hij en herkende haar nu ook. „Blijf maar stil liggen!Neen, ik zal er nu niet met u vandoor gaan! I Vertel mij eens even: hebt u zich bezeerd?" De .toon van zijn stem en de uitdrukking van zijn oogen boezemden haar vertrouwen in. Toen ze zich maar even trachtte te verroeren, ontsnapte haar een kreet van pijn. Hij sloeg haar den arm om de schouders en vroeg: „Waar doet het nu zeer?" Half snikkend antwoordde zij: „Mijn enkel!" „Ik kan hier niets beginnen, al ben ik dan ook dokter! Blijf nu precies zoo liggen, dan zal ik u even op den beganen grond lichtenNeen, neen, zélf niets doen! Het geheel aan mij overlaten". Inderdaad had Daphne weinig keus en moest zij wel de hulp van den man aannemen, die haar met verwonderlijke handigheid aan den rand van den weg neervlijde. „Kijk eens hier zei hij toen. „Ik begrijp zeer goed. dat u niet veel reden heeft, om vertrouwen in mij te stellen; eer het tegendeel; maar tóch zie ik er geen anderen uitweg op, dan dat u weer een ritje maakt in mijn auto." „Neen", riep zij onwillig. „O. neen!" „Luister nu eens", zei hij overredend. „Als u persé niet wilt, dan moet ik u hier laten liggen, maar toch moet ik u eerst in de auto zetten, om uw schoen uit te trekken, anders gaat uw enkel zóó geweldig zwellen, dat u er héél veel last van zult krijgen!" Dit zeggende had hij haar al opgebeurd en zat zij in minder dan geen tijd op het zachte kussen van de auto-bank. Hij knielde naast haar neer en deed zóó voorzichtig den schoen uit. dat de meest volleerde verpleegster het hem niet verbeterd zou hebben. Wordt vervo'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5