Vereeniging van Kerkvoogdijen OPNIEUW VOORWAARTS HAND IN HAND De uitgang van 1937 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. EFFICIENCY Drukbezochte congresdagen te Rotterdam Efficiency:, een zegen voor de menschheid Uitgaande van het Nederlandsch Instituut voor Efficiency en het Nederlandsch Insti tuut voor Documentatie en Registratuur worden vandaag en morgen in de Doelen te Rotterdam de tiende Ëfficiency-dagen gehouden, tijdens welke het efficiency-vraag- gtuk weer van vele zijden wordt bezien. Voor velen heeft het woord „efficiency een onaangename klank. Men denkt dan ,vaak aan de crisisjaren, toen het efficicncy- en rationalisatiestreven velen zo-Ader be trekking deed komen. Toch doet ieder onzer aan „efficiency"! We streven immers allen naar het grootst mogelijke voortbrenigings- resultaat bij zoo gering mogelijke inspan ning. Ons economisch handelen wordt er idoor beheerscht, en zoo is efficiency geen streven van den modernen tijd, doch het iS goo oud als de menschheid. De heer C. J. P h. Z a a 1 b e rg, voorzitter Ivan den Nijverheidsraad, die tijdens he' icongres, dat vanmorgen geopend vverd, als leerste praeadviseur optrad, heeft dit duide lijk doen uitkomen. Zijn onderwerp luidde .Efficiency en rationalisatie steeds drin gender noodzakelijk in bedrijf en bestuur Hierin werd gewezen op het nut en de zegen van de efficiency, waardoor een grooter ren dement van den arbeid wordt verkregen. Dit werkt nl. prij6verlagend en dit stimu leert weer de vraag en geeft algemeene ver rijk'. ig. Hieraan is de verhooging van het algemeene levenspeil, welke vooral de ar beidersklasse is ten goede gekomen, te dan ken. Na op enkele onderdeehen van het effi- ciencystreven de aandacht gevestigd te heb ben. weerlegde de schrijver enkel*- vooroor- deolen tegen de efficiency. Hij ontkent, dat de arbeider het vroeger zooveel beter zou hebben gehad. De zorg voor de menschelij- ke arbeidsfactor voorkomt dat de arbeiders worden opgeofferd aan het rendement van de machine. Men vergete verder niet dat do arbeidsdag van 10 h 12 uur thans 8y2 uur bedraagt met een vrije Zaterdagmiddag. Efficiency overal in het bedrijf en bij de overheid is, aldus de praeadviseur een alge meen belang van de eerste orde. Over dit onderwerp sprak Ir. A. B a r g e- boer, Dir. der N.V. Dekkers en Barge- boer te Den Haag. Spreker betoogde, dat vooral op die bedrijven, waar de vervaardi ging van grootere aantallen gelijke of gelijk soortige producten regel is, de rationalisatie haar stempel heeft gedrukt. Hierbij brengen deze rationalisatiemaatregelen ongewenseh- te gevolgen met zich mede. Research, tecn- nisch-wetenschappelijk onderzoek kan deze ongewenschte gevolgen ondervangen. Re search kan een zeer belangrijke rol spelen, zoowel bij het aanpassen van rationalisce- ring aan een reeds vervaardigd product als aam. een nieuw product van gerationliseer- de bedrijven. Hiervan gaf de praeadviseu» \ersr.hillcnde voorbeelden. De efficiency van zeevrachtscheixen ■was de titel van het drirde onderwerp, dat dezen dag werd ingeleid door Ir E. 1 Dieren s.i., raadgevend ingenieur. Deze zette in zijn praeadvies uiteen, dat de renta biliteit "de hoofdzaak is, waaraan een zee vrachtschip moet voldoen, m.a.w., men moet "hagaan, wat bij gegeven kceten per een heid, b.v. vracht per toms kolenkosten per ton enz. de beste technische oplossing is De praeadviseur ontwerpt een formule, wel ke in twee gedeelten kan worden gesplitst, nl. een formule, welke op het technisch ge deelte betrekking heeft en onafhanikelijk is van het geld en betrekking heeft op gewicht, meting, draagvermogen en kolenverbruik en een formule voor het financieele gedeelte. Spr. toetste dit aan enkele vragen uit de practijk. Wij zullen nog nader gelegenheid hebben een indruk te geven van de discussies. Voor hed-en volstaan we met miede te dee- Jen, dat deze eerste congresdag onder lei ding stond van Mr J. L. C. van M eer w ij k. voorziter van het Ned. Instituut voor Efficiency. In de middaguren werd een excursie ge maakt naar de N.V. Van den Berghs Fa brieken te Rotterdam. PROV. AFDEELING ZUID-HOLLAND Kerkeraad en Kerkvoogdij De nieuwe pachtwet Ker kelijk bevolkingsregister Te Rotterdam is gister in Tivoli de najaarsvergadering der Verg. van Kerkvoog dijen Prov. Afd. Zuid-Holland, gehouden, onder leiding van Mr. F. A. Nelemans te Rotterdam. Na gebruikelijke opening en welkomst woord werden de aftredende bestuursleden, de heeren J. van Daalen en J. Gesman, herkozen, terwijl in de vacature van Dr C. S a u e r werd gekozen de heer A. Swijnen- burg van Ottoland. Hel eerste referaat, na afdoening van, enkele huishoudelijke zaken, voorzitter, die tot onderwerp had „De houding van kerkeraad, diaconie voogdij. Tweede spreker was Mr. A. d e Mijnsheerenland, die spra-k over Het reclame congres Zooals we reeds uitvoeriger berichtten Werd te Amsterdam het zesde Nederland sehe reclamecongies gehouden. Na de prae-adviezen, waarvan we giste ren melding maakten heeft nog de heer A. J. G. Strengholt prae-advies uitge bracht namens de „periodieke pers". Vervolgens sprak de heer Levisson over: „Reclamedrukwerk voor kwaliteits artikelen". Als voorwaarden, die het kwa liteitsgehalte van reclamedrukwerk bepalen noemt spr. o.m.: reclamedrukwerk moet zich aanpassen aan de aard van datgene, waarvoor propaganda wordt gemaakt, op zulk een wijze, dat de kwaliteiten ervan door tekst en afbeelding op de beste de voorgrond worden gebracht. Het moet beantwoorden aan de hoogste technische eischen, welke aan de uitvoering in het voor de vervaardiging gekozen pro cédé, rekening houdend met. de ontwikke ling der capaciteiten van dit procédé, mo gen worden gesteld. Over de „etalage" bracht de heer Jam broes advies uit,- waarbij hij er op wees dat de etalage zich uitsluitend tot den ver bruiker dient te richten; van hem moet de vraag naar kwaliteitsproducten uitgaan. Het Kleedingfonds Radiorede van Minister Romme De Minister van Sociale Zaken, Prof. Mr. Romme, heeft gisteravond over beide zen ders een rede gehouden, waarin hij eei woord van dank sprak tot allen, die de na tionale actie voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds hebben gesteund. Op hen, die tot dusver in verzuim bleven, deed de Minister een beroep om alsnog het giro nummer van het fonds, No. 141400, den Haag mild te gedenken door het storten van een gave. Arm afgeknapt Ernstig ongeluk in de Staatsmijn Hendrik In de Staatsmijn Hendrik te Brunssum iheeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk .Voorgedaan. De 18-jarige Van Hoof uit Bruns sum, die slechts enkele maanden in het on- dergrondsche mijnbedrijf werkzaam raakte met zijn rechterarm tusschen het aan drijf werk van de transportband, ten gevolge waarvan zijn arm boven den elleboog af knapte. In zorgwekkenden toestand were (het slachtoffer naar het St. Joseph-zieken- buis te Heerlen overgebracht. Mr. De Jong begon met op te merken, dat, s in den loop van het jaar 1938 de nieuwe pachtwet in werking treedt, er in ons land sociale pach'.regeling zal gelden, die wel licht de modernste en radicaalste is var Europa. De pacht heeft de laatste jaren i: het centrum der belangstelling gestaan en e zijn herhaaldelijk commissies gevormd, die nieuwe pachtregeling voorstelden. Thans een wetsontwerp wet geworden, waarbij de pachtregeling uit het Burgerlijk Wetboek gelicht en door een afzonderlijke wet ge regeld word. Pachttijd en pachtprijs zullen aak niet meer het resultaat zijn va wilsovereenstemming van partijen, maa kantonrechter zal in de pachtverhoud: heel wat te zeggen krijgen. Van hem zal heel veel gevergd worden. Pachtprijs kan ver anderd worden als de omstandigheden dit vorderen. De pachttijd geldt in het vervolg onbepaalden tijd met dien verstande dat veiligheidsklep daartegen is het recht om eens in de tien jaren de pacht op te zeg- zonder dat de kantonrechter daarin be hoeft te worden gekend. Onder bepaalde omstandigheden kan er vergoeding voor beteringen worden gevraagd, terwijl ook teruggave van den pachtprijs in heel bijzon dere omstandigheden plaats kan hehhen. De pachtbureaux kunnen voor een groot gedeelte de taak van den kantonrechter ovei nemen. Over het algemeen ziet spreker in d< nieuwe pachtwet niet zoo veel bezwaar, om dat de goede pachters en goede verpachters geen last van zullen hebben. De wet is juist yoor de kwaden geschre- jn. Door de geheeie wet vindt men déze lijn dat de buitensporigheid moet worden tegen- Heel veel komt het op de goede trouw van partijen aan. De wijze van proce- deeren voor den kantonrechter is eenvoudig Het voornaamste wat men op dit oogenblik moet weten is wel dit dat als men iets te verpachten heeft men dit doet voor 2 jaar omdat men dan zeker buiten de pachtwet valt en men eens rustig kan afzien welke de werking der pachtwet zal zijn. De Vereeniging van Kerkvoogdijen heeft een advies-commissie in pachtzaken inge steld, waarvan spreker de secretaris is, en gaarne bereid om een ieder die iets van de nieuwe regeling der pacht wil weten te helpen. Bespreking referaat mr. De Jong Den referent werd een groot aantal vra gen gesteld. Uit zijn antwoorden noteeren we, dat van de uitspraak van den pachtrechter hooget- beroep zal bestaan op het Gerechts hof te Arnhem. Twcedens, dat in de samen stelling der pachtbureaux zullen worden ge kend de lichamen, die zich reeds op dit ter rein bewegen; de uitspraak der pachtbureaux is even t>inden,cl als die van den pachtrech ter. Derdens, dat de bijzitters niet rieerd worden, alleen vacatiegelden ontvan gen. Voorts, dat men na verloop der twaalf jaren geheel vrij is; deze bepaling is öe vei ligheidsklep op het beginsel der verpachting voor onbepaalden tijd. Ten vijfde, dat ook zetboeren onder de pachtwet vallen; alleen het zuivere zetboer-contract valt buiten de pachtwet. Tuinland valt, als alle ander land. tier de pachtwet; alleen tot V\ H.A. opper vlakte is vrij. Met familie-omstandigheden en weistandsgrenzen zal rekening worden gehouden; het redelijk bestaan van den pachter moet gewaarborgd zijn. Inzake den langen duur tusschen sluiting van het pachtcontract eener burgerlijke ge meente en de goedkeuring van Gedep. Sta ten, adviseert spr. pas ae bepaalde acht da gen te doen ingaan n a goedkeuring van Ged. Staten. Een reeds bestaand schriftelijk pachtcon tract kan bij invoering der nieuwe Pacht wet worden gehandhaafd zonder meer; mondeling contract,moet dan schriftelijk worden gemaakt. Een woning o p een ver pacht lana wordt beschouwd als inbegrepen i het contract; staat zij ver verwijderd, daD een apart contract noodig. De voorzitter deelt nog mede, dat er elf pachtbureaux zullen komen; de samen stelling geschiedt onder medewerking der drie landbouworganisaties plus oe Vereen. Grondbezit. Hij deelt als bestuurslid der Fe deratie van Diaconieën ook mee dat deze zich bij Grondbezit heeft aangesloten, in verband met de samenstelling der pachtbureaux. Kerkvoogdijen of Federatie kunnen daarbij rechtstreeks niet gekend worden. Tegen op drijving van pachtprijzen kan alleen ge ageerd worden twee jaar na het sluiten der pachtovereenkomst. Als de pachter invalide wordt, is opzegging binnen de twaalf jaar mogelijk, mits op een termijn van achttien maanden. De ODenbare verpachting vanwege het Burg. Armbestuur wordt door ae nieuwe Pachtwet niet opgeheven. Indien het gezin groot is. wordt daarmee gerekend; dat is winst bij de oude wet. Bij te hooge pacht prijs naar het oordeel van den pachter, mag de kantonrechter het contract alleen nietig verklaren, niet de prijs verlagen. Naoat mr. De Jong nog nadere toelichting had gegeven op enkele detailpunten, bracht de voorzitter hem dank voor zijn referaat en de beantwoording der vele (pl.m. 15) vragen. Vervolgens trad als referent op de heer C. van H a r d e r w ij k te Tilburg, die sprak over het verplichte Kerkelijke Bevolkingsregister Na een korte herinnering aan de voorge schiedenis van art. 14 van het Syn. Reele- ment, wil spr. oe noodzakelijkheid der in voering van het kerkelijk bevolkingsregister toelichten. De invoering brengt m"0: 1 directe samenwerking bestuur en be heer; 2e. vinden p.odikant, kerkeraad en dia conie er huu gegevens voor huisbezoek en de noodige adressen. Evenzoo hebben kerk voogdijen er belang bij. Terwijl ook het ver- Bij de ronc.vraag ontspint zioh een belang wekkend dispuut over de strekking van een artikel, door mr. D e J o n g in de Tel. gepu bliceerd over de doodohandsbelasting. De heer Wilbrink ziet in dat art. een ondermijning van de actie oer Ver. van Kerk voogdijen, om die belasting afgeschaft te krijgen. Mr. De Jong verdedigt zich hierop en deelt mede, dat de vervanging der Doode- handsbelasting door een Kerkrestauratiebe lasting hem welkom zou zijn, ornaat dan iets kon gedaan worden voor de oplossing van het probleem der instortende kerken (Alkmaar, Rhenen, Tiel, enz.). Na re- en dupliek worden nog enkele vra- Maan op ïn gesteld en door den voorzitter beant woord. Vervolgens dankt de voorzitter de aanwe zigen voor hun bewijs van medeleven met de groote belangen, dezen middag besproken, en sluit de. heer Van Daalen de vercaderinc met dankgebed, nadat mr. De Jong nog heeft meegedeeld, dat het onderwerp kerkrestaura tie op de algemeene vergadering zal behan deld worden. loren gaan van lidmaten en doopleden voor oe Kerk erdoor bestreden wordt. Het veel- uldig verhuizen, gepaard gaande met niet opvragen van de attestatie, kan hier veel 'chade aan het kerkelijk leven toebrengen. In dat verlaten van de volkskerk mag ech ter niet berust worden: het bevolkingsregis- r is een der beste afweermiddelen. Daarom moet zulk een register niet plaat- lelijk, maar landelijk worden gezien. De Sy- noae heeft hiervoor een kaartsysteem samen gesteld. Dat cr nioejiijkhcden met een goed kend landelijk register zijn, hebben vier jaren praktijk bewezen; van een algemeene ivoering is nog geen sprake. Ofschoon de Synode de bijhouding ver plichtend heeft gesteld, wordt er geen aan dacht aan bcsteea. Is het werk te zwaar? Is geen liefde voor de Kerk? Het bevol- ngsregister is toch de hoeksteen van een goede kerkelijke gomeentehuishouding. Het is ook de grondslag, waarop bestuur en be heer kunnen bouwen. Geen maatregel van beteekenis kan genomen worden, wanneer men niet zuiver het bevolkingscijfer kent. Spr. noemt eenige voorbeelden. In geval groote gemeenten reeds een be- olkingsrogister hadden, mag ait niet ge bruikt worden als strijdmidde) tegen het landelijk register,, daar anders de uniformi teit en landelijke werking, die aan het sy nodale stelsel ten gronoslag ligt, in ver drukking komen. Bij alle gemeenten hetzelf de stelsel, opdat de werking zoo eenvpudig i zoo vlot mogelijk kan gaan. De voorzitter dankt den referent voor zijn rede en toelichtingen, en stelt nu de rondvraag aan de orde. Zijn eigen referaat zal vervallen, gelijk hij wel voorzien en ook gewenscht heeft met het oog op de pract'sch meer belangrijke onderwerpen. De clearing met Duitschland Stand per 23 November I 27Z.067.100 262.427.000 i 1.558.800 1.531.800 249.979.700 240.935.400 ad 34.988.000) 247.119.600 242.161.100 238.407 800 232.441.400 ;gen Keichimarkvorde- ingvn: 72816/46804 NIJMEGEN GAAT CONVERTEEREN Van 3V2 tot 3 legen besloot tot aedrag der 3leenln), ning 1937. oorspronkelijk r i 3.888.000. de Hollandsche 1 lijn 5.474.000. minder dan 97 >rdeellg mogelijke Rondvraag Hoogste stand te Valentia 771.3. Laagste stand te Andiines 735.1 'Stand vanmorgen half twaalf 769.8. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige later wellicht toene mende W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen, zach ter vooral in het Oosten. BUITEN!.ANDSCH WEERO VERZICHT De depressie in het N. werd bij Spitsber gen onder 730 mm. en breidde zich over geheel Scandinavië uit, waar de vorst sterk afnam en regen en sneeuw valt. De hooge j drukking in het W. nam toe, maar trekt Z.- j waarts; die in het O. nam af. In het hooge t druk-gebied is op de Britgche eilanden en in N.-Duitschland nog lichte vorst voorgc- komen. Schotland en W.-Ierland hebben zacht weer met in het N. krachtige W. wind en regen. Aan de Noorsche ku6t waait het krachtig uit Z. en W. In midden- en Zuid- Duitschland valt hier en daar sneeuw, bij temperatuur even boven het vriespunt. Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht, alleen langs het Kanaal is het zonnig. Hier te lande, in W.-Duitschland en in Zwitserland kwam nog mist voor; ook do Alpentoppen hebben sneeuw bij temperatu ren van zeven tot dertien graden onder nul. De algemeene toestand duidt op doordrin gen van den depressie-invloed naar onze omgeving, waarbij later toenemende W. wind en regen is te wachten. n F. P HOME TE HST A ND Stand vanmorgen half twaalf 2.4 C. 26 NOVEMBER Zonsopgang 7.41 uur, zonsondergang 3.53 i 0.39 uur, onder nam. 0.52 i VOERTUIGEN MORTEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 NOVEMBER Van 's avonds 4.23 uur tot 's morgens 7.12 uur De loonen bij de P.T.T. De positie der adspirant-bestellers Een onzer lezers voelt alsnog dringende behoefte op te merken, dat de adspirant be- stellers en jongelieden bij de P.T.T. zijn aan genomen vóó de laatste crisis en dat hun een vaste aanstelling in het vooruitzicht was gesteld. De crisis heeft deze verwachtingen de bodem ingeslagen. Thans kunnen ze bij ontslag niet aanpak ken. Dus de P.T.T. heeft niet andere dan plicht deze menschen die van hun jeugd af de P.T.T. hebben gediend met ter tijd vast aan te stellen. En niet te doen of ze niets aan deze menschen verplicht is. De toepassing van het hoor en wederhoor heeft ons in deze kwestie heel wat ruimte gekost. Thans moeten we de „discussie" even sluiten. Veredeling van het Ambacht Een 40-jarig jubileum „Meester" en „gezel" zijn aanduidingen, die meer herinneren aan het voormalige bloeiende gildewezen dan op haar plaats schijnen -in de huidige gerationaliseerde maatschappij. Toch bestaat hier te lande een vereeni ging, die „veredeling van het ambcht" zich reeds 40 jaren lang voor oogen heeft gesteld en practische resultaten hiermee kon bereiken. Na een voorbereiding van 9 jaar kwam deze vereeniging op 18 October 1897 tot stand. De aanvangsgeschiedenis dateert dus uit een tijd, toen het ambacht weinig in eere was en het met de vakont wikkeling treurig er bij stond. De jubileerende „Vereeniging ter verede ling van het ambacht", heeft krachtig me degewerkt, dat aan de misprijzing en klein- achting van het werk der ambachtslieden een einde is gekomen. Aan haar examens tot het verkrijgen van den titel „meester' of „gezel" is door velen deelgenomen. Aan gemeld hebben zich in de afgeloopen jaren 4616 candidaten, waarvan 4041 aan de exa mens deelnamen. In totaal zijn 2141 perso nen geslaagd, waarvan 364 de meesters- proef doorstonden en 1777 zich „gezel" kun nen noemen. De vakken, waarin de exa mens werden afgelegd, zijn: timmeren, meubelmaken, smeden, huisschilderen, ma- selen, koperbewerken, steenhouwers, ma- chinebankwerken, machinedraaien, rij- wielherstellen, lood- en zinkwerken, model maken en auto monteeren., De laatste vijf vakken zijn eerst de laatste jaren in het examenprogramma opgenomen. Aan 't hoofd der Vereen, stond steeds een breed hoofdbestuur, samengesteld uit ver tegenwoordigers van maatschappelijke ganisatics. Bij de oprichting waren o.m. „Patrimonium" en de R.. volksman W. heeren K. Kater, een der oprichters J. Pastoors, leden van het hoofdbestuur. Thans is „Patrimonium" nog vertegenwoor digd, alsook het C.N.V., resp. door de heeren J. Hermans Jr., en J. Schipper. In-de laatste jaren is meer contact met de Rcgeering verkregen doordat de onder Rijkstoezicht worden afgenomen, ter wijl de Vestigingswet nieuwe perspectieven voor de Vereeniging opent. T arwe-opslagregeling In de Ned. Staatscourant van 23 Nov. 1937 no. 226 is opgenomen de ,.Tarweop6lagrege- ling". regelende de verplichtingen der pak huishouders, voor zoover deze nog niet zijn vastgelegd in andere reglementen. Eveneens verscheen, in ditzelfde nummer het „Regle ment voor houders voor schooningsinrichvin gen" regelend de verpliohtingen van houders van schooningsinriohtingen, voor zoov ze nog niet zijn vastgelegd in, andere HOE MEN IN INDIë MOND- EN KLAUWZEER BESTRIJDT Wij vonden in het Alg. Handelsblad een ingezonden stuk, waarin door S. te Arnhem medegedeeld wordt hoe op Java bij mond- en klauwzeer gevallen gehandeld wordt. S. schrijft: Wij gingen daarbij als volgt te werk. Van elk beest, het gezonde zoowel als het zieke, werden eens per dag met een dot katoen aan een stok gebonden en gedrenkt in de 2% op lossing de neusgaten ingesmeerd. Deze w.er- 'den door het beest met den mond weer schoon gelikt zoodat op een eenvoudige wijze de tong ontsmet werd. Verder lieten wij de beesten even in een bak, gevuld met de 4% oplossing staan of lieten hen loopen over een kussen, dat in die oplossing gedrenkt was, zoodat de klauwen eneens werden ontsmet Ondanks het feit dat dagelijks honderden beesten met elkaar in aanraking kwamen, kon de ziekte meestal beperkt blijven tot een tiental, mits elk ziek beest onmiddellijk geïsoleerd werd. ONZE EIEREXPORT In de week van 16 tot 23 November zijn in ons land ten uitvoer toegelaten: 15.526.282 eieren en wel 13.637,682 kippeneieren en 1.888.600 eendeneieren. Hiervan gingen naar Duitschland 4.502.740 versche kippeneieren en 307.180 versche eendeneieren. Naar Enge land 6282 600 versche kippeneieren, 1.573,920 versche eendeneieren, 2,280,560 koelhuiseie ren en 126.000 op andere wijze geconser veerde eieren. Naar andere landen 337.822 versche kip peneieren, 7960 koolhuiseiercn en 75C" sche eendeneieren. KRING VAN VEILINGVEKEEN. ROTTERDAM—LEIDEN De moeilijke toestand in den tuinbouw Onder voorzitterschap van den heer Q. A. Nederpel uit Loosduinen heeft de Kring Rot terdam, Pijnacker, Leiden, Loosduinen enz veilingvereenigingen te 's-Gravenhage een vergadering gehouden, waarbij alle afdeelingen tegenwoordig waren. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd omtrent den toestand in den tuinbouw. De afgevaardigden van de L'oöp. Veiling te Loos duinen wezen er op, dat de onzekerheid onder de tuinders, of en hoeveel steun nog verwacht kan worden, groot is, en drongen aan op spoe dige bekendheid daaraan. Vooral voor de -bloemkool werd steun noodig geacht. veiling Pijnacker onderstreepte deze opmerking, terwijl de veiling Berkel mede deelde, dat de sla wel 35 cent per 100 stuks ad opgebracht dan het vorig jaar, doch nu de 40 cent steun werd gemist. De veilingen Leiden en Gouda verklaarden dat de daar ontvangen steungelden onbetee- kenend zijn, omdat voor de koude-grondsartike- len nog geen uitkeering plaats vond. Nadat nog verschillende andere wenschen waren geuit, zette de voorzitter uiteen, dat de toestand in den tuinbouw zeer slecht is, doch spr .wees er op, dat de moeilijkheden om tot verbetering in de toestand te komen, zeer vele zijn. Den leiders van den tuinbouw treft geen verwijt, de Ncd. tuinbouw staat hechter aan eengesloten dan ooit tevoren. Alleen wanneer de algemeene wereldtoe stand gunstiger wordt, zal voor den tuinbouw de toekomst zich wijzigen. Spr'. wees er evenwel op, dat de verschil lende landen toch behoefte hebben aan het Nederlandsehe tuinbouwproduct, bijzonder aan die in het voorjaar, hetgeen ook de exportijfecs aantoonen. Van luxe auto tot autotrekker Voor de Provinciën Zuid-Holland, Zee land e>n Noord-Brabant zal door Prof. Ir. M. T Visser, directeur van het Instituut "an Landbouwwerktuigen, een demonstratie ge houden worden met een door hem gevonden ombouw van een luxe-auto tot motortrekkcr Deze demonstratie wordt voorafgegaan door een lezing over deze ombouw van Prof. Visser, welke lezing aanvangt om 12 uur en zal plaats hebben in de ruime landbouw- schuur van de domi-niale hoove van J. Moer- MET ALLEN DIE VAN GOEDEN WILLE ZIJN Geen enkel onderdeel der christelijke actie gedoogt stilstand. Zeker niet dat van de Christelijke dagbladpers. Immers het krantenbedrijf kenmerkt zich bijzonder door beweeglijkheid en activiteit, door snelheid en vooitvarendheid. Zonder die zou het z'n karakter verloochenen, en ten doode gedoemd zijn. Dit kenmerkende van de dagbladpers laat ook de lezers niet onberoerd. Zij zullen het daarom met ons eens zijn, dat de wintermaanden in het algemeen en de Decembermaand in het bijzonder, moeten worden aangegrepen om den invloed van de christelijke krant weer te versterken, om het aantal gezinnen waar ze haar gezegend werk doet, weer uit te breiden, tot heil van die gezinnen zelf, en tot versterking van de christelijke grondslagen van ons volksleven in het algemeen. Gaarne zullen wij met hen die er zoo over denken, hand in hand onze beste krachten inspannenom de komende maanden in het teeken te zetten van een weloverwogen propaganda. Want er is nog veel terrein te bewerken. Zij, die met ons het ideaal najagen dat in elk christelijk gezin een christelijk dagblad wordt gelezen, zullen ons toestemmen, dat we nog allerminst zijn waar we komen moeten. Maar het is een bereikbaar ideaal! Echter alleen, wanneer we op de medewerking van onze abonné's mogen rekenen. We zijn daarvan zoozeer overtuigd, dat we beslo ten, onze waardeering voor hun medewerking weer te toonen in het aanbieden van een waardevolle premie, bestaande in onze bekende, massief zilve ren lepel, een werkelijk hoogstaand product der Nederlandsehe zilverindustrie. Gedurig blijkt ons namelijk, hoezeer deze in den smaak is gevallen. Hij is een gewaardeerd bezit. Zij. die er reeds een o/ meer verwierven, zullen dit aantal gaarne uitbreiden, en wie er nog geen bezit, krijgt nu de gelegenheid, er ook beslag op te leggen. Wie er ZES heeft, krijgt GRATIS een mooi étui. tiovendien willen we het werken vergemakkelijken, door aan hen die zich voor minstens een jaar abonneeren, de krant tot 1 Januari gratis toe te zenden, alsmede de Zondagsbladen en het fraaie Kerstnummer. En nu, samen de hand aan den ploeg1 In den winter is de akker voor dezen arbeid 't vruchtbaarst. Moge het ploegen dat misschien niet steeds even gemakkelijk gaat, een rijke oogst als gevolg hebben Gij kunt gebruik maken van onderstaande bon. Natuurlijk kunt gij ook een briefkaart schrijven, precies zoo u het beste past menten. Creaee. aan de provinciale weg Belanghebbenden wijzen we er op dat dijk naar Zevenbergen, losse nummers van de Staatscourant bij de l Hier zullen ook 'de demonstraties plaats Postkantoren verkrijgbaar zijn voor 15 cent. vindefr. Ondergeteekende verzoekt de Administratie van: den hierna te noemen nieuwen lezer wel te willen inschrijven per kwartaal voor minstens één jaar. De nieuwe -lezer wil per week betalen en gratis ontvangen al de nummers tot 1 Januari a.s. Ondergeteekende heeft dus recht op de mooie zilveren Theelepel. Nieuwe abonné: Aanbrenger: Naam Woonplaats: Adres: Dit formulier op te zenden Naam Woonplaats: i de Administratie van Nwe Leidsche Crt. Doorhalen wat niot verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3