Halifax' bezoek bij Hitier Eischt Ned. Fabrikaat KNOOP 1936 ASBEST I RUBBER DONDERDAG as NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. s Chamberlain's mededeelinq in het Lagerhuis Do Overkomst der F/ansc |N het Britsche Lagerhuis heeft mi- nister-president Chamberlain gister middag inzake Halifax' bezoek aan H i 11 e'r de volgende korte mededeeling „De besprekingen, welke lord Hali fax heeft gevoerd met Hitler, Von Neu- rath. Goering, Goebbels en andere voor aanstaande leiders van Duitschland, waren van vertrouwelijken aard. Ik ben er dus zeker van, dat het Huis van mij geen nadere verklaring zal verlangen in het huidig stadium. Ik ben intusschen voldaan, dat dit bezoek waardevol is geweest, wijl hier door beiderzijds, naar ik meen, het ver langen is gebleken naar oen betere verstandhouding". De premier had, na deze korte verklaring talrijke vragen te beantwoorden. Een ervau betrof de persberichten over de gesprekken van Halifax en Hitler. Chamberlain ant woordde, dat bedoelde berichten niet slechts 'onverantwoordelijke speculaties, doch boven dipn uitermate onnauwkeurig waren. Antwoordend op een vraag van Attlee, den oppositie-leider, zeide Chamberlain, dat xnet de Duitsche regeering niet formeel was overeengekomen, dat geen enkele bij zonderheid over den aard van 't gesprokene zou worden medegedeeld, maar, dat wel overeengekomen was, dat de gesprekken Vertrouwelijk zouden blijven. Aan Arthur Henderson van de Labour- partij, die wilde weten, of reeds toezeggin gen waren gedaan en of de Fransche regee ring volkomen op de hoogte was gebracht, van hetgeen had plaats gehad, antwoordde Chamberlain, dat geen toezeggingen waren gedaan en dat de Fransche regeering om trent het resultaat der besprekingen nog niet was ingelicht. Op een nieuwe vraag van Attlee ver klaarde de premier, dat natuurlijk geen verbintenissen zouden worden aangegaan, zonder dat het parlement gelegenheid zou hebben gehad, zich over de zaak uit te spreken. Vervolgens deelde Chamberlain mede, dat 'de Fransche premier en de Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken de uitnoodi- ging van de Britsche regeering om naar Londen te komen, hebben aangenomen. Ze zullen 29 en 30 November in de Britsche hoofdstad zijn, om met Chamberlain van gedachten te Mosselen. Miss Rathbone, onafhankelijk afge vaardigde, vroeg nog, of soortgelijke vriend schapsvisites als thans tusschen Engeland en Duitschland gewisseld waren, ook niet aan Rusland en Tsjeclio-Slowakije zouden worden gebracht. „De minister van Buitenlandsche Zaken heeft nog pas gelegenheid gehad zijn Tsje- cho-Slowaakschen collega te Genève en Lit- winoff te Brussel te ontmoeten en met hen besprekingen te voeren" antwoordde Cham ber la in Frederick Bel| enger (Labour), stelde aan Eden nog een vraag nopens den datum van Von Ncuraths bezoek aan Londen. Eden antwoordde, dat peen datum voor een dergelijk bezoek was bepaald. Op een vraag van Bellenger, of de aan Von Neu rath in Juni j.l. gerichte uitnoodiging even tueel zou worden herhaald, gaf Eden geen antwoord. Een soortgelijke korte verklaring als door Chamberlain in het Lagerhuis werd afge legd, vernam het Hoogerhuis van Lord Halifax. Chautemps en Delbos naar Londen Aangezien het verzoek aan Chautemps en Delbos, om naar Londen te komen, te Parijs is ontvangen kort na het bezoek van Halifax aan Berlijn en vóór de reis van Delbos naar Polen en de landen der klei ne entente, is deze uitnoodiging te Parijs zeer gunstig ontvangen. De Fransche en Rritsche staatslieden zijn hierdoor in staat gesteld van gedachten te wisselen over de rcsulaten van de besprekingen van Lord Halifax, waardoor de nauwe betrekkingen tusschen Londen en Parijs worden onder streept en waardoor Delbos met meer auto riteit zal kunnen optreden bij de bondge- nooten en vrienden van Frankrijk, die in de eerste plaats belang hebben bij de vraag stukken, welke door Hilter en zijn medewer kers ter sprake zijn gebracht. De besprekingen tusschen Chamber lain, Eden, Chautemps en Delbos zullen niet beperkt blijven tot het resultaat van de visite van Haliffax aan Duitschland; over heel de internationale situtaie zal van gedachten worden gewisseld. Dat gemeenschappelijke consult, waarnaar men te Parijs evenzeer als te Londen ver langt, moet, zegt men, den ministers der beide landen gelegenheid geven van gedach ten te wisselen over alle vraagstukken, welke op het gebied der buitenlandsche po litiek thans aan de orde zijn. En onder die vraagstukken neemt de kwestie der voorma lige Duitsche koloniën een eerste plaats in. Ofschoon men aanneemt, dat met de restitutie van de koloniën aan Duitschland wel eenige tijd zal zijn gemoeid, meent men toch, dat het recht op koloniën in beginsel reeds nu aan Duitschland moet worden toe gekend. Te Londen heeft men trouwens steeds het denkbeeld voor oogen gehad, een pacifiactie van Europa, waaraan Duitsch land zou hebben medegewerkt, met deze geste te bekronen. Veel zal intusschen afhangen van de hou ding en het oordeel van Frankrijk ten aan zien van de jongste gebeurtenissen. Vandaar het verlangen van den Britschen premier, om onverwijld met de Fransche regeering van gedachten te wisselen. DE BRUSSELSCHE CONFERENTIE VERDAAGD Haar werk practisch voorloopig beëindigd De Brusselsche conferentie, die gister middag om drie uur in voltallige, beslo ten vergadering onder voorzitterschap van den Belgischen minister van bui tenlandsche zaken, Spaak, is bijeen gekomen, heeft, na aanneming van de slotverklaring, haar zittingen voor on- bepaalden tijd verdaagd. Een Italiaansche verklaring, welke zich tegen de motiveering der slotver klaring verzet, zal hieraan worden toe gevoegd. De conferentie heeft eigenlijk twee bijeen komsten gehouden. In de eerste zwichtte de Chineesche dele gatie voor den aandrang van verscheiden andere delegaties en stemde in met den tekst van de slotverklaring. In deze verkla ring wordt o.a. gezegd, dat de beginselen van het verdrag van Washington opnieuw bevestigd worden, doch dat in de bestaande omstandigheden de conferentie niet met kans op succes bijdragen kan tot de ver wezenlijking van het programma van dit verdrag. Er is tijd noodig voor de bestudee ring van nieuwe procedures en dientenge volge is een verdaging van de conferentie .voor onbepaalden tijd noodzakelijk. De conferentie zal opnieuw kunnen wor- 'den bijeengeroepen door den voorzitter of door twee staten-leden. In de tweede bijeenkomst verzocht de Chi neesche gedelegeerde, dat de conferentie, hoewel de Chineesche delegatie de slotver klaring in een geest van solidariteit wensciite te aanvaarden, kennis zou nemen .van zijn eigen verklaring en deze aan de (Bindverklaring zou toevoegen. Deze Chineesche verklaring betreurt het, 'dat de Chineesche voorstellen tot het aan vaarden van zekere stellige maatregelen niet in overweging zijn genomen. De dele gatie ia van meening, dat een gemeenschap pelijke actie onontbeerlijk is bij iedere po ging, een einde te maken aan de Japansche agressie en het herstel van den vrede in het jVerre Oosten te verhaasten. De afgevaardigde van Nieuw-Zeeland en de voorzitter Spaak, brachten vervolgens hulde aan de verzoeningsgezindheid der Chineesche delegatie. Ook Norman Davis, Lord Cranbor- he en de Tessan namen het woord. Norman Davis verklaarde, dat de ver daging der conferentie nog geenszins betee- kent, dai de betreffende kwestie de belang stelling der verschillende staten verloren heeft. Integendeel is het thuns van nog! grooter belang ernstig en actief alle moge lijke middelen te onderzoeken, welke kun nen leiden tot de staking der vijandelijk heden en tot een constructieve overeen komst Lord Cranborne sloot zich bij de Woorden van den Amerikaanschen gedele geerde aan. Ook de Fransche vertegenwoordiger, de Tessan. verklaarde, het eens te zijn met de beide vorige sprekers. Frankrijk zal deel nemen aan alle stappen, welke er toe kun nen leiden, het conflict, dat het Verre Oos ten teistert, op rechtvaardige wijze op te lossen. De Italiaansche gedelegeerde legde een verklaring af, welke zich verzet tegen de LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VI TAL IS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES De Fransche ambtenaars salarissen Chautemps wil vertrouwenskwestie stellen De Fransche minister-president Chau temps heeft aan de delegatie van link- sclie partijen een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, dat de regeering niet meer dan 17 millioén francs voor loonsverhoo- ging der ambtenaren kan beschikbaar stel len. ,,De minister van financiën", aldus Chau temps, „zal zich onverwijld met de commis sie van financiën in verbinding stellen, op dat deze de kwestie voor de kamer kan brengen. Ik zal onmiddellijk discussie eischen en de kwestie van vertrouwen stel len. Iedere partij kan dan vrij van haar verantwoordelijkheid ten opzichte van het land doen blijken." De delegatie der linksche partijen heeft den geheelen dag over de kwestie der ambtenaarsloonen beraadslaagd, doch is niet tot een accoord gekomen. De vertegenwoordigers der ambtenaren verklaarden, dat zij hun definitieve goed keuring niet konden hechten aan de in het schrijven van Chautemps vervatte voor stellen. Voor de commissie van financiën heeft Chautemps nogmaals de motieven uiteen gezet, welke het de regeering onmogelijk maken, den ambtenaren meer te geven, dan hooger genoemd bedrag. Bonnet lichtte die onmogelijkheid nader toe. Tegen den avond had men den indruk, dat het ontwerp, zooals het aan de com missie is voorgelegd, door deze zal worden goedgekeurd en dat wellicht na een debat, dat tot in den laten avond zal voortduren ook de kamer het zal aannemen. motiveering van de door de conferentie aangenomen slotverklaring en welke aan deze slotverklaring zal worden toegevoegd. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Linksche bombardeerders boven Fransch gebied Franco bereidt nieuw offensief Van officieele nationalistische aijdie wordt medegedeeld, dat eenige plaatsen in den sector-Barioja gisteren door 18 vliegtuigen der Bareelona-regeering zijn gebombardeerd, waarbij deze vliegtuigen eerst over Fransch grondgebied hebben gevlogen. In alle kringen van het nationalistische Spanje heerscht groote opwinding over de zen aanval. Zoowel in de pers als in de radio wordt de Fransche regeering soherp aange vallen, waarbij men er met name op wijst, dat het thans reeds voor de tweede maal is. dat roode vliegtuigen met een lading bom men over Fransch gebied he-bben gevlogen, om een ontmoeting mot nationalistische vliegtuigeskaders of een beschieting uit luchtdoelgeschut te vermijden. rechtsche Raad van Stato Naar verluidt heeft Franco den leider van 'de Spaansche monarchistische partij, Goicoechea, opgedragen, een ontwerp vop te stellen voor een Raad van State, gelijk aa." die, welke onder de monarchie en de repu bliek, evenwel met grooter maoht en zonder dat de Raad hoeft deel te neanon aan de nationale politiek. Tegelijkertijd is Goicoechea benoemd tot voorzitter van dezen nieuwen Raad van State en is hij ontheven van zijn fuctie in den nationaal-politieken Raad van de „Tra ditionalistische Spaansche Phalanx". Zooals men weet, heeft Franco dezen ste monarchisten geschrapt, aangezien blijk baar de jeugd vatt de partij deze personen niet gaarne in den Raad zag. Het schijnt, dat de monarchisten Franco een ontwerp willen voorleggen, om van den Raad een belangrijk staatslichaam te ma ken, dat de wetten moet voorbereiden en het herstel van Spanje moet bestudeeren; het is echter niet waarschijnlijk, dat zij hierin gemakkelijk zullen slagen. Het komende offensief Aan den vooravond van het groote, mis schien wel het grootste offensief der natio nalisten, is men in leidende kringen optimistisch gestemd. Het is duidelijk, dat er mm of meer op een spoedige en volko men ineenstorting van het front der roode troepen wordt gerekend. Gedurende de geheele maand November heeft Franco, niet afgeleid door groote krijgsverrichtingen, het offensief kunnen voorbereiden. De vorige maanden echter reeds, toen Franco nog zijn zegetocht ol- bracht langs Badajoz, Toledo. Malaga, Bil bao, Santander en Gijon, heeft hij gewerkt aan de vorming van een krachtig leger op zuiver Spaa-nschen grondslag en nu 't noor delijk front ineen is gestort, heeft hij de be schikking over een armee, die kan steunen op een oorlogsindustrie, welke volkomen aan de eischen beantwoordt, ja zelfs een overproductie aflevert Men is te Salamanca van meening, dat het offensief niet op een bepaald doel gericht zal zijn, doch zal be staan uit een groote troepenverschuiving, waarbij het geheele leger over de 1500 K.M. lange frontlijn vooruit zal dringen. De werkzaamheden van „Guardia Civil" geven den indruk, dat men het einde van den oorlog nabij acht. Met kortsachtigen ijver worden voedsel- en brandstofcon- vooien gereedgemaakt voor alle deelen van het roode front. Ook in de afgeloopen week zijn weer rap porten binnengekomen, dat de leden der roode militie bij „honderden" overloopen naar het leger van Franco. Het Fransche wapen-complot Een generaal in arrest Gisteren is te Parijs een huiszoeking ge daan in de woning van generaal D seigneur, die eertijds chef was van de luchtbasis te Chartres. Er is een aantal dos siers in- beslag genomen, welker inhoud nog •niet bekend is. De generaal heeft zich naar het bureau der veiligheidspolitie moeten be geven, om aldaar den nacht door te brengen. De geheime organisatie, welke bekend sond onder de naam „Cagoule", blijkt in werkelijkheid (C)omité (S)ecret (A)ction (R)evolutionaire te heeten. De leden van den generalen staf van deze organisatie waren in het bezit van een drie kleurige armband met een plaat van blauw email, waarop een lelie was afgebeeld. Twee van dergelijke armbanden zijn in beslag ge nomen tijdens een huiszoekimg bij den maga zijn-employé Correze, den secretaris van Eugerhe, ae l'Oncle, tegen wien een arresta tiebevel is uitgevaardigd. Correze heeft de vlucht genomen, evenals een zekere Gabriel Jeuntet, die zich, naar men gelooft, te San Sebastian bevindt-, en die een belangrijke rol in deze aangelegenheid speelt, daar hij belast was met het vervoer van munitie. Sedert gisteren zijn vier arrestaties ver- rioht Gearresteerd weraen die sergeant-vlie ger Chéron, die lid was van de „Csar" en drie Algerijnen, die te Parijs woonachtig zijn en die lid waren van een orgainiisatie „Algerie Frangaise" genaamd. Zij onder hielden relaties met Robert Longone, secre taris-generaal van het blad „Courrier Royal". De politie gelooft, dat deze drie Algerijnen belast waren met de "aanwerving vain be trouwbare mannen. „Roemenië trouw aan Frankrijk en Engeland" In een uiteenzetting van zijn program )or de commissie van de nationale Roe- meensche boerenpartij heeft M a n i o e ver klaard. dat 's lands buitenlandsche politiek duidelijk en helder moet blijven. Roemenië moet trouw, blijven aan den volkenbond, de collectieve veiligheid en aan de vriendschap met Frankrijk en Engeland, die het land geholpen hebben zijn nationaal ideaal te 'erwezenlijken en te verdedigen. Verder moet het land zijn betrekkingen met dc kleine entente, de Balkan-entente en Polen handhaven. Na zijn benoeming tot voorzitter van de nationale boerenpartij heeft Manioe con tact gezocht met de leiders van andere par tijen om de mogelijkheid van een gelijk- loopende actio te bestudeeren voor de ko mende algomeene verkiezingen. Hij heeft een langdurig onderhoud gehad met Cor nells Codreanoe, den leider van de „IJzeren Garde", welke officieel is ontbon den en omgevormd in de partij „alles voor het vaderland". Zonder noernenswaardigen tegenstand te ontmoeten zetten de Japanners hun op- marsch naar Nanking voort. Een af deeling infanterie oprukkend naar een der dorpen langs de Jang Tse onder dekking van een rookgordijn. De Japansch-Chineesche oorlog CHINEESCHE TROEPEN BEGINNEN TEGENAANVAL Oegaki over de Japansche politiek Na de aankomst van nieuwe en talrijke versterkingen zijn de Chineesche troepen overgegaan tot een tegenaanval, om den Japanschen opmarsch naar Nanking tot staan te brengen. Volgens van Chineesche zijde ontvangen berichten zijn de Japamsche troepen, die Woesi bedreigen, gedwongen terug te wij ken, terwijl verwoede gevechten geleverd worden in Woesping, dat de Japanners na een hevig bombardement binnengerukt wa- De versterking der Chineesche linies heeft het verslapte moreel der Chineesche troepen hersteld. Voedselschaarschte in Shanghai? In de Fransche concessie te Shanghai heeft gisteren een groot aantal Chineesche vluchtelingen getracht, de rijstwinkels te bestormen. De politie moes-t met de gummi stok tegen de menigte optreden Naar verluidt, zou men bij de levensmid delenvoorziening in de Fransche concessie met aanzienlijke moeilijkheden te kampen hebben. Door de toenemende koude is intusschen de nood der vluchtelingen in de Fransche concessie en ook in de internationale neder zetting ten top gestegen. In de straten van Shanghai zijn de laatste nachten gemiddeld tweehonderd personen van honger en kou de omgekomen. Japan niet anti-Britsch Generaal Oegaki, lid van den advisee- renden raad der Japansche regeering heeft tegenover vertegenwoordigers van de bui tenlandsche pers o.a. verklaard, dat er in Japan slechts in bepaalde kringen een anti-Britsche gezindheid heerscht en niet onder het geheele Japansche volk. De vijandige houding jegens Engeland is, naar Oegaki zeide. een gevolg van de over tuiging, dat eenige groote mogendheden China moreel en militair terzijde staan, waardoor de beëindiging van den oorlog wordt vertraagd. Met betrekking tot de binnenlandsche politic \vees Oegaki er op, dat een wijzi ging van het tegenwoordige regeeringsstel- sel in den geest van een totalitairen staat voorloopig waarschijnlijk niet te verwach ten is. Voorts zeide generaal Oegaki nog, dat, in dien de strijd nog lang zou duren, met als gevolg een vermeerdering van de Japan sche offers, er onvermijdelijk veranderingen zouden komen in de nationale aspiraties van Japan. Persoonlijk was hij ervan over tuigd, dat de Japansche regeering op het oogenblik nog blijft bij haar herhaaldelijke verklaringen, dat zij ten aanzien van China geen territoriale ambities koestert. De toestand in Palestina De eerste terdoodveroordeeling Sir Arthur Wauchope, de Britsche hooge Commissaris voor Palestina, is te Jeruzalem teruggekeerd, na een langdurig buitenlandsch verlof. Hij heeift zijn t-aak onmiddellijk hervat. Intusschen heeft te Haifa voor de mili taire rechtbank het eerste terroristenpro ces plaats gehad. Terecht stond de 80-jarige Sjeik E s s a d i, een vriend vian den vroe- geren leider der Arabische activisten Fauzi K a v k a d s j i, die kort geleden door de Britsche mandaat-autoriteiten werd ver bannen. Bij de behandeling voor de militaire rechtbank ontkende E s s a d i alle schuld. De verdediging protesteerde er tevergeefs tegen, dat tengevolge van den kort toege meten tijd voor voorbereiding geen getuigen décharge hadden kunnen gedagvaard wor den, zoodat alleen getuigen charge ge hoord waren. Een verzoek om met het oog op den hoogen leeftijd van den beschuldig den verzachtende omstandigheden in aan merking te nemen werd door de rechtbank van de hand gewezen. Demonstraties van Arabieren voor het gerechtsgebouw werden door de politie ver spreid. Tenslotte werd over den grijsaard het doodvonnis uitgesproken. De hooge Commis saris heeft niet het recht, aan door de mi litaire rechtbanken veroordeelden gratie te verleen en. EEN REUZEN-DOE TE SINGAPORE Te Singapore nadert de bouw van een reusachtig droogdok, dat ook het grootste schip zal kunnen schutten, zijn voltooiing. Het dok krijgt een lengte van 300 en een breedte van 40 meter, en is dus 7.60 meter breeder dan de „Queen Mary", Slechts een dok ter wereld is grooter in afmetingen* n.l dat te Southampton. Tegelijk met den bouw van het dok moest ook een vaargeul gegraven worden. Het vol tooien van het werk is nu, naar men van officieele zijde verklaart, nog slechts een kwestie van weken. De totale kosten van den aanleg moeten geschat worden op on geveer elf millioen pond sterling. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelvt GEMENGD VOEDER VAKKENS. MELK' DSCDTCI C' OLIEFABRIEKEN D£l\ I EL3 AMSIE.-.DAM N.V, Een Poolsch vliegtuig neergestort Een Poolsch vliegtuig van de lijn Pa- lestina-Warschau is gisteren tusschen Salo- niki en Boekarest verdwenen. Het was nor maal gestart van het Palestijnsche vliegveld Lydda, en via Athene en Saloniki op de thuisreis naar Polen. Na het vertrek van Saloniki heeft men niets meer van het vliegtuig gehoord en men veronderstelt, dat het een noodlanding heeft moeten ma ken in een schaarsch bevolkte streek van Bulgarije. Aan boord van het toestel bevonden zich drie leden van de bemanning en drie pas sagiers. Volgens berichten uit Bulgaarsch Mace donië zou aldaar, op 20 K.M. afstand van de Bulgaarsche stad Swetl Wratsch, in het gebergte een vliegtuig zijn neergestort. Do Bulgaarscte districts-autoriteiten heb ben naar het onherbergzame hooggebergte een reddingscolonne uitgezonden. EEN STAKING BIJ FORD TE ST LOUIS De bond van arbeiders in de Amerikaan- sche automobiel-industrie heeft besloten, een staking af te kondigen in de Ford-fa- brieken. De leiders van den bomd verklaren, dat Ford de leden van den bond achteruit zet. Ook de commissie voor de industrieelè organisatie van Lewis heeft zich bij deze staking aangesloten. Ongeveer 1200 man, daarbij inbegrepen de aanhangers van andere vakvereenigingen, hebben met steenen gegooid naar auto's, waarmede werkwilligen zich naar de fabrie ken begaven. De politie heeft een einde gemaakt aaia cicize ongeregeldheden: verscheiden perso nen zijn gearresteerd. In de nabijheid van Royston in Hertford shire zijn twee Britsche militaire vliegtui gen met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van een der toestellen kwam daar bij om het leven. Het aantal doodolijke on gelukkon bij de militaire luchtvaart in dit jaar is daarmede gestegen tot 133. Wielrijders! ,v 1NIop een vjoro*-1 zwEEFZADEL t Cw rijwielhandelaar het is GRONEFA - NEON De hyper moderne, goedkoope Neon van een Super Kwaliteit Vrijblijvende inlichtingen en adviezen _.Jt G.IONEFA N.V. - NEON Torenstraat 27, Munnekeholm 20, Telefoon 5467 en 5770 - GRONINGEN .PELGRIM-FORNUIZEN Voordeelig stoken en Prima koken i! N.V. Fabriek 8. Handelsmaatschappij „PELGRIM" - GAANDERÉN (Gem. Doetinchem) J, Koster Hzn. - Scheepswerf „Gideon' •nlngen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan ben( U zeker met een KOSTER-CO ASTER vanderLINDEHHVELDHUIS AMSTERDAM-ROTTE RDAM-GRONINOR VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N-V. Papierfabriek „MAASMOND RAAMSDONKSVEER tvrije- en Houthoudende «chrljf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel Naam'-ooze Vennootschap VAN AARSEN VAN GELDER'S KAPOKFABRIEKEN - MOOK LAATSTE AFSTAMMELING VAN GEORGE WASHINGTON OVERLEDEN Op 81-jarigen leeftijd is te Alexandria, een! voorstad van Washington, overleden de bet] achterkleindochter vara. George Washing] ton, den eersten president van de eenigde Staten, ni. Mrs Eleanor Washing] ton Howard. Zij was de laatste afstam meling van de familie Washington van Mount Vernon. Haar vader streed in den burgeroorlog aan den kant der zuidelijkt staten en sneuvelde in 1861 in den slag van Cheat Móutain. Van haar vader vertelde zij, dat hij het familiehuis te Mount Vernon moest verkooj pen, „aangezien hij er letterlijk werd uitge dreven door menschen uit alle deelen vatU Amerika, die het beroemde huis kwamen] bezichtigen". Het bezit, dat in den tijd van George Washington voor een der grootsite en rijkste doorging en waar honderden slaven werkten, rendeerde niet meer, en kolonel Jo-hn Auguste Washington verkocht het; de opbrengst stelde hij geheel beschik baar voor den strijd .der zuidelijke staten Heden ten dage is Mount Vernon, irn de provincie Fairfax (Virginia) een nationaal monument. Het is een houten gebouw van twee verdiepingen, gelegen aan de Poto- mac-rivier. De tuinbouwexport naar Zuid-Afrika Naar aanleiding van een mededeeling in het verslag der bestuursvergadering van Bond Westland, is vanwege het A.N.P. een berrcht verschenen, waarin de voorstel Hing werd gewekt, dat de tuinbouwexport' in nieu we banen zou wordtin geleid, of nieuwe toe komst mogelijkheden zich openden, door ex port naar Z.-Afrika. Waar hierbij gewag werd gemaakt van enkele mededeelingen die de heer J. Barendse, de voorzitter van Bond Wesvland deed. zij opgemerkt dat geen over dreven voorstellingen daaromtrent gemaakt kunnen worden. Naar aanleiding van genoemd hpricht dal wij Dinsdag opnamen, heeft de heer Ba rendse aan onzen Westlandschen correspon dent medegedeeld, dar, al zou de mogelijk heid tot ruiling van goederen over bepaalde tijdvakken in dé toekomst mogelijk blijken, dit (och van geen groote beveekenis zou zijn; slechts wordt getracht wederzijds elkaar van dienst te zijn. Verruiming van export' zou practisch niet plaats vinden, omdat tegenover den uitvoer naar Zuid-Afrika, op een ander tijdstip dat land toch weer invoert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2