1 De Chineesche regeerings- beambten verhuizen iWOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 NV v.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ Frankrijks geheime wapenvoorraden Buitenland We'd er een monarchistische staa sgreep beraamd N euwe vonds'en en arrestaties HET STRUIKELEND RECHT Japan, dat het verdrag van Parijs en de -overeenkomst van Washington heeft ge schonden, door verandering teweeg te bren gen in den Chineeschen status quo, en zulks nog wel door daden van brutale overweldi ging, wordt naarmate zijn agressieve hou ding meer en meer practische successen gaat afwerpen, van dag tot dag cynischer in zijn optreden. Met weet, hoe het tot twee malen toe aan de Brusselsche conferentie een bot weg weigerend antwoord heeft doen toeko men op het verzoek, om door onderhan te lingen aan deze tragische geschiedenis in China een einde te helpen maken. Blijkbaar acht men in Tokio thans de tijd rijp, om dui- 'delijk aan den dag te doen treden, dal men ïich in Nippon niet langer meer bezighou It met de vraag, wat de groote Weetersche mo narchieën al of niet naar den zin is. Men weet over een zeer krachtig militair apparaat 'te kunnen beschikken, en over een tweetal vrienden in de blanke wereld, namelijk Duitschland en Italië, die er evenmin voor zullen terugschrikken, tot aanwending van oorlogsgeweld over te gaan, indien dit in de kraam van hun politieke combinaties te te eeniger tijd van pas zou komen. Men staat ontsteld over de manier, waar op de Japanse!"^ pers zich over de gebeurte nissen in China uitlaat. Men schrijft op sarcastische wijze, dat men vermoedelijk aan maarschalk Tsjang Kai Sjek een Kerst geschenk zal kunnen thuis sturen in den vorm van een officieele oorlogsverklaring. Wij weten niet, of de bedoeling der scri benten is, China's centrale figuur slechts te Ihoonen als veldheer zonder succes, of dat men hem mede wil bespotten om het feit, !dat hij een Christen is, deelgenoot van een geloof, dat men klaarblijkelijk in het oosten maar al te gaarne vereenzelvigt met de ■politiek der westersche grootmachten. Dan Zou in deze zinspelingen nog de extra bit terheid liggen van de opmerking: Let eens 'op, Chineesche Christenen, hoe uw wester sche broedens u in den steek laten. U wordt 'geen andere hulp geiboden dan de zeer goed- koope, die uit woorden en niets anders dan 'drt bestaat Het valt helaas niet te ontkennen, dat •waar er aan Japanschen kant openlijke rechtsverkrachting is door de aanwending van gewapende overmacht tegen een achter- Üijk gebleven tegenstander, ook van de zijde 'der Amerikaansch-Europeesche volken zware schuld is. De conferentie van Brussel heeft weinig anders te aanschouwen gegeven dan "een deplorabele bekentenis van verdeeld heid, vrees en onmacht Men heeft, reeds Van den aanvang af, het niet aangedurfd Zich voor de vertrapten en overweldigden 'in de bres te stellen. Japan heeft als het ware zijn verdragen verscheurd en de snip pers Europa minachtend voor de voeten geworpen, zonder dat één mogendheid vol doende moreele kracht en ridderlijkheid heeft kunnen opbrengen, om voor China moedig het pleit op te nemen. China is prac- 'tisch verlaten door allen, die door recht en Verdragen gebonden waren, het voor den zwakkere op te nemen. De geschiedenis van den Spaanschen bur geroorlog heeft in zijn lang en tragisch ver loop een zelfde mistroostig beeld te zien gegeven. Ook daar woedt een oorlog, welks grillig verloop van de juridische kwesties onontwarbare puzzles heeft gemaakt, en een soort van grabbel toon van allerlei aan Spanje zelf vreemde belangen. Wat voordeel zou Japan ervan geniete^, zoo het inderdaad ertoe overgaat, na den effectieven oorlog in China ook op papier tot het ontketenen van den strijd over te gaan? Het antwoord ligt voor het grijpen. Een van de weinige dingen, waarop de be- 'dreigde Chineesche regeering tot op heden nog staat heeft kunnen maken is de onbe lemmerde aanvoer van wapens en ammu nitie van over zee. Het feit van de Japau- sche kustblokkade kon daaraan weinig ver anderen. Tokio kon daaraan niet het recht ontleenen, vreemde schepen in open zee aan te houden en op contrabande te onderzoe ken, en dit recht zichzelf toekennen, daar voor is het tot op heden toch nog terug gedeinsd. Is Japan met China echter ook officieel in oorlog, dan valt dit recht het land echter automatisch toe, en stelt het in <de gelegenheid China geheel en al van welken buitenlandschen bijstand dan ook af te snoeren. Bovendien is Amerika dan gedwongen, zijn neutraliteitswet in werking te doen treden. Dit houdt in, dat aan geen ,van beide oorlogvoerende partijen wapens en dergelijke zullen worden verstrekt. Japan kan zulke aanvullingen gerust ontberen; het is van al het noodige op langen termijn Voorzien. Maar China wordt dan, ook in dit opzicht, het kind van de rekening. Het is een beklemmende, niet af te wijzen gedachte, dat er heden ten dage brutaal onrecht geschiedt in de volkerenwereld, en dat ook zij daarvoor mede verantwoordelijk zijn, die het struikelend recht niet weer hebben opgericht. De straf, die elk kwaad Over zijn bedrijver brengt, zal na langer of korter tijd zeker komen. Zou de tijd niet vrij spoedig kunnen aanbreken, dat Europa, na zijn prestige, ook grootdeels zijn invloed moet inboeten op den loop der wereldge schiedenis? IN de gisteren gehouden Fransche ministerraad heeft Dormoy, de minister van binnenlandsche zaken, verslag uitgebracht over de voorloopige resultaten van het onderzoek inzake de wapenvondsten Hij deelde o.m. mede. dat te Parijs een hoogst belangrijke huiszoeking is verricht, waarbij documenten van groote beteekenis zijn gevonden. Uit inlichtingen, die na afloop van den ministerraad konden worden ver kregen, kan Worden opgemaakt, dat de ..Süreté Nationale" op weg is naar be langrijke ontdekkingen. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft de volgende mededeeling verstrekt- Een waar complot tegen onze republikein sche instellingen is ontdekt. Het onderzoek van de Sureté nationale en van de politie heeft zeer belangrijke wapendepóts aan het licht gebracht, grootendeels uit het buiten land afkomstig: geweren, mitrailleurs, re volvers, granaten, ontploffingsmiddelen, en allerhande munitie. Bij een huiszoeking bij de „Caisse hypo thécaire maritime fluviale", welker be stuursafgevaardigde De l'Oncle, ingenieur van de werven Penhoet. is, bleek dat we hier te doen hebben met een geheime par fementaire organisatie met een gencralen staf. bureaux en een sanitairen dienst, vol maakt ingericht als bij het leger. De indee ling der effectieven in divisies en brigaden regimenten en bataljons duidt er ten dui delijkste op, dat deze organisatie voor de burgeroorlog was afgericht De inbeslag genomen documenten bewij zen, dat de comploteurs zich ten doel had den gesteld, den republikeinschen regee- ringsvorm op te ruimen en er, als voorbe reiding voor het herstel der monarchie, een dictatuur voor in de plaats te stellen. Het plan van den opstand was in alle bij zonderheden geregeld. Bij de onderzoekingen ontdekte men o.a materiaal tot het vervaardigen van valsche identiteitsbewijzen, aanwijzingen voor hot vervoer van wapenen, inlichtingen over de openbare macht in de departementen Sein'» et Oise en Seine et Manie met de namen van de bevelvoerende officieren en bijzon derheden over het wapenmateriaal, een nauwkeurigen plattegrond van de Parijsehe riolen met een aangestippelden weg, welke naar de kamer der afgevaardigden lei it, plannen van g<*bomven waar linksche bla- den zijn gevestigd en waar socialistische afgevaardigden wonen, enz. Het onderzoek, dat reeds belangrijke resul taten heeft opgeleverd, wordt zonder onder breking voortgezet. De regeering is zeker van haar zaak en in staat, iedore misdadige, tegen de republiek gerichte actie te onderdrukken. Gepantserde onderaardsche ruimten. Het blad ..Le Soir" bericht, dat te Louve- ciennes een huiszoeking is verricht in een kasteel, dat heeft toebehoord aan Franqois Coty, die eigenaar-directeur was van het hlad „Ami du Peuple". Deze huiszoeking maakt deel uit van het algemeen onderzoek inzake de Cagoulards. Het blad verklaart, dat op zéstien meter ondér den grond ge pantserde ruimten zijn ontdekt, alsmede onderaardsche gangen ter lengte van hon derden meters. Naar aanleiding van een huiszoeking, die is verricht bij den ingenieur De l'Oncle, in de AvenueiiBodin te Parijs, heeft de „Süreté Nationale" de volgende mededeeling ver strekt: De „Matin" is wat voorbarig met zijn bericht, dat dez-e huiszoeking geen enkel resultaat heeft opgeleverd. Vóór dit blijkt zullen de in beslag genomen papieren nauw keurig moeten zijn onderzocht. ,J)e zaak is ernstig", voegde Mondauel, do inspecteur-géneraal van dén diénst der cri- Tiiineele politie er aan toe. „Wij Willen een evehtucele beschuldiging op solieden grond slag bouwen en eerst dan Zal liet ongeduldig publiek de namen vernemen der personen, die bij deze affaire betrokken zijn". Arrestaties Onder de door de politie gearresteerde per sonen bevindt zich de vroegere korvet-kapi toin Maresquier. Voorts werd een bevel tot Inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen De l'Oncle, m- geneur bij de scheepswerven van Penhoet te St. Nazal re. Duitschland hoopt het volgend jaar de luchtschip-verbinding tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten te kunnen hervat ten. Reeds heeft het aan de Vereenigde Sta ten om een nieuwe toestemming tot landen Verzocht. Men hoopt in het voorjaar een proefvlucht met de nieuwe zeppelin LZ 130 te kunnen tnaken. Moet ook Litwinoff wijken? De Gepeoe loert op zijn val De te Warschau verschijnende „Kurjer Czerwong" meldt, dat men in diplomatieke kringen te Moskou ernstig rekening houdt met een aanstaand aftreden van Litwi noff als leider van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken. Nog vóór den eersten December zal Lit winoff met verlof paan. Van zijn verlof zal hij niet meer op zijn post terugkceren In den aanvang van het nieuwe jaar zal, naar nader verluidt, tot zijn opvolger wor den benoemd de tegenwoordige sovjet-am bassadeur te Parijs, Potemkin. In hoeverre dit heengaan van Litwinoff verband houdt met het conflict, dat, zooals reeds gemeld, is gerezen tusschen den volks commissaris van buitenlandsche zaken en Nicolai J e s j o f f, hoofd van de Gepeoe, kan niet met zekerheid worden gezegd. Vast staat in ieder geval, dat dit conflict dezer dagen een nieuw hoogtepunt hèeft bereikt Zaterdag j.l. heeft namelijk Jesjoff, zooals de correspondent van de „Daily Express" te Moskou weet te melden, zijn mannen een inval laten doen in Litwinoff's hoofdkwar tier, het volkscommissariaat van buitenland sche zaken. Agenten van de Gepoe doorzochten ieder vertrek van het gebouw van des morgens aoht uur tot des namiddags zes uur. Zij ver trokken ten laatste met zes vrachtauto's vol documenten. Tijdens het onderzoek heeft Litwinoff vergeefs bij Stalin geprotesteerd. Het anti-Komintern-pact verjaart Berlijn en Tokio vieren feest Graaf Moesjakoji, Japansch ambas sadeur te Berlijn, zal hedenavond in de Japansche ambassade, ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het Duitsch Japansche anti-Komintern-pact, een groot banket geven. Gemeld wordt dat Adolf Hitler de Italiaansche ambassadeur A t- tolico, Goering, Rudolf Hess, Von Blomberg, Von Ribbentrop en vele andere bekende persoonlijkheden aan dit feestmaal zullen deelnemen. In Berlijnsche diplomatieke kringen trekt het zeer de aandacht, dat dit de eerste maal is dat Hitier deelneemt aan een diplo matiek diner, sedert het bezoek in Maart 1935 van John Simon en Eden. Ook te Tokio zal een feestmaaltijd plaats hebben en wel in de Duitsche ambassade- ook prins Tsjitsjiboe zal daaraan deel nemen Verder zijn er maatregelen getroffen voor uitwisseling van radiouitzendingen op 25 November a.s. tusschen Duitschland er Japan. Goehbels zal dien dag te Berlijn een radio-rede uitspreken, die naar Japan za! worden uitgezonden en de Japansche minis ter van verkeer zal een rede houden, dip voor Duitschland is bestemd. Muziek zal we derzijds een en ander opluisteren. Koning Leopold III beleedigdp Het parket te Charleroi heeft een onder zoek ingesteld ten laste van het weekblad La Wallonië Nouvelle naar aanleiding van een artikel in 't nummer van 21 dezer, ge- publiceerd onder den titel- „Was Leopold III de officieuze gezant van het Duitsche Rijk te Londen?" Directeur van La Wallonië Novelle is de separatistisch-gezinde priester A J. Mahieu, die o.m. bij de jongste Wa terloo-herdenking een pro-Fransche, rnnexi onistische rede hield, welke tot veel critiek aanleiding gaf. „Tegen het fascistisch gevaar. In verband met het fascistisch gevaar heeft de Amerikaansche afgevaardigde Man ry Haverlck een „ongeschreven pan- Amerikaansche constitutie" voorgesteld, waarvan de inhoud in hoofdzaak hierop neerkomt, dat „de pan-Amerikaansche lan den, in geval door Europeesche of Aziati sche machten een agressie-poging wordt on dernomen, gewapenden weerstand zullen bieden". Tusschen de pan-Amerikaansche staten zou verder worden overeengekomen geen tegen elkander gerichte forten of ande re versterkingen aan te leggen, tenzij zij van elke onderlinge agressie afzien. De Belgische regeeringscrisis J a n s o n, de liberale Belgische minister van staat, die opnieuw van koning Léo- po ld Opdracht tot kabinetsvofnühg heeft gekregen Tschófffen hadden daarvoor bedankt heeft gisteren met Verschillende politieke kopstukken te Brussel besprekingen In de Wetstraat bleef het gerucht de ronde doen, dat hij een regeering zou samenstellen met dezelfde personen, die reeds verleden week op zijn voorloopige lijst voorkwamen en die wij bereids hebben meegedeeld. Alleen de katholieke oud-minister-preSi- dent, Henri Jaspar, tegen wiens aanwezig heid in de nieuwe regeering de socialisten zich verzet hadden (waardoor Jansons po gingen de vorige week mislukt zijn) zou vervangen worden. Als mogelijk plaatsver vanger wordt genoemd, het katholieke par lementslid voor Brussel, du Bus de Warnaffe, die minister was in de regeering-Theunls, die voor de eerste regeering-van Zeeland heeft moeten plaats maken. ZONDER VOORUITBETALING PERMANENT DUPLEX HAARDEN UnnODKRCWELS SITTERS S YpKAR „„t 32. DÏDN HAAG .exoi 2, hoek Suezkadé, HAARLEM L Telefoon 16669, HILVERSUM De Spaansche burgeroorlog Valencia en Sagunto gebombardeerd Drie bommenwerpers van de nationalisten, afkomstig waarschijnlijk uit Mallorca, heb ben gister in de vroegue Grao, haven van Valencia, op 5 K.M. van het centrum der stad gebombardeerd, evenals het 25 K.M. ten Noorden hiervan gelegen Sagunto. Er waren geen slachtoffers te betreuren, maar te Valencia werd het douanekanvoor in brand gezet eü de scheepswerven worden beschadigd. In Londen is gister officieel bekend ge maakt, dat de Britsche zaakgelastigde te Barcelona, Leche, tov gevolmachtigd mi nister is bevorderd. Hij zal te Barcelona blij ven. In officieele kringen geeft men geen en kele verklaring voor deze bevordering. Daar echter Hodgson, de generale agent in het rechtsohe Spanje, den rang van minister heeft, meent men, dat de bedoeling van de bevordering is, het evenwicht' tusschen de beide vertegenwoordigingen te herstellen. De Duitsch-Hongaarsche vriendschap Daranyi, de Hongaarsche minister-pre sident en K a n y a, de Hongaarsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, die momen teel in de Duitsche hoofdstad vertoeven, zijn gisteren met de heeren van hun ge- volg de gasten van rijksminister Darré geweest. Tal van vooraanstaande persoon lijkheden waren bij do ontvangst aan wezig. De Führer heeft, ter gelegenheid van dit Hongaarsche bezoek aa- Duitschland. aan den Hongaarwhon min r van Onde ijs, Hom an, het grootkruis in de Orde van den Duitschen Adelaar verleend. t Roemenië's politieke crisis Nieuwe leiding In de boerenpartij Mihalach o, de leider der Rocmeen- sche nationale boerenpartij, heeft deze func tie neergelegd, wegens zijn falen, om deze ipartij aan het bewind te brengen. Miha- lache werd nl. onlangs door koning Carol tot kabinetsformateur benoemd, dooh kon niet slagen, wegens de door den koning aan de opdracht verbonden voorwaarden. De bekende politicus Julius Manioe, die eenige jaren geleden wegens een conflict met de kroon zich uit de partijleiding had teruggetrokken, zal thans in Mihalache's plaats treden. In tusschen getuigt deze mutatie in de partijleiding opnieuw van den vasten wil der nationale boeren, om tegen de nieuwe regcerig Tataresco een felle oppositie te voeren. Manioe verklaarde, dat de partij de mo narchie en de democratische constitutie ge handhaafd wil zien. Dit IS het parool van een „Mijnhardtje". want de medicijnen waar een „Mijnhardtje" uit samengeste'd Is, onder steunen elkander wederkeer,g in hun werking, zoodat de pijn met vereende krachten verdreven wordt. Na gebruik valt de pijn als het ware van U af, zonder dateenig gevoel van moeheid of zwaar heid achterblijft. Dit komt, omdat ze tegelijkertijd bloedsomloop en stofwisse ling stimuleeren, zonder eenige schade lijke nevenwerking,zoodatU zich na ver* dreven pijnen weer frisch en fit gevoelt. Uzult verbaasd en verheugd zijn zooals „Mijnhardtjes" helpen biji Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheu- matische pijnen. Migraine, Periodieke pijnen, Gevatte koude en Griep. Bereid volgens recept. Apotheker Mijnhardt. kokertje Mijnhardtjei Koker 12 stuks 50 et. 2 st. 10 ct. steeds Bij Apolh. en Drog. .MIJNHARDTJES" Fransche staatslieden naar Londen? In politieke Londensche kringen heeft men te verstaan gegeven, dat binnen kort een bespreking zou kunnen worden gehouden tusschen de eerste ministers en de ministers van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk en Groot-Brittannie Men verzekert zelfs, dat de ambassadeur van Frankrijk door Eden zou zijn gepolst, terwijl de ambassadeur van Groot-Brittan- nië te Parijs zich bij Chautemps van dezelf de missie hoeft gekweten. De Britsche minister-president zou, men zegt, er verlangend naar zijn persoon lijk contact te hebben met zijn Franschen collega. Chautemps en Delbos zouden er aldus toe kunnen komen zich einde der week naar Londen te begeven. Indien deze ontmoeting tot stand zou ko men, zouden de staatslieden tal van kwes- tiés moeten onderzoeken: 1. De Duitsche eischöii, die Hitier aan lord Halifax heeft uiteêngezet ter gele genheid van diens bezoek aan Duitsch land; 2. Het Spaansche conflict; 3. De houding van Italië, en 4. De Chineesch-Japansche vijandelijk heden. Het is onmogelijk reeds nu een bevestiging te verkrijgen van het initiatief dat het Britsche kabinet ten aanzien van deze Fransch-Britsche bespreking wordt toege schreven. Van onze Adverteerders Het ontstaan van Lavenderl Ongetwijfeld hebt U zich, bij het gebruik van de „Potter en Moore's" Mitcham Laven- der-artikelen, nimmer de vraag gesteld „Hoe onfeiaat Lavender en waarom heeft de Mit cham Lavender van Potter en Moore Ltd. juist die bijzonder fijne gedistingeerde reuk?" Lavender werd in vroeger dagen, evenals zöóvele andere bloemen, in Engeland door straatventers met luide stem ten verkoop aangeboden. Deze Lavender kwam uit Mic- cham, een rustig dorpje, waarvan de grond, gelijk de geestgrond in Holland voor hyacin ten en tulpen, uitstekend geschikt is voor den aanplant van Lavender. Want ondanks herhaalde pogingen is het nooit gelukt op andere plaatsen Lavender te kweeken. die de geur van de Mitcham Lavender maar eénigszins heeft kunnen benaderen. Dank zij de bijzondere bewerking in de Distilleerderij van Potter en Moore Ltd., die sinds 1749 in Mitcham is gevestigd, hebben haar producten een wereldvermaardheid ge kregen. Troepenbewegingen bij het Tai-meer Neutrale zone te Nanking Te Hankau zijn, na een vaart van twee dagen in ononderbroken neer- stroomenden regen, ongeveer 3000 Chineesche regeeringsbeambten met hun gezinnen, benevens een groot aan tal gewonde soldaten, per vrachtschip uit Nanking aangekomen. Slechts voor de hoogste beambten waren hutten beschikbaar. De overige reizigers moesten zich op het dek, in de salons en op de gangen van het schip met een klein plaatsje tevreden stellen. De gewonden zijn zonder eenigen medisch en bijstand zoo goed als het ging ondergebracht. Omtrent den krijgstoestand aan het Tai- meer zijn van den kant der officieele Chi neesche militaire overheid geen berichten ontvangen. Volgens Japansche mededeelingen bevindt zich een nieuw Chineesch leger uit het ge bied ten Westen van het Tai-meer in op- ma rsch naar den Zuidelijken Japanschen vleugel. Tot dusverre nog niet bevestigde berich ten maken melding van een ontscheping van Japansche afdeelingen aan den Westelijken ;ver van het Tai-meer, tusschen Tsjangsing Jising. Het Chineesche telegraafagentschap „Cen tral News" meldt, dat de Chineesche troepen weerstand hebben geboden aan alle Japan sche aanvallen op Poejoean en Toengtsjian-, op- 25 kilometer ten Zuid-Westen van Kasjing, ondanks de zware bombardementen De Chineesche verliezen zijn talrijk; Voorts verneemt het Chineesche telegraaf agentschap, dat twee pogingen der Japan- om troepen te ontschepen in Haeijen de baai van Hantsjau, achter de Chi neesche stellingen, mislukt zijn. Veilige zone in Nanking? Een internationale commissie voor de neu tralisatie van Nanking, bestaande uit 15 Britsche, Amerikaansche, Duitsche en Deen- sche leden, is kortgeleden georganiseerd. Gisteravond heeft zij haar voorstellen ter hand gestéld aan den Japanschen consul- gëneraal te Shanghai. De commissie wenscht een neutrale zone ln Nanking te zien ingesteld, en wel ir Noordwestelijke deel van de ommuurde stad, Waar het den Chineezen verboden zal zijn, militaire werken op te richten of verbindings middelen te installeeren, terwijl het den Chineeschen troepen tevens verboden zal zijn door de zone heen te trekken, of rich daar op te stellen. Het voorstel, dat door den Amerikaan- sehen consul-generaal aan den Japanschen consul-generaal werd overhandigd, verzoekt Japan zich te onthouden van aanvallen op de genoemde zone. De toestand in internationaal Shanghai De voorzitter en de secretaris van den ge meenteraad der internationale wijk te Shang hai hebben verklaard, dat de Japansche eischen ten deele reeds zijn ingewilligd. De Chineesche pers maakt daaruit op, dat de raad bereid is alle eischen in te willigen. De autoriteiten der internationale conces sie hebben inmiddels reeds, naar Havas meldt, verzocht, de uitgave van vier Chi neesche bladen te staken, o.a, het aan den Chineeschen minister van financiën, Koeng, behoorende blad „Chine Times" en het blad van de Kwomintang „Min Pao". Ook het officieele Chineesche nieuws bureau „Central News" zal zijn werkzaam heden in Shanghai staken. Voorts heeft de inspecteur-generaal der douane, Sir Frederick Maze, twee Japan ners benoemd tot respectievelijk bestuurs- commissaris en hoofdcontroleur der douane opbrengst. Tenslotte meldt de correspondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen", dat de civiele en militaire leiders der Nanking-regeering, die nog een toevlucht hebben in de internationale nederzetting en de Fransche concessie, thans stappen doen bij de Britsche, Amerikaansche en Fransche autoriteiten ten behoeve van hun eigen veiligheid. Zij verzoeken, hun een toevlucht elders te verschaffen. HET FRONT VAN SOErSJAÜ-SlANKING. LAND- EN TUINBOUW Landbouwvraagstukken Op de dezer dagen te den Haag gehouden vergadering van het K.N.L.C. werden ver schillende landbouwvraagstukken behan deld. Men was ontstemd over het besluit van den minister, om 't aantal kalverschetsen voor 193S slechts te vergrooten met 7 pet., ter- wijl de commissie uit de centrale landbouw organisaties en F.N.Z. 10 pet. had voorge steld. De regeering heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij de uitvoering det nog noodzakelijk geachte crisismaatregelen aan den georganiseerden landbouw wil over laten, maar in voorkomende gevallen blijkt zij aan ambtelijke adviezen de voorkeur te geven. Men zal aangaande de overige C.L.0, en de F.N.Z.-voorstellen zich gezamenlijk op- nieuw tot minister Steenberghe wenden. Over de vraag, of men aan de gemengde bedrijven van 15 H.A. en grooter hun t'uin bouw teeltvergunningen moet ont nemen, bestaat verschil van meening tus- Bchen het K.N.L.C. en den Kath. Boeren- en Tuindcrsbond. Nu de laatste den minister om uitsluiting dezer bedrijven gevraagd heeft, besloot het K.N.L.C. zijn afwijzend standpunt ter kennis van de regeering te brengen. Voor 't schieten van schadelijke, onbeschermd verklaarde vogelj zou men het verkrijgen van een vergunning afhankelijk willen stellen van een min. be schikking'. Verondersteld wordt nl., daV do jachtakte-bezitters eigener beweging wel voor opruiming van schadelijke vogels zullen zorgen, met uitzondering van mussohen, kraaien en spreeuwen. Men wil nl. het aan tal geweerdragers in het veld grooter maken dan noodzakelijk is en er wordt in overwe ging gegeven Dlaateelijke afweediensten in te stellen ter bestrijding van schadelijke vo gels en daarbij naast landbouwvertegenwoor digers ook jagers en politiebeambten te be trekken. Nu werd er op gewezen, dat de commit saris der Koningin vergunning kan geven voor het schieten van onbeschermde vogeli en er dus kans bestaat, dat men daartoe ge makkelijker vergunning za! krijgen dan voor het schieten van schadelijke vogels. Men achtte uniformiteit in dezen gewensoht, dus do gcheele afgifte van vergunningen te iaten aan de commissarissen der Koningin, terwijl men tevens aan de overige C.L.O. wil voor- stellen, bij den minister in ieder geval aan te dringen op een soepele toepassing. Men is ongeacht de Mem. v. Antw. van Mi nister Steenberghe in landbouwkringen wei nig gerust over hetgeen met delandbouw- steunmaatregelen staat te gebeuren Waarom men het gewenscht achlte den mi- nistcr erop te wijzqp, dat in verband met het huidige prijspeil der landbouwproducten van afschaffing geen sprake kan zijn. Ook zou men graag zien. dat de regeering alvo- rens eenigen stap in dezen te doen of voor te bereiden, eerst hei' oordeel der C.L.O. zal inwinnen Van verschillende zijden werd de aan dacht gevestigd op de groote belangstelijngj welke allerwegen voor de vestiging van la gere landbouwscholen bestaat D» behoefte gaat ver uit boven het dil' jaar te stichten aantal. De reeeering moge daarom een grootere toewijzing ernstig overwegen Naar het oordeel der vergadering behoorea vóór te gaan de plaatsen, welke reeds een toezegging ontvingen, toen door het rapporl van de commissie-Weiter de stichting vai nieuwe lagere landbouwscholen geechors werd. GEMENGD NIEUWS De gasverstikking te Heerlen Ook de vrouw overleden Zooals gemeld heeft zich Zondagnacht in de woning van de faimilie T. aan den Eijkenderweg te Heerlen een ge val van gasverstikking voorgedaan, waarbij de 53-jarige bewoner om het leven kwam, terwijl zijn vrouw in ern- stigen toestand werd aangetroffen en naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen moest worden overgebracht. De vrouw is daar gisterenmiddag eveneens over leden, Ronselen naar Spanje Huiszoeking bij een raadslid te Arnhem Een werklooze te N ij m e g e n, die plan' nen had naar Spanje te gaan, op grond van voorspiegelingen aan het stempellokaal, kreeg bericht naar hij later aan de politie! verklaarde dat hij zich vervoegen moestj bij den heer R. J. Brugman, lid van den ge-! meenteraad voor de communistische partij' te Arnhem. Zijn verklaringen kwamen hierop neer, dat de heer B. hem geld gegeven had voor een tocht naar Parijs, waar hij zich bij een bepaald adres moest melden. De man is inderdaad in Parijs geweest, doch dit tochtje had hem reeds dusdanig be koeld, dat hij via het Nederlandsche consu laat zich weer naar Nederland begaf. De Nijmeegsche politie heeft deze zaak bij zijn terugkeer onderzocht en deed daartoe, in samenwerking met de Arnhemsche politie, huiszoeking bij het Arnhemsche raadslid. De heer Brugman werd voorts door den Rech- t'er-Commissaris verhoord. Het onder zoek wordt inmiddels voortgezet. DOOR AUTO GEGREPEN Gisteren is de 57-jarige H. va-n Trlcht te Waardenburg, die zioh geheel aan de rechterzijde van den rijksstraatweg Den BoschAmsterdam loopend naar zijn werk begaf, door een hem achterop rijdende auto gegrepen en op slag gedood. De auto werd bestuurd door den heer E uit Zaltbommel. De auto is in beslag ge nomen. Het lijk is naar de 500 M. verder gelegen woning vervoerd.. BAAL SCHOOT LOS Gistermiddag is aan boord van het SA „Fla-nJdrial", liggende aan do Zeeburger- kade te Amsterdam, een ernstig onge* val gebeurd. Men was bezig met het hijschen van balen papier, toen plotseling een baal uit do kraan losschoot. De 56' jarige havenarbeider J. H. K. kreeg de zware vracht op het hoofd. Enkele oogenblikken na het ongeval is de ongelukkige over' leden* i

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2