jfóvana) WEK DE GAL IN UW LEVER OP LANGS WONDERLIJKE WEGEN MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 10e Internationaal congres tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen Te Parijs, in November 1937 Parijs was dit jaar in trek als centrum Voor congressen. Honderden congressen, na tionale en internationale, zijn dezen zomer in Parijs gehouden. Volkomen begrijpelijk, nu door de wereldtentoonstelling veler belang stelling toch reeds naar de Fransche hoofd stad uitging. De naam van het hierboven vermelde con gres doet ietwat sensationeel aan, en laat direct plaats voor de vraag: Is er dan wer kelijk een handel in vrouwen en kinderen? En als deze zoo belangrijk, zoo omvangrijk is, dat een tiende internationaal congres wordt gehouden, waarom merken wij dan daarvan in ons goede land zoo weinig? Het antwoord kan kort zijn. jVerschil tusschen Frankrijk en [Nederland Nederland behoort tot die landen, waar op wetgevend gebied de zuivere abolitionistische beginselen hebben gezegevierd. De Zedelij'k- heidswetlen van 1911 staan op het standpunt (van gelijke moraal voor man en vrouw, zoo dat de Overheid het recht niet heeft, bepaal de maatregelen toe te passen op prostituées, enkel omdat zij prostituées zijn. De prostitutie op zichzelf, hoe afkeurens waardig ook, is niet strafbaar. Straf baar is het door derden voordeel trekken yan ontucht. Dit standpunt heeft belangrijke consequen ties; consequenties, waarbij veel grootere groepen van ons volksleven zijn betrokken, dan men aanvankelijk in sommige besloten kringen wel meende. Als de Overheid het recht niet heeft, de prostitutie als zoodanig te straffen dan yolgt daaruit, dat de Overheid evenmin het recht heeft, een bepaalde groep vrouwen t< dwingen tot een regelmatige keuring var haar gezondheid, en tot een verplichte ge neeskundige behandeling. Zulks zou immers een maatregel zijn ten gerieve, en ter veilig heid van de mannelijke bezoekers, die intus- gchen zelf vrij bleven van eenigen dwang. Voorstanders van de reglementeering heb ben bij het bepalen van hun standpunt voor al den nadruk gelegd, op het belang van eer goede volksgezondheid. In Nederland heeft men zich door dit ar gument echter niet laten weerhouden aan eer jarenlang bestaande onrechtvaardigheid eer einde te maken. En verleden jaar, op het internationaal congres ter bestrijding van de venerische ziekten, bleek wel, dat de aboli tionistische landen gunstiger er voor stonden met betrekking tot de volksgezondheid, dan de andere. In Frankrijk echter bestaat de reglemen- teerinig nog. Daar wordt dus practisch een toestand in het leven gehouden, die de Over heid dwingt verantwoording te aanvaarden ten opzichte van de waarborg der gezondheid van alle prostituées. De verplichte keuring verschaft dus als het ware aan de vrouwen een vrijbrief van Overheidswege voor de uit oefening van hun duister beroep. Verband tusschen reglementeering en .vrouwenhandel Nu ligt er een direct, duidelijk aanwijs baar verband tusschen den handel in v wen en kinderen en de regiementeering van de prostitutie, met op den achtergrond de ge sanctioneerde bordeelen. Deze nu vormen juist een afzetgebied voor ontvoerde meisjes en vrouwen. Er bestaan twee internationale organisa ties, die zich voortdurend bezighouden met de vragen op dit gebied. De Fédération Abo litionist International gevestigd te Genève, en het Internationaal Bureau tot bestrijding vai den handel in vrouwen en kinderen, geves tigd te Londen. Merkwaardig genoeg is beider Voorzitter onze landgenoot Mr. A. de Graaf, an Zeist, die tevens voorzitter is van ons Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen. Deze twee organisaties kunnen een heel met elkander meegaan, en dit gebeurt* dan ook. Een fusie van beide organisaties is be- geerenswaardig, maar deze mag toch niet worden verkregen door wegdoezeling van principieele geschillen. De hevige strijd van Josephine Butler ter •erkrijging van zuivere wetten met betrek king tot gelijke moraal voor man vrouwen deed haar aan het einde der vorige eeuw de samenwerking zei e n met het Internationaal Bureau te Londen. Bestrijding van de gevolgen va: et gesignaleerde kwaad achtt ij niet mogelijk zonder de oor aak van het euvel aan te tasten. In Holland heeft men haar standpunt wel onderschreven, en toch de oplossing gezocht voorzichtige samenwerking. Men koesterde stille hoop, dat de inzichten zich langzaam zouden gaan wijzigen. Inderdaad was dit zoo. Na de behaalde overwinning, in 1911, op wetgevend terrein, blijft echter de strijd tegen hei kwaad van de prostitutie noodza kelijk. Maar hij hoeft niet meer met onjuiste middelen gevoerd te worden. In Frankrijk wacht op dit oogen-blik een wetsontwerp Sellier op behandeling, dat eenerzijds voorstelt aan de reglementeering een einde te maken, maar anderzijds in en-kel artikel aan de Overheid de mogelijk heid geeft, de geheele werking der wet uit te schakelen. Toch brengt reeds dit ontwerp bij de betrokken bordeelhouders en souteneurs de gemoederen zoozeer in beweging, dat zij een dreigende houding aannemen te; hun thans nog wettige vrijheid van handelen bestrijden durft. Dit bleek vooral in Mei j.l. tijdens het congres der Fédération Abolitionist in Parijs, Men is bang voor het aangesloten optreden an een aantal personen uit de onderwereld. Thans kwam dit veel minder naar voren. De onderwerpen, die aan de orde waren, stonden veelal slechts zijdelings in verband met de aanhangige Fransche voorstellen, dat aan dit congres zelfs werd. deelgenomen door voorstanders van het huidige régime. Huispersoneel en plaatsingbureaux Italië leidde de bespreking in van het gevaar, op moreel gebied, voor allerlei huis personeel, en wees daarbij ook op het groote kwaad, dat wordt gesticht, door allerlei plaatsingbureaux, die slechts voor eigen voordeel werken. Mejuffrouw C. Thierry, die als secretaresse van ons nationaal Comité, tesamen met den voorzitter was afgevaardigd, vertelde kort, dat in Holland sinds de wet van 1929. weliswaar de bestaande plaatsingbureaux, die geheel voor eigen voordeel werken, nog wel zijn gehandhaafd, maar dat geen toestem ming wordt verleend voor de oprichting van nieuwe bureaux van dien aard, terwijl ook de opvolging aan de oude bureaux wordt boden. Hierdoor sterft dus het ongewenschte type bemiddelingsbureaux een natuurlijken dood. Deze mededeeling trok zeer dacht, en stellig zal men trachten op het volgen van dezelfde gedragslijn de aandacht te vestigen. Voor dames, heeren en kinderen. In wol, zijde en katoen. k Rehabilitatie werd van allerlei kanten door Polen beikeken. Volwassen vrouwen, minderjarigen tusschen 17 en 21 jaar, die niet onder eenige wette lijke bescherming vielen, en minderjarigen, die gevaar liepen, prostituee te worden. Voor ons besef was herhaaldelijk vast te stellen, dat men in Polen nog niet gewoon is, kwes ties volledig door te denken. Daardoor kwam men met algemeene voorstellen, die toch al lerminst door de andere nationale bureaux konden worden aanvaard. Zoo vroeg Polen b.v. aller steun, om in ieder land de uit oefening van de prostitutie door minderjari gen verboden te krijgen. Waarop tere dit door den voorzitter der Belgische delegatie, Monsieur Maus, werd opgemerkt, dat vai dergelijk verbod geen sprake mocht zijn, om dat de bescherming van minderjarigen moet vallen onder de kinderwetten. Onder het onderwerp reh?bi!itatie viel ook de bespreking van de sociale r.rbeid, die richt wordt door of verbonden is met de poliklinieken voor bestrijding van huid geslachtsziekten. Mrs Neville Rolfe, uit E n- geland, vestigde vooral de aandacht op het belang van een goede houding, waarin men de menschen, die men wil helpen, moet deren. Onder de gelegenheden, die de prosti tutie helpen bevorderen noemde zij niet slechts de danszalen, maar ook de manicure salons. Op haar vraag, waarom of eigenlijk bij deze materie het persoonlijke werk ten bate van jonge mannen zoo geheel wordt verwaarloosd, heeft mej. Thierry verteld van het werk dat nu bijna 50 jaren bestaat der Middernachtzending in Nederland. Over het regelmatige, en prettige contact, dat in Holland de particuliere vereenigingen met de politie hebben, was men, vooral uit Engeland, zeer verbaasd. Naarstig heeft men zich hiervan op de hoogte gesteld, met de kennelijke bedoeling in eigen land ook naar toenadering, zoo mogelijk naar samenwerking te streven. Naast de vraag van de juiste nazorg na ge- stiehtsverblijf, werd nadruk gelegd op is noodzaak ook van opbouwend werk, zonder gestichtsverpleging. Het probleem der innigenzorg werd door Dene marken ingeleid. Het resultaat van een on derzoek naar 53? vroi wen, door de Zeden politie te Kopenhagen, werd overgelegd. Het bleek, dat meer dan 70 pCt. meer of minder abnormaal was. Typisch was, dat de Deensche inleidster, Maoelle Ulfbepk, ons later even aansprak om te vertellen, dat het huwelijk van Mr Frida Katz had plaats gevonden, en dat jonk vrouwe C. M. van Asch van Wyck als presidente van W. C. A. in Denemarken had gesproken! Over vrouwelijke politie werd door Dr. Jung, den Duitschen Regee- ringsvertegenwoordiger gesproken. Deze Duitschland allereerst „Ordnungsp 1 niet, zooals bij ons, hoofdzakelijk r p o 1 i t i e. Gewezen werd op noodige kwaliteiten van hoofd "en hart, o: het gedachtenleven van gevaarloopende meis jes te kutnnen inkomen. Het geheele optredi zelfs het uiterlijk van de vrouwelijke politie- krachten moet vertrouwenwekkend zijn. In Duitschland heerschen rijkswetten op dit punt. Voor een niet-Duitsch ingesteld toe hoorder, d.w.z. in dit geval, voor iemand; die niet gewend is dat alles van boven af wordt voorgeschreven volgens één recept, was het prettiger luisteren naar de inleiding, die Mej, Eykman uit Rotterdam in 1934 op het con gres in Buda-Pest hield over hetzelfde onder werp. Controle op moderne vervoermiddelen werd ook door Dr Jung onder de aandacht gebracht.En inderdaad, wie weet, welken, omvang het meerijden ook van jonge meisjes en vrouwen met auto's en vrachtauto's b.v. in den tegenwoordigen tijd heeft genomen, moet direct toegeven, dat bezinning noodig is. Maar of men met een algemeen verbod tot meerijden de oplossing aan de hand heeft gedaan, is twijfelachtig. Laat men tenminste dan slechts aan minderjarigen het meerijden verbieden, adviseerde men uit de vergade ring. Maar wie zal zich onfeilbaar bevoegd achten tot het schatten van den leeftijd van liefhebbers? De stad Keulen heeft een onder dak geopend voor doortrekkende reizigers, er hoopt daarmee in de goede richting tt werken. De handel van vrouwen en kinderen in het Oosten werd van Engelsche zijde ingeleid, en, als toegift, door een Deensche zendelinge uit Britsch-Indië besproken. Miss Malthe werkzaam in de streken, waar Stanley Jones round-table conferences houdt, woonde het congres in Bandoeng, iin Febr. j.l, bij. Het woord van Kipling: „East is east, and west is west, and never the twain shall meet" is bezig te verouderen. Want de toestanden veranderen in het Oosten zoo snel, dat de Volkeobondeenquêle van 1930, door Dr Sund- quist ingesteld, thans reeds aanvullingen eischte. Mr A. de Graaf sprak over: „Exploitatie door derden", en gaf een zuivere, theore tisch weloverwogen inleiding, die in de dis cussie tot allerlei practische opmerkingen aan leiding gaf. Zoo vestigde de Regeeringsver- tegenwoordiger van Egypte nog eens sterk de aandacht op het bendewezen, ook in de on derwereld. Met bestrijding van een enkel geval, hoe belangrijk en noodig ook, is er niet. Te weinig wordt met de onderlinge verbondenheid rekening gehouden. De opium smokkelarij demonstreert b.v. duidelijk, dat „een alleen" niets kan uitrichten. Leiding en sluiting Het congres stond ondier leiding van Paul Matter, oud-president van den Hoogen Raad van Frankrijk. De delegaties werden ontvan gen door den President van Frankrijk, den heer Lebrun, terwijl de slotzitting werd ge presideerd door M. Mare. Rucart, Ministre de la Santé PubUque, die van zijn belangstelling op overtuigende wijze deed blijken. Zijn toe spraak werd beantwoord door Mr. A. de Graaf, die onder ademlooze stilte de aanhan gige vraagstukken voor een juiste oplossing den minister aanbevolen heeft. De diep ernstige, en toch charmante wijze, waarop de heer de Graaf op dit psychologisch moment zijn woorden wist te kiezen, maakte alge meen grooten indruk. én U zult 's morgens „kiplekker* uit bed springen. Iken dag moet uw lever een liter gal ln de In- 'anden doen vloeien. Wanneer de galafscheldlng oldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam. U raakt verstoot. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart, meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmld- een geforceerde stoelgang neemt de oor- x CARTER'S LEVERPILLETJES ,-rjje t r U v geheel herstelt. Een plantaard '-offen middel om de gal te doen vioeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, Terknjgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. BINNENLAND De R.-K. fractievoorzitter Onbeheerschte critiek in eigen kring Wij hebben op sobere en bescheiden wijze onze meening gez,egd over het optreden van dr. Deckers als voorzitter der R.-K. Ka merfractie, doch in eigen kring schijnt men alle bedachtzaamheid uit het oog te verlie zen. Zoo schreef Ons Noorden het vol gende: Naar het Dagblad van Noord- Brabant, dat het eerst de benoeming van dr. Denkers publiceerde, geschiedde de benoeming tot fractievoorzitter met de kleinst mogelijke meerderheid. Dit wil dan zeggen met de meerder heid van écn stem. Dit is op zichzelf reeds een scherpe veroordeeling van een dergelijke belang rijke keuze, want als één man gedragen moet worden door het vertrouwen van de geheele fractie, dan is het toch wel de voorzitter. Afgezien van allo andere be zwaren is daarmee deze keuze deeld en is het onbegrijpelijk, oat dr. Deckers in deze omstandigheden deze be noeming heeft aanvaard, welke voor hem fn<-H «nie ~°et rim. Wij vernemen nog nader, dat de pro motors voor c.eze keuze zijn geweest de heeren Loerakker en Kuiper. En dat het doordrijven van deze benoe ining ook in de fractie zelf tot ernstige ontstemming 1 eeft geleid. De zaak wordt intusschcn op die wijze steeds onbegrijpelijker en betreurens waardiger. De Nieuwe Venlosche Crt'. ziet hierin bevestigd wat zij zelf schreef: De keuze geschiedde in een onvoltallige vergadering we gaven dit reeds te moeden met 13 tegen 12 stemmen. Wanneer men nu bedenkt, dat onze Ka merfractie 31 leden telt, is dat nog 3 min eer dan de kleinste meerderheid. Hoe dr. Deckers toch deze functie op die cijfers heeft willen aanvaarden, moet hij ver antwoorden. Voldoende beoordeelen kun nen wij het niet. De redactie troost zich echter met de weging, dat mr. Goseling zelfs or. Colijn aan zijn zijde gekregen heeft en dat dr. Deckers, die misschien vroeger den premier van veel kwaads heeft terug gehouden dus zich ge makkelijk zal aanpassen. Eerlijk gezego hebben wij bar weinig res pect voor deze perspraat; ze versterkt de positie van de tegenstanders van het kabinet en verkleint de bcteekenis van de eigen fractie. Vreemd, dat men zulks niet in ziet- DE PRACTISCHE BETEEKENIS DER TELEVISIE De leidende positie van Duitschland (Van onzen Duitschen correspondent) Enkele maanden geleden bracht dc Neder Iandsche pers het bericht, dat een com missie van deskundigen een reis door de omliggende landen heeft ondernomen om vast te stellen, hoever men daar gevorderd is met de onderzoekingen ou het gebied der televisie. Nadat de commissie was terugge keerd bracht zij rapport uit van haar be vindingen en zij kwam tot de verheugende en zelfs vleiende conclusie, dat bij den huidigen stand der televisie Nederland in geen enkel opzicht ten achter blijft bij zijn groote broers als Engeland, Frankrijk en Duitschland. We twijfelen er niet aan, dat men in de laboratoria van Philips up tn date is, maar wekke niet den indruk, dat de tele visie bij ons publiek ook maar in de verste verte zoo -populair zou zijn als bij het Duit- sche volk, want daar lijkt het nog lang niet naar! Zulks behoeft nog geen reden te zijn om groote woorden te gebruiken als Jan Salie- dergelijke. We mogen niet uit het oog verliezen, dat de televisie ten on voorshands meer vijanden dan vrienden heeft. Het dient te worden afgewacht, of zij een goudmijntje zal wezen gelijk de radio zulks indertijd bleek te zijn. Voor loopig weet men alleen, dat door den be perkten actieradius der zenders hoog stens veertig kilometer aanleg en exploi tatie beduidend duurder dreigen te worden dan bij de radio het geval is. Bovenzie kan men voorloopig ntet zooveel zende. bouwen, dat de uitzendinsren een grootere uitgestrektheid geheel bestrijken. Voorts vergete men niet, dat de televisii eventueel een concurrent van beteekeni. zou kunnen worden voor grootmachten al: Pers en Radio! Zou de televisie eenmaal koinen, dan zullen die machten wel tol een overeenkomst weten te komen, maar hier mee gaat noodzakelijkerwijze ceruime tijd heen. Hoe lang is het 'Pas geleden, sederi de K.NV.B. de radioreportage van inter landwedstrijden verbood, wij' hij vreesde, dat de voetbalenthousiasten liever thu den luidspreker zouden blijven zitten, duur geld uit te geven voor een bezoek aan het Amsterdamsche stadion? De erva Tioest leeren. dat de radio het legioen veelvuldisde en zulks met genstdrift lie anders nooit onderdanen van King Snooker geworden zouden zijn. In Duitschland behoeft men geen reke ning meer te houden met de bezwaren hen, die eventueel overlast zouden kunnen ondervinden van de televisie. Tn het Derde Rijk gaat het er alleen maar om, of de geering er prijs op stelt of niet. En in de kwestie der televisie ligt het antwoord op deze vraag voor de hand. omdat er naast de. radio geen heter propagandamiddel denkbaar ware Of zou het niet enorm zijn. als een kleine zeventig ntillioen Duitsch niet alleen al die redevoeringen van „fiih- rende Mannen" zouden aanhnnren, terzelfder tijd ook het enthousiaste audito rium en de belangstellende menigte lang: de straat konden zien? Sinds jaar en das is er in het Derde Rijk geen gebeurtenis van beteekenis en vooral geen volksfeest meer denkbaar zonder dat er in speciale tenten in openbare zalen televisic-uilzen Werktijd in de Kalkzandsteen-industrie Een brief van Minister Romme De Minister van Sociale Zaken heeft tot den directeur-generaal van den Arbeid in zake de werktijd in de kalkzandsteeninous- trie een schrijven gericht, waarin hij zegt, tot de conclusie gekomen te zijn, dat in de kalkzandsteenindustrie onder normale oi stancighcden het één-ploegen-stelsel dient gelden. Onder normale omstandigheden ver staat de Minister den toestand, waarbij de kalkzandsteenindustrie in haar geheel genomen afzetmogelijkheid en productie capaciteit elkaar naderen en de verkoopprij zen loonend kunnen zijn. Dit standpunt brengt met zich mede, dat bij de behandeling van eventueele verzoeken om overwerk (al dan niet in den vorm van een tweeploegcn-stelsel), bij welke verzoe ken ae vraag naar de capaciteit der betrok ken fabriek ter sprake komt, als capaciteit der fabriek valt aan te merken, die, welke zij heeft bij het werken in één ploeg. Voorts is de Minister van meening, dat bij de beslissing op een overwerk-aanvra; economische en sociale belangen van de kalkzandsteenindustrie als geheel een over wegende rol behooren te spelen. Verzacht worot de districtshoofden der arbeidsinspectie met deze zienswijze in deze bekend te m&ken. DAG 23 NOVEMBER ER SUM I. 1875 M. IZT O-iiUMndlnc. 0—9.15 en 10.00 Gramofoonmi>7.l*-k. 10.öO indel herdenking. 11.30 Godsdienstig balf- r. 12.00 Bericl 12.15 De KRO-Melodis- nuzie-k. 5.15 KRO-ork&st en solisten, lcitetiebezoek. 6.00 De KRO-Melodis- lolist. 6.10 Esperatoles. 7.00 Berichten. isme. 7.35 Sport Mededeellnger la^trlcht en ac 8.15 Stedeliik orkest list. 9.05 Oostenrlikscn programma 9.30 KRO-orkest, en gramafoonmuzlek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zijn orkest 11.30—12.00 Gramofoonmuzlek. ILVERSUM II. 301 M. A VK O-Ultzenillnc:. 8 00 Gramofoonmuzieke. 10.00 Morirenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl 10.30 Kovacs Bajos' orkest en soliste. 11.00 HuLshoudeUiko wenken. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gra- mofoonmuziek. 1.00 Orgelspel, zang, vioolsoli. Aeollan-orkest. causerie en int< 7.05 AVRO-dar 8.00 Reportage Mededeelingen. trein. 9.15 Film ROITWICR. 4.35 Orkest Strijkkwart 7 30 Engelsche les. 0 Orkest. 6.(5 L £.20 Revue. 11.30 Decla- PARIS. 1648 M. Zang. 3.20 Plano Orkest S.35 ICai Orkes 10.1 BRU« I. 7.50 Orkest. 11 20 Concert 3 20 Orkest. 5.20 Plano. 6.30 Orkest en pianoduo. m 4S4 M. 3.22 M.: 12.50 Orkest. 8.20 Orkest 8.50 Radiotooneel. 7.20 Orke; 8.35 Vervolg con 484 NL: 12.53 Orl 8.20 Symphonie-o DEUTSCHI.AXDSEVDER. 1571 M. 7.30 Orkest. 8.35 Pol 5.35 Harp. 6.50 Orkest 9.50 Kw dingen eeorganiseerd worden, waarbij de toegang absoluut gratis is. Sinds bijna twee iaar is Duitschland een televisie-telefoon rijk. die aanvankelijk niet verder ging dan van Berlijn naar Leipzig en pas kortelings tot Neurenberg werd doorgetrokken. Wie er een matige vergoe- ding en de moeite om zich naar een ..Fern-' sehstelle" te begeven, voor over had. genoot; de sensatie van dengene, met wicn hij sprak, in levenden lijve te aanschouwen! Aanvankelijk was dit een snufje, maar al' spoedig bleek het een beteekenis te hebben, welke men er oorspronkelijk niet aan had toegekend. Volkomen onverwachts kwant er immers een eind aan het probleem, dat het zoo moeilijk is zaken te doen, daar dit in belangrijke mate een psychologisch© kwestie is en psychologie laat zich niet be oefenen, wanneer men teeenovcr een on- zichtbaren (partner staat. Dit is dan ook wel een der redenen, dat men de telefoni sche televisie denkt uit te breiden, voorloo pig tot München. En wij hebben geen en kele reden, om de Duitsche technici vart chauvinisme te verdenken als ze beweren, dat Duitschland er niet aan denkt zijn lei dende positie onder dc televisie-landen op te geven. PIETJE PLUIS EN JANTJE JOPPE BEI.EVEN NIEUWE AVONTUREN 5 Daar Pietje's ouders uit winkelen waren en Pleuntje in de keuken was, hadden onze beide vrienden vrij spel. Hun eersie bezoek gold Vaders studeerkamer. Ha! Op Vaders tafel lag een stapeltje schriften, die nagezien moesten worden. Daaraan zou Pietje, als oprechte Sint, zijn eerste goede daad bedreven! Hij zou dc jongens van de klas eens een échte Sinterklaas verrassing bezorgen! i En, terwijl Jantje op de tafel klom en do flesch vulpeninkt onder aan de lamp bond, zoodat Pietje's Pa hem dadelijk zou kun nen zien, pakte Pietje zijn Vaders roode potlood en zette in alle schriften on-dT liet laatste werk een groote 10. Zeer vol daan overlegde hij, welke weldaden er nog meer bewezen konden worden. Ja, wacht eens! Over de stoel in den hoek hing Vaders daagsche pak (Wordt Woensdag vervolgd). Een spannend Engelsch verhaal Vertaald door E. H. <ir Er was geen gas of electrisch licht op Winterhayes en de 'groote lamp in den hoek verspreidde een aangenaam licht in de overigens donkere kamer. Zoodra Daphne binnentrad, nam Mrs. Oliphant een zit tende houding aan en stak haar de hand toe: „Ik ben zoo blij, dat ik u welkom mag heeten, Miss Somer- Ville! Ik hoop, dat u geen al te vervelende reis heeft gehad, hier naar deze verschrikkelijke uithoek!" j „O, in het geheel niet. Dank u! Ik ben er best gekomenl" I Mrs. Oliphant was een belangwekkende vrouw; lang, heel mager en bleek, met aller-eerwaardigst wit haar en groote, donkere oogen, die zenuwachtig flikkerden. Haar smalle, lange, schoon-gevormde handen bewogen steeds zenuwachtig op en neer en ofschoon ze een zachte, welluidende stem had, was er iets stootends, iets afgebetens in haar manier van Spreken, dat wel wees op een storing in het zenuwgestel. „Gaat u zitten", noodde zij. „Heeft Mrs. Collis u al eenige ververschingen geboden? U ziet hoe ik aan mijn bank ge kluisterd ben; geheel afhankelijk van anderen". Ze leek geïrriteerd en dit deed Daphne niet zoo op haar 'gemak zijn. „Vertel mij nu eens. hoe het er ïn Londen uitziet, ln het Londen, dat ik liefheb?" vroeg zij opeens. Die vraag kwam Daphne wat vreemd voor, maar ze deed kaar best, ze zoo goed mogelijk te beantwoorden. „Maar, als u Londen zoo liefhebt", besloot zij, „waarom woont u daar dan niet?Of denkt dokter Oliphant mis schien, dat het er niet goed voor u is?" „O, daar zou hij zich niet veel van aantrekken! Ik zou kunnen gaan, als ik wilde,maar, voorloopig, wil ik nog niet!" Even later vroeg zij Daphne naar haar snelheid in het stenografeeren en overhandigde haar een tijdtafeltje, terwijl ze zei: „Dit heeft mijn zoon voor u opgesteld, eer hij wegging". Daphne las het eens; het was heel eenvoudig. Er werd van haar verwacht, dat zij iedere ochtend om negen uur aan het sanatorium zou wezen, om de correspondentie te verzorgen. Er was in Winterhayes maar één post per dag, zoodat ze om één uur vrij zou zijn om naar het huis van Mrs. Oliphant terug te gaan voor de lunch. Den middag had zij vrij, maar op den avond moest zij dan weer doen, wat Mrs. Oliphant van haar verlangde. „Als ik over het geheel nog wét schrijf, is het altijd op den avond", zei de zieke. „Dat wil zeggen: als ik dicteer: schrijven kan ik al lang niet meer!" Daphne keek naar de zenuwachtig trillende vingers: „Hoe jammer toch! Ik heb een paar van uw boeken gelezen en ik vind ze zoo mooi!" „Ja, de menschen lazen mijn boeken graag; zoo lang ik nog gelukkig was: de toon er in was toen ook gelukkig en de menschen houden van geluk, in wélken vorm dan ook! Maar, nu, och. ik schrijf, zooals ik voel Een zware zucht besloot deze ontboezeming en Daphne ging zich hoe langer hoe minder op haar gemak voelen, zoo dat ze blij was, toen Mrs. Collis binnenkwam en vroeg, of Mrs. Oliphant nie,t dacht, dat Miss Somerville nu naar bed moest gaan. „Ze heeft zoo'n lange reis gehad, ziet u!" bracht de huis houdster in herinnering. Mrs. Oliphant keek Daphne een oogenblik aan en sprak toen: „Ja dat is zoo! Ga nu naar bed, lieve, en slaap wél! Op den ochtend zal ik je niet zien. maar Mrs. Collis zal je iemand sturen, die je den weg wijst naar het sanatorium. Niet dat je het niet vinden zoudt, dat huis der smarten". Tien minuten later stond Daphne bij de deur van haar eigen kamer en Sara Collis zei verontschuldigend: „Ik hoop, dat ik u niet gestoord heb, Miss Somerville, maar u zult zelf ook wel ondervinden, hoe het maar het beste is, om om tien uur te zeggen, dat u moe is, anders zou Mrs. Oliphant u den heelen nacht ophouden. Dat is geen harteloosheid van haar: ze is nu eenmaal ziek en daardoor verliest ze dergelijke dingen uit het oog". „Het moet verschrikkelijk voor haar zijn!" meende Daphne, vol deelneming. „Ja, dat wel! Want ze Is één en al energie, maar heeft geen kracht! Ze is altijd bijzonder intelligent geweest maar heeft heel wat leed gehad! Ik zal u roepen om half acht. Is dat goed, miss? Want ik denk, dat u om negen uur met uw werk zult willen beginnen?" „Juist; heel graag!" Daphne wenschte ook haar goeden nacht en voelde nu wel, dat zij bijzonder moe was. HOOFDSTUK VI Dien volgenden ochtend beloofde het een prachtige herfst dag te worden. Daphne verwierp verre het aanbod, dat iemand haar vergezellen zou naar het sanatorium en Mrs. Collis hield dan ook niet aan, want zij moest toegeven dat het heel makkelijk te /inden was. „Het pad voert recht door een hek in de hooge taxusheg. Als u daar door bent, ziet u het roode gebouw vlak vóór u liggen. Het voetpad tusschen het struikgewas brengt u precies voor de voordeur". Daphne volgde deze aanwijzingen en liep vlug en met ener-4 gieke tred verder, al genietend van de frissche lucht, die zóó. rechtstreeks van de duinen over de zee aangewaaid kwam en heerlijk prikkelend werkte met haar zilten geur. Ze had een eenvoudig serge japonnetje aan. met een groote witte kraag en droeg hierover een jersey en een daar* bij passend mutsje. Bij de deur bleef ze stilstaan, wat zenuwachtig, want het was een overweldigend groot gebouw. Onstuimig klopte haar hart, toen ze de treden van het breede bordes opging, naar de ruime hall. Op dat oogenblik kwamen twee mannen naderbij; de eert droeg een soort portiersuniform en de ander een >ange witte jas. zooals doktoren die wel aan hebben. De man in uniform trok zich terug en de man met de witte jas aan zei tegen Daphne: „Goeden-morgen. U is zeker de nieuwe secretaresse van dokter Oliphant?" Hij had een zachte, bijzonder innemende stem, maar zijn' gelaat beviel haar minder, ofschoon ze niet gezegd zou kun nen hebben waarom, want de meeste menschen zouden hem knap hebben genoemd. Hij was blond en blank van huid en had iets teers over zich, waardoor Daphne hem voor lichame* lijk zwak hield. [Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9