i 230! China's keurtroepen trekken terug op Nanking Tijdstip der politieke toenadering MAANDAG as NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE MAN, DIE MET HITLER ONDERHANDELT... Hij heeft een onverstoorbaar evenwicht I (Van onzen Duitschen correspondent) In ae Engelsohe grondwet is de lord-pre- sidcnt van den Geheimen Raad niet slechts een belangrijke figuur, wijl hij tot het vier tal mannen gerekend moet worden, die in ieder kabinet een vooraanstaande positie be- kleeden, ook niet, ornaat hij voorzitter van het House of Lords is, maar vooral omdat slechts zeer eminente politici en bijzonder verdienstelijke staatslieden voor deze hooge i waardigheid worden qitgezocht. De leider van het Lagerhuis, dus der regeeringsmeer- derheid, is de Minister-President zelf, zoo dat de leider van het Hoogerhuis volgens traditie en afkomst niet slechts een decora tieve persoonlijkheid kan wezen maar in deze functie wel degelijk beschouwd moet worden dis iemand van sterken politieken invloea. Ook lord Halifax is pas lord-president geworden, nadat hij aan de Kroon belangrij ke diensten heeft bewezen, want voordien kende men hem als lord Irwin, vice-koning van Engelsch-Indië in de moeilijke jaren, toen daar een nieuwe grondwet ontworpen moest worden. Als lord Halifax werd hij drager van een beroemden naam en als zoo danig behoort hij tot de upper ten van het principieel weliswaar door en door democra tische Engelsche volk, dat echter niettemin met heel zijn hart aan de tradities van vroe gere eeuwen is blijven hangen. Naast hem verbleekt als het ware de naam van Eden, de man van Foreign Office, om maar te zwijgen van de overige leden van t kabinet en onwillekeurig vraagt men zich af, waarom eigenlijk Chamberlain het nader-contact-zoeken met den Führer niet heeft overgelaten aan Henderson, die als Engelsch ambassadeur in vooraanstaande regeeringskringen te Berlijn als the right man in the right place wordt beschouwd? Sir Henderson was in gezelschap van den Chef van het Protocol, von Bülow-Schwante, in den vroegen ochtend aan het station Frie- drichstrasse versohenen, om den hoogen gast te verwelkomen en het ligt voor de hand, dat alle Duitsche bladen met de voor geschreven woorden van waardeering de eventueele toenadering tusschen Duitschlana en Engeland begroeten. Wat Eden en Simon tijdens hun bezoek in het jaar 1934 niet klaarspeelden zoo redeneert men bij zich zelf zal thans wellicht door lord Halifax worden bereikt: niet slechts het erkennen en begrijpen, maar ook het doorzetten en reali- eeeren van Duitschlands koloniale eischen! Of moet men het te Berlijn als „toeval" beschouwen, dat juist' één aag voor lord Halifax' vertrek naar Duitschland het debat in het Hoogerhuis voor een belangrijk deel over de koloniale kwestie ten opzichte van dit land liep? Lord Allen of Hurtwood sprak het zelfs als zijn overtuiging uit, dat het g a n s c h e Engelsche volk dit officieel be zoek van een vooraanstaand Engelsch staatsman met ingenomenheid zal begroe ten en hij veroordeelde met groote scherpte het Verdrag van Versailles, dat met de ge lijkwaardigheid der Europeesche volken ten koste van Duitschland een loopje genomen heeft! In Engelsohe kringen te Berlijn doen aller lei aardige anecdoten omtrent den lord-pre- Sident de ronde. Zoo gebeurd© het tijdens een diner van studenten te Oxford, dat een onhandige kelner een bord soep over de frac van den hoogen gast liet vallen. De toen malige lord Irwin vertrok geen spier van zijn gelaat trok zijn frac uit en ging in zijn hemdsmouwen weer aan tafel zitten! Van onnoodige heftigheid is hij een principieel tegenstander en als minister heeft hij meni ge petitie terzijde gelegd met de woorden: „Door het onnoodig gebruik van superlatie ven kan de oplossing van een bepaalde kwes tie nooit bevorderd worden". Iets dergelijks zal hij ook nu wel denken tijdens zijn verblijf in het Derde Rijk en het zal er dus voor de Duitschers, die van zijn bezoek iets positiefs verwachten, in de eer ste plaats op aankomen, dat zij zich in (ie zeden en gewoonten van hun voormaligen tegenstander weten te verplaatsen. Lord Irwin hee.ft zich niet veranderd, se- Öert hij lord Halifax geworden is! De Spaansche burgeroorlog FRANCO EN HET VRiJWILLIGERS-VRAAGSTUK Een luchtaanval op Alicante Uit San Sebastian wordt door Reuter ge meld, dat generaal Franco in beginsel ermede acooord gaat, dat een neutrale en quête-commissie de beide deden van Spanje zal bezoeken, ten einde de terugtrekking van de vrijwilligers voor te bereiden. De desbetreffende nota aan de Britsche regee ring maakt echter eenig voorbehoud en vraagt op sommige punten opheldering. Japan zal Franco erkennen Een zaakgelastigde van Franco heeft aan den Japanschen minister van buiten- landsche zaken een voorstel gedaan tot uit wisseling van diplomatieke vertegenwoor digers. De Japansche minister verklaarde zdch daarmede accoord. De erkenning van de regeering van Franco zal binnen eenige dagen plaats vinden. Bommen op Alicante Eenige nationalistische vliegtuigen, die uit de richting kwamen van Majorca, heb ben bommen laten vallen op de linksche havenstad Alicante. Volgens de eerste be richten zijn hierbij 26 menschen gedood en men vele gewonden. Van republikein sche zijde wordt verklaard, dat alle slacht offers burgers waren en dat o.m. vele kin- derdn getroffen zijn. Voorts hebben drie nationalistische bom men werpers getracht de haven van Sagunto te beschadigen, doch zij werden door het luchtafweergeschut verdreven en hebben hun doel niet kunnen bereiken. Zij vlogen daarna boven de dorpen in de omgeving en lieten er eenige bommen vallen Ook aan het Aragon-front komt de witte luchtmacht weer in actie. Thans zijn de stadjes Granen en Monzon (ten N.W. van Lerida) het voorwerp van luchtaanvallen geweest. Te Granen is de schade slechts ge ring, doch te Monzon zijn vijftien inwoner» door de bommen der witten gedood. Roode vliegtuigen hebben vergeefs ge poogd opnieuw Saragossa te bombardeeren. De toestellen werden tot Villamayor, ten N.O. van deze stad. teruggedreven, waar zij nog tien bommen uitwierpen, die, aldus United Press, echter zoo slecht gericht wa dat er zes in het roode kamp terecht kwamen. Krijgsgevangenen-trein ontspoord Generaal Queipo-de Llano heeft me degedeeld, dat, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, op het station te Allanis een trein, waarin krijgsgevange nen vervoerd werden, op een goederentrein is geloopen. De trein had een zeer groote vaart Men heeft reeds 49 dooden uit de ravage te voorschijn gehaald; er zouden meer dan honderd gewonden zijn. Weer een Brltsch schip aangehouden Het Britsche s.s. „Euphorbia" is in de Spaansche wateren door den Britschen krui ser „Galatea" aangehouden en door den torpedojager Hastyopgebracht naar Gi braltar, waar de lading nader onderzocht zal worden. Zooals bekend, is het aan Britsche sche pen verboden, uit welke haven ter wereld ook, wapens en munitie naar Spanje te ver voeren. Halifax uit Duitschland .vertrokken Geen Duitsch tegenbezoek Lord Halifax, die vijf dagen in Duitschland heeft doorgebracht, heeft Zon dagavond Berlijn weder verlaten, om de thuisreis naar Londen te aanvaarden. Tij dens zijn verblijf in het derde rijk heeft Halifax bespfekingen gevoerd met H i 11 e r, Goering. Goebbels en von Neu- rath. Er schijnt een oogenblik sprake te zijn geveest, dat laatstgenoemde als Duitsche minister van buitenlandsche zaken een offi cieel tegenbezoek aan Londen zou gaan brengen. Thans blijkt, dat dit bezoek niet zal doorgaan. Men leidt daaruit af, dat de besprekingen, door Halifax ondernomen, piet succesvol zijn geweest. De Belgische kabinetscrisis iduurt voort De liberale minister van staat Jan son, iwien koning Leopold III opdracht tot .Vorming van een nieuwe Belgische régee- ïing had verleend, heeft deze opdracht moe iten teruggeven, aangezien hij niet erin heefi kunnen slagen, deze tot uitvoering te brengen. POLITIEKE BOTSINGEN TE BEIROET In Beiroet (Syrië) hebben zich gistermor gen batsin een voorgedaan, toen militairen en politie trachtten een protestbetooging te gen het ontbinden van politieke groepen uit een te drijven. Vijftig personen werden bij de onlusten gewond; er viel één doode. Tweehonderd be toogers werden in arrest gesteld. Fransche troepen verrichten thans surveilleerende 'diensten en houden de rogeeringsgebouwen bezet. DONGAARSCH BEZOEK AAN BERLIJN Zondagmorgen zijn te Berlijn gearriveerd He Honpanr-crhe minister-president a- ranyi en de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken V n Kanya. Daar bet hier een officieel be-zoek gold maakten zeer talrijke Duitsche en Tlongaarsohe auto riteiten bij de ministers hun opwachting. Het. Anhalter Bahnhof was met bloemen gn Hongaarsche vjaggen rijk versierd AMERIKA BOUWT WEGEN IN DE WILERNIS Grootsche plannen voor wegenaanleg in het Rotsgebergte zijn in uitvoering en vele technische problemen moeten in dit machtige berggebied overwonnen worden. Naar men hoopt, zullen de wegen in 1939 voor het verkeer worden opengesteld. Als alles gereed is, zal een nieuwe verbinding tusschen Banff en Jasper, een lengte van meer dan 150 kilometer, tot stand zijn gebracht, te midden van ijsvelden en prachtige glet- schens. Hieraan hebben wegarbeiders, bij wie te voren medisch onderzocht is of hun hart goed bestand is tegen werk in hooge luchtlagen, jarenlang gewerkt. Modern bouwmaterieel kon bij den aan leg in zoo afgelegen gebieden niet ge bruikt worden; de arbeiders moesten zich behelpen met pikhouweelen, Het hoogste punt van dezen verkeersweg is Bow Summit, 2068 meter boven de zee oppervlakte. Ten Noorden van dit punt daalt de weg over de eerste zeven kilo meter ongeveer 350 meter, maar toch is bij den aanleg zorg gedragen, dat er slechts een afstand van 275 meter is, waarbij de weg één meter op de dertien daalt, terwijl als gemiddelde daling over de zeven kilo meter geldt één meter op achttien. Een strategische aanleg? Voorts zijn plannen ontworpen voor een verkeerswee van Buenos Aires naar Alaska waarvan het stuk tusschen Vancouver in Britsch-Columbia via Mexico City totHazel- ton in Britsch-Columbia reeds klaar is. President Roosevelt heeft tijdens zijn bezoek aan deze gebieden verklaard, dat de eg van het ontbrekende stuk aange raden kan worden, als de regeeringen van Canada en de Vereenigde Staten „den tijd er toe gekomen achten". Tegenstandens van deze plannen zijn echter van meening, dat het voornamelijk een weg voor militair transport zal zijn en dat Canada derhalve zijn medewerking niet zal verleenen. De voornaamste reden voor de vertraging i de voortzetting van de werkzaamheden blijkt van financieelen aard te zijn. Alleen Canada zou voor het beëindigen van het werk reeds ruim een en twin tip millioen gulden moeten beschikbaar stellen. Voor standers van dit wegenplan beweren, dat bij den aanleg duizenden werklieden voor ten minste vijf jaar werk zullen vinden en dat door deze wegen mogelijkheden gescha- LONDEN-KAAPSTAD VICE-VERSA Retourvlucht in 5 dagen en 17V2 uur De Engelsche piloten mevr. Kirby- Green en Clousion, die de vorige week een poging waren begonnen om een record-vlucht Londen-Kaapstad v.v. te volbrengen, zijn gistermiddag behou den op Croydon weergekeerd. Zij zijn in twee dagen, negen uur en 22 minu ten van Kaapstad naar Londen gevlo gen, waarmede zij het record van Brook zijnde vier dagen 22 minuten, gebroken hebben. Mevr. Kirby-Green en Clouston heb ben hiermede een drievoudig record op hun naam gebracht, t. w. het record Engeland-Kaapstad, Kaapstad-Engeland en de rondvlucht van 14.000 mijlen, welke zij hebben verricht in vijf dagen, 17 uur en 27 minuten. Vier maal cirkelde de snelle vogel, die mrs. Kirby-Green en den piloot Clouston na deze verbijsterend vlugge reis in Enggland terugbracht, boven het vliegveld Croydon, voor hij aanstalten maakte, te dalen. En juist op het oogenblik, dat de machine voor de oogen der vele belangstellenden zou landen, doemde plotseling uit den mist een Fransch lijntoestel van den dienst Parijs Londen op. Even stokte bij allen de adem, even leek het, als zouDooh niet. slechts zij, die daar op den grond wachtten, hadden het toestel zien komen, ook Clouston zag het en in snelle vlucht trok hij zijn machine weer omhoog, om dadelijk na het Fransche toestel veilig neer te komen. En op dat oogenblik maakte zich uit de juichende menigte een klein figuurtje los. Het rende op het groote veld naar de nog ronkende machine. Het was Elsie Turner, Cloustons meisje, dat dezen tocht met angst en met een popelend hart gevolgd heeft, dagen lang. Een ruige, sinds dagen niet geschoren Clouston verscheen om haar te omhelzen. Zijn eerste woorden waren: „Daar zijn we dan eindelijk jammer noeg wat laat voor de lunch, waar we gehoopt hadden." De moedige vligers werden namens het ministerie van luchtvaart verwelkomd door den „aircommodore" Robertson, die hun de gelukwenschen overbracht van den Brischen minister voor luchtvaart. Toen werd de tocht naar de hangars on dernomen. De politie zorgde ervoor, dat de opgptogen menigte op eenigen afstand bleef en ook toen de belde vliegers na het pas seeren van de douane de auto, die hen op wachtte bestegen, werden de toeschouwers op afstand gehouden. Van het vliegveld vertrok het gezelschap naar het Grosvernor House Hotel. Clouston begaf zich naar den lord mayor van Londen om hem een brief te overhandigen van den burgemeester van Ij U reedj gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" Ze munt uit door fijne (maak, bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gehalte De Japansch'Chineesche oorlog Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zónder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin is een pro duet. Oranjebanden >9aye%«.kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid pen worden voor de ontginning der uitge strekte gebieden in het Noorden. In Zuidelijke richting zal de weg doorge trokken worden naar Panama en zeshon derd kilometer door de wildernis en de bergen, naar Columbia in Zuid-Amerika. In dit werelddeel loopen uitstekende wegen door Peru naar de Chileensche grens. Van daar voert een 2400 kilometer lange auto weg naar Santiago, 's Winters is de route over den Andes naar Argentinië tenge volge van den sneeuwval voor het verkeer gesloten. Te Mendoza in Argentinië sluit de weg weer aan bij de route, die over een afstand van 1300 kilometer naar Buenos Aires leidt» DE „KRANKZINNIGE PRINS" AHMED OVERLEDEN Het eind van een tragisch leven Egypte's „krankzinnige prins", Ahmed Seif Ed Din is op 56-jarigen leeftijd te Stam boel overleden. Heel zijn leven heeft deze ongelukkige besteed aan pogingen om een immens ver mogen terug te krijgen, doch al zijn pogin gen waren tevergeefsch. In 1898 bedroeg dit ve-rmogen meer dan tien millioen dollar, zoodat de conclusie voor de hand ligt, dat het thans aanzienlijk grooter is geworden. Dit vermogen werd door de Egyptische regeering in 1898 geconfiskeerd bij de ver oordeeling van den prins tot zeven jaar ge vangenis, omdat hij' op zijn zwager gescho ten had en dezen had gewond. Deze zwagei was de latere koning Foe ad. Vier jaar na zijn veroordeeling werd Ah med overgebraoht naar een zenuwinrichting in Sussex, waaruit hij in 1925 wist te ont snappen. Deze ontvluchting had groote opschud ding ten gevolge, waardoor ten slotte de Egyptische regeering ten val kwam. Duitschland en Italië varen in de Japansche koers Von Ribbentrop (Van onzen Duitsche correspondent) Het moet voor Joachim von Ribben trop een aangename onderbreking van zijn ongetwijfeld niet al te prettige werkzaam-, heid als Duitsch gezant te Londen geweest zijn, in persoonlijke opdracht van Adolf Hitler naar Rome te reizen en daar Italies toetreding tot het Duitsch-Japansche anti- komintern-verdarg te bewerken. Dit succes is zeer zeker niet in de eerste plaats toe te schrijven aan von Ribben trop. De Duitsche gezant te Rome, von Hasselt, heeft de langdu rige en moeilijke voorbesprekingen gevoerd. De plaatsver vanger van den Führer, Rudolf Hess, die op het oogenblik de gast is van den Duce, zal dit onder werp zonder eeni- eenigen twijfel ook wel hebben aangeroerd tijdens de verschillende besprekingen, welke hij met Mussolini had. En tenslotte 9taat het onomstootelijk vast, dat het anti komintern-verdrag een der belangrijkste punten vormde van de gesprekken, die de Duce tijdens zijn bezoek aan Duitschland met den Führer had Aan von Ribbentrop komt echter de ver dienste toe, dav hij Mussolini s laatste be zwaren tegen het toetreden van Italië tot den Duit6ch-Japanschen Bond wist weg te praten. Die bezwaren waren even talrijk als groot. Mussolini heeft niet voor niets meer dan een jaar geaarzeld voor hij Duitschland zijn jawoord gaf. En het feit, dat von Rib bentrop zijn besprekingen te Rome niet on- middelijk tot een goed einde kon brengen en eerst nog naar Duitschland moest terug- keeren. om nieuwe Instructies te halen, be wijst, dat Mussolini zich niet zonder slag of stoot gewonn engaf. Duitschland viert de onderteekening van het Duivsch-Italiaansch—Japansch anti-ko- mmintern-verdrag niet alleen ils een diplo matiek succes van den eerste rang, doch ook als de uiteindelijke totstandkoming van een machtig bondgenootschap, zijdit er ook een van meer moreel karakter. En waarschijnlijk niet ten onrechte I De onderteekening van het verdrag in Palazzo C.lr'gi schijnt er ten eerite op Ve wijzen, dat Mussoür.i een keer temeer zijn rustige be zonnenheid heeft laten varen om Hitier te volgen op diens uiterst radicalen weg, ter wijl de vermaard geworden as sterk eenoeg bleek te zijn om den schok van Mussolini s vrees voor het gele gevaar te weerstaan. Duitschland staat geheel aan de zijde van Japan. Tn het begin van het huidige Chi- neesch—Japansche conflict nam ook de Duitsche pers geregeld de berichten over van de groote Engelsche en Amerikaan- srhe nieuwsbureaux.die de berichtgeving over het verre Oosten uitsluitend in han den hebben. Op die manier werden ook in. Duitschland de Chineezen moreel gesteund en de Japanners, zii het dan wat minder scherp dan elders, openlijk gegispt. Na tuurlijk duurde het niet lang, of Tokio vroeg zijn eenigen bondgenoot in deze we reld om opheldering. Deze kwestie was voor de Wilhelmstrasse lang niet eenvoudig, daar Duitschland in China zeer belangrijke handelsinteressen heeft. Doch ook in dit ge val moesten alle pracvische overwegingen wijken voor de ideologie. Op het oogenblik kan men in alle Duit sche bioscopen zien, wat voor prachtige, goed gedresseerde soldaten. Japan heeft en hoe Japansche bommen, granaten en ander oorlogstuig China grondig van alle bolsje wistische smetten zuiveren. Want heï is al leen en uitsluitend maar het bolsjewisme, dat aldus de Duitsche pers Tokio dwingt, om met mannelijke vastberadenheid en zonder ongemotiveerde sentimentaliteit in te grijpen. Het bolsjewisme heeft reeds heel Buiten-Mongolië besmet en het is een weldaad voor de wereld en in de eerste plaats voor China zelf, dat Japan thans Binnen-Mongolië bezet om een wal van staal en beton op te werpen tegen de roo de pest. De Duitsche kranten wijden geestdrif tige beschouwingen aan den stand van zaken in het vroegere Mandsjoerije, dat zich als Mahdsjoekwo onder Japansche lei ding sinds 1932 schitterend ontwikkeld heeft. Zij knoopen daaraan de verwachting vast, dat het Japan spoedig moge gelukkea om ook een Mongooischen „vrijstaat" te vestigen. En men vraagt zich onwillekeurig af, wat eigenlijk de bedoeling is van de even talrijke als uitvoerige beschouwingen over het geweldige Mongoolsche Rijk van den Dsjensi Khan, die de Duitsche bladen momenteel afdrukken Intusschen past Ijet tot stand komen van den Duitsch-Italiaansch-Japanschen Drie bond heel goed in de enorme agitatie, welke het Derde Rijk op het oogenblik weer tegen Rusland en het bolsjewisme voert. Redevoeringen, een zondvloed van ar tikelen en zelfs een aantal groote tentoon stellingen te Berlijn in het voormalige Rijksdaggebouw trachten uit den twintig sten jaardag der October-revolutie propa gandistische munt te slaan. De democratieën zijn in den regel niet minder fel tegen het bolsjewisme gekeerd dan Duitschland. Niettemin maken zij zich nog al eens vroolijk over de fanfare-achtigs wijze, waarmee het Derde Rijk tegen het bolsjewisme te keer gaat. Men kan het nationaal-socialisme inderdaad verwijten, dat het dikwijls pathetisch en theatraal doet, doch men moet tevens toegeven, dat Hitier tijdens zijn laatste Rijksdagrede in zijn persoonlijk antwoord aan Anthony Eden gelijk had, toen hij zeide: Gij Engelschen zijt niet zoo bevreesd voor het bolsjewistisch gevaar als wij Duitschers. Maar vergeet niet, dat gij op uw eiland het bolsjewistische gevaar nog nooit aan den lijve hebt ondervonden, terwijl wij ja ren lang gebukt gingen onder de holsje wistisrhe terreur! Intusschen praat men er zoo aan de biertafel heel graag eens over, dat Rus land een enorm groot land is. dat de Rus sen nauwelijks weten, wat zij met hun over vloed van grondstoffen moeten aanvangen en dav Duitschland met een flink brok Rusland eigenlijk nog meer gebaat zou zijn dan met heel zijn voormalig koloniaal bezit, - Japan stelt eischen aan internationale concessies Keizerlijk hoofdkwartier DE stad Soetsjau, gelegen in het merengebied tusschen Shanghai en Nanking, is reeds in Japansche han den gevallen, hetgeen beteekent, dat de opmarsch naar de Chineesche hoofdstad snelle vorderingen maakt De Chinee sche bevelhebbers hebben thans hun keurtroepen naar Nanking teruggetrok ken, waar zij zich voorbereiden op ver bitterden tegenstand Als gevolg van deze maatregel bevinden zich aan het front ten Noordwesten van Soetsjau vrijwel geen goed uitgeruste tn geoefende troepen meer. Men mag dan o"k aannemen, dat het den overgebleven strijd krachten zelfs moeilijk zal vallen, in de komende week den opmarsch der Japanners ook maar te vertragen. Deze terugtrekkende bewegingen van de Chineesche troepen zijn reeds 'ten Westen van Woehsi merkbaar, waar alle verbin dingswegen met Nanking kanalen, rivie ren, spoor- en straatwegen voor het transport der strijdkrachten worden ge bruikt. De waterwegen worden schier ver sperd door de tallooze jonken, die boordevol soldaten en oorlogsmateriaal zijn. De lega ties zullen Nanking verlaten; slechts in de Duitsche ambassade zal een attaché achter- blij vein. Het keizerlijk hoofdkwartier Japan heeft thans een keizerlijk hoofd kwartier gekregen, gelijk tijdens den Rus sisch Japanschen oorlog. Het departement van oorlog en dat van marine zijn saamge- smolten tot een departement voor de oorlog voering. Dit nieuwe departement heeft een adviseerend karakter en moet verder alle maatregelen ten uitvoer brengen, die door het hoofdkwartier worden genomen. Zoowel de minister van oorlog als de mi nister van marine maken deel uit van hat hoofdkwartier. Hoewel het kabinet nog eeni- germate gehandhaafd blijft, Is de geheele regeermacht nu gelegd in handen van den Keizer, die het hoofd is van 't hoofdkwartier Practisch komen al deze maatregelen hier op neer, dat de Japansche staatsleiding nu in militaire handen is. Geen Britsch-Amerikaansche bemiddeling De Vereenigde Staten hebben het BritsclJ voorstel, volgens hetwelk Engeland en de! Ver. Staten gezamenlijk aan China en Japan, hun goede diensten zouden aanbieden, len| einde een wapenstilstand te bereiken, afge-' wezen. De weigering van Davis was vooral ge baseerd op de overweging, dat de Japansche regeering, die nu al op twee voorstellen van dc conferentie afwijzend geantwoord heeft ook deze bemiddeling niet zou accepteeren. De positie der Internationale zones Japan is thans overgegaan tot de reeds eenigen tijd geleden aangekondig de drastische stappen, teneinde veran dering te brengen in de situatie in de buitenlandsche ooncegsies te Shanghai Het is van oordeel, dat de Chineezen van het bestaan van deze concessies op onbehoorlijke wijze profijt trekken. In verband hiermede hebben generaal» majoor Koemau H ara da en de consul» generaal Katsoeo Okazakieen bezoek gebracht aan den secretaris-generaal i van den gemeenteraad van de interna 1 tionale nederzetting. Zij hebben aan dezen functionaris een aantal eischen gesteld, aldus meldt Domei,j Ten eerste strenge onderdrukking door dc' gemeentelijke autoriteiten van de roode be' weging, de anti-Japansche campagne en al-' le soorten van actieö, welke ten doel heb<: ben de militaire operaties van de Japannen ie hinderen en door de Chineezen op het in> ternationale territorium ondernomen wor den. Ten tweede de Japanners behouden zich voor hun militaire strijdkrachten het recht' van vrij en onafhankelijk handelen voor] wanneer optreden noodzakelijk wordt ge- acht om het hierboven omschreven optrc-; den der Chineezen tegen te gaan, in geval] de maatregelen der autoriteiten vam de in- ternationale- nederzetting onbevredigendl zouden blijken. Volgens persberichten heeft de secreta ris-generaal beloofd, er naar te zullen stre ven, dat met de Japansche eischen rekej ning wordt gehouden. Verder heeft Harada volgens deze berichten van den secretaris' geëischt, dat deze vrijen doortocht door de internationale nederzetting voor militaire' doeleinden aan Japansche troepen zou toe staan. De functionaris heeft hiertegen geen be zwaren ingebracht. Ahmed vluchtte naar Turkije. Zonder succes trachtte zijn moeder van de Engel sche regeering een schadevergoeding voor hem te verkrijgen van twee millioen dollar omdat hij in Engeland onwettig was vast gehouden. Bovendien eischte zij nog 2.500.000 pond schadevergoeding voor de waarde van Ahmeds bezittingen, die door de Engelsche regeering gesequestreerd zouden zijn. Het proces liep tenslotte op niets uit, daar de Turksohe regeering verbood dat Ahmed door drie Engelsche medici onderzocht zou worden In 1933 beproefde Ahmed een ander mid del. Hij trouwde met een Turksch meisje op de verzkeering, dat zijn trfge-nnam zijn ver mogen kon erven. Toen een jaar later een zoon werd geboren, verklaarde het Egypti sche koninklijke hof zijn huwelijk onwettig, omdat Ahmed krankzinnig was. Er zijn verdachte omstandigheden Als oorzaak van Ahmeds dood wordt-pleu ritis opgegeven. Men begrijpt evenwel niet, waarom, indien de dood e.en gevolg was van natuurlijke oorzaken, een lijkschouwing voor de begrafenis noodig was. Ook heeft het verbazing gewekt, dat dringende offi- cieele telegrammen, op den avond vóór de begrafenis, aan den Egyptischen consul ge zonden. waarin hem instructie werd gege ven, het lijk naar Cairo te doen overbren gen, pas den volgenden middag te Istan boel arriveerden, nadat het stoffelijk over schot reeds ter aarde was besteld. De op dracht om een onderzoek in te stellen is door de regeering op verzoek van de fami beleden aan den consul gegeven. Zoodra het onderzoek tot bevrediging van de familie is afgesloten, zal het vermogen van den prins, ter waarde van vier mil lioen pond sterling, als volgt worden ver deeld: de helft aan de zuster van Prins Ahmed, prinses Tsjukar, gewezen echtge noote van wijlen koning Foead; een derde aan zijn moeder, prinses Nujvan, die 84 jaar oud is en, gehuwd met een Turk, te Istanboel woont; de rest aan twee neven, Prins Ali Ibrahim en Prins Amro Ibrahim. Bij Ford dreigt staking Meer dan 4300 Amerikaansche arbeiders zijn tot werkloosheid gedoemd, omdat de Libbey Owens Ford Glass haar bedrijven te Ottawa en Toledo heeft moeten inkrimpen en het aantal arbeidskrachten moest ver minderen. Bij de montagefabriek van Ford te St. Louis (Jreigt thans een staking uit te bre ken. De districtsleider van de United Auto mobile Workers heeft althans daarmede ge dreigd, ten einde de directie te dwingen, met de vakvereeniging te onderhandelen over de grieven der arbeiders. Het bedrijf is eerst Vrijdag j.l. heropend, nadat het sinds 16 September gesloten was geweest, omdat de fabriek voor de productie van nieuwe modellen gedeeltelijk gereorgani seerd moest worden. VRAAG EN ANTWOORD or iedei draagkracht. Men maakt dit onder- Is nie-t Ilng uit. 4155 J. D. J. te H. Het ls altijd moellük oordeelen. Naar onze meening kunt u wel. wan neer er geen andere bc-zwareri zijn, b.v. van de Woningtoezicht, tot het geleden Verd< zichzelf staand gebouwd >ord< echt geve ge van verjaring. urllfk het hokje geheel op zijden van het hokje 4166 T. v. d. H. - R. - - Voor inlichtingen ZUIVERT DEN MOND GEMENGD NIEUWS Een auto tegen een boom Een doode, een zwaargewonde en twee lichtgewonden Zaterdagmiddag is op den rijksweg in buurtschap H i e r d e n, een ernstig ongelun gebeurd. Een auto uit Emmen, waarin vijl kantoorbedienden zaten, die op weg waren naar een vergadering te Amsterdam, en welke door een hunner werd bestuurd, nil door A. S., wonende aan de Kapelstraat td Emmen, reed met een snelheid van 60 km' per uur tegen een langs den weg staandenj boom. De bestuurder had blijkbaar de mach] over het stuur verloren, voor welk feit men, echter nog geen verklaring weet te vinden! De linkerzijde van den wagen scheurde bij! de botsing geheel open en de bestuurder kwam op den weg terecht. Van de vier overige inzittenden bleken er twee zeer ernl stig gewond, nl. de heeren F. H. de Jongj en H. Zwartekoot, beiden wonende te Em-[ men De doktoren Meinen en Hazenberffl uit Harderwijk legden het eerste verband, waarna de beide slachtoffers naar het Piusgesticht te Harderwijk werden overge bracht. De heer H. Z. is daar aan de be komen verwonding overleden. De andere inzittenden, mej. J. H. van da Vegt en de heer J. Bakema, beiden uit Coe- vorden, kwamen er met lichtere kwet<| suren af en werden, nadat een voorloopig verhand was aangelegd, voor verhoor naafi het politiebureau te Harderwijk vervoerd,1 evenals de bestuurder, die wonder boven wonder slechts gering letsel opliep. VROUW GEARRESTEERD Verdacht van brandstichting Zaterdagavond is te Westerbroeli onder de gem. Hoogezand, binnen een uur tijds tweemaal brand uitgebroken ten huize van de fam. J. S. De man. die van beroep melkrijder is. was afwezig. De eerste maal ontstond brand in een aangrenzende schuur, welke door de buren hij ontstentenis der fam. S. kon worden ge' bluscht. Een uur later brak in de woonkamer, waarvan de ingang door twee stoelen wBi versperd, brand uit. Ook hier kon het vuur spoedig worden gebluscht. Tn verband hier mede is door de marechaussee aangehou1; den en naar Hoogezand overgebracht d» vrouw van S. Zij is in de marechaussee kazerne ingesloten. HET GEBRUIK VAN FRANSCH TN NEDERLAND De algemeen secretaris van de Stichting Noord Nederland—Vlaanderen schrijft ons: In een artikeltje van mijn hand, dat Uff redactie uit de Maandberichten van onze Stichting over het gebruik van het Fransclij in Nederland' overnam, werd onder meer dê aandacht gevraagd voor de verfransching van een eigennaam, n.l. van die van Gebr&j Mulders in Meuniers frères. Men maakt er mij nu opmerkzaam op, dal die zaak, welke nog de goed-Nederlannschfl naam van Gehrs. Mulders draegt. sedert 19°3| in andere handen is overgegaan, zoodat ef sedertdien geen enkel zakeliik verhand meefl bestaat, tusschen dez© zaak en de andert van de Gehrs. Mulders welke andere zaak den naam draagt van Meuniers frères. Den nieuwen eigenaar van de zaak onder de naam van Gehrs. Mulders treft in deze dus geen verwijt en de zakelijke vergelijking tusschen deze zaak en die van Meuniers1 frères was dus, voor zoover betreft nA 1929, onjuist. Voor het overige blijft natuurlijk de strefr king van bet geschrevene ongewijzigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2