Hietiiur geitecfa (ümtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOOGVUURVASTE - rttafa !3boniumtiitspcij£(: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6248 MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 18e Jaargang aöbtrtmtieprifltn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0327 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels?,3Q Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 VEROORDEELD De film der lastering De film „Grazige Weiden" waarover, wij een en andermaal onze opinie gaven, is .veroordeeld. Natuurlijk niet in de vrijzin nige pers. Die vond ze bovenmatig stichte lijk, al werd toegegeven, dat sommigen zich geërgerd hebben. Zoo luidt althans het oordeel van de roode pers. Die echter vergeet, dat er ook bioscoopbezoekers zijn we hebben het zelf geconstateerd die schik hadden in het neerhalen van den Allerhoogste en het Allerheiligste. De roode pers toont in deze zaak weer eens op welk godsdienstig peil zij staat. In haar verdediging merkt zij onder meer op: Het is een waan, dat men God dient met klein-menschelijke verbodsbepalin gen. De film „Grazige Weiden" heeft een deel der bezoekers een sterk religieuze ontroering geschonken. Een ander deel heeft er zich aan geërgerd. Zouden zij. die zich godsdienstig achten, het maar liever niet aan God overlaten of en hoe Hij door zulk een film in het menschen- hart wil werken? En in elk geval geen verbod. Niemand woröt gedwongen naar zoo'n bioscoop- vertooning te gaan. Elkeen is daarin vrij. Over het eenste deel is duscu^sie bijna on mogelijk; het tweede doet vragen: waarom dan filmkeuring. Het eigenlijke bedoelen van deze pers schijnt echter te zijn om te schimpen, want onmiddellijk op het voorgaande volgt: Het gaat er net mee als met de radio. Wanneer wij Zondags de een of andere huilebalkdominee, met zijn gegalm, aan de slag hooren, dan schakelen wij rustig over op een station, dat meer stichting of vermaak biedt, zonder te verlangen, dat men onze huiskamers tegen zulke taal zal beschermen. En het wordt spotternij als Het Volk herinnert aan de vaak geciteerde versregels .van de Génestet over de „preektoon" en er op laat volgen: „Nog heel wat dominé's hebben deze verlossing niet gevonden. Eilaciel" liet is duidelijk, dat wie zoo oordeelt ook een film als „Grazige Weiden" voor zijn rekening neemt. Maar in onze kringen oor deelt men gelukkig anders. Het maandblad De Magistratuur zegt, dat „tegen deze film in de Christelijke pers terecht is geprotesteerd", want het heilige leent zich, juist door de tegenstelling zoo gemakkelijk tot het op wekken van de lachlust en daarom is het in zoo'n film alleen te doen. Men kan toegeven, oordeelt de schrijver, dat ontwerper noch opvoerder bedoelde e3n parodie te geven op een gedeelte der ge wijde historie, maar men denkt er daarbij niet aan, dat er dingen zijn, waarmee niet mag worden gespot Hetgeen wij schreven is ook doorgedron gen in de Tweede Kamer. De oud-minister van Onderwijs, Mr. Terpstra (een be voegd beoordeelaar dus) wilde niet alleen op persbeschouwingen afgaan en is daarom de film gaan zien. En bij de behandeling van het Hoofdstuk „Binnenlandscho Zaken" gaf lnj na een korte inleiding zijn meening in deze woorden: „Mijn oordeel kan niet anders dan zeer ongunstig luiden. Omdat de film het heilige en verhevene neertrekt tot hét banale, soms comische. In de film wordt van de hemel b.v. een voorstelling gege ven, die de lachlust opwekt en aldus leidt tot spot met het heilige. Mijn hoofd grief is dat mien het bestaan heeft den Heere Zplf als een bejaard Man in de film te laten optreden." Mr. Terpstra gaat dan na hoe er, zouden .wij haast zeggen, met dezen bejaarden Man gesold wordt, en hoezeer men daarmee de Schrift geweld aandoet en door „de banale voorstelling van den Almaahtigen God tracht men Hem in deze film te vernede ren". Daarom besloot Mr. Terpstra met als zijn rijpelijk overwogen indruk weer te geven, dat „deze film velen van onze land- genooten krenkt in hun heiligste gevoe lens" en waar de Regeering op dit oogen blik geen middel heeft om er iets tegen te doen, moest dit in het openbaar gezegd worden. Dit laatste was voor een ander lid dei- anti-rev. Kamerfractie aanleiding de kwes tie nog even van de andere kant te bezien. Mr. G. A. Diepenhorst acht het ver keerd als aan de regeering alle controle na de centrale commissie voor filmkeuring is ontnomen. Allerlei omstandigheden kunnen na de goedkeuring der film ertoe nopen, haar alsnog te verbieden. De spreker doelde daarbij zeer duidelijk op de film ..Grazige Weiden" en hij voegde er de opmerking aan toe, dat wijziging dei- Bioscoopwet dus gewenscht zou zijn. Dit laatste kon minister Van Boe yen niet toegeven. Het gaat volgens hem niet op. dat men een wetswijziging baseert op één feit Aangenomen de juistheid daarvan mogen wij toch constateeren, dat de minister hier mee de opvoering van deze film afkeurde. Zeker, hij wees er op, wat onze lezers alle maal weten: De centrale keuringscommissie is bij de goedkeuring niet over één nacht ijs gegaan; er werden verschillende coupu res in aangebracht. Bovendien heeft ze aan verschillende hoogstaande personen advies gevraagd. Bij radio- en filmcen suur heeft de overheid de beslissing ge legd in handen van personen, niet bij de overheid betrokken. Hun beslissingen zijn objectief. Aan de objectiviteit der commissie twij felen we geen oogenblik. En aan haar goede bedoelingen evenmin. Maar de vergissing staat voor ons vast en de minister moest dan ookr toegeven, dat hem vele klachten over de opvoering bereikt hebben en daar uit heeft de minister hij moest het eer lijk zeggen inderdaad de indruk gekre gen dat deze film hier en daar gevoelens heeft opgewekt, welke niet pretiig waren. Het spijt ons dat de minister zich niet positiever heeft uitgesproken, hij zou dal o. 1. zeker gedaan hebben, indien hij de film zelf had gezien. Doch na de vele en veel zijdige en zelfs buitengewone adviezen kon hij moeilijk verder gaan. Niet zonder* be- teekenis is echter wat over die adviezen in de Ned. Herv. Kerkeraad van den Haag i> opgemerkt, nl. dat bij de première wel eeuige godsdien stige vereenigingen om een oordeel is gevraagd, maar niet de kerkeraad. De veronderstelling werd geuit dat men dit heeft nagelaten wijl men van tevoren wel wist dat het oordeel van de kerke raad piet dan zeer ongunstig zou hebben moeten luiden. Hoe het echter zij, vaststaat dat deze film der lastering van alle zijden is veroor deeld en het verheugt ons dat wij er dc aandacht bijtijds op gevestigd hebben. Voor deze opvoering leverde dit wel geen posi tief resultaat op, maar men zal in het ver volg nog wel voorzichtiger zijn. BURGEMEESTER P. J. KEYZER Benoemd tot burgemeester van Goedereede en Stellendam Met ingang van 1 December is be noemd tot burgemeester van Goede reede en Stellendam de heer P. J. Keyzer, burgemeester van W e- m e 1 d i n g e. De heer Keyzer werd 17 Januari 1905 te Nieuwe Tonge geboren. Op nog jeugdigen leeftijd werd hij volontair ter gemeente secretarie te Herkingen. Daarna werd hij benoemd tot ambtenaar ter gemeente-secre tarie te Dirksland, waar hij tot 1 Sept. 1930 bleef. Hierna volgde zijn benoeming tot commies ter secretarie te Alphen aan den Rijn, waar hij spéciaal belast werd met de afdeeling onderwijs en financiën Ook werd hij daar nog tijdelijk belast met de betrekking van hoofdcommies, waarna hij op 15 Januari 1933 burgemeester van Wemeldinge werd. De heer Keyzer is lid van de Ned. Herv Kerk, en de Anti-revolutionaire beginselen toegedaan. Hij is bestuurslid en waame mend secretaris van de N.V. Waterleiding Mij Zuid-Beveland; Kerkvoogd en lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk; be stuurslid van de plaatselijke AR. Kiesver- eeniging; adviseur van de A.R.J.A.; voor zitter en oprichter van de afd. Wemeldinge van Het Groene Kruis; voorzitter van de plaatselijke afdeeling van B.V.L.; bestuurs lid van de afd. Wemeldinge van het Ned Bijbelgenootschap en voorzitter van het Comité voor Onderwijs aan Schipperskin deren en het Continu-Onderwijs; voorzitter van de Comité's „Bijzondere Nooden" en „Extra Hulp Werkloozen". Tenslotte is de heer de Keijzer bestuurs lid van de Vereeniging van A.R. Burge meesters, Wethouders en Secretarissen. AUTO RIJDT CAFE BINNEN Gistermiddag is in de Dorpsstraat te Baarderadeel een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een muur van een café gebotst. Door het groote gat. dat daarin ontstond, drong de wagen door tot het midden van de gelagkamer, waar een groote verwoesting werd aangericht. De caféhouder werd door de auto omver gewor pen, doch hij bleef ongedeerd. De chauffeur kreeg slechts lichte schrammen. Hij ver klaarde aan de politie, dat de remmen van zijn wagen niet zouden hebben gewerkt: doch bij onderzoek bleken zii in orde te zijn, zoodat men vermoedt, dat de bestuur der abusievelijk op de gaspedaal heeft ge trapt, waardoor hij het stuur niet meer kon houden. DE ORDER VAN DE KONINKLIJKE SHELL Waarde van den nieuwbouw 18 millioen Haar beteekenis De Koninklijke Shell heeft wederom, zoo als we reeds in onze vorige editie meldde* bij een aantal Nederlandsche werven een order geplaatst voor den bouw van. acht groote tankschepen- Met deze order is een totaalbedrag van 18 millioen gemoeid en zal tot het eind van 1939 wanneer de schepen afgeleverd moeten worden aan duizenden arbeiders door onze scheepswerven werk kuncuen'wor den verstrekt Het is een verheugend verschijneefl, dat de Koninklijke Shell bij het plaatsen van haar orders allereerst rekening houdt met de Ne derlandsche werven. Aan andere industrieën komen deze orders immers weer ten goede in tal van opdrachten, 'die werk voor vele nijvere handen be teekenen. Zoo schijnt reeds vast te staan, dat ook de motoren der nieuwe tank6chopen in Nederland zullen worden gebouwd Zeer waarschijnlijk zal de Komfinklijke, evenals bij vorige gelegenheden, ook een aantal tankschepen in Engeland bestellen. Vergelijkt men de thans iu Nederland ge it laalsie order mot vroegere opdrachten, dan is deze niet zoo groot. Het gaat thans nl. om 9G.000 ton scheepsruimte, terwijl in 1933 en 1934 nieuwe tankschepen werden bestek! tot in totaal 210.000 en 142.000 tons. In 1935 en 1936 werden opdrachten geplaatst resp. in totaal van 87.000 en 180.000 tona Geleidelijk aan streeft dus het concern naar verdere v 1 ootvernieuwiug, zoodat de tankvloot van oe Koninklijke Shell thans wel tot de meest moderne van de wereld mag worden gerekend. Het behoeft ten slotte ook geen betoog, dat bij de zeer verbeterd© prijzen in den scheeps bouw de order voor onze werven zeer van pas komt Kon men het bedrijf enkele jaren geleden nog slechts wet groote moeite aan den gang houdien tegen verliesgevende prijzen, thans staan die zaken anders en mng men aannemen dat de bouwprijs een bevredigende minstmarge overlaat. De Koninklijke Shell heeft thans nog 3(i tankschepen in aanbouw, waarvan er 17 onder Nederlandsche vlag zullen varen. JEUGDLEIDERS-CONFERENTIE IN DE HOOFDSTAD Gezag en Vrijheid in de Jeugdbeweging Rede van Prof. Dr J. Waterink Het onderwerp ..Gezag en vrijheid in de jeugdbeweging" is Zaterdagmiddag behandeld in een jeugdleiderscoriferen- tie, belegd door het Nederlandsch Jeugdleidersinstituut in de aula van het Amsterdamsch Lyceum. kelijke van de vrijheid, hetgeen hij met eenige voorbeelden aantoonde. Toch is de vrijheid het koninklijk voorrecht van den mensch. Er is, zette spr. hierna uiteen, een diepe samenhang tusschen vrijheid, rede en orde, in welke laatste de vrijheid haar vasten grondslag heeft. Om den mensch in zijn onvolmaaktheid te helpen, zich te gedragen overeenkomstig de orde van het goede, is het gezag dienstig, waarbij dwang meer malen noodig is. Het gezag, besloot spr bevordert de vrijheid zelfs als de uitoefe ning met dwang gepaard gaat. Rede J. J. Vorrink De volgende spreker, de heer J. J. Vor rink, voorzitter van de S.D.A.P., betoogde dat gezag cn vrijheid levenswaarden zijn. die individu en gemeenschap verbinden. Er is daarom wisselwerking tusschen ge zag en vrijheid, waarin spreker geen vaste constante grootheden zag. De democratische gedachte, die, zei Spr berust op de erkenning van de waarde der menscheliike" persoonlijkheid, is doorgebro ken in alle levenskringen. Spr. erkende hierin de vrucht van de Westersche cul tuur, waarvan de wortels liggen in de Grieksch-Joodsche beschaving en vooral in het Christendom. Na een uitvoerige beschouwing van de onderlinge betrekking van gezag en vrij heid, concludeerde Spr. dat uit de afhan kelijkheid, waarin wij. aldus Spr., krach tens onze menscbelijke natuurlijke verhou dingen verkceren. groeit de gebondenheid die de waarachtige vrijheid brengt Rede Prof. Waterink Ten slotte heeft over het onderwerp het woord gevoerd Prof. Dr. J. VVaterink. hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, die begon met uiteen te zetten, dat het gezag voor de jeugd een eigen type heeft en dal gezag en vrijheid geen tegenstellingen zijn Vrijheid is een vorm van gezagsbeleving en gezag een vorm van vrijheidsbeleving. Vrij heid is los zijn van banden, die aan het wezen van den mensch vreemd zijn. Het erkennen van gezag behoort, zei Spr.. lot het wezen van don mensch en dus van de jeugd. En gehoorzaamheid aan het ge zag na de erkenning van het gezag is de groote bevrijdende daad die het mensche lijk leven rijk maakt Zoo gezien wordt duidelijk het Schriftwoord: „Indien de Zoon des menschen u vrij maakt, zult gij waarlijk vrij zijn". Voor de jeugdbeweging, ging Spr. voort, is vrijheid erkenning van het gezag Gods over alle leven, en waar God dit gezag be steld heeft: bij ouders, ondeiwijzers bij de Overheid. Jonge menschen moeten daarom blijven onder den band van de wet Gods over het volle leven Nagaande de uitingen van de begeerte naar vrijheid hij de jeugd, wees Spr. er op dat op 16-. 17 jarigen leeftijd de zucht naar vrijheid begint overeen te komen met den Zaterdagmiddag had de installatie plaats van den heer A. H. S. Stemerding als burgemeester van Oost- en West-SouburgOp onze foto ziert men dat wethouder Cijsouw den nieuwen burgemeester de ambtsketen omhangt NIEUW PETROLEUMTERREIN TE ROTTERDAM Er zal een tweede Petroleum haven noodig zijn Gereedmaking terreiyi voor een buitenlandsch olieconcern De vertegenwoordiger van een nog niet in het openbaar te noemen groot buitenlandsch petroleumconcern heeft zich tot het Gemeen tebestuur van Rotterdam gewend met een aanvrage om geschikteterreinen voor de ves tiging van een opslag- en raffinaderijbedrijf aan of 'nabij de Nieuwe Petroleumhaven, groot 18 H.A., met uitbreidingsmogelijkheid van ten minste 6 H.A. Daar de B.P.M. gebruik maakte van haar voorkeursrecht op het driehoekig perceel tusschen de beide Petroleumhaven-armen liggend terrein (hetgeen inhoudt dat zoodra de transaoctie met het nieuwe concern be slag krijgt de BP.M. een meerdere huur van pl.m. 80.000 per jaar zal betalen) zal voor een verhuring aan het nieuwe concern een nieuw terrein buiten de bestaande Petroleum haven gereed te maken zijn. Te verwachten is dat de aanvrage van het bedoelde concern niet op zich zelf zal blijven staan, en daar de B.P.M. reeds belangstelling getoond heeft voor alle nog niet uitgegeven terreinen aan de tegenwoordige Petroleumhaven, ach ten B. en W. het niet uitgesloten, dat er vrij spoedig een nieuwe Petroleum haven noodig zal zijn. Aanleg van een nieuw Petroleumterrein wordt uit financieel oogpunt bezien verant woord geacht. Als plaats komt in aanmerking de ten Oosten van de Petroleumhaven behoorende gronden, die aan de Gemeente toebehooren Het zal strekken gedeeltelijk langs de rivier, gedeeltelijk langs de te graven haven. Overeenstemming over den prijs 0.40 per M2. voor een 200 M. diepe strook langs het oeverfront en 0.30 per M2. voor de meer binnenwaarts gelegen deelen van het terrein, werd bereikt. Daar de bedoelde maatschappij de voor waarde stelt, dat zoodra zij verklaard heeft van de optie gebruik te maken de Gemeente verplicht is binnen 6 maanden een bepaald stuk van het terrein in zoodanigen staat op te leveren, dat met den bouw kan worden begonnen, achten B. en W. het noodig de voorbereidende maatregelen reeds tijdens de optietermijn te nemen. Hiervoor is een cre- diet van 100.000 noodig. Het bedoelde concern had reeds eerder een overterrein onder Maasland gekocht, groot 3.35.50 H.A., dat zij bij de transactie aan de gemeente wil overdoen. B. en W. staan daar niet afwijzend tegenover omdat completee ring van het overbezit der Gemeente op zich zelf wel gewenscht is. Wat de prijs betreft is er overeenstemming verkregen, dat de Ge meente voor de overname gedurende 5 jaar een reductie van 20 zou geven op de huur van het nieuwj terrein onder Pernis (een bedrag van pl.m. 60.000 70.000 over 5 jaren te verdeelen). In dien zin doen B. en W. thans een voor stel aan den Raad. Economisch Instituut voor den Middenstand Nieuw kantoorgebouw Het nieuwe kantoorgebouw van het Eco nomisch Instituut van den Middenstand aan de Tweede van den Boschstraat te D e n Haag is Zaterdagmiddag met een rede van minister Steen berghe in gebruik ge nomen. De Minister sprak zijn beste wenschen uit voor den wetenschappelijken voorlich- tingsarbeid, welken het instituut zich ten doel stelt en ook in het buitenland een goe den naam heeft. Wij zijn het ver vooruit. aard van het gezag. Wij moeten, vervolgde Spr.. met de jeugd beweging op een concrete basis komen, los van slagzinnen, en meer vasthouden aan feiten, die wetenschappelijk vast staan. Over de grondslagen van gezag en vrij heid, besloot Spr., zal altijd verscheiden heid van inzicht blijven als gevolg van het verschil in levens- en wereldbeschouwing. In de avondhijeenkomst heeft de heer J de Graaf, Alg. secr. van de Vrijz. Chr. Jeugdcentrale, nog het woord gevoerd over .De beteekenis der vrije jeugdvorming voor bet geestelijk en zedelijk leven aan ons volk". BURGEMEESTER STEMERDING GEÏNSTALLEERD Zijn Rotterdamsche periode afgesloten Harde leerschool in bestuurskunst en bestuursbeleid De heer A. H. S. Sterner ing, oud-wet houder van Rotterdam, heeft Zaterdagmid dag in de buitengewone zitting van den Gemeenteraad van Souburg na zijn instal latie als Burgemeester van deze gemeente een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het zijn ernstig voornemen is voor de be volking het goede te zoeken. Spr. heeft in zijn levensboek het hoofd stuk Rotterdam uitgelezen en vangt een nieuw aan. Het thans afgesloten kapittel was hem somwijlen een harde leerschool in bestuurskunst en bestuursbeleid. Spr. dankt allen, die daarbij zijn leermeesters geweest zijn, inzonderheid het college van B. en W van Rotterdam. Spr. weet niet wat het hoofdstuk Souburg zal te lezen geven. Maar het voorbeeld van den grooten staatsman Marnix van St Aldegonde, wiens stoffelijk overschot in deze gemeente rust, zal daarbij een lichtend voorbeeld zijn. Tenslotte richtte spr. een woord tot rijn bejaarde ouders, waarna hij zijn ambt aan vaardde in de hoop hier spoedig vriend schap en medeleven te zullen ontmoeten. Hierna werd de raadszitting gesloten. In de bijeenkomst, die daarna volgde, heb ben Mr H. A. Nelemans van Rotterdam en burgemeester Ter Haar Jr van Rit- them woorden van gelukwensch gesproken namens de Chr-Hist, partij-instanties en de vrienden van den nieuwen burgemeester van Souburg en namens de burgemeesters van Walcheren. Inmiddels schaarden alle aanwezigen zich voor het gemeentehuis om het défilé gade te slaan. Een symbolische handeling vorm de nog het aanbieden van de sleutels van Souburg. Ruiters te paard, muziekkorpsen en versierde wagens wisselden elkaar af, ter wijl de fleurige Zeeuwsche costuums niet weinig bijdroegen tot verfraaiing van hel geheel. Tijdens de receptie maakten velei. van de geboden gelegenheid tot complimen teeren gebruik Na afloop werd nog een rondgang door het dorp gemaakt De keuring der Onderwijzers Voorloopige uitslag: aan 0,4 pet geen gunstige verklaring Betreffende de keuring van onderwijzers inet betrekking tot de tuberculosebestrijding deelt de Memorie van Antwoord op de Tweede Kamer-besprekingen over de begr.v^ ting van Sociale Zaken mede, dat het ge grond uitzicht bestaat, dat de keuring in d.- eerste maanden van 1938 beëindigd zal zijn. Omtrent den uitslag der keuring kunnen op dit oogenblik alleen de gegevens worden verstrc-kt over de keuringen, verricht tni 1 Juli 1937. Tot dien datum werden gekeurd pl.m. 59.000 personen; van dezen kon aan 237 personen (of 0.4 pdt.) geen verklaring worden uitgereikt, dat zij niet lijdende waren aan een vorm van tuberculose, welke besmettingsgevaar oplevert Voor 1500 personen (2.5 pet.) werd geregeld geneeskundig toezicht noodig geacht. Deze voorloopige uitslag is niet ongun stiger dan oorspronkelijk werd verwacht Gasbedwelming te Heerlen Een doode Toen gistermorgen de kinderen uit het gezin van de familie van T. aan den F.ijke nerweg te He e r 1 e n naar beneden kwa men. vonden zij in de keuken hun ouder bewusteloos op den grond liggen. De verschrik te kinderen waarschuwden daarop de buren, die op hun beurt de politie van het geval in kennis stelden Eén inmiddels ontboden geneesheer con stateerde den dood van den man. De vrouv gaf nog teekenen van leven, doch werd in zorgwekkenden toestand naar het Zieken huis overgebracht. Rij onderzoek bleek dat de gaskraan in de keuken openstond. In verband met de toestand van de vrouw kon de politie geen nadere gegevens om trent de oorzaak van dit drama verstrek ken. Het onderzoek wordt door haar voorl gezet. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Ant* woord op de begrooting van Sociale Zaken; Staatsraad J. J. Rambonnet heeft af* scheid genomen van de padvinders. De order van de Koninklijke Shell. Doodelijke verkeersongelukken te Hier* den, Hengelo en Heerde. De mailboot „Prinses Juliana" is bij Cadzand op het strand geloopen, doch later weer vlot getrokken. Ernstig gasbedwelmingsgeval te Heerlea De heer A. H. S. Stemerding is Zater dag geïnstalleerd als burgemeester van O. en W. Souburg. De heer P. J. de Keyzer is benoemd toC burgemeester van Goedereede en Stellen* dam. In Amsterdam is een jeugdleiders-con* ferentie gehouden. De 19e partij in de Schaakmatch Euwe-Aljechin is geëindigd met remise. Het gewest „Holland" van het Chr. Gymnastiek Verbond heeft Zaterdag iit Den Haag de jaarvergadering gehouden. Halifax' bezoek aan Berlijn zou nie$ door Von Neurath worden beantwoord. Door het instellen van een keizerlijk hoofdkwartier is de Japansche regeering thans practisch geheel in de handen der militairen. Franco bereid tot een accoord inzake de vrijwilligerskwestie. DE „PRINSES JULIANA" AAN DEN GROND Vannacht door sleepbooten vlot getrokken De mailboot „Prinses Juliana" van do Stoomvaart Mij. Zeeland, is gistermiddag, komende van Harwich, tijdens dikke mist ter hoogte van de Wielingersluis te Cad zand omhoog gevaren. De 35 passagiers, die zich aan boord bevonden zouden aan vankelijk met een sleepboot naar Vlissin- gen worden gebracht, doch dit plan koa niet worden uitgevoerd, aangezien 't schip geheel droog lag. De positie van het schip was echter ongevaarlijk. Aangezien de „Prinses Juliana" accomo- datie voor de nachtrust bezit, hebben de passagiers zich ter ruste begeven. In den loop van den nacht is het daarna aan do sleepbooten, die ter assistentie waren uitge varen gelukt een verbinding met het schip tot stand te brengen. Om kwart voor drio slaagde men er in het schip vlot te kriieen. De „Prinses Juliana" is daarna opge- stonmd naar Vlissingen. De passagiers zijn hedenmorgen naar de plaats hunner be stem mine gereisd. De ..Prinses Juliana" is een dubbel- schroefstoomschip van bruto 2908 ton en in 1920 gebouwd bij de Kon. Mij. De Scheldo te Vlissingen. Gezagvoerder is de heer Hin- tertur. In het Algemeen Ziekenhuis te Henge lo is gistermiddag de dertigjarige wiel- rijdster D. R., gehuwd en moeder van eenige kinderen overleden, aan de gevol gen van verwondingen opgeloopen bij een aanrijding in de Enschedeschestraat, al daar. Zij gaf door het uitsteken van den arm te kennen de Grundellaan te willen inrijden. De bestuurder van een haar ach terop komende auto, J. P. uit Enschede, heeft dit niet tijdig opsremerkt of wel do remmen hebben niet behoorlijk gefunctio neerd. De wielrijdster werd gegrepen en tegen de straat gesmakt. Zij brak eenigo ribben, liep inwendige kneuzingen op en kreeg voorts diepe vleeschwonden aan een der beenen. De auto is door de politie in beslag genomen. volgens teekening of modeL N.V. Vereenigde Nederlandscho Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN - TeL 3 en 63 J1 PypTaba! Taeonl» Leeirwarrf»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1