STADSNIEUWS HANDELen NIJVERHEID Een prima Naaimachine G, F. MEERPOEL Stofzuiger Centrale HAGEM AN VOOR BETERE AARDAPPELEN VAN DER VLIST ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 De Stadhuisbouw De volledige albouw aanbesteed Gistermorgen is door den architect van het Stadhuis, ir. C. J. Blaauw, ondershands het derde en laatste deel van den Stadhuis bouw aanbesteed, omvattende den totalen afbouw. Er was als volgt ingeschreven: H. Kors- wagen Nzn. f 337.935; Bik en Breedeveld f 3-5.4.900; W. P. de Vrecde te Noordavijk f 355 900; C. Alberts en Zoon, Amsterdam f 359 600; Gebrs. Terlingen, Amsterdam f 362.400: N.V. Ned. Aann. bedrijf voorheen H. F. Boersma, Den Haag f 364.400; N.V. Weminks Betonmij. f 378.000; N.V. Holl. Beton Mij., Den Haag f 399.000; N.V. Irtg. Bureau, voor Bouwnijverheid, Oegstgeest, f 407.000. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. De gunning geschiedt door den Raad. Slachttarieven en invoer-keurloon Benige wijzigingen voorgesteld Bij de behandeling van de ontvverp-ge- meentebegrooting voor 1937 in de Secties van den Gemeenteraad, hebben B. én. W. uit een gezet, dat er ge enaanleiding bestond om de slachttarieven in het algmeen te herzien, doch dar nader zou worden overwogen, of eventueel het slachtrecht voor nuchtere kalveren voor verlaging in aanmerking kwam. Tevens hebben B. en W. toen toege zegd te zuilen overwegen, of het binnen de perken van de Vleeschkeuringswet, mogelijk zou zijn in het invoer-keurloon voor var- kensvteescjl wijziging te brengen in dien zin, dat bepaalde deelen zwaarder worden belast, dan thans het geval is. In verband met een en ander heeft de directeur van het Openbaar Slachthuis wij ziging van enkele tarieven voorgesteld, waarmede B. en W. zich geheel kunnen ver- Wat in de eerste plaats het slaoht-keur- loon van nuchtere kalveren betreft onder dit reriit is tevens het gebruik van het koel huis begrepen dit tarief bedraagt thans 1,—. Hoewel dit tarief niet hooger is dan aan de meeste andere slachthuizen, moet nochtans worden erkend, dat naar verhou ding (lichaamsgewicht en waarde in aan merking nemende) het nuchter kalfsvleesch door dit recht zwaarder wordt belast dan eenige andere vleeschsoort, zoodat er inder daad aanleiding bestaat tot eeltige verla ging van dit tarief over te gaan. Er is bovendien nog een andere reden, die voor een verging van dit tarief pleit'. Met name worden de nuchtere kalveren hier ter stede bijna uitsluitend geslacht door een tweetal slagers, die het vleesch gedeeltelijk in hun eigen zaken en détail verkoopen, doch het in hoofdzaak aan andere slagers, zoowel binnen als buiten de gemeente leve ren. Zij ondervinden daarbij echter ernstige concurrentie van hun vakgenooten buiten de stad, die onder meer door lagere slacht en keurloonen in staat zijn goedkooper te leveren. Het gevolg is dan ook, dat veel nuchter kalfsvleeech, ook door fabrikanten van vleeschwaren, die dit vleesch voor de worstbereiding noodig hebben, van elders wordt betrokken. B. en W. betreuren dit, niet alleen met het oog op de belangen van de Leidsche slagers, doch ook uit hygiënisch oogpunt; immers het ingevoerde vleesch staat in kwaliteit achter bij het te Leiden geproduceerde. Met het oog op een en ander komt het B. en W. met den directeur gewensoht en ook in het belang der gemeente verantwoord voor, het slacht-keurloon voor nuchtere kal veren met plxn. dertig procent te verlagen en dus te brengen op 0.70 Bedoelde verlaging zal tevens gelden voor bet slacht-keurloon voor een lam, niet ouder dan drie maanden, alsmede voor een hok. geit of varken niet zwaarder dan 25 K.G. levend gewicht; het aantal slachtingen van deze diersoorten is zeer gering, zoodat de verlaging van het slachtrecht ook voor deze dieren op de inkomsten van het slachthuis geen merkbaren invloed zal hebben. B. en W. zetten verder uiteen, dat het huns inziens aanbeveling verdient over te gaan tot verhooging van het invoer-keur loon en wel in dien zin, dat in die verhoo ging alleen het eigenlijke vleesch, het meest waardevolle gedeelte, wordt betrokken. Wordt voor dit gedeelte het keurloon ver hoogd van 3 tot 5 cenfper K.G., dan komt t totaal aan keurloon ongeveer overeen met hetgeen aan slachtrecht hier ter stede wordt geheven. Ten overvloede stellen B. en W. voor in de desbetreffende verordening nog een bepaling op te nemen krachtens welke bij invoer van geheele of halve dieren de rechten tot geen hooger bedrag worden geheven dan over eenkomt met de rechten, verschuldigd voor binnen de gemeente geslachte dieren, zooals door de wet is bepaald. De psychiatrische kliniek der Universiteit Wordt gevestigd in de gestichten Door de Commissie voor de Gestichten zijn gedurende geruimen tijd met Curatoren der Rijksuniversiteit alhier onderhandelin gen gevoerd omtrent een eve-ntueele huis vestiging van de psychiatrische kliniek dier Universiteit in cenige gestichtsgehouwen. Men heeft thans volkomen overeenstem ming bereikt Voor de huisvesting van de psychiatrische kliniek zullen vertrekken in het hoofdge bouw van „Rhijngeest" ter beschikking van het Rijk worden gesteld; daartoe moeten vooral eenige voorzieningen worden getrof, fen, waarvan de kosten deeds ten laste van het Rijk, deels ten laste van de gemeente zullen komen. Stoffeering en meubileering van deze vertrekken komen voor rekening van de gemeente, terwijl het Rijk op zijn kosten voorziet in de inrichting van de voor laboratorium bestemdè, vertrekken, alsmede in de benoodigde ustensiliën, instrumenten, enz. Het aandeel van de gemeente in de kosten van een pn ander wordt begroot od f ^pOO, welk bedrag uit die middelen van hst afschrijvings- en vernieuwingsfonds kan worden betaald. De huurprijs van deze vertrekken is. over eenkomstig de door deskundigen van Rijk en gemeente getaxeerde huurwaarde, be paald op f 3000 's jaars Ten dienste van het onderwijs in de psy chiatrie stelt voorts de gemeente 20 bedden ter beschkking van het Rijk tegen betaling van f 21.000 's jaars (f 1050 per bed en per jaar). Behalve de bedoelde vertrekken behoeft de hoogleeraar in de psychiatrie mede de beschikking over een tweetal ruime vertrek ken in het zg.n. hoofdgebouw van „Ende geest" ten dienste van zijn beide aldaar werkzame assistenten en hun sub-assisten ten; de hum ':s van deze vertrekken is, evenens na taxatie, vastgesteld op f 1000 *s jaars. ONTEVREDEN SPAARDERS VOOR HET SPORT- FONDSENBAD Men wil het geld teruf* Een motie aangenomen Nu het vast staat dat er te Leiden geen „overdekte" zal komen, geëxploi teerd door de N.V. de Sportfondsen en deze N.V. haar spaarders steeds aan het lijntje heeft gehouden met vage beloften over uit te schrijven vergaderingen enz., waren gisterenavond een zeer groot aan tal spaarders en spaarsters bijeengeko men in de kleine zaal der Stadsgehoor zaal om te komen tot een resultaat hoe of men .het beste deze actie aan kon pakken. Te half negen riep de heer A. J. Wage mans, die het initiatief voor deze actie had genomen, allen een welkom toe, daarbij zijn dank uitsprekend voor de groote opkomst. Spr. deed vervolgens eenige mededeelingen van hetgeen aan deze bijeenkomst is voor afgegaan. Op de door hem geplaatste inge zonden stukken had spr. reeds dadelijk 157 brieven ontvangen, vertegenwoordigend 182 aandeelen, waarvan de houders het geheel met spreker eens waren. Daarna waren nog meerdere voorstanders gekomen, zoodat er in totaal 250 aandeel houders waren, die het met de te voeren actie eens waren. Deze 250 personen verte genwoordigen een geldbedrag aan aandee len van ongeveer f 13.000. Rekent men daar nog bij het aantal personen welke niet het gestorte bedrag hebben opgegeven, welk bedrag- ongeveer f 5000 bedraagt, dan komt men tot een totaal bedrag van f 18.000. dat de snaarders terug willen ontvangen. Spr. doet vervolgens mededceling van de gevoerde correspondentie met den heer Bierenbroodspot welke briefwisseling hier op neer kwam, dat men met vage toesne lingen zoet werd gehouden. Na eenige bespreking neemt mr. Nord Thomson op uitnoodiging liet woord om zijn zienswijze uiteen te zetten. Spr. geeft den raad om direct nog geen juridische zaak er van te maken. De vergadering moet een motie indienen en deze motie aangeteekend zoo spoedig mogelijk naar de N.V. opsturen. De motie: De vergadering van de aandeelhouders van de af deeling Leiden van de N.V. de Sportfondsen bijeen geroepen door den heer A. J. Wagemans aldaar daar vertegen woordigende 147 aandeelen; van oordeel, dat de opzet waarvoor de spaarders gelden bijeen hebben gebracht, n.l. de oprichting en exploitatie van een overdekte zweminrichting te Leiden, hare beteekenis heeft verloren doordat van an dere zijde een dergelijke inrichting in het leven is geroepen en wordt geëxploiteerd; van oordeel, dat het onnoodig is en economisch onverantwoordelijk zou zijn een tweede dergelijke inrichting te Leiden den in het leven te roepen; van oordeel, dat het evenmin van nut is, dat de bestaande inrichting wordt over genomen en geëxploiteerd door de b/.V. de Sportfondsen en dat in ieder geval de spaarders daarvoor hun gelden niet heb ben opgebracht; van oordeel, dat een onoverdekte inrich ting niet voldoet aan de doelstelling van artikel 1 van het reglement, drukt als haar meening uit, dat de ge storte gelden door de N.V. de Sportfond sen terstond moeten worden terug betaald. Nadat deze motie door alle aanwezigen was onderteekend werd overgegaan tot be noeming van een commissie. In deze commissie werden gekozen da heer J. W. Henny als voorzitter en de hee- ren mr. Nord Thomson, W. H van ApDel en A. J. Wagemans als leden. Om hen, die niet in de gelegenheid waren dezen avond aanwezig te zijn alsnog in de gelegenheid te stellen hun handteekening onder de motie te plaatsen werd besloten de lijsten ter teekening te deponeeren bij de heeren Joh. Geytenbeek, Breestraat 79 en Groothulzen. Haarlemmerstraat 69. Bevestiging en intrede Ds K. H. Kroon Dr. K. H Kroon, beroepen predikant bij de Geref. Kerk in H. V. te Leiden en Noord- wijk zal bevestigd worden op Zondag 2S Nov. a.s. te Noordwijk aan Zee in een dienst welke geleid wordt door Ds. P. v d. Vloed en welke te 3 uur aanvangt. De intrede vindt op denzelfden Zondag plaats te Leiden' (Gerecht 10) te 6 uur n.m. Wij meldden deze week, dat de kringver gadering der Geref. Kerken (H.V.) te Rot terdam geweigerd had .het beroep te appro- beeren. Van een weigering was echter geen sprake. Het beroep werd niet geapprobeerd vanwege de besluiteloosheid der kringver gadering. Op de vergadering vai 18 Nov. werden de besprekingen voortgezet en is het beroep met op één na algemeene stemmen geapprobeerd. De achtergevelrooilijnen in de binnenstad B. en W. stellen eenige wijzigingen voor in de verordening op het bouwen en sloopen voornamelijk inzake de achtergevel-rooi lijnen, aangezien de thans geldende algemee ne bepaling den toestand in de binnenstad dreigt te bevriezen. De voornaamsve wijzigingen zijn: Art. 1. voorgesteld wórdt de bouwdiepte voor de binnenstad met 2 M. te vergrooten. Voor de geheele stad wordt echter vastge legd, dat de afstand tusschen 2 achtergevel rooilijnen tenminste 6 M moet bedragen. Art. 2. Ook buiten de singels bestaan en kele smalle bouwblokken. In dit art. wordt aan B. en W. een vrijsteilings-bevoegdheid gegeven, opdatdaarin in bijzondere gevallen op dezelfde wijze kan worden gebouwd als in art. 1 voor de binnenstad uitdrukkelijk is toegestaan. Art. 3. Er bestaat een .aantal bouwblokken, zoo smal. dat de meeste perceelen vóór en achter aan een straat grenzen. Ook voor do perceelen, waarbij dit nier het geval is, kan -een achtergevelrooilijn worden vastgesteld. De artt 3a tot 3c der verordening kunnen op deze bouwblokken dus geen toepassing vinden. Art. 5. Voorgesteld wordt de formule voor de berekening van de bouwhoogte met' 3 M. te vermeerderen. Dit heeft echter ten gevol ge, dat in de binnenstad, waar de achterge vel-rooilijn 2 M. is achteruitgezet, slechts 1 M. hooger mag worden gebouwd. Voor het stadsdeel buiten de singels ontmoet deze bepaling geen bezwaar. Geldleening B. en W. ontvingen een vertrouwelijke aanbieding voor een geldleening op langen termijn van 487.500 De opbrengst kan worden aangewend voor aigeheele aflossing van het restant van een in 1936 gesloten vijftig-jarige leening met een hooger rentepercentage. Interessante tentoonstelling De Arbeidstherapie heeft een gezegenden invloed op den patient, die door geestelijke stoornissen niet in staat is een plaats in de maatschappij in te nemen en leert ons zien, hoe deze menschen onder bekwaam deskun-" dig toezicht nog heel wat weten te prestee- ren. De jaarlijksche tentoonstellingen in de Centrale onvspanningszaal van Endegeest leo ren ons telkens weer opnieuw de resultaten die langs dezen weg bereikt kunnen worden. Doch wat meer zegt deze menschen worden op aangename wijze beziggehouden wat hun iot zeer verzacht en wie zou niet gaarne van zijn belangstelling doen blijken door de a.s. tentoonstelling te gaan bezichtigen en iets te knopen om dit werk te doen voortgaan. Hier wordt zegenrijk werk verricht, dat aller steun verdient. Daarom in de komende week een middag of avond naar de tentoonstelling op Endegeest. De werkloosheid De dagstaat van IS November van den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; behan gers 23: betonvlechters 17; betonwerkers 65; fundeeringwerkere 1; glazenmakers 1; gla- zenwasschers 11; granietwerkers 11; grond- wérkers 94; hulp heiers 2; metselaars 143; opperlieden 107; schilders 201; sloopers 4; Steenhouwers 2; straatmakers 5; hulp-straat makers 15; stucadoors, wivters 45; timmer lieden 270; uitvoerders 8; voegers 19; onge schoolde bouwvakarb. 7. Totaal 1059. Fabrieksarbeiders: Rleekers 18; lompen- sorteerders 12; vellenblooters 2; steenfabr. arb. 129; zeepfabr.arb. 5; ongesch. fabr. arb. 57. Totaal 223 Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 111; reizigers, Colp. 43; winkelbedienden 34; Eta leurs 2; incasseerders IS; Musici 7; onderwij zers 9; overheidspersoneel 9; verplegers 4. Totaal 237. Hotel- Café-personeel: Huispersoneel 11; Kellners 52; Koks 9. Totaal 72. Houtbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbe werkers 75; kistenmakers 7; kuipers 6; lijs tenmakers 3; mandenmakers 2; meubelstof feerders 22; meubelmakers 30; politoerders 2 ongesch. fabr. arb. 34. Totaal 185 Kleermakers: Kleermakers 56; kappers S; schoenmakers e.a. 16. Totaal 80. Land- en tuinarb.: Bloemisten 38; landar beiders 32; tuinlieden 35; Warmoeziers 11; ongesch. landarb. 6. Totaal 122. Metaalbewerkers: Bankwerkers 103; blik- bewerkers 25; burgersmeden 32; electriciens 63; gasfitters 14; gasmetermakers 2; gereed schapmakers 2; instrumentmakers 5; isoleer ders 1; kettingsmeden 19; klinkers 9; koper slagers 6; lab. bedienden 1; lasschers 5; lood gieters 62;machinisten 19; metaalboorders 7; metaal draaiers 3; metaalslijpers 1; metaal zagers 2; monteurs IS; pianostemmers 3; po lijsters 1; ponsers 4; rijwielherstellers 16; rijtuigschilders 2; scheepstimmerlieden 6; stokers 25; tegenhouders 14: hulp-vcrw. mon teurs 12; voorslaanders 5; voonvarmers 6 vulcaniseurs 1; vuurwerkers 11; wagenma kers 5; ijzerwerkers 40; zandspuiters 2; zand vormers 2; ongesch. arbeiders 47. Totaal 601 Sigarenmakers: Sigarenmakers 22; sig. sorteerders 2; sig. strippers 1. Totaal 25. Textielarbeiders: Hekelaars 7; katoendruk kers 22; kluwers e.a. 9; luikers 5; plaatsnij dei's e.a. 21; schrobbelaars 2; spinners 65; spoelers 2; staaidraaddraaiers 6; sterkers 2; strijkers 12; wevers 115; wolbewerkers 40; ongesch. textieiarb. 70. Totaal 380. Transportarbeiders: Emballeurs 6; chauf feurs 142; exp. knechten 17; koetsiers 12; loopknechten 45; schippers 86; magazijn knechten 56; spoor- en trampers. 20; wakers 7; transportarbeiders 80; losse arbeiders 535. Totaal 1006. Typografen: Boekbinders 21; boekdrukkers 19; fotografen 4; hulp-vakarbeiders 5; letter zetters 29; steendrukkers 2. Totaal 80. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers S7; ove- nisten 4: slagers 69; suikerwerkers 22; Wijn- koopersknechten 13; zoutzieders 2; zuivelbe- reiders 5; ongesch. fabr. arb. 41. Totaal 243. Vrouwen: Beh. naaisters; Apothe-kersass. 2; kapsters 1; naaisters 8; strijksters 3; maas tere 1; kooksters 1; winkeljuffrouwen 16; serveersters 3; linnenjuffrouwen 1; kantoor bedienden 44; verpleegsters 6; bedrijfsleid sters 1; veekenaressen 1; onderwijzeressen 7; ass. en huishoudsters 12; dienstb. d. en d. en n. 47; kinderjuffrouwen 1; werksters 101; fabr. arb. 29; A.V.O. 9. Totaal 297. Alg. totaal 4661. 19 November 1936 4894; 21 November 1935 4422. Ben. 44 ged. werkloozen en 15 jeugdwerk verschaffing. De Leidsche Koop- ert Geschenkenweek In het pand Prinsessekade no. 4 zijn op smaakvolle wijze vele geschenken geëta leerd die vanaf 8 December a.s. tegen inle vering der bons zullen worden uitgereikt, wij herinneren er aan, dat 25 bons recht geven op een geschenk Vele deelnemende zaken hebben de orga nisatie-commissie op aangename wijze ver rast, door het. aanbieden van waardevolle en practische cadeaux, die bij de uit ts reiken geschenken zijn gevoegd en die ook in de bovengenoemde etalages zijn tentoon gesteld. Werd gisteravond een muzikale wandeling gemaakt door het muziekgezelschap „P. C en L."; Maandagavond a.s. zal zulks van 7 tot 9 uur geschieden door het Harmonie Gezelschap „De Post". De stoet wordt op gesteld op de Boommarkt en zal de volgen de route nemen: Boommarkt. Kort Rapen burg, Prinsessekade, Steenstraat, Boerhave- straat, Morschstraat. Haarlemmerstraat, Pe likaanstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Kraai erbrug. Kraaierstraat, Hoogewoerd, Bree straat, Kort Rapenburg, Apothekersdijk, Kiip pebrug, Aalmarkt, Vischmarkt, Korenbeurs. Nieuwe Rijn, Watersteeg, Hoogewoerd, Bree straat, Vrouwensteeg, Boommarkt, alwaar ontbonden wordt. DAMNIEUWS P.D.L.V. II alhier speelde een interessanto wedstrijd tegen D.O.S. I uit Haarlem, welke met 106 voor P.D.LV. II gewonnen werd. Competitieprogram a.s. week 21 Nov. A.D.C. I—P.D.L.V. I 25 Nov. P.D.L.V. II—K.W.Z. II BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: F v d Burg—v Houten d C A ter ReehorstSpaargaren d c A v Grieken Beugelsditk d CA Havenaav— Kind z Th M SchrtumaDuivenvoorde d P Loventvos Ebbeling d A M C Casteren van i'attenburch Funke d OVERLEDEN: T A Handgraaf, dr 1 dag J J enbeek, man. 76 j. M P Flelanen—Belcooy vr„ 37 J. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN EEN SYMPATHIEK PLAN Een tapijt voor de trouwzaal Men verzoekt ons mededeeling te doen van het volgende plan, dat ook onze warme sympathie heeft. x Een aantal dames hebben het voornemen opgevat door de Alphensche jonge meisjes bij de opening van het nieuwe gemeente huis aan het gemeentebestuur een lapijl' te doen aanbieden met bestemming voor de trouw zaa 1 Het ligt in de bedoeling dit tapijt door de deelneemsters gezamenlijk ve doen knoopen, waarvoor door B. en W. bereids de tegen woordige trouwzaal in het huis der gemeen te is beschikbaar gesteld. Alle jonge dames, die met het plan sym- pathiseeren en iets van hun tijd kunnen missen, wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk bij een der opgegeven adressen aan ve melden. Evenwel, er is nog meer noodig dan sym pathie en tijd alleen. Het knoopen van het tapijt brengt, zij het in mindere mate dan hij aankoop het geval zou zijn, toch niet onbelangrijke kosten mei' zich. De totale uitgaven worden ongeveei begroot od f 250.— waarom het bijzonder op prijs wordt gesteld als elke betuiging van instemming gepaard gaat mei een bij drage of toezegging van bijdrage in geld. Men zou echter graag de deelname zoo ruim mogelijk stellen, dus ook voor hen aie weinig of geen financieele steun kunnen verieenen Ter bekostiging hiervan worden gaarne geldelijke bijdragen ingewacht van hen die, hoewel zelf niet aan het werk kunnende deelnemen, het Dlan toch gaarne willen sieunen. Waar het werk in hoofdzaak in de komen de winter zal moeten worden uitgevoerd, ls. spoedige opgave en spoedige toezegging van bijdragen gewenscht, opdat binnen korten termijn een beslissing zal kunnen worden genomen omtrent de al of niet uitvoerbaar heid van hel plan Hierna volgt onderteekening door een 12- tal dames. De secretaresse is mej. G. Sprev, Wilhelminastraat 66 VERKIEZING NOTABELEN Bij de gehQuden verkiezing van Notabelen voor de Ned. Herv. Kerk Jultanastraat is door de Kerkvoogden herkozen de heer Jb. van Arkel, terwij] bii enkele candidaatstel- ling de heeren E. de Goede en D. C. Verweij gekozen werden DE ZENDINGSWEEK De eerste verantwoording van de collecten in de Zendingsweek gehouden, geeft aan een bedrag van f 6S3.95x/2. Verleden jaar werd totaal f 733 bijeengebracht. BENOEMD Tol ontvanger der registratie en domei nen, standplaats alhier, is benoemd de heer W. B. Plantenga, thans ontvanger te Niikerk. DE VESTIGINGSWET Het ligt in de bedoeling van de plaatse lijke afdeeling der Chr. Middenstandsver- een iging, zoo spoedig mogelijk een cursus te openen met het oog op de Vestigingswet, waarbij als leeraren op zullen treden ver schillende hoofden van Chr. scholen te de zer nlaatsR. Het voornemen bestaat hiermede te begin nen in Januari 1938. Wij raden vooral de jonge menschen, die later zelfstandig een zaak zouden willen be ginnen of overnemen, aan, deze cursus to gaan volgen, eer het le laat is. HAZERSWOUDE HET BELANG DER CHR. PERS Lezing op de A.R. Propagandaclub De Anti-Rev. Propaganda- en Studieclub „Schrift en Historie", hield gisteravond een vergadering onder leiding van den voorzit ter, den heer C. Bosaards. Deze opende op de gebruikelijke wijze, waarna de heer G. de Wilde als onderwerp behandelde: „Het belang van de Christelijke Pers". Allereerst werd met voorbeelden ge ïllustreerd de groote centrale rol die de Pers in onze samenleving speelt. Het geschreven woord gefundeerd op de beginselen is van onschatbare waarde en vraagt allenvcge meer de aandacht. De Koningin der Aarde moet door den steun van allen die gelooven worden een propa gandamiddel voor alle lijden, voor alle ter reinen en voor iedereen. Het behoort tot de ontplooiing der Christelijke levensactie om door de pers te belijden, te getuigen en to overwinnen. Wil onze courant voldoen aan de hooge eisdhen die gesteld worden> dan is concen tratie beslist noodzakelijk, want de enorme sommen die een verzorging van een hoog staand dagblad vereischen, moeten zoo nut tig mogelijk besteed. Onze Pers kan de toet9 met hel buitenland glansrijk doorstaan Met onze positief Chr. bladen staan wij vooraan in vergelijking met de omringende landen der wereld Vooral als men ziet wat in vroeger tijden door de liberale voorlichting werd onthou den dan kunnen we niet anders dan procla- meeren: in ieder Christelijk gezin een Chris telijk dagblad Hierna volgde een geanimeerde bespre king. De heer C. Bogaards gaf een Interna tionale politiek economisch overzicht, met bespreking. EEN SYMPATHIEK PLAN In 't Zwaantje alhier, hebben eenige da mes een comité opgericht met het alleszins sympathieke doel. om aan behoeftige kraam vrouwen versterkende levensmiddelen ve verstrekken. De spijzen, zooals soepen, enz., zullen door genoemde dames zelf bereid worden. Ten einde de kosten daaraan ver bonden, eenigszins te dekken, zal bij ver schillende ingezetenen een bijdrage gevraagd worden. BREESTRAAT 171 W" Concurreerende prijzen PFAFF - ADLER - ZIEKENFONDS ALPHEN EN OMSTREKEN De Maatschappij „Ziekenfonds Alphen en Omstreken" hield in hotel „Het Oude Raad huis" een jaarvergadering. De heer A. Groeneveld, van Alphen a.d. Rijn. en penningmeester van het Zieken fonds, die de leiding der vergadering voor dezen avond had, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, maar was teleurgesteld over de geringe opkomst. Spr. zeide, dat het op dit Dorp met het fonds niet loopt, zooals wel wenschelijk is. Gezien de groote voordee- len welke deze zeer nuttige instelling biedt, is het te bejammeren dat er niet meer ge bruik van. wordt gemaakt. Medegedeeld werd dat op hetJ dorp slechts 1222 personen staan ingeschreven, waarvan 703 in het ge wone fonds, doch slechts 519 in het maat schappijfonds. Daarna kreeg de Administrateur gelegen heid tot het uitbrengen van het jaarverslag, waaraan liet volgende is ontleend. 14 Ge meenten zijn aangesloten bij het fonds „Al phen en Omstreken" en 24 artsen en 3 apo thekers zijn aan dit fonds werkzaam. Op 1 Jan. 1936 bedroeg het aantal verzekerden '20703 zielen en op 31 Dec. d.a.v. 23276. zoodat een vei-mindering van 2573 kon worden ge boekt. In particuliere fondsen waren ingeschre ven 7622 zielen. Het totaal bedraagt 30410 zielen. Ren bedrag van 13261.74 is voor verstrek kingen besteed. Het aantal tandartsen aan het. fonds verbonden bedraagt 6, tenvijl door 142 leverancier verschillende artikelen wor den geleverd. Een reserve-bedrag groot 91195.29 is in verschillende banken of instellingen belegd. De ontvangsten hebben in 1936 bedragen 179120.15, de uitgaven 179233.40 waardoor een nadeelig saldo is ontstaan. Verstrekt werden 1224 brillen, 81 breuk banden, 254 buikbanden, 779 keer verloskun dige hulp verleend, 157 elastieken kousen verstrekt, 3229 tandentracties, 1857 vullingen, 150 vullingen met zenuwbehandeling, 138 heele gebitten, 87 halve gebitten en 449 tan den en kiezen. Uit dit alles bleek de gestadige groei van het fonds en het bestuur is er steeds op be dacht- door nog meerdere hulp en bijstand te verstrekken, het aantal leden te doen toe nemen Bij de daarop gehouden verkiezing voor een vertegenwoordiger der verzekerden, werd het aftredende lid, de heer Ant. van Luyk. zoomede diens plaatsvervanger; de heer A. Sikma herkozen. Met een opwekking tot de aanwezigen om medewerking te verieenen en propaganda te maken voor het fonds, werd de vergadering met een woord van dank door den heer Groe neveld gesloten- HILLEGOM SCHAKEN Deze week speelde „De Uil" een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Sasseniheim- sche schaakvereeniging. Voor dezen wed strijd was een zilveren medaille beschikbaar gesteld, welke „De Uil" door een 9x/2I>V& overwinning wist te veroveren. RADIO-DISTRIBUTIE ZATERDAG 20 NOVEMBER 8 Keuion; 12.05 London Reg; 12.35 Keulei 9.20 Parijs R; i 13.20 Brussel VI; 15.20 Keulen; 19.20 Brussel VI: 19.55 Wee. :n; 21.20 Londen Regr; 22 Berlijn: 23.20 Parijs R Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen;! 10.35 London Reg; 12.05 Droltwich; 14.20 Lonodn I Reg; 15.20 Brussel Fr; 16.10 Londei iel VI; 22.30 Boedap div.; 23.20 Droltwich ZONDAG 21 NOVEMBER Programma 3: 8.50 Keulen; pl.m 9.22 B r; 10.35 Ktulpn; 13.20 BrusselVl; 14.20 B Fr; 14.25 Keulen: 17.20 Parijs 'R; 19.20 Wc iedapestof dlv.; 22.20 Brussel VI Berlijn; f of PTT Ni isel Fr. a 4: 8.30 Brussel VI; 12.20 Brussel VI; 12.50 16.20 Brussel Fr; 17.20 London jen; 18.50 Droltwich; 21.05 Divc n R.eg; 22.50 Droltwich; pl.m 2J 23.25 ParUs R. .1.50 Radio i Droltwich; MAANDAG 22 NOVEMBER Programma 3: 8 Kefilen; pl.m 9.20 Parijs R; 12.05 Droltwich; 12.20 Brussel VI; 14.20 Diver sen; 15.20 Droltwich; 15.55 Dtutschl.-send; 16.20 1 Parijs K: 16.50 London Reg; 17.2-9 Parijs R; IS.20 London Reg. 19.20 Keulen; 20.20 Rome (Milaan); 21.25 Boedapest of dlv.; 22.05 Berlin i 23.20 Diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9 20 Diversen; 10.35 Droitwich; pl.m 11.35 London Reg; pl.n 20 Londo wlch; pl.m 20.05 London Reg dlv.; 22.25 Droltwich 16.20 1.40 Wee 'uit- Agenda De Zondagsdienst der huisartsen wordt j morgen waargenomen door de doctoren; i Van Leeuwen, Watersteeg 3, telef. 146; v. d Meer, Rijnsburgerweg 44, telef. 2459; Ver- brugge, Zoeterw. Singel 15, telef. 1245; Wink- Ier, Breestraat S, telef. 371. De geneeskundige Zondags dien,'*, te Oegst-j, geest, wordt waargenomen door Dr Leem huis, telef. 2030. De avond-, nacht- en ZondagcLienst der apotheken wordt v$n Zaterdag 20 t.m. Vrij-1 dag 26 Nov. a.s. waargenomen door de apö- j theken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst geest, telef. 274. KAS-VEREENIGING NX ANNO 1865 AMSTERDAM C.. SPUISTRAAT 17? BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nleuWe Brochure „Bewirxf :n Executeele" wordt gaarrje op aanvraag toegezonden. r-W ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze dienst wordt morgen waafgenomen door Dr. Wijkmans. Tel. 5571. 1 OPLICHTERS AAN HET WERK Vrijdagmorgen kreeg de bakker v. d. B. bezoek in zijn winkel van twee woonwagen- bewoonsters. Zij vroegen om oud brood, doch daar hij dit niet meer had. moesten zij koek hebben. Zij betaalden met een gulden. Terwijl de vrouw van den hakker bezig was de gulden te wisselen, hield een der vrou wen haar aan de praat, en van deze aflei ding maakte de ander gebruik om de ter betaling aangeboden gulden weer van de toonbank te halen. Toen de vrouwen echter met het terugontvangen geld en de gulden weg waren, kwam men tot de ontdekking, dat de gulden ook weer medegenomen was. Ofschoon de politie onmiddellijk met het ge beurde in kennis werd gesteld, mocht het niet gelukken de vrouwen op te sporen. Winkeliers, weest op uw hoedel RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a, TeL 302, na 6 u. 2479 ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN 3IJZ0NDER PORTRET Voor interieur- en industrieopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL HOOIGRACHT 51 Telef 2945 VERKOOP INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities in overleg P. J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 LEIDEN Juwelier - Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 HERENMODE - HOEDEN MAATKLEDING. JOHN KAGER CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES DOELENSTEEG 9—11 LEIDEN Telefoon 2289 Postrekening 143937 D. M. VAN EWIJK WONINGINRICHTINGEN BE GERIJ STOFFEERDERIJ MEUBELMAKERIJ BREESTRAAT 73 Telefoon 41£ EXPERT TAXATEUB J. VAN ITERSON Gediplom. en Beëedigd MAKELAAR LEIDEN, TeleL 1772, OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56a Telefoon 431 REGENJAS f 26.75,TWEED-JAS f 34.75 Voor Betere MAATKLEEDIN6 HOOGEWOERD 9 - TEL. 3493 alléén HAARLEMMERSTRAAT 17 - Tel»!. 315 Mr. Dr. H. D. M. KNOL ACCOUNTANT Steenschuur 1 6 Leiden Telefoon 1598 PHILIPS RADIO vanaf 6.— per maand VERLICHTINGS-0 RNAMENTEN H. DE NIE - Nieuwe Rijn 57 TeleL 1155 bij de Hoolgr. MAKELAARSKANTOOR H. D. VAN WELZEN JR. Beëedigd Makelaar BELEGGINGEN in Vaste Goederen OUDE SINGEL 220 TELEFOON 2774

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6