Minister Colijn aan het woord De uitgang van 1937 NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 plicht. Wij mogen er ons niet aan ontvrek ken. De Middeleeuwsche geestelijkheid be schouwde de handenarbeid als minderwaar dig. Luther en Calvijn leerden echter anders Zij waardeerden den arbeid. Arbeid is een zegen en breidelt de zonden. Tegenwoordig komt aiticidsschuwtieid voor. Men trekt liever f 14 steun, dan dat men voor f 18 gaai' werken. Ook de arbeidsvreugde ont breekt veelal, hetgeen men toe wil schrij ven aan de eentoonigheid van den arbeid, b.v. in de fabrieken. Dit ie niet juist. De ongeloovige ziet zijn arbeid als een noodlot. De Christen ziet het als zijn roeping. Het komi' er niet op aan wat we doen, maar hoe we het doen. Na de pauze volgde een geanimeerde be spreking. De heer P. Gortzak sloot de vergadering met danltgeibed. PROPAGANDA-AVOND NED. BLINDEN- BOND Vrijdagavond 8 uur zal in de zaal van den heer Sistermans een propaganda-avond ge houden worden, door bovengenoemde orga nisatie. Op deze avond zal d.e film „Lichten de Verten" worden vertoond, benevens de voorfilm „Wakende oogen". De Bondspro- pagandist, de heer Joh. v. d. Berg, zal een duidelijke explicatie van de films geven. ,Voo. -s zullen medewerking verleenen mej. Cor Igesz, sopraan en mej. Rie Bielle, bege leiding. Toont door uw aanwezigheid, uw belangstelling in het leven der blinden KATWIJK a.d. RIJN DE KLEINE ZELFSTANDIGEN Op Donderdag 18 Maart a.s. des avonds om 8 uur zal de vereeniging „De kleine Zelfstandigen" haar jaarvergadering hou den bij den heer C. J. Boskamp, Zeeweg. De agenda vermeldt o.a. een voorstel van het bestuur in verband met een bezoek aan en een verzoek van het Departement van Landbouw DE N.C.R.V.-FILM De avond, die voor het vertoonen van de N.C.R.V.-films, genaamd „In Stormgctij" en „Hoe 't reilt en zeilt" in de Geref. Kerk is vastgesteld, zal zijn D.V. Woensdag 1 Dec. a.s, des avonds acht uur, terwijl om half vijf voor de kinderen gelegenheid zal bestaan de prachtige film te aanschouwen. Het belooft een mooie avond te worden, temeer daar we het bij ons in Katwijk zoo goed bekende Katwijksohe Kinderkoor „Len teklokjes", onder leiding van mej. Riek Meijering, ook zullen zien en hooren; dit maal echter niet in werkelijkheid, maar op de film. KATWIJK AAN ZEE EEN MEEVALLER Een dame welke even gebruik had ge maakt van de telefoon op de Drieplassen- weg merkte kort daarop dat zij haar hand- taschje inhoudende f 60 in de telefooncel had achter gelaten. Zij haastte zich terug, anaar bet taschje was verdwenen. Spoedig werd echter op het Politiebureau aangifte gedaan dat het taschje.was gevonden, waar in het aan de rechtmatige eigenaresse werd teruggegeven. GEVONDEN VOORWERPEN Een zilveren armband, een blauwe kinder mantel, een sleutel, een belastingplaatje, een dameehorloge, een jonge hond, een por- temonnaie met inhoud. Inlichtingen op het Politiebureau tusschen 9 en 12 uur v.m. BEEN GEBROKEN Het dochtertje van de Br. uit de Prince- „straat geraakte in de Paul Krugerstraai onder een met paard bespannen wagen. Het meisje werd met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. LISSE PROCESSEN-VERBAAL WEGENS ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN Naar wij vernemen zal wederom tegen 3 steuntrekkende werkloozen proces-verbaal worden opgemaakt wegens onrechtmatig steuntrekken door frauduleuze handelingen ten opzichte der steunverleening alhier. ZENDINGSREDE Ds. GELEIJNSE Woensdagavond hoopt Ds. Geleijnse zijn rede te houden voor de Zending, welke rede eenige weken geleden wegens ziekte van Ds. G. werd afgelast. Ook zal een inlandsche helper aanwezig zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in de Chr. Geref. Kerk en vangt aan om 7.30 uur. BENOEMING Tot tijdelijk ambtenaar ter kantore der Steunverleening, wegens uitbreiding der ad ministratie, werd benoemd de heer Houberg alhier. PREDIKBEURTEN Donderdagavond 7 uur: Oud-Geref, Geen., Leeedienst. Auto rijdt in een woonhuis Een onaangenaam bezoek Dinsdag had alhier een groot auto-ongeluk plaats dat gelukkig geen menschenlevens heeft gekost, hetgeen een groot wonder is bij het drukke verkeer op den Rijksweg. Vanuit de richting Haarlem kwam een vrachtauto aanrijden van het Bestelhuis voor den Boekhandel te Amsterdam, be stuurd door zekeren J. B. G. it Heemstede. Even voor de Veldhorststraat wilde de auto bestuurder uitwijken voor een tot nog toe onbekend gebleven wielrijder. De auto ge raakte op de tramrails aan het slippen en kwam daardoor in botsing met een bakfiets met groenten van den groentenhandelaar B. te Lisse. Deze werd geheel vernield. De groenten en fruit gingen verloren. Een kist werd door de ramen .van de wed. v. v. geworpen. Het ergste kwam nu echter nog. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt door de botsing waardoor de vrachtwagen de weg over vloog, hef trot toir opreed en zoo de voorzijde van de woning van den heer P. F. Sch. binnen reed. De pui werd geheel vernield. De wagen kwam tot stilstand doordat de achterwielen tegen den trottoirband ble ven hangen. De ravage was zeer groot. In de woning van Sch. leek hef wel een ruïne! Per kraanwagen moest de vrachtauto uit het huis worden getrokken, gedeelten van huisraad meesleurend. De schade is aanzienlijk, zoowel aan het huis als aan de auto. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Er was enorme belangstelling. Het tramverkeer had eenigen tijd stagnatie. Door den veldwachter van S. werd het verkeer zoo goed mogelijk geregeld. Door de politie werd van het ongeluk proces-venbaai op gemaakt. NOORDWIJK DE WERKLOOSHEID Het aantal bij de Arbeidsbeurs alhier In geschreven werkloozen is gedurende de laat ste 14 dagen met 20 toegenomen en daar door gestegen tot 387. Wanneer wij evenwel het aantal onder- Steunde werkloozen over d'e afgeloopen tien maanden van dit jaar eens vergelijken mei dat over dezelfde maanden van 1936, zien wij, dat het gemiddeld aantal over die maanden in 1936 367 bedroeg, tegen 320 in dit jaar, alzoo een gemiddelde vermindering van 47 ondersteunde werkloozen. STEUNVERLEENING KLEINE BOEREN Gelijk men weet, is onlangs van regec- ringswege een regeling in het leven geroe pen tot steunverleening aan kleine Loeren, die voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking wenschen te komen. Naar men ons mededeelt, zal ook het gemeentebestuur alhier, indien noodig, van deze regeling ge bruik inaken. Aangiften kunnen ter secre tarie, afdeelinig algemeene zaken, worden gedaan. RIJNSBURO VERKIEZING AMBTSDRAGERS Door den Kerkeraad der Geref. Kerk zijn de volgende dubbeltallen gesteld voor do vervulling der met Januari ontstaande vacatures: voor ouderling (aftr. A. Bouman en G. Jungerus) C. van Egmond Dzn., J. Heemskerk Czn., C. de Hoog, W. Wolters; oor diaken (vac.) J. v. d. Eykel en J. Raviensbergen Jzn. JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Na het zingen van Ps. 118:7 en gebed sprak de 'heer De Jong een inleidend woord naar aanleiding van het Schriftgedeelte Lucas 240—52 de zoo schoone en aantrek kelijke geschiedenis van den jeugdigen Jezus op het feest van Pascha te Jeruza lem. .,In de dingen Zijns Vaders, en Zijn ouders onderdanig." Dat ook wij onze kinderen mogen behou den in de juiste sfeer, opdat ook in onze opvoeding de dingen dezer wereld niet los- geraken van hooger licht en hooger kracht. Hierna bracht de secretaresse mevr. v. d. Vijver-v. d. Voet haar verslag uit. In een keurig bétoog gaf zij eon overzicht van alle gebouwen rondom onze Kleuterschool, van af het initiatief op 14 Februari 1933 tot heden. Woorden van eerbiedige nagedachtenis werden gewijd aan wijlen Ds. Peter, die als eere-voorzitter de ontwikkeling en bloei der school zoo krachtig steunde. De verschillende stadia werden ons helder geteekend, men kreeg een goeden in druk van moeite en opoffering om vrijwel geheel uit schoolgelden en vrije baten het mooie werk onder onze dorpsjeugd door te zetten. De school is steeds geheel bezet, en met groote waardeering wordt gewaagd van den arbeid van het personeel onder hoofd leiding van mej. Plaizier. De krachtige op wekking tot medewerking en daadwerke lijke steun moge goeden weerklank vinden In een mooi, overzichtelijk uitgewerkt verslag gaf mevr. Kromhout-de Mooij een indruk van het financiëele beheer tot 31 December 1936. De inkomsten vertegenwoordigen: contri buties. schoolgelden, busjes opbrengsten, collecten, giften, speldjesverkoop, subsidie Gemeente Oegstgeest, bazars, verlotingen, bonte avonden en. als zoovele uitdrukkin gen van medewerking, liefde en offer, sie- radiën van Christenplicht. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd benoemd mevr. Oudwater, zoodat het •bestuur thans weer voltallig is. Bij het (punt rondvraag werden belang wekkende besprekingen gevoerd. De zeer geslaagde bijeenkomst werd na het zingen van G&z. 96 met dankgebed gesloten. STREEKVERGADERING STATENKRING LEIDEN C. H. UNIE. De tweede streekvergadering van den Statenkring Leiden der C. H. Unie is te Rijnsburg gehouden. De voorzitter der ontvangende kiesvereen. s heer De Jong, opende op gebruikelijke wijze, sprak een kort openingswoord naar aanleiding van Joh. 24 1326 en heette de vele aanwezigen hartelijk welkom. tHierna verkreeg de heer T. Krol, lid der Tweede Kamer het woord voor zijn onder werp: „De les der verkiezingen". Spr. ving zijn rede aan met de woorden van prof. Huizinga: „Wij leven in een beze ten wereld". Met eenige feiten o.a. inzake de echtscheidingen toonde spr. aan dat het daar wel op lijkt. De C. H. Unie is met haar beginsel de verkiezingen ingegaan en heeft geen winst geoogst. Het is ons nu volgens ons beginselpro gram wel niet om succes, maar om de macht van het beginsel te doen, maar dan moeten wij toch arbeiders hebben om in den maatschappelijken wijngaard uit te stooben. Spr. wees op het feit dat in de jaren 1933 1937 de C. H. U. niet gelukkig is geweest. Geen groote daden van onze ministers (we hadden er maar een en op een zeer moeilijke plaats) hebben kiezers getrokken. Zoo schetste spr. nog verschillende oorza ken. Ook nu zullen wij weer uitgekreten wonden voor militaristen, maar het is plicht de defensie-uitgaven te steunen. Daartegenover haalde spr. enkele punten uit de rede van den voorz., Jhr. mr. D. J. de Geer aan, waarbij deze op spoedige ver betering der sociale verzekeringswetten aan drong en met klem de noodzakelijkheid en eisch van een nieuwe Zondagswet betoogde. Moge de minister van Binnenlandsohe Za ken zijn oor te luisteren hebben gelegd, aldus spr. Spr. eindigde zijn rede met te zeggen dat wij niet tegenover de revolutie „de demo cratie", maar het Evangelie van Jezus Christus en dien gekruisigd wenschen te stellen. Een pauze volgde waarna een reeks van vragen werd gesteld. SASSENHEIM VERKIEZING Tot gemachtigde voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de hee- ren L. van der Voet' en A. van Duin. Tusschen de heeren C. Oudshoorn en M. Rotte moet een herstemming plaats hebben DE SLAPPE ONDERGROND Voor de in aanbouw zijnde brug en via-^ ducten over de Sassenheimer sloot, die 75 meter lang wordt, is men nu naast de sloot bezig met het si'orten van zand. in het meertje, dat ontstaan was, door het weg* baggeren van de slappe kleilaag Dit zand wordt tot een groote hoogte ge stort, opdat een druk verkregen wordt en de nog aanwezige klei weggeperst. Dit geschiedde dan ook prompt, doch minder prettig was -het. dat de klei in de sloot geperst werd, zoodat de scheepvaart gestremd werd. Met alle kracht' wordt met do aanwezige baggermolen een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. DAMESCOMITÉ ORANJEVEREENIGING Als onderdeel van de Oranjevereeniging is alhier opgericht een dames-comité, dat zich ten d^el stelt aan behoeftige gezinnen, welke ervoor in aanmerking komen, een babv-uitzet l'e verstrekken in de maand .Januari. (Vervolg van gister) i De grondslagen van het kabinet Wat gaat normaliter aan elke kabinets formatie vooraf? De verkiezingen. Bij de verkiezingen zijn communisten en fascisten teruggedrongen. Spr. deelt de voldoening hieromtrent, maar dit mag niet lei den tot gerustheid. Wat nu de communisten betreft, hun ondermijnende arbeid gaat voort. Hun methoden mogen zich wijzigen- maar het doel blijft. Eenigszins anders staat het met d e fascisten. Hier werken ook andere fac toren dan eigen actie. De voorstelling alsof de opkomst van deze stroomingen n.l. fas cisme en nationaal-socialisme te wijten zou zijn aan een streven naar regeermacht en meer niet, is onjuist. Het is veeleer te w ij ten aan gebreken in het parlementaire stelsel. Mussolini zei vóór tien jaar tot spreker dat de grond oorzaak van het fascisme in Italië gezocht moet worden in den zwakken toestand van het parlement aldaar. Spr. kan zich begrijpen, dat de aanhan gers van deze richting gestemd hebben te gen do regceringsvoorstellen, omdat ze wil len dat het parlement zoo slecht mogelijk zal zijn. De groei van het fascisme wordt door niets zoozeer bevorderd als door een slecht parlementair sysleem. Do uitslag van de verkiezing analy seerend zegt spr. dat ieder spreekt van de kiezers zonders dat men zegt, welke kiezers men hiermee bedóelt Zijn het soms degenen die op de S.D.A.P. en op de Katholieke lijst stemden? Deze wil den in elk geval geen kabinet op breede basis. Men kan er nog andere groepen bij noemen, b.v. de communisten (ge lach.) Men spreekt van d e kiezers. Spr. zegt niet dat de heer Wen de laar dit deed (luid gelach) maar het is toch ge beurd. Spr. heeft bij zijn spreekbeurten voor de verkiezingen over de kabinetsforma tie met geen enkel woord ge sproken. Wel heeft hij gezegd een kabi net van nationale eenheid te wenschen. Hij neemt aan, dat velen ditmaal op de anti-revolutionaire lijst hebben- gestemd die dit anders niet doen. Waar komen die stemmen vandaan? Men houdt geen rekening met do groote middenstof. De Anti-Revolutionaire Partij heeft nog geen 70.000 georganiseerde leden. Het stem- nienaanlal was aanmerkelijk grootcr. Bij de andere partijen was het evenzoo. De ver houding is daarbij één op zeven, vaak ook één op tien, georganiseerden tegenover o n- georganiseerden. Men wil toch niet zeggen, dat zij, die eens op de liberale lijst stemden voor altijd aan deze partij gebonden zijn? (gelach) Waarom zou men aan deze stem men meer waarde toekennen dan aan de andere? Spr. heeft zich bij de formatie niet bezig gehouden met het naspeuren van motieven van enkele duizenden kiezers, maar is af gegaan op den uitslag en te rade gegaan met zijn inzicht in het welzijn van het volk. Er waren vier overwegingen voor een breed Kabinet: 1. De groepen van de samenwerking wa ren versterkt uit den strijd gekomen. 2. Niet kan worden ontkend dat men kon zeggen, dat er een zekere stemming in het land gebleken was, die zich uitsprak voor handhaving van de breede basis. Deze stem ming was er ook in de kring van spr. s geestverwanten, waarvan menige brief kan getuigen. 3. De toestand was nog moeilijk en vorder de samenwerking van alle goedwillenden. ■i. Verscherping van partijstrijd zou koren op de molen zijn van hen, die het parle mentaire stelsel gram zijn. Spr. stond voor de vraag, of hij van zijn desiderata 1. Christelijk kabinet, 2. breede basis, één moest laten vallen. Eenmaal voor die keuze liet hij het tweede desideratum vallen. Spr. behoeft niet te zeggen hoe zeer hij betreurt dat een vier jarige samenwerking is afge broken. Men staat niet voor niets vier jaar samen in den storm, om weemoed te gevoelen bij het scheiden. Bij het opstellen van zijn program heeft spr. met niemand overlegd. Het eerste punt van het ontwerp regeeringsprogram was van dezen inhoud: ..Lettende op de verschijnselen van ver warring in ons volksleven merkbaar, zij het beleid van het kabinet in de eerste plaats gericht op een bevestiging van de positief-Christelijke grondslag onzer samen leving Het kenmerk daarvan moet tot uiting komen in de toepassing van de beginselen van het Christendom op het maatschappe lijk en staatkundig terrein. Mei name kome dit tot uiting in krachtige handhaving van het gezag, in de eerbiediging van de vrij heid van godsdienst en geweten, in het be waren van de rechtmatige volksinvloed op het Landsbestuur, in de zorg voor een ge zonde ontplooiing van het huwelijks- en ge zinsleven, in de handhaving van de pu blieke eerbaarheid, in de onthouding van overheidswege van alles, wat tot ontheili ging van de wekelijksche rustdag aanlci ding geeft. Ook in het sociaal-economisch leven van ons volk behoort met deze begin selen rekening te worden gehouden.." Wanneer men zonder vooropgezette mee- ning dit leest zit er dan iets stootends in voor vrijzinnige Christenen? Spr. meende dat ook buiten den Christelijken kring de meening ingang had gevonden, dat alleen de Christel ij ke beginselen op den duur tegen ontbindende factoren in het volksleven weer stand bieden. Er was geen reden om aan te nemen dat met de uitgesproken objectieve waar deering voor het Christendom, niet ac- coord zou worden gegaan, voorzoover het de sfeer van het staatkundige leven betrof. Het ernstige vrijzinnige Christendom behoorde zich daarmee ook te kunnen verecnigen, meent spr. Men heeft dit afgewezen: spr. moet dat eerbiedigen. Gebleken is dat het ging om het woord positief. Men las alsof er stond „rechtzinnig" als tegenstelling tot „vrijzinnig", dus van dogmatische strek king. Men heeft de tegenstelling gezien tusschen „rechtzinnig" en „vrijzinnig", een tegenstel ling die zeker onjuist is als men de woor den onjuist uitlegt. Men moet „rechtzinnig" hier echter stellen tegenover „vaag" en „on duidelijk". De rede "an den heer Oud te Leeuwarden heeft de formatie meer ge stoord dan deze wel meent. De heer Oud had niet mogen denken, dat de heer Colijn meer van hem verlangen zou dan van hem verwacht kon worden. Na deze rede werd het voor den heer Colijn persoonlijk ook wat moeilijk. Twijfel kwam boven of samenwerking wel mogelijk zou zijn. De heer Colijn meent uit de Kamerrede van den heer Oud klanken te hebben verno men, die een vermoeden hebben versterkt, dat ook op nevenpunten de samenwerking zou zijn afgesprongen. Er zijn er, die zeggen, dat spr. niet voldoende constitutioneel heeft gehan deld, omdat hij niet voldoende met de stemming zou hebben rekening gehou den. Deze meening houdt 6pr. voor radicaal onjuist. Hij is afgegaan op de uitslag van de verkiezingen. Alles wat daarachter ligt, is speculatie. Wat zou er gebeurd zijn, als spr. ontheffing van zijn opdracht had gevraagd? Indien hij niet kon slagen, was niemand aan te wijzen, die wel zou zijn geslaagd. Wan neer spr. ontheffing had gevraagd zou vorming van een ander kabinet dan mogelijk zijn geweest? Maar wanneer na eenige mislukkingen het oude kabi net had moeten aanblijven, welke zou de positie van zulk een kabinet tegen over de Kamer zijn geweest? En zouden de verhoudingen in het kabinet goed zijn gebleven? Een was weggegaan, om dat hij niet langer wilde blijven, een ander omdat zijn ministerie zou zijn opgeheven. (Gelach). Zoodoende zou den er al dadelijk vacatures zijn ge komen. Spr. geeft van het verloop aan niemand de schuld De vrijzinnige ministers konden den grondslag van den heer Colijn niet aanvaar den en hij kon dien grondslag niet prijs geven. Spr. hoopt, dat de tijd nog eens zal aanbreken, wanneer allen die willen, schou der aan schouder gaan staan. De heer Colijn zou nooit hebben gewild, dat de heeren Oud, Van Lidth de Jeude en De Graeff in het nieuwe Kabinet een andere plaats zouden hebben ingenomen dan in het onde. De formateur, alvorens hij zijn werk be gint, beschikt over alle adviezen, welke aan de Koningin zijn gedaan. Het is mogelijk, cat hij over enkele punten dienaangaande na dere inlichtingen wil hebben. Het is onjuist, dat daarbij gesproken zou zijn over de trouwplannen van Hoe-heet-ze-ook-weer. (gelach). De heer Al bard a heeft niet het minste recht het in twijfel te trekken dat de heer Colijn niet met den heer Schouten etc. heelt gesproken. Men heeft gevraagd, waarom de heer Colijn de stukken niet op tafel heeft gelegd. Daarbij moet echter niet worden vergeten, dat het hier louter persoonlijke besprekin gen gold. Welk nut zou het hebben deze besprekingen te publiceeren? De heer Colijn denkt er dan ook niet over het te doen. Het kabinet mag rekenen op de steun van de Kamer. Het noemt zich dan ook parle mentair. Daarom kan men ook zeggen, dat het kabinet van 1933 een parlementair ka binet is gebleken te zijn. Het kabinet noemt zich parlementair op beslist Christelijken grondslag, niet coalitie kabinet van den ouden vorm. De coalitie bestaat niet meer. Daarom moet men de naam rechtsch kabinet niet teveel gebruiken, want deze herinnert te veel aan de coalitie. Het kabinet roept geen antithese ln het leven. Het kent eigen onvermogen maar al te goed. Het heeft rekening te houden met velerlei overtuiging onder ons volk. Verschillende sprekers hebben reeds aan gekondigd dat zij met enkele maatregelen niet kunnen meegaan. Spr. hoopt, dat men geen tegenstellingen zal gaan zoeken. De heer Colijn sluit zich aan bij de bede in Troonrede, opdat ons land geregeerd worde in het belang van land en volk. Daarna was het woord aan den Minister van Financiën. (Zie verder Mz. 9) LAATSTE NIEUWS Doodelijk verkeersongeluk Fietser aangereden, terwijl hij stond te wachten. Gisteravond omstreeks half 9 had te Dor drecht een verkeersongeval plaats aan den 's-Gravendeelschedijk nabij den Wees- kinderendijk. Ter plaatse passeerde op dat tijdstip een gooderentreein in de richting naar de Han delskade. Toen de locomotief den rijweg was overgereden, naderde van de richting Rijksstraatweg een autobus, bestuurd dojr F. H. Gh., wonende te Amserdam. Ten ge volge van den mist bemerkte de chauffeur dien goederenrein te laat. Om een aanrij ding te voorkomen, remde hij sterk en haalde naar rechts uit. Hierdoor voorkwam hij een botsing met den trein, doch Cj Klootwijk, wonende te Zwijndre-cht, Linde» laan 34A, die ter plaatse met zijn rijwiel stond te wachten, totdat de trein was voor- bijgereden, werd door de autobus gegrepen en tegen de straat geslingerd. Hij bekwaim ernstige verwondingen aan het hoofd en is per ziekenauto overgebracht naar het Gemeenteziekenhuis. K. is inmiddels aan de gevolgen over» leden. VALKENBURG GIFT AAN DE KERK De Dameskrans van Valkenburg heeft een gift van f 75 geschonken aan de Kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk, die besteed zal worden voor de aflossing op de schuld van de cathechisatiekamer. Dit geld was de opbrengst van verlote goederen, die door de Dameskrans vervaar digd waren. WOUBRUGGE IJZER ONTVREEMD De veehouder van T. te Hoogmade deeu bij de politie aangifte van het feit dat bij hem een hoeveelheid ijzer was ontvreemd. Het bleek bij onderzoel-v dat dc jeugdige V., veehoudersknecht te Hoogmade, zich aan decen diefstal had schuldig gemaakt Van «re opbrengst had hij sigaretten gekocht ProcesJverbaal werd opgemaakt. EXTRA B-STEUN De collecte voor de extra B-steun aan werkloozen heeft in Woubrugge en Hoog made opgebracht te oamen f 81.94. Burgerlijke Standen ALKEMADE. Bevallen: M J van-Wem en— "Ter'M G«4- hart—de Wit z. Gebrouwd: H O Sillevold en M S M Bakker: A P Stcenvoorden en Verhfirt D Hus en A Overleden: J M v d Zwan. vr77 J.l G de Mol vr. 63 j. HAZERSWOUDE.. Bevallen: C P van der Meer rwprrtpvpqt d- G van^vltenDorrepaal d G.huwd: A dor H.rloe a Opp«»»r 24 J.;! J Groen 20 j. en G van Brakel 17 j. - AIIJJS3EMENTEN UIDENPIHA*AG. W. Smit Behanger te Lelden, Magdalena Moonstraat 11. R.-c. mr H Haga; cur m A. de Kloe. te Delft, drukker. Vrouw Jutte- laan 24. handelende onder den naam van Leip- sigs Drukkerij. R.-c. mr G H B van den Boom; cur mr J P Chardon. H. M Vestdijk, boekhandelaar te Den Haag Bankastraat 14. handel drijvende onder den naam Boekhandel Noordük. R.-c. mr J. H. van Luer; cur mr F C Stfihle. F. N. van Os. <5tompwUk. J. Verhel), den Haag. van Kuilenburg. Den Haag. De zaak-Molenaar De Rotterdamsche Rechtbank heeft bister in de zaak van den notaris J. A. Molenaar, wien verduistering en valschheid in ge schrifte ten laste is gelegd, geen definitief vonnis gewezen, doch overwoog, dat het onderzoek niet volledig is geweest en dat overlegging van authentieke acten en na der verhoor van den deskundige, den Rijks- acountant C. Vis, noodig is. Het onderzoek zal worden hervat op 7 Dec. te half tien. De Rechtbank beval de onmiddellijke ge vangenneming van den verdachte, aange zien vrees voor ontvluchting bestaat. MARKTEN 2e kw 6674 ct, 3e kw 6065 ct per kg levend gewicht: 45 nucht. kalveren f 712 per stuk; 153 varkens: vleesch varkens (90-110 kg) 74—75 ct; idem zwaardere 7374 ct; vette varkens 7273 ct, p kg slacht gewicht Vette kalveren: behoorlijke aanvoer, handel stug en hoogere prijzen. Nuchtere kalveren handel sieepend„ prijzen iets weinig handl. Willig lagr Varkens: matige zelfde prijzen KOUDEKERK, 16 leren (Veiling) «.auvoer osi siuks eieren. PrUzen; Kipeieren 6.505.70. kuikeneiqren 4.4-04.90, per 100 stuks; eendeneieren 3.50. per 100 stuks; Boter 0.71—0.77. kaas 0.22—0.31 per pond; kippen 0.50 —0.80, hanen 0.70—1. konijnen 0.60—1.35, per RIJNSBURG, 16 Nov. (Tuinbouw) Prijzen: Roode kool 1.252.75, gele kool 11.10, groe ne 1.202.10 per 100 kg.; Waschpeen 2065, grof 2042, kroten 5065 per 20 kg.; uien 3.60 —3.95 pen 50 kg. WOERDEN. 17 Nov. Kaas. Aangevoerd 307 partijen. Ie kw. met R.M. 2830. 2e kw. met 2627. zwaardere tot '30. per 50 kg. Han del matig. VISSCHERIJ SCHEVENINGEN. 17 November. Hoden betaald Yoor Tarbot (klein) 0.460.60, 0-45. ton 1.101.40. per kg.: middel chol 14.70— 19.30. kleine schol 6.5-013.60. schar 55.50. schelvisch 8—12 80. wijting ƒ4. makreel 4—5, versche haring 2.20—3.20. kabeljauw 3—3.50 per kist van 40 kg. VI,AARDINGEN, 17 Nov. De vangsten van de reeds gemelde binnengekomen loggers is als volgt: VL 29 met 42 last, VL 204 met 37 last. VL 205 met 43 last en VL 217 met 46 last De VL 115 besomde te IJmulden 65-0 voor de versche haring. IJMU'DKN. 17 Nov. Heden kwamen aan den afslag 11 stoomtrawlers, 1 motortrawler. 1 motorlogger en 10 loggers met «jersche haring. Verkocht tot half tien 3381 kisten versche haring. PHÏ.rawlera: TM 18 390 mander. f 3090. YM 6 70 manden f 1200. YM 107 80 man den 1800. YM 46 500 manden 3940. YM 179 95 manden 1780, YM 133 95 manden 1650 YM 112 62n manden 3530. YM 37 600 manden r 3550. YM 6-9 400 manden f 3040. YM 29 8F manden 1630. RO 15 430 manden 2220. Besomming logger KW 159 1600. Loggers met versche haring: VL 116 1 650. SCH 6 580, SCH 210 910, SCH 186 900 SCH 9. 430. KW 65 1190. KW 23 360, KW 31 1420, KW 103 890, SCH 40 200. Besommingen "an 16 November. SCH 365 1370. KW 135 1220. Prijzen: Tarbot 0.94—0.74. tong 1.120.84, heilbot 1.080.74 per kg.; griet 2415, gr. cshol/ 21—17.50. middel schol 21.50—19, zet- schol 22.50—19. klelnschol 19—9.50.. schai ƒ12—4.30, tongschar 31—20. gr. schelviscli 41—36. middel schelvisch 3636. kleinmid- del 26—14. kleine schelv. 16.50—6.50, groote gul 17.50—12.50. kleine gul 12.50—3.20. wUting 5.902.70, makreel 8 54)2.30, versche haring ƒ3—1.55. klelnmlddel heek 26—25. kleine heek 19—14, per 50 kg., kabeljauw 72—33 per 125 kg.; vleet 5.50—1.25. leng 1.80—0.75. koolvlsch 1—0.15, per stuk; rog 17—11.60 per hoop. Lasch-apparaat uit elkaar gevlogen Geen persoonlijke ongelukken Vanmorgen te omstreeks tien minuten over half twaalf is een laschapparaat, dat naast de smederij stond van den heer R. do Gier, welke aan de Uithovenschestraatweg te H e d e 1 is gevestigd, met een knal, welke tot ver in den omtrek te hooren was, uit el kaar gevlogen. Gelukkig was niemand op dat oogenblik met het apparaat bezig. De vrouw van den smid, die buiten, vrij dicht bij het apparaat, stond en de smid en zijn knecht, die zich in de smederij bevonden liepen geen verwondingen van be teekenis op, Door de luchtdruk werden ramen en deu ren ontzet, terwijl de achtergevel gedeelte lijk instortte. Het bovenstuk van het appa raat kwam terecht op het dak van een boer derij, welke op derig meter afstand van do smederij gelegen is. Kortsluiting veroorzaakt ongeval HAARLEM, 17 Nov. In het onderstatiori voor de stroomlevering van Amsterdam aan de P.E.G.E.M. aan de Oude Weg te Haarlem, verrichtten vanmorgen twee monteurs werk zaamheden in een z^.n. kabelcel, waarvan de stroom niet was uitgesdhakeld. Er ont stond kortsluiting, welke een groote steek vlam veroorzaakte. De monteur S., wonend* te Amsterdam, kree>g ernstige brandwonden1 en moest in het St. Elisabetihgasthuis te Haarfem worden opgenomen Zijn toestand is ernstig. SCHOOLNIEUWS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Prof. Dr. H. Kraemer, benoemd tot hoogleeraar in de Faculteit detr Godgeleerd heid, om onderwijs te geven in de geschiede nis der godsdiensten in het algemeen en de phaemenologie van den godsdienst, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie op Vrijdag 3 Dec. a.s, te 4 uur in het Groot Auditorium der Aca demie. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Gesl.: Cand.-ex. Geschiedenis, de heer P Hoo* genboom, Dordrecht. Doet.-ex. Rechten, de heer E V F Belinfanttf, Den Haag. WATERSTANDEN RIVIEREN Keulen 36.87 3692 Loblth 9.19 9.21 Nijmegen 6.85 6.87 SL Andrles 8.90 2.10 Arnhem 7.24 7.25 Vreeswijk w Oül 0.45 Westervoort 7.74 7.73 Deventer 1.59 1.58 Kampen 0.31 0.06 Maastricht 40.75 40.80 Belfeid 11.00 11.03 V enlo 00.00 Gravesluls 4.63 4.55 Llth 0.62 1.07 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 8.04 20.33 Harlingen 9.05 21.30 Den Helder 6.40 19.20 Jïmuiden 2.20 14.40 H. v. Holl. 1.30 13.55 Scheveningenl.40 14.05 Rotterdam 2.56 15.05 14.43 Willemstad 3.11 15.32 Brouwersh. 1.32 13.55 7-ierlkzee 2.11 14.22 Wemeldinge 2.3l 14.48 Vlisaingen 034 12.49 Terneuzen 1.08 1.3.91 Hansweert 1.59 13.54 Breisach 0.78 Kehl 1.87 Maxau 0.00 Mannheim 2.22 Lohr 0.00 Malnz 0.06 Bin gen 0.00 Caub 133 Coblent. 138 Trier 0.09 Keulen 0.93 DnBseldort 031 Ruhrort 0.62 Wesel 0.94 0.94 Emmerik 0.28 030 BINNENL. WATERSTANDEN 16 NOVEMBER Minste waterdiepte In de Waal 2.65 Nachtvaart MilllngenSt Andrles verboden. 17 NOVEMBER PannerdenIJsselkop 2.05 IJsselkop—Arnhem 2.30 Arnhem—Wijk bU Duurstede 1.40 WUk bU DuurstedeVreeswijk 1.65 Bewaking IJsselkop—Vreeswijk Ingesteld Naehtvaart Kasteel DoorwerthCulemborg verboden. Waterhoogte bU Arnhem 7.24 1. IJsselkopDoesburg 1.66 DoesburgZutphen 1.80 Zutphen—Deventer 1.95 Deventer—Katerveer 1.95. Bewaking IJsselkopZutphen Ingesteld. Nochtvaart IJsselkopDresburg verboden. Ondergeteekende verzoekt de Administratie van: den hierna te noemen nieuwen lezer wel te willen inschrijven voor minstens één jaar. De nieuwe lezer wil per kwartaall per jaar betalen. Ondergeteekende heeft dus recht op de November-premie- Aanbrenger: Nieuwe abonné: NaamNaam Woonplaats Adres Woonplaats Adres Dit is voor de November-premie mijn e abonné. Dit formulier op te zenden aan de Administratie van Nwe Leidsche Crt. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7