STADSNIEUWS MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE LEIDSCHE DUINWATER MIJ De waterwinningsmiddelen worden uitgebreid Kosten een half millioen De N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij heeft den Raad verzocht can haar toestemming i'e verleenen tot het uitbreiden en verbeteren van de water winningsmiddelen in de duinen onder de gemeenten Wassenaar en Katwijk. Deze uitbreidingswerken maken deel uit van een plan om overeenstemming te bren gen tusschen den omvang van het water verbruik door de consumenten en de toe laatbare wateronttrekking aan de duinen. De voortdurende stijging van het waterver kruik en de tegenwoordige toestand van de waterwinningsmiddelen maken het n.l. dringend noodzakelijk maatregelen te ne men, teneinde de watercapaciteit ook voor de toekomst veilig re stellen. Ter bereiking van dat doel moeten in de eerste plaats worden uitgevoerd de bedoel de werken, die ook door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening noodig worden geoordeeld. Voorts heeft de L.D.M., ter bescher ming en uitbreiding van het waterwin- ningsgebied aanzienlijk meer duini'er- rein onder Katwijk noodig, dan waar over zij thans de beschikking heeft;, in dat terrein kunnen dan naar behoefte werken worden gemaakt (thans reeds kanaal V als vervolg op het goedgekeur de kanaal IV, daï zijn voltooiing nadert) Met het Rijk zijn dan ook onderhande lingen gaande over de uitgifte in erfpachv van de duingronden, gelegen tusschen het toevoerkanaal en den Was6chenaarschen- weg en ten westen van dat kanaal. Met het oog op het behoud van het natuurschoon en om ve voorkomen, dat het duinterrein aan de recreatie zou moeten worden onttrokken wat uiteraard, voor een zoo uitgestrekte oppervlakte in dit dicht bevolkte deel van her land ernstig bezwaar zou opleveren heeft de L.D.M. het voornemen om de gron den te bebosschen en met toegangskaarten voor het publiek toegankelijk te stellen. Deze bebossching dient, blijkens de stukken, in werkverschaffing ve geschieden, waartoe Lz.t. een nader voorstel aan den Raad zal worden gedaan Een derden, niet minder noodzakelijken maatregel heeft de Maatschappij met goed keuring van B. en W. ten aanzien van de tarieven genomen. Thans gelden voor het huishoudelijk ge bruik tweeërlei tarieven, n.l. hev abonne mentstarief en het metertarief; de aangeslo tene heeft de keuze uit deze beide moge lijkheden. Nu is het een erkend feit, dat bij wauerlevering per abonnement het verbruik belangrijk grooter is dan bij levering over den meter; de practijk, ook te dezer stede, toont aan, dat dit verschil wel het dubbele bedraagt. Vermits het meerendeel van de Leidsche inwoners per abonnement" heeft gecontracteerd, is een voornaam middel tot beperking van het waterverbruik derhalve gelegen in een overgang op groote schaal van het abonnementscontract naar het. me- terconvract. In overeenstemming met B. en W. heeft de Maatschappij daartoe een op 1 Jamiari 1938 ingaande regeling getroffen, welke beoogt dezen overgang voor de thans aangeslotenen geheel vrijwillig te bewerk stelligen. De abonnementsprijs blijft n.l. op den tegenwoordigen voel" gehandhaafd, doch het metertarief zal zoodanig worden ver laagd en daardoor dermate aantrekkelijk worden gemaakt, dat met zekerheid mag Worden verwacht, dat de thans aangeslote nen uil' eigen beweging het matertarief in de plaats van het abonnementstarief zullen verkiezen; wenscht iemand nochtans het abonnementscontract te behouden, dajg is hij daarin volkomen vrij; dwang is dus uitgp- Sloten. Het metertarief zal daartoe zoo voor be staande als nieuwe contracten worden verlaagd van 30 ct. tot 27 cL per M3. mits dien met 10 pet., terwijl ook de meterhuur wordt verminderd; voor de Vimever, die het meest voorkomt, o.a. van 4,tot S 2.40 per jaar. Naar analogie van de geldende regeling is ook het nieuwe metertarief gebaseerd op een verbruik van een minimum-hoeveelhedd wa ter, welk minimum verband houdt met het aantal vertrekken van de woningen. Op dit minimum zal in de meeste gevallen een oververbruik plaats hebben, doch een en an der is zoodanig opgezet, dat ook met in achtneming van dit oververbruik het meter contract voor de bewoners van verreweg het grootste aantal woningen voordeel boven het abonnementscontract zal opleveren, en de regeling in haar geheel niettemin aan hygiënische eischen beantwoordt. Voor de kleinste woningen is het geldende abonnementstarief echter aanzienlijk lager dan het nieuwe metertarief. Dit geldt ook voor arbeiderswoningen, die zijn aangeslo ten onder voorwaarde, dat de kraan 50 c.M. boven den vloer staat en dat zich daaronder geen loozing bevindt. De bewoners van deze huizen zullen handhaving van den bestaan- den toestand verkiezen en aldus in het ge not van de bedoelde voordeelige abonne- mentsvoorwaarden blijven. Teneinde de algemeene doorvoering van het metertarief nog verder zooveel mogelijk te bevorderen, zal voortaan bij nieuwbouw, bij belangrijke verbouwing en wanneer 't abon nement wordt opgezegd of op andere wijze wordt beëindigd, het water uitsluitend over den meter worden geleverd. Dit komt dus hierop neer, dat in den vervolge geen nieu we abonnementscontracten meer worden af gesloten en dat het abonnementstarief gelei delijk vrijwel uitsterft, met dien verstande natuurlijk, dat het voor bovenbedoelde arbeiderswoningen en kleine huizen blijft be staan. Boven aangegeven maatregelen zijn der halve tezamen vereischt om een voldoende watervoorziening voor nu en in de toekomst in het verzorgingsgebied van de L.D.M. te verzekeren. De kosten der verschillende werken bedra- Ten: le. het maken van een nieuw kanaal kanaal V) met bijbehoorende werken en aankoop grond 210.000.2p het leggen van draineerleiding (kanaal II) met bijbe hoorende werken en de noodjge verbeterin gen aan pomp- en filter-installaties 138.000; 3e. voor aankoop van meters met bijkomen de kosten 110.000.4e. voor verbetering en uitbreiding van pijpleidingen f 40.500,to taal 408.500,-, lr Chr. Oratorium vereen. „Con Amore" De viering van het zilveren jubileum Een vereeniging, die in het Leidsche muziek-leven een belangrijke plaats in neemt- de C.O.V. „Con Amore" hoopt in dit seizoen haar 25-jarig bestaan te her denken. Het zal ongetwijfeld vele le zers welkom zijn, iets uit de geschie denis van deze oude, maar nog jeug- dig-frissche bekende te vernemen. Hoe het groeide Den 21sten November 1912 kwamen een aantal dames en heeren bijeen om zoo mo gelijk een Chr. Zangvereeniging op te rich ten. Het plan slaagde: „De Lofstem" werd geboren. Tot dirigent werd benoemd het bekende schoolhoofd, wijlen de heer M. van Wijk' en onder diens leiding streefde het koor een vijftal jaren het zoo simpel ge stelde doel: „het zingen van eepvoudige Christelijke liederen" na. Een deel van de leden koesterde echter lioogere aspiraties en toen men in 1918 voor de noodzakelijk heid kwam te staan een nieuwen dirigent te benoemen, werd als zoodanig de heer D. Smink gekozen met het vooropgezette doel om onder diens bekwame leiding Oratoria met medewerking van orkest en solisten te gaan pitvoeren. De naam van de vereeni- ging werd toen ook gewijzigd in „Christe lijke Zangvereeniging voor Gemengd Koor" later in Chr. Oratorium Vereeniging „Con Amore" Sindsdien ging het snel bergopwaarts. In 1920 werd de eerste uitvoering onder den nieuwen dirigent gegeven, gevolgd door een achtbare reeks van concerten, waarop veelal Oratoria, die in Leiden niet eerder waren uitgevoerd- ten gehoore werden ge bracht Een hoogtepunt in het leven der vereeniging was het wel, toen zij ter ge legenheid van haar tweede lustrum uit voerde ..Quo Vadis", met medewerking van Mia Peltenburg, Max Kloos en Jac. Ph. Caro en het Residentie-orkest. De Stadsge hoorzaal bleek toen te klein om den gewel digen stroom van bezoekers in zich te kun nen opnemen. In dat zelfde jaar breidde ,.Con Amore" haar arbeidsveld uit: zij ging Kerkconcer- ten geven. Hoe velen zullen nog met een zekere devotie terugdenken aan die uren van verstilde genieting, als de serene zang door de Gothische gewelven van onze prachtige Hooglandsche kerk ruischte. Ook op hoogtijdagen verleende „Con Amore" een enkele maal haar medewer king. In 1923 trok de vereeniging naar Amsterdam om ter gelegenheid van het 25- jarig regeeringsjübileum van onze Vorstin mede te werken aan de zanghulde onder leiding van Kor Kuiler op den Dam. En in 1924 luisterde zij den dienst in de Pieters kerk op, waar in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en Prins Hendrik, het ontzet van Leiden werd herdacht. Zoo is er in de afgeloopen 25 jaren veel en moeilijk werk verzet. VVaardeering viel de vereeniging in engeren en breederen kring in ruime mate -ten deel. Wanneer de N.C.R.V. een Concert had uitgezonden, ont vingen dirigent of bestuur meermalen vleiende beoordeelingen, soms zelfs tot uit het buitenland. Maar wie eenigszins mét het koorleven in een stad op de hoogte is, weet- dat de financieele resultaten van een uitvoering zelden aan de artistieke voldoe ning evenredig zijn. Met name de econo mische depressie van de laatste jaren heeft het Bestuur veel hoofdbrekens gekost. Maar men heeft aan alle moeilijkheden het hoofd kunnen bieden en zoo is er dan stof te ovbr om, Gode dankbaar, aanstonds een blij herdenkingsfeest te vieren. De herdenking Reeds heeft zich een Eere-Comité ge vormd, waarvan de Burgemeester Eere- Voorzitter is en Dr. J. G. van Es, Voorzitter is. Het Bestuur hoopt 22 November a.s. van 8 tot 9 uur in Huize Bruijns, Rapenburg 8, te recipiëeren. Feestelijkheden in intiemen kring worden voorbereid. Maar „Con Amore" zou de Muzen slecht dienen, als zij haar jubileum niet vóór alles vierde met een „klinkend" concert Het hoog tij in haar vierdagen zal daarom de 19de Januari 193S zijn; dan zal de ver eeniging uitvoeren „De komst des Hee ren", een hier te lande nog vrijwel on bekend werk van den thans nog leven den Vlaamschen componist Joseph Rijelandt, geschreven voor twee koren, solisten en orkest. Als tweede koor zal aan het concert medewerken het Chr. Gem. Koor „Pro Rege" te Den Haag, dat evenals „Con Amore" den heer Smink tot dirigent heeft •Het is ongetwijfeld een sympathieke ge dachte van de vereeniging-geweest om als solist allereerst uit te noodigen een zan gen die evenals zijzelf in het zilver staat: Louis van Tulder. Voorts werken mede Anicie van Wickevoort Crommelin, sopraan en Theo Baylé, bas en het Nederlandsch Kamerorkest in volledige symphonie-bezet- ting. Het in studie genomen werk stelt zeer hooge eischen, maar de vele muziekminnen- de Leidenaars, die de bekwaamheden en de toewijding van den heer Smink en zijn schare kennen, zullen terecht hooge ver- wachtigen van dit concert koesteren^ Er blijkt nu reecis veel belangstelling voor te bestaan: moge de nu eens niet-belangelooze belangstelling op den avond van den 19den Januari overweldigend blijken. De Leidsche Koop- en Geschenkenweek Begint Vrijdag a.s. Zooals reeds per annonce in ons blad werd aangekondigd, begint Vrijdag a.s. „De Leid sche Koop- en Geschenkenweek" Vele weken lang is er onder „hooge druk" gewerkt, maar de Organisatie-Commissie is er van overtuigd, dat de inspanning die ze zich heeft getroost, niet vergeefsch is geweest en dat zij succes van haar arbeid mag ver wachten. Een bewijs daarvan is wel gelegen in het feit, dat het aantal der deelnemende zaken nog gestadig toeneemt en nog dage lijks aanmeldingen bij den Secretaris, Oude Vest 29, binnenkomen. De deelnemende zaken zullen dezer dagen getooid worden met de fleurige raambiljet ten, die den deelnemers inmiddels zijn toe gezonden, <--i die het publiek er aan zullen herinneren dat in de winkels met deze bil jetten bij aankoop van elk bedrag van f 0.50 een bon wordt verstrekt. De commissie prijst zich gelukkig er in in geslaagd te zijn het winkelpand Prinsesse kade no. 4 in huur te krijgen. De vele ge schenken die uitgereikt zullen worden, kan men binnen enkele dagen in smaakvolle etalages in dit pand bewonderen. Wij besluiten dit artikel met de mededee- ling dat Vrijdagavond as. deze „Week" zal worden ingeluid met een muzikale wande ling, over welker route nog nadere mededee- lingen z.ullen verschijnen. Verder verwijzen wij naar de advertentie elders in dit nummer, BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C P Trouwee 21 j. en C J de Roode 20 j. J Wtfling 23 j. en C Pikaar 19 j. A de al Rie 21 J. en P Dreef 21 j. BEVALLEN: K J Langezaalv Roojjen d OVERLEDEN: H v Ineen ongeh man 76 J. BORDENCOMPETITIE L.D.V. Groep A: W. KleijnD. A. Eppinga afgebr., P. v. LeeuwenJ. Zaalberg 11, A. Sladek N. J. Vavier 20, J. DreefP. Marck 11, J. SchipaanboordE. M. Harland 0—2, C. Teunissen—J. Hes 0—2. Groep B: A. J. v. HeeringenA. Blauw 02, C. Klinkenberg—G. v. d. Wiel 02, D. de Roode—W. Harland afgebr., W. Heems kerkB. de Kle-r 02, H. LambooyM. v. 't zelfde 20, W. HuismanS. v. Duijn 11. Afgebroken en uitgestelde partijen: G. v. d. WeelW. Harland 11, H. de Waver—P. Mardk 0—2. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN LANDBOUW-HUISHOUDSCHOOL In de gehouden vergadering der Commis sie van Toezicht voor de Landbouw-Huis- houdschool werden de volgende dames als leden der Commissie geïnstalleerd: Mevr. Helmstrijd-E6veld, afgevaardigde der afd. Alphen a. d. Rijn der Ned. Vereen, van Huis vrouwen; Mevr. van Leeuwen-Hoogstraten, afgevaardigde der Afd. Alphen a.d. Rijn van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Platte- landsvrouwe; Mevr. van Dost Kroon-Veen- dorp, afgev. afd. Waddinxveen van den Ned Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen De Commissie is nu als volgt samenge steld: Mevr. A. Colijn, presidente (voor lopig) Mevr. Helmstrijd, secr.,; Mevr. van Leeuwen-Hoogstraten, de heer J. Verkleij, de heer L. van Leeuwen, Mevr. van Dost Kroon, de heer J. A. Berkhuizen, Leimuiden, de heer A. van Egmond, Koudekerk, en de heer A. v. cL Lelie, Hazerswoud-- GEREF. JEUGDCENTRALE De jaarvergadering van de Geref. Jeugd- centrale is dit jaar in twee keer gehouden. De eerste avond voor de grooten, werd 14 dagen geleden gehouden. Vrijdag was er ver gadering van de Knapen- en kleine Meisjes vergaderingen. Vanzelfsprekend was de kost die laatstge noemde te verwerken kregep niet zoo zwaar en was dil' meer een feestavondje. De avond werd door Ds. Bosch, voorz. der Centrale geopend. Voor de pauze werd de avond gevuld met zang van een koortje, een voordrachtenwed strijd voor de knapen en een memorisatie- wedstrijd voor de meisjes. Een van de glans punten op deze avond was wel, het na de pauze uitgevoerde .Jintenspel" door een achttal meisjes. Voorts werden op het witte doek carica- turen van Dr. Kuyper en Dr. Colijn vertoond welke toegelicht werden door den heer Streefkerk. Na de prijsuitreiking werd het slotwoord gesproken door Ds. Hartkamp. Deze wees op het verschil tusschen onze jeugdbeweging en b.v. de buitenlandsche, speciaal de Duit- sche. God was het die Nederland tot nog toe bewaarde van een beweging als de Duitsche Jeugdstorm. Spr. waarschuwde de knapen en meisjes dit niet te licht op te vatten, maar trouw te blijven aan onze beginselen. Hierna sloot Ds. Hartkamp de uitstekend geslaagde avond met dankzegging HOE DE VOETBAL ROLDE Op 6 van de 8 punten hebben de A.R.C. elftallen Zaterdag beslag weten te leggen. Het eerste trok naar Woubrugge 1. Men speelde daar met slechts negen menschen, aarvan nog één invaller, een goede wed strijd op een drassig terrein. Tegenover het onbeheerscht spel van Woubrugge stelde A.R.C. een kalm tech nisch goed verzorgd spel. Keer op keer wer den de drie voorwaartsen met goed aange geven ballen aan het werk gezet, en voor de rust werden daaruit twee goals geboren. Door een slechte uittrap van een A.R.C.- back wist de goed spelende Woubrugge-mid- voor te scoren. Rust 21. Na de rust had A.R.C. direct weer het spel in handen. Vijf doelpunten werden aan de twee toegevoegd. Linksbuiten Bergshoeff scoorde 4 maal, rechtsbuiten Snel drie maal Woubrugge zag geen kans meer te scoren zoodat A.R.C. met 71 won. Het tweede deed keurig werk door in een uitwedstrijd de Weteringsche Boys met 4—3 te kloppen, een resultaat dat niet was ver wacht. Reeds spoedig stond het 3—0 maar de gastheeren wisten voor de rust gelijk te ma ken. Een kwartier na de rust scoorde v. d. Linden de winnende goal. Het derde viel geheel uit den toon door thuis met 5—0 van C.N.V. te verliezen. On: volledigheid was hier echter niet vreemd aan. Tenslotte gingen de adap. op het goede pad voort door thans van de C.N.V. adsp met 41 t'e winnen. HAZERSWOUDE BEKROONDE KONIJNEN ONTVREEMD Bij den heer J. B. aan het Zwaantje al hier, werden vier bekroonde konijnen ont vreemd. De dieren hadden een waarde van f 7.50 per stuk. De politie stelt naar de ders een onderzoek in. AMBTSDRAGERS GEREF. KERK Dooj den Kerkeraad der Geref. Kerk zijn wegens periodieke aftreding van de heeren Joh. Hassefras en P. Slootweg als ouder ling en van den heer C. van Veen als dia ken, candidaat gesteld voor ouderling de heeren P. J. Bogaards, J. Hassefras, D. Qualm en A. Warnaar en als diaken do heeren IJ. de Bruvn en W. Bogaards. DANKSTOND VOOR HET GEWAS Woensdagavond 7 uur zal in de Geref. Kerk Dankstond voor het gewas worden gehouden, waarbij hoopt voor te gaan Ds. M. Heuzeveldtj H1LLEGÜM OPBRENGST BAZAR De bazar ten bate der Chr. Fröbel- en Be waarschool, heeft f 780 opgebracht. Voor waar een mooi succes. BLOEMBOLLEN ONTVREEMD Ten nadcele van een bloembollenhande laar aan de Beeklaan is voor een waarde van f 400 aan bollen gesloten, uit een schuurvje achter zijn woning. De politie heeft een onderzoek ingesteld, JAARFEEST J.V. Dinsdagavond half acht zal de J.V. op G.G Spreuken 9 10a haar 57e Jaarvergadering houden in gebouw „Patrimonium". Een lid der J.V. zal daar een inleiding houden over „Job", terwijl de avond afgewisseld zal wor den met voordracht, zang, improvisatie enz. Ware belangstellenden zijn hartelijk wel kom. KATWIJK a.d. RIJN Vrijdagavond j.l. hield de Chr. Ver. voor lijders aan vallende ziekte „de Macht van het Kleine" in het lokaal aan het Kerkplein een filmavond. Ds. E. Warmolts opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Hij riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in 't bijzonder broeder Stniï van de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede en sprak o.a. zijn blijdschap er over uit, dat in ons land zulke schoone tehuizen voor elep- tici gevonden worden. Vervolgens kreeg de heer Smit hei' woord, die de „Meer en Bosch film zou vertoonen. In 't kort gaf deze een verklaring van de film, waaraan als extra nummer de Oranje film zou voorafgaan. De „Meer en Bosch"- film gaf een fraai overzicht van wat zooal ■oor de patiënten wordt gedaan. Niet alleen tracht men door arbeids-therapie den patiën ten hun lijden te doen vergeten of hun lij den zoo mogelijk te genezen, doch ook aan ontspanning wordt veel gedaan. Doch bo venal worden de lijders op Jezus Christus gewezen, die meer dan menschen troosten kan. omdat Hij is de trooster bij uitnemend heid. In de pauze vond een verloting plaats ten bate van de stichtingen. Nadat het tweede gedeelte der Oranje-film vertoond was, waar bij allen nog eens de heerlijke dagen vi het Koninklijk Bruidspaar kondep meeleven werd deze welgeslaagde avond door Br. Smit met dankgebed gesloten nadat de „Avondzang" gezongen was. DAMMEN De uitslag van de vierde ronde in den medaille-wed strijd was als volgt: M. Vree burgP. Mulder 02, C. van RijnH. v. d. Boog 2—0. Th. de LangeW. Wouters 0—2, A. v. d. F.shof—F. Meijer uitgest, J. Grim bergen—C. v. d. Laken 0—2, W. Wouters— G. van Rijn 2—0. KATWIJK AAN ZEE BINNENBRANDJE Ten huize van P. de V. in de Hoogstraat alhier werd door de politie met een mini- max een binnenbrand gebluscht. HARINGPRIJZEN Aan de afslag op het Prins Hendrikka naal werden de volgende prijzen genoteerd: volle haring f 8.90f 8.50. IJlc haring f 7.90 f 7.80. Steurharing f 7.85—f 7.60. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Quick Boys I toonde zich weer de meer dere van S C.O. I door laatstgenoemde club met 41 naar huis te 6turen. Quick Boys 5 speelde tegen Noordwijk 4 en won met 7—2. DE DRIEHOEKSCLUB De driehoeksmeisjes kwamen in Casa Cara bijeen. Mej. T. den Dikken opende deze samenkomst. De film welke hierna werd vervoond gaf een duidelijk beeld van het werk der driehoeksmeisjes. Duidelijk was ook de verfilming van het kampleven, waar aan enkele Katwijksche deelneemsters heb ben meegedaan, daartoe in staat gesteld door het kringfonds. PREDIKBEURT Nieuwe Kerk Woensdagavond 7 uur, Ds. R. P. A. Rutgers, onderwerp: Openb. 4. KOUDEKERK AMBTSDRAGERS GEREF. KERK Door den kerkeraad der Geref. Kerk alhier zijn wegens periodieke aftreding van de heeren P. Kok als ouderling en B. den Bra ver als diaken tot candidaat gesteld voor ouderling de heeren P. Boer en J. C. Ketel en 'voor diaken de heeren G. Goedhart en H. Langeveld. De verkiezing zal plaats hebben Zondag a.s. na den avonddienst. LEIDSCHENDAM Anti-rev. Kiesvereeniging Dinsdagavond as. om 8 uur precies ver gadert de Anti-rev. Kiesvereeniging in het gebouw achter de Geref. Kerk. De heer B. Bieleveld hoopt het onder werp te behandelen. „De beteekenis van Dr. A. Kuyper voor het staatkundig leven." Hopelijk zullen velen aan de vriendelijke uitnoodiging gehoor geven. De eerste verga dering der Prop. Club was goed bezocht: thans mag het niet minder zijn. RAADSVACATURE IN VEUR Het laat zich aanzien dat de raadsvacature, welke ontstaat door heit vertrek van den heer Otte naar Uithoorn niet vervuld zal zijn voor 1 Januari, de datum van samenvoeging der gemeenten Stomp wijk en Veur. De heer Otte (c.h.) is naar men weet ge kozen op de gecombineerde anti-rev. en Chr. hist, lijst. Derhalve zal de heer H. de Ruyter (a.r.), zijn opvolger op de lijst, be danken. Dan volgt de heer H. M. Flinterman (c.h.), die echter juist naar Katwijk ver huisd is. Aan de beurt is dan de heer A. G. Slin gerland (ar.), die natuurlijk bedankt. Voorts zal dan de heer G. Kranenburg (c.h.) geko zen worden verklaard, doch die is tot 1935 raadslid geweest en was toen niet te bewegen opnieuw een kansbiedende plaats te aanvaar den. De volgende naam op de lijst is H. van Elk (a.r.), die overleden is en tenslotte staat er nog de heer P. Bannentlo (c.h.) op. Doch eer deze aan bod komt, zal het wel 1938 zijn. RAAD VAN STOMP WIJK Vrijdagavond hield de raad van Stompwijk een korte openbare vergadering, gevolgd door een lange besloten bijeenkomst, waarin met den heer Meyburg, architect te Voorburg en ontwerper van het plan, het uitbreidings plan van Stompwijk besproken werd. In de openbare vergadering werd allereerst het voorstel tot renteverlagingen van geld- leeningen aangenomen en vervolgens het voorstel tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst voor 1038. Het voorstel tot verhuur van de Korte Kniplaan werd z.hs. aangenomen, waarna de orde was het voorstel tot verlenging de gemeenschappelijke regeling betref fende het geneeskundig schooltoezicht. De heer Willemse (r.k.) had tegen ver lenging geen bezwaar, maar wel tegen de termijn van 10 jaar; men kan niet zoo ver vooruit zien en ook het subsidie van de Pro vincie staat niet vast. De heer Vink (ar.) sloot zich hierbij aan i informeerde tevens hoe de andere ge meenten in de kring Katwijk er over dachten. "De Voorzitter antwoordde, dat alle ge meenten waren toegetreden en dat men 10 jaar voorstelde om den schoolarts eenige rechtszekerheid te geven. Met het provinciaal subsidie staat het ook niet hopeloos. Na eenige discussie werd een voorstel om de 10 jaar in v ij f te veranderen met de stemmen van de wethouders tegen aangeno men. Vervolgens werden z.hs. goedgekeurd het voorstel tot toepassing van de steunregeling voor kleine boeren; do wijziging van de ge- meeniebegirooting 1937 en de brandstoffen- toeslag aan ondersteunden; waarna de open bare vergadering gesloten werd. VERKOOPING VAN WONINGEN Ten overstaan van notaris A. C. v. Mou- rik-Broekman uit Den Haag werden Vrij dag in het café „Het Wapen /van Veur" in het openbaar verkocht drie woonhuizen met tuinen aan de Smidslaan nrs. 32—34 te Veur, resp. 96—9396 c.A. De peredb- len waren elk afzonderlijk ingezet op f1250. Thans werden de iperceelen 32 en 36 niet afgemijnd, terwijl perceel 34 werd afge mijnd op f 1300 door den heer Schutte uit Den Haag. LISSE Ds G. TICHELAAR Voor het eerst, na een half jaar ziek te zijn geweest, mocht Ds. G. Tichelaar, pred. hij de Ned. Herv. Gemeente alhier, Zon dagmorgen weer voor zijn gemeente op treden. Een talrijke schare was opgekomen den eigen herder en leeraar weer te kunnen hooren. Onder het zingen van Psalm 103 1 en 2 besteeg Ds. Tichelaar den kansel en met van ontroering trillende stem werd na dezen dank psalm de zegen over de ge meente uitgesproken. Na voorlezing van de Wet des Heeren erd gelezen uit het Oude Testament Ps. 118 1429 en uit het Nieuwe Testament, Romeinen 8 28—38. Als tekst voor deze ure had de prediker gekozen Psalm 118 21: „Ik zal U loven, omdat Gij mij verhoord hebt en mij tot hei! geweest zijt". Na eerst een persoonlijk woord van dank tot de. gemeente te heb ben gericht voor al het goede dat hij ge durende zijn ernstige ziekte ondervonden had, daarbij vooral dankende voor de voor beden der gemeente, werd dit tekstwoord in een van dankbaarheid getuigende pre- kat ie ontvouwd. Met stille aandacht luisterde de schare naar dit heerlijk dankwoord dat getuigde van een persoonlijk karakter, een rijk© varing en de roeping der Gemeente. Het was een blijde ure voor den predi ker zoowel als voor de gemeente. Aan het einde sprak ouderling Schaap woorden van blijdschap en dank. Op zijn verzoek zong gemeente haar leeraar toe de zegen bede Psalm 121 1. L.R.C.-NIEUWS L.R.C. IRijusb. Boys I 51 In deze spannende wedstrijd heeft L.R C. zich de meerdere getoond. Het. begin is een verkenning aan beide dcelon. De Boys zet- een stevig tempo in doch de hechte L.R.C.-verdediging laat niets door en zet de rhoede aan het werk. Glasbergen moet intusschen handelend optreden, hetgeen hem goed afgaat, doch na een kwartier is het Beek die mei' een fraai schot L.R.C. de lei ding bezorgt, even hierna volgt no. 2. Er wordt aan beide zijde hard gezwoegd doch voor de rust komt er geen verandering in de stand. Na de thee geeft L.R.C. opnieuw de toon aan en na tien minuten wordt de score verhoogd door van Briemen met een goed geplaatst schot. De Boys zijn wel teleur gesteld en weten het spel niet te verplaatsen Steeds stranden zij op de L.R.C.-verdediging. Het is weer v. Briemen, die no. 4 aan Glas» bargen het nakijken geeft. Intusschen zijn d^ Boys alles op de aanval gaan zetten. Met een terugspringende bal weten zij de eer te redden. Uit een goede voorzet van v. Brie men besluit Beek echter met het 5e doel punt, even hierna komt het einde. Scheidsrechter Wassenburg was voor zijn taak berekend. WERKLOOSHEID STIJGENDE De werkloosheid in deze gemeente ie stij- RADIO-DISTRIBUTIE MAANDAG 15 NOVEMBER Programma 3: 8 Keulen; 9.20 Deutschl-sondor I 60 Keulen; 10.35 Parijs R; 12.05 DToitwlch; 12.2-0 Brussel VI; pl.m 13.35 Keulen; 14.20 Dlver| 15.05 Parijs R; 15.20 Droitwich; 15.50 Dl- sen; 16.20 London Reg; 17.20 Parijs R; 18.20! idon Reg; 19.20 Brussel VI: 19.50 London R; 20.20 Diversen, 20.50 Parijs R; 22.50 Berlijn; 23.20 Diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Droitwich: pl.m 11.35 London Reg; pl.m 12.45 Droitwich; 13.20 London Reg: 16.20 Droit 18.20 Diversen 18.40 Droitwich 8.00 Keulen; 10.35 Parijs R; 11.20 Keulen: 12.20 Brussel VI; 14.20 Diversen; 15.05 ParUs R; 15.20 Keulen; 16 20 London Reg; 1.50 Keulen; 17 20 Brussel VI; 18.50 Keulen; 29.20 Berlijn If dov.; 20.50 Diversen 18.20 Diversen; 18.40 ■oitwich: 19.50 Londen 'Reg; 20.20 Praag of dlv. "lv.; 22 Droit- Agenda Zaterdag 6 tot en met 20 Nov. Nieuwo Rijn 33, 10.39—1 uur, 26 uur en 7—8 uur, Expeditie schilderijen enz. Wim van Wocr- kom. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 tot en met Vrijdag 19 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406; E. B. do Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oecstgeest. telef. 274. ACCOUNTANT LidN I.v.A Tel 11040 Rotterdam \M Diergaardelaan 21 BELASTINGZAKEN SCHAAKCLUB „DE UIL" Uitslagen der gespeelde wedstrijden: Kijk-Uit I (Halfweg)De Uil I P. VerhoogC. Smits Kamper—W. Worsveling y2y2 A. HerfstH. Gogall afgebr" S. Thuis—P. G. A. Hofkes 0—1 ft. BaseH. Muusze 01 L. ProostJ. Brauckman afgebr. T. ProostJ. P. Roop 10 B. BiesheuvelJ. J. Balen y2y2 A. Spits-Mej. M. Marinus 01 B. VerhoogP. Muusze Sr 01 Kijk-Uit III—De Uil II C. AnspachC. v. d. Ploeg 01 P. MeijerL. v. Braam 01 G. KoelmanE. Wiedijk 01 P. Krom anW. Verleur IT. Lam booG. Marinus 1 M. A. LuytJ. J. Bol V2—V2 F. v. d. HoevenBuwalda 1 H. PruisenP. v. d. Meij 0—1 M. .GriffioenP. v. d. Meij 10 BoomgaardtTh. Keijzer 1—0 DAMMEN De uitslag van de alhier gehouden wed strijd tusschen P.D.L.V. (Lisse) en L.D.V. (Leiden) is als volgt J. Algera (Lisse)J. Kleer (Leiden) 2—4). J. C. HoboJ. Klin kenberg 1—1, G. v. d. Steil—M. Optendrees G—2, D. Vergunst Sr.P. v. d. Stel 11, A. WijnhoutP. Wassenaar 11, Y. de Jong A. ter Haar 0—2, B. KuipersI. Teiling 11, G. BakenendeS. v. Duin 0—2. D. Algera S. v. d Wijngaard 02, H. EigenbroodH. de Water 02. Uitslag 6—14 voor L.D.V. BEVOLKING VERTROKKEN: L. Goldberg n. Zoeleimeer Alej. G. C. de Croise n. Bussum: W. Mey- waard il Rotterdam; W. Tromp n. Noord- wijk. GEVESTIGD: M. Th. Lefeber v. Voorscho len; L. Kuipers v. Haarlemmermeer: A. de Vos v. Den Haag; Mej. E M. D T" ksen v. Amsterdam. GEVONDEN VOORWERPEN Bollenmand, hietenvork, boodschappen- tasch, portemonnaie, gummilaars, bollen- mesje, polshorloge. Inlichtingen bij de politie, NIEUWE WETERING WINTERLEZING Ds. P. D. KUIPER Vrijdagavond werd in de Chr. School tej Nieuwewetering de eerste winterlezing ge houden in dit winterseizoen. Als spreker trad op Ds. P. D. Kuiper, Geref. pred. te Sassenheim, die sprak overj het onderwerp „De gewichtige vraag". „Wat moet ik doen om zalig te worden", ziehier aldus spreker, een vraag, de beken-' de vraag van den stokbewaarder. Maar ook een vraag, herhaald door zeer velen in vroèger eeuwen en door zeer velen van ons. 't Is echter vaak een vragen, een; zoeken naar een verloren paradijs. Meen niet. Een vraag om verlossing uit de ellende! van het heden, nnen wil weg uit dit tranen dal met al zijn jammer. Dat is echter niets meer dan een „neen" zeggen tegen de smartelijke realiteit In de literatuur vindt men soms ook hart. ontroerende gedichten, waarin gesmeekt wordt om verlossing, maar het is niet ecu vragen naar d e zaligheid, die ons toegezegdl is in de H.S. Gods wordt in al dat vragen gemist. Men spreekt wel over God, maarj als over een voorwerp buiten ons. Men doet als de scheikundige, die ijverig bezig is hetj water, te ontleden in zijn elementen, maar vergeet om er van te drinltenen en stervera gaat van dorst. Waneer men alléén maar beziet, be won-I dert, spreekt over. dan blijft er een leegte. 't Wordt anders, wanneer we weten dat] God er is De Godsvoorstelling is zoo vaak oolc ge heel verkeerd. Dat had men in vroegen eeuwen ook. Men stelde zich God voor alS de goede, de barmhartige, die het niet zod kwaad meende. Daartegen is verzet a/angeteekend. Niet het minste van Calvinistische zijde. Men is gaan bedenken dat God ook is een ver terend vuur een God vol van wonderlijke] majesteit en heerlijkheid. Jesaja zag eens God in Zijn majesteit, en; Mozes, en Petrus, en Paulus en David en; Johannes op Patmos. En zij roepen het uit: „Wee mij, want ik verga"; of: „Ga uit vari mij, want ik ben een zondig mensch". Zóó God zien doet ons roepen: Wat moei ik doen om zalig te worden. Wat moet ik doen. Is die vraag goed. Kunnen wij iets doen voor onze zaligheid?! Neen, alles is genade, maar toch werpen! we die vraag niet weg. Verwondert het ons, wanneer een kind schreit en roept om brood, wanneer hel toch het brood niet kan bemachtigen. Is die leer hard? Velen hebben het ge zegd en zeggen het nog. Maar voor hem die werkelijk gelooft in den God der Schriften, valt dat verwijt direct weg. Dat vragen, dat schreien om is een echo op het roepen Gods. Daarom is het roepen van de wereld niet echt! Daar zit God niet achter. Icarus wilde eens met zijn eigen, met was samengevoegde vleugels opstijgen ten einde te kunnen ontvluchten. Maar toen hij] dicht bij de zon kwam smolt de was weg en Icarus viel dood neer in de zee. Ziehier in Icarus het beeld van de wereld die in eigen kracht de zaligheid wil ver. werven van de wereld, die niet vraagt naar en ooT niet buigt voor het Woord Gods. Van de wereld, die het te simpel vindt, dat op de vraag: wat moet ik doen om zalig te worden, alleen als antwoord gegeven wordt: Geloof in Jezus Christus". Niets meer maar ook niets minder. En ze vinden het nog meer te verwerpen, dat dan ook nog gezegd moet worden dat ook dat geloof is een gave Gods. z De wereld wil zich niet laten leiden. De wereld wil zelf leiden. Toch zal men bedrogen uitkomen en met verlamde vleugels neerstorten. Op het kermen om verlossing alleen één! antwoord: Christus. De moderne wetenschap van onze dagen maakt het den mensch al niet gemakkelij j ker. De psycholoog van dezen tijd tracht m I alles te experimenteeren en dan alles te verklaren. Zoo heeft men verklaringen voor schaam- gevoel van berouw, voor droefheid naar en droefheid om iets. Dit alles wordt psychologisch mooi en zuiver uitgelegd en geregistreerd. Zeker, veel zit ook in die wetenschap, dat te waardeeren is, waarvoor wij dankbaar zijn Maar het wordt gevaarlijk, indien het de simpelheid, de eenvoudigheid, de klaarheid van het Schriftwoord wegneemt: Geloof in den Heere Jezus Christus. Meer nietl Dat geldt voor allen Eén geloof één Heere, één zaligheid. Heer, waar dan heen? Tot U alleen Gij zult ons niet verstoot en Na het zingen van het eerste en derde vers yan deze ,jBede bij het Kruis" en dank»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6