MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 TWEEDE BEAD FAG 5 Letteren en Kunst Vondeltentoonstelling te Amsterdam Openingsrede door Prof. Dr H. Brugmans Vondel en het Calvinisme Een blik op de expositie (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Ter inleiding van de Vondelher denking is Zaterdagmiddag te Am sterdam de Vondelherdenking ge opend, in museum Fodor. Tijdens de openingsplechtigheid heeft Prof. D r. H. Brugmans een rede uitgespro ken waarin hij wees op het eigenlijke doel van de expositie: den bezoeker te doen beleven Vondels tijd, een indruk te geven van Vondels milieu en ten slotte te doen inleven in Vondels sfeer. Na eerst aangestipt te hebben hoe uitge breid de poëzie van Vondel op Amsterdam is haalde spr. het befaamde poeem op Amster dam aan: Aen d'Amstel en aen 't Y. Hij deed dit om te doen uitkomen, dat Vondel met vreugdevolle voldoening Amsterdam „door aenwas veler sielen" heeft zien uit groeien van de half middeleeuwsohe stad van Cornells Anthonisz tot de wereldstad van de dagen van Jan de Witt. Ook was hij stellig koopman genoeg om den grondslag van dezen schitterenden bloei te onderken nen in den groothandel, den wereldhandel. Vondel heeft dien handel in alle toonaarden bezongen, niet alleen in zijn algemeen ka rakter voor de stad, maar ook in zijn gebou wen. de wisselbank, de beurs, de korenbeurs, de haven, de wallen, enz. Amsterdam was voor hem het middelpunt der wereld, zooals hij het uitdrukt: „So schijnt de werelt gans om Amsterdam gebout". Vondel en het Calvinisme Maar er is nog iets anders en dat is hier het belangrijkste. Vondel is, aldus spr., nooit Calvinist geweest, dat is natuurlijk van groote beteekenis geweest voor zijn plaats in onze geestelijke cultuur der zeventiende eeuw. Hij behoorde tot de doopsgezinden en ging ook wel bij de remonstranten ter kerk. Mogelijk nog wat verder van het Calvinisme kwam hij te staan na zijn overgang tot de Roomsch-Katholieke kerk. Dat wil dus zeg gen, dat Vondel wel niet tegenover, maar toch wel degelijk stond naast de geestelijke groepeering van een zeer groot deel van het Nederlandsche volk. Ongetwijfeld heeft het Calvinisme in breede kringen van ons volk het godsdien stige leven en het zedelijk besef zeer sterk verhoogd. Anderzijds heeft het, volgens spr., tengevolge gehad, dat in breede lagen kunst gevoel en smaak voor de artistieke zijde dee lpvens ziin verdnxurd Hier openbaart zich nu, zei spr., de eigen aardige dubbelheid, die wel als een gebro- genheid van ons volksbestel moet worden beschouwd. Ons voorgeslacht was oprecht christelijk in geloof en moraal, maar het ontleende de kunst bij voorkeur langs veler lei wegen aan de klassieke oudheid. De scherpe tegenstelling tusschen Jood en Gxiek, die elkander nauwelijks hebben kun nen verstaan, openbaarde zich ook in den em der vaderlandsche samenleving en eigenlijk ook in het hart van iederen Neder lander, die waarlijk geestelijk leeft. Zoo gezien is er dus wel degelijk een conflict en zelfö een, dat alleen in de hoogste gees telijke spanning tot oplossing is te brengen. Vondel is aan die oplossing zeer dicht' ge naderd; hij heeft zijn christelijke gevoelens doordrongen van klassieke kunst en tegelijk de klassieke vormen geadeld door ze te doordringen en te vervullen van chrietelij- ken geest Vondol en het tooneel 1 een beschouwing over P. C. Hooft be toogde spr. dat belangstelling voor letter kunde en kunst in Vondels tijd gevonden werd bij regenten en andere aanzienlijke en ook wel minder voorname burgers. Uiter aard vormden zij slechts een klein deel der maatschappij, maar zij ontleenden him be teekenis hieraan, dat zij de dirigeerende figuren waren, zoowel in den staat als in de maatschappij. Zij waren libertijnsch geeind en hadden de levensbeschouwing der renais sance aanvaard. Het contact van Vondel met deze mede burgers werd steeds en opnieuw weer gelegd den schouwburg Met de Gyebreght zette Vondel die na den Palamedes (1625) geen tooneelstuk meer had gegeven voor goed zijn glorieuze, niet weer afgebroken loopbaan als tooneel- dichter in. Vondel en Amsterdam, besloot spr., behoo- ren zonder twijfel bij elkander, zooals ze altijd hebben samengeleefd. Spr. eindigt met een woord van een anderen dichter, dat op deze stoffe volkomen toepasselijk is, van Schaepman: „De ware dichter is voor zijn volk de adel van zijn adel, de schutsengel van zijn vrij heid, de banierdrager van zijn recht, de levende tolk van geheel zijn historie, de he raut van zijn roem, bij het verste nage slacht". Blik op de tentoonstelling Al beperkt de tentoonstelling zich in hoofdzaak tot de relatie tusschen Vondel Amsterdam, toch ziet men hier wetenswaar digheden van groote tijdgenooten buiten de hoofdstad. In de eerste plaats van Johan van Oldenbarneveldt, den Raadspensionaris. Rondom het authentieke „stokske", waar mee de groote staatsman uit den tijd van het Bestand zijn laatsten tragiscben gang vol bracht. ziet men allerlei curiosa. Het „stots- ke" zelf, alsmede het bijbehoorende gedicht, zijn na veel merkwaardige omzwervingen bij het Vondelmuseum terecht gekomen. langrijk zijn hier de hekeldichten van man-in-de-oppositie, die Vondel was: het Geuzenvesper; zijn literaire misprijzing van de rechtbank, die den Landsadvokaat ver oordeelde, en vooral ..Palamedes" (De ver moorde onnoozelheid). Naast van Oldenbarneveldt koesterde Von del groote vereering voor Hugo de Groot. De eerste Gijsbreght-editie, op de expositie aan wezig, werd aan hem opgedragen. Toen de groote Delftenaar dien hij, hoewel tever geefs, in 1632 protegeerde voor een hoog- VLOERBEDEKKING INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT STEMMERIK s. C° LAAN VAN MEERDER VOORT 66 DEN HAAG EIGER ZAAK SOERABAIA GEMBtONGAN. ""ÏS HASCO- i3r' RELIEF I even,duur I MODERNE WANDBEKLEEDING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A.SCHREUDER Co., Schoonhoven leeraarsaimht aan het Athenaeum Illustre 1de huidige universiteit) kort voor zijn dood in 1645 Amsterdam voor een paar da gen bezocht, wijdde Vondel hem een gevoe lig gedicht Men kan het hier lezen. Ook aan .de bekende personen van den Muiderkring herinnert de tentoonstelling. De strijd tusschen Vondel en de Geref. predikanten, als Trigland e.a., verkreeg his torisch vooral bek&ndheid door het hekel dicht ..Rommelpot van 't Hanekot". Een der eerste afdrukken is te zien. Verder mogen vooral genoemd naöst de vele gedichten op of over Amsterdam, de onvergankelijke werken van Vondel, waar van de eerste drukken zijn geëxposeerd. Bij een aantal documenten zagen wij den eenigen bewaard gebleven zakelijken brief, gericht tot de Admiraliteit van de O.I. Com- patrnie. Dan de onlangs opnieuw ontdekte borgstelling, voor Vondels aanstelling bij de Rank van Leening noodzakelijk. Diens laat ste handteekening op een albumblad. Er is tenslotte een bijzonder interessante, deelo zeldzame collectie van handschriften en portretten van Vondel, ook portretten van vele groote mannen zijner dagen. Als het mooiste geschilderde Vondelportret wordt beschouwd dat van Jan Lievens, het laatste was van Philips de Koninck. Het is de beel tenis van den afgeleefden poëet, op 8 Febr. 1679 in de Nieuwe Kerk begraven. Wij stippen slechts aan. Met name voor Vondelkenners ie de tentoonstelling interes sant en voor den minder diep ingewijde is 7.ii leerzaam. Wie worden Burgemeester De gedragslijn van het nieuwe Kabinet In de Memorie van Antwoord aan Tweede Kamer inzake de begrooting van Binnenlandsche Zaken maakt de Minister enkele opmerkingen naar aanleiding van in het Voorloopig Verslag gestelde vragen over de benoeming van Burgemeesvers en loco- Burgemeesters. De minister meent, dat eenige leden zich noodeloos bezorgd maken over het stand- DE COÖRDINATIE VAN HET VERKEER Vragen van Tweede Kamer over Verkeersfondsbegrooting Afschaffing van de rijwielbelasting In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds voor 1938 vragen vele leden den Minister de voornaamste be ginselen van de aangekondigde regeling tot coördinatie van het goederenverkeer te land en te water te willen uiteen zetten en omtrent het vermoedelijke tijdstip van invoering eenige mededee- ltng te doen. Eenige leden, drongen opnieuw aan op afschaffing van de rijwielbelasting. In ieder geval meenden zij, dat in een gezin niet van meer dan een rijwiel belasting be hoort te worden geheven. Het had sommige lenen getroffen, dat, hoe wel het Reglement Autopereonenvervoer in eenige maanden tijds drie maal is gewijzigd, de exploitatie van autobusdiensten zonder punt der regeering ten aanzien van burge meestershen oemingen. Hij legt als algemeene en voornaamste maatstaf aan: de geschiktheid wordt be paald door vakkennis, staatkundig inzicht, optreden, voorkomen, karakter, maatschap pelijke belangstelling, gedraging in het open baar en in familieleven, daarnaast, dat uiter aard aandacht dient te worden geschonken aan de godsdienstige en politieke opvatting, opdat een voldoende waarborg aanwezig zij, dat er een juist begrip van de geestes gesteldheid. weLke in de gemeente over- heerscht, tusschen burgemeester en bevol king zal bestaan. Dit brengt mede, dat de minister zich bij zijn voordrachten geenszins gebonden acht aan consequenties van benoemingen in andere gemeenten, hetzij van vroeger, hetzij van heden, en met name erkent hij niet eenig recht, dat zou kunnen worden geldend gemaakt door een bepaalde groep, op benoeming van een geestverwant op grond van de uitkomst van stemcijfer- berekeningen. Het zou dan ook geheel tegen de gedrags lijn van den minister ingaan, indien hij ge hoor gaf aan den aandrang van de 'leden, die aan de pariteitsgedachte ten opzichte van een bepaalde streek een vooraanstaande beteekenis zouden willen geven. Het ver heugt hem dat reeds in het oorioopig ver slag zelf deze gedachte, die z.i op een ver keerd pa«1 zou voeren, bestrijding vindt, om dat deze aansporing niet in overeenstem ming is te achten met de normen, -velke behooren te worden aangelegd. Met het bovenstaande is tevens beant woord de vraag, hoe dit kabinet staat ven aanzien van de benoeming van leden der S.D.A.P. tot burgemeester. vergunning nog niet onmogelijk schijnt te zijn. Vele leden hebben opgemerkt, dat de spoorwegen op verkeersgebied nog een be langrijke taak te vervullen hebben. Het mas- savervoer, zoowel van personen als van goederen, kan nog altijd het gemakkelijkst en voordeeligst geschieden per spoor. Verscheiden leden vroegen, of de mi nister de indiening zal bevorderen 'van een voorstel tot opheffing van de korting op de pensioenen. De toestand van het pensioenfonds der Nederlandsche Spoorwegen boezemde ver scheiden leden groote bezorgdheid in Opnieuw werd aangedrongen op bewaking *r overwegen of op het aanleggen van via- Gevraagd werd, welke pogingen de minis ter en zijn ambtsvoorganger in het afgeloo- pen jaar in het werk hebben gesteld, ten einde een betere organisatie van de tram wegen te bereiken en welke voornemens de minister in dit opzicht koestert Verscheiden leden betreurden, dat nog geen gelden zijn aangevraagd voor de door trekking van de Rijn-Twentekanalen tot de haven van Almelo. Omtrent het ontworpen wegenplan, waar in de kosten op f 245 millioen worden ge raamd. zou men gaarne worden ingelicht In het bijzonder zou men willen verne men, in welke volgorde wegen zullen worden aangelegd en verbeterd, welke streken van het land het eerst in aan merking zullen komen en uit welke posten het bedrag van f 245 millioen is Met voldoening hadden vele leden verno men, dat aan den aanleg van den weg 's- Gravenhag eU t r e c h t met voortva rendheid wordt gewerkt. Sommige leden vroegen evenwel, of dit tempo niet nog iet wat verhaast kan worden. Men meende, dat aan den aanleg van den weg Rotterdam—Hoek v. Holland groote behoefte bestaat. Gevraagd werd, welke bruggen over de groote rivieren, met inbegrip van toeleidende wegen, achtereen volgens in de eerstvolgende jaren gereed zullen komen. Sommige leden achten het niet juist, dat de kosten van den bouw van de tunnel te Rotterdam grootendeels door ie gemeente Rotterdam moeten worden gedragen. Het had eenige leden teleurgesteld, dat de Minister voornemens schijnt te zijn, om te Velzen enkel een tunnel te maken voor het rijverkeer, doch de spoorbrug wil be houden. Eenige leden wenschten, dat de minister zal bevorderen, dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt met den bouw van een brug tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Keuring van veewagens Vee vervoer alléén tn goedgekeurde wagens De ingenieur van den rijkswaterstaat, be last met de leiding van het bureau voor de inschrijving van zware motorrijtuigen en aanhangwagens te "s Gravenhage, deelt het volgende mede: Hoewel de gelegenheid tot het doen keu ren van motorrijtuigen, bestemd voor het vervoer van vee, ingevolge de bepalingen van het motor- en rijwielreglement, sedert Een automatisch veiligheidssysteem voor onbewaakte overwegen vindt den laatsten tijd in de Vereen. Staten toepassing. Wanneer een trein nadert komt automatisch een drempel uit den grond te voorschijn, waarop roodverlicht het woord „stop". In de Jachthaven <van de Kon. Roei- en Zeilvereen iging „De Maas" te Rotterdam worden de diverse motorbooten en jachten zorgvuldig toegedekt, teneinde den eenige maanden durenden winterslaap in te gaan. In Farringdon Street te Londen had een gasontploffing plaats, waarbij vijf personen verwondingen opliepen. Brand weerlieden bezig met het opruimen van de ruine na de ontploffing. Soldaten aan het Guadalajarcu-front in Spanje bij het graf van een hunner kameraden wiens stoffelijk overschot zij even tevoren aan den schoot der aarde hebben toevertrouwd Manilla werd onlangs door een hevigen orkaan met springvloed geteisterd. Een reddingsbrigade door de overstroomde straten op weg naar het zivaarst door den orkaan getroffen stadsdeel. Ziet, hoe de kleine Jan Van 't kuchen wordt genezen, Dit heerlijk medicijn, Zal vast zijn redding wezen Prijs per flacon 0.50 Maart 1937 geopend is, en niet-tegenstaando tevens door bemid&eling van de betreffende commissie van de Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van dieren, sedert 1 September 1937 vaste keuringsdagen in de voornaamste marktplaatsen des lands wer den ingesteld, waar voertuigen ter keuring kunnen worden aangebooen, is momenteel het aantal voertuigen, dat ter keuring werd aangeboden nog zeer gering. Aan houders van veewagens en aan houders van vee, die hun dieren door tusschenkomst van derden naar en van veemarkten plegen te doen vervoeren, wordt hierbij derhalve een ernstige waarschuwing gegeven. Na 1 Januari 1938 zullen houaere (c.q. bestuurders) van veewagens, waarmee vee vervoerd wordt, in het bezit moeten zijn van een goedkeuringsbewijs. Veehouders, die hun vee doen vervoe ren door middel van niet-goedgekeurde voertuigen loopen gevaar, dat het vee niet tijdig te bestemder plaatse zal worden afgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5