8UZWOLSCHE KEU 1895 De Arbeiders Vakbeweging in Japan MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. 2 "loofdkanfoori Den Hoacj .aan von M ctrJirveeri 7? Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd BUITENLAND De besprekingen te Brussel De verklaring der mogendheden In groote lijnen zal de verklaring, waarbij de Brusselsche conferentie kennis neemt van Japans antwoord, steunen op de rede voeringen van Norman Davis, Eden en D e 1 b o s. Nadat de verklaring besproken zal zijn en in het ontwerp wellicht eenige wijzigingen gebracht zullen zijn, zal zij uiting geven aan het standpunt der confe rentie. Zij zal het betreuren, dat Japan blijft wei geren aan gedachtenwis9eling mede te wer ken, en den nadruk leggen op de verschil len tusschen de Japansche opvatting en die der andere mogendheden. Zij zal verder melding maken van de dooi den internationalen handel geleden verlie zen en van de verontwaardiging en den afschuw in de wereld gewekt. In tegenstelling tot de Japansohe opvat ting, dat het conflict slechts de beide strij dende landen aangaat, zal de verklaring zeggen, dat het conflict een sohending van het verdrag van Washington van 1922 en van het Driand-Kellogg-verdrag beteekent. Ten slotte zal de conferentie haar dien sten blijven aanbieden en een toespeling maken op de gemeenschappelijke houding, die mogelijk in overweging genomen zou kunnen worden. Lord Halifax' bezoek aan Berlijn De koloniale kwestie aan de orde? Het voorgenomen bezoek van lord Hali fax aan Berlijn zou naar Engelsche diplo matieke kringen verklaren, ten doel heb ben, blijk er van te geven, dat Engeland in principe geneigd is, de Duitsche koloniale eischen op tegemoetkomende wijze in over weging te nemen. Dat wil zeggen, Engeland staat er in beginsel niet afwijzend tegen over, „mits de andere mogendheden bereid zijn, er hun deel in bij te dragen". Dit dau is, volgens hen, die met de regeering in nauw contact staan, het voornaamste deel van Halifax' zending. Zijn eigenlijke op dracht is, H i 11 e r te vragen naar voorwaar den, waaronder een oplossing van de Euro- peesohe moeilijkheden mogelijk is- Van deskundige zijde werd daaraan toege voegd, dat dè Britsohe afgezant niet in staat is, beloften te doen, daar de zaak allen aan gaat, die een aandeel hebben gehad in de -•verdeeding der Duitsche koloniën. Het komt er op neer, dat Engeland, eerst in overleg zal moeten treden met zijn dominions, met Frankrijk, Japan en België, voordat het l®ts kan beloven. Wat die geruchten betreft, dat Hitier be reid zou zijn, zijn koloniale eischen tien jaar op te schorten, indien Engeland bereid is Duitschland op andere punten tegemoet te komen en meer vrijheid van handelen te geven in midden-Europa, deze zijn nog al in strijd met de jongste gebeurtenissen, die meer den indruk wekken, dat het derde rijk niet bereid is, over het koloniale vraagstuk te marchandeeren. Wel gelooft men, nat Duitschland zijn eischen wat hoog stelt, om later genoegen te nemen met een compro mis, mits daarin het principe van Duitsch- lands recht op teruggave van zijn verloren eigendom erkend wordt, Brazilië's buitenlandsche politiek ongewijzigd „Onze grondwet is niet fascistisch en niet ïntegralistisch, zij is Braziliaanaoh", aldus president Vargas in de toelichting op de jongste gebeurtenissen, die hij aan die verte genwoordigers der buitenlandsche pers heeft gegeven. In onze grondwet, vervolgde de president, hebben wij rekening gehouden met de ge voelens, opvattingen en wenschen van het volk. Brazilië zal het federale republikein- sche regime handhaven, aan het hoofd waar van een president blijft staan. De buitenlandsche politiek wordt niet ge wijzigd en Brazilië zal de met andere lan den gesloten verdragen eerbiedigen. Voor het anti-Komintern-verdirag heeft Brazilië geen belangstelling, daar het een pan-Ame- rikaansche politiek voert en speciaal reke ning wil houden met de Vereenigde Staten. Brazilië zal niet vragen om erkenning van de nieuwe situatie door het buitenland, om dat het van oordeel is, dat daarvoor geen enkele aanleiding bestaat. De volksstem ming zal spoedig worden gehouden. De regeering is van plan de belangrijkste problemen vastberaden op te lossen. Hoewel de nieuwe grondwet weer de doodstraf in voert, zal deze slechts bij hooge uitzondering toegepast worden. De „koning der koningen" in armoede Krijgt hij een Britsch Jaargeld? De redacteur van de „Sunday Referee" 'die een bezoek aan Hailé Selassi' heeft gebracht, vertelt, dat de „koning der koningen" in armoede leeft en zelfs g&ön vuur kan laten branden in de kamers van zijn bescheiden huis te Bath, behalve i-n die van zijn kinderen. De negus wil nu zijn laatste auto en het huis, dat hij bewoont, verkoopen. Er leven ruim twintig familiele den onder zijn dak; de garage is verbouwd om eenige van hen te kunnen herbergen. „Wij hebben geen enkel inkomen zeide de negus tot zijn bezoeker. Wij leven van het kleine kapitaal, dat wij bezitten. Toen ik Abessinië verliet, hoopte ik er m-ït de hulp van den volkenbond weldra te kun nen terugkeeren. Ik heb dan ook alleen 'at- gene medegenomen, dat in mijn onmiadel- lijke behoeften kon voorzien". De redacteur deelt nog mede, dat particu lieren bij het Britsohe ministerie van bui tenlandsche zaken pogingen in het werk 6tellen, een jaargeld voor den negus te ver krijgen. AMERIKA'S ACHT MILLIOEN WERKLOOZEN Niemand behoeft honger te lijden' meent Roosevelt Een grootsche enquête gaat beginnen In een radio-toespraak tot de Amerikaansche natie heeft president Roosevelt de medewerking ingeroe pen van het Amerikaansche volk voor het welslagen van de campagne tegen dp werkloosheid. In verband hiermede zullen n.l. Dinsdag zestig millioen vra genlijsten worden verzonden met het doel oen duidelijk overzicht te kunnen verkrijgen van de werkloosheid. Tevens heeft de president een orgaan aangekondigd- dat tot taak zal hebben, de plechtige verzekering, dat niemand honger behoeft te lijden, in werkelijk heid om te zetten. Verder gaf hij te kennen, dat de regee ring er naar zal streven, de particuliere industrie en landbouw le stimuleeren, ten einde de werkloosheid te absorbeeren. Ten slotte heeft de president een veelomvattend program aangekondigd ter uitvoering van bovenstaande maatregelen. Een werkloosheid, zoo zeide hij, die een aanzienlijk gedeelte van ons volk tot ledig heid doemt in een land van zulke rijkdom men en natuurlijke mogelijkheden als het onze, is een para iox, welke een uittarting is van ons politiek genie. Het is echter een probleem van alle be schaafde mogendheden en piet een vraag stuk, waarmede wij alleen te kampen heb ben. Men zegt wel, dat dit probleem moge lijk opgelost kan worden door te beginnen met de uitvoering van» een enorm bewape ningsprogramma. Wij Amerikanen wen schen het echter niet langs dezen weg op te lossen De werkloosheid vertraagde het even wicht van onze begrooting. De toestand ereischt een permanente remedie, daarin bestaande, dat men moet trachten, alle arbeiders van goeden wille werk te geven in de industrie en den landbouw. Volgens de jongste raming van het Ame rikaansche vakverbond bedroeg het aantal werkloozen in September S millioen. Bruno Mussolini terug in Italië Volgens „United Press" is een deel van het Italiaansche luchteskader, waarbij Bruno Mussolini op Majorca diende, naar Italië teruggekeerd, De zoon van den duce heeft zich per auto onmiddellijk naar de ouder lij he woning begeven. Naar in Italiaansche vliegerkringen ver teld wordt, is de zoon van den Duce Dinsdag k' 1. tijdens een aanval van vliegtuigen uit arcelona op Majorca nauwelijks aan den dood ontsnapt. Een bom, die op het vlieg veld geworpen werd. ontplofte n.l. in de on- middelijke nabijheid van den hangar, 'oor den ingang waarvan Bruno met enkele an dere vliegers stond te praten. Door den ge weldigen luchtdruk werden de vliegers jp den grond geworpen, doch Bruno bleef on gedeerd. De Roemeensche regeeringscrisis De leider der Roemeensche nationale boerenpartij, Mihalache, die van koning Carol opdracht gekregen had een regee ring te vormen, waarin ook het nationale front van Vajda Voivod moest worden opgenomen, heeft van de kabinetsformatie afgezien. Daarop is de demissionnaire premier, Tatarescu, belast met de vorming van een kabinet Zilveren huwelijksfeest van Baden-Powell De geschenken der padvinders In tegenwoordigheid van driehonderd gasten, met de Princess Royal als tafel presidente, is in Mayfair Hotel te Londen de zilveren bruiloft van Lord en Lady Baden-Poweil gevierd. Prinses Mary- die presidente is van de Britsche padvindsters, overhandigde de ge schenken, bestaande uit een zilveren vijf- deelig theeservies, twee zilveren voorge rechtschalen en een groentenschaal, twee zilveren sauskommen, een notenhouten klok met slagwerk en een gouden horloge. Deze geschenken zijn gekocht uit het bedrag dat verzameld is, doordat over de geheele we reld padvinders kleine bedragen van niet meer dan vijf oent bijeenbrachten. Tenslotte nog kan Prinses Mary een chèque van 2.600 overhandigen als restant van het bijeengegaarde bedrag. Lady Paden-Powell verzekerde, dat dit bedrag binnenkort op een of andere wijze besteed zal worden, zoo dat het ten goede komt aan de padvinders beweging. De Chief Scout merkte tijdens zijn tafel- speech op, dat zijn vrouw en hij slechts één meeningsverschil hadden in de afge- loopen jaren: „Zij houdt van spaniels en ik van terriers, met het gevolg, dat we beide hebben". Namens de Australische padvinders en de padvinders van Zuid-Rhodesië werd van ieder nog een zilveren schenkblad aan hel zilveren bruidspaar overhandigd. Heel Manchester is in spanning Er wordt een gevaarlijk vergif vermist De verdwijning van een betrekkelijk ge ringe hoeveelheid tabletten natriumcyanide uit e>en auto heeft het geheele politiecorps van Manchester in actie gebfacht. Honderd, vijftig politiemannen liepen in de buurt, waar de natriumcyanide verdween, huis na huis af om de bewoners te waarschuwen. Ook de hulp van de radio werd ingeroepen en zelfs werden de bioscoopbezoekers van het filmdoek af in kennis gesteld van de vermissing. De jacht op de verdwenen natrium- cyanidetabletten is spannender dan menige jacht op beruchte misdadigers. Men kan zich dat voorstellen, wanneer men weet, dat een enkele dezer tabletten, in water op gelost, voldoende is om binnen negen se conden in een huis elk levend organisme te dooden. Het groote gevaar is vooral voor kinde ren, dat de tabletten veel gelijkenis vertoo- nen met pepermunten. Na urenlang zoeken was een gedeelte van het verdwenen vergif teruggevonden. De tabletten lagen verspreid in de straten van de •wijk- waar de auto gestaan had. |""\AT Miss Topping, de secretaresse van den Christen-socialen-werker K a g a w a, tijdens haar verbijf in Hol land, in het bijzonder contact gezocht heeft met de Christelijke Vakbeweging, stemt niet alleen tot vreugde, doch geeft ook goede verwachtingen voor de toe komst. Het dagelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond was zoo gelukkig Miss Topping bereid te vinden, om den leiders op Chr. Soc. terrein een en ander mede te deelen over den arbeid van Kagawa in het algemeen en over de Vakbeweging ia Japan in het bijzonder. Deze mededeelingen werden gedaan Zaterdag J.l. in een buitengewone verga dering in het gebouw van C. S. B. te Utrecht onder leiding van den voorzitter van het C. N. V. den heer A. Stapel kamp. In zijn begroetingwoord zeide de heer Sta pelkamp dat het C. N. V. met belangstel ling heeft kennis genomen van den groei der Christelijke Vakbeweging in Japan en het feit dat Miss Topping in ons land vertoefde om zich op de hoogte te stellen met de Chr. Coöperatie. De samenspreking was verrassend. Wat Miss Topping in land heeft gevonden had zij nog nooit eerder aangetroffen. Haar trok bijzonder de Chr. soc. arbeid vanuit het Chr. beginsel. De voorzitter heette welkom de verte genwoordigers van de Chr. Werkgeversorga nisaties, den Chr. Middenstand, den Chr. Boeren- en Tindersbond, het Tweede Kamer lid, den heer C. Smeenk, den leider der Soc. cursussen te Lunteren en enkele genoodigden. De arbeid van Kagawa is zeer uitgebreid, zoo zeide spr., maar Miss. Topping wilde in deze vergadering enkele mededeelingen doen over de Vakbeweging. Miss Topping aan het woord De secretaresse van den grooten socialen werker Kagawa had dadelijk de volle sym pathie van deze vergadering toen zij aanving met te zeggen dat het doel van Kagawa de arbeidersbeweging is. Zooals zij deze bewe ging in ons land heeft gevonden heeft haar ontroerd. Ik zou willen, zeide Miss Topping, dat Kagawa hier was, niet alleen om te zien hoe het hier is maar hij zou dan ook goed kunnen vertellen van het begin der beweging in Japan. Dat het met den arbeider in Japan nog niet zoo lang geleden droevig gesteld was, bleek uit Miss Toppings interessante mededeelingen betreffende de verstandhouding tusschen ar beider en werkgever. Dat de Japansche ar beider op den grond viel met het gezicht ter aarde gekeerd, wanneer „zijn baas" hem naderde, was niets bijzonders. Dat hoorde zoo. Maar dat Kagawa groote veranderingen heeft aangebracht was wel iets bijzonders waarvoor de Japansche arbeiders niet blind bleken te zijn. De Vakbeweging in Japan is de vrucht van de Christelijke poging om ver beteringen aan te brengen. De aanwezigen werden in gedachten terug gevoerd tot het begin van de 20e eeuw toen de Amerikaansche Zending naar Japan kwam daarmede ook een aanvang gemaakt werd met de verbetering van den arbeiderstoe stand. Kagawa krijgt een brief van het C. N. V. Zijn secretaresse vertelt in een buitengewone vergadering te Utrecht De arbeiders waren te weinig opgevoed om zelf leiding te kunnen geven en het is dan voor ons misschien vreemd om te hooren, maar kort na deze Zendingsinvasie ontstaan twee bewegingen, de Revolutionare en de Evolutionaire strooming. De vraagstukken werden besproken, de Revolutionaire bewe ging werd verboden, in 1912 sterft de Keizer en werd de vrijmoedigheid gevonden, om opnieuw te confereeren. Wij kregen toen een en ander te hooren over het ontstaan van de Soc. Organisatie voor Onderlinge Steun en de strijd tegen de arbeiders tijdens de rijstoproeren. Kagawa begon. Hij stichtte een ar beidersschool in 1917 en een arbeiders pers. In Tokio begon de Amerikaansche Vakorganisatie, er ontstonden stakin gen, maar het gevolg was een sterke toename van het aantal georganiseerde arbeiders. De communistische idee had inmiddels ook ingang gevonden en honderd leiders van de beweging van Kagawa werden in de gevangenis gezet. Ook Kagawa zelf heeft eenigen tijd in de gevangenis doorgebracht. Groot denker en persisteerende bij zijn doel, heeft Kagawa In deze tijd geadviseerd kalm te blijven waaraan de arbeiders dan ook gehoor hebben gegeven. In 1922 laat Kagawa opnieuw van zich hooren en organiseert hij de pachtboeren, hij werd toen gesteund en krachtig geholpen o.a. door Soegijawa. Beiden noemde Spr. „geor dende Calvinistische predikanten" die de leiding goed in handen hadden en later maken wij ook kennis met Suzuki. In 1925 verkrijgen de boeren stemrecht, dan gaat Kagawa naar Engeland en n? zijn terugkeer maakt hij van de boerenpartij een politieke vakorganisatie. Kagawa verdedigt echter zijn standpunt dat stakingen in het begin mis schien wel noodig zijn maar dat hij het voor naamste middel organisatie in overleg acht. Hierin ligt het criterium van zijn socialen arbeid in tweede instantie. In eerste instantie, zoo liet zijn secretaresse duidelijk uitkomen, beoogt Kagawa met zijn socialen arbeid niets anders, dan uitbreiding van Gods Koninkrijk en de Christenarbeider ten voorbeeld stellen. Het Japansche Vakverbond zooals het nu is (het verbond van Kagawa zullen wü het maar ter verduidelijking noemen) is het groot ste. Door de Japansche Regeering is er des tijds ook een opgericht en de allerkleinste bond is nu die van de communisten. Deze vereenigden zich in de eene politieke partij welke ook vertegenwoordigers heeft in het Parlement (thans 37). Kagawa acht het be langrijkste het verband tusschen de arbei dersvakbeweging en het Koninkrijk Gods. De secretaresse merkte in dit verband op, dat de meeste dominees in ons land zoo ver nog niet eens zijn, t.o.v de vakbeweging. De predikan ten wil Kagawa in die richting opvoeden. Christus was ook timmerman en Paulus ook werkman. De geheele Bijbel noemde spr. een getuigenis voor handenarbeid. De Christelijke broederschap moet de over hand behalen. De toehoorders werden hierna nog ingeleid in de moeilijkheden welke Kagawa nog wachten. Immers, hij werkt in een land waar geen Christendom is om de beweging Christelijk te doen zijn. Wel bren gen de drie genoemde democratische bewe gingen Christenen voort en de leiders, ook zij die in het parlement zitting hebben, zijn alleen Christenen. Christendom is in Japan dus eigenlijk de revolutionaire beweging.' Er moet nog veel gebeuren en Kagawa is er nog niet. Daarom vond spr. het een voorrecht kennis te hebben gemaakt met het C. N. V. waarvan Kagawa, als hij over twee jaar naa Holland denkt te komen, veel kan leeren. En nu hoop ik 2 December weer in Tokio te zijn, aldus eindigde Miss Topping. Ik zal dan aan Kagawa mededeelen hoe Ik getroffen ben door de wijze waarop de arbeiders hier ge organiseerd zijn door het Christelijk Vakver bond. Vrees voor de humanistisch-sociale gedachte Een vruchtbare bespreking volgde op de causerie van Miss Topping. Velen waren nog lang niet bevredigd. Er werd gevraagd hoe het stond met de verhou ding tot de werkgevers, met de ambte naren en of het niet mogelijk was een zelfstandige Christelijke Organisatie in Japan in het leven te roepen met Kagawa aan het hoofd. Wat de eerste vraag betreft antwoordde Miss Topping dat de verhouding veel beter is en ook de werkgevers reeds deels ge organiseerd zijn. Er is ook een organisatie betere arbeiders en verpleegsters. De sociale positie van laatstgenoemden is echter nog slecht. In Holland staat de verpleging op het hoogste peil, aldus de secretaresse. Wat nu betreft de zelfstandige organisatie merkt de spr. op, dat dit geen gemakkelijke kwestie is, daar men rekening dient te houden met de bijzondere toestanden in Japan. Ka gawa wil dat in de geheele arbeidersbewe ging de Christenen de voornaamste rol spelen. Het Tweede Kamerlid de heer C. Smeenk merkte op, dat wanneer wij van Chr. Sociaal werk spreken, wij bedoelen het Koninkrijk Gods te dienen. Het frappeerde spr. dat in het onlangs verschenen en door Ds. Hugen- holtz vértaaide boek van Kagawa, de kern van het Evangelie gemist wordt. De zendings- arbeid door de Amerikanen in Japan was vooral in humanistischen geest. De kern: „Christus is overgeleverd voor onze zonden" wejd losgelaten. Nu vroeg de heer Smeenk of deze kern ook door Kagawa losgelaten is. Zoo ja dan zal sociale verheffing onmogelijk zijn. Miss Topping zeide dat de Amerikaan, sche missie spreekt van een „Sociaal Evan gelie", maar dat Kagawa vasthoudt aan Het Evangelie en dat ook bij hem het Kruis van Christus middelpunt is van al zijn arbeid. Men leze er zijn in het Engelsch ver schenen boek „Meditaties over Christus' maar eens op na. Naar aanleiding van een andere vraag werd nog opgemerkt dat er in de toekomst een nauwe samenwerking tus schen de Christelijke vakbeweging in Japan en Holland noodig zal zijn. De heer Stapelkamp sloot de vergadering hierna met een dankwoord en een belangrijke mededeel ing. Namens het dagelijksch bestuur deel de de heer Stapelkamp mede dat Miss Topping, die 19 November as. naar Japan terugkeert, een brief zal ontvangen van het C. N. V. waarin aan Kagawa om nadere relatie gevraagd zal worden en waarin voorts enkele mede deelingen gedaan zullen worden over hetgeen het C. N. V. beoogt. Een en ander geschiedt op verzoek van zijn secretaresse die aan het uitgaan van een brief en aan een bestendige relatie groote waarde toekent. Voorts zeide de voorzitter dat het C. N. V. gaarne Kagawa zal ontvangen wanneer deze over twee jaar, als de omstandigheden het toelaten, naar Holland zal komen. Tenslotte uitte Spr. den wenséh dat Kagawa het Japan- pansche volk zou mogen brengen tot Christus' kruis en dat Gods zegen op zijn arbeid en op zijn secretaresse zou blijven rusten. SPANNING TUSSCHEN HAITI EN SAN DOMINGO Haiti wenscht bemiddeling Naar aanleiding van de moordpartijen aan de grens van San Domingo en Haiti, welke onlangs hebben plaats gehad, en waarbij zeer vele Haïtanen het leven heb ben ingeboet, heeft de president vam Haïti een schrijven gericht aan het ministerie van buitenlandsohe zaken te Washington. Daar in worde de wensoh tot uiting gebracht, dat de Vereenigde Staten, Cuba en Mexico be middelend optreden in het conflict tusschen Haïti en de Dominicaansohe republiek. Naar vernomen wordt, zou de regeering te Washington zich reeds tot de regeeringen vara Cuba en Mexico hebben gewend, ten einde haar standpunt hieromtrent te verne men. De regeeriing der Vereenigde Staten zou bemiddelend willen optreden, indien ook Cuba en Mexico hiertoe bereid zijn. GRIEKSCHE VRACHTBOOT VERGAAN Er werden twintig opvarenden gered Een negental dooden Het Grieksche s.s. „Tzenny Chandris" dat op weg was van New-York naar Rotterdam, is op 30 k 40 mijl ten Noordoosten van de Diamond Shoals ter hoogte van Norfolk (Virginia) vergaan Van de 29 opvarenden konden, dank zij snel toegeschoten hulp van de Ameri kaansche kustwacht en het stoomschip „Swiftsure", twintig worden gered. Voorts heeft men drie lijken kunnen bergen, doch de zes andere opvarenden worden vermist Het eerste S.O.S.-sein werd opgevangen door het Amerikaansche s.s. „Swiftsure", dat onmiddellijk naar de opgegeven plaats koers zette. De bemanning mocht de vol doening smaken zes mannen, die in een open boot hulpeloos ronddreven, te redden Maar inmiddels hadden ook verschillen de schepen der kustwacht zee gekozen en onvermoeid zocht men het wateroppervlak af, in de hoop nog hulp te kunnen bren gen. Een reddingsactie, die succes had- want na geruimen tijd kwam een open boot in zicht, waarin zich veertien opvarenden van het Grieksche stoomschip bevonden. Ook zij konden veilig aan boord worden gebracht Kort hierna deed men een droeve vondst: drie lijken van opvarenden, voor wie de hulp juist te laat was gekomen. De hoop om de zes overigen te redden, heeft men nog niet opgegeven en de schepen der kustwacht kruisen nog onophoudelijk in de omgeving van de plek, waar de Grieksche boot ten onder is gegaan. De piloot van een watervliegtuig, die eveneens aan de redding deelnam, heeft, toen hij laag over het water scheerde, waar genomen, hoe enkele matrozen, die zich met reddinggordels drijvende hadden weten te houden, omgeven werden door haaien. De „Tzenny Chandris". die 5.815 bruto regis-terton mat, was in 1920 van stapel ge- loopen en behoorde in de Piraeus thiys. De onlusten in Palestina Vele dooden en gewonden In Jeruzalem De Zondag is in de hoofdstad van Palesti na weer zeer bloedig verloopen. Zeven Ara bieren, o. w. twee vrouwen, werden gedood. 25 Arabieren en Joden werden zwaar ge wond. De toestand is even gespannen als tijdens de ergste crisis-dagen. De aanvallen over en weer begonnen, na dat twee Joodsche vrouwen waren gewond door schoten, die uit een rijdende auto op de drukbezochte markt werde-n gelost. De auto werd door een woedende menigte ach tervolgd en aangehouden en de inzittenden zwaar mishandeld. Naar een autobus van een Arabische onderneming werd een bom geworp-n, waarbij een vrouw werd gedood en vier man nen gewond. Arabieren hebben steenen geworpen naar Joodsche werklieden, van wie verschei Jen werden gewond. Een Arabier werd gear resteerd, omdat hij in een der hoofdstrat'-n een bom had geworpen, waarbij, drie Arabie ren werden gewond, terwijl ook in een Ara bisch café een bom is ontploft. De Arabische leiders zullen den toestand met den waarnemenden hoogen commissa ris bespreken e-n om collectieve bestraffing der Joden vragen. De J apansch-Chineesche oorlog NANKING THANS HET GROOTE DOEL Japanners maken snelle vorderingen De derde maand van den strijd om Shanghai is beslissend geworden. Na verwoede gevechten beheerschen de Japansche troepen thans de geheele Chineesche stad en het omringend ge bied. In Chineesche kringen toont men zich echter door het verlies van Shanghai toch niet ontmoedigd. Men zegt tevre den te zijn over de 90 dagen lang gebo den tegenstand, welke sterk heeft bijge dragen tot verhooging vaai het interna tionale aanzien van China en tot ver sterking van het moreel der Chineesche bevolking. Volgens Chineesóhe kringen zal het voornaamste front zich thans verplaat sen naar Nanking. De Chineesche troepen leggen verdedi gingslinies aan in een met meren bezaaid! gebied, welke gunstig zijn voor een defen sief. Hun moreel en hun materieel© kracht zijii niet geschokt, maar over een uitgestrekt front zouden zij het voordeel van hun aan tal gedeeltelijk verliezen. Zij zullen voor eert Japansch offensief komen te staan, dat ge vaarlijker wordt dan ooit, daar de Japan ners thans een stevige basis ingericht heb ben rondom Shanghai. De Japanners hebben, naar een D.N.B.- telegram meldt, gisteren Kiating aan dert Noordelijken vleugel van het Shanghai- front ingenomen. Voorts is Tien Foe Han eri op den Zuidelijken vleugel Kasjan bezet. Soetsjau is de laatste dagen herhaaldelijk het doelwit geweest van Japansche lucht aanvallen. Voor het eerst is gisteren ook Nieuwe troepenlandingen Onder dekking van rookgordijnen zijn Zondag weer nieuwe Japansche versterkin gen aan land gegaan op den Jangtse-oever, op 70 kilometer afstand van Shanghai. Deze troepen hebben tot taak. de in westelijke richting terugtrekkende Chineezen van Nan king af te snijden. Volgens berichten uitliet' Japansche kamp hebben de Chineesche strijdkrachten, die ten Noorden van Lioeho (bij Taitsang) lagen, hun stellingen prijsge geven. Lioeho is door de Japanners bezet. Nanking wordt ongerust Het succesvol optreden van de Japanners tegen den linkervleugel van het Chineesche leger heeft volgens „United Press" de defen sieve plannen van de Chineezen voor het gebied ten Noordwesten van Shanghai in d* war gestuurd. De Japanners bevinden zich! reeds in het merengebied tusschen laatst genoemde stad en Nanking. In de hoofdstad maakt men zich zeer on gerust over dezen gang van zaken. Men is dan ook ijlings begonnen met le verster king van de forten aan de rivier, 'erwijloofc nieuwe verdedigingsstellingen worden aan gelegd. De Chineesche regeering is op het oogenblik niet voornemens de stad te ver laten. Japansche oorlogsschepen varen Inmid dels steeds verder de Wangipoe op. Volgens „United Press" zijn Japansche oorlogsbo dems naar Soengkiang vertrokken, om de strijdkrachten aldaar te versterken. Domei bericht, dat de Japansche schepen te voren ter hoogte van Minhang vier Chineesche kanonneerbooten overmeesterd hadden. De Amerikaansche verkeers-Moloch Gemiddeld 100 dooden per dag Gemiddeld 100 personen per dag hebben gedurende de eerste negen maanden van 1937 in de Vereenigde Staten bij verkeers ongelukken hun leven verloren. In totaal bedroeg het aantal slachtoffers in die pe riode 28.140. Naar de nationale veiligheidsraad mede deelt, beteekent dit een toeneming van 99S, vergeleken bij dezelfde periode van verle den jaar. Het grootste aantal verkeersinge- lukken met doodelijken afloop gebeurde te New-York, waar in genoemde negen maan den 551 personen op deze wijze om het leven kwamen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2