lliruuip geiJtsdje (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PEREZ— PERZISCHE TAPIJTEN Sboraiemcntsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling nummers 5 ct. met 1 7", ,ri Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 18e Jaargang abbertentieprtjjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.3Ö Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 No. 6242 DE ANTITHESE ERKEND Ieder onpartijdig toeschouwer zal Mr. Oud de.eer geven, dat hij op delicate en keurige wijze zijn positie als fractieleider der vrij zinnig-democraten tegenover den Minister president, met wiien hij gedurende vier jaar zoo vriendschappelijk samenwerkte, heeft bepaald. Maar men zal tevens moeten vaststellen, dat deze oud-minister openhartig het on derscheid tusschen Christelijke en vrijzin nige politiek heeft geteekend. Want, aldus luidde zijn betoog: „Ik heb duidelijk laten blijken, dat m. i. er geen enkele reden was, de formule van 1933 te wijzigen. In het con cept-program sprak dr. Colijn echter van een positief christelijke grondslag. Dit is de formule van een rechtsch kabinet en dus .voor mij onaanvaardbaar". Wanneer vrijzinnige Christenen aldus de antithese teekenen, dan verstaan wij het niet, hoe zij nog telkens kunnen beweren dat de samenwerking der rechterzijde op een valsche basis berust; doch evenmin, hoe men kan meenen, dat de politieke klove tusschen vrijzinnige en orthodoxe Christe nen gedempt is. Immers, dit laatste zou niets anders moeten inhouden, dan dat het .vrijzinnige Christendom de leiding had ge nomen. Nu heeft niet alleen Dr. Colijn doch ieder 'die iets van de geestelijke stroomingen ver staat, opgemerkt, dat de godsdienstige op leving in .vrijzinnige kringen toenadering tot de orthodoxe groepen bracht. Het ware even dom als ondenkbaar om die toenemen de vraag naar godsdienst, naar Christen dom te loochenen. Doch wij moeten wel weten wat de vrijzinnige belijdenis inhoudt. Deze vrijzinnige geloofsverklaring is af komstig van het z.g. Werkverband-Roes- singh, een groep vrijzinnig godsdienstige predikanten, die zich na het overlijden in 1928 op nog jeugdigen leeftijd van den vrijzinnigen hoogleeraar Prof. Dr. K. H. Roessingh, hebben vereenigd met het doel diens denkbeelden nader uit te werken en de doorwerking er van te bevorderen. Het zijn juist deze opvattingen, die in een kring der vrijzinnigein in.de laatste jaren veld hebben gewonnen. Zij gelooven in God als schepper en onder houder en in en door zich zelf bestaand, eeu wig en alom tegenwoordig wezen. Hij is de Almachtige, de Heilige en de liefdevolle .Vader. God is verborgen, maar Hij openbaart zich. Zijn openbaring is echter nimmer aan eenig heilig Schriftuur of ©enige leer zoodanig te verbinden, dat iemand verhinderd zou worden Zijn levend Woord te verstaan. God openbaart zich door het innerlijk licht en verder in de natuur, den mensch en de geschiedenis. In Jezus Christus echter is de volle openbaring Gods ontvangen. Christus is te kennen uit den bijbel en u i t het christelijk geloofsleven. Hij is gestalte (afstraling van de heerlijkheid des Vaoers), licht der wereld en heilige macht; zijn leven en prediking, kruis en overwinning zijn de verlossende kracht voor mensch en gemeenschap. Gods Heilige Geest vernieuwt den mensch, die verder in zijn leven de komst van Gods Koninkrijk heeft voor te bereiden; dat Ko ninkrijk komt door de Kerk en arbeid aan de samenleving, aan het eind der tijden. Dan zal God zijn Koninkrijk doen komeD als laatste en hoogste verwerkelijking van Zijn heiligheid en liefde. Het is niet noodig thans op deze gedachten 'dogmatische critiek te oefenen, maar voor de kwestie, die in geding is, is het voldoende te constateeren, dat daarin innerlijk licht en christelijke geloofservaring als bronnen voor Godskennis worden genoemd, waar de H. Schrift als zoodanig niet wordt aanvaard. Niet de bijbel Gods Woord, maar Gods Woord' in den Bijbel, om het eens met een bekende formule te zeggen. Ook lezen we niet van Christus als Middelaar Gods eh der menschen. Het is alles zuiver subjectivisme. Al te zeer gaat het hier om den mensoh. Het christelijke wordt element voor cultuur en ethiek. Dat is echter geen christendom naar de Schrift, maar zuiver humanisme, dat wel niet meer ondergaat in materialisti sche opvattingen, maar de perioae van het evolutionisme en Hegeliaansch pantheïsme nog niet voorbij is. In de grond der zaak blijft het dus de subjectieve rede, die de beslissing bij den mensch laat, tegenover de objectieve Openbaring, welke van den mensch gehoor zaamheid en onderworpenheid vordert. DE DRIE MUTATIES Toen de Regeering Mr. Aalberse uitnoo- 'digde om zitting te nemen in de Raad van State plaatste zij niet alleen zijn persoon, maar ook zijn partij in 'n moeilijke situatie. Voor Mr. Aalberse was het geen ge makkelijke zaak om in feite afscheid te nemen van het politiek-publieke terrein, waarop hij zich zoo thuis gevoelde en waar hij, naar eigen zeggen, een levenswaardig bestaan vond. Het hart zei neen, doch na ernstige afweging van het vóór en tegen zei het verstand j a en aan die stem gaf Mr. Aalberse gehoor. Toen volgde de tweede mutatie: de pre- sidentszetei in de Tweede Kamer kwam vacant en het sprak vanzelf, dat de Kamer meerderheid aan de Koningin zou advisee- ren om in deze vacature weer een lid der roomsch-katholieke fractie te benoemen. Dit nu gaf geen groote moeilijkheden. Integendeel, het was een meevaller. Im mers, het droeg niet aller goedkeuring weg, dat Mr. Van Schalk, minister in het vorige Kabinet-Colijn, als leider der R.K. fractie was opgetreden; en nu deed zich een zeer geschikte gelegenheid voor om hem min of meer buiten de discussie te zetten. Dit ging te gemakkelijker, omdat Mr. Van Schaik reeds gedurende eenige jaren Ka merpresident was geweest en zich een voor treffelijk regulateur der werkzaamheden en debatten had getoond. Dus voer hij met vlag en wimpel de pre sidentsloge binnen. Doch nu kwam pas de moeilijkheid om hem in de Kamer te ver vangen. Neen, arm aan mannen die leiding kunnen geven in de R.K. fractie niet. Maar bij de keuze moet men met allerlei kleinig heden, gevoeligheden, persoonlijke omstan digheden en wat niet al rekening houden en daarom is de aanwijzing bijna steeds behalve wanneer iemand jure suo leider is een lastig probleem, waarbij gewikt en gewogen moet worden. Zoodra het vaststond dat Mr. Van Schaik het trapje op zou gaan, is er ongetwijfeld in de R.K. fractie ernstig gedelibereerd over de leiderskeuze. De uitslag stond van te voren blijkbaar geenszins vast, want aller lei namen werden genoemd. Totdat ten slotte Vrijdagmiddag Dr. Deckers zich als fractiepresident presenteerde. Dit moet voor zijn persoon wel een ge noegdoening beteekenen; voor heel wat R.K. bladen is het een bittere pil, want in de prominente figuur van Deckers zag men nog meer dan in Van Schaik een vertegen woordiger van het vorige Kabinet Wij zullen niet in herinnering brengen hoezeer menig r.k. blad in Zuid en Noord Dr. Deckers als Kamercandidaat geklei neerd en gediskwalificeerd heeft en m hoe men er is geen ander woord voor te keer ging, toen hij bovendien nog lijstaan voerder werd. Dat was min of meer blamage voor de partij. Reeds toen hebben wij er op gewezen, dat men beter deed niet zoo hard van de toren te blazen en dat een journalist ook de kunst van zwijgen moet verstaan. Wie dat geleerd heeft behoeft later niet zoo dikwijls „beschaamd te zwijgen", gelijk sommige van die bladen volgens eigen zeggen nu reeds moeten doen. Intusschen, wij zijn wel geïnteresseerde belangstellenden bij deze mutaties, maar van ons oordeel behoeft men zich niets aan te trekken. Nochtans konden wij over het verloop niet zwijgen, vooral omdat we be hoefte hadden onze vreugde over de gedane keuze uit te spreken. De ervaring, welke wij met Dr. Deckers in verschillende kwa liteiten hebben opgedaan sterkt ons in het vertrouwen, dat zijn principieele en objec tieve leiding een zegen voor land en volk zal zijn en de hartelijke samenwerking tus schen de rechtsche groepen zal bevorderen. Roofoverval te Terwinselen Dader gearresteerd Het is de recherche te Heerlen gelukt de aanhouding te verrichten van den 17-ja- rigen J. K. te Terwinselen. die verleden week Maandag te Tenvinselen een roofover val pleegde op den chauffeur D. van den Gem. Autobusdienst uit Heerlen. K. bedreigde den chauffeur met een re volver en eischte diens geldtasch, maar kreeg op bijna hetzelfde moment een trap van den chauffeur, waardoor de kogel bo ven in de t>us terecht kwam. De jongeman was gemaskerd met een rooden doek en verdween in de duisternis toen de overval mislukte. Uit verschillende aanwijzingen kon de Heerlcnsche recherche gisterenavond tot de arrestatie van K. overgaan. Hij legde eeu volledige bekentenis af. Hij had met zijn meisje naar de kermis willen gaan, maar had daartoe geen geld gehad. De revolver en de doek zijn teruggevonden. K. zal naar Maastricht worden overge bracht. OUD-MINISTER BOSBOOM t Op 82-jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden Minister in de oorlogsjaren In den ouderdom van 82 jaar is gis teren te Den Haag overleden de gep. luitenant-generaal N. Bosboom, oud- Minister van Oorlog. De heer Bosboom maakte van 29 Augustus 1913 tot 15 Mei 1917 deel uit van het minlsterie-Cort van der Linden. Geboren te 's-Gravenhage in 1855 trad hij in 1871 in dienst bij de instructie-com- ipagnie te Schoonhoven. In 1877 werd. hij tweede-luitenant der artillerie. Hij doorliep geleidelijk alle rangen tot zijn pensionnee- ring als kolonel in 1912. Later werd hem de rang van generaal majoor en eenige jaren daarna die van lui ten an teeneraal verleend. Generaal Bos boom was lid van verscheidene commissies, o.a. van de legercommissie. Verschillende publicaties verschenen van zijn hand. Het meest bekend werd hij door de beantwoording, van een prijsvraag, uit geschreven door het bestuur der vereeni- ging ter beoefening van de krijgsweten schap. luidende: „welke militaire maatre gelen moeten worden genomen, indien Ne derland bij een oorlog tusschen andere mo gendheden, zich tot een gewapende neutra liteit wenscht te bepalen"' De beantwoording van deze prijsvraag werd ingezonden onder het motto: „Ende dpsespereert nimmer". Meer dan een kwart-eeuw later zag hij zich, onder geheel andere omstandigheden, de uitvoering van zoodanige maatregelen opgedragen. In 1933 verscheen van zijn hand een ver zameling opstellen onder den titel ..In moei lijke omstandigheden Aug. 1914Mei 1917. Op 15 Mei 1917 trad hij als minister af naar aanleiding van het aannemen door de Kamer van de motie Marchant betreffende het oproepen van de landstormklasse 1908. In het bovengenoemde hoek heeft oud-mi nister Bosboom een apologie geleverd tegen de critiek op zijn beleid in de Tweede Kamer. Werkloosheid gestegen in October Met een half procent De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 25 t/m 30 Ootobor 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 469.000 personen (landarbei ders met 73.700 leden zijn hierin niet be grepen). Van deze 469.000 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 23.1 pCt. (in de vorige verslag- week 4 t/m 9 October 1937, was het percentage 22.6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Oct in de laatste jaren als volgt: 1934: 25.3; '35: 28 6; 1936: 28.7; 1937 23.1. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden opj 30 October 1937 in totaal 355.418 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 334.800 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 338.561 werkloos, onder wie 322.647 mannen. „Nederland Waakzaam" Voortgezette uitgave In een zeer uitvoerige en tot in kleinig heden afdalende circulaire heeft het C. C. van A. R. Kiesvereenigingen de aangesloten organisaties een aantrekkelijk plan voorge legd om de uitgave van het Propagandablad Nederland Waakzaam welke reeds door de Kamerkieskringcentrales gegarandeerd is ten volle te doen slagen. De bedoeling is dit uitstekende propagandamiddel regelmatig om de veertien dagen in een flinke omlaag te doen verschijnen en bij bizondere gelegen heden voor massale verspreiding te zorgen. Het is te hopen, dat de Kiesvereenigingen hun taak ten deze verstaan. „Nederland Waakzaam" behoeft niet te komen in de huizen waar het Christelijk dagblad gelezen wordt, maar moet verspreid worden onder die groote schare, welke de dagelijksche bear beiding mist. Over de uitvoering van het plan kunnen we hier niet spréken. We schrijven er slechts over om de besturen en de leden der kies vereenigingen er attent op te maken. Zaterdag had te Utrecht de oprichtingsvergadering plaats van den Bond van Geref. Vrouwenverenigingen. De leden met het voorloopig bestuur van dert nieuwen Bond tijdens de eerste vergadering. ENGELSCH STOOMSCHIP IN NOOD Uit 18 leden bestaande bemanning gered Een van hen overleden Op ongeveer zeven mijl van het lichtschip „Wandelaar" zoo wordt uit Vlissingen gemeld is gistermiddag het Britsche s.s. „Ino" in moeilijkheden geraakt, doordat een verschuiving vap de lading plaats vond. Het schip kwam van Bristol en was op weg naar Antwerpen. Het bevond zich al spoedig in zinkende toestand. De beman ning bestaande uit 18 opvarenden, werd aan boord van de Belgische loodsboot „Oos tende" genomen en naar Oostende ge bracht. Een van hen is overleden. De „Ino" is een schip van 1240 bruto ton dat in 1899 te Campbeltown in Enge land werd gebouwd. Het schip behoort toe aan de Bristol Steam Navigation Cy. en onderhield een weekdienst tusschen Bristol en het vasteland. Het schip was ook te Rot terdam een goede bekende. Iloe het ongeluk precies is gebeurd, kon tot dusver nog niet worden vastgesteld. De positie van het ver laten schip was echter gisteravond 51 gr. 23 min. N.B en 2 gr. 48 min. O.L. d.i. onge veer 7,5 mijl van hel lichtschip Wandelaar. Een passeerend motorschip rapporteerde Zondagavond om half twaalf dat het schip 30 graden slagzij aan bakboordzijde maak te en dat het voor anker lag. De reddings boot aan stuurboord ontbrak- terwijl de davits waren uitgedraaid. Slcepbooten uitgevaren Nog gisteravond zijn nadat de F.ngelsche zeelieden te Oostende aan land waren gezet, de sleepbooten „Goliath" en „Noord zee" van Vlissingen uitgevaren. Zij kwamen te middernacht bij het --chip aan Het schip ligt ten anker met zware slagzij Een der reddingbooten is verdwenen en men vermoedt dat de opvarenden daarmede zijn weggeroeid. De bemanning van de sleepbooten heeft zich aan boord begeven en een sleeptros van de „Noordzee." vastgemaakt. Met het transport van het schip kon evenwel nog geen aanvang worden gemaakt, doordat een anker uitstaat, dat niet wil slippen. Te half vier vannacht is echter te Vlis singen bericht binnengekomen dat het de sleepbooten gelukt is de „Ino" vlot te krijgen en dat zij het schip op sleep naar .Vissingen hebben genomer De BIno" gezonken Te vijf uur hedennacht is te Vlissin gen bericht ontvangen, dat het de sleep booten niet gelukt is de „Ino" weg te slee pen. Het schip is ter plaatse gezonken. De annexatieplannen in Den Haag Minister Van Boeyen denkt er niet aan (Van onze parlementairen redacteur) Een van de voornaamste zorgen van socialistische zijde na het optreden van het nieuwe kabinet is geweest een po ging om de annexatie van Rijswijk en Voorburg door Den Haag op nieuw aan de orde te krijgen. We hebben toen terstond opgemerkt, dat daartoe niet de minste aanleiding bestond en aan alle kanten beter een belangrijker werk te doen viel. Met genoegen hebben we thans ge zien, dat de Minister van Binnenland- sche Zaken er niet anders over denkt. In de Memorie van Antwoord op zijn be grooting voor 1938 had hij n.l. te antwoor den op een vraag, die «een wederopnemen der annexatieplannen trachtte te suggeree ren. Zijn bescheid daarop is kort, maar duidelijk: Voor zoover hem bekend is de kwes tie van Den Haag en de randgemeenten niet in een nieuw stadium gekomen. Deze mededeeling kan tevens B. en W. van Den Haag behoeden voor vruchtelooze pogingen in dezelfde richting, waartoe zij van socialistischen kant bij het onderzoek der Gemeentebegrooting waren opgewekt. Zij kunnen met gerustheid hun energie aan andere, nuttiger dingen, gaan wijden Kolonel J. J. van Santen t Chef van den staf van het veldleger Geheel onverwacht is te half vier Zaterdagnamiddag te 's-Gravenhage, 54 jaar oud, door een hartverlamming overleden de kolonel bij den generalen staf J. J. van Santen, chef van den staf van het veldleger. Kolonel Van Santen had deelgenomen aan den jachtrit der Kon. Ned. .Tachtvereeniging en viel even voor de finish op het vliegveld Ypenburg van zijn paard Onmiddellijk snel den eenige personen toe, onder wie een res. officier van gezondheid, om den kolonel hulp te bieden. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. Het stoffelijk overschot is voorloopig naar het militair hospitaal overgebracht. De ontslapene werd in Juli 1903 tot tweede luitenant der artillerie benoemd. Na de sub alterne rangen te hebben doorloopen, werd hij in 1927 tot majoor, in 1931 tot luitenant kolonel en 1 November 1934 tot kolonel be vorderd. Kolonel Van Santen was officier in de Oranje Nassau-orde en commandeur in ie orden van Leopold II van België, van de Kroon van Roemenië en van het Zwaard van Zweden, alsmede drager van het eereteeken van het Nederlandsch Olympisch Comité. ERNSTIG VERKEERSONGELUK Een doode en een zwaar gewonde Gisteravond omstreeks zes uur reed een motorfiets, waarop twee personen uit Eindhoven gezeten waren, op den Tilburgschen weg onder H u 11 e n, ge meente G i 1 z e-R ij e n in razende vaart, toen plotseling de achterband sprong. De berijders werden op den grond ge slingerd en bleven ernstig gewond lig gen. Achter de motorfiets, die in de rich ting Tilburg reed. kwam een bestelauto van de firma J. de Jong, uit Breda. Da chauffeur traohtte nog de slachtoffers te ontwijken, maar dit gelukte slechts bij een hunner. De ander, de bestuurder van de motorfiets, zekere Trier, werd door den bumper van de auto geschept en dertig meter medegesleurd Hij werd dood opgenomen. De duorijder is, nadat dokter Gladaek uit Rijen de eerste hulp had verleend, in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Ook het stoffelijk overschot van den motorrijder is daarheen gebracht De Kon. marechaussee heeft het on derzoek in handen. Levering van consumptiemelk Met ingang van gisteren is de afdracht ten behoeve van het. „garantie-fonds", die tot dusver de leveranciers van z.g. taxe- melk verplicht waren te doen, opgeheven en wordt de voorgeschreven prijs ten volle zonder eenige korting aan hen uitbetaald. Maar tevens is hopaald, dat het afsluiten van tijdelijke contracten met reeds op taxe- contract leverende veehouders hetgeen neerkwam op verhooging der taxen niet meer toegestaan wordt. In verhand met de daling van de melk- giften tengevolge van het mond- en klauw zeer, en de daardoor ontstane moeilijkhe den werd aan de contingenthouders(sters) toegestaan, om, buiten het hun toegewezen contingent om, melk bestemd voor con sumptiedoeleinden naar het wettelijk ge bied te leveren met een afdracht van 1 cent per liter. Nadrukkelijk wordt er op gewe zen, dat toepassing van deze afdrachtsbepa ling nimmer kan plaats vinden voor groo- tere bij contingcnthoudfers ingekochte hoeveelheden melk dan de door het mond en klauwzeer ontstane tekorten bedragen. Tevens kan bij het afsluiten van winter- contracten worden goedgekeurd, dat, in- plaats van ten hoogste 6 liter, 8 liter per koe en per dag wordt gecontracteerd. Minimum-exportprijzen voor bloembollen Ze zijn onmisbaar De besturen der verschillende samenwer kende tuinbouworganisaties hebben aan den minister van Economische Zaken een ver zoekschrift gezonden, waarin instemming betuigd wordt met de uitspraak van den bond van bloembollenhandelaren, waarin men zich met groote meerderheid heeft ver klaard voor het vaststellen van minimum exportprijzen voor oogst 1938. Het standpunt van adressanten is, dat minimum-export- prijzen het onontbeerlijke sluitstuk vormen van de bestaande, hoogst noodzakelijke be- drijfsmaatregelen. Genoemde mini mum-prijzen hebben herhaaldelijk aldus wordt gezegd hun onmisbaarheid bewezen, b.v. ter voorkoming van het overvoeren der markt, bij de contingenteeringen voor Duitschland en Denemarken, bij het in zakken der Fransche valuta en bovenal toen Nederland in 1936 zijn valuta eenigszins aanpaste met het buitenland, bij welke laatste gelegenheid alle orga nisaties het groote nut hebben ingezien van het door den minister ingestelde prijzenstelsel. Dit prijzenstelsel past zich volkomen lo gisch aan bij de bestaande, financieele rege ling voor opkoop van eventueel surplus en maakt de uitvoering daarvan zoo eenvoudig mogelijk. Het bestaande systeem van kor ting op het afgeleverde leverbaar heeft be wezen voor een goede uitvoering afdoende te zijn en verschaft tegelijkertijd de grootst mogelijke billijkheid in verband met de oogstresultaten van een geheel district zoo wel als van eiken kweeker individueel Een heffing per roe, welk systeem de organisaties altijd onaanvaardbaar heb ben geacht, heeft naar gebleken Is, groote onbillijkheden en moeilijkheden veroorzaakt en is tevens financieel be langrijk minder goed gefundeerd. Adressanten verzoeken den minister voor 1 December a.s. minimumprijzen voor oogst 1938 te willen publiceeren. zoowel voor bin nenland als voor het buitenland en de hand having van de bestaande financieele rege ling voor opkoop van eventueel surplus te willen bekend maken. De Haarlemsche oliebollenweek De opbrengst verduisterd Eenige maanden geleden heeft de speel tuinfederatie te Haarlem een z.g.n. olie bollenweek gehouden, met het doel de kas middelen te versterken. Thans is echter gebleken, dat een dezer bestuursleden, de 46-jarige R., het grootste deel van de opbrengst, een bedrag van ruim honderd gulden, hoeft verduisterd. De man heeft een bekentenis afgelegd en en is ter beschikking van de justitie gesteld. KUSSENS EN KLEEDJES zijn welkome GESCHENKEN '•-GRAVENHAGE. NOORDEINDE 140C VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrootin-. gen voor 1938 van Waterstaat en het Verkeersfonds. Op de Noordzee is een Engelsch stoom schip gezonken. De opvarenden zijn gered. Ter inleiding van de Vondel-herdenking te Amsterdam is Zaterdagmiddag een Vondel-tentoonstelling geopend. Mejuffrouw Topping, de secretaresse van Kagawa heeft Zaterdag te Utrecht gesproken voor de leiders van het Chr< Nat. Vakverbond. Zaterdag heeft te Utrecht de oprich tingsvergadering plaats gehad van de Bond van Geref. Vrouwenvereenigingen. Vergadering van de Vereen, van Huis-* vaders van Militaire Tehuizen. Overleden is kolonel J. J. van Santen, chef van de Staf van het Veldleger. Oud-Minister Bosboom is op 82-jari-, gen leeftijd in Den Haag overleden. Geruchten over Halifax' a.s. bezoek aan Berlijn. Na de val van Shanghai richten de Japanners hun troepen op Nanking. In Jeruzalem is een nieuwe terreur-golf merkbaar. Vrachtauto in de IJssel De drie inzittenden gered Zaterdagmiddag kwam de met zakken graan geladen vrachtauto van den graan handelaar F. Goudriaan Az. te Ouder- kerk a. d. IJssel in de „Nesse" onder die gemeente uit de richting van het dorp aan gereden. Ter hoogte van het pakhuis van den heer J. Trouwborst stond een met melkbussen geladen auto op den dijk, welk voertuig de graanauto wilde passeeren. Juist toen de graanauto zich naast de melkauto bevond kwamen uit tegenovergestelde richting een tweetal fietsers, die zich eveneons naast de melkauto bevonden en waarschijnlijk door den chauffeur van de graanauto te laat werden opgemerkt, daar de dijk ter plaatse een bocht maakt Hem bleef dus op het cn- tieke moment de keus een aanrijding met de beide fietsers of snel naar links uit te wijken. Hij koos bet laatste, met het gervolg, dat de auto zoo dicht aan den kant kwam. dat hij omsloeg, van de steile dijkhelling buitelde en in de IJssel terecht kwam, waar bij het voertuig grootendeels onder water verdween. In de cabine waren drie personen gezeten, n.l. de chauffeur A. Lecntfaar, de heer C Goudriaan, zoon van den graanhandelaar en de heer A C. van Pelt. eveneens hij de fa. Goudriaan werkzaam, welke de buite ling meemaakten. Zij wisten, toen de auto in het water tot stilstand was gekomen, echter allen uit de cabine te kruipen, en half zwemmend, half loonend den oever te bereiken. Ofschoon van de auto geen ruit meer heel was, bekwam niemand van hen eenig letsel, hetgeen een wonder mag heeten De bijna geheel vernielde auto is door een kraanwagen van de fa. B. van Hoevelaken, uit Ouderwerk gelicht, terwijl de lading, bestaande uit zakken graan, onverkoopbaar is geworden, vanwege het water. ONEERLIJK BOEKHOUDER Bij de N.V. Zaadhandel en Boomkweekerij wed. P. de Jongh te Goes is een geval van ernstige fraude aan het licht gekomen, dat zich over verscheidene jaren uitstrekt. Di schuldige, de boekhouder van D.. is ontsla gen. De justitie te Middelburg stelt een on derzoek in naar de toedracht van de zaak*. In totaal zou een bedrag van ongeveer f 5000 verduisterd zijn. VERBLENDSTEENEN IN ZEER FRAAIE KLEUREN N.V. Vereenigde Nederlandscho Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN - TcL 3 en 69 V rïia/a II PijpTabak Taeonia Leauwardan

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1