KERK EN ZENDING Een nieuwe triomf van de film MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Winschoten, (Ev.) F. R. A. Henkels te Uitwijk (N.Br.}. Naai Deventer (Evangelisatie), P. Lugtigheid te Ommlanderwijk-ZuidwendLng) Bedankt: Voor Almen-Harfsen, J. W. van Petegem te Heerenveen-Nijehaske. Voor Minnertsga, C. War molts te Heemse. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Schiebroek-Hillegersbers Centrum, Jac. Jonker te Zuid'broek. Aangenomen: Naar Steenwijk, L Kuiper te Oud-Loosdrecht. CHR. GEREF. KERK Aangenomen: Naar Boskoop, L. Klei- sen te Vlissingen. Bedankt: Voor Noordeloos, W. F. Laman te Middelharnis. EV. LUTH. KERK Drietal: Te Delft, J. Bergman te Leeuwarden, J. N. Bieger te Bergen op Zoom en A. W. C. de Wit te Stadskanaal. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Oosirum Cand. Joh. Bijlsma, cand. te Gouda, hoopt Zondag 2S November 1937 zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk te Oostrum (Fr.), na bevestigd te zijn door Ds. F. G. Hospers van Zeist. Ds. C. W. J. VAN LUMMEL Inzake den gezondheidstoestand van den thans 81-jarigen em.-predikant der Geref. Kerk van Zuidland, Ds. C. W. J. van Lummel, vernemen wij, dat hij eenigen tijd absolute rust moet nemen; overigens is zijn toestand bevredigend. Ds. G. PLOOS VAN AMSTEL Sedert 1933 emeritus en sedert Mei 1935 hulpdiensten verrichtende in de Geref. Kerk van Kockengen, hoopt Ds. G. Ploos van Amstel binnenkort twee herdenkingsdagen te beleven: 16 November zal hij 70 jaar wor den en 18 December 45 jaren predikant zijn. De grijze prediker vervult nog steeds met lust zijn taak in Kockengen en mag met voldoening op een langen staat van dienst terugzien. Zijn vader was de bekende Herv. predikant van Anjum, later Reitsum. Ds. J. J. A. Ploos van Amstel. Hij heeft' de ge meenten van Wons, Ijlst, Ulrum, Elburg, Oppenhuizen gediend, totdat hij op 26 Maart 1933 den herdersstaf neerlegde en zich te Beekbergen vestigde. Van hier ging hij in Mei 1935 naar Kockengen, waar de begaafde prediker in een gemeente van 1S5 zielen nog regelmatig preekt en zeer gewaardeerde diensten bewijst. KERKELIJKE HOOGLEERAREN COMMISSIE Door het Ptov. Kerkbestuur van Gelder land werd benoemd tot primuslid der com missie, die de Kerkelijke Hoogleeraren aan wijst voor benoeming Ds. J. J. C. K a r r e s te Apeldoorn; door het provinciaal kerkbe stuur van Noord-Holland mr. H. F. van Meer, ouderling te Amsterdam en tot diens secundus dr. J. Weener, predikant te Haarlem. KERKRESTAURATIE Naar wij vernemen zal het geheel ver nieuwde kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Beesd (Gld op 21 November in de mor- gengodsdienstoefening in gebruik genomen worden. Dr. SCHEURERS HOSPITAAL De Vereeniging „Dr. Scheurers Hospitaal" zal haar 12de openbare Ledenvergadering houden op Woensdag 17 Nov. a.s. te 2 ure, de Kerkeraadskamer der Keizersgrachtkerk ingang Kerkstraat 109 te Amsterdam. Dr. W. M. P r u y s van Djokja zal spreken over het onderwerp: „Van zorgen en zegen in het hospitaal." PROT. CHR. RECLASSEERINGS- .VEREENIGING In verband met het aftreden als penning meester van de Prot. Chr. Reclasseerings- Verg. door den heer J. P. Thierry te Was senaar, heeft te Amsterdam een buitenge wone ledenvergadering plaats gehad onder leiding van Prof. Dr. H. Dooyeweer Met alg. stemmen is nu tot bestuurslid ge kozen de heer Ph. H. S1 u y t e r, hoofd ambtenaar der Administratie van de Kon. Ned. Marine en diaken der Ned. Herv. Ge meente te 's-Gravenhage, die zich bereid heeft verklaard het bestuurslidmaatschap tevens ook het penningmeesterschap der .Vereeniging te aanvaarden. De voorzitter herdacht met groote dank baarheid den arbeid van den heer Thierry die om gezondheidsredenen meest aftreden, en die destijds het penningmeesterschap der zeer moeilijke omstandigheden heeft aanvaard, doch er in geslaagd is de finan ciën op gezonde basis te brengen. Dank bracht spr. ook aan mr. P. Thierry, die steeds en vooral ook in den laatsten tijd zijn vader in de administratie heeft terzijde ge staan en daardoor de vereeniging zeer zich heeft verplicht. Het hoofdbestuur heeft bij de besprekingen inzake de vervulling der vacature gedacht aan de mogelijkheid mr. Thierry candidaat te stellen, doch deze heeft om verschillende redenen gemeend zich niet beschikbaar te kunnen stellen. De vergadering was voorts gewijd aan zaken van internen aard. HET NOORSCHE KERKJE TE ROTTERDAM Het schilderachtige Noorsche kerkje aan dén Westzeedijk te Rotterdam, dat in ver band met den tunnelbouw verrold werd, is gistermorgen opnieuw in gebruik genomen, in aanwezigheid van eenige Noorsche predi kanten uit het buitenland, de burgemeester van Rotterdam en andere autoriteiten. Koning Haakon van Noorwegen had een telegram van gelukwensch gezonden. Bisschop Fleischer uit Bergen heeft een predikatie gehouden over Matth. 25 35, waarna hij de plechtige inwijding verrichtte en dank bracht aan de medewerking van de zijde der overheid bij de verplaatsing. HELPT ELKANDER In de Dordtsche Kerkbode leest men daï de kerkeraad zich al eenigen tijd heeft bezig gehouden met de vraag, op welke wijze het mogelijk zou zijn, om die broeders en zus ters. die door verren afstand nooit ter kerk kunnen gaan, af te halen. Thans hebben verschillende broeders, die zelf een auto bezitten, zich bereid verklaard om bij 'toerbeurt zichzelf en hun auto be schikbaar te stellen om verafwonenden in de gelegenheid te stellen de morgengods dienstoefening bij te wonen. Onder hartelijke dankzegging voor deze bereidwilligheid, heoft de kerkeraad deze aanbieding gaarne aanvaard. Ds. H. SNEL t Te 's-G ravenhage is in den ouderdom van 73 jaar overleden Ds. H. Snel, rustend O. I. predikant. Zijn stoffelijk overschot zal as. Woensdag om 2 uur op de Alg. Begraaf plaats te den Haag worden ter aarde besteld. Tevoren vindt ten sterfhuize een rouwdienst plaats, waarin zal worden voorgegaan door Ds. H. IJsebrands van Ter Heide (Z.H.). NAAR DAVOS Nad-at gedurende het afgeloopen zomerhalf jaar ds. J. J. L. Middendorp te Klosters de behartiging van de geestelijke be langen van de Nederlanders te Davos heeft zorggedragen, heeft de Raad van Beheer van de stichting „Predikantsfonds-Davos", den heer J. Fortgens, oud-Ind. predikant te Hoenderloo, die in den vorigen winter reeds eenige maanden te Davos werkzaam was, wederom bereid gevonden om gedurende de as. winter den arbeid te Davos op zich te nemen. De heer Fortgens hoopt tegen het einde van deze maand naar Davos te ver trekken. MORGENLAND-ZENDING Mcj. C a t o de Witte, de bezielde pleiï- ster voor het werk der Morgenland-Zending (in Armenië), houdt in den lande lezingen over liet leed der Armenische Christenen en over de leniging van dat leed. Zoo sprak zij dezer dagen te Beekbergen, waarbij ook handwerken van Armenische vrouwen wer den werden verkocht (in de pauze), hetgeen 76,15 opbracht; een collecve verhoogde dit bedrag tot f 109 75. In een lezing van bijkans twee uren heeft mcj. de Witte de geschiedenis van het Arme nische volk geschetst en met aangrijpende voorbeelden aangetoond, welk een zee van rampen over dit volk is gegaan, het volk, dat w..ont iu de streek, waar men... de Hof \an F.den en de berg Ararat vindt. Het was ook een groot volk, dat zeer verbreid woon de en niet gemakkelijk uit te roeien was. Naar alle zijden zijn zii gevlucht in de jaren 1915 rot 1918, zoodat men ze kan vinden in Frankrijk, Griekenland, de Balkan. Egypte. Syrië en in de Libanon, waar heden ten dage er circa 160.000 worden gevonden, voor het overgroote deel van alles beroqfd en in de meest bedroevende omstandigheden Daar begon de Morgenlandzending, w-aar- voormej. Cato de Witte nu meer dan elf ja ren arbeidt. De Zending heeft er verschillende takken van arbeid gestichv. Medische arbeid, jeugd- arbeid, ondersteuningsarbeid, melkcent, Chr. school enz. Voor f 10 per jaar wordt een kind naar school gezonden. Voor f 10 per maand een gezin van den ondergang gered, en ook uit dat gezin een kind naar school gezonden. Hoewel wij reeds meermalen dezen arbeid hebben besproken en aanbevolen in aller weldadigheid, onderstrepen we opnieuw en gaarne de opwekking van onzen correspon dent', waar hij schrijft: „Als alle lezers, die van deze onmetelijke ellende overtuigd, zijn, een gave zenden, dan worden duizenden verkwikt en van den dood gered. Laat: het niet bij een medelijdende gedach te, maar doe wat uw hand vindt om te doen". Het adres van het secretariaat der Mor- gënlandzending is mej. Cato de Witte, Wil lem Bar.str. 103 Utrecht' en haar giro nummer 18 75 7. RECLASSEERINGSCONGRES Onder voorzitterschap van den heer J. G. Kruis van den Haag, gedelegeerd lid van het bestuur der reclasseeringsvereeniging „Het Hoogeland' werd op Woensdag 10 dezer de jaarvergadering voor alle directeuren ei reclasseeringsambtenaren der vereenigin; gehouden en wel op de jeugdkolonie „Wil- helminahoeve" te Groninger-Opende. Ze droeg een feestelijk karakter, omdat de Ver. „Het Hoogeland" 45 jaar geleden met haar opheffingswerk begon. Besloten werd in be trekking tot het vraagstuk der jeugdige werklooze voorwaardelijk veroordeelden om de jeugdkolonie „Wilhelminahoeve" te Gro ninger-Opende voor zestig jeugdige werk looze voorwaardelijk veroordeelden van 17 tot 23 jaar open te stellen. De reclasseerings vereeniging „Het Hoogeland" hoopt hier mede het departement van justitie te helpen in betrekking tot de oplossing van het pro bleem en vraagstuk „waarheen met de jeug dige werklooze voorwaardelijk veroordeel den", waarover de laatste maanden nogal werd geschreven. De Ned. Herv. Kerk te Geertruidenberg is i den laatsten tijd in het brandpunt van de belangstelling komen te staan. De aanlei ding daartoe was een artikel in het „Dag blad van Noordbrabant en Zeeland", dd. 3 Juli 1937, waarin Prof. A. C. J. Commissaris, van het R.K. Seminarie „Den Ypelaar" te Ginneken (op soortgelijke motieven als on langs t.o.v. de Groote Kerk te Breda werden aangevoerd) betoogde, dat het geen zin heeft deze kerk te gaan restaureeren voor de kleine Ned. Herv. Gemeente van Geertrui- denberg. Hij meent, dat de Ned. Herv. Kerk alleen behouden, gerestaureerd en tot nieuw leven gewekt' kan w orden, als zij overgedra gen wordt aan de Roomsch-Katholieken. Ver volgens wordt aan de Ned. Herv. Gemeente in overweging gegeven haar kerk te verkoo- pcn. Uiteraard denkt de restauratie-commissie te Geertruidenberg hier zelfs niet aan. Veel eer is noodig versterking van bei' reeds be staande restauratiefonds door een nationale inzameling, waarbij men hoopt dat' de Pro testanten in Nederland zich niet onbetuigd zullen laten. Het' voor den eeredienst in ge bruik zijnde gedeelte der Kerk verkeert in goeden staat van onderhoud. Het overige deel, dat door een muur gescheiden is van het schip der Kerk, vertoont zichtbare tee kenen van verval. Noodzakelijke herstellin gen moeten er verricht worden, zooals het repareeren van daken, goten, metselwerk, enz. Mochten de bijdragen, die uit Neder land binnenkomen, medevallen, dan kunnen pogingen in het werk gesteld worden om een restauratie tot stand te brengen, even tueel met' steun van Rijk en Provincie. In overleg met Monumentenzorg zullen anders de giften bestemd worden om te voorzien de allernoodzakelijkste herstellingen, waarvoor reeds enkele duizenden guldens benoodigd zijn. CALVIJN EERE-LID Een niet onvermakelijk schrijven ontving de uitgeverij de Westminster Press te Phila delphia in de Vereenigde Staten van Ame rika. Het luidde aldus: „Aan Johannes Cal- vijn, schrijver van de Institutio, Westminster te Philadelphia; Geachte Collega, in de jongste zitting van het bestuur van ons genootschap werd besloten in de lijst der eereleden Uw naam op te nemen als auteur die op bijzondere wijze tot verrijking van de hedendaagsche litteratuur hebt bijgedragen". Er volgt dan verder nog de mededeeling in Wat „dundrti^"-Zakbijbels kosten soepele prima echt chagriné lederen band niet overslaande randen de z.g. „Engelsclie Yapp band'", goud op roode ondersnee en ronde hoeken 6. deze met duimgreep 7.40 dezelfde met berijmde Psalmen, Eenige Gezangen en voll. formul. 7.35 deze met duimgreep 9.10 Vraagt geïllustreerde catalogus bij Uw Kerk boekhandelaar of bij A. JONGBLOED N.Vn LEEUWARDEN. den brief dat het diploma als eerelid zal worden overgezonden en geen kosten mee brengt. Voorts wenscht het bedoelde bestuur hem een toenemend resultaat met zijn litte- rairen arbeid. De W. P. ziet in het schrijven en in het eerediploma een bewijs dat de Institutie van Calvijn nog niet uit den tijd is. KENT ELKANDER Op voorstel van de predikanten heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van Schiedam be sloten, voortaan bij de bediening van den H. Doop, bij het stellen van de doopvragen, de namen der doonouders te noemen. In Amsterdam deelt' de predikant vóór het lezen van het Formulier aan de gemeente mee door wie de doop is aangevraagd. GIFTEN EN LEGATEN De Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Rot terdam ontving een legaat van duizend gulden van wijlen mej. H. Oerlemans aldaar. Voor den bouw van de nieuwe Noord er- kerk te Hilversum ontving ds. P. N. K r u ij s w ij k, Geref. predikant aldaar, een gift van duizend gulden. UIT DE TIJDSCHRIFTEN Het Amerikaansche maandblad Calvin Forum, dat zich blijft onderscheiden door frissche en principieele artikelen, is nog niet uitgepraat over Dr. Kuypèr: in het Novem- ber-nummer lezen we nog twee artikelen, een van den ook in ons land niet onbekenden Ds. Volbeda, een van Dr. J. W. Noteboom, die resp. van den kerkelijken en van den po- litieken kant het levenswerk van Kuyper bezien. In het hoofdartikel treft ons een be schouwing van de Oxfordbeweging (door Prof. Henry Schultze), waarin haar groote eenzijdigheid in scherp licht wordt gezet: „De dezen zomer in Engeland bespro ken kerkelijke verkeerdheden kunnen en moeten teruggevoerd worden naar de bron van het menschelijk hart. Hier is het, dat men den Augiusstal zal vinden, vanwaar de verstorende invloeden hun uitgang hebben." En t.a.p.: „De weg naar ons Utopia leidt over persoonlijke reformatie. De Kerk draagt daartoe het meeste bij, als zij onafge broken vuurt langs d i e frontlinie. Zij moet geleid worden door haar eigen en eenigen Getuige: Jezus van Nazareth. Z*ij moet Christus in de wereld representeeren, en niet het rationalisme, hoe helder zijn helden ook zijn mogen." In dit nummer staat ook een recensie van de standaardwerken der hoogleeraren Vollenhoven en Dooyeweerd, „die een team vormen en steeds team-werk verrichten". DIVERSEN Een handvol kleinere schrifturen vraagt om aankondiging; als de winter komt schijnt ook de drukpers z'n tempo te verdub belen. Laten we beginpen met een oude bekende: Tekst en Uitleg, de onder leiding vari Prof. Böhl en wijlen Prof. van Veldhuizen reeds tot tientallen nummers uitgedijde reeks Schriftverklaringen, uitgegeven door J. B. Wolters te Groningen. De nu ontvangen commentaar is die op Leviticus, verzorgd door Dr. W. J. d e W i 1 d e te 's-Gravenhage. Na een uitvoerige inleiding wordt eerst de tekst gegeven in een vertaling, die een begrij pelijk, hedendaagsch, maar toch gewijd Ne- derlandsch nadert, en dan volgt de zeer leerzame, rijk gedocumenteerde uitleg. Overi gens behoeft deze wijn geen krans. De n en de qualiteit zijn gevestigd. Dat kan men nog niet zeggen maar zal wel komen van de reeks „Leve: kennis", een handleiding voor het Bij- belsch catechetisch onderwijs door Ps. P. t e n Have, uitgegeven door Neerbosch Boekhandel en Drukkerij. De drie ons gezonden deeltjes (2 voor O. T. en 1 voor het N. T.) zijn bestemd de leerlingen, en bedoeld als een hulpboekje voor den bijbel, ze zijn ontstaan uit de be lijdenis, dat de gansche H. Schrift Christus predikt. De indeeling is practisch: telkens eerst inleiding, dan lezen en tenslotte werk (vragen). De fijne penteekeningen geven een nuttige afwisseling. Met de proef od de som voor oogen. kunnen wij deze leer boekjes aanbevelen; zij zijn ver van opper vlakkig of „gemakkelijk", maar zullen blijken, degelijke bijbelkennis te bevorderen. De Reorganisatievoorstellen inzake de Re glementen der Ned. Herv. Kerk beginnen al een zekere literatuur te kweeken. De voor zitter der Cortfessioneele Vereeniging, Ds. A. B. te Winkel, leidt een bij 'H. Veen- man Zonen te Wageningen verschenen tweetal referaten in, een oud en een nieuw, t.w. een van D-. Ph. J. Hoedemaker, uit gesproken op 4 Juni 1892, en een van Ds. J. Douwes, gehouden op 9 Juni j.l. Het op schrift boven het eerste referaat: „Geen re glementaire, maar geestelijke tucht!" weer spiegelt duidelijk welk standpunt Dr. Hoede- maker, indien hij nog leefde, in de komende Synodale discussies zou innemen. Daarom ook de verzameltitel van deze dubbele uitgave: „Reorganisatie een gewetenszaak". Dat het dit voor alle betrokkenen meer en meer worde, is terecht de wensch van Ds. te Winkel in zijn voorwoord. Wel heel scherp steekt bij deze referaten af de brochure van den em.-predikant P. Bruining over Modern Christen dom, uitgegeven door Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam. Een zoo brute en absolute verloochening van God en Zijnen Christus en diens verzoenend werk lazen wij zelden. Waarmee we in ons blad genoeg gezegd meenen te hebben. Ten slotte een klein boekje: „Hoe te b i d d e n", een „aanwijzing voor uw stille tijd", van twee Engelsche schrijvers bewerkt door D. F o k k e m a Sr. en uitgegeven bij Gorcum Co te Assen. De goede bedoeling schuiven wij gaarne vóór ons oor deel, dat overigens luiden zou: dat bidden olgens reglement ons niet aanlokt. U moet vertellen op het Kerstfeest? Doet het uit de nieuwe bundel Kerst- en Paasverhalen van H. te Menve. Prijs 1.65. Of uit: „Rondom dc Kribbe", van P. de Zeeuw. Prijs 1.50. Beide bundels worden door elke Boekbcoordeeling hartelijk aan bevolen. Verkrijgbaar in de boekh. en bij de N.V. W. D. Meinema, Delft. Te Rotterdam is gisteren de verrolde Noorsche Kerk weer officieel in gebruik ge nomen. De Noorsche geestelijkheid, die uit alle deelen van Europa hiervoor naar Rotterdam gekomen was, begeeft zich van de pastorie naar de kerk. ONDERWIJS EN OPVOEDING Prof. Dr. D. H. Th. VOLLENHOVEN Naar wij vernemen geeft de toestand van Prof. Vollenhoven alle hoop, dat het levensgevaar geweken is. De crisis heeft een zeer geleidelijk verloop gehad; wel liep de temperatuur Zaterdag op, doch thans is die weer lager. De behandelende geneesheer is tevreden en den patiënt is het aan te zien, dat de algemeene toestand vooruitgaande is. PROMOTIE Dr. P. PRINS Onder de foto van de promotie-plechtig heid van Dr. P. Prins aan de Vrije Univer siteit (zie ons blad van Zaterdag) schreven wij, dat Dr. Prins naast zijn echtgenoote was gezeten. Dit was onjuist. Mevr. Prins is reeds jaren door ziekte aan huis gebonden, maar heeft de promotie toch kunnen volgen, door de goede zorgen van de gemeente te Deven ter, die aan de P.T.T. opdracht gaf voor een telefonische verbinding. H.B.S. OF GYMNASIUM TE KERIvRADE In 1938 eindigt de termijn, door de Regee ring gesteld tot ontheffing van de verplich ting tot het oprichten van een H.B.S. of Gym nasium te Kerkrade. Er heeft zich nu een vereeniging gevormd, die wil trachten een H.B.S. of Gymnasium, of in combinatie een Lyceum op te richten. GEREF. SCHOOLVERBAND Vrijdag 26 November te 8 uur houdt net Geref. Schoolverband district Rotterdam e.o. een vergadering in Stroomberg, waar Ds. F. C. M e y s t e r zal spreken over „De be handeling der kerkgeschiedenis der 19e eeuw op de interkerkelijke Chr. school". ZUID-AFRIK. STUDENTEN IN ONS LAND Van 20 Dec. tot 9 Februari zullen 18 man nelijke en vrouwelijke studenten uit Zuid- Afrika ons land, België en Duitschland bezoeken. Dit bezoek is een ruil van de 12 Nederl. studenten, die in 1933 naar Z.-Afrika zijn geweest, gevolgd door wederkeerige rei zen in 1935 en 1936. Deze vierde „Dietsche studiereis" zal de voornaamste cultureele en industrieel® centra van ons land omvatten en wordt geregeld door een Commissie, waar van het adres is Stadionkade I/III, Am- g t e r d a m-Z u i cL ONDER WIJ SBEN OEMIN GEN Pa pek op. Chr. School. Tot hoofd: de heer G. Boon, onderw. aan die school. De minister van Onderwijs heeft een rege ling inzake de verleening van rijksbeurzen ten behoeve van de opleiding aan dagscho len voor lager nijverheidsonderwijs vastge steld. Volgens deze regeling komen in aanmer king zij, wier ouders of verzorgers de oplei ding niet' kunijen bekostigen en die voldoen aan bepaalde eischen van bekwaamheid. De verstrekte gelden moeten voor een na der te bepalen datum, indien noodig in ter- miinen, worden terugbetaald. Nadere bijzonderheden zijn gepubliceerd in de Staatscrt. no. 219. CHR. SCHOOL TE OVERVEEN De Gemeenteraad van Overveen heeft met 12 tegen 2 stemmen afgewezen een verzoek van het bestuur der Ver. voor Chr. onder wijs te Overveen, om voor de stichting van een bijzondere school volgens artikel 74 der Lager Onderwijswet 1920 benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. B. en W. hadden gepraeadviseerd tot af wijzing op de overweging, dat voor de stich ting van een bijzondere school in deze ge meente, die minder dan 2500 inwoners telt, het noodig is, dat wordt overgelegd een ver klaring, waaruit blijkt, dat de school door tenminste 50 leerlingen zal worden bezocht. Het was B. en W. gebleken, dat er zich 52 leerlingen zullen opgeven, waarvan er 7 in de gemeente Bloemen daal wonen en 45 leer lingen in de gemeente Haarlem (omdat de school vlak bij de grens van Haarlem ge projecteerd is). De letter van de wet moge volgens B. en W. nog zoo duidelijk zijn, een rege ling in de kosten van Haarlem moge theore tisch de lasten naar evenredigheid over de beide gemeenten verdeelen, hetgeen in wer kelijkheid niet het geval is. doch een toe stand als hier geschapen zou worden, zal h.i. moeilijk in overeenstemming zijn te ach ten met de bedoeling van den wetgever. Bij de stemimng bleek, dat drie der vier R.K 'de C.H., de S.D.A.P., de V.B., de V.D Nationaal Herstel vóór, en de vertegen woordiger van de A.R. en één der R.K. frac tie tegen het advies van B. en W. waren. Examens tmsterdam. Vrije Universiteit. Gesl.: hten doet. ex.. de heeren J. H. Weber, Breda; G. Smelt. Amsterdam. Leiden. Gesl.: Rechten: doet. ex., de heer A. F. Stemfoort. Klass. Lett: doet ex., de heer W. K. Kraak (met lof). Utrecht. Gefll.: Theologie: kerkel. voorb. Vicks VapoRub ingrediënten verwerkt in de smakelijke VICKS HOESTBONBONS; x.. J. H. Renting. r=ere WUkundr (akte MO. K5). Den Uasl. de heeren W. S. Franken, Amster- A. Kleijn, Den Haag. .«kunde L.O. Den Haag. Gesl. mej. J. C. v. Dieren. Krallngscheveer; de heer N. Roose- minlstratle. Den Haag. Gesl. van ex. B. het hoogere vakex. te-admlnistratle, de heeren J. A. isteTwük; J. X X M. De Unie-Collecte Negen en vijftigste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel Akkcrwoude Vorden l.d. Wlldcnboi Ridderkerk (dorp) Schoondijke Westkapelle i ItJst 12 f 33.690.25 71.6 56.4 71.10 73.80 100.25 23.61 63.50 168.74 72.9 46.- 54.54 107 350.64 883.10 98.63 Totaal van 325 Locale Comités 36.740 89 Mr X X HANGELBROEK, secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel' KUNST Een kerkorgel in de huiskamer Organor: het nieuwe huisorgel Het Christelijk volksdeel is nu een maal een volksdeel, dat aan het orgel, gehecht is. Daarbij is 't tot nu toe zoo gegaan, dat het kerkorgel en het harmonium elk een eigen plaats kregen. Werd het een in het weidsche kerkgebouw onderge bracht, het andere kreeg een plaatsje in de huiskamer. Thans evenwel schijnt deze harmonieuze souvereiniteit in eigen kring op doortas tende wijze te worden verstoord. Laat ons er echter ter geruststelling terstond aan toe voegen, dat we nu eens melding kun nen maken van een overschrijding van historisch-ontstane grenzen, waarover nie mand zich behoeft te bedroeven. Wat toch is het geval? Men is nr in geslaagd, een instrument te vervaardigen, dat alle voordeelen biedt van het harmonium het is bescheiden van vorm maar dat tevens de nadeelcn van het harmonium, gelegen in vorm en klank, heeft ingeruild voor de fraaie toon van het kerkorgel. Dit nieuwe orgel heeft twee voordeelen boven de bestaande harmoniums. De klank is nagenoeg gelijk aan die van een kerkorgel. De bekende neus-klank, welke nu eenmaal aan het harmonium eigen is, is geheel verdwenen en in plaats daarvan is gekomen de volle, rijpe toon van het kerkorgel. Het andere voordeel is, dat het traditio- neele trappen plaats heeft gemaakt voor eleetrische windvoorziening. Ook deze me thode werd reeds toegepast, maar het op merkelijke bij het organor zoo noemt men het nieuwe instrument is, dat het toevoegen van een eleetrische motor is ge schied zonder dat dit de prijs in wezen be ïnvloedde. Daarnaast heeft dit tweede voor deel weer het gevolg, dat de hinderlijke balg. als stofnest terecht door iedere huis moeder gevreesd, en die bovendien aan hef harmonium 'n altijd ietwat loggen vorm gaf, verdwenen is. Het resultaat is nu een slank en sierlijk meubel. Het organor telt een tweetal treden, to weten een crescendo-trede, die in elke wil lekeurige positie kan stilstaan, en daar naast een trede voor het volle werk, een trede, welke kan worden vastgezet Van beteekenis achten we ook het feit, dat dit orgel een half octaaf meer telt dan een gewoon harmonium, zoodat de moge lijkheden zeer zijn toegenomen. Ten over vloede melden we nog. dat de motor om- schakelbaar is en derhalve overal te ge bruiken, waar maar een eleetrische leiding en aansluiting is. Het stroomverbruik is het wel zeer geringe bedrag van een der de cent per uur. Vertegenwoordigster voor dit fraaie orgel is de firma D. A. Rippen in Den Haag. ECONOMIE EN FINANCIEN Britsch crediet aan Frankrijk Wordt afgelost 4D mlllioer Februari 1937 door een groep Engelsche banken aan de Fransche Spoorwegen werd verstrekt. wordan afgeloi De verbeterin; Frankrijk stelt de monetaire situatie In .artoe in staat. W(j zijn de oowel als de Londensche en doeltreffenden bijstand, credietverleening hebben ANACONDA COPPER Sterk gestegen winst of 0.90 per aandeel (v. j. 4.113.000 of 0.47 per aandeel). Gedurende de eerste negen maan den van het loopende jaar bedroeg de netto winst 26.955.000 .(v. j. 9.940.000). Met Röntgenstralen ziet men 's menschen inwendig lichaam in actie 1 (Van onzen Duitschen correspondent) Te Berlijn draait op het oogenblik een film, waarvan men met recht getuigen kan, dat zij iets „Nochniedagewesenes" beteekent, de eerste Röntgen-klankfilm, die ooit ver vaardigd is Het plan om Röntgenfilms te vervaardi gen stuitte steeds af op technische moeüij- heden, die thans voor de eerste maal over wonnen konden worden. In groote lijnen weet ieder, hoe een film en trouwens ook een foto ontstaat. Een beeld wordt opgevan- een door een lens, die de lichtstralen om het zoo uit te drukken bundelt en concentreert in een brandpunt. Röntgenfilms nu waren tot nu toe onmogelijk, omdat' Röntgenstralen zich niet laten bundelen en concentreeren. De uitvinding of liever de inval, welke het plotseling mogelijk maakte om een Röntgenfilm te dwiaien, is in wezen even weinig gecompliceerd als het ei van Colum bus. Iemand zijn naam bleef onbekend kwam plotseling op de gedachte: Röntgen stralen laten zich bij den huidigen stand der techniek niet vastleggen op een gevoelige plaat. Het is echter wel mogelijk zulks gebeurt tenslotte dagelijks in alle ziekenhui zen een Röntgenbeeld te projecteeren op een matglazen raam. Als we nu eens dood gewoon het Röntgenbeeld op dat matglazen raam verfilmen? Nu, zoo doodgewoon was het geval tenslot te ook niet. Het Röntgenbeeld toch is voor het' menschelijk oog zeer goed waarneem baar, doch in de verste verte niet lichtsterk genoeg om er momentopnamen, zooals de film die vereischt, van te maken. Er moest een speciaal objectief ontworpen worden, dat' veertjgmaal zoo sterk is als de lens van een normaal filmtoestel. Dat er gebruik werd ge maakt van een uiterst gevoelig celluloid, spreekt vanzelf. Doch ook toen slaagden de proeven nog niet. Men moest' langzamer draaien om daardoor langere belichtingspe riodes te kunnen bewerkstelligen. Eerst toen ontstond een scherp filmbeeld. De film begint met een huldebetuiging aan den grooten R n t g en, die weigerde op zijn geweldige uitvinding octrooi aan te vragen, opdat geen financieele belemmerin gen de lijdende menschheid in den weg zou den staan, wanneer zij er gebruik van wilde maken Een paar snapshots pogen een in druk te geven van de beteekenis der Rönt genfotografie. in de eerste plaats voor de medische wetenschap, maar daarnaast ook voor den kunsthandel eq de techniek. Vervolgens komt de film toe aan haar eigenlijke doel: te bewijzen, dat het ver filmde X-stralen-beeld van enorme beteeke nis is voor het onderwijs en meer in het algemeen voor de wetenschap Zoo zien we een half dozijn witte muizen in een kooi, die daar naar hartelust spelen. De Röntgenstralen verraden ons, hoe het skelet van de loopende en springende dieren werkt, hoe ze ademen, hoe hun hart klopt enz. We zien een kat eten en drinken, wt» kijken dwars door een aap heen die zijn gewone acrobatische toeren verricht. Onge twijfeld heeft de leek in den uitgebreidsien zin van dit woord nog nooit zoo schitterend het prachtig mechanisme van de kleinste kootjes, de grovere beenderen en allerlei ge compliceerde gewrichten kunnen bewondo- ren. Ook de mensch komt aan de beurt'. Men laat iemand een voor de X-stralen ondoor dringbare stof inademen en daardoor krijgt men iets te zien, dat ook voor de medischo wereld nog absoluut nieuw is, daar het tot heden toe een absoluut' onzichtbaar proces was, namelijk de ademhaling. Men ziet den adem de longen binnendringen, zich verder en verder verspreiden, een onontwarbaar kreupelbosch van ontelbare longspruiten wordt ermede gevuld en eindelijk heeft men het scherpe zwart en witte beeld voor zich van de reis, die de lucht maakt door heC menschelijk lichaam, voor de afgescheiden zuurstof wordt medegedeeld aan het bloed. Een fraaie serie opnamen toont ons de mooie werking der menschelijke gewrichten. Dan krijgen we de werking van het meest vitale onzer organen te bewonderen, name lijk van het hart'. Door middel van speciale apparaten heeft men ook het kloppen van het hart op het gevoelige celluloid weten vast te leggen. Zoo zien wij een hordenloo- per, die rond vijfuien seconden noodig heeft voor honderdtien meter en tien hindernis sen, zoodra hij aan de finish komt, meteen geröntgend worden. Zijn hart gaat tekeer als een speelsche jonge hond. Zijn geluid ervan wordt als door een reusachtige stethoscoop verduizendvoudigd. En dan is het', of we naar een oorlogsfilm zitten te kijken: het ge dreun van verre kanonnen klonk zelden zoo natuurlijk. Intusschen leide mea uit een en ander niet af, dat de film „Röntgenstrahlen" een geweldige verovering is voor de medische wereld. De makers van d^ze film hebben den weg aangewezen, dien men zal moeten volgen, zoo men de archieven der medische faculteiten wil voorzien van materiaal, waarvan momenteel de juiste waarde nog niet te schatten valt. De vervaardigers Kaufmann en Rikli wilden slechts populair zijn en zich begrijpelijk maken voor het groote publiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10