HANDEL en NIJVERHEID De reis van Mr P. J. Idenburg naar Zuid'Amerika Stofzuiger Centrale HAGEMAN VOOR BETERE AARDAPPELEN VAN OER VLIST ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws SCHOOLKINDERVOEDING EN -KLEEDING Prae-advies op drie voorstellen Schoen enverstrekking financieel onmogelijk Ret denkbeeld Gosling a hulp In de gezinnen eveneens afgewezen Door de Raad werden om prae-advies in handen van B. en W. gesteld vooretellen van Mevr. C. P. Braggaar—de Does en de heeren Dr.> D. A. van Eek en T. S. Goslinga, betreffende schoolkinderkleeding, -voeding en/of schoeisel. Schoenen of klompen Het eerste van bovengenoemde voorstel len, n.i. dat van Mevr. Braggaarde Does, luidt als volgt: „Undergeteekende stelv voor, om bij school kindervoeding en -kleeding schoenen te verstrekken in plaats van klompen en de daarbij behoorende reparatie". Een Commissie van onderzoek inzake deze kwestie diende een adres in, waaruit blijkt, dat, indien in plaats van klompen, schoenen en reparatie mochten worden ver strekt, de kosten zullen stijgen met ten jninsto ƒ13.767 per jaar. De Commissie, die, indien tot deze ver- Strekking mocht worden besloven, de orga- nisatite ervan zou wenschen toe te ver trouwen aan de Vereeniging voor School- kinderkleeding en schoolkindervoeding, is van gevoelen, dat de reparaties zouden kunnen worden verricht door werklooze schoenmakers, tengevolge waarvan aan steun een bedrag van maximaal ƒ2500 per jaar zou vrijvallen. Verder deelt de Com missie mede, dat van de stelling (is) uitgegaan, dac door de ouders per kind en per reparatie van zolen en hakken, een be drag van 0.25 zal moeten, worden „bijbe taald", hetgeen per jaar een bedrag van i 2550 zou opleveren. Aldus komv zij tot een extra-uitgaaf van ien minste f 8717 per jaar. Met alle .waardeering voor het door de Commissie Verrichte werk en met alle res pect voor haar deskundigheid zijn B. en W van meening, dat indien tot verstrekking van schoenen en reparatie zou worden over gegaan, zooal niet terstond, dan toch wel dra op een aanzienlijke overschrijding van het door de Commissie geraamde bedrag van de extra-ko6ten zou moeten worden gerekend. Hev komt hem n.l. voor, dat het niet zeker is of, althans op den duur, wel met verstrekking van één paar schoenen per kind en per tien maanden en daar op is de raming gebaseerd kan worden volstaan. Verder achten B. en W. het feite lijk niet verantwoord en practisoh niet uit voerbaar de ouders, die in zulke benarde omstandigheden verkeeren, per kind en per reparatie van zolen en hakken 0.25 te doen betalen. Doch ook al zou dit alles wel kunnen, Idan nog zou met deze verstrekking een be drag van circa ƒ9000 per jaar gemoeid zijn. En nu wil het B. en W. toeschijnen, dat, zelfs al zou men de verstrekking van schoenen en reparatie uit hygië nische en sociale overwegingen ver kiezen boven de verstrekking van klompen, men het toch met ons eens zal zijn, dat het niet verantwoord is in de moeilijke financieels omstan digheden van onze meente, voor deze aangelegenheid zulk een bedrag uit te trekken en dat nog te minder waar onze gemeente in vergelijking met an dere gemeenten, wat de verstrekking van voeding, kleeding en schoeisel aan schoolgaande kinderen betreft, vrijwel aan de spite staat B. en W. zien zich dan ook genoopt den Raad in overweging te geven het voorstel Van Mevr. Braggaarde Does niet aan te nemen. De minderheid van het College verklaar de zich voor verstrekking van één paar schoenen per kind en per tien maanden, doch, ter beperking van de kosten, zonder gratis reparatie, waarmede volgens bereke ning van de commissie een hoogere uitgave van ƒ2.200 'sjaars zou zijn gemoeid. De meerderheid van B. en W. kan zich met dit denkbeeld niet vereenigen en zulks niet alleen op financieele gronden, doch ook en eigenlijk vooral uit deze overweging, dat bet doel van de verstrekking van schoeisel, n.l. bevordering van het schoolbezoek, zou worden voorbij gestreefd. Immers zullen de ouders dikwijls niet bij machte zijn de kosten van reparatie van de schoenen te betalen en zullen zij dan noodgedwongen de kinderen de school moeten doen ver zuimen fileer gemeentelijke zeggenschap Het tweede van de bovenbedoelde voor stellen, n.l. het voorstel van den heer Dr. D. A. van Eek, luidt: „De Raad besluit het aantal gemeente lijke vertegenwoordigers in het bestuur Van de vereeniging „schoolkindervoeding en -kleeding" met een te vermeerderen en dus te brengen van een op twee". Wat. dit voorstel betreft deelen B. en W. 3e opvatting van het bestuur der boven genoemde Vereeniging, dav, indien de aan neming ervan zou beteekenen den eersten stap op den weg naar vertegenwoordiging van verschillende politieke partijen in het bestuur, daartegen ernstig bezwaar zou be staan. Aangezien die mogelijkheid h.i. geenszins is uitgesloten imimers wat' men aan de eene partij zou toestaan, zou bezwaar lijk aan de andere partijen kunnen worden geweigerd schijnt ons aanneming van dit voorstel alleen reeds op dezen grond niet gewenscht. Bovendien achten B. en W. een gedelegeerde in 't bestuur ruimschoots vol doende. Naar hun meening is het daarbij onverschillig tot welke partij de gedelegeer de behoort, mits hij slechts het werk. aan die functie verbonden, met volle toewijding verricht. Dit laatste nu is i.e. zeer zeker het ^np'minderlirid van het College verklaarde Zich voor de door den heer van Eek voorge stelde vermeerdering van het aantal ge meentelijke vertegenwoordigers. JJistributïeplaatsen voor warm voedsel. Het derde van de bovenbedoelde voorstel len, t.w. het voorstel van den heer T. S. lios- lin-r* luidt als volet: „De Raad. overweeende. dat door den noou der tiiden in vele gezinnen onder de burge rij het ceregeld gebruik van wann voedsel zeer veel te wenschen overlaat, blijkende dit onder meer door de groote toename der schoolkindervocding. a. besluit onder nader te bepalen voor gaarden en op nader te bepalen wijze, op Gesprek over de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche betrekkingen ÏVederzijdsche universitaire belangen Mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren der Rijks universiteit alhier en voorzitter van het Schoolfonds der Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche Vereeniging, die, zooals wij destijds meldden, eenige maanden geleden naar Zuid-Afrika vertrok, was zoo vriendelijk ons dezer dagen een onderhoud toe ie staan, waarin hij ons het een en ander van zijn ervaringen mededeelde. Het doel van mijn reis was, zoo ver klaarde ons mr Idenburg, de versterking van de cultureele, in het bijzonder de univer sitaire betrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika De uitnoodiging tot deze reis ging uit van heï Comité NederlandZuid- Afrika te Pretoria, waarvan de gezant der Nederlanden voorzitter is en waarin verder eenige Zuid-Afrikaners en Nederlanders, voornamelijk uit universitairen kring, zit ting hebben. De Nederlandsche regeering juichte dit initiatief toe en heeft het hare verricht om het welslagen van de reis zoo veel mogelijk te bevorderen. Ik heb het voorrecht gehad den Minister- President, Minister van Buitenlandsche Za ken, Generaal Hertzog, herhaaldelijk en uit voerig over belangrijke vraagstukken, sa menhangend met mijn onderwerp, te spre ken en bij hem de grootste sympathie en een sterken wensch tot medewerking aan het slagen van mijn reisdoel gevonden en pok bij generaal Smuts een groote daadwerke lijke belangstelling getroffen. Dit is mii door mijn reis nog meer bewust geworden, dan het tevoren was: Nederland en Zuid-Afrika hebben elkander noodig. Daarom is het zoo buitengewoon nuttig, dat vriendschappelijke banden worden aange kweekt waar dit mogelijk is. Kunt u ook nader aangeven op welke wijze u zich dit denkt? Dat kan uiteraard op velerlei manier gebeuren, maar op een belangrijke mogelijk heid wil ik hier in het bijzonder wijzen; de mogelijkheid die er bestaat ten aanzien ran de Zuid-Afrikaners die in Nederland vertoe ven, vooral degenen, die langeren tijd hier te lande verblijven. Ik heb den indruk, dat dit van Nederlandsche zijde niet steeds vol doende wordt beseft Het spreekt bijna van zelf, dat zij, die uit Zuid-Afrika naar hier komen, op gemakkelijke wijze kennis moe ten kunnen nemen van die zijden van V* maatschappelijk leven, waarvoor zij zich teresseeren, kunst, handel, nijverheid, so ciale instellingen, onderwijs, landbouwproef stations, of wat niet al. Zij moeten ook wel bovenal het. Nederlandsche familieleven leeren kennen, op huiselijke wijze zich kun nen ophouden in verschillende gezinnen, zonder officieelen opzet, heel gewoon, zooals men in Zuid-Afrika zoo vlot weet te ontvan gen en, dit vóór allee, vriendschap kunnen sluiten met collega's. Helaas, aan dit alles ontbreekt nog veel. Ik hoop dan ook, dat er met kracht zal worden gearbeid, opdat onze Zuid-Afrikaansclie gasten in het algemeen zich in de toekomst nóg meer in ons land thuis zullen gevoelen en dat er daarbij ook aan gedacht zal worden, dat er vacanties zijn en „n awe ken" zooals de Afrikaners zoo juist voor „week-end" zeggen, die een prach tige gelegenheid bieden om meer van het land te doen zien en elders dan in de woon plaats der betrokkenen gastvrijheid te ge ven. Hier ligt een terrein voor practisch werk, dat stellig velen, wier hart warm klopt voor Zuid-Afrika, welkom zal zijn. Ziet u dan nog toekomst voor de studie van Zuid-Afrikaners in Nederland, ook nu de universiteiten in Zuid-Afrika zoo sterk zijn ontwikkeld? Zeer zeker. Ik heb groote bewondering voor hetgeen op het gebied van het hooger onderwijs in de laatste jaren in Zuid-Afrika is tot stand gekomen en ik heb dit daar ook meermalen in het openbaar uitgesproken. Niemand zal het dus wel als een gering schatting van het Zuid-Afrikaansche univer- sitaire leven beschouwen, wanneer ik niet temin deze vraag bevestigend beantwoord. Eigenlijk moest ieder student in ieder land een tijd in het buitenland kunnen werken. Ik weet uit ervaring welk een verruiming van blik dit geeft. Dit is een onbereikbaar ideaal. Maar wel bereikbaar is, dat althans zij, die de gelegenheid hebben zich dieper op de studie toe te leggen, dit voor een deel in het buitenland te doen. Deze algemeene regel geldt natuurlijk ook voor Zuid-Afrika vanwege de geïsoleerde ligging misschien wel nog in bijzondere mate voor Zuid- Afrika. En dan zal Nederland wel in de eerste plaats iets te bieden helbben. U verwacht toch zeker in het algemeen studenten, die in Zuid-Afrika zijn afgestu deerd? Ja, in dat opzicht is er een verschil met vroeger. De tijd, dat groote groepen studenten bun geheele studie in Nederland kwamen volbrengen, is naar het mij v komt, onherroepelijk voorbij. Het zal in de toekomst wel bijna steeds om epecialisee- ring of althans verdieping van studie gaan, nadat de basis in Zuid-Afrika is gelegd. Medewerking der Ned. Regeering De Nederlandsche regeering heeft haar medewerking verleend, om hefi Zuid-Afrikaanschen afgestudeerden mogelijk te maken, een tijd een bezol- digde positie als medewerker in de organisatie van een of meer der uni versitaire instituten te bekleeden, voor de faculteit der Wis- en Natuur kunde te Groningen, voor die der Ge neeskunde te Leiden. Aldus werd in een lang gevoelde behoefte voorzien. Dat is in Zuid-Afrika zeer gewaar deerd en tal van aanvragen voor zoo danige plaatsen werden ontvangen, ook daardoor zal het aantal Zuid- Afrikaners aan onze universiteiten toenemen. Bovendien genieten Z.-A. studenten hier te lande, zoo zij dit vragen, in het algemeen vrijstelling van collegegeld, terwijl de re geering jaarlijks een belangrijk bedrag voor hen tter beschikking stelt in den vorm van studiebeurzen. Wat denkt u van de studie van Neder landers in Zuid-Afrika? Ik juich die in het algemeen zeer toe, mits met bedachtzaamheid bii de keuze der studierichting en instelling van hooger derwijsvakken wordt te werk gegaan. Er moet wederkeerigheid rijm. Dit is een van de grondslagen geweest van mijn werk r Zuid-Afrika. Nederlanders moeten Zuid- Afrika meer leeren kennen. En de studie-mogelijkheden rijn daar ook; niet gering. Tenslotte maalkl'e de heer Idenburg opmerking: 'De beteekenis van bevordering van cul tureele betrekkingen ligt niet slechts in zich zelf, doch ook in den invloed dien zij kan hebben op de bevordering der economische relaties. Dat geestelijke orienteering niet zelden belangrijke economische consequen ties heeft, is mij, bij mijn bezoek, meerma len ondubbelzinnig gebleken. Reden te meer om wel te bedenken, welke groote kansen men verzuimt, wanneer hier niet krachtig wordt aangepakt. een niet te klein aantal distributieplaatsen warm voedsel verkrijgbaar te stellen voor een ider die daahvoor naar het gevoelen van B. en W. in aanmerking komt, elk gezin naar zijn behoeften; b. tegelijk met het verkrijgbaar stellen v dit warm voedsel, de sehoolkindervoeding te beëindigen, op grond van de overweging, dat bij uitvoering van het sub a. bedoelde voor stel de schoolgaande kinderen van behoefti ge ouders wederom in de gezinnen kunnen gevoed worden". Ofschoon zij het ten zeerste zouden toejuiohen indien alle schoolgaande kin deren weder in de gezinnen zouden kun nen worden gevoed en zij dus bij voor baat zeker niet afwijzend staan tegen over een voorstel hetwelk de strekking ■heeft daartoe te geraken, zijn B. en W. toch van meening, dat het bovenbedoel de voorstel niet kan worden aanvaard. In de eerste plaats niet, omdat zij be twijfelen of bij aanneming van dat voor stel van de voeding aan schoolkinderen, welke thans goed functionneert, wel veel terecht zal komen en of op die wijze aan de bedoeling van de Leer plichtwet zou worden voldaan. In de tweede plaats niet, omdat het niet mogelijk is te berekenen welke kosten met de aanneming van het voorstel gemoeid zul len zijn. B. en W. achten het voorstel dus niet voor aanneming vatbaar, doch dit wil daarom niet zeggen, dat zij, indien zulks noodig mocht blijken, niet bereid zouden zijn om gelijk vroeger ook wel is geschied hun medewerking te verleenen tot het verstrek ken van voedsel aan noodlijdende gezinnen. Resumeerende geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging de bovenbedoelde voorstellen van de mede-leden mevr. C. P. Braggaar—de Does en de heeren Dr. D. A. van Eek en T. S. Goslinga niet aan te men. WIJDINGSAVOND CHRISTEN JONGE MANNEN EN VROUWEN Donderdag 18 November a.s. des avond.' om 8 uur hopen de afdeelingen van d°n Wereldhond van Christen Jonge Mannen en Christen Jonge Vrouwen in de Marekerk een cehcdsavond te houden onder leiding van Ds. W. A. B. ten Kate uit Wassenaar. In dp c-ehedsweek. die nvpr de eehecle 1 reld gehouden wordt, is ook voor Leiden omstreken een avond on bovengenoom den datum belegd. Juist in deze verwarde tijden, nu in sommige landen het werk van den We reldbond met groote moeilijkheden ge paard gaat. komen de jongeren bijeen, om gezamenlijk een zegen voor hun arbeid te wagen. Centrale commsisie van Buurtvereenigingen Allerlei werk ter hand genomen Onder presidium van den heer J. -K. van der Kloot, alhier, werd tusschen bestuursle den van enkele buurtvereenigingen hier ter stede een nadere bespreking in „Royal" g» houden, ten einde te komen tot het voor bereiden van' definitieve voorstellen, dia kunnen leiden tot samenwerking tusschen alle Leidsche buurtvereenigingen. Uit het op die vergadering verhandelde bleek, dat men algemeen van oordeel is. dat het tot de taak van elke buurbvereeni- girig gerekend moet worden in de eerste plaats te pogen haar wijk voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Hier bij hebben niet alleen particulieren belang, doch ook de winkeliers, omdat, naarmate een wijk drukker wordt bezocht, de verkoop mogelijkheden voor de daarin gevestigdo middenstandszaken stijgen. Eenige uniformiteit dient te worden be tracht bij het organiseeren van buurt versie ringen e. d. Zooveel mogelijk moet men voor komen, dat de eene vereeniging afwacht of en wat haar zustervereeniging zal doen, met het resultaat dat veelal niets geschiedt. Ee«i centraal orgaan, dat zich buiten elke poll tieke richting moet houden, kan op dit ter rein veel goed werk 'verrichten. Van enkele zijden werd de Centrale Com missie reeds gevraagd naar model-statuten voor buurtvereenigingen. In overweging werd gegeven de gezamenlijke buurtveree nigingen zoodanig te organiseeren, dat voortdurend contact wordt verkregen met één centrale vereeniging, waarvoor rechts persoonlijkheid zou kunnen worden aange vraagd en waarvan de buurtvereenigingen onder-afdeelingcn zouden kunnen worden. Nauurlijk zal daarbij gelet moeten worden op het behoud van zelfstandigheid. Den secretaris van de Commissie werd op gedragen die gedadhten uit te werken in concept-statuten, die in een nader uit te schrijven vergadering zullen worden behan deld. Ten einde in contact te komen met alle hier ter stede (bestaande buurt-, winkeliers- en speeltuinvereenigingen zal de Central' Commissie gaarne» spoedig vernemen de namen van die vereenigingen en de adres sen van haar secretariaten. Men geve een en ander dus spoedig ou aan den secretaris va-n de Centrale Commissie, den heer Th. J. van der Heijden, Hooge Rijndijk 105, Leiden. Intrede Ds K. H. Kroon uitgesteld De bevestiging en intrede van Ds. K. H. Kroon bij de Geref. Kerk in Hersteld Ver band alhier en te Noordwijk, welke mor gen zou plaats vinden is tijdelijk uitgesteld. Morgenmiddag 9preekt te Noordwijk en morgenavond te Leiden Ds. P, y. d, Vloed. Galden op hypotheek beschikbaar TEGEN UITERST BILLIJKE VOORWAARDEN 3>S% Pandbrieven 100^*/o (met 2% verplichte uitloting per jaar) Restauratie Gravenstein Lezing door Ir. H. van Oerla Gisteravond had de „Commissie inzake her stel van Gravestein" de leden van den Raad uitgenoodigd tot bijwoning eener voordracht met lichtbeelden betreffende Gravestein, welke door ir. H. van Oerle, secretaris der commissie, In een der kunst zalen van de Lakenhal werd gehouden. Onder de aanwezigen zagpn we ook de bur gemeester en wethouder Wilbrink, Alvorens het woord aan ir. van Oerle te geven, zette de voorzitter der Commissie, ir. G. L. Driessen, haar doel en werkwijze kortelings uiteen. Hij achtte het begrijpe lijk, dat de oprichting eener particuliere commissie, die zioh de restauratie van een gemeentel ij k gebouw ten doel stelde, eenige verwondering had gewekt. Aller minst wil de Commissie echter als gang maker optreden en het gemeentebestuur als het ware aansporen om onderhoud herstel van dit zoo merkwaardige gebouw beter te behartigen. Zij wil slechts door haar samenstelling (een groot aantal per sonen uit alle kringen der burgerij maakt er deel van uit) aantoonen dat een afdoen de restauratie van .het gebouw als een overwegend gemeentebelang moet worden beschouwd, terwijl zij de speciale konnis harer deskundige leden betreffende de his torische en bouwkundige beteekenis van Gravestein volledie ter beschikking van het gemeentebestuur wil stellen, opdat een her- stellingsontwerp zoo spoedig mogelijk kan gereed komen. Daarnaast, wil de Commissie door het houden van lezingen on rondgangen, door het samenstellen eener historische heschrij ving en dgl. de kennis omtrent Gravestein in nog ruimeren kring verspreiden. De directeur van het Bureau voor de Rijksmonumentenzorg heeft in beginsel zijn volle medewerking toegezegd. De toeken ning eener Rijksbijdrage ligt dus in hec verschiet. De voorzitter sprak ten slotte den wensch uit dat ook de Leidsche Raad, overtuigd van het groote belang van Gravesteins be houd. t z.t aan de verwezenlijking der plan nen krachtig zal willen medewerken. Alssiu verkreeg ir. van Oerle het woord om aan de hand van lichtbeelden nog de historie van dit voor Leiden zoo belang wekkend gebouw te toonen. Aan het slot sprak de burgemeester, A. v. d. San de Bakhuyzen, die bijzonder dank bracht aan de Commissie voor haar werk en ook namens de raadsleden waar- deerende woorden sprak tot den spreker, ir. van Oerle, voor de duidelijke wijze waar op hij de geschiedenis van Gravestein in zooveel opzichten had belicht. Hij sprak d«s wensch uit dat de restaura tieplannen spoedig vastere vormen zouden mogen aannemen. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging Streékverband Bloembollenstreek Het Streekverband „Bloembollenstreek' van vereenigingen voor Ziekenhuisverple ging in Nederland kwam Vrijdagavond in „Den Vergulden Turk" te Leiden in verga dering bijeen. De vergadering was druk be zocht De voorzitter van het Streekverband, de heer P. P. de Koning, van Leiden, sprak een woord van welkom tot de talrijke aan wezigen. Nadat verschillende ingekomen stukken waren afgehandeld, werden de notulen door den secretaris gelezen en vastgesteld. Hierna werd de agenda behandeld. Be sprekingen werden gevoerd over de tarie ven der ziekenhuizen en eenige besluiten genomen. Een uitgebreide gedachtenwisseling werd gehouden over de werking van het instituut „Controleerend geneesheer". Zoowel door de beide controleerende geneesheeren, dr. Rassers van Leiden als dr. den -Boer van Noordwijk werden verschillende aangele genheden naar voren gebracht en bij deze besprekingen bleek het zeer groote nut de zer instelling. Verschillende practische wenken werden gegeven waarmede de ver- eenigingen hun winst kunnen doen. Een houtdief maakt rare capriolen Hedennacht te 1.40 uur zag een hoofdagent van politie, op de Heerengracht een man, die nieuw hout droeg. Op zijn vraag waar hij het hout vandaan had antwoordde de aan gehoudene, dat hij het opgevischt had. Aan gezien het echter niet nat was, achtte de hoofdagent het gewenscht den man mee te nemen naar het politiebureau. Op weg daarheen probeerde hij den hoofdagent met de planken neer te slaan, doch de belaagde ontweek den slag en werd slechts aan den schouder geraakt De man maakte zich toen uit de voeten, doch door een nachtwaker van een particuliere nachtveiligheidsdienst werd hem even later de weg versperd, waarop hij pardoes in het water sprong. Dit was echter tevens het einde van zijn vlucht, want spoedig was hij op het droge gebracht. Op het politie-burcau bleek men te doen te hebben met den 39-jarigen grondwerker W. P. H. Hij bekende het hout ontvreemd te hebben bij de fa. van Hoeken en bij een huiszoeking werd nog meer in beslag genomen. De Leidsche Winkelstand De bekende zaak van de fa. Wed. J. P. van erge Henegouwen en Zn„ die gevestigd is i hetperceel Aalmarkt 12 heeft een grondige moderniseering ondergaan. De kranige eige naresse van de zaak is rusteloos bezig om haar clientele op alle mogelijke wijze te ge rieven en zoo heeft zij thans weer een uit stekend geoutilleerde technische dienst ge ïnstalleerd, waar met behulp van de nieuw ste meetapparaten en andere middelen de radio-toestellen ter plaatse kunnen worden gerepareerd en gecontroleerd door de kun dige hand van haar zoon, die een grondige opleiding in het vak heeft genoten. De win kel zelf en speciaal de etalage Is ook geheel veranderd, waardoor het mogelijk is gewor den dat de toestellen en electrische orna menten enz. enz. veel beter tot hun recht komen. De winkel met etalage is een groote show-room geworden, waarin men rustig uit de groote sorteering keus kan maken. De verbouwing geschiedde onder leiding van den binnenhuis-architect. Peter Wagner. De stoffeering werd verzorgd' door de fa v. d. Klugt en Zn. Wij wenschen Mevr. van Berge Henegouwen en Zn met de tot stand geko- fraaie verbetering gaarne veel succes. Diefstal van motor-olie Door de politie alhier zijn aangehouden a in bewaring gesteld de 20-jarige venter C. S. en de 18-jarige koopman H. K. P. v. O. R., verdacht van diefstal van een 28-tal bus jes Texaco-motorolie. Deze busjes kosten in den kleinhandel 85 ct. per stuk. Zij (beweer den ze gekocht te hebben voor 15 ct. en verkochten ze voor 30 cL In verband hier mede verzoekt de politie dengene, die in de laatste weken dergelijke busjes vermist, zich aan het bureau man politie te willen melden. RADIO-DISTRIBUTIE 9.50 Keulen: 10.35 Parüs R; 12.05 London Reg: 12.35 Parüs R; 13.20 Brussel VI; 13.36 Keulen; 14.20 London Reg: 15.20 Keulen; pl.ml7.40 Brus- ;el Fr; 18.20 London Reg; 18-60 Keulen; 19.50 London Reg: pl.m 20 30 Brussel Fr; 21.20 Parü» R. of dlv.; pl.m 2i.50 Boedapest of dlv.; 22.30 srlün Programma 4: 8 Brussel VI: 9 20 Diversen; 10.35 London Reg; 11.35 Droltwlch; 22.20 Brus- 1 Cl; 22.30 Weenen of dlv.; 22.50 Londen Reg; 23.35 Droltwlch ZONDAG 14 NOVEMBER Programma 3: 8.50 Keulen; pl.m 9.60 Brussel Fr; 10.20 Brussel VI; 10.35 Keulen; 13.20 Brus sel VI; 14.20 Brussel Fr;14.35 Brussel VI; 15.05 Brussel Fr; 17.20 Parüs R; 18.50 Keulen; 19.20 eenen of dlv.; pl.m 21.25 Paris PP; pl.m 22 U eenen of dlv.; 22.30 Brusset Fr Programma 4: 8.30 Brussel VI; 9.50 Diversen pl.m 13.35 Droltwlch; 14.20 Diversen; 14.40 Droit 16.20 Londen 'Reg; 16.40 Droltwlch; 17.20 London Reg: 17.40 Droltwlch; 18.30 London Reg 20.15 Droltwlch; 21.05 Diversen; 21.25 Droitw; 22.25 Boed&pjest of div.; 23.25 Parüs Radio 9.60 Keulen; 10.35 Parüs R: 12.05 Dïoltwlch; 12.20 Brussel VI; pl.m 13.35 Keulen; 14.20 Diver 16.05 Parijs R; 16.20 Droltwlch; 15.50 Di- ■n16.20 London Reg; 17.20 Parüs R: 18.20 London Reg: 19.2o Brussel VI; 19.60 London R; 20.20 Diversen; 20.50 Parüs R; 22.50 BerlUn; 23.20 Diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen: j.85 Droltwlch; pl.m 11.35 London Reg;-pl.m 12.45 Droltwlch; 13.20 London Reg; 16.20 Droit wich; 18.20 Diversen 18.40 Droltwlch WONINGEN VOOR OUDEN VAN DAGEN Een oorkonde ingemetseld Gistermiddag heeft met eenige plechtig heid de inmetseling plaats gehad ivan een oorkonde op het werk van den bouw van 10 woningen voor ouden van dagen, die door jeugdige werkloozen worden gebouwd. Deze i-nmetselirur werd verricht door wethouder J. J. van Stralen, nadat de oorkonde door een groot aantal personen geteekend was. LEGER DES HEILS Vanaf Maandag 15 Nov. zal het werk van den heer II. Buwalda, welke thans de ver antwoordelijke functie vervulde van leider van het Evangelisatiewerk, overgedragen worden aan een collega, wiens naam nog niet officieel bekend Ls. maar die Zondag in een van de diensten bekend gemaakt zal worden. De heer Buwalda ®al vanaf dien datum de post gaan vervullen van direc teur van de Stedelijke Werkinrichting. In verband hiermede zal er Zondagavond een afsciheidsamenkomst plaats hebben in de zaal van het Leger aan de Hooigracht. Agenda Zaterdag 6 tot en met 20 Nov. Nieuwa Rijn 33, 10.301 uur, 26 uur en 7—8 uur. Expeditie schilderijen enz. Wim van Woer- kom. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren: Meyboom, Zoeterw.singel 28, telef. 990; Nieuwzwaag, Hooigracht 39, telef. 301; Poortman, Rijnsburgerweg 11, telef. 1481; Renaud, Lammenschansweg 30, telef. 3245; Stoffers, Tib. Siegenheekstraat 1, telef. 3193. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Hugenholtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 tot en- met Vrijdag 19 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406; E. B. de Metz, Kamerl. Onneal. 28, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8. Oegstgeest. telef. 274. AUSTRALISCHE! WOB VEILINGEN Adelaide, 12 Nov. In de heden gehouden vel ling werden 81070 balen aangeboden. Verkocht werden 24352 balen, terwül ondershands 1180 bn tot afdoening kw Het Contlnem illsche fabrieken waren de voornaamst* Dopers, Japan was niet ln de matkh De prü- n lagen 12%-procent onder Jiet niveau van da >rlge veilingen alhier In October. RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a, TeL 302, na 6 u. 2479 ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN 3IJZONDER PORTRET Voor interieur- en industrieopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL Geveilde perceelen Ten overstaan van Notaris A. D. Vijgh te Leiden. De panden waarin was gevestigd de Coöperatieve Keuken met garage en tuin tc Leiden Rembrandtstraat 27 en 25, teza men in bod f 5.850. koopcr de heer F. F. van Ellinkhuizen q.q. te 's-Gravenhage voor f 7.850. Ten overstaan van Notaris B H Stumpel te Leiden. Het huis en erf Oude Rijn 140 in bod f 2.325, kooper de heer M. E Groenewegen q.q. te Leiden voor f 2.410. Huis en erf Kruisstraat 21, in bod f 630. kooper de heer A, J. Kloots q.q. te Oegst geest voor f 636, HOOIGRACHT 51 Telef. 2945 VERKOOP - INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities in overleg P. J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 LEIDEN Juwelier - Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 HERENMODE - MOEDEN MAATKLEDING. DREE5TRA/CT PO Stoomwasscherij „DE ZON" Fa. H. J. DIEBEN Zoeterwoudschesingel 23, LEIDEN Telefoon 1839 Overhemden 25 cent. Boorden 7 cent. Uw wasch is pas goed Als ..DE ZON" haar doet I JOHN KAGER CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES DOELENSTEEG 9—11 LEIDEN Telefoon 2289 Postrekening 143937 D. M. VAN EWIJK WONINGINRICHTINGEN BEHANGERIJ - STOFFEERDERIJ MEUBELMAKERIJ BREESTRAAT 73 Telefoon 414 EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Gediplom. en Beëedigd MAKELAAR LEIDEN, TeleL 1772, OUDE SINGEL 19Q TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56a Telefoon 431 REGENJAS f 26.75,TWEED-JAS f 34.75 Voor Betere MAATKLEEDING HOOGEWOERD 9 TEL. 3493 JAN STIGTER THORBECKESTRAAT 12 - TeL 2929 UW ARCHITECT alléén HAARLEMMERSTRAAT 17 Tclet 315 Mr. Dp. H. D. M. K N O L ACCOUNTANT Steenschuur 16 - Lelden Telefoon 1598 PHILIPS RADIO vanaf 6.— per maand VERLICHTINGS-0 R N A NI E N T E N H. DE NIE - Nieuwe Rijn 57 Telef. 1155 bi] de Hooigr. MAKELAARSKANTOOR H. D. VAN WELZEN JR. Beëedigd Makelaar BELEGGINGEN in Vaste Goederen OUDE SINGEL 220 TELEFOON 2774

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6