LAATSTE NIEUWS NOVEMBER-PREM IE maandag 8 november 1937 tweede blad pag. 7 de geest van de apocriefe boeken is geheel anders dan de geest die spreekt uit den Bijbel. Na hef gemeenschappelijk zingen van Gez. 13 1, 2, 6 en 7, verkreeg ds. J. Verkuijl het woord om te spreken over: „De heteekenis van de Statenvertaling voor Indië" Spr. wees op het woord van Ps. 119 dat Gods iWoord een lamp is voor den voet. Het woord lamp beteekenf hier etormlamp. Wanneer dit zoo is, dan hebben wjj dit Woord van God ook uit te dragen. Spr. wijst op do vervreemding van de xnensch van den Bij bel. Zoowel op intellectueelen ale op de arbeiders neemt de invloed van den Bijbel af. Het Ned. Bijbelgenootschap nu heeft tof taak deze vervreemding tegen te gaan. Wan neer het licht van het Evangelie verdwijnt komt de groote duisternis. Het Ned. Bijbel genootschap heeft echter nog grooter taak. De Bijbel is geen bock voor een bepaald volk of een bepaald ras. Wij zijn door de historische situaties aan lndië vastgeklon ken. Hollands gloriejaren zijn niet denk baar zonder de schandelijke exploitatie van Indië. Hiertegenover nu staat de taak van noodzakelijkheid van het brengen van Wes- tersche beschaving aan het Indische volk. •Het N.B.G. heeft deze taak verstaan en Iheeft reeds onschatbare diensten bewezen aan de zending, door het vertalen van den Bijbel in de inlandsche talen en door distri butie en colportage van den Bijbel, waardoor zij mee arbeidt aan het brengen van den Bij bel in ieder inlandsch gezin. Ook ds. Ver- kuyl dringt aan op daadwerkelijk medewer ken aan het Nederlandsche Bijbelgenoot schap. Nadat het kerkkoor nog gezongen had: Hallelujah, lof gezongen! sloot ds. Ver- kuyl de avond met dankgebed. sassenheim a.r. kiesvereeniging „nederland en oranje" De A.R. Kiesvereeniging heeft haar jaar vergadering uitgeschreven tegen Dinsdag November a.s. 's avonds kwart voor acht in „Concordia" Behalve jaarverslagen komt op de agenda Voor een toespraak van wethouder W. War- baar. [voorhout burgemeester weer terug De Burgemeester der gemeente alhier, de heer G. Bulten, is, na een niet lichte oog operatie ondergaan te hebben, weer in zijn woning gearriveerd. Zijn toestand is zeer bevredigend. [woubrugge eendendiefstal De veehouder van T. te Hoogmade deed bij de politie aangifte van het feit, dat een 20-tal eenden, welke in den polder ziworn men, waren ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. een pak slaag maar geen geld De heer W. uit Voorschoten, vertegen woordiger van een zaadhandel, vervoegde zich bij den tuinder D. te Hoogmade om een zajadrekening te ontvangen. Over het geleverde zaad ontstond een woordenwisse ling met als eindresultaat, dat W. wel een pak slaag op liep doch geen geld. Hij deed hiervan aangifte bij de politie, waarna pro ces-verbaal werd opgemaakt. brandweerauto gereed De brandweerauto is gereed' gekomen heelt proef gereden. Op snelle wijze kan de spuit achter deze auto worden gehaakt en al het materiaal er op geborgen met het volledige brandweercorps, zoodat het thans mogelijk is om overal in onze uitgestrekte gemeente spoedig tegenwoordig te utn met voor materiaal. burgerlijke stand VALKENBURG. Ondertrouwd: C. van Klave- "S.ÏU»?* 2°!K£Ei''ofih.™ A Ondertrouwd: GPV d Meer en M O V d. Salm J H Klein en A M Hulgsloot. Bevallen: M J L Ami—VrUburgr z. Overledten: C A M v d Voort 4 mnd A A Borst 9 J. N P VerkleU 12 J. z C A v d Velde—Pünakea d A v d" Meet—Slera z A M v. Kempen—de Groot d T Zaalberg—den Braver z J M C v d. IWerffBakker z C M v AmsterdamGroe- pendaai d A B Bruinesde Jong z. Overleden: K J Vahrmetjer 65 J.. echtgen v. J. Blok S Robbertse 81 j. wed. A v d Horst J. v. Post 69 j., echtgen v A v Bennekom. RECHTZAKEN Kantongerecht Alphen a. d. Rijn Bierenmishandeling [T. J. ..van R. stroohandelaar alhier, stond 'terecht omdat door hem met een paard dat kreupel liep was gereden. De agent van po litie K. had geconstateerd dat de hoeven yan het paard geheel wanen versleten en dat zich aan de hoeven een bloedende wond vertoonde, waardoor het paard niet op deze poot kon staan. Verdachte ontken de dit, wel was het paard kreupel, maar dit kon gemakkelijk, daar een paard dat op een schenp voorwerp trapt wel meer verwondingen aan de onidenkant van de Ihoeven krijgt. Tevens werd door verdachte een verklaring van den veearts Van Wijk overlegd waarin deze mededeelde, dat het paard leed aan hoefkanker. De agent bleef echter bij zijn verklaring en was van oor deel, dat indien het paard goede hoefijzers had gehad dit niet voorgekomen zou zijn. De ambtenaar vond het eveneens een er gerlijk feit en vorderde dan ook een geld boete van f 15,—, subs. 10 dagen. Rekening houdende met verd.'s omstandigheden ver oordeelde de kantonrechter tot een boete van f 8,— subs. 8 dagen. Niet goed gekeken E., vrachtrijder te Leiden was gedag vaard wegens het veroorzaken van mate rieele schade ten bedrage van f 1000,— aan de personen-wagen van de fa. P. De aan leiding tot dit ongeval was geweest dat K. bij de kiosk „De Witte Wimpel" kort bij Woerden wat wilde gebruiken, waardoor hij kort bij de bocht den weg was overge stoken. Midden op den weer was de auto van de firma P. bovenop de vrachtwagen gereden waardoor groote schade was ver oorzaakt. K. was niet verzekerd waardoor de geheele schade voor zijn rekening kwam. Verd.'s verdediging bestond uit de mededeeling dat hii de personenauto niet had zien aankomen. De kantonrechter meende, dat als verdachte geen uitzicht had gehad hij maar iemand naar de bocht had moeten zenden om te zien of er iets aankwam. De ambtenaar eischte een geld boete van f 10,— subs. 10 dagen. De kan tonrechter veroordeelde verd. tot f 15 subs. hU) dagen* Nogmaals dierenmishandeling Het zoontje van v. W. te Ter Aar was •met het paard naar de smid geweest om dit te laten beslaan. Terugkomende had H. tegen hem gezegd, zooals hij voor den kan tonrechter verklaarde, „Teun rijdt toch een beetje door", waarop .hij het paard met oen stok een paar klappen had gegeven en vervolgens de stok togen de kop van het paard gegooid. Hierdoor was het paard op hol geslagen, doch gelukkig had de 13- jarige bestuurder zich nog aan de manen van het paard weten vast te klampen, waardoor erger was voorkomen. H. was niet versohenen. De ambtenaar eischte een geldboete van f 15, subs. 15 dagen. De kan tonrechter veroordeelde verdachte conform den eisch. CHR.-HIST. GEMEENTE RAADSLEDEN A fdeelingsvergadering te Rotterdam Het werkloosheidsvraagstuk en de jeugd Zaterdagmiddag heeft de afdeeling Zuid- Holland en Noord-Brabant van de Vereeni- ging van Christelijk-Historische leden van gemeentebesturen in Gebouw „De Een dracht" te Rotterdam een vergadering gehouden onder leiding van den heer T. Slavenburg van Schiedam. Van den heer H. van Boeyen was be richt binnengekomen, dat hij in verband met zijn benoeming tot Minister van Bin- nenlandsche Zaken bedankte als voorzitter en bestuurslid der Vereeniging. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer A. van Walsum herkozen, ter wijl in de vacature-Van Boeyen gekozen werd de heer A. Rodenburg van Over schie. Rede van den heer G. W. F. van Hoeven Hierna heeft de heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het Ministerie van Sociale Zaken, een inleiding gehouden over „Het werkloosheidsvraagstuk en de jeugd". In deze rede behandelde spr de vraag hoe men voorkomen kan. dat de jeugd in we.rkloozengezinnen demoraliseert. Spr. wees er op, dat allereerst gezorgd moet worden voor het moreel der kinderen. De werkloosheid heeft in moreel opzicht fu neste gevolgen, hetgeen ook wel blijkt uit de gestadige toename van het aantal ver oordeelingen van jongens van 9 tot 16 jaar. In Rotterdam werden er in 1933 166 ver oordeeld, in 1934 216. in 1935 314 en in 1936 343. Voor het geheele land bedroegen die cijfers: in 1932 1817, in 1933 1955, in 1934 21S3 en in 1935 2539, veroordeelingen meest wegens vermogensdelicten- Er is veel veranderd in de gesteldheid van de jongeren in dezen tijd, niet slechts bij de kinderen der werkloozen. Er is ver slapping, maar ook een te veel aan energie welke zich uit in vernielzucht. Veronachtzaming van hetgeen in de jeugd omgaat, is uitermate gevaarlijk. Men mag maar niet zeggen: als te ouder worden, worden ze ook wel wijzer. Men moet een bedding graven, waardoor het jeugdleven geleid wordt De jeugd haakt naar nieuwe idealen en daar zij gebrek aan levenserva ring heeft, is zij geneigd te volgen, dege nen, die mooie beloften doen. De jeugdzorg staat gelukkig ook in ons land in de belangstelling. Spr. wees op het werk van vakcursussen, centrale werk plaatsen en werkkampen. De werkkampen achtte spr. de belangrijkste. De vorming van individu tot gemeenschapsmensch moet het doel zijn. Daartoe leenen zich de kampen op uitnemende wijze. Het jeugdvraagstuk is slechts tot oplos sing te brengen, als men bezield is met een groote dosis idealisme. Haal zo weg uit de steden van het jachtende vermaak, maar ook uit de stille dorpen met haar verve ling. Haal ze weg en breng ze naar buiten. De aanraking met de natuur zal een geze- gënden invloed op de jeugd uitoefenen. De kameraadschap moet inniger worden. En de kampen zijn de beste scholing voor de ware gemeenschapsmensch. Spr. heeft het gemeenschappelijk werk gezien en het ge meenschappelijk gezang gehoord. Wil men onze Nederlandsche jeugd goed vormen tot ware gemeenschapsmenschen, tot menschen van karakter, dan leidt de weg daartoe, volgens spr., over de kampen. Maar die weg kan niet betreden zonder idealisme en zonder goede leiders (applaus) Discussie Door een zevental personen werden naar aanleiding van de rede van den heer Van Hoeven vragen gesteld. In zijn antwoord merkte de heer Van Hoeven o.m. op. dat het in de kampen gaat om de zorg voor den mensch, bij de cur sussen en de centrale werkplaatsen om de vakbekwaamheid. In de kampen wordt aan de karakters der deelnemers geschaafd. Zij hebben opvoedkundige waarde. Volgens spr. mag de vraag gesteld wor den of in het belang van de toekomst van het Nederlandsche volk de deelname aan de kampen niet verplichtend zou moeten worden gesteld. Wel brengen de kampen geen oplossing van het werkloosheidsvraag stuk, doch spr. wilde wel, dat het zoover kwam, dat niemand het bedrijfsleven in ging voor hij de school van het kamp heeft doorgemaakt. Als men het alleen toepast op de werklooze jongens, dan gevoelen zij zich weer in een hokje apart gezet. Spr. gaf verschillende voorbeelden over den Ar beidsdienst in Duitschland. Breng de jon gens naar de kampen en laat men daar trachten er gemeenschapsmenschen van te maken, vooral van de jongens, welke be hoonen tot de kleurlooze massa. De voorzitter dankte den heer Van Hoe ven voor zijn interessant betoog, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Brutale kauw gearresteerd Door de Haagsche motor-politie DEN HAAG, 6 Nov. Onverwachts zijn gistermiddag twee agenten van de mo tor-brigade er in geslaagd een brutale kauw te arresteeren, die gesignaleerd stond wegens insluiping, diefstal en vernieling. Met name een bewoonster der Van Aeresenstraat werd telkens weer opgeschrikt door het beest, dat er een bijzondere voorliefde voor had juist in héér woning vain tijd tot tijd eens te komen neuzen. Op die manier waxen Duitsche Rijksminister in ons land Aankomst van rijksminister Seldte Ter beantwoording van het in het voor jaar door oud-minister Slingenberg aan Duitschland gebrachte bezoek, is heden de Duitsche rijksminister van arbeid, Seldte te Amsterdam aangekomen voor een kort tegenbezoek aan ons land Rijksminister Seldte was vergezeld van den ministerial-direktor dr. Engel, oher- regierungsrat dr. Munz. regierungsrat dr. Hildebrandt. allen van het rijksministerie van arbeid, en ministerialrat Neumann van het rijksministerie voor voedselvoorziening In een zijzaaltje van de eerste klasse wachtkamer heette mr. D. G. Draayer namens de Nederlandsche regeering de Duitsche gasten hartelijk welkom en hij sprak do hoop uit, dat het bezoek aan hun verwachtingen zou voldoen. Per autobus ging het gezelschap vervol gens naar het grootste Amsterdamsche werkverschaffingsobject, het Boschplan on der Amstelveen. Ook de nieuwe wijken en de markthallen werden bezichtigd. Te kwart over twaalf vertrok het gezol «chap naar Den Haag. Morgen zal o.a. een bezoek aan de Wieringermeer worden ge bracht Kon. Holl. Lloyd Commissie beëindigt haar taak Dezer dagen kwam de commissie uit de negen samenwerkende organisaties inzake den Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam voor de laatste maal bijeen. De voorzitter. Mr G. S e r e t, herinnerde er aan, dat in Mei 1935 de commissie voor 't eerst bijeenkwam, ter bespreking van de vraag, wat gedaan zou kunnen worden voor de door de debacle van den Kon. Holland- schen Lloyo gedupeerden. Door de goede samenwerking, die steeds bestaan heeft tusschen de commissieleden onderling, kon voor de gepensionneerden veel worden bereikt, waardoor het nadeel voor hen tot de kleinst mogelijke afmetingen werd teruggebracht. Dat de commissie tot dit resultaat heeft kunnen bijdragen, stemt tot groote voldoe- "'nu de taak van de commissie als geëin digd kan worden beschouwd stelde de voor zitter voor tot ontbinding daarvan over te gaan. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. Onder dankzegging voor de goede samen werking sloot de voorzitter hierop oeze bij eenkomst. Aanbestedingen Gister hebben B. en W. van Amster dam aanbesteed het leggen van riolen tus schen den OZ. Voorburgwal en den Singel. Ingekomen waren 10 biljetten. Laagste in- al een zilveren broche, een metalen clip en een haarkam verdwenen, terwijl een schemerlamp was vernield. Hoe scherp de politie echter ook op lette, de sterke arm stond machteloos tegenover deze geraffineerde dievegge, zoodat de geplaagde dame zich den prins te rijk voelde, toen de kleine in dringster niets meer van ziah hooren liet. Helaas bleek zij te vroeg gejuicht te hebben, want enkele dagen geleden ver scheen het kauwtje weer met de zelf de vrijmoedigheid. Onmiddellijk alar meerde zij voor de zooveelste maal de politie, aan wie het thans inderdaad ge lukken mooht de gesignaleerde in han den te krijgen. Op het bureau-Duinstraat aangeko men werd een onderzoek naar den eige naar ingesteld, die een jongeling uit de Frankenstraat bleek te zijn. Deze ver klaarde zijn gevleugelde vriendin on langs meegenomen te hebben naar Voorschoten waar hij een school be zocht doch blijkbaar kon het beest daar niet wennen en keerde op eigen gelegenheid naar de Residentie terug. Ten einde raad is men nu tot kortwie ken overgegaan, zoodat voorloopig de rust in het Statenkwartier is weerge keerd. Twee duisterlingen gezocht Wegens afpersing en mishandeling 's-Gravenhage, 6 Nov. Een inwo ner van Warnsveld, die gister in de Residentie vertoefde, heeft omstreeks middernacht een verre van aange naam avontuur beleefd. Op het Spui werd hij opeens aange klampt door twee jonge kerels van omstreeks 20 jaar, die hem geld wil den afpersen. Toen de man daarvan uitteraard niet gediend bleek wierp het tweetal zich gelijktijdig boven op hem om hem een groot aantal stom pen en slagen op het hoofd toe te dienen. Voorbijgangers, die van dit brute optreden getuige waren, waar schuwden aanstonds de politie. Bij haar komst waren de duisterlingen echter niet meer te vinden. Het slachtoffer heeft van het gebeur de later zelf aangifte gedaan- Naar de daders wordt gezocht 't Roode Kruis en de Zondag Een houding die lof verdient 's-Gravenhage, 6 Nov. De laatste maanden bereikten ons meerdere klach ten over de leiding der Haagsche Trans port-colonne van het Roode Kruis, om dat die leiding eenvoudig weigerde reke ning te houden met de godsdienstige op vattingen van haar leden. Verschillende personen uit chr. kringen, die gaarne deze colonne wilden versterfcen, traden schrijver was de firma B. van Wijk en P. J. Jansen te Amsterdam met f 94.900 en f 93.700. Vervolgens is aanbesteed het maken van een kademuur met bijbehoorende werken langs den Dijksgracht. aan den voet van den Spoordijk van het. Centraal Station naar het Muiderpoortstation. Hiervoor waren 61 bil jetten ingekomen. De laagste inschrijver was de N V. Mij. Oben te Amstenl-m met f 131.0S4 en f 126.412. Zwijndrechtsche veiling Heden omzet tot 1 millioen gestegen Hedenmorgen werd door de Zwijndrecht sche groenten en fruitveiling het omzet cijfer van een millioen bereikt. Dit is een verheugend feit, daar sinds 1934 dit bedrag niet werd behaald. Vorig jaar was de ge heele omzet f 926.000 Men trekke echter niet al te optimistische conclusies, want de ex ploitatiekosten waren dit jaar voor den tuin der aanmerkelijk hooger dan vorige jaren. Dollardaling duurt voort Zwakke voorbeurs De Amerikaansche dollar zette bij het be gin van de nieuwe week* de daling verder voort en te Londen, waar de eerste transac ties plaats vonden tegen 5.0065, werd reeds spoedig daarna gehandeld tegen 5.0095 te Amsterdam werd het Amerikaansche devies ingezet op 1.80% éi 1.80% doch het duurde niet lang of in de open markt was niet moei te bedingen dan 1.80Ar 1.80ADe Britsche ponden openden op 9.04, liepen vervolgens op tot 9.04% a 9.04%, doch zakten daarna in tot 9.03% k 9.03%. Het Nederlandsche egalisatiefonds trad als kooper op van Britsche ponden tot den prijs van 9.03y2 op welken prijs het mate riaal kreeg toegewezen. De Fransohe francs aren prijshoudend op 6.14 6.15. Het disa gio voor Fransche francs was resp. 5 ets. en 16 ets. voor een maand en voor drie maan- en per 100 francs. Belga's werden verhan deld tegen 30.76 a 30.78. Het disagio voor termijnbelga's bedroeg resp. 7 cents en 21 cents per 100 belga's. Zwitsersche francs wa ren 41.90 41.93, Duitsche marken golden 72.82% k 72.871/2. Tijdens het niet-officieele effectenverkeer bestond een zwakke stem ming, die verband hield met de voortgezette daling in Wallstreet. Bij bescheiden omzet ten werden de Amerikaansche fondsen, spe- aal de industrieelen, belangrijk lager afge daan. Van de locale waarden kregen de toonaangevende aandeelen verliezen van verscheiden procenten te boeken. schoolnieuws universiteit van leiden Geslaagd: Examen volgens art. 135 der Hooge'onderwijswet: de heer C. van Wermes- kerken. Den Haag. overtreders ontvangen, maken het vrijwel onmogelijk op afdoende manier een einde te maken aan baldadigheden. Nog kort geleden is het politietoezicht op de baldadigheid verscherpt en uitgebreid en erd er personeel aangewezen om dagelijks tusschen en na de schooluren, brandpunten an baldadigheid op te sporen. Bij ontdekking van de daders van meer ernstige gevallen wordt terstond proces-ver baal opgemaakt. Op deze wijze hoopt de politie de baldadigheid binnen zekere gren zen te kunnen houden. De Luchtbescherming Gemeentelijk plan is gereed B en W. zullen eerlang een voorstel tot het treffen van maatregelen inzake luchtbescherming iaar alle waar schijnlijkheid kun ton indienen, zij het wellicht ook nog niet in a lie volledig heid. daar met name ten aanzien van het Gem. Electrisch Bedrijf nog niet vaststaat wat gedaan kan worden. Het luchtbeschermingsplan voor de ge meenle 's-Gravenhage is reeds in 1936 vast gesteld. Een nadere bewerking zal binnen kort worden ingediend. Het ligt niet in de bedoeling het geheele plan aan de burgerij bekend te maken. Met de hoofden der gemeentelijke bedrij ven en diensten, die in den luchtbescher mingsdienst zijn ingeschakeld, vindt gere geld overleg plaats nopens de maatregelen welke zij in oorlogstijd ton opzichte van bescherming der bevolking tegen luchtaan vallen dienen te nemen, op welke wijze zij hun personeel dienen uit te breiden (met vrijwilligers) en te oefenen. Do waars c.huwings- en alarmeerings dienst is nog in studie bij een commissie daartoe vanwege het hoofdbestuur der P.'l. T. ingesteld. Het uitvoeren der maatregelen vordert enorme bedragen. 27 October is begonnen met een cursu: van zeven lessen voor de opleiders van het geheele gemeentepersoneel, wat betreft het gebruik en de beteekenis van het gasmas ker. Deze cursus wordt gevolgd door 60—70 superieuren van de diverse diensten en in stellingen, welke superieuren later het per soncel van dien dienst of instelling, waar toe zij behooren, in het gebruik van gasmasker zullen oefenen. Het personeel der bedrijven is overigens uit den aard de zaak thans reeds op de hoogte van de werk zaamheden, welke een bedrijf bij luchtaan vallen zal hebben te verrichten. Het ligt in de bedoeling eerlang in het Benoordenhoutkwartier een ver duisteringoefening te houden en een dergelijke oefening ook in andere stadsdeelen nu en dan te herhalen. niet toe of moesten als lid bedanken, daar van he'- arbeid verlangd werd op den Zondag, terwijl deze arbeid verre van noodzakelijk kan worden genoemd. Wij denken b.v. aan arbeid op sportvel den wanneer daar ongelukken gebeuren. Thans deelt het Hoofdbestuur van het Roode Kruis ons echter mede, dat het het tot dusver door de leiding der Trans portcolonne ingenomen standpunt on juist acht en de in verband daarmee ge geven ontslagen ongedaan zullen worden gemaakt. Bravol Gemeenschappelijk Vliegveld Omtrent de totstandkoming van een vliegveld bij Overschie zijn met Rot terdam onderhandelingen loopende, welke evenwel nog niet in een zoo danig stadium zijn, dat daaromtrent thans reeds nadere mededeelingen kunnen worden Aangenomen kan worden, dat de plannen betreffende een gemeenschappelijk vliegveld bij Delft en in verband hiermede de verplich tingen van 's-Gravenhage ten aanzien van het vliegveld Waalhaven vervallen zijn. Wat het vliegveld ..Ypenburg" betreft doen B. en W. opmerken, dat dit uitsluitend is bedoeld en ook is ingericht voor de sport- vl ie gerij. Het denkbeeld van opneming van „Ypenburg" in het vliegverkeer zal intus- schen worden overwogen. Echter is een eventueele exploitatie van „Ypenburg" als verkeersvliegveld een aangelegenheid, welke afhankelijk is van de medewerking van verschillende andere organen, ook van het gemeentebestuur van Rotterdam, met het welk steeds overleg is gepleegd in alle za ken betreffende de voorziening in de be hoefte aan vliegveldruimte voor de beide steden. Op een spoorwagen gebotst 's-G raven h age, 6 Nov. Een vrij ernstig ongeluk heeft vannacht plaats gehad in de Leeghwaterstraat, alwaar de 52-jarige motorrijder P. Z. uit de Hildebrandstraat door nog niet opgehelderde oorzaak tegen een spoor wagen is gereden. Ofschoon de wa gon van verren afstand te zien was door een roode lantaarn heeft Z. hem blijkbaar niet of te laat opgemerkt. De botsing was van dien aard. dat de motorrijder met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd moest worden, terwijl zijn voertuig, een motor met zijspan, zwaar beschadigd werd. Baldadigheid der jeugd Krachtig optreden In het tijdsbestek van 1 Januari 1937 tot 12 October jl. werd tegen 158 min derjarigen van 14—18 jaar proces-ver baal wegens misdrijven opgemaakt. De baldadigheid van de hedendaagsche jeugd is hier ter stede groot, echter niet grooter dar. in de andere groote steden van ons land. Zij wordt door de politie zooveel mogelijk bestreden. Het weinige ontzag voor de over heid, de dikwijls geringe medewerking der ouders en de geringe straffen, die jeugdige p. a. van welsenis t Men meldt ons uit Rotterdam: Op 72-jarigen leeftijd is Vrijdagavond plot seling overleden de heer P. A. van Welzenis, oud-directeur van de drukkerij van Wacs- heree. Hoogewerff en Richards N.V. De overledene was een bekende en beminde fi guur in de druk kerswereld. In 1882 in dienst ge treden bij de Drukkerij Wed P van Waesberge Zoon, was het zijn taak, in dit be drijf met eeuwen lange reputatie de verschillende veranderingen in te voeren, welke voortschrij dende mechanisatie met zich bracht. Daarbij had hij een open oog oor -Je belangen van het vak en degenen, die daarin werkzaam zijn; in de bedrijfs organisatie en de vakopleiding nam de heer Van Welsenis een zeer werkzaam aandeel. Zijn verdiensten op dit gebied wer den algemeen erkend en de waardeering daarvoor werd openlijk tot uiting gebracht, toen Jiij op 25 Juli 1932 den dag mocht her denken. waarop hij vóór een halve eeuw zijn werkkring begon. Veie jaren was de heer Van Welsenis bestuurslid van de Ambachtsschool, lid van den Armenraad en van de Vereeniging .Zorg voor het achterlijke kind". Nadat hij met ingang van 1 Januari 1936 zijn ambt als directeur van Van Waesberge, Hoogewerff en Richards N V wegens ge zondheidsredenen moest neerleggen, bleef hij deze onderneming met zijn rijke erva ring als commissaris terzijde staan. Thuis gekomen van een vergadering van commis sarissen heeft hij plotseling dit leven ver laten; een hartzwakte maakte een einde aan zijn arbeidzaam bestaan De overledene werd door allen, die hem koPrlen. gewaardeerd als een bpzadigd wel willend man. die geleid werd door het be ginsel, een ieder het zijne te geven. Eén van dp stoere werkers, die het bedrijfsleven in onze stad gestaag doen voortgaan, zon der ophef en mpt taaie volharding, is met hem heengegaan. De teraardebestelling zal Dinsdag a.s. om 1.30 uur plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk. geoefend is in het gebruik van het gasmas kor. De stormbrigado van de politie oefent reeds geregeld met gasmaskers. Oefenin gen met brandweermateriaal zullen wor den gehouden, zoodra gelden beschikbaar zijn om dit (kleine) materiaal aan te schaffen. Zeer spoedig kunnen definitieve voorstel- lenvan den directeur van Gemeentewerken worden verwacht, inzake de vitale gemeen te bedrijven. Op veler verzoek willen wij voor het aanbrengen van nieuwe abonné's op ons blad weer premies beschikbaar stellen. De her innering aan vroeger zoo welgeslaagde campagnes beett ons toe stemmend op deze vragen doen antwoorden. Voorwaarde is weer, dat de op te geven lezer zich voor min stens een jaar verbindt. Nu, dat is nimmer een bezwaar. Onze krant beveelt zichzelf aan, door inhoud en door lagen prijs en door wat verder geboden wordt, als GOEDKOOPE FEUILLETON-BOEKEN en thans weer het onovertroffen GEDENKNUMMER met SUPPLEMENT. Tot 30 November a.s, is dan de premie voor één lezer: Een fijn dejeuner met modern bloemdécor Wie twee abonné's aanbrengt, ontvangt: Een fraaie Kuyper-plaquette (brons) in afwerking van 187s bij 24 c.M. Handels waarde vijf gulden. Het getal dezer pla quettes is niet groot. Men kan natuurlijk ook twee dejeuners ontvangen. Bovendien ontvangen alle nieuwe lezers nog gratis een exemplaar van het K u y p e r- Gedenknummer met Supplement, hetwelk, als gezegd, inderdaad als aparte dagblad-uitgave on overtroffen is. En nu aan den slag vrienden. Zendt Uw gewonnen lezer of le zers in door gebruik te maken van o.s. bon. NOVEMBER-CAMPAGNE „NWE LEIDSCHE CRT" Aan de Abonnementen-afd. van de Nieuwe Leidschf Courant Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U als abonné op ons blad in te schriiven voor minstens één jaar: Naam: Adres: Mijn Mijn adres en ik zal gaarne de daarvoor gestelde premie van U ontvangei Dit is in deze November-campagne mijn nieuwe abonné. ZENDT DEZE GOUfONI

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7