tactiQ» 'W&yzdtëbrrm, MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a SkZWOLSCKf BI 1895 T oof d ka nl oor Den Haacj .aan van Meerder voort 7* Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd Buitenland BRUSSELSCHE CONFERENTIE ANTWOORDT JAPAN Bespreking met beperkt aantal staten voorgesteld ZATERDAGAVOND is te Brussel de tekst gepubliceerd van de nota. door de Pacific-conferentie aan Tokio verzonden, ?n die beschouwd moet worden als een repliek op de weigering van de Japansche regee ring aan de Brusselsche besprekingen deei te nemen. De Brusselsche nota is in zeer vriende lijke en tegemoetkomende termen gesteld Zij begint met op te merken, dat het negen mogendheden-verdrag van toepassing is op het huidige conflict tusschen Japan en China, en dat de onderteekenaars van dit verdrag ertoe bevoegd zijn, de rechten uil te oefenen die deze overeenkomst hun toe staat Alle mogendheden, die in het Verre Oosten belangen hebben, worden door de huidige vijandelijkheden getroffen; desniet temin wenscht men aan de Japansche be zwaren tegen een gemeenschappelijke be spreking tegemoet te komen. Daarom wordt Japan, uitgenoodigd zich ter conferentie te doen vertegen woordigen om van gedachten te wisse len met de vertegenwoordigers van een beperkt aantal staten. Die gedachtenwisseling zou geschieden in het kader van het negen-mogendheden- verdrag en overeenkomstig de bepalin gen van dit verdrag; met de bedoeling tot bij legging van het conflict te komen. Door deze tweede uitnoodiging wordt Ja pan opnieuw voor een moeilijke beslissing gesteld. Of Japan alsnog ertoe zal overgaan gedelegeerden naar Brussel te zenden, is nog niet bekend, daar het antwoord, pas over eenige dagen aan den Belgischen ge zant te Tokio overhandigd zaj worden. Vermoedelijk zal de conferentie, als zij Dinsdag weer bijeenkomt, dus nog niet in het bezit van het Japansche antwoord zijn. Minister Eden is dan ook, volgens een be richt uit Londen, niet van plan. Dinsdag naar Brussel terug te keeren. tenzij dit noodzakelijk mocht zijn. Het Chineesche standpunt Het Chineesche standpunt ten aanzien van vredesonderhandelingen is door maar schalk Tsjang K ai Sjek nogmaals uit eengezet in een verklaring aan de pers, waaruit blijkt dat China gekant blijft tegen rechtstreeksche besprekingen met Japan. De Chineesche centrale regeering, aldus 'de maarschalk, zal voor directe besprekin gen ook weinig gevoelen, indien zij door de Brusselsche conferentie worden aanbevolen. China is van oordeel, dat Japan slechts op nieuw- gelegenheid zou krijgen aan te drin gen op de aanvaarding van voorwaarden, die niet slechts voor China, maar ook voor 'de conferentie zelf onaannemelijk zoudiD zijn. Ik verwacht, dat de Brusselsche con ferentie waardevolle resultaten zal opleve ren, aldus de maarschalk. Tsjang Kai Sjek zeide verder niet te ge looven, dat buiten de conferentie om be middelingspogingen zullen worden gedaan. In de militaire positie van China blijf! Tsjang Kai Sjek onverzwakt vertrouwen, daar de Japansche opmarsch in het binnen land moeilijkheden zal opleveren, die ten gunste van China zullen werken. HET ANTI-KOMINTERN-PACT Tokio is in feeststemming I Treedt Polen ook toe? IN Japan is men zeer verheugd over Ita- I lië's toetreding tot het anti-Komintern pact en heeft men aan die vreugde op allerlei manier uiting gegeven. Te Tokio bijvoorbeeld trok een optocht van 12.000 menschen, die allen lampions of lantaarns droegen, naar het plein voor het keizerlijk paleis, en vervolgens naar het ministerie van buitenlandsche zaken en de Italiaan- sche en Duitsc.be ambassades Hitier heeft met prins Konoje en Musso lini onderlinge gelukwenschen gewisseld. Gayda noemt in het „Giornale d'Italia" het pact een „vredesdriehoek". Het communisme, aldus deze scribent, is niet langer een binnenlandsche^angelegen heid van de een of andere rampzalige natie, maar het is een internationale georgani seerde beweging, welke de wereldrevolutie doel heeft. Er is een onoverbrugbare kloof tusschen bolsjewisme en vredespoli tiek; vandaar, dat de isoleering en vernie tiging van het bolsjewisme de eerste voor waarde moet zijn voor hen. die aan de wereld de mogelijkheid van opbouw en vrede willen geven. De mogendheden, voor wie het pact in de eerste plaats openstaat,, zoo gaat het Italiaansche blad verder, zijn Zwit serland, Polen, Portugal, Oostenrijk, Joegoslavië, Brazilië en andere landen van Latijnsch-Amerika. In verband met deze opmerkingen heeft het de aandacht getrokken, dat sedert eenige dagen te Warschau een der leiders van den Japanschen gene- ralcn staf vertoeft, namelijk kolonel Takahasji. Het gerucht doet de ronde, dat hij de Poolsche regeering polst over toetreding tot het pact tegen de Komintern. Bevestiging hiervan is niet te krijgen; de kans, dat Polen tot toe treding zal overgaan, wordt niet groot geacht, daar Polen in weerwil van zijn anti communistische gezindheid, geen groote sympathie heeft voor blokvor ming. De mogelijkheid van uitbreiding van den driebond komt, al dan niet op instemmen den toon, in verscheiden landen tot uiting. Het officieuze Joegoslavische orgaan „Vre- i" bespre.ekt geestdriftig Italië's toetre ding tot het anti-komintern verdrag, dat voor ieder openstaat, zelfs, aldus dit blad. voor de regeering van Sovjet-Rusland, in dien zij inderdaad niets gemeen heeft met de Komintern. Te Washington maakt men zich naar de „New York Times" meldt, eenigszins bezorgd over den steun, dien zekere Zuid Amerikaansche landen van het anti-com- munisiische blok zouden kunnen ontvan gen, in geval er een „nationale" revolutie uitbreekt De Sovjet-Unie heeft reeds de neiging, zich in zulke revoluties te mengen; nu ontstaan, bovendien de mogelijkheid van anti communistische inmenging. Niet al leen Portugal en andere Europeesche Ian den kunnen zich bij den driebond aan sluiten, ook landen van Tatijnsch Amerika kunnen het doen en daardoor zouden vitale belangen van de Ver. Staten kunnen wor den geraakt. In officieele kringen ziet men het voor uitzicht van anti-democratische bemoeienis met Latijnsch- en Centraal-Amerika niet met instemming tegemoet. Von Ribbentrop Minister van Buitenlandsche Zaken? Volgens den diplomatieken redacteur v öe „Evening News" zou Von Ribbentri nag eenige maanden ambassadeur in Londen blijven en vervolgens von Neurath opvolgen als rijksminister van buitenlandsche zaken. De vooraanstaande rol welke hij de laat ste maanden gespeeld heeft zou er op wij zen, dat hij de meest gezaghebbende tolk ge acht wordt van de nationaal-socialistische buitenlandsche politiek. Een bericht volgens hetwelk hij ambassa deur zou worden te Rome wordt tegenge sproken. Frankrijk ontbeert nationaal élan Flandins beroep op eenheid Op het congres der democratische allian ïie, dat te Nice bijeen was, heeft Flandm ;een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „De Fransche natie wordt bedreigd door een ideologisch conflict. Frankrijk heeft ech ter niet de eus tusschen H i t J e r en Sta lin; Frankrijk kan en moet het nationale élan terugvinden, dat het al zoovele malen in de geschiedenis heeft gered". Hij wees p het gevaar van den oorlog in Spanje. Frank rijk en Enge and moeten blijven samen werken. Over de Fransche verbindingen in de Mid- 'dellandsche Zee zeide Flandin: Men zal te Rome en Berlijn moeten zeggen, dat, hoezeer het Fransche volk ook afkeer van inmen ging in mhet Spaansche conflict heeft, het toch eensgezind zal zijn, indien achter het scherm van een ideologische interventie te gen het Spaansche bolsjewisme, Italië of Duitschland zich in de Middel'andsche ~ee steunpunten zou willen verzekeren, welke de bewegingsvrijheid van Frankrijk zouden bedreigen. Flandin eindigde met een beroep op de meer dan ooit noodzakelijke eenheid tegenover de binnen en buitenlandsche ge- Het congres heeft bij acclamatie Flandin ials partijvoorzitter herkozen. Voorts is epn motie aangenomen, waarin de algemeene partijpolitiek wordt vastgpste'd en 't stand punt van Flandin wordt goedgekeurd, ol gens hetwelk de alliantie moet blijven stre ven naar samenwerking tusschen alle re- publikeinsche partijen, opdat een groote concentratie van cent rum oartiien wordt er- kregen, zooals Waldeck Rousseau en Poin- iparé hebben weten te bewerkstelligen. SPAAK ALS KABINETS FORMATEUR Vermoedelijk zal hij slagen Minister Spaak heeft verklaard, dat hij met zijn onderhandelingen inzake het vor men van een nieuwe Belgische regeering op den goeden weg is, daar het vraagstuk der verdeeling van de portefeuilles is opgelost. De kabinetsformateur hpeft 't katholieke standpunt aanvaard, dat berust op een ge lijk aantal socialistische en katholieke mi nisters. De komende regeering zou derhalve be staan uit zes socialisten, zes katholieken, drip liberalen en general Denis, die gehand haafd zou worden als minister van lands verdediging. Er zal een nieuw departement worden geschapen door de verdeeling van het ministerie van oeconomische zaken in een ministerie van oeconomische zaken en een ministerie voor den middenstand en den binnenlandschen handel Bekra verneemt, dat De Man in de ko mende regeering de. portefeuille van finan ciën zal behouden en dat Hvmans ver moedelijk met buitenlandsche zaken zal worden belast. De Spaansche Burgeroorlog Onlusten in Madrid? Miliciens uit Madrid, die overloopen naaT de gelederen van Franco, bevestigen allen, dat zich voortdurend zeer ernstige onlusten in de hoofdstad afspelen en dat het hoofd commando herhaaldelijk een beroep heeft moetep doen op de internationale brigades, teneinde dp pogingen tot een opstand in ac kiem te smoren. Het spoorwegverkeer tusschen Frankrijk en Spanje is in het noorden thans hervat Voor het eerst sedert een jaar rijden er weer treinen over de spoorbrug van Iran. De erkenning van Abessinië Naar Havas uit Rome meldt, zou de Ita liaansche regeering overwegen haar diplo matieke vertegenwoordigers terug te trekken bij de regeeringen, die te Rome alleen een zaakgelastigde hebben en het Keizerrijk niet als zoodanig hebben erkend. Een dergelijke maatregel, soortgelijk als die reeds tegen Frankrijk is toegepast, zou dan overwogen worden ten opzichte van Nederland, Zweden, Finland, enz. Wat België betreft, prins de L i g n e, die op 19 Mei 1936 uit Rome is vertrokken, heeft nimmer zijn terugroepingsbrieven over handigd. In de diplomatieke jaarboeken wordt hij steeeds aangeduid als „afwezig", zoodat hier de zaak wat anders ligt. Spanning tusschen Haïti en San Domingo Een duizendtal planters vermoord? Vo'gens inlichtingen, welke te Washing ton zijn ontvangen, hebben zich op de grens van Haïti en San Domingo ongeregeldheden voorgedaan, in een gebied, waar de grens niet goed is afgebakend. Sedert lange jaren gaan de bewoners van deze streek arbeiden op grondgebied van San Domingo. Volgens Léger, den minister van buitenlandsche zaken van Haïti, zouden zich aldaar op 9 cn 10 October ontzettende tafereelen hebben af gespeeld, toen een talrijke menigte boeren en landhouwarbeiders naar Haïti wilde re- patrieeren. Het werd een ongelukkig en Be treurenswaardig incident. De vrouwen, kin- deren en mannen, die niet gewapend waren werden zonder daartoe aanleiding te heb ben gegeven, door Dorrinicaansche grens bewakers afgeslacht. Léger voegde aan zijn mededeehngen toe, dal deze Haïtianen sedert vele jaren in de Dominicaansche republiek gevestigd wa ren. De eerste berichten zijn ontvangen van de zijde van vluchtelingen. De regeering van Haïti heeft een ondsr zoek en bestraffing van de schuldigen ge- eischt De minister zeide nog. dat de regeering van zijn land na het bloedbad de repatriee- ring van ongeveer 15.000 Haïtianen heeft verzekerd. Hij wees er op, dat de Haïtianen geen en kele represaille hebben uitgeoefend* De Japansch-Chineesche oorlog STRIJD BIJ TAI-JOEAN DUURT VOORT Sjanghai met afsnijding bedreigd Van officieele Chineesche zijde wordt toe gegeven, dat ongeveer 3000 Japanneezen in de baai van Hangtsjau aan land zijn gegaan en Singjien en Kingsjan, beide ten Zuiden van de Wangpoe, hebben bereikt. De Japan sche troepen ten Zuiden van de Soetsjau- kreek worden door de Chineezen geschat op 5000 man. Het verrassende succes van de Japanneezen aan de baai van Hangtsjau, waarmede de afsnijding van Shanghai be spoedigd wordt, beeft een drukkende wer king uitgeoefend op de stemming van de Chineezen. Terwijl de laatste bewoners van Poetoeng aan de Wangpoe, hun stad verlaten en in bootjes over de rivier naar de internatio nale concessie trekken, trachten de Chinee sche troepen hun tegenstanders door een hardhekkigen strijd nog zoo lang mogelijk tegen te houden. Inmiddels wordt de druk van de Japansche troepen, die steeds meer ersterking krijgen, steeds grooter, zoodat de val van Poetoeng met den dag waar schijnlijker wordt Volgens Havas zouden de Chineesche troepen reeds een begin gemaakt hebben met de ontruiming en naar het Zuiden terugtrekken. Dit laatste wordt evenwel door den woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier ontkend. Van een evacuati' is volgens dit bericht geen sprake en de Japanners zouden er evenmin in geslaagd zijn bij Soenking over de Wangpoe te trek ken. De Chineeschen houden vol, dat het den Japanners niet gelukt is, den tegenstand bij de Soetsjaukreek te breken. Al hun aanval len zijn afgeslagen. Tai-foean nog niet genomen Hoewel de Japanners zich hebben mees ter gemaakt van een gedeelte van Tai-joean de hoofdstad van Sjansi. bieden de Chinee zen in het Zuiden der stad nog hardnekkig weerstand. Er hebben zware luchtbombar dementen plsats gehad. De Japansche leger leiding geeft echter de bevolkins gelegen heid het stadsdeel te ontruimen en heeft ook de vreemdelingen, die daar voorname lijk uit missionarissen en onderwijzers be staan, geadviseerd, hun heil in de vluchi te zoeken. Men verwacht, dat de Japanners, die ln ieder geval het Noordelijk gedeelte van de stad in handen hebben, heden reeds den laatsten Chineeschen tegenstand zullen breken. Geen geschillen tusschen Schacht en Hitier De president van de Duitsche Rijksbank, dr. S c h d c h t, die te Bazel de zitting van de bank voor internationale betalingen bij woont, heeft aan een vertegenwoordiger van het Zwitsersche Telegraafagentschap, die zich naar aanleiding van <le geruchten om trent zijn ontslag tot hem had gewend ver klaard, dat hij de geruchten, welke in het buitenland de ronde doen over principieele meeningsverschillen in den boezem der Duitsche regeering moest tegenspreken. Deze geruchten zijn, aldus Schacht, onge grond. Schacht voegde hier nog aan toe, dat hij geen andere economische en financieele politiek volgde dan die van den Führer en dat hij dat in de toekomst zal blijven doen. „Mijn wensch, mij ontheven te zien van het ambt van rijksminister van economi sche zaken, dat ik drie jaren voorloopig heb waargenomen, houdt1' aldus Schacht „uit sluitend verband met de eischen inzake de organisatie van 't vierjarenplan, waarvan de uitvoering absoluut een eenhoofdige lei ding van het economische leven eischt". Amerika's record-vlootbouw S w a n s o n, de Amerikaansche minister van marine heeft zijn verslag voorgelegd aan president Roosevelt over het op 30 Juni j.l. afgeloopen begrootingsjaar Het verslag bevat aanwijzingen, waaruit valt op te maken, dat het marinebouwpro gramma der Vereenigde Staten in het nieu we begrootingsjaar van recordafmetingen voor vredestijd zal zijn. Swanson verzoekt om credieten voor den bouw van twee nieuwe slagschepen, ten be drage van 60 millioen dollar elk, van twee kruisers ten bedrage van 16 millioen dollar elk, en van vier convooischepen. Voorts verzoekt Swanson uitbreiding van het aantal actieve officieren, uitbreiding van het marinepersoneel en verhooging der gages voor de marine over het algemeen. Uit het rapport blijkt, dat de marine in het afgeloopen begrootingsjaar opdracht heeft gegeven voor den houw van 38 nienwp oorlogsschepen, maar dat de vloot, wat tor pedojagers en duikbooten betreft, nog aan zienlijk beneden de bij verdrag vastgestelde sterkte blijft Het vorige jaar zijn dertig oorlogsschepen uit dienst genomen. Op 1 Juli 1937 waren 71 vaartuigen voor de marine in aanbouw. De marineluchtmacht bestond op 30 Juni uit 927 vliegtuigen in gebruik en bestelling. JOH's JOL TEEILEEWEG 4951, Telef. 550521 HARING- en VISCHHANDEL Specialiteit in gerookte Bokking ent gestoomde en gerookte Makreel. drie andere inwoners, die in het raadhui aanwezig waren en één minuut na het vast- gestelde tijdstip verklaarde de voorzitter van; het stembueau hen gekozen, daar geente- gencandidaten gesteld waren voor de open- gevallen plaatsen in den gemeenteraad. Toen een kwartier later andere Candida- ten zich op het stadhuis aanmeldden, moest hun medegedeeld worden, dat de verkiezine reeds was afgeloopen. De Belgische socialist Spaak, door KoningLeopold met de kabinetsformatie belast, ziet de toekomst glunder in, blijkens bovenstaande foto. Zijn kans op welslagen is inderdaad zeer groot, tenzij men hem nog op het laatste moment eenspaak in het wiel mocht steken. Is U reeds gebruiker van Lunchkaas DRIE TULPEN" ie munt uit door fijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar- n hoog vitamine gehalte DE SOVJET-REPUBLIEK BESTAAT TWINTIG JAAR Moskou houdt groote parade IN den grooten schouwburg te Moskou is onder presidium van Stalin een plechtige bijeenkomst gehouden ter herden king van het twintig-jarig bestaan van de Unie der Sovjet-Republieken. M oio tof heeft daarbij een rede gehouden waarin hij de beteekenis van de October-revolutie heeft uiteengezet. Hij legde daarin meer dan ge bruikelijk den nadruk op de rol van de Sovjets bij de wereldrevolutie. Volgens spreker streeft de unie bij haar steun aan China en Spanje naar vreedzame doeleinden. Wij verhelen echter niet, aldus Molotof, dat wij veel zorg besteden aan ons roode leger, want wij denken aan de moge lijkheid van avonturen der fascisten. De wereldrevolutie is reeds begonnen. Zij is niet begonnen met de nederlaag van het kapitalisme over het geheele front, maar met verval in zijn gelederen, waarbij het tsaristische Rusland het eerst aan de beurt was. De October-revolutie was het begin van de internationale proletarische revolu- Molotof betoogde verder, dat de Sovjet unie een eerste plaats inneemt bij de ver dediging van de beschaving en de vrijheid. Hij eindigde met zijn vertrouwen uit te spreken in de eenheid van de bevolking der Sovjet-unie. Een concert en de vertoo ning van de Lenin-film heloten deze bij eenkomst. Rood machtsvertoon Op het Roode Plein is de grootste parade gehouden, welke de Sovjet-unie ooit R®zien heeft. Maarschalk Worosjilof hield vooraf een rede, waarin hij zeide, dat het leger niet dient voor den aanval, doch met een offensief zal antwoorden, als het wordt aangevallen. Op de tonen van een korps van 700 mu zikanten marcheerden daarop de soldaten voorbij. Groote aandacht trokken de motor fietsen, waarop een machinegeweer was ge monteerd, de gemotoriseerde artillerie met 200 kanonnen, tanks van allerlei afmetin gen, semi-militaire afdeelingen arbeiders en de tweehonderd bombard ements- en jachtvliegtuigen, die in de lucht manoeu vreerden. Daarna volgden twee millioen burgers, die in breede rijden defileerden met vaan dels en banieren. Worosjilof heeft voorts nog een leger order gepubliceerd, waarin het roode leger ook wordt opgeroepen voor den strijd tegen den binnenlandschen vijand, de Trotskisten, Boecharinisten en anti-bolsjewisten. Hij verheerlijkte uitvoerig hetgeen in de afSe" loopen twintig jaar werd verricht, deed een feilen aanval op het fascisme en het zich vol bewondering uit over de militaire tecn- niek en de krijgskunde der Sovjet legers. Hij eindigde met een beroep op de voort durende waakzaamheid tegen de vijanden der Sovjet-unie. Het executief comité der Komintern heeit zich tot het proletariaat in de geheele we reld gewend met een boodschap, waa"," een eenheidsfront tegen het fascisme wordt ^Te^Moskou is ook uit de Noordpoolstreek een gelukwensch met de Octoberfeesten ontvangen De vier Russen, die daar over winteren, verklaren in een draadloos tele gram o.a.: „Wij zijn trotsch, dat wij den Stalinpost bezetten in den ijs-oceaan. Aan den mast wappert de roode vlag. vuurpijl®" zullen de duisternis van dpn Poolnacht verdrijven". De executies duren voort! Intusschen werd te Leningrad het üoo'i^ vonnis uitgesproken over zes „terroristen" in de rubber-industrie; in het gebied van de stad Moskou werden zeven personen ter dood veroordeeld, in Wit-Rusland acht te Kirof twee, in den Oeral vijf. te Tasjkent vijf o.a. wegens spionnage en sabotage bij de veefokkerij en de graanproductie. Amerika is teleurgesteld Omdat hertog van Windsor niet komt Het besluit van den hertog van Wind- o r, af te zien van zijn reis naar de Vereen Staten, heeft op de openbare meening in de Vereen. Staten diepen indruk gemaakt Gelijk bekend was uit de kringen der ge organiseerde arbeiders tegen dit hertogelijk bezoek verzet gerezen, omdat men bezwaren had tegen 's hertogs vriend Bedaux. die hem zou rondleiden. Bedaux is n.l. de man van een arbeidssysteem, dat in Ame rika onder de werknemers een zeer slechten naam heeft Intusschen heeft William Green, de pre sident van het Amerikaansche vakverbond n communiqué gepubliceerd, waarin hij Rt.' „Als die hertog en de hertogin van Wind sor naar de Vereen. Staten komen, zullen zij op de meest oprechte en hartelijke wijze door de arbeiders ontvangen worden". Het communiqué '-egt vervolgens, dat de critiek, welke de American Federation of Labor heeft geuit, uitsluitend op Bedaux en niet op den hertog van Windsor be trekking had. Een gemeenteraadsverkiezing in Transvaal Het nut van hittegolven! Een slager, Swanepoel geheeten en een smid, Pienaar genaamd, waren tijdens een hittegolf ei?n wandeling gaan maken en zijn teruggekeerd als gemeenteraadsleden na een candidaatstelling en verkiezing, die nog geen twee minuten in beslag namen. Op den dag der candidaatstelling bedroev de temperatuur in Niilstroom (Transvaal) 101 graden en de inwoners stonden zeer lus teloos tegenover de verkiezing van twee gemeenteraadsleden. Drie minuten voor het oogenJblik, waarop de tijd voor 't indienen van een voordracht verstreken zou zijn, keek men ter gemeente griffie angstvallig uit naar Candida ten. Eén minuut voor tijd kwamen SwaneposJ i Pienaax toevallig een kijkje nemen in het raadhuis, daar zij toch in de buurt wa ren. Direct werden zij candidaat gesteld door Uitgestooten Duïtschers worden tevens onterfd In Duitschland is volgens Havas thans een wet uitgevaardigd, volgens welke per sonen, die van de Duitsche nationaliteit vervallen zijn verklaard, niet meer van Duitschers kunnen prve-n of schenkingen kunnen ontvangen. Dit, strekt zich eveneens uit tot hun echtgenooten en kinderen. Op overtreding van deze wet staat een gevan genisstraf van twee jaar. Verder worden Duitschers gerechtigd hun erfgenamen, welke in het huwelijk zijn go- treden met een, niet-ariër, geheel te onterven DINSDAG 8 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uftzcndlng. 8.00— 9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Orkest en Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwen- uur. 3.05 Modecursus. 4.05 ICRO-Kamerorkest 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 XvRO-Melodlsten solist. (Om 5.45 Fellcitatiebezoek). 6.40 ische jaus-erie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stede lijk orkest Maastricht, solist en gramofoon muziek. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.06 Belai Kiss' Hongai Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en plano 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 De Pal- ladlans. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Het Omroe jork&st. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Omroeporkest 2.45 Knipcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Planovoordracht 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vioolvoorlracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Me dedeelingen. 8.19 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dlnsdagavondtrein. 9.30 Vocaal concert 10.00 Vervolg Dinsdagavondtretn. 10.45 Re portage schaakmatch. 11.00 Berichten ANP. Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Gregorl Ser- ban's orkest DUOITWICH 1500 M. 1.352.20 Kwintet 4.35 Zigeuner-orkest 6.45 Orkest. 8.20 Orkest, koor en solisten. RADIO PARIS 1648 M. 8.00 en M.53 Gramofoon. 12.40 Orkest en zang. 3.05 Zang. 4.20 Harp- eoncert 8.35 Gramofoon. 8.50 Symphonie- iofoon. 6.50 en 7.20 Omroeporkest 8.2 (S3 Bij Pijnen 'n„ TltijnfiavJijd' Onfeilbaar bi) kou en {/riep, hoofdpijn, fciceptfnA' zenuwpijnen, spit, spierpijn, rheumatische pijnen, migraine, periodieke pijnen, moe- e>» lusteloosheid. Helpen wonder snel. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. MIJNHARDTJES1 Mededeelingen Reisbureau „LIBERTAS Men vraagt zich wel eens af of Brussel zoo langzamerhand bij de Hollandsche reislusti- gen niet al te bekend geworden is, zoodat het geen zin meer heeft om daar nu nog eens een speciale reis naar toe te organiseeren. Toen wij echter in den afgeloopen zomer maanden verschillende keeren op doorreis Brussel aandeden en ons moesten tevreden stellen met een korte rondrit door de stad, hoorden wij dikwijls de opmerking dat men daar toch graag eens wat langer zou willen vertoeven, om een en ander eens wat nauw keuriger te kunnen bekijken. Welnu, hiertoe biedt onze vierdaagsche reis in de vacanrtieweek tusschen Kerstmis en Nieuwjaar een schitterende gelegenheid. Ook voor vele jongeren, die misschien nog nooit de landsgrenzen overschreven hebben, is dit reisje uitnemend geschikt. Juist met het oog op hen, hebben wij de prijs zoo laag mogelijk gehouden, n.L f 28 Inclusief alles. Wat dat „inclusief alles" beteek ent, vraagt dat maar eens aan onze ex-medereizigers in Uw kennissenkring en U zult hooren dat wij buiten de gewone maaltijden en het logies steeds nog een tweetal consumpties per dag verstrekken, de entrees voor de verschillende bezienswaardigheden voor onze rekening nemen, enz. Het afwisselende programma, dat wij op aanvrage gaarne toezenden, vermeldt voor de ochtenduren steeds een bezoek aan enkele bezienswaardigheden in de stad, terwijl dan de middaguren besteed worden voor tochtjes in de naaste omgeving, Laeken, Tervueren Op de terugreis wordt Antwerpen nog aan gedaan, waar we op de 24e verdieping van de Wolkenkrabber thee drinken, en een wan deling maken door de Scheldetunnel. En dat alles voor slechts f 28. Men kan zich nu vast voor deze interes sante reis opgeven, onder storting van de vereischte waarborgsom k i 5. NAAR DE WINTERSPORT Zou dat niet net iets voor U zijn? In de sombere wintermaanden, wanneer het mie zerige, regenachtige Hollandsche klimaat ons alleen maar grieperig maken kan, eens een kijkje nemen in het mooie Zwitserland, waar de sneeuw in volle pracht op de berg hellingen en in de dalen ligt en het zonnetje heerlijk schijnt. Ook voor hen die niet aan de beroemde wintersport doen, valt hier ont zaglijk veel te genieten. Buiten wandeltochten in de mooie omge ving van onze standplaats, stellen wij ons voor ook een of meerdere sledetochten te organiseeren, tochtjes per bergspoortje enz. Deze 'reis zal eind Januari of begin Fe bruari gehouden worden. Als vermoedelijke standplaats hebben wij voorloopig Goldern ge kozen. Dit is een klein plaatsje in het Berner Oberland, tusschen Brünig en Meiringen. In de onmiddellijke omgeving hiervan vinden wij de beroemde Aareschluoht, de 90 M. hooge Reichenbachwaterval, het Brienzer- meer enz. Kortom, een ideaal gelegen oord, buiten de groote verkeerscentra. Indien er liefhebbers zijn die de lange lat ten, de skis, eventueel zouden willen aanbin den, laten deze zich dan zoo spoedig mr 'ijk reeds met or.s in verbinding stellen, opdat wij de noodige maatregelen kunnen nemen ook voor hen alles tijdig te regelen. Nadere bijzonderheden over deze reis wor den zoo spoedig mogelijk gepubliceerd. Telef. 22990 Giro 279855

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2