JKeuure gntecift (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs; Per kwartaal in Leiden en in piaatsen waar een agentschap .gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Cf. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 18e Jaargang a&bertentieprijjtit: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureat» wordt berekend0.10 NO. 6236 OUDERS, WAAKT! De ouders hebben altijd en in velerlei op- eicht voor en over hun kinderen te waken. Dat weten wij en ook, dax wij daarin vaak te kort schieten. Maar in de laatste plaats dach ten wij daarbij tot heden toch aan hun be scherming in lichamelijke zin tegenover in dividuen, die met schandelijke en beestach tige bedoelingen de veiligheid van minder jarige, van kleine kinderen meestal, in gevaar brengen. Over die boosaardige zondelust, over die gruwel van kindennoord is het onnoodig een oordeel te geven. Dat doet iedereen die er van hoort op de scherpste wijze. En het is te verstaan dat ook zij, die gewend waren de doodstraf voor moordenaars af te keuren thans onwillekeurig dergelijke sujetten naar de galg wenschen. Daarover thans geen woord. Nu in Rotter dam alleen in enkele dagen twee kinderen spoorloos verdwenen zijn (het derde geval is reeds opgehelderd maar geeft toch ook te denken) en in twee gezinnen diepe rouw en pijnigende onzekerheid zóó groote ontroering brengen, dat niemand zich in staat acht troost te bieden en wij slechts de zwaar beproefden Gods gerade kunnen toebidden; nu moet het waarschuwend vermaan uitgaan: ouders, waakt over uw kinderen! O, wij weten het, de twee gevallen kunnen wel in geen enkel opzicht op elkaar lijken: maar alleen het eerste, waarbij de oorzaak met vrij groote zekerheid is aan te geven, is voldoende om tot verdubbelde waakzaam heid over de jonge levens aan te sporen. Wij waren het zoo gewoon, dat uitwendige veiligheids-maatregelen en algemeen-christe lijke opvattingen de openbare veiligheid vol doende verzekerden. Dat het politie-toezicht nimmer in staat zal zijn elk misdrijf te v komen, is duidelijk. En dat er voldoende misdadigers zijn om een bevolking te veront rusten, ervaren we dagelijks. Daarom is ieder onzer verplicht steeds waakzaam te zijn over eigen en zooveel het kan ook over anderer kroost en elk verdacht geval onmiddellijk bij de politie te rappor teeren. Wij moeten doen wat mogelijk is, al is het nog zoo weinig, om deze boosheid te keeren. gesties ons niet. Wij nemen ze voor wat ze zijn: oproepen van het roomsche spook ora daardoor afkeerig te maken van de coalitie, wat thans wil zeggen: de steun, welke de rechtsche partijen bieden aan een Christe lijk kabinet. Wie nu werkelijk de vrees koestert dat Rome bij die samenwerking in een onge- wenschte en ongeoorloofde machtspositie zal komen, die kan niet beter doen dan op houden met zijn gestook tegen geestver wante partijen, doch deze door eendracht sterk te maken. HET COALITIESPOOK In deze dagen wordt weer danig gewerkt met het coalitiespook, en als dat in ons land gebeurt dan staat het roomsche spook op de achtergrond. Nu zijn we dat van zekere zijde gewend. Er zijn telkens weer partijen of laat het partijtjes zijn die het antipapisme uitbuiten om wat te wor den. Meestal lukt dat gedurende eenige jaren, doch wanneer ons volk dan inziet, dat het zuiver negativisme is, wat de klok slaat, dan boeren deze groepen weer achter uit, hoewel ze met steeds grooter nadruk roepen: Rome gaat ons volk overheerschen. Nu geschiedt dat uiterlijk wel hier en daar in gemeenten en misschien ook in provincies, waar de Roomsch-Katholieken in de overgroote meerderheid zijn en met hun stemmen-overwicht feitelijk alles hun hand kunnen zetten. Dan komen andere groepen wel eens wat in de knel. Doch dit is geen specifiek Roomsche zonde; dat brek kleeft alle partijen aan. Zóó hebben en daai in veel erger mate de liberalen gedaan en wij zouden niet durven beweren, dat Roomsch-Katholieken en vrijzinnigen nimmer eenige reden van beklag hebben in gemeenten waar de protcstantsch-orthodoxe richting het heft volledig in handen heeft Dat is geen partijen-dictatuur maar dat zijn wezenlijke fouten van het meerder heidsstelsel en onze democratische staats inrichting biedt de minderheden als tegen wicht niet altijd voldoende, weliswaar het recht van vrije, openbare en openhar tige critiek. Hoe het zij: in kleine gemeenschappen bestaat ongetwijfeld telkens gevaar voor overheersching van bovendrijvende partijen. Maar in ons land kan dit moeilijk het geval zijn, omdat geen enkele groep boven de helft komt; wat niet wil zeggen dat geen der partijen een sleutelpositie inneemt. Echter, er zijn thans zelfs „neutrale'' bla den die zich ongerust maken over de heer schappij van Rome en van meening zijn dat Dr. Colijn als minister-president is terug gedrongen naar een onbeduidend departe ment van Algemeene Zaken; ja, men vraagt zelfs: „hoe lang zal hij daar nog geduld worden?" Want Rome is bezig de hegemo nie te veroveren in ons land. Het is zonderling. We hebben nu even vaak in de pers kunnen lezen dat Dr. Colijn oen overwinning op zijn R-K. medeministers heeft behaald als het omgekeerde. Dat be wijst duidelijk waaróm men met dergelijke nieuwtjes komt. Niet om de zaak zelf, maai om te stoken. Dat terugdringen van Dr. Colijn is al zeer naief. Want hijzelf is met dit plan gekomen om daardoor den minister-president in dc gelegenheid te stellen zich wat meer bezig te houden met het onderling verband der departementen, speciaal wat de financieele. economische en sociale politiek betreft. Dus: om in het algemeen leiding te kunnen geven. Daarom verontrusten al dergelijke sug BINNENLAND De a.s. blijde gebeurtenis Geschenk van Suriname. Het Surjnaamsche Vrouwencomité heeft dezer dagen aan het Prinselijk Paar een geschenk doen toekomen in verband met de te venvachten blijde gebeurtenis, welk geschenk bestaat uit een fraaie mahonie houten doos, waarop in goud het wapen van Suriname is aangebracht. In deze doos bevindt zich een gouden beker van antiek model, alsmede een aantal kleinere gouden voorwerpen, waaronder een paplepeltje, eer. servetring, een rammelaar en nog eenige andere artikelen, alle voorzien van het wapen van Suriname. Reeds voor het bekend worden van den wensch van het Prinselijk Paar om geen geldinzamelingen te houden tot het aan bieden van kostbare geschenken heeft het bovengenoemde comité het initiatief geno men tot het aanbieden van dit geschenk waaraan door alle bevolkingsgroepen werd deel genomen. De Prins en de Prinses heb ben het fraaie geschenk met erkentelijk heid aanvaard en daarvoor telegrafisch aan het comité hun dank betuigd. De Spelling Wat staat er te gebeuren? Zooals wij reeds gemeld hebben, wordt de samenstelling voorbereid van een commissie, die de regeering zou moeten adviseeren de spelling. In deze commissie zouden schillende kringen van het maatschappelijk leven samenwerken. Dat deze commissie noodzakelijk wordt geacht, moet dus wel beteek enen dat men niet zonder meer terug wil naar De Vries ei Winkel. Meermalen is ook verklaard, dat der gelijke terugkeer voor vele uitgevers, vooral voor die van kinder- en schoolboeken enorme schade zou beteekenen. Om te weten hoeveel dit zou bedragen wordt bij de uitgevers semi-officieele enquête gehouden om na te gaan hoe groot ongeveer de schade zou zijn voor de Nederlandsche uitgevers, wanneer eventueel tot de „oude" spelling werd terug gekeerd. Hoe groot het bedrag is weet men nog niet, maar men kan veilig aannemen, dat het enkele millioenen guldens is. J. K. van Eerbeek f Zooals te verwachten viel, heeft de plotse linge dood van dezen begaafden jongen Christelijken schrijver allerwege ontroering gewekt. In den kring der Ohristelijke auteurs, waarvan een deel Zaterdag j.L te Amster dam bijeen was. heerscht diepe verslagen heid. Naar wij vernemen zal de begrafenis plaats vinden Dinsdag a.s. op de Algem. Begraafplaats te Zwol'Je. Vertrek nam. 1 uur van het sterfhuis. Prins Frederik Hendrik- Stichting Te Egmond aan Z'ee officieel in gebruik genomen de nieuwe Prins Hendrikstichting welker terreinen een oppervlakte beslaan van 45000 M2. Het gebouwen-complex beslaat 2500 M2. De in richting van de nieuwe gebouwen voldoet aan de hoogste eischen der moderne tech niek en der hygiëne. Het is een tehui®, waar de oude zeeman zich na zijn rond zwervingen rustig en onbezorgd thuis kan gevoelen, te midden van zijn kameraden. Er zijn thans 120 zeelieden opgenomen, ter wijl er voor totaal 200 ruimte is. Met het ook op de opname van oud gezagvoerders en officieren zijn aparte ver trekken ingericht CHR. H.B.S. ROTTERDAM Naar wij vernemen, zal het nieuwe gebouw van de Chr. H.B.S. op de Linker Maasoever te Rotterdam Zaterdag 20 Nov. a.s. te 1 uur officieel in gébruik genomen worden. De Mi nister van Onderwijs, K en W., Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine hoopt de opening te verrichten. MIJNENVEGERS TE TANDJONG-PRIOK BATAVIA, 8 November. (Aneta) Na een tocht van maanden over ae zeeën en ocea nen liepen hedenochtend de vier nieuwe mijnenvegers voor de Indische marine twee aan twee resp. te tien voor zeven en vijf voor zeven in den morgen, de haven van Tandjong Priok binnen, waar zij lig plaats kozen aan dc boeien van de eerste binnenhaven. KINDJE VERBRAND Te Elsloo had het driejarig kindje van F. J. het ongeluk een pot kokende koffie over het lichaampje te krijgen. De kleine, welke hevige brandwonden had opgeloopen, is vrij spoedig aan de bekomen verwondin- geil overlieden. NIEUWE CHIRURGISCHE KLINIEK In het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam Hedenmiddag officieel geopend (Van onzen Amsterdamschen redacteur) In de middaguren is heden geopend de ieuwe chirurgische kliniek cp de terreinen an het Wilhelmina-gasthuis te Amster dam, bij welke plechtigheid het woord ge voerd is door den burgemeester van Amster dam, Dr. W. d e V 1 u g t, en den hoogleeraar, or wiens onderwijs en practijk deze kliniek hoofdzaak bestemd is, Prof. Dr. W. Noor denbos. Met het ingebruik nemen van deze kliniek, die plaats biedt aan 302 patiënten, is aanvang gemaakt met het benutten van de terreinen, waarop eeuwenlang het „Pest- buys", het latere Buitengasthuis, heeft ge staan. Inrichting der kliniek De vanmiddag geopende kliniek heeft twee vleugels, zoodat men van kliniek A en kliniek B spreekt. Het voorgebouw, op het Zuiden gelegen, is bestemd voor verpleging der pa tiënten, die verblijf houden in zalen, bestemd voor 12 personen, welke zalen weer in tweeën verdeeld zijn, waardoor het massale, dat de ouderwetsche ziekenzalen wel eens ken merkt, is vermeden. Tot dit voorgebouw be- hooren verder onderscheidene bij vertrekken en een collegezaal. Het achtergebouw bevat een collegezaal, een laboratorium, Röntgenkamer en operatie zalen, alle met bijbehoorende vertrekken, ter wijl twee gangen, met kamers voor onder scheiden doeleinden aan weerszijden, de bei de deelen der kliniek onderling verbinden. Kliniek A, aan de Oostzijde, is geheel be stemd voor Prof. Noordenbos, de andere kliniek wordt gelijkelijk gedeeld door Prof. de Kleijn en Dr. Welker. Bij de rondwandeling door het nieuwe, keurig ingerichte gebouw zagen wij bij het binnenkomen een wandschildering v lin, voorstellende twee beroemde medici: Pasteur en Lister, wier namen aan een be paalde operatie-methode zijn verbonden, de eerste étage trekt aan een moderne i talen wandversiering van J o h a n v H e 1L voorstellende „De barmhartige Sama ritaan". In de ziekenzalen valt op het ruime er rustige der geheele inrichting. Een verbete ring lijkt ons dat bij elk bed een radio-stop contact is aangebracht, terwijl koptelefoons beschikbaar zijn voor hen, die luisteren wil len. Overal in de gangen zijn rubber vloeren, waarop afzonderlijke vloerverlichting kan worden verkregen. Verder zijn hier de mo derne vindingen op ziekenhuisgebied (nood verlichting, roepsysteem met lichtsignalen, schachten voor huisvuil en gebruikt linnen, enz. Speciaal wordt de aandacht getrokken door nieuwe hygiënische vindingen, de toepassing voor de verpleegden aange naam is en die het verplegend personeel het werk verlichten. De operatiezalen voldoen de nieuwste eischen, terwijl op het vier ver diepingen hooge gébouw een open dakruimte is aangebracht, waar herstellende patiënten kunnen vertoeven en een ruim uitzicht op de omgeving hebben. Ned. Bond van J.V. op G.G. Gouden Jubileum in het RJLI.-gebouw Op Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei a.& (Hemelvaartsdag) zal te Amsterdam het gouden jubileum worden herdacht van den Ned. Bond van J. V. op G. G.. Vijftig jaar geleden zal het dan zijn dat in de hoofdstad de Bond door Ds. J. E. Vonken- berg werd opgericht. Aangezien de bondsdagen tot dusver In verschillende gebouwen moesten ge houden worden, teneinde alle bezoekers te kunnen bergen, heeft het bondsbe- stuur, mede naar aanleiding van uit 'en bond opgekomen wenschen, omgezien naar een vergadergelegenheid, groot ge noeg om alle bezoekers te kunnen be vatten. Het is er thans in geslaagd de beschik king te krijgen over het R.A.I.-gebouw, dat 12.000 bezoekers kan bevatten. J. F. W. VAN VLOTEN f In den ouderdom van bijna zeventig jaar overleed plotseling, op zijn landhuis te V e 1 p, de heer J, F. W. van Vloten, ^ud- administrateur der suikerfabriek Sempal wadak, Java, welke functie hij geaurende 25 jaren uitoefende. J. F. W. van Vloten werd op 18 November 1867 geboren te Amsterdam waar hij de H.B.S. bezocht en haalde in 1S88 het eind diploma van de Hoogere landbouwschool te Wageningen. Met J. D. Kobus, R. J. Bouricius, J. Sibinga Mulder, dr Lotsy en J. S. C. Kasteleyn be hoorde hij tot de mannen cie een belangrijke pioniersrol hebben gespeeld in het leven der Indische cultures. Hij was eere-lid van het Suikersyndicaat en eerelid van de Vereeniging Het Proefsta tion, van welke vereenigingen hij jarenlang een zeer actief bestuurslid was. BAKKERIJ UITGEBRAND Gisternacht is een uitslaande brand uit gebroken in de bakkerij van den heer Jos. Ag»yer in de Molenstraat te N ij m e g e n De bakkerij ligt aan de Karrengas, door eeu tuin van het woonhuis gescheiden. De brand is ontstaan achter de oven. Het vuur was zoo hevig, dat een glazen dak ge smolten was voor de brandweer aankwam Men s'aagde er in den brand te beperken tot de bakkerij, welke grootendeels is uitge brand. De schade, welke enkele duizenden guldens bedraagt, wordt door verzekering gedekt Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Voormalige veerboot over den oceaan De bemanning van de „Trinidad" in ons land terug Schip veilig afgeleverd aan de Venezolaansche autoriteiten Met het stoomschip „Costa Rica" van de K.N.S.M. dat gistermiddag te Amster dam is aangekomen, zijn in ons land te ruggekeerd de gezagvoerder en leden vun de bemanning van de „Trinidad", de voor malige veerboot „Leeuwarden" welke den veerdienst der Nederlandsche Spoorwegen tusschen Enkhuizen en Staveren onder hield en in het voorjaar werd verkocht aan de regeering van Venezuela, welke het vaartuig, nadat het eenige veranderin gen zou hebben ondergaan, bestemd had voor de kustvaart. In het begin van de vorige week heeft men zich eenigszins on gerust gemaakt over het lot van de opva renden, omdat men berekend had, dat het schip reeds lang zijn bestemming moest hebben bereikt, terwijl men nog geen be richt van aankomst, noch eenig ander be richt omtrent de Trinidad had ontvangen. Achteraf bleek echter, dat het schip op 18 October j.1.1 veilig te La Guaira aan de Venezolaansche autoriteiten kon worden afgeleverd. Uit een onderhoud met den gezagvoerder van de „Trinidad", den heer Versteeg, bleek de overtocht over den Oceaan met het kleine vaartuig, welks natuurlijke be stemming de Zuiderzee was geweest, geen ideaal verloop te hebben gehad en wel voornamelijk door de slechte persoonlijke verhoudingen aan boord tusschen gezag voerder en schepelingen. Stookinrichting defect Reeds kort na het vertrek uit Rotterdam, op 28 Juni j.L, bleek de stookinrichting niet in orde te zijn, tengevolge waarvan de olie in de Settlingstanks van waaruit zij fijn verdeeld en voorverhit in de vuren bp hoort te worden gesproeid, in een dikke straal en onder veel te hooge temperatuur in de vuren kwam, waardoor men 28 uur over de reis naar Dover deed. Hier bleef het schip liggen om van een nieuwe stookin richting te worden voorzien. En hier ook ontstond een conflict tusschen den kapitein en den promotor van den verkoop van het schip, den heer M el 1 e m a van het Mari- tiem-kantoor W. M. Mellenia te Amster dam, die onder de gegeven omstandig heden en vooral toen bleek, dat de kapiteiD pas tegen het najaar den overtocht ovei den Oceaan zou beginnen, de verantwoor delijkheid hiervoor niet langer wenschte te dragen, zich uit de onderneming terugtrok, waarop kapitein Versteeg besloot op eigen verantwoording den overtocht te makeo. Het eischte veel zeemanskunst een dergelijke tocht te maken met een schip dat niet voor den Oceaan gebouwd is en bij een diepgang van nog geen twee meter een bovenbouw van bijna zeven meter heeft. Gelukkig heeft men, hoewel de „Trini dad" nadat zij te Londen in. het dok was geweest, pas op 18 September j.l. uit Enge land vertrok, in het algemeen goed weer gehad. Op 27 September kwam men te La P a 1 m a s aan en reeds den '29sten vertrok men weer, nadat 140 ton olie gebunkerd was tot groote ontevredenheid van een deel rter bemanning die van meening was, dat deze hoeveelheid te gering was voor den overtocht en dat men, behalve de 140 ton welke de bunkertanks konden bevatten, een reservevoorraad in vaten had moeten meenemen. Net op tijd aangekomen Men kwam op 18 October te La Guaira,, waar het schip moest worden opgeleverd, aan met nog slechts twee ton olie boord. Kapitein V e r st e e g schreef de ontevre- denheid van de bemanning in de eerste plaats toe aan den ongunstigen invloed die eenige opvarenden op de overigen had den geoefend, alsmede aan het feit, dat de gevolmachtigde der Venezolaansche regee ring, een Venezolaansch marine-officier, die de reis meemaakte, te Dover den man nen een gratificatie had toegezegd voor bijzondere prestaties, welke gratificatie echter niet werd uitbetaald omdat de be manning naar de meening van den Vene zolaan zich gedurende de reis niet zoodanig had gedragen, dat zij daar aanspraak op konden maken. De bemanning was toen al lerlei onaangenaamheden gaan zoeken be gon o.a. te klagen over het voedsel, hoewel daar niet de minste aanleiding toe was. Het bunkeren van 140 ton olie te Las Palmas kon de kapitein ten volle voor zijn verantwoording nemen. Hij had nauw keurig berekend hoeveel hij noodig zou hebben en de uitkomst had hem in het ge lijk gesteld, als was een overschot van 2 ton niet veel, door langzamer te loopen hn men het olieverbruik laae kunnen houden Dit was het relaas van een reis, die, na de ongerustheid, welke gedurende eenige dagen in de gezinnen van de opvarenden heeft geheerscht, gelukkig tot een goo einde is gebracht L. F. GUIT f Te 's-Gravenhage is op 52-jarige leeftijd overleden de heer L. F. Guit, lid van den Haagschen Gemeenteraad, oud-lid van de Prov. Staten van Zuid-Hol and, oud-lid van de Tweede Kamer. De overledene had voor R.-K. Staatspartij zitting in den Haag schen Gemeenteraad sinds 1919. In 1922 werd hij lid van de Staten van Zuid-H >1 land. De heer Guit was een vooraanstaande figuur in de R.-K. Arbeidersbeweging. Zijn verscheiden op betrekkelijk jeugdigen leef tijd is voor haar dan ook een groot verlies. Meisje gaf geen richting aan Zaterdagmiddag is op den Meppelerweg te Z w o 11 e r k e rs p e 1, ter hoogte van den Scbrevenweg, een gecompliceerd ver keersongeval gebeurd. Toen de 20 jarige wielrijdster mej. Go- selink uit Zwolle zonder richting aan te geven, linksaf sloeg, werd zij aangereden door een haar achterop komende auto uit Amsterdam. Het meisje kwam ten val, juist voor een uit de richting Meppel naderende autobus van de eerste Drentsche Stoomtramweg maatschappij, waarvan de bestuurder even wel de tegenwoordigheid van geest had zijn wagen zoo te sturen, dat de wielen aan beide zijden langs haar heen gingen, zon der haar letsel toe te brengen. De verwon dingen. waarmede het meisie later per zie kenauto naar het Sophia Ziekenhuis werd overgebracht waren dan ook ontstaan door de botsing met de personenauto. Deze wagen was tengevolge van de aan rijding in een links van den weg loopendf sloot terecht gekomen, waarbij de bestuur der door glasscherven aan het gelaat en dc handen werd verwond. De marechaussee van de brigade Zwolle heeft een onder zoek naar de schuldvraag ingesteld. Op het gaspedaal getrapt Auto tegen boom Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich nabij de Lutte op den straatweg De L u 11 eD enekarap een ernstig auto ongeval voorgedaan. Een auto, bestuurd door den heer Heetebrij uit Enschede, reed in de richting Denekamp. Behalve den be stuurder, zaten in de auto diens verloofde en nog een heer en dame. "In de bocht achter café Reuver trapte de bestuurder op het gaspedaal inplaats van op de voetrem, met het gevolg, dat hij het stuur niet meer kon houden en tegen een boom botste. De verloofde van den heer H. werd ern stie aan het hoofd gewond en liep boven dien een armbreuk op. De wielrijder V. uit Oldenzaal die juist Dasseerde, verleende de eerste hulp en haalde assistentie. Spoedig was een dokter uit Oldenzaal ter plaatse, evenals de politie. De ernstig gewonde dame, alsmede de bestuurder, die eenige lichtere kwetsuren heeft opgeloopen, zijn naar het R. K. Ziekenhuis te Oldenzaal voerd. De auto is ernstig beschadigd. Vrouw op slag gedood Aangereden door een ziekenauto Zaterdagavond is op de Ceintuurbaan bij het Sarphatipark te Amsterdam een 57-jarige vrouw bij het ovensteken van den rijweg door een ambuiance-auto van den G.G. en G. D., welke een groote vaart had. aangereden en tegen den grond geworpen waarbij de dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. De chauffeur, die de vrouw zag naderen, had de noodige signalen ge geven, doch hierop reageerde zij niet, waar schijnlijk door doofheid De bestuurder trachtte noe een aanrijding te voorkomen, door sterk naar links uit\e halen, doch dit hielp niet meer Het gevolg was echter, dat de auto. waarin zich gelukkig geen patiënt bevond, omsloeg en od de tramrails bleei liggen. De chauffeur en de naast hem ge zeten broeder van den G. G. en G. D. ble ven ongedeerd. Zij waren echter zeer van streek door het gebeqrde. Met een tweede ziekenauto ja het stoffelijk overschot van de vrouw, die in de Van Ostadestraat woonde, naar een der gasthuizen gebracht. De gekantelde auto is met behulp van een kraanwagen van de brandweer weer op de wielen gezet. Het tramverkeer had door dit ongeluk geruimen tijd vertraging. Onderwijzers demonstreeren Voor verlaging van de leerlingenschaal Vijf en twintig honderd onderwijzers uit het geheele land kwamen Zaterdagmiddag in de Resi&entie bijeen, waar zij in de groote zalen van den Dierentuin en van „De Vereeniging" demonstratieve vergaderingen hielden voor verlaging van de leerlingen schaal. Deze bijeenkomsten waren belegd door het Comité van samenwerkende onderwijzers organisaties en tot de deelnemers behoorden leden van den Bond van Necerlandsche On derwijzers, de Unie van Christelijke Onder wijzers, het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap en de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland Het Katholieke Onderwijzers Verbond in* Nederland dat eveneens in dit comité is vertegenwoo'rdigd. nam niet aan deze demonstratie deel. De leden van deze organisatie kwamen sister ten getale van 3000 voor hetzelfde doel t( Utrecht bijeen. Aan het slot van de vergadering werd on óer luide toejuichingen der duizenden aan wezigen een motie aangenomen, waarin op Regeering en volksvertegenwoordiging een dringend beroep wordt gedaan om alsnog met ingang van 1 Januari 1938 voor het eer onderwijs een verlaging van de leerl genschaal in te voeren, overeenkomstig wenschen naar voren gebracht in het adres van de zes groote onderwijzerrorganisaties bij het openbaar en bijzonder onderwijs VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Mummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen een Vondel-bijlage De bemanning van de „Trinidad" is in het vaderland teruggekeerd. In Den Haag hebben onderwijzersorga nisaties gedemonstreerd voor verlaging der leerlingenschaal. Vandaag is te Amsterdam de nieuwe chirurgische kliniek van het Wilhelmina- gasthuis geopend. Euwe heeft de Me schaakpartij ver loren. Argentinië en Brazilië (IV) door Ds. H. Zandbergen. De nota van de Pacific-conferentie aan Tokio gepubliceerd. De Sovjet-Unie herdenkt haar 20.jarig bestaan. Vreugde in Japan over uitbreiding anti- n tem-verdrag. DROOGGEPERST VUURVAST MATERIAAL. ZUIVER van VORM en MAATVAST. N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte- Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 De mist Sedert Zondagavond 10 voor acht zijn geen schepen meer den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Men verwacht, dat op z'n minst 30 schapen voorgaarts geankerd liggen. De Nunspeetsche politie heeft een vier tal jongens gearresteerd, die uit een villa te Hulshorst verschillende voorwerpen, w.o. een portemonnaie met inhoud en een vulpenhouder, ontvreemd hebben. De jongens zijn allen jonger dan twaalf jaar. EEN LOSGEBROKEN KOE Zij ontdekt een geheime distilleerderij Een losgebroken koe ontdekt een geheime distilleerderij! Dat is de wonderlijke gebeur tenis die dezer dagen in het Ovcrijsselsche dorpje Denekamp is voorgevallen. Een veehouder was bezig het dier met een aan tal lotgenooten naar de weide te drijven, toen de koe plotseling verdwenen was. Na lang zoeken vond men de viervoeter in een heideveld half in deu grond weggezakt Ter wijl men bezig was de koe uit haar benarde positie te bevrijden, rook men een vrij ster ke jeneverlucht. Zoodoende ging men ver der zoeken en vond toen een onderaardse!» hol, waar een volledige jeneverstokerij was ingericht. De politie werd gewaarschuwJ en ook de rijkscommiezen kwamen er aan te pas. Bij het onderzoek kwam aan h®t licht, dat vakkundige lieden hier reeds lang hun bedrijf hadden uitgeoefend. Men bad de inrichting op listige wijze gecamoufleerd. De schoorsteen had men b.v. laten uitkomen in een klein dennenboschje, dat men zoo vaak op heidevelden ziet voorkomen. De geheele jeneverstokerij is in beslag ge- nomrn, evenals de aanwezige hocvee heid elixer, zijnde ca. zes vaatjes. De in overtre ding zijnde distillateurs zullen wel nooit worden gevonden! Onder zijn wagen terechtgekomen Van morgen is te Dokkumernieu we gijlen de ruim 60-jarige voerman C. ran der Horn, wonende te Kollum die een wagenvracht palen voor het eleetriseh net vervoerde, onder zijn wagen terechtgekomen en op slag gedood. Toen van der Horn met zijn wagen, waar voor e'en paard was gespannen, ter hoogte van de sluis te Dokkpmernieuwezijlen was gekomen wilde hij, omdat de weg ter plaatse nogal hpllend is, de wagen tegenhouden. Hij kwam hierbij te vallen en heide wielen gin gen hem over hoofd en borst. De dood trad «nmiddellijk in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1