Jliruure ^Viitsrijr tüournnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ,HET GEVECHT HEROPEND" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor bel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Tibertentiepriijtn: Van I tot 5 regels Elke regel meer0-22'/i .gezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meer-045 /oor bet bevragen aan 't bureau V. wordt berekend 0.10 No. 6235 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1937 18e Jaargang Begint de oude beginselstrijd opnieuw? Tot onze groote spijt we stellen het op prijs er melding van te maken kon een breed overzicht van wat de pers schreef over Dr Kuyper geen plaats vin den in ons blad. Alles liep in de laatste dagen zoo te samen en er moest zoo ge woekerd worden met de ruimte, dat een interessante persschouw achterwege bleef. Dat was jammer, omdat er zooveel moois in de ons geestverwante bladen, maar ook in die van andere richtingen ge schreven is. En het is van beteekenis te constateeren hoe ook de vrijzinnige pers, al schijnt het bij een enkel blad niet van harte te gaan Dr Kuyper eindelijk ziet en eert als een nationale figuur. Dit verheugt ons, al spijt het ons er aan toe te moeten voegen, dat sommigen blijkbaar tot deze erkentenis gekomen zijn omdat Dr Kuyper nu toch dood is en om in hun gedachtengang te blijven geen kwaad meer kan doen; terwijl men voorts de verwachting koesterde, dat de coalitie niet alleen als formeel instituut, maar ook en dat zegt veel meer, als geestelijke band tusschen posi tieve belijders van Gods souvereiniteit radicaal en voor goed verscheurd is, De volgende week zal in de Tweede Kamer blijken hoezeer men zich in dit opzicht bedrogen acht of erkennen wil dat men zich vergist heeft. Want dit staat nu wel vast de roode pers heeft •het reeds voorspeld: ..het gevecht wordt heropend"; de beginselstrijd begint op nieuw. En hij zal van zekere zijde op dezelfde wijze gevoerd worden als voor heen. In ons helaas niet geplaatste persover zicht citeerden we ook iets uit het A1- gemeenW eekblad voor Christen dom en Cultuur. In een mooi artikel schrijft Prof. Casimir ook over de anti these, „waardoor Dr. Kuyper ons volk verdeelde in christenen en anderen, wier leer met sterke paganistische elementen vermengd was". Doch hierop laat hij yelgen; „Ik heb in dit opzicht bij Kuyper wel liet bijv. naamw. paganistisch ontmoet, maar nergens de verdeeling christenen en paganisten gelezen. Maar 't is mogelijk, dat hij geschreven of gezegd, heeft, wat men hem gewoonlijk in de mond legt. Laat ons voor de zooveelste maal her halen, dat Dr Kuyper nooit gezegd heeft, wat men hem in de mond legde. Wij hebben herhaaldelijk gevraagd aan hen, die zulks schreven: wijs ons de vind plaats in Kuypers werken: men is niet verder gekomen, dan wat wijlen Schaper eenmaal schreef: „Men zei het dan toch maar". Ja, men zei het, maar het was niet waar. En het wordt ook niet waar, al begint de roode pers er weer opnieuw mee. Zij toch schreef dezer dagen alsof het nooit weerlegd was: Valschelijk heeft men ons volk een tegenstelling gesuggereerd tusschen de geloovigen en de paganisten. De eer sten zaten in de Tweede Kamer rechts, de laatsten links van den voorzitter." Het is nu niet alleen Kuyper die deze taal gesproken heeft, wij staan er blijk baar allen schuldig aan. Hoe bar verve lend het is, maar wij vragen den nog eenigszins jongen schrijver in de roode pers, wat wij ook aan zijn voor gangers gevraagd hebben: waar hebt u gelezen, wat u met zooveel stelligheid beweert? En maak er u nu niet af met het praatje, dat het hierop toch zoo on geveer neer komt: hier is een letterlijk citaat noodig om de beschuldiging te be wijzen. Wij zien met belangstelling naar het resultaat dezer studie uit, doch willen van te voren wel de verzekering geven, dat men wel het tegenovergestelde zal vinden, maar niet wat beweerd wordt. Dr Kuyper heeft meermalen nadrukkelijk verklaard: ik beweer niet en heb niet het recht om te zeggen, dat hier geloovigen en aan de overzijde paganisten zitten; maar wel houd ik vol, dat de linkerzijde in het staatkundig leven de rede boven de Openbaring stelt. Hoe het zij, nu Dr. Colijn er niet in geslaagd is een kabinet op breede basis te formeeren, drijft de linkerzijde de anti- these weer naar voren. Of men dat straks zoo bitter scherp zal doen als thans ii de pers geschiedt, wagen we te betwij felen. Zelfs al mocht men meenen dat hier sprake kan zijn van fortiter in re, dat men n.l. sterk staat in de zaak zelf, dan nog zal men het suaviter in modo wel in acht nemen en zacht 'zijn in de wijze van optreden. Echter mag betwijfeld of men zich ook wat de zaak betreft, wel zoo sterk zal voelen. Deze twijfel vindt zijn rechtvaar diging in de bitterheid waarmee de li berale pers haar teleurstelling te kennen geeft over het optreden van een rechts kabinet en de vrijmoedigheid waarmee dit kabinet zijn optreden verdedigt. Voor de zooveelste maal is nu geble ken want het is waarlijk niet de eerste keer dat het gansch anders is of een Christendom naar de Schrift bedoelt dan wel een Christendom dat zich met de wijsheid en de logica van de men- schelijke rede verdraagt. Waarom, zoo vraagt de vrijzinnig- liberale pers, kon Dr. Colijn aanvanke lijk niet slagen? Omdat hij een staatkunde bedoelde rustend op de groote grond waarheden van het Christendom en hier in zagen vrijzinnig-democraten en libera len „de formuleering van een enge, con- fessioneele basis, verband houdende met de dogmatiek der drie zgn. rechtsche partijen." Het is om te griezelen: een enge, con- fessioneele basis, welke verband houdt met dedogmatiek. Erger kan het niet vóór een vrijzinnig mensch. En daarom heet het ook even oprecht als positief: „Als men dan meening mocht zijn, dat die vrucht bij anderen dan bij de zgn. rechterzijde moet rijpen, dan gelooven wij. dat men van de aard van die vrucht een geheel verkeer de voorstelling heeft." Hier wordt duidelijker dan ooit het bestaan der antithese toegegeven en toe gespitst. De kabinetsformateur, blijkbaar onder de indruk van de allerwegen toe nemende vraag naar godsdienst en var de waardeering, welke zijn mede-minis ters in het vorige kabinet voor de waar den van het Christendom toonden, heeft zich ongetwijfeld daarbij vergist. Hij zegt het zelf: „Juist op de omstandigheid, dat men hier niet stond voor vragen van sote- riologische aard (de zaligheid betref fend) was de hoop van den formateur gebouwd, dat de basis wat breeder had kunnen zijn, dan zij thans gewor den is. Hij is geneigd de mislukking van die verwachting alleen aan zich* zelf te wijten, hij heeft blijkbaar een vrucht willen plukken, die nog niet rijp was." Doch dit niet alleen, hij had volgens de vrijzinnige pers ook een geheel verkeerde voorstelling van de vrucht. Dr. Colijn dacht dat men de positieve waarheden van het Christendom, niet wat het dog ma, maar wat de praktische toepassing op staatkundige vragen betreft, zou aan vaarden. Doch daarvan is geen sprake. Als het tot een vergelijk kon komen dan zou de rechterzijde haar positieve belij denis moeten uithollen en de waarheden der Schrift moeten onderwerpen aan de critiek der menschelijke rede. Precies, zooals men het ons onlangs toeriep: wij mochten geen onderscheid maken tusschen een belijdend en een vrij zinnig Christendom". En men wierp ons voor de voeten: „Het is weer het oudje liedje". „Men is o zoo verschrikkelijk gods dienstig. maar men wil het christendom voor zich zelf monopoliseeren; anderen, die niet precies gelijk en gelijkvormig denken, hebben er af te blijven, hebben niet het recht te zeggen, dat zij „een rechtsstaat op christelijke grondslag" verlangen." Waarlijk, het is weer het oude liedje. Voor de zooveelste maal schuift men ons in de schoenen, dat wij anderen ónze opvattingen over Christendom willen op dringen en het eenige is dat wij verwij zen naar de Schrift. En wat dat betreft zeggen wij het den Duitschen pastor met groote instemming na: „Wij zijn niet ge roepen om het Woord Gods te critisee- ren, noch om het te verdedigen, maar om het te prediken; hetzij dat zij het hooren zullen of hetzij dat zij het laten zullen; maar God zelf zal zorgen dat het niet ledig wederkeert. HET SPAARKWARTJE En aan wie deze hulp geboden wordt Het spaarkwartje deelt niet in aller sym pathie Ook wij hebben ons niet ontveinsd dat er bezwaren aan dit systeem van hulo- verleening verbonden zijn. Na hetgeen wij schreven moeten we nu weer wijzen op de gewijzigde verdeeling van de gecollecteerde gelden. In de aligemeene pot zou eerst gestort wor den 90 pCt. van de opbrengst (10 pCt. kon direct in de gemeente blijven) en die 90 pCt. zou dam over de gemeenten verdeeld worden naar rato van het aantal spaarders. Thans is besloten dat 75 pCt. m de algemeene kas zal gaan en dat dit bedrag zal verdeeld worden in verhouding van het aantal werkloozen. Een verbetering lijkt ons dit nieit. Uit de kring onzer lezers werden andere V waren naar voren gebracht. Allereerst deze, dat wel de steuntrekkers maar niet de armlastigen (die door Maatsoh. Hulpbetoon of Armbestuur geholpen worden) kunnen sparen en dus toeslag krijgen; zoodait zij ook niet van de collecte kunnen profiteeren. Anderen voegen daaraan toe, dat hetzelfde geldt van invaliden me- een Klein pensioen en toeslag van M. H. en dergelijken, die nog niet eens aL de armlastigen een gulden ko- lengeLd per week krijgen. Het is allemaal volkomen waar, doch nie- irian vergete, dat de onderscheiding tusschen werklooze steuntrekkers en armlastigen die ook gedurig werkloos zijm bestaat en dat er goede gronden voor zijn. Op de zorg voor de steuntrekkers -3eft de Regeering groote invloed; en daarom kon deze het spaarkwartje en de collecte invoeren; de zorg •voor de armlastigen berust in hoofdzaak bij de kerkelijke en gemeentelijke armbesturen, al noemt men de laatste in vele gevallen i Tv/r--*cv.vTappeiijk Hulpbetoon". DE JAMBOREE In een nota naar aanleiding van het des betreffende verslag deelt de Minister mede. dat van het bestuur der Stichting Wereld jamboree 1937 diezer dagen bij de regeeriug bericht is ingekomen, dat de Jamboree een voordeelig saldo heeft opgeleverd. Het aan gevraagde bedrag van f 8000 blijkt derhalve niet meer noodig te zijn, zoodat de Minister deze verhooging terugneemt. WEST-INDISCHE MILITAIREN In het Staatsblad is afgekondigd een K. B. van 19 October 1937 tot gelijkstelling van de vóór 1920 aan de militairen van de voorma lige landmacht in West-Indië verleende ga- gementen en pensioenen op den voet van de voor de militairen van het Kon. Ned.-Ind leger geldende regeling, opgenomen in Indisch Staatsblad 1937, -no. 443. Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK" Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is 5 November te T a n g e r aangekomen. Het mond- en klauwzeer Aantal gevallen in September Volgens de Staatscourant van 4 Nov. zijn in September in ons land op 11.444 bedrijven gevallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd. De meeste gevallen kwamen in die maand voor in Zuid-Holland n.l. 5830. In Noord-Holland was het 1626, in Utrecht 2107, In Gelderland 751, in Noord-Brabant 719, Overijssel 112, in Zeeland 108, in Limbur: 67, in Groningen 68. In Friesland en i: Drenthe kwamen toen de minste gevallen voor resp. 35 en 21. De juiste cijfers over October zijn pas over eenige weken te zeggen. Ze zullen wel een heel ander beeld geven. Thans is de ziekte over het algemeen geno men aan het wijken. Als we tenminste af mogen gaan op de berichten, die ons toes zonden worden. Maar in Limburg moet de ziekte zich nog uitbreiden. Blijkens een mededeeling van den inspec teur van den Veeartsendjkundigen Dienst en Volksgezondheid zijn op het oogenblik in piovincie ruim 950 landbouwbedrijven door mond- en klauwzeer besmet. De besmetting grijpt zeer snel om zich heen en dagelijks worden gemiddeld zestig bedrijven als be smet opgegeven. De nieuwe zuivelregeling Wat er verandert Door de berichten, die gisteren in de bla den opgenomen werden omtrent de nieuwe zuivel-steunregeling hebben de lezers gézien dat er wat deze regeling aangaat een groo te verandering is gekomen. Maar wat die veranderingen nu inhouden, daarover kan degene, die niet in deze materie thuis is, zich moeilijk een oordeel vormen, naar ons bleek, Daarom leek het ons goed, heel in het kort hier mede te deelen wat nu eigenlijk wel de ingrijpende wijzigingen zijn. Wat heffingentoeslag aangaat, daarin komt nu geen verschil. Tot dusver was de heffing die het publiek moest betalen in het algemeen hooger dan de toeslag die de boe ren ontvingen, terwijl bij export de heffing terugbetaald wordt. Dit heeft tot gevolg dat het karnverbod opgeheven kon worden en ook wordt opge heven. leder m a e dus weer karnen. De crisis botermerken vervallen. Een kleine tweehonderd ambtenaren zijn overcompleet geworden. Voor hen een kwa de tijding, doch als teeken destijds ver blijdend. De boer ontvangt nu voor de boter*de prijs die het publiek in de groothandel betaalt. Dat wil dus zeggen, dat het publiek de -productieprijs betaalt (natuurlijk is dit groot handelsprijs vermeerderd met winstmarge en onkosten). Deze groot-handelsprijs. de prijs d iede boer ontvangt zal weer stabiel worden. Voor deze week is die bepaald op f 1.45. Met deze vrij stabiele hoterprijs komt dus ook een stabiele melkprijs en kan deze niet meer dalen tot het abnormale peil zooals dit wel eens het geval geweest is. DE NOORD-OOST-POLDER Het aandeel van Werk spoor in de Zuiderzeewerken De directie van Werkspoor N.V., die te Amsterdam en te Zuilen haar machinefa brieken en -werkplaatsen heeft, noodigrie ons gisteren ten kantore te Amsterdam uit om het een en ander te vernemen omtrent een nieuwe opdracht, die zij van de „Zuider zeewerken" hoeft ontvangen. Men zal weten, dat Werkspoor voor de aanvankelijke drooglegging van de Zuidcr- reeds belangrijke prestaties heeft ver richt In 1928 is Werkspoor belast geworden met de vervaardiging van de pompen en motoren, noodig voor de beide gemalen van den 6edert tot stand gekomen Wieringer- meerpolder. Wat nu eerlang te gebeuren staat, gaat hier nog belangrijk boven uit, en Werkspoor heeft hier weer een taak. Im mers zal de nieuwe Noord-Oostpolder die geprojecteerd is tusschen de steunpunten Urk, Vollenhove en Lemmer, 2V2 maal zoo grpot zijn als de genoemde eerste Zuider zeepolder, de thans in cultuur gebrachte Wieringermeer. De opprvlakte van de N.O.- polder zal een oppervlakte van 47.600 H.A. beslaan. Het is nu daar nog bijna overal water, doch als binnen twee jaar, naar wordt ver wacht de enorme dijkwerken zullen zijn voltooid, komt Werkspoor daar in actie, althans voor wat het eigenlijke bemalings- werk betreft. Over een jaar ongeveer wordt bij Urk reeds begonnen aan het bouwen van de eerste der drie pompinstallaties, noodig om het bedijkte watergedeelte leeg te pom- en later om de waterstand in de dan ontstane N.O.-polder op peil te houden. Het gemaal, dat bij Urk wordt opgericht, zal worden toegerust met centrifugaal pom pen, waarmee Werkspoor goede ervaringen heeft opgedaan. Zij zijn toegepast bij het ge maal „De Lely" van den Wieringermeer- polder, later bij het gemaal „Pijnacker Hor dijk" te Gouda voor het hoogheemraadschap Rijnland en ten slotte te Vlaardingen voor het gemaal van het hoogheemraadschap Delfland. De drie centrifugaalpompen die te Urk worden opgesteld, zijn weer van grootare capaciteit, nl. elk van 520 M3. per minu it. Het uit te malen water, waardoor dus ge leidelijk de bodem van de N.O.-polder zicht baar wordt, moet gemiddeld 5.45 M. hoog worden opgevoerd. Men kan er zelfs een niveau, dat 7 M. hoog ligt, mee bereiken Als men weet, dat de z.g. pommvaaiers. het ronddraaiende gedeelte der pompen dus, elk een middellijn van 2.80 Meter hebben zul len, kan men zich een denkbeeld vormen van het geweldig waterverplaatsingsvermo- gen der pompen. De zg; pomphuizen, waar in de pompen worden geplaatst, zullen een middellijn van 7 Meter hebben Geheel in gewapend beton uitgevoerd, vormen zij een indrukwekkend onderdeel van het eigenlijke complete gemaal, een massief bouwsel waarvan de fundamenten 10 M. beneden den waterspiegel van het IJselmepr komen te liggen. De pompen worden aangedreven door Die selmotoren. waarmee, naar ons werd mede gedeeld, betere resultaten zijn te bereiken dan met electromotoren, die steeds een zelf de aantal toeren draaien. Met Dieselmotoren is dit niet het geval, want een voordeel is dat het aantal topren te regelen is naar den eisch van het werk. Bovendien hebben de heeren van Werksnoor ons medegedeeld, dat hierdoor het rendem nt grooter is en kosten lager zijn. Het grootste vermogen der Dieselmotoren is 1075 P.K. bij 180 omwentelingen per minuut van de motor-as. Behalve pompen en motoren en de dige hulpwerktuigen levert Werkspoor drie electrisch bewoeen schuiven voor afsluiting bil de perskanalen. Het is dus een belangrijk aandeel, dat Werkspoor in de droogmaking van den N.O.- polder zal hebben, epn knappe technische prestatie, die de werkgelegenheid verruimt. De vleeschprijzen Het Bureau van den Ncderlandschen Sla ?er=bond te Utrecht schrijft ons: De afschaffing van de 5 procent crisis heffing op rundvleesch per 1 November j.I. is door de slagers met groote voldoening ver nemen. Vijf jaar lang heeft het slagersbe drijf onder crisislasten gebukt en buiten de heffing op gesmolten vet is aldus door de slagens aan crisisheffingen op vleesch niel minder dan 74 millioen gulden opgebracht ten bate van het landbouwcrisisfonds. het welk ongeveer f7000 is per slagershedrijf. Het slagershedrijf komt nu weer wat op adem en algemeen zou direct gevolg gegeven zijn aan den wensch van minister Steen hergihe om do vleesch prijzen evenveel te ver lagen, als de afschaffing der 5 procent cri sisheffing, den kostprijs ontlast, dit is 4—5 c per k g., ware er geen remmende factor. Als gevolg van het heerschen van mond- en klauwzeer en teeltheperkins stijgt de vee pr:js. Deze week reeds 4 a 5 cent per k g Hierdoor is het voor de slagers al heel moei lijk geworden, op grond van de afschaffing der crisisheffing. De slagers, die deze week de prijzen nog niet hebben verlaagd, doen toch de afschaf fing dor crisisheffing ten bate komen van den consument, want de inkoop zou hij niof- afschaffing der heffing tot opslag der vleeschprijzen hebben genoopt. Momenteel is de marktpositie zoo. dat de consument, ondanks de goede bedoeling van den minister van economische zaken en den goeden wil van de slagers, geen aleemeenp verlaging der rund- en kalfsvleeschprijzen mag verwachten. Het moge al een heele geruststelling en voldoening voor den vleeschconsument zijn dat het volksvocdsel vleesch niet m«v>r door extra crisisheffingen wordt belas* DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Rijksambtenaren hebben in samenwerking met de politie, een inval gedaan in een pand in de Dirk Langenstraat te D e 1 f t, waar een geheime distilleerderij werd ontdekt. Twee distilleerketels werden in beslag genomen benevens een hoeveelheid gedistilleerd. Te gen den eigenaar van de distilleerderij De M. is proces verbaal opgemaakt. Kunst en Letteren J. K. van Eerbeek f Een onherstelbaa. verlies voor de christelijke Uteratuur Het overlijden van Meindert Boss, die onder zijn schrijversnaam J. K. van Eerbeek, vooraanstaande plaats onder ons innam, kwam geheel onverwachts. Wel was zijn ge zondheid broos, doch wij waren er aan ge wend geraakt, dat hij na iedere jaarlijks terugkerende griepaanval, er weer boven op kwam. Verleden winter bracht hij geruime tijd door in het Zuiden van Frankrijk, waar hij overigens, zoals van hem te verwachten viel, niet heeft stil gezeten. Vergissen wij ons niet dan had hij nog meer dan een manuscript persklaar of onderhanden. En reu brengt de courant ons de ontstellende tijding van zijn verscheiden, nadat ik een goede week geleden brief van hem ont/ing, waarin wel sprake was van een aanvankelijk doorstane zware griepaanval. Met hem ontvalt den jongen christelijken schrijvers de meest begaafde collega. Van Eerbeek, die de laatste jaren zeer productief kon zijn, was op weg naar een plaats in de Nederlandse literatuur, welke hem door niemand onzer werd misgund. Wij allen hebben hem als onzen meerdere erkend. En hoewel hij door de rem eener broze ge zondheid niet kon deelnemen aar literaire leven als anderen, heeft juist hij, d z ij n werk een gehele generatie van jongeren be- invloed. Van Eer beek was een ge boren schrijver. Hoe veelzijdig zijn talent was, bleek uit zijn laatste ro Beumer Co, waarmee hij een volks boek gaf, dat niettemin evenzeer tot de li teratuur behoorde als Gesloten Grenzen of Lichting '18. Hij beschikte over een bizondere wijze van schrijven. Zijn mensenkennis was niet „aan geleerd", doch zeer intuïtief. Hij bezat de gave om door te dringen tot de diepste schuil hoeken der ziel en kon door zuivere plastiek sfeer scheppen als weinigen. Het stemt wee moedig, dat juist dit najaar een hernieuwde uitgave het licht zal zien van zijn eerste bun del „TTerhalen", nu onder de nieuwe titel „Mensen uit Nijstad". In dit boek vindt ge den lateren Van Eer beek reeds geheel en al. Het was zijn debuut, met welks vormgeving hij geworsteld heeft. Eerst later werd zijn vermogen tot composi tie groter. Als wij in den schrijver, heden in het bi zonder den méns herdenken, ontroerd ons zijn vroegtijdige dood te meer. Hij had het leven, waarvan hij de betrekkelijkheid goed kende, zéér lief. Hij, die vaak aan huis gebonden was, wist zich, in dagen van ziekte, een geheel eigen sfeer te scheppen, omdat hij de zeer benij denswaardige gave bezat elke dag, die God hem gaf, te beléven. De wijze waarop hij niet alleen de ménsen gade sloeg, doch ook de dieren, was die van een levenskuns'e- naar. Van Eerbeek was niet „gemakkelijk", eerder stroef doch voor wie hem langer kence, een mens met bizondere kwaliteiten. Dat het hem aan waardering niet heeft ont broken moge ons dankbaa. stemmen. Alles verwachtten wij nog van hem. Zien wy hel goed, dan is zijn verlies voor de jonge pro testantse letteren voorlopig onherstelbaar. God gaf ons in en door hem een rijke bloei. En nu heeft Hij hem ons ontnomen, op voor f"s besef, tijdstip, waarop wij hem niet missen konden. Zo blijft de dood wreed en de laatste vijand. Wij begrijpei het niet. Nóg niet. Van Eerbeek laat ons zijn werk na, dat een chris telijk getuigenis blijft. Langer, dan de korte tijd, dat hij onder ons verkeerde. P. J. RISSEEUW „Speksnoetjes-Avonturen" De N.V. Nationa'e Lr-vensverzekerings- Bank te Rotterdam heeft onder de titel „Speksnoetjes Avonturin" een leuk kindei boekje uitgegeven. Het is een verhaal var. de lotgevallen van een muizenfamilie, aa tuurlijk aangekleed, zooals dat in dergelijke verhalen de gewoonte is: een overstrooming een verhuizing, doodsgevaren van katten en egels, een he'dhaftige redding van eei ge vangen jongedame (als in de oude ridder romans) en tot slot een bruiloft Vooral de teekeningen in dit verhaal zijr schitterend uitgevoerd in levend'ge en aan trekkelijke kleuren. D-> tekst en de teeke ningen zijn beide van Willy Schennelé. DE Dr. KUYPER TENTOONSTELLING Ons wordt medegedeeld, dat de Dr. Kuv per-tentoonstelling de volgende week Maan dag en Dinsdag van 10 tot 4 uur en boven dien Maandagavond van 810 uur geopend zal zijn. Dinsdag om 4 uur wordt de ten toonstelling gesloten. Dfficieele Berichten CONSULATEN L. Gulmaracs Is eer zün betrekking var Curityba (Brazilië S verleend ui - Nederlanden lan den heer M. L. Mad José. Costa Riet INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID LOODSWEZEN r le klasse, izen. de be- ifT te Har- VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Verschenen is de Memorie van Ant- woord van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Crisis- Invoerwet. Het rapport van de Handelsmissie naar 'uid-Amerika. Twee promoties aan de Vrije Universi teit. Een beschouwing over de schaakmatch EuweAljechin. Overleden is de bekende schrijver J« K. van Eerbeek. Financieel Weekoverzicht Gisteren is Italië toegetreden tot het Puitsch-Japansche anti-Komintern-ver- drag. Een Duitsch-Poolsche minderheden- verklaring gepubliceerd. Bij de Soetsjaukreek zijn de Chineesche troepen thans tusschen twee vuren geraakt. Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ..EENOVATOM" te Amsterdam Spulstraat 219/21 Tel. 35626 Vraagt eens een prospectus aan! BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te; 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 Rotterdam: Zwaanshals 119—121 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK «<1 onsisii kr QlJKi-TllirOON srtOOMCNp WAAM ■BA-R 6N KOUD VATCQ 00 ALLS KAMCBS KAMERS M£T ONTBIJT-P-3.-MET BADKAMER -F A.' Wijnhandel André Kerslens Tilburg Fijne Bordeaux Wijnen De vermiste H.B.S.-er bij Amersfoort teruggevonden De 12-jarige Hilbert Cryn Joldersma. die eergisteren was weggeloopen, is gisteren ooor de recherche te Amersfoort op aanwij zing van enkele houthakkers aangehouden. Hij had den nacht doorgebracht in een bosch aan den Arrehemscheweg en toen het gister ochtend koud werd, is bij gaan loopen. Op het hoofdbureau van politie kreeg hij vol doende gelegenheid om flink te eten en een poos uit te rusten, waarna hij 's middags vier uur door een agent in burger per trein naar Rotterdam is gebracht STEUN AAN DE VERRE VISSCHERIJ Blijkens de crisis-steunbeschikking 1937 zal uit het Landbouw-Crtsisfonds voor bet tijdvak van 1 November 1937 tol 1 Mei 193S tot ten hoogste f 50.000 steun worden ver leend aan reeders. die de verre visscherij uitoefenen. De steun zal slechts worden verleend aan. reeders, die de door hen van verre visscherij aangevoerde, voor menschelijke consumptie geschikte, zeevisch af-everen over een open baren afslag. TWEE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT In den vroegen nacht hebben onbevoeg den zich door verbreking van een aantal ruiten toegang verschaft tot het stations* bureau der N'ed. Spoorwegen te Nieuwer* sluisLoenen. De inbrekers werden gestoord door de komst van den heer Steenbergen, amb tenaar van den stationsdienst, die omstreeks kwart over 4 op het bureau kwam. Ze namen ijlings de vlucht en konden tot heden nog niet worden ingerekend. In de brandkast, waarin reeds een groot gat geboord was, was een bedrag van f 1100 aanwezig. "RAKTIJK EXAMENS BOEKHOUDEN Volledige opleiding Boekhouden M.0. MIDDENSTANDS DIPLOMA

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1