Euwe wint de Dertiende Partij DE MALENBURG VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. 9 SLORDIG OPTREDEN VAN EEN POLITIEMAN Hoofdagent te Woerden geschorst Men schrijft ons: De gemoederen in het anders zoo rustige stadje Woerden zijn de laatste weken ern stig in beroering gebracht en dat vindt zijn oorzaak in het feit dat de hoofdagent van politie op last van den prooureuT-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, plotseling uit zijn functie werd geschorst. Als deze schorsing een gewoon agent van politie was ten deel gevallen zouden waarschijnlijk de tongen van Woerdens bevolking niet zoo zijn losgekomen maar toen het een bevelvoerend politie-man betrof ging men daar alles achter zoeken. De burgemeester van Woerden was met buitenlandsch verlof gegaan en booze tongen beweerden dat ook de burgervader wel bij deze zaak betrokken zou zijn. Per tinent kan echter verklaard worden dat de burgemeester op geen enkele wijze met de zaak van den hoofd-agent betrokken is en velen met wie wij te Woerden spraken konden niets dan lof zeggen over hun geachten bur gemeester. Weliswaar heeft genoemde Bur gemeester een week geleden verlof genomen om naar Engeland te gaan, maar dit vond zijn oorzaak in het feit, dat hij een zijner kinderen naar dit land bracht. Wij hebben een dezer dagen te Woerden een onderzoek ingesteld en hebben met vel schillende personen gesproken. Naar men ons mededeelde zit de zaak ongeveer aldus: Al langen tijd geleden was men tot de ont dekking gekomen dat de hoofd-agent van der Werf niet voor zijn taak berekend was en men bad reeds het voornemen te kennen ge geven het politiecorps te reorganiseeren. Als hoofd-agent staat van der Werf wel onder de f<evelen van het hoofd der plaatselijke politie, clen burgemeester, maar toch is hij belast met de leiding van het politiecorps. Bij het corps alsook bij de bevolking dwong de hoofdagent niet de minste respect af en men had in het geheel geen waardeering voor de wijze waar op van der Werf de verschillende politdoneele zaken behandelde. Voor ondergeschikten en ook voor de verschillende Rijksveldwachters was het onmogelijk met hem samen te wer ken. De bevolking van Woerden kon het eveneens niet vinden met den onpopulairen hoofdagent. Zooals reeds vermeld heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam een onderzoek gelast naar de wijze waarop de hoofdagent van Woerden zijn administratie behartigde. Op 16 October j.l. verschenen eensklaps een tweetal Rijks rechercheurs te Woerden en stelden een on derzoek in. Uit dit onderzoek bleek dat er verschillende zaken waren die absoluut niet klopten en welke ook niet door den beugel konden. Voorloopig kan men nog niet spre ken over strafbare handelingen maar meer van een .slordig beheer van politie-zaken". In hoofdzaak hebben deze slordigheden be trekking op de naleving der voorschriften inzake de vuurwapenwet en het afgeven van ventvergunningen. Gaat iemand, die in het l>ezit van een vuurwapen is, verhuizen naar een andere gemeente, dan moet de burge meester van dde gemeente daarvan in kennis worden gesteld. Dit schijnt de hoofdagent die biermede was belast vrijwel nooit te hebben gedaan waardoor de geheele administratie van de Vuurwapenwet hopeloos in de war is geraakt en wel zoo, dat controle practisch gezegd bijna onmogelijk werd. Met het af geven van verschillende ventvergunningen schijnt van der Werf al even slordig te heb ben gehandeld. In de meeste gevallen moet iedere venter, die van een andere plaats komt een ventvergunning halen en in Woer den moet men zich vervoegen bij de politie. De hoofdagent die met het afgeven van vent vergunningen was belast, moest hiervoor vijf en dertig centen ontvangen. Het is gebleken dat de hoofdagent deze bedragen niet be hoorlijk heeft afgerekend. Het zou hier ech ter gaan om het luttele bedrag van ongeveer acht gulden. Of een en ander den hoofdagent alleen als slordigheid kan worden aangere kend zal nog moeten blijken. Het is zeei moeilijk hierin opzet te bewijzen. Na het voorloopige onderzoek werd de hoofd-agent geschorst. Wapenen, politie-penning, aanstel ling enz. moesten daarom door den geschorste ingeleverd worden. Het politieuniform als zijnde zijn eigendom kan hij behouden. Hij was echter tijdens de schorsing niet gerech tigd de uniform te dragen, maar van de: Werf stoorde zich daar niet aan en bleef ii zijn uniform rondloopen. Tot vijfmaal werd bij door zijn minderen geverbaliseerd voor het feit, dat hij met een verboden uniform op den weg zich vertoonde. Na de Vijfde maal was de man zoo verstandig om zijn uniform thuis te laten. Wij spraken nog met een raadslid der gemeente Woerden en deze vertelde ons nog dat de gemeenteraad het besluit genomen heeft het politiecorps te organiseeren en als hoofd van het corps een brigadier te benoemen. Het loopende onder zoek zal moeten uitmaken of de hoofdagent zal kunnen worden gedegradeerd tot agent of hij a'l of niet in politie-dienst gehand haafd kan worden. Over dit geval deelt de burgemeester van Woerden ons mede: In verband met een door de Justitie inge steld onderzoek inzake de neleving Vuur wapenwet 1919 werd geconstateerd dat door den hoofdagent van politie L. v. d. Werf te Woerden een slordig beheer werd gevoerd en hij niet voldoende voor zijn taak als hoofd agent-berekend was. Als ordemaatregel en om het onderzoek niet te bemoeilijken werd hij door den burgemeester geschorst. Alle andere berichten, op deze zaak betrek king hebbende, moeten verder geheel voor de verantwoordelijkheid van de betrokken in zenders gelaten worden. Lage mishandeling van een jongen Opgeschoten jongens ingesloten Men meldt ons uit Arnhem: Een ergerlijk geval van mishandeling van een achtjarig jongetje heeft zich Woensdagmiddag voorgeda- op den Cat- tenpoelscheweg, juist buiten het viaduct over den Schelmschenweg. Een tweetal opgeschoten jongens van 18 en 19 jaar, thans werkloos, waren daar aan wezig, toen het spelende knaapje daar even eens aankwam met zijn autoped, terwijl daar stond te kijken naar het af- en aanrijden van de kipkarren met huisvuil, dat aldaar ter grondverbetering in de bosschen wordt aangevoerd. Plotseling greep een der jongens den knaap beet onder den uitroep: „Jou moet ik heb ben". Gezamenlijk bond men hem de beenen vast en toen werd hij van de daar ter plaatse zes meter hooge talud geworpen. De jongen rolde naar beneden en bleef kermend aan den voet van het talud liggen. Het aanwezig zijnde werkvolk nam hem op en bracht hem thuis in de Obrechtstraat op Alteveer. Het bleek, dat de jongen een armbreuk had bekomen, terwijl tevens dit lichaamsdeel uit het lid geraakt was. Voorts bloedde het slachtoffer uiit een hoofdwond. De behandelende geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De politie heeft de laffe daders achter haald en in arrest gesteld. Daar het hier het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel betreft zullen ze waarschijnlijk in het Huis van Bewaring worden ten. Sieraardewerk en Sierporselein Wijziging tarief van Invoerrechten Het ligt in het voornemen der regeering een nota van wijziging in -te dienen tot omzetting van het sedert 1 Augustus j.l. voor sieraardewerk en sierporselein geldend invoerrecht van 12 der waarde met een minimum van 27.per 100 k.g. netto in een invoerrecht van 20 der waarde zon der meer alleen voor het sieraardewerk. Het is de bedoeling te bevorderen dat deze wijziging, doch alleen voor zoover zij een verlaging van de thans geldende heffing beteekent, ten spoedigste bij K. B. in wer king wordt gesteld, zoodat de heffing dan voor het sieraardewerk voorloopig zal be dragen 27.— per 100 k.g. netto, maar niet minder dan 12 en niet meer dan 20 van de waarde tenzij ingevolge een andere tariefpost een hooger bedrag aan invoer- recht verschuldigd is, terwijl dan de hef fing voor het sierporselein wordt terugge bracht tot de vóór 1 Augustus j.l. gegolden hebbende heffing. Auto geslipt Voerman van boerenwagen ernstig gewond Gisteren te ongeveer half acht vond onder H u 11 e n. op den rijksweg Bred aT x 1- burg, een ernstige aanrijding plaats. Op dat uur naderde, aldus het „D. v. N.B.' uit de richting Tilburg een wagen met paard bespannen, bestuurd door A. v. d. Ve-ken uit Huiten. Achter den wagen kwam uit dezelfdo richting een luxe auto uit Venray. Door dien dichten mist zag deze de kar te laat. De auto minderde nog de vaart, doch kwam daarbij te slippen, met het ge volg, dat zij met groot© kraoht tegen den wagen opreied. Van der Velcen werd van de kar geslin gerd. Hij bekwam ernstige kneuzingen in den rug en een diepe hoofdwonde. Dr v. Glabbeek, die spoedig ter plaatse was, liet het slachtoffer overbrengen naar het ziekenhuis te Tilburg. Het paard werd vrijwel op slag gedood, terwijl wagen en auto ernstig beschadigd werden. Ellendig door rheumatische rugpijn Thans nergens meer last van „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vree sdij ke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en probeerde het. Na vier maal de kleine dagelijksche dosis genomen te hebben, werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nergens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kruschen Salts." Mevr. M. D. te S. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts zorgt voor een geregelde inwendige schoon maak en houdt zoodoende Uw lichaam vrij van alle schadelijke afvalstoffen, waaruit rheumatische pijnen e.d. ontstaan. Bovendien zult U zich door de gezonde, geregelde wer king van Uw inwendige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.' Vrachtauto's botsen Een doode Op den provincialen weg V e n 1 oV e n- r a y is gister een vrachtauto, bestuurd door een bewoner uit Horst, in botsing gekomen met een andere uit tegenovergestelde rich ting komende vrachtauto, bestuurd door W. Hulsman uit Venray. De chauffeur van den vrachtwagen uit Horst kwam met den schrik vrij. De heer H. kreeg evenwel zeer ernstige verwondingen aan het onderlichaam. In den loop van den middag is het slachtoffer in het St. Elisa beth ziekenhuis te Venray overleden. TWEE LAFAARDS Te Arnhem heeft zich een ergerlijk geval van kindermishandeling voorgedaan. Twee personen, 18 en 19 jaar oud, bevonden zich bij de stortplaats van de gemeente rei nigingsdienst. Een jongetje van acht jaar stond, met zijn autoped, naar het storten te kijken. Hij werd door een van de jonge mannen aangesproken en daarop door bei den vastgegrepen. Zij bonden zijn beenen vast Vervolgens werd hij naar den rand van den hoogen berm gedragen en daar vanaf geworpen, zoodat hij tusschen de kip karretjes kwam te liggen. Een werkman van de werkverschaffing in het bosch van den Waterberg vond het kind en bracht het op zijn rijwiel naar de ouderlijke woning. Het kind heeft den linkerarm ontwricht en bovendien gebroken. Het is in het gemeente ziekenhuis opgenomen. De daders zijn ge arresteerd. Schaken Er is nog drie uur gespeeld Oogenschijniijk viekkelooze prestatie Aljechin bood weerstand tot het allerlaatste Wij blijven de dertiende partij als de fraaiste van de match beschouwen en toch zelfs deze oogenschijniijk viekkeloo ze prestatie is niet volmaakt. In plaats van 39. Tb8f hd wit de partij met 39. Td7i- reeds tijdens de eerste zitting kunnen be slissen, nl. 39. Td7f, Kc6 (Ka6, dan Ta8t en Pa3t, of Lc7, Tc7:t, Tc7:, Lg7:). 40. TdÜf, Kc7 (Kb7, dan Tb6:t en Lg7:, of gf3: en Kc5. dan TcSf). 41. Td2f. Pe5:. 42. Tc2: enz Daar Aljechin, die zich in vrij nijpenden tijdnood bevond, nagenoeg a tempo moest spelen, is het psychologisch geheel ver klaarbaar, dat Euwe in de dikwijls ge maakte fout verviel, zelf zonder noodzaak eveneens snel te zetten. „Een veel gemaakte fout", zal de verwon derde lezer opmerken, „maar Euwe is toch wereldkampioen, hem zou men toch de noodige beheersching mogen toeschrijven?" „Zeker", zou het antwoord luiden, „maar zelfs een wereldkampioen is geen machine en alle men3Chenwerk heeft nu eenmaal te kortkomingen. Trouwens, de wijze waarop Euwe de op bedoeld „vergrijp" volgende „straf' (een langdurige extra-zitting) „on derging", mag als een velledige rehabili tatie worden beschouwd. „Als deze partij remise wordt, mag ik Pietersen heeten". verklaarde een op deD wereldkampioen en zijn stelling rotsvast vertrouwende journalist, met het verras sende gevolg, dat hij door de twijfelende omstanders tot omstreeks den 57sten zet met „Pietersen" werd aangesproken. Toen het eindelijk duidelijk was geworden, dat Euwe langzaam maar zeker zijn doel zou hereiken, sloeg de meening natuurlijk ge heel om. toen heette het weldra: „waarom geeft Aljechin eigenlijk niet op?" De uitdager gaf daarop het antwoord door nog elf zettep lang hardnekkig te genstand te bieden. Toen echter legde hij zich bij het onvermijdelijke neer. De afgebroken stelling luidde: Zwart: Aljechin- Ka7. Tc2, Tg7, Lb6, Pf3, pionnen a5. f7 en f5. Zooals bekend, had de wereldkampioen in couvert afgegeven Tdl—d7f. Het verdere verloop was als volgt: 41 Tdld7t Lb6c7 Gedwongen, want op Ka6 volgt Ta6: schaak Kb6: en Wit heeft de keus tusschen gf3: en Lg7:. De tekstzet leidt tot een algremeene af wikkeling. geheel in de stül der eerste zitting AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Gisteravond is bij de brug over den IJsel te Westervoort een jongen uit Dui ven, die van de ambachtsschool te Arnhem kwam, door een auto, welke hem achterop kwam, aangereden, waardoor hij van zijn fiets viel. Hierbij werd de linkerarm ver splinterd. De jongen is thans in het ge meenteziekenhuis te Arnhem aan zijn ver wondingen overleden. nden pluspion ia nen bü den tegen- :stje is nog zwak) 45 Tg7c7 46 Pbld2 Tc7—c3 47 Ta5d5 Kb8—c7 Uvorens do dreiging f2f4 door Ke2 ei i3 wordt voorbereid, moet Zwart den w] ren van de vijfde lijn kunnen verdrijven, öe den ondergang van pion f5 nog wat Hier staat de Toren veiliger, ook in verband et latere schaaks op de c-lijn. Indien thans 49. f4 volgt, dan volgt Kc6, Td3 Kc7, Td4, Pg6 en Wit heeft niets bereikt. 51 De eerste etappe is achter den rug: Wit heeft et na zorgvuldige voorbereiding tot een d—«- Ing gebracht, die geheel in overeenstemr s met de kenmerken der stelling en wel 'aarmede pion f5 zou worden veroverd. Z' ïoet nu wel zUn toevlucht nemen tot te: rekkende bewegingen. 61 Pe5g6 rekt'niet van zins in het hol 62 Td4—d8 Sterk ln aanmerking kwam hier o.l. Td7. met lo bedoeling, tot een opstelling in den r •an Tf7, (Tb6), Tg7 (p. speelt). Kf4 te 53 Ke3d3 Tb2—b7 Anders kan Tf8 moeilijk met Pd5 beant woord worden, wegens Tc8t (Kd6?, Pc4t). In- tusschen is de tekstzet voor het oogenblik af doende. Vandaar, dat de wereldkampioen oi zün schreden terugkeert en een andere metho de op de proef stelt. 64 Kd3—e3 Tb 7b2 n beijvert hij zich d. erug te keeren. Anders K 7a7 sterk in aanmerking. 65 Td8d3! Dreigt Kf4. terwijl Wit na 55Pg6 de relegenheid zou krögen, alsnog op het alter- latlef Td7 (zie opmerking bü zet 51 v« Iwart) in te gaan. Ke -f3 Pd5b4 Erkennende, dat wi nut gunstig genoeg opge steld staat om tot de afwikkeling Fdi.fl—e3 t kunnen overgaan, besluit Zwart nog eei poging te doen, roet in het eten te gooier doch hi1 komt daarmede van den regen in dei drup. Evenwel: een bevredigende voortzetting was hier niet te vinden, want Kd6 faalt nog altijd op Pc4t. 67 Td3—c3f >5. dan Pfl. en: 68 Tc3b3! Kc5—d4 mijden van w imateriaal. Het moest hier dus tot elk prUs de opstelling f5f4, Pb4d5 verhinder* Pb4c6 Pc6—d8 Pd8f7 Tijpion aan het woo r hem om, zwart aan te herinneren. Daart boegseerd. 63 Pc5<ï3t 64 Pd3—el de kroon op het werk want nu komt! zwarC i Kg7, Pd4, Kg6, f3 in tempodwang. Zwart geeft de partü dus op. De slotstand was: Zwart: Dr. A1 j e c fi i n Wit: Dr. Euwe Internationaal tournooi te Moskou Waarschijnlijk zeer sterk bezet Naar wij vernemen zal in Februari 1933 te Moskou een internationaal tournooi worden georganiseerd, dat, naar het zich' laat aanzien, zeer sterk bezet zal zijn. lil het tournooi zullen 20 deelnemers, waarvan 10 buitenlandsche meesters, uitkomen. Het zou in de bedoeling van de Russische regeering liggen de volgende meesters uit te noodigen: wereldkampioen: dr. Euwe, de ex-wereldkampioenen Capablanca en dr. Lasker, den officieelen F. I. D. E.-t candidaat F1 o h r, verder Fine, Res- hevsky, Keres en Lilienthal, eni van Russische zijde in ieder geval B o ts winnik en Loewenfisch. Het mag niet waarschijnlijk heeten,, dat Euwe een eventueele uitnoodiging, hoe ook het verloop van zijn match met Aljechin' zou zijn, zal aanvaarden, een en ander in verband met zijn beroep. De Russische regeering zou voorts over wegen ook Aljechin tot deelneming aan het tournooi uit te noodigen, indien al thans de nog hangende moeilijkheden tus« schen Aljechin en de Russische regeering tijdig uit den weg kunnen worden geruimd, iets, waarop zeker kans bestaat. Aljechin zou niet ongaarne bereid zijn aan het Moskousche tournooi deel te nemen Het zou sedert zijn vertrek uit Rusland de eerste maal zijn, dat hij weer naar zijn vroeger vaderland, dat hij in 1920 verliet, terugkeert. De andere hiei genoemde meesters zullen zeker een invitatie aanvaarden, ook dr. Lasker, die momenteel in Amerika vertoeft, doch tegen dien tijd weer in Europa zal teruggekeerd zijn. BOTWINNIK—LOEWENFISCH De twaalfde partij van den tweekamp tusschen B o t w i n n i k en Loewen fisch om het kampioenschap van Rusi land werd na 40 zetten door Loewenfisch* den Russisclien kampioen, opgegeven. De stand is thans: Botwinnik 5 ge wonnen partijen en 3 remise, 6y2 punt; L o e-w enfisch 4 gewonnen partijen en 3 remise, 5% punt. (Verb, ber.) 7^ n n /- MELANGE 38 CT. PER ONS ,'"3"' Vaat\JUid-Ü.ndi*.ck<p<x*ten zyn wif neet. bancj.Gesel, Or.^p«co 34 c.h, p., Die kennen de kwaliteit, weten wat ze willen nabootsing en wat echte Goalpara is en laten beseffen hoe werkelijke thee wel smaken kan. Indien Uw winkelier geen echte Goalpara loodverp. heeft ".en-zijn als theekenners niet vatbaar voor I zich niet van dë wijs brengen. Maar hoe vele Tot hen zeggen wij, vraagt Uw winkelier eens de i schrijve U rechtstreeks aan de Imp. Sweers H. Mij, goedkooper en toch dezelfde, zij weten wat duizenden drinken dagelijks thee zonder, te echte Goalpara in gesoldeerde loodverpakking. Heerengracht 451 - Amsterdam - Postgiro 18735 door K. LANTERMANS 13 Een jaar later was er een nieuwe dominee in Slijkdorp, een piep-jonge. Wat kon die preeken! Ze verveelden zich geen oogenblik in de kerk. En slaap kreeg ook haast geen mensch. Of je wou, of niet, maar je moest naar hem luis teren, want hij praatte net, of hij het tegen jou had. En weer net zoo een als de oude: zich alleen bemoeien met het geloof en anders de menschen vrij laten. En altijd Vertellen van den Heere Jezus, net als de oude dominee. „Wat treffen wij het toch altijd goed hier jn Slijkdorp met de dominees", zei de oude vrouw Siepenheller tegen den koster. „In andere plaatsen is het vaak herrie, en hier gaat het altijd best, want dat was ook al zoo met den dominee, die hier voor onzen ouden dominee geweest is, zei mijn grootmoeder altijd. Wij treffen het weer bijzonder goed". „Een goede gemeente treft altijd goede dominees, vrouw Siepenheller. En als ze soms nog niet heelemaal goed zijn, dan worden ze door een goede gemeente wel goed gemaakt, vrouw Siepenheller", zei de koster. En ze hoopten allen, dat de wensch in vervulling zou gaan, die Treffers, de oudste ouderling, bij de intrede had uitge sproken. Die had gezegd: „Zoo is U dan onze nieuwe dominee. Er is mij opgedra gen, U toe te spreken namens de gemeente. Maar wat moet ik zeggen? Ik wil U wat moois toewenschen, dominee, het allermooiste, dat ik me bedenken kan. Ik hoop, dat U, net als onze oude dominee, nooit een beroep krijgt, dat U het heele leven hier blijft om aan onze kinderen en kleinkinderen van het Evangelie te vertellen. En dat ze dan bij Uw begra fenis hier naast de kerk ook weer allemaal zonder één traaü kunnen staan en danken. Dat hoop ik, dominee". Of dat gebeuren zou, wist natuurlijk niemand. Vooreerst voelde de jonge man zich best op zijn plaats. Hij maakte natuurlijk ook kennis met Paul van den koster. Hij was het ook, die het eerst op het dorp „meneer" .tegen Paul zei. maar al zou hij er vijftig jaar blijven, dan zou hij toch ook de eenige blijven. Het trof, dat de jonge dominee zoo veel van geschiedenis hield. Nou, dan kon hij bij Paul terecht. Al dadelijk kwamen ze over de Malenburg te praten. Hij vertelde den dominee alles, wat hij er van wist. „Maar wat zeggen de archieven?' „Niets dominee. Ik heb ten minste nog niets gevonden". „Tot wanneer terug reikt het kerkarchief?*' „Dat zou ik U niet kunnen zeggen. Dat zal nog wel op Het Huis zijn". Het gevolg was, dat de kerkvoogdij van Slijkdorp alle krachten inspande om haar kerkarchief terug te krijgen. De dames stonden het uit de verte toe. Een dag kwam er, dat het archief zou worden overgebracht naar de nieuwe kluis, die in de kerk tegelijk met een consistorie-kamer gebouwd was. Een hooge politie-man uit Nijmegen, de kerkvoogd en twee werklui werden met een kar aan de poort door den „zaakgelastigde" van de familie ontvangen. Ze kwamen in het huis. De ratten liepen hun over de schoenen. Maar geen enkele geest hebben ze gezien. Op de tweede verdieping in de dikke muur van anderhalve meter zaten de brandkasten. De eene was die van de kerk. Alle papieren hebben ze er uit gehaald en op de kar geladen, die voor de stoep stond. De kerkvoogd moest een stuk teekenen, dat hij alles ontvangen had, en voort ging het naar de nieuwe kluis. De Malenburg ging weer op slot De geesten hadden waarschijnlijk eenige maanden noodig om na de storing weer op hun verhaal te komen. De ratten en de muizen waren daar gauwer mee klaar. De allergriezeligste verhalen gingen nu op Slijkdorp rond over alle geheimen van Het Huis. En als alles gebeurd was, dat van dit bezoek verteld werd, dan was het zeker wel heel griezelig geweest. HOOFDSTUK VII Het Archief „Wij zoeken samen dat archief door, Mijnheer Strikforst", zei de nieuwe dominee tegen Paul van den koster. „Zullen we dat doen, als U straks vacantie hebt?" „Goed dominee". De vacantie kwam. Drie weken hadden ze de tijd om te snuffelen en te sorteeren: soort bij soort. Dan konden ze later iets vinden. Dat was het werk van Paul: die wist, hoe je zulk een werkje moet aanpakken. Dagen en weken zaten ze in de kerk, vlijden de stukken op tafels achter onder de pilaren, terwijl vader Strikforst er telkens eens vergenoegd bij kwam staan, als hij even tijd had. Hij was in zijn nopjes: zijn zoon was wel geen dominee geworden, maar toch de gelijke van een dominee, nee, de meerdere, want aan de praat kon je best hooren, dat de dominee telkens aan Paul kwam vragen, of hij er wat van begreep en hoe dat nu moest. Eerst zouden ze de stukken van de stapels maar in soorten bij elkaar leggen. Later zou den ze alles doorlezen. Maar daar zouden ze wel mee moeten wachten tot later, want deze vacantie van Paul ging zeker om met sorteeren, als ze daarmee nog klaar kwamen. Zoo veel was er. Ze vonden stukken van drie honderd jaar terug. De dominee haalde maar pak na pak uit de nieuwe kluis en ging ze dan onder Pauls opzicht sorteeren op de tafels. Het was de Dinsdagmiddag van de tweede week, dat de dominee lachend met een bundeltje papieren uit de kluis kwam en zei: „Nou moet U eens zien, wat ik hier voor een mooi rom meltje heb. Oude kranten van voor meer dan veertig jaar, brieven, rommel alles tusschen de stapel contracten. Kijk eens de bandjes zijn niet eens van de kranten af. Die hebben veertig jaar ongelezen in het archief gelegen". Kranten, drukwerkjes, brieven, nog onopengesneden. „Het lijkt wel een pakje, dat zoo van de post komt", zei de dominee. „Aan welk adres?" vroeg Paul, die net een paar stukken doorzag. „Wel warempel, mijnheer Strikforst. hier is een onopenge sneden brief aan het adres van mijn voorganger. Zal ik U eens wat zeggen? Hier hebben we een pakje post dat in plaats van op de tafel van mijn voorganger in het archief is aangekomen. Hij heeft ze zelf niet eens gezien. Kijk, dr~ brieven. Mogen we die nu open maken en lezen?" „U als gemachtigde van de kerkvoogdij wel, ik niet". „Dan doe ik het". De eerste kwam van een zekere Coba. die meldde dat Grietje ziek geworden was en Dinsdag dus niet kon komen, heel kort De tweede was langer, maar haast onleesbaar geschreven* Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9