STADSNIEUWS MASSELMAN EN PANDER Voorzorg... A° 1807 VRIJDAG s NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Opening van „De Overdekte" Leiden kan na zomer en winter zwemmen De nieuwe inrichting aan de Haar lemmerstraat heeft ruimte voldoende, maar toch niet zooveel, dat ze goed schiks alle genoodigden en belangstel lenden kon bergen, die gisteravond waren opgekomen om dit voor Leiden zoo geheel nieuwe ue aanschouwen. Wethouder van Stralen vertegenwoordig de het gemeentebestuur, terwijl verder een reeks van Leidsche vereenigingen, tesamen wel geheel het Leidsche vereenigingsleven, .vertegenwoordigend, enkele bestuursleden hadden afgevaardigd. In de hal prijkte een hloemenschat, die getuigde van meeleven Van pereonen en lichamen van allerlei aard. De President-Commissaris Dr. C. J. A. v. Iter son sprak een inleidend woord, waarbij hij er op wees, dat de opening van deze inrichting een historische gebeurtenis voor Leiden is, omdat nu zoowel in den zomer als in den winter kan worden ge zwommen. Daarom verdient het particulier initiatief, Wat tot de opening van deze inrichting ge leid heeft, de steun van allen, die de betee kenis van dit belangrijk en sportieve werk heseffen. Spr. bracht lof aan den bouwer, den heer Koster, die internationaal zijn sporen heeft verdiend op het terrein van het bouwen van zwembaden, aan de onder aannemers en allen die leiding gaven aan de totstandkoming van dit werk. De Leide- naars moeten het echter tot bloei brengen Openingsrede J. de Vries De openingsrede werd hierna uitgespro ken door den heer J. de Vries, Voorzitter van den Kon. Ned. Zwembond te Amster dam, die gaarne gevolg had gegeven aan de tot hem gerichte uitnoodiging. Leiden is, zeide Spr., een centrum van geestelijke ontwikkeling, en heeft haar oude Universiteit. Leiden heeft echter ook op het gebied van de sport, in de Leidsche Zwem- cluh, een van de oudste vereenigingen op dit gobied. Het ideaal van de bevordering van volks gezondheid en volksveiligheid, heeft de noodzaak gebracht om te komen tot het ge bruik van water, gezuiverd van de door de (voortgaande industrialisatie veroorzaakte verontreiniging, terwijl de volksveiligheid eischt, dat de beoefening van de zwemsport gezien wordt als een levensverzekering. De kinderen zullen moeten leeren zwemmen en de ouders moeten erin voorgaan. Spr. hoopt, dat de vereenigingen hier een goed tehuis zullen vinden en het is Leiden's plicht te zorgen, dat deze inrichting kan biijve_n bestaan. Toen Spr. tenslotte de in richting voor geopend verklaarde, dook plot seling uit de versierde pot, die in het mid den van het bad dreef, een zwemmer op, die op duidelijke wijze dit feit demonstreerde Andere toespraken De heer Boumeeeter bracht dank aan de gemeentelijke diensten voor hun mede werking, en legde er den nadruk op, dat directie en personeel er voor zorg zullen dragen, dat men in Leiden gezond zal kun nen zwemmen. Mr. G 0 u d s m i t sprak als voorzitter van de oudste Vereeniging, namens de Zwemver- eeniging de Zijl, de Zwem vereeniging Poel meer en de Leidscho Zwemclub. De vereenigingen beschouwen deze dag als een jubeldag voor Leiden. De zwem- vereenigingen die tot nu toe aan enkele maanden van het jaar waren gehouden, kun nen nu regelmatig oefenen en dus ook het geheele jaar propaganda maken voor de zwemsport De heer Muller die namens de Leidsche Arbeiders Sportbond enkele woorden sprak, herinnerde eraan, dat ook in vroegere eeuwen Leiden veel met het water te doen gehad heeft. In 1572 moest men lang wachten op het water, waaraan men zoo dringend behoefte !had, om de Spanjaarden te verdrijven, ter wijl men enkele jaren voordien ernstig door datzelfde water geteisterd werd. Nu kan men echter voor de zwemsport het water en de temperatuur ervan naar zijn hand zet ten. De heer Muller sprak zijn groote erkente lijkheid uit jegens de directie die gezorgd heeft dat nu hier in Leiden de zooveelste inrichting in den lande is geopend. Tenslot te bood hij een klok aan voor de directie kamer. De heer Hanzen, uit Alkmaar, sprak namens de directie van de zweminrichting en het bestuur van de zwemclub daar ter plaatse en wees op het gelukkige feit, dat Leiden ook .nu, zooals in 1572 op den voet was gevolgd, en overgegaan tot ingebruik neming van een overdekte inrichting. Een keurig programma Nadat nog bloemen waren aangeboden aan mej. Jopie Waalberg, in verband met haar laatste succes, werd met de afwerking van het programma begonnen. De toeschouwers langs de rand van het bassin, waren door de goede zorgen van de directie voorzien ,van handdoeken ter beschutting. Het bleek in vele gevallen zeer nuttig te zijn. Na verschillende uitmuntende demonstra ties o.a. van schoolslag door Jo p i e Waal- berg en rugcrawl door Nida Senff, en ten slotte boB3tcraw,l door Rietje van Veen en diverse dames en heeren van verschillende bekende clubs werden demonstraties gege ven in het schoonspringen, die dankbaar èn welverdiend applaus ontlokten aan het publiek. Ook het komische de.el van de zwemsport [Werd niet vergeten. De buitelingen van de „hooge veer" waar mede elk nummer onherroepelijk eindigde brachten sensationeele verrassingen. Na een uitnemend geslaagd nummer figuur-zwem men door dames van R.D.Z. werd tenslotte nog een polowed&triid gespeeld tussóhen H.Z. en P. C I en Z.I.A.N. I. Deze wedstrijd eindigde met een 3—2 overwinning voor de Hagenaars. Stand bij de rust 11. Al met al een uitstekende propaganda- evoncl voor de zwemsport en niet minder voor de nieuwe, aantrekkelijke inrichting, welke Leiden in deze „overdekte" is rijker geworden Tenslotte zij nog medegedeeld da4 mej. Rie Mastenbl-oek tot 27 Nov. aan de zwem inrichting blijft verbonden als zweminstruc- trice. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: SAS Batolaande Winter z C J Uijlenbroekde Heiden z L Kleinde Boer z J M A Valk—Gelens d C Broers- Cornet z OVERDEDEN: A Klootwijk man, 79 j ONDjRTROUWD: A Hederik 24 j. en N v d Eök 27 W P - -- - WELGESLAAGDE VONDEL-HERDENKING Opvoering van „Adam in ballingschap" De Chr. Letterkundige Kring hier tonstede, onder wier auspiciën gister avond in de Schouwburg de opvoering plaats vond van het drama van Vondel „Adam in Ballingschap" heeft daarmee deze groote verdienste gehad, dat zij het werk van Vondel nader tot het publiek heeft gebracht, zij het dan slechts tot het beperkte publiek, dat de zaal vulde. (De belangstelling voor dezen avond was ongetwijfeld zeer bevredigend). Het spreekt vanzelf, dat men, tenzij het stuk van te voren grondig gelezen heeft, de verzen van Vondel niet van woord tot woord en van beteekenis tot beteekenis vol gen kan, maar ondanks dit slechts gedeelte lijk begrijpen en proeven, hebben gister avond ook degenen, die er onbekend tegen over stonden, van dit werk van Vondel in zijn diepzinnige en statige schoonheid op recht genoten en niet weinigen zal het, naar men mag hopen, brengen tot het lezen van Vondel, bekend als de grootste onder de groo ten; maar niet als zoodanig gekend. Het is geen geringe opgave om een drama van Vondel zoodanig te spelen, dat men er een zaal mee boeit. Het dynamisch element ontbreekt in dit drama zoo goed als geheel en voor het grootste gedeelte komt het dus aan op de declamatie, die slechts het gebaar t© hulp roepen kan. Dat het de leden van de Delftsche Chr. Letterkundige kring, die de opvoeringen verzorgden gelukt is, de aan dacht van de zaal zoo strak gespannen te houden, is de beste lof, die men hen brengen kan. Er waren onder deze dilettanten enkele zwakke broeders en zusters, op wier decla matie en spej wel .het een en ander af te dingen zou zijn, maar ondankbaar is wie daarop den nadruk leggen wil. Wij hebben veeleer behoefte om onze groote bewondering uit te spreken, niet al leen voor do wijze waarop de spelers de zeer groote moeilijkheden hebben overwon nen, maar vooral ook voor de innige, diep doorvoelde en sobere wijze, waarop zij Von del hebben gedeclameerd en gespeeld, in zoo verre ei dan van spel sprake kon zijn. Daarbij mag aan mevr. Heeroma— Soete- kouw en Dr. Heeroma, die de hoofdrollen vervulden en die het spel hebben gedragen en geleid en er een fraaie dramatische climax in wisten te bereiken, zeer bijzondere hulde worden gebracht De noodlottige in eenstorting van de paradijselijke heerlijk heid door het eten van de verboden vrucht hebben zij als een beklemming op de zaal gelegd. Zij hehben de verzen van Vondel ge heel aanvaard zooals zij zijn, zij hebben ze doorleefd, ze gloed en kleur gegeven. Mevr Heeroma heeft daarenboven op de heele opvoering haar stempel gezet door een regie, die de weinige handeling in strakke en sobere banen hield en haar als illustreerend bestanddeel op de juiste plaats te baat nam. De andere spelers hebben, elk naar de mate van zijn (haar) kracht, het spel der hoofdpersonen ondersteund en onder hen waren er die op bepaalde momenten de hoofdrolspelers evenaarden. Mevr. Heero ma werd met bloemen gehuldigd. Leiden heeft op deze wijze een goede en schoone Vondel-hprdeniking gehad. Dat zij ""i Christelijke zijde kwam verheugde ons dat zij. blijkens de goede opkomst, ge waardeerd werd, mag tot voldoening stem men. Het maakt misschien een tweede op voering of de opvoering van een ander Vondelstuk mogelijk. Oud-notaris J. A. van Hamel overleden Gisternacht is in den ouderdom van 90 jaar te Den Haag, waar hij den laat- sten tijd woonde, overleden de heer J. A. van Hamel, oud-notaris hier ter stede, oud-lid van den gemeenteraad en wet houder van onderwijs. Joost Adriaan van Hamel werd 30 Maart 1847 geboren te Twello, waai" zijn vader ge neesheer was. Na zijn examen voor het no tariaat te hebben afgelegd, vertrok hij naar Indië, waar hij achtereenvolgens notaris kantoren beheerdie te Batavia, Rembang, Magelang en Rodjonegoro. In 1883 keerde hij naar Holland terug, om zijn geschokte gezondheid te herstellen, waarna het in zijn bedoeling 'ag naar Indië terug te keeren Zijn gezondheidstoestand liet dat echter niet toe en na korten tijd te Oldemarkt als no taris werkzaam te zijn geweest, aanvaardde hij in 1883 het notaris-ambt in onze stad. Al spoedig nam hij in verschillende ver eenigingen een vooraanstaande plaats in. Iu 1887 werd hij lid van den Gemeenteraad voor den Vrijheidsbond en hij is dit tot 1027 gebleven. Van 1903 tot 1921 was hij wethou- dier van Onderwijs. De heer Van Hamel was langen tijd com missaris van de Leidsche Spaarbank, lid van de Plaatselijke Schoolcommissie, voor zitter van de af. Leiden van de Vereen. „Oost en West", voorzitter der Kamer van Toezicht op Notarissen. Op 2 Maart 1936 ontving hij eervol ontslag als notaris, na 58 jaar dit ambt te hebben bekleed. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De overledene heeft zich op velerïei terrein in onze stad bewogen en zijn groote verdien sten zullen ongetwijfeld bij velen In dank bare herinnering blijven. De begrarfenis heeft morgenmiddag te half één op Rhijnhof plaats. Leidsche aquarium- en terrarium- vereen. „De Natuurvriend" Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijksche vergadering in Huize Van Wijk. Hoogewoend Dr. J. C M. de Jong hield een lezing over het onderwerp: „Het Aquariumwater". De spreker begon met er op te wijzen, dat de visschen aan het leven in het water zijn aangepast. Daarna kwam .het verschil tus- schen zee- en zoetwatervisschen ter sprake. Zeevisschen leven in water waarin behalve koolzuur en zuurstof, veel keuken zout voorkomt, een stof, die in zoetwater ontbreekt. Toch is ook zoetwater niet zout loos. Alleen komen hierin andere zouten en wel kalkzouten voor. Wil men zuiver water hebben, dan moet men gedistilleerd water, verkregen door verdamping en Clubtafel n eikenhout bladmaat 80 c.M. f 24.50 afkoeling, maken. Zulk water is arm aan zouten en gassen en flauw van smaak. Als bijzonderheid werd er op gewezen, dat re genwater door het geringe zoutgehalte met gedistilleerd water overeenkomt en ge mengd met leidingwater bij het hevelen succesvol wordt gebruikt. Na deze inleiding over het zoutgehalte kwamen de gassen aan de beurt Hier komt de beteekenis van onderwaterplanten tot zijn recht. Door middel van luchters is het zuurstofgehalte nooit zoo hoog te krijgen als in een mooi beplant aquarium. Het is interessant om te hooren dat een modderkruiper of een labyrinth-visch naast zuurstof uit het water ook lucht opneemt Gebeurt dit in een uur erg dikwijls, dan kan de aquariumhouder zien dat het 02 gehalte in het water slecht en 't koolzuur gehalte groot is. Daarna werd het moderne Ph-begrip uit- gelegid. Het Ph-getal, geeft de zuurgraad van het water in een cijfer weer. Dit cijfer geeft aan hoeveel deeltjes waterstof H ionen in het water voorkomen. Zuren zoo als koolzuur doen de hoeveelheid H ionen toe, zwakke zouten zooals kalk, doen haar afnemen. Deze Ph kan men met een aantal ge kleurde vloeistoffen, indicatoren die in een bepaald Ph gebied verschillende kleuren vertoonen, bepalen. Zoo geeft Phenorood een Ph-traject 6, 88, 2 aan, Broomthy-mol blauv/ is in gedistilleerd water geel, het geen wijst op aanwezigheid van eten wei nig zuur, in leidingwater blauw, hetgeen wijst op alkalische reactie, door aanwezig heid van zouten. In Leiden is de Ph waar de van het water ongeveer 7.3 in Alkmaar 7.9 in Amsterdam schommelt het sterk en wordt wel 8. Welke waarde is nu aan deze cijfers te hechten? Bij een Ph. onder de 5 gaan de visschen dood. Is de Ph 8 en het water zout van smaak dan heeft men te doen met brak water. De meeste visschen hebben een Ph tusschen 6, 5 en 8 noodig. In Amsterdam heeft het water in Artis- aquarium een Ph waarde van 7,9 in de zoete en 7,6—7,9 in de zeewater bassins, wat tevens laat zien hoe goed dit water door het daar gebruikelijke circulatie-sy steem gereinigd wordt. Om als aquarium liefhebber de Ph te bepalen kan men zich dure toestellen aanschaffen. Een eenvou dig hulpmiddel heeft men echter in de lyiphanstroken, papiertjes, die in het water gedompeld worden en de Ph bij benadering direct weergeven. Tot slot merkte de spr. nog op, dat het meten van de Ph nuttig kan zijn om tegenslagen met de liefhebberij te voorkomen. Als middel om een slechte Ph te voorkomen noemde hij het brengen van kalk om marmer in het water of het gebruik van koolfilters. Wel moet men dan oppassen dat er geen metalen in het water komen. Exploitatie van taxi's en huurautomobielen Adres aan B. e i W. De Vereeniging van Taxi- en Luxe Auto- mobielverhuurinrichtingen voor Rijnland gevestigd te Leiden heeft een adres gericht aan B. en W., waarin zij o.m. de aandaoht vraagt voor de volgende aangelegenheden: Tarieven Het publiek en de ondernemers hebben belang bij een tarief, dat het regelmatig gebruik van een automobiel mogelijk maakt en bevordert, dat voor den exploi tant van de verhuurinrichting en voor diens personeel de mogelijkheid opent voor het verwerven van een bestaan en bij kan dragen tot het voorzien in een goede ver keersmogelijkheid. Een deel van de taxi- en automobielverhuurinrichtingen in deze gemeente is en wordt noodlijdend, hoofd zakelijk tengevolge van een verkeerde be- drijfspolitiek. waarvan de uitwassen zich openbaren in het rijden tegen- of beneden kostprijs. Hierdoor ontstaat telkens een weinig verheffende vorm van concurrentie, die sommige ondernemers, vooral die ex ploitanten die uit vrees voor klanten-ver lies zich tenslotte aan de concurrentie niet durven onttrekken, ten gronde richt. De vereeniging stelt er prijs op te ver melden dat zij een gezonde concurrentie niet verwerpt en het niet in het algemeen belang acht om te komen tot algeheele verstarring en het aan banden leggen van prijzen. Teneinde de prijskwestie in goede banen te leiden en ©enigszins regelend op te treden heeft de vereeniging voorloopig opgesteld een basis-minimum-tarief voor de zgn buitenritten, waarvan het aantal kilometers vrijwel nauwkeurig bekend is De vereeniging durft te verklaren, dat het rijden beneden dit tarief beteekent het vervoeren van passagiers tegen- of beneden kostprijs. De vereeniging zal het op hoogen prijs stellen, indien B. en W. bij de goedkeuring van de tarieven, als bedoeld in de vergun ningsvoorwaarden, dit minimum-tarief zouden willen aanbevelen en hun afkeu ring uitspreken over die tarieven, die be neden het hier bedoelde niveau blijven Keuring chauffeurs Vaste regelen voor het keuren van ge schiktheid van chauffeurs voor het bestu ren van automobielen en autobussen zijn niet gesteld terwijl de honoraria, die medici voor die keuring verlangen, zeer uiteenloo- pen. Een en ander leidt tot willekeur. De vereeniging geeft B. en W. beleefd in over weging het daarheen te leiden, dat voor d9 keuring wordt aangewezen de Gemeente lijk Geneeskundige Dienst en dat, in over leg met de Vericeertspolitie, eischen worden bepaald, waaraan de chauffeurs moeten voldoen Met het oog op de zwakke finan- cieele positie van de chauffeurs zou het wel aanbeveling verdienen te bevorderen, dat die keuring kosteloos, althans tegen een zéér gereduceerd tarief, kan plaats vinden. Het adres is onderteekend door de hee ren H. Kanbier, voorzitter, W. C. A. van Kerkhoff, penningmeester, P. van Ulden, le secretaris en Th. J. van de Heyden, sec retaris-adviseur. De Leidsche Winkelstand „De Kleedingspeclalist" Hedenmiddag is in het perceel Nieuwe Rijn 15 een zaak geopend van „De K'eeding- specialist", welke uitsluitend maatwerk le vert tegen een eenheidsprijs. Het pand heeft een flinke verbouwing ondergaan en ziet er met de stijlvolle etalage keurig uit. Ook in wendig is de zaak zeer smaakvol ingericht. Een groote winkelruimte, met daarach ter een aantal pas-boxen maken een prettig aandoend gehee'. Aan de opening is een speciale reclame verbonden. UIT DEN OMTREK ALKEMADE ARBEIDSBEMIDDELING Bij het orgaan der Arbeidsbemiddeling staan op het oogenb'ik ingeschreven 121 werkloozen, t. w.: 60 landarbeiders. 24 bouw vakarbeiders, 1 steenfabriekarbeider, 7 dienstboden, 7 sohippers, 2 metaalbewerkers, 2 fabrieksarbeiders en 1 gemengde vakken In werkverschaffing zijn geplaatst 17 ar beiders. SPAARREGELING Van 97 werklooze abbeiders hebben zich 79 voor de spaarregeling opgegeven. De aan dacht van belanghebbenden wordt er nog maals op gevestigd dat tot 14 November e.k, nog gelegenheid bestaat zich voor deze rege ling op te geven, ten einde de voordeelen to trekken uit het kleeding-, schoeisel- en dek- kingsfonda. VLEESCHKEURING In de afgeloopen maand zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtingen: Be- drijfsslachtingen 13 runderen, 25 varkens; huisslachtingen 7 varkens; noodislachtingen 12 runderen, 3 kalveren en 8 schapen. Inge voerd werd 90 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen f 202,25. ALPHEN a.d. RIJN ALPHENSCHE SCHAAKCLUB Voor de Schaakbond voor Leiden en Om streken speelden de A.S.C. I en II te Leiden resp. in 2e klasse A en 3de klasse B. In het gebouw der Mij. voor Toonkunst" speelde A.S.C. I tegen Caïssa I. De uitslag was: Caissa I A.S.C. I H. Christiaanse—C. Brum x—x A. H. Hooyer—D. Brunt 01 F. J. B. v. Zuylen—A. Posthuma 0—1 J. Verduyn—A. Post 1—o L. A. den Ouden—W. v. d. Roest 0—1 F. v. MaetrlgtJ. Brunt i/2_jl/2 J. J. EnskampD. Posthuma 01 P. Vlugv—J. v. d. Horst 1—0 A. J. Hooft v. Huysduinep—F v Oord 0—1 H. J. M. Sieverding—Jac. den Hoed V2—V2 Totaal 3x6x De afgebroken partij zal vermoedelijk door Alphen gewonnen worden. Het. 2de tiental speelde in de Harmonie te gen het Gymnasium II. Uitslag: Gymnasium II A.S.C. II D. de HondtA. Breedijk y2y2 H. v. ItensonJ. Kempen 1 A. SchipD. Vroom 0—1 J. PedekJ. v. Wijk 0—1 R. LagaayW. den Hoed 1—0 H. v. d. Linden—A. H. Balk V2—V2 T. v. d. Meer—B. Schmidt 1 J. van Ham—P. L. Schuurmans 1—0 J. D. Verschoor (res.)S. Overes 01 A. Perdeck (res.)K. Verhagen 01 VOETBAL A.s. Zaterdag komen alle A.R.C.-elftallen in actie. Het eerste speelt thuis tegen L.R.C. I uit Lisse. Voorts de volgende wedstrijden: te Kat wijk: Quick Boys IIA.R.C. II. Woubrugge: Woubrugge IIA.R.C. III. Rijnsburg: Rij neb. ad&p.—A.R.C. adsp. DE COLLECTE VOOR WERKLOOZEN De gister gehouden deurcollecte voor het' verstrekken van kleeding en schoeisel voor de werkloozen heeft tot nog toe ruim f 700 opgebracht Het juiste cijfer kan men ons nog niet verstrekken, maar vermoedelijk zal men met de nagiften aan f 750 komen. pKANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJM - Telef. 44 BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE CHR. JONGELINGSVEREENIGING Woensdag 10 November a.s. des avonds ten 7 uur hoopt voor de Ghr. Jongelingsver- eeniging „Eere zij God" in het lokaal Sal- vatori op te treden D&. J. T. Doornenbal van Woubrugge, met het onderwerp „Zekerheid des geloofs". CHR. HISTORISCHE JONGERENGROEP De Chr Historische Jongerengroep heeft een vergadering gehouden, waarin de heer D. Buitenhuis een inleiding gaf over: „De huidige Staatsregeling" In de eerste plaats wees inleider er op, dat de Grondwet is de voornaamste wet, en dat elke nieuwe wet die in het leven wordt geroepen, zoomede alle bestaande wetten met de Grondwet in overeenstemming moe ten zijn. Spr. staat voorts stil bij de Staten-Gene- raal, haar samenstelling, het aantal leden, voorwaarde can lid daarvan te kunnen zijn en dergelijke belangrijke dingen, terwijl ook uiteengezet werrl wat een regeering is en welke plaats de Koning en zijn Huis in- Nadat de heer J. A. Wezelenburg een buitenlandsch politiek maandoverzicht had gegeven en W. van Klaveren had gedecla meerd werd de vergadering op gebruikelijke wijze door den 2en voorzitter Het is Uw plicht aan Uw toekomst en aan die van Uw gezin te den ken. Beleg de rust van Uw levens avond in een solide levensverzekering, bij de „Utrecht" Het verzekerd kapitaal op eind 19 3 6 bedroeg f. 436.882.971.- Haar waarborgen tegenover verzekerden zijn 'n bol werk van rust en veiligheid voor U eind 1936 bedroegen de totaL- reser ves f. 131.038.206.95'/» Wat dat zeggen wil? Volstrekte zekerheid voor U en de Uwen! Vraagt ons inlichtingen over verzekering met recht op winstaandeel (In 11 jaar tijds kwam aan deze verzekerden een extra bedrag van f. 7.525.282.» ten goede! N.V. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „UTRECHT" TE UTRECHT OPGERICHT 1863 KATWIJK AAN ZEE Heu ligt in het voornemen van het K. R. B. bestuur om in Januari a.s. een bazar te houden, waarvan de opbrengst besteed zal worden voor aanschaffing van nieuw red- dingsmateriaal. Er heeft zich een comité gevormd waarin zitting namen mevr. Wol- dringh v. d. Hoop-André de la Porte, voor zitster, mevr. N. M. Boekhoven-Kruijt, mevr J. J Boov-Montagne, mevr. A. Ruwhof- Kreijenveld, mevr. C. M. Hueting-Heijboer, mevr. E. Slotemaker-Goeman Borgesius, mevr. A. E. v. d. Laan-Emous, mevr. J. L. de Bruijn-Bruigom, penningm., mevr. A. L J. M. Trousselot-Martens. AANGEHOUDEN C. S. uit de Varkeviseerstraat is door de politie aangehouden wegens diefstal van een manchesterbroek, het inwisselen te Leiden van een gouden vijfje hetwelk af komstig was van een badgast uit Hillegom en tenslotte had S. f 7.50 ontvreemd ten nadeele van de N.Z.H. Tramweg Mij. HARINGPRIJZEN Op de afslag op het Prins Hendrikkanaal JAARLIJKSCHE UITVOERING ZANG SCHOOL „KATWIJK" Bovengenoemde Zangschool gaf gister avond onder leiding van den heer Nic. van Beelen een geslaagde zanguitvoering. De heer van Beelen opende deze avond met 'n kort openingswoord waarin hij de aanwe zige ouders en belangstellenden een harte lijk welkom toeriep. Begonnen werd met „Matrozenlied" gevolgd door zang der kleintjes met „De nieuwe laarsjes". Veel bij val oogstte het „Wiegenlied" gezongen door de jeugdige Liesje Verloop. Het bekende Angelus werd keurig gezongen door Diede- rik Poortvliet en Hendrika Lammens. In de pauze werd de film ,,'t vuurwerk" vertoond, welek door de kleintjes zeer op prijs werd gesteld. De jonge dames Gientje Schuite maker en G. Pluimgraaf boden den direc teur bloemen aan. Deze zangavond werd besloten met het zingen van twee coupletten van ons Volkslied VERGADERING NED. CHR. VROUWEN BOND De presidente, mevr. Dommisse, opende deze vergadering welke in „Casa Cara" ge houden werd op de gebruikelijke wijze, waarna mej. A. de Voogd, secretaresse van het Gewest Zuid-Holland, sprak over de werkwijze en het doel van den Bond. In de pauze werden nog enkele zaken behandeld van huishoudelijken aard, waarna mevr. Kooiker op de haar bekende wijze een boek bespreking hield over het boek „de Kruis boom" van Wilma. Tot slot werd nog gezongen „Een vaste burcht" waaiTja de vergadering op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. VOETBAL Zaterdagmiddag speelt Quick Boys II te gen A.R.C. II (Alphen). KOUDEKERK OPBRENGST BAZAR De op Woensdag 1.1. gehouden Bazar van de Vrouwenvereend ging „De Liefde Sticht", heeft netto opgebracht ruim f668 VOOR DE WERKLOOZEN Woensdag a.s. zal door eenige jonge da mes langs de huizen en op straat in deze gemeente een inzameling worden gehouden voor het Nationale kleeding- schoeisel- en dekkingsfonds aan werkloozen. Deze collecte wordt door B. en W. alhier ten zeerste aanbevolen. LISSE CHR. BESTURENBOND Propagandavergadering in „Rehoboth" Donderdagavond werd in „Rehcboth" al hier een openbare vergadering gehouden door den Chr. Besturenbond. Als sprekers traden op de hoeren W. v. d Have, hoofd bestuurslid van den Chr. 5 ^ul van Perso- RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 5 NOVEMBER Keulen; 15.20 Diversen; 17.20 ParUs R; 18.20 Londen Reg; 19.20 Diversen; 20.20 Brussel Fr; pl.m 21.15 Beromunster; 21.45 Brussel Fr; 22.30 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; 23.20 ParUs R. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 17.20 Droltwlch; 18.20 Diver sen; 18.45 Droltwlch; 20.20 Gram.-mudek GRD; 22 Droltwlch; 23 London Reg; 23.20 Droltwlch. ZATERDAG 6 NOVEMBER Programma 3: 8 Keulen; 10.85 Parüs R; 12.05 Reg; 12.86 Keu 13.35 Keulei 20.20 Londoi sel VI: 22.30 15.20 Keulen; 21.55 Brussel Fr; 22.20 Brus apest of dlv.; 28.25 Berlijn of De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 30 Oct. tot en met Vrijdag 5 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H Blanken Hoogewoerd 171, telef. 502; G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN neel in Publ. Dienst en de heer II. de Groot hoofdbestuurslid van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond. De voorztiter, de heer B. de Vries, opende deze vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord met een opwek kend propagandistisch karakter. Na dit woord was het woord aan den heer M. van de Have. Rede W. van de Have Deze spreker had tot onderwerp: „Kee- rend getij". Bezien wij het economisch le ven der laatste zeven jaren, dan zien wij, dat er een totale verandering heeft plaat3 gevonden in het maatschappelijk levem Het is jaren achtereen eb geweest. Wij', hebben, als wij daar oog voor hebben, ge zien Gods hand in dit alles. Heel bet we reldbestuur is in Zijn hand. Er is thans een begin waar te nemen van .het weder wassen van den stroom van het economi- sohe leven. Er zijn gunstiger economische kenteekenen waar te nemen. Eenige daling der werkloosheid Een beter vloeien, der Rijksmiddelen Dit alles stemt tot verheu ging. Toch moeten we op de teekenen der tijden letten en dan zien we dat de inter nationale verhoudingen steeds scherper worden. Spr. wees op de ongewisse stand van het geld als ruilmiddel. Gaan we echter niet een nieuwe inzin» king tegemoet? Is de oplossing niet een tij delijke opklaring waarop een nieuwe de pressie komt? I-Ioe heeft het C.N.V. het gemaakt In do voorbije jaren' De schenen onzer vakbewe ging zijn niet stuurloos met den stroom af gedreven. Wel zijn er die de gelederen ver laten hebben, maar over het algemeen is men trouw gebleven. De trouw is grooter en verbpterd. De beteekenis der Christelijke vakbewe ging bleek niet minder groot te zijn dan in de gunstige jaren. Het beginsel werd be houden. Zien wij de toekomst in, dan zal er nog meer verbetering mnoton komen en dient alle lauwheid gebannen to worden. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer H. de Graaf, hoofdbestuur der van den N.C.L.B. die sprak over het onderwerp: ,,'t Zeil geheschen". In een krachtig, gloedvol betoog wekte spr. op tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6