kcIto» au de Colognes Duitschland, land der antithesen iVRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a Er komt meer eenheid in Londen De non interventie arbeid gaat vorderen Maistty en Grandi handhaven hun voorbehoud IN voltallige bijeenkomst heeft de com- missie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog Donderdag- namiddag het ontwerp-resolutie betref, fende de verwijdering van de vrijwilli gers en het toekennen van oorlogsrech ten alsmede de aanbeveling, volgens welke de voorzitter gemachtigd wordt, rich nopens de resolutie tot de Spaan- sche partijen te wenden, goedgekeurd. De Sovjet-Russische gedelegeerde, Maisky. heeft zich evenwel over de kwestie der oorlogsrechten van stem ming onthouden. De Commissie heeft den voorzitter ge machtigd, zich onverwijld tot de Spaansche partijen te wenden en haar te verzoeken, de aangelegenheid als dringend te willen behandelen. Maisky verklaarde in zijn rede, dat Sovjet-Rusland het Britsche plan of de ont ,werp-resolutie niet in zijn geheel kon goed keuren, doch rekening houdend met het feit, dat een negatieve stem het geheele plan tot verwijdering van de vrijwilligers zou torpedeeren, zou Sovjet-Rusland het ontwerp-resolutie goedkeuren met stemont- houding ten aanzien van de punten, die op de belligerentenrechten betrekking hebben. De Sovjet-Unie aanvaardde evenwel een onmiddellijke terugtrekking van alle niet Spaansche strijders in Spanje. Een doel treffende controle was noodzakelijk voor Werkelijke niet-inmenging en indien een be vredigend controlesysteem kon worden tot. stand gebracht, zou Sovjet-Rusland wellicht zijn tegenwoordige houding met betrekking tot de contributie voor het contrólefonds herzien. De Italiaansche vertegenwoordiger 'Grandi verklaarde, dat men goed diende te begrijpen, dat een aanvaarding van net Britsche plan door Italië nog afhankelijk bleef van de onvoorwaardelijke aanvaar ding van het Britsche plan door alle zeven en twintig mogendheden, die in de com- .tnissie vertegenwoordigd zijn. De Italiaansche regeering, zoo voegde Grandi hieraan toe, acht zich niet ge bonden door maatregelen betreffende de verwijdering van vrijwilligers, indien er eenige twijfel bestaat omtrent de eenstem mige verbintenissen van de andere regee ringen met betrekking tot de toekenning van belligerentenrechten en het herstel van liet controlesysteem. Grandi verklaarde daarom, dat de commissie niet in staat was het Britsche plan ten uitvoer te leggen, voordat ófwel Sovjet-Rusland terugkomt op zijn tot dusver aangenomen houding en evenals alle andere mogendheden de negen onderling afhankelijke punten van het Brit. sche plan aanvaardt, de mogendheden erin toestemmen, maatregelen te treffen om aan de ernstige gevolgen van de Sovjet-Russi sche onthouding het hoofd te bieden. De Duitsche vertegenwoordiger, Woer in a n n, en de Portugeesche vertegenwoor diger sloten zich bij het Italiaansche stand punt aan. De Australische vertegenwoordiger aan vaardde weliswaar het Britsche plan, doch sloot zich aan bij Duitschland en Italië met betrekking tot de geschilpunten, namelijk de onthouding van Sovjet-Rusland ten aan zien van de kwestie der belligerentenrech ten. De Hongaarsche en Albaneesche ver tegenwoordigers volgden dezelfde gedrags lijn. De Fransche gezant, C orb in, steunde in het algemeen het Britsche plan en druk te de hoop uit dat iedereen de resolutie .van de subcommissie zou aanvaarden. De bijeenkomst heeft geen verrassingen opgeleverd. Tot dusver is nog geen verdere bijeenkomst van de hoofdcommissie of van de subcommissie vastgesteld. De kwestie van de samenstelling der twee naar Spanje te zenden commis sies zal onderwerp van besprekingen vormen in de subcommissie. Krachtens de bepalingen van het Britsche plan van 14 Juli is het de taak der Britsche regeering zich in verbin ding te stellen met de regeeringen te Salamanca en Valencia over het terug trekken der buitenlandsohe vrijwilligers en de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden Lord Plymouth zal derhalve tot Eden het verzoek richten, dienovereen komstig te handelen. Staking van één uur in Parijsche metaalfabrieken De afgevaardigden van de vakvereeni- gingsafdeelingen der enmetaalbewerkers in .het Parijsche gebied hebben besloten, dat op 10 November gedurende één uur het werk neergelegd zal worden voor het slui tingsuur. De arbeiders zullen in de werk plaatsen blijven. De metaalarbeiders wor den uitgenoodigd dienzelfdgn dag een mee ting bij te wonen, welke georganiseerd zal worden door de bouwvakarbeiders, die oveneens willen protesteeren tegen de lang zame procedure van verzoening en arbi trage en tegen het niet in acht nemen der collectieve overeenkomsten. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GAR ANTIE - STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT I HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel &Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 "4711" Rheingold Eau de Cologne Een geur, zooals men om zich heen meent te speuren in de gelukkigste oogenblikken van het leven lieflijk, tegelijkertijd licht en sprankelend, samengevoegd met de verkwikkende kracht, aan Eau de Cologne eigen. "4711" Tosca Eau de Cologne Omgeeft U met de milde atmosfeer van een geurende zomernacht met een accent van romantiek en lieflijkheid doortrokken van de verkwikking, eigen aan Eau de Cologne. UUC/U C/LAAAAJ (AJZ'U LAAJÓAJO Engelsche handelsvertegenwoordigers in rechtsch Spanje? Fransch schip gebombardeerd SINDS eenige weken worden onder handelingen gevoerd over 't ne men van practische maatregelen voor'n contact met de autoriteiten in de groo- te gebieden van Spanje, die door de nationalisten zijn bezet en waar Groot- Brittannië groote handelsbelangen heeft. De onderhandelingen hebben ten doel te komen tot een regeling, waarbij Groot-Brittannië vertegenwoordigers zou krijgen ter bewaking van da Brit sche belangen op Spaansch nationalis tisch gebied en generaal Franco een soortgelijke vertegenwoordiger te Lon den. Neville Chamberlain heeft in het lager huis in antwoord op een vraag verklaard, dat de Britsche regeering niet voornemens is. haar houding ten aanzien van beide par tijen in Spanje te wijzigen, aangezien deze houding overeenkomstig de niet-inmen- gingsovereenkomst is. Evenwel moet de Britsche regeering de verantwoordelijkheid dragen voor het beschermen van de Brit sche onderdanen en van de Britsche han delsbelangen in geheel Spanje, ook in dat groote deel in het Noordwesten en Zuid westen en Spaansch Marokko, dat door Franco is bezet Dientengevolge is de Britsche regeering in onderhandeling ge treden, teneinde door haar en Franco agen ten te doen aanwijzen, die de Spaansch- Britsche handelsbelangen moeten bespre ken. Deze agenten zullen geen diplomatie ke functie hebben. Overleg met andere mogendheden was nipt noodig, doch de Fransche regeering is op de hoogte gehouden. Op een vraag van At tl e e die wilde weten of dit niet in feite een erkennen van de regeering van Franco beteekendeant woordde Chamberlain ontkennend. Schepen aan den ketting De reeder van de treilers, waarmede een aantal roode miliciens uit Gijon is ge vlucht, is naar Lorient gekomen, om deze schepen te bemannen met een equipage, welke met Franco sympathiseert. De sche pen voerden bij aankomst te Lorient niet de vlag van de Valencia regeering. De Spaansche consul te Nantes heeft zich verzet tegen het vertrek van de schepen, aangezien zij volgens zijn meening door de Valencia-regeering in beslag zijn genomen Op zijn verzoek zijn de schepen aan den ketting gelegd. De reeder heeft besloten zich tot de Fransche justitie te wenden. Een schip beschoten Donderdagmorgen 5s het Fransche vracht schip Corse" ter hoogte van Mataro, twin tig mijl ten noorden van Barcelona, door een watervliegtuig gebombardeerd. Omstreeks tien uur cirkelde het vliegtuig boven het vrachtschip en beval de beman nincr van boord te gaan. Dadeliik zond het schip S.O.S. seinen uit, op welk signaai Fransche oorlogsschepen te hulp snelden. Nader wordt uit Mataro nog gemeld, dat een drietal jachtvliegtuigen der roode Spaansche regeering het aanvallende wa ter-vliegtuig hebben achtervolgd. Een der vervolgers schijnt hierbij omlaag te zijn ge schoten. De piloot kon zich met behulp van een parachute redden en kwam in zee terecht, waar hij door visschers aan boord werd genomen. Kwesties rond Journalisten Vier buitenlandsche oorlogscorresponden- j ten te St. Jean zullen voorloopig hun werk zaamheden niet kunnen voortzetten «1 heeft de Fransche regeering het raadzaam ge- i acht, hen fiiet uit te wü&eo. Hun identiteitskaarten hebben zij name lijk niet kunnen verlengen, wat er op neer komt, dat zij het land zullen moeten ver laten. Het betreft hier een drietal Italiaansohe correspondenten en een Duitschen journa list. S a p o r e t ti, correspondent van Ste- fani, heeft geen nieuwe kaart kunnen krij gen. Hij is daarop onverwijld naar Parijs gereisd, om op het gezantschap te over leggen. De anderen, onder wie zich de D.N.B. correspondent Sheman bevindt, hebben een voorloopig regu ontvangen, doch de politie heeft uitdrukkelijk bevolen, hun geen officieele identiteitskaarten te geven. Allen hadden zij passen, voorzien van een Fransch visum, waardoor zij in de ge legenheid waren, dagelijks de grens tus schen het rechtsche Spanje en Saint Jean de Luz te passeeren. Men meent, dat de Fransche regeering opzettelijk dezen weg gekozen heeft, omdat een weigering als deze minder gemakke- lijk een incident kan veroorzaken dan een officieele uitwijzing. De bezwaren tegen deze vier journalis ten schijnen te zijn, dat zij in hun berich ten de politiek van de Fransche regeering ten aanzien van Spanje aanvielen. Barbostro gebombardeerd Het linksche ministerie van landsverde diging deelt mede, dat 12 driemotorige vlieg tuigen Barbostro hebben gebombardeerd en een zestigtal slachtoffers hebben gemaakt. Barbostro ligt in Arragon, tusschen Hues- ca en Lerida. In militaire kringen ziet men in de bombardementen van Lerida en Bar bostro een aanwijzing dat de troepen van Franco in deze streek een offensief zul len beginnen. Wapentransport aangehouden Een zending, bestaande uit wapens en munitie, welke per vrachauto van Gibraltar naar La Linea werd vervoerd, is in beslag genomen. Reuter voegt aan dit bericht toe. dat de zending van het Duitsche s.s. „Pasajes", dat via Tanger uit Hamburg te Gibraltar was aangekomen, is gelost Later is het sohip vertrokken. Mijnwerkers staken in Polen De Poolsche mijnwerkers hebben in alle mijnen van het Krakau-district de staking afgekondigd, wijl de mijneigenaren weiger den toestemming te geven voor verkorting van den arbeidsdag van 8 tot 7y2 uur. Aan de staking nemen 11.000 mijnwerkers deel,, waarvan er meer dan 4000 een sitdownsta- king volvoeren in de mijnen zelf. Politiecordons maken het den stakers on mogelijk, zich bij de „sitdwoners" aan te sluiten. In verband met den ernst van den toe stand heeft de regeering besloten een spe ciale commissie te zenden, om bemiddeling voor te stellen. Een hongerstaking op een boortoren Een nieuwe wijze van voedingsstaking is uitgedacht door een arbeider op de olievel den "van Boryslow in Polen. Uit protest tegen zijn ontslag is de man, Thomas Kavan geheeten, naar den top van een boortoren geklommen, waar hij zich ver schanste. Hij weigerde alle voedsel, dat hem aange boden werd door collega's. Als gevolg van zijn optreden heeft men het werk aan de oliebron stil moeten leggen. De vijf kinderen en de vrouiw van don voedingsstaker blijven voortdurend in de nabijheid van den boortoren. De Japansch-Chineesche oorlog BELANGRIJKE JAPANSCHE KRACHTSCONCENTRATIE BIJ SHANGHAI De hoofdstad van Sjansi bedreigd Twee en veertig Japansche oorlogs schepen, waaronder, naar vernomen wordt, vier vliegtuigmoe der-schepen, zijn thans geconcentreerd in de monding van de Wang-Poe. Sommige waarnemers zien hierin een dreigende poging v«an de Japanners, om troepen in Poe-Toeng te ontschepen, teneinde de Chineezen ait die wijk te verdrijven. Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen, stroomen nog voortdurend nieu we Japansche versterkingen Shanghai binnen. Een buitenlandsche waarnemer, die de Chineesche linies bezocht, verklaarde, dat de Chineezen een tegenaanval voor bereiden, teneinde de Japansche troepen, die op den Zuidelijken oever van de Soe- Tsjaukreek vasten voet hebben gekre gen, te verjagen. Hij voegde hieraan toe, dat het moreel van de Chineezen in de zen sector zeer goed is. De Chineesche stellingen in de westelijke buitenwijken van Shanghai werden Donder dag bedo ven onder een hagel van bommen en granaten. Dit bombardement vormde het voorspel tot 'n nieuwen aanval in zuidelijke richting, waardoor de Japanners de stad ge heel hopen in te sluiten. Volgens mededeeling van de Japansche autoriteiten hebben de Japansche troepen aan den zuidelijken oever van de Soe-Tsjau- kreek, dioht bij den westkant van de inter nationale nederzetting, vasten voet gekregen. De Japansche linie vormt daar weliswaar geen gesloten geheel, doch de verschillende eenheden houden toch voortdurend ccmtact met elkaar. De Chineezen hebben erin toegestemd, dat een deel van de Nan-Taowijk ontruimd wordt ten behoeve van de vluchtelingen en dat dit deel buiten de operaties wordt ge houden. De door de Chineezen gestelde voor waarden zijn evenwel nog niet volledig be kend. Een der voorwaarden schijnt te zijn, dat de Chineesche troepen de contro'e be houden over dat stuk van de Bundkade, dat langs Nan-Tao loopt. Hiertegen zullen de Japanners ongetwijfeld bezwaar maken, eoodat het nog weJ eenigen tijd zal duren- voordat het ontruimingsplan werke'ijkheid wordt. Van Chineesche 'ijde werd boven dien met nadruk erop gewezen, dat, wan neer het tot een overeenkomst komt, dit door bemiddeling van derden en niet na rechtstreek sche onderhandelingen met de Japanners zal geschieden. Val van Tal-Joean De jongste berichten, welke te Nanking uit Tai-Joean worden ontvangen, wijzen er op, dat de val van deze stad, de hoofdstad van de provincie Sjansi, thans ieder oogen- blik kan worden verwacht De verplaatsing van het Chineesche hoofd kwartier naar Zuid-Sjansi is reeds voltooid. Zou Tai-Joean worden ontruimd, zooais thans zeker lijkt, dan zou de eerste niei we verdedigingslinie, naar vernomen wordt, aangc ogd worden in de nabijheid van Tsjing-Tsjin, onmiddellijk ten zuiden van Tai-Joean. Krachtige versterkingen worden in allerijl over de PeipingIlankaulijn naar Tsji- Tsjia-Tsiwang, een spoorwegknooppunt na bij de provincie Hopei, gezonden, dóch alge meen is men van meening, dat dez© Chinee sche poging, om den Japanschen opmansch het oosten uit naar Tai-Joean te bedrei gen, te laat zal zijn, om de hoofdstad nog te redden. Spaak kabinetsformateur Nu de Belgische katholiek Pierlot niet •in is geslaagd een nieuw Belgisch kabi net te vormen, heeft koning Leopold ver zocht aan den socialistischen minister van buitenlandsche zaken, Spaak, om de zorg voor de samenste ling van een nieuwe re- gcering op zich te nemen. Spaak, die als voorzitter der Pacific- conferentie njomenteel zeer bezet is, heeft den koning gevraagd, deze opdracht in be raad te mogen houden. GANDHI MOET RUST HOUDEN De Britsch-Indische leider Gandhi, die op het oogenblik te Calcutta vertoeft, heeft zijn vertrek naar elders moeten uitstellen, daar hij zich niet wel gevoelde. Een me disch onderzoek wees uit, dat hij leed aan verhoogden bloeddruk. De behande ende ge- neesheeren verk'aren, dat hij voorloopig rust moet houden; zijn toestand zou reeds eenige verbetering gaan vertoonen. PALESTINA WORDT RUSTIGER Het schijnt thans in Palestina wat rusti ger te zullen wordien. To- Jeruzalem en te Nazareth zijn de bepalingen, dat de bewo ners zich op bepaalde uren niet op straat mogen bewegen, ingetrokken, nadat zij veer tig dagen van kracht waren geweest. Nooit wachten bij ver koudheid of rheuma- tïek7 maar onmiddel lijk ASPIRIN-tabletten nemen en hoe eer der hoe beter! Aspirin is ee'n -flayt.»* - pro due t. Oranjebanden-flayc* «-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid Geen plaats meer voor bizonder De „openbare volksschool" moet de toon aangeven (Van onzen Duitschen correspondent) Dezer dagen herdacht men in heel Duitsch land op waardige wijze het feit, dat Hitiers voorganger, generaal-veldmaarschalk v o n Hindenburg, zijn 90sten geboortedag gevierd zou hebben. Aan het graf van wijlen den Rijkspresident werd in opdracht van den Führer een krans neergelegd, aan diens zoon, den voormaligen brigade-generaal, zond Hitier een telegram van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van den 90sten geboortedag van wijlen uw vader, onzen veldmaarschalk en Rijkspresidenü, zend ik u mijn hartelijke groeten" en persoonlijk woonden wij in de Oude Garnizoenskerk een dienst bij, georganiseerd door het Rijksver band van Duitsche officieren. Wij luisterden bij die gelegenheid naar den Domprediker D. Doehring die in zijn kwaliteit van hofprediker zoo nu en dan ook naar Doorn komt, om er ten huize van den voormalieen Keizer de godsdienstoefening te leiden die er den nadruk op legde, met welk een voorbeeldige trouw Hindenburg zijn gansche leven lang heeft vastgehouden aan de belij denis van het Christelijk geloof. Op hoogen leeftijd zeide de veldmaarschalk dienaangaande: „Alleen wanneer het Chris tendom gepredikt wordt, vindt ieder zijn houvast en de sterke kracht, welke wij allen in dit leven noodig hebben" Onder de vele hooge officieren uit het vroegere leger zagen wij dien avond ook den hoogbejaarden vriend en tijdgenoot van den ontslapene, generaal-veldmaarschalk von Mackensen en onwillekeurig dach ten wij op dat oogenblik aan zijn kortelings gepubliceerde waarschuwing, dat het Chris telijk geloof bij het onderwijs der jeugd niet veronachtzaamd mag worden. In toonaangevende kringen van het Derde Rijk neemt men van zulke ernstig bedoel de wenken hoogstens nog formeel notitie. Onder het huidig bewind zijn Kerk en Staat twee begrippen geworden, die al meer eD meer de gedaante eener antithese hebben aangenomen. De Staat acht zich geroepen, in alle lichamelijke en geestelijke behoeften van het volk te voorzien en de Kerk is tot een particuliere bijkomstigheid gedegra deerd van het oogenblik af, waarop men vaststelde, dat de Christelijke levensbeschou wing niet zonder meer vereenigbaar is met de nationaal-socialistische. Zoowel de katho lieke als de protestantsche Kerk kwamen in conflict met den Staat en dit principieel ge schil nam op den duur afmetingen aan. welke den Stant het besluit deden nemen, met alle hem ter beschikking staande machtsmiddelen althans uiterlijk aan dezen strijd een einde te maken. Kerkelijke organen hebben voor zoover zij niet voor bepaalden tijd of voorgoed venuoden zijn niet meer de mogelijkheid, de maatregelen der regeering aan kritiek te onderwerpen, de voorgangers van beide Kerken, die het wagen, vanaf den kansel hun persoonlijke meening tegenoven de algemeen gangbare te plaatsen, loopen gevaar achter slot en grendel gebracht te worden en de juist in Duitschland eenmaal gecultiveerde „vrijheid van godsdienst" is onder de gegeven omstan digheden een historisch begrip geworden, hetwelk Luthers dapperen strijd voor de verkondiging van een ongeschonden Evan gelie in onze herinnering doet herleven. In Duitschland zelf beschouwt men iedere buitenlandsche belangstelling te dien op zichte als een bewijs van vijandige gezind heid. Zoo lazen wij pas dezer dagen in een hoofdartikel van het „Berliner Tageblaut": „Volmaakt overbodig is het, wanneer men zich in het buitenland om ons zieleheii be zorgd maakt. Men moet de dingen toch ein delijk eens bij den waren naam noemen. Wanneer er in de buitenlandsche pers over het nieuwe heidendom gesproken wordt, dat zich in toenemende mate bemerkbaar maakt, dan steekt daar een groote portie oneerlijk heid en onwaarachtigheid achter. Het is een poging, om het tegenwoordige Duitschland te «chaden. Duitschland voert geen culvureele strijd. In het tegenwoordige Duitschland kan ieder naar zijn fagon zalig worden". De ware stand van zaken Wij plaatsen tegenover deze stoute bewe ringen slechts het feit, dat nagenoeg alle theologische scholen en cursussen van de geestelijkheid der Belijdende Kerk op last van Heinrich H i m ra 1 e r, den chef der Ge heime Staatspolitie, zijn opgeheven. Wij her inneren er voorts aan, dat de katholieke geestelijkheid voortaan aan de openbare schooi geen godsdienstonderwijs meer mag geven, een besluit, waartegen de katholieke bisschop van Berlijn, graaf Konrad Prey- s i n g, vergeefs protest heeft aangeteekend. Daarentegen kunnen de „Duitsche Christe nen" die zich onder Wilhelm R e h m den laatsten tijd als „Reformatorische Reichs kirche" aandienen en de verschillende organisaties der „Noordsche Beweging" met inbegrip van Ludendorffs „Deutsche Gotterkenntnis" confereeren en publiceeren zooveel ze maar willenl Onder de leuze: „Wie de jeued heeft, die heeft de toekomst!" legt de regeering en de partij al meer en meer beslag op de jongens en meisjes tusschen 6 en 16 jaar en al dade lijk wordt aan deze kinderen duidelijk ge maakt, dat het er niet om gaat, of ze van huis-uit katholiek of protestant, maar uit sluitend, of ze door en door Duitsch zijn! In zulk een staat is er natuurlijk principieel geen plaats meer beschikbaar voor een ka tholieke of een protestantsche, dus een bij zondere school. Volgens een kortelings opgemaakte sta tistiek telt men in het Derde Rijk 52.846 volksscholen, met rond 7,9 mill, schoolgaande kinderen. Hiervan waren slechts 17 procent' openbare scholen, en de overige 83 procent rond 53.000 scholen vond men verdeeld onder de katholieken, protestanten en joden. Met 28.308 waren de Protestantsche scholen nog altijd in de meerderheid. Maar de actie van den laatsten tijd heeft hier een radicale wijziging teweeg gebracht en bij een volgen de statistische controle zal men waarschijn lijk gewaar worden, dat de openbare volks school, waar volgens nationaal-socialistische- ODvattingen dan desnoods ook nog „Reli- gionsunterricht" gegeven wordt toonaan gevend geworden is. Zoo streeft men in den nationaal-socialis- tischen eenheidsstaat naar een eenheidskerk en een eenheidsschool, maar wie zoo nu en dan in de gelegenheid is. een kijkje achter de coulissen te werpen, die krijgt den in druk, dat de verwezenlijking van dit „ideaal" nog heel wat verder van ons af ligt dan men zulks in toonaangevend© kringen wenscfrt te erkennen! r MlEN HOUDT VAN PICT... ZATERDAG 6 NOVEMBER 1875 M. KKO-Ultzcndlng. 4.00- 9.00—9.15 en 10.00 Gramofoon .30 Godsdienstig- halfuur. 12.0 Berich tei foonmuziek. 2.00 Voc volg KRO-Oikest Oaus 1.05 „Blindei Klnderi 4.00 ...actische nut van geleidehonden voor blinden"! cau.serie. 5.00 Cramofoonmuziek. 5.30 Esperantonieuwa 5.45 De KRO-Melodistien en solist. 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmu- zlek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU* 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing izlkale illusti 8.35 Gri nma. 10.30 B muziek. 10.5 lek. 101 M. VARA-Ultzcndlng. 10.00 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramo- 9.00 Morgenwijding. 10.20 Gra- irie. 4.50 Gramofoonmuzlek. 5.40 auserie. 6.00 Orgelspel. 6.30 jitzendlng. 7.00 „Filmland". 8.15 Arbelders-Za Strijd". 8.35 Toesj ra-ad". 8.45 De Ra izW-k. 8.00 Herhaling SOS-Be- hten ANP. VARA-Varla. ïgvereenlglng ®a mblers, de drie Melo-Pa- ■Lspel. 10.15 Vervolg 11.20 5.26 Piano. 6.30 Graano- DROITW1CH orkest. 1.20 Orkest. 5.00 Declamatie. 6.50 Orkest en soliste. 8.20 Variét-é-programma. 9.55 Viool en cembalo. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Plano. 12.35 Con cert on zang. 3.20 Piano. 4.05 Zang. 6.0S Zang. 8.50 Concert. KEULEN 436 M. 1.35 Concert. 2.20 Plano. 3.20 Aooordoonkwartet. foon. 7.20 Gevariei M. 322 1 BRUSSEL 322 en 484 1.30 Orkest. 1.50 foon. 4.20 Orkest soils M.: 12.50 Orki 3.20 Grar 35 Orkest 10.30 Co: 7.20 11.00 Orkest. 484 M.: 12.50 Orkest. 1.30 Orkest. 1.60 Gra- mofoon. 4.20 Orkest. 4.35 Radlotooneel. 4.50. Gramofoon. 5.00 Zang. 5.35 Kamermuziek. 6.35 Orkest. 7.35 VlooL 8.20 Concert. 9.60 VOOR IEDERE BEURS VOOR ELK INTERIEUR hebben wij een passende verlichting. RADIO BAKKER KAASMARKT 8 ROTTERDAM DE PACIFIC-C0NFERENT1E TE BRUSSEL Bemiddelingscommissie in de maak Gistermiddag zijn de deelnemers aan de Brusselsche Pacific-conferentie in ge heime vergadering bijeen geweest. O.a. werd van gedachten gewisseld over het samenstellen van een sub-commissie, welke ten antwoord op Japans weige ring, aan de besprekingen deel te ne men, zal moeten opstellen. De verdere taak de®er sub-commissie zou zijn, haar diensten als bemidde'aarster aan te bieden. Spaak bracht in herinnering, dat Japan, hoewel het de Belgische uitnoodiging van de hand heeft gewezen, niet de bepalingen van het verdrag van Washington verworpen heeft. Norman Davis stelde daarop voor, een beperkte ondercommissie te vormen, welker taaJc het zal zijn, het antwoord op de Japan sche nota op te stellen en tot Japan eert beroep tot verzoeningsgezindheid te richten* Eden steunde dit denkbeeld, waarna A L drovandi herinnerde aan zijn voorstel* zich ertoe te bepalen China en Japan na der tot elkaar te brengen. Davis verklaarde echter, dat het niet in overeenstemming met het doel der conferen tie zou- zijn de partijen tegenover elkaar te laten staan, zonder handelend op te treden. Ook D e 1 b o s steunde het voorstel tot vorming van een beperkte ondercommissie, waaraan zou moeten worden opgedragen, haar diensten aan te bieden aan Japan en China. Het voorstel van Davis, aangevuld met dat van Delbos. werd daarop aangenomen. Tijdens de besprekingen werd me ding gemaakt van een officieus Japansch tele gram, volgens hetwelk Japan een eventuee- le nieuwe uitnoodiging voor de conferentie zou afwijzen. Dit is de reden, waarom het voorstel van Davis werd aangenomen. ,B ATAV U S' GEEN PERSONEELS BELASTING HET BETER GECONSTRUEERDE NEDERL. MOTORRIJWIEL RIJWIELFABRIEK AFD. MOTOR EN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2