Jlirutur Crittëdjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is J -.35 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Urtttrttntirprijjtn: Van t tot 5 regels1.17'/» Eke regel meer0.22'/j 1 gezond en Mededeellngen van 1-5 regels2.30 Eke regel meetf 045 NO. 6234 lureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 18e Jaargang GEEN LEGENDE In de Arbeiderspers meent men ons op 'de vingers te kunnen tikken over opmer kingen in een artikeltje „Lichtvaardige politiek" in ons blad van 29 October j.l. We zouden het gegeven lijstje van soc- democratische verlangens hebben ontleend aan het Voorloopig Verslag over de Rijks- begrooting voor 1838 en daar zouden ze niet in voorkomen; althans niet allemaal .ten name van de soc.-democratea. De critiek der geprikkelde heeren is ech tereen slag in de lucht We hebben ons met geen enkel woord be roepen op het Voorloopig Verslag. Wat we dan wel hebben gedaan? Heel eenvoudig eens geneusdin de Arbeiderspers van de laatste weken. Daar kan men met nog veel meer precies het lijstje vinden, dat we gaven. We hebben zelfs niet eens aanmerking gemaakt op de argumenten uit „de 30 cents bazar van het oude-marxisme", welke we bij die gelegenheid tegenkwamen. Hier zijn er enkele: „reactie-troef", „bezitters-poli- tiek", „overvraagd", „het afgodsbeeld der landsverdediging", „van het aanpassings- ïront geen nieuws", „meest dringende sociale verbeteringen afgewezen", „op economisch gebied de handen in den sohoot". Ook de .velden van het sociaal-economisch congres .van het N.V.V. op 18 en 19 October j.l. waar een prachtige bloemlezing zou .zijn te maken bleven onbetreden. Mochten onze bestrijders de moeite wil len nemen om in de Arbeiderspers van 26 October jl. het artikeltje over „Sociale poli tiek" te herlezen, dan zullen ze over het ge geven „waedh-lijstje" niet zoo verwonderd meer zijn. Onze slag was heusch raak en goed ook, blijkens de reactie in de roode bladen van Maandagavond- Hun titel was er evenwel naast. Heele- maal naast. Wij hebben derhalve niets goed te maken. Wat wij schreven was reëel en geenszins Wie dan wel een fout heeft te herstellen, moet men op het Hekelveld maar voor zich zelf uitmaken. We vreezen intusschen, dat men er- daar de voorkeur aan zal gaven om de legen darische onschuld der soc.-democraten ten aanzien van het stellen van onvervulbare politieke wenschen te bestendigen. Ons zal dat echter een reden te meer zijn om ons volk openhartig en naar waarheid in te lichten- GEWIJZIGDE ZUIVELSTEUN 't Crisisbotermerk verdwijnt Zooals we reeds in het verslag van de Praatdag van de Holt. Brab. afdeeling van de C.B.T.B. vermeldden, is een belangrijke wijziging in de Zuivelsteun op komst. Op de vergadering van de Bond van Kaasproducenten heeft de voorzitter de heer Van Wijnen ook eenige belangrijke mededeeïtngen gedaan over de op handen zijnde wijzigingen in de zuivelsteunrege üng. De heffing op en steun aan boter zullen worden gelijk gehouden, waarmede de steun aan boter gebaseerd zal zijn op de teruggeving van de heffing aan de grens en de controle op de zelfkar- nens kan worden terzijde gesteld. De crisisbemoeiing krijgt hiermede een nieuwe basis. Voorheen werd niet naar den eindprijs gekeken, maar alleen toe slag gegeven. De productieprijs kon men daardoor niet bereiken. Dit systeem wordt verlaten, thans wordt de productieprijs meer of min gegaran deerd, althans ten opzichte van de boter. Als de grondprijs daalt wordt de toeslag hooger en omgekeerd, waar door de eindprijs van het product on geveer gelijk blijft. Ten opzichte van de kaas is deze regeling niet mogelijk, omdat de manipulaties aan de grens niet omvangrijk genoeg .zjjn. De zelfde toeslag als op boter zal op kaas worden gegevn. De netto-kaasprijs zal per week wisselen in verhouding met den toe slag op boter. Voor kaas kan dus geen eindprijs worden gegarandeerd. Bij de hui dige hooge boterprijzen is deze wijziging ongevaarlijk. Tot zoover de mededeelingen van den heer van Wijnen. Wij vernemen voorts dat reeds Maandag a.s. een begin zal worden gemaakt met deze verandering. Het crisisbotermerk zal als gevolg van deze Ingrijpende verandering ver dwijnen en daarvoor in de plaats ko men een exporttoeslag, die zich richt naar de melkstenn, die men noodig acht Voor de kaas zal naar het Alg. Hbld. weet to meidon voorloopig geen verande ring in de toestand gebracht worden. Wel wordt de mogelijkheid bestudeerd, om ook voor deze producten den directen steun en heffing te laten vervallen en te vervangen door een systeem van export-toeslagen, die dan afhankelijk zouden worden van den b 01 e r-exporttoeslag. DE KALVER- TOEWIJZING 1938 Met 25.000 stuks verruimd Geen wijziging in de bestaande ossentoewijzing Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de Minister van Economische Zaken, na ingewonnen advies van de drie centrale landbouworganisaties en van den Alg. Ned. Znivelbond (F.N.Z.) heeft besloten, voor het jaar 1938 de toe wijzing van vaarskalveren met 25.000 stnks te verhoogen en mitsdien te bren gen van circa 350.000 op circa 375.000. In de bestaande ossentoewijzing zal geen wijziging worden gebracht. Hierbij werd in zooverre van het bo venbedoelde advies afgeweken, dat in plaats van een verruiming van 10 pet. een verhooging van rnim 7 pet. voldoen de werd geacht Bij het nemen van deze beslissing is re kening gehouden met de vleeschpositie, de zuivelpositie en de moeilijkheden, gerezen bij de uitvoering van de huidige teeltrege ling. De vleeschpositie De Minister is van oordeel, dat een ver dere inkrimping van den rundveestapel bij de tegenwoordige toewijzing zou kunnen in treden. Gezien het nauwe verband tusschen de vleeschproductie en de grootte van den totalen rundveestapel, kon, althans voor de naaste toekomst, tot eenige verruiming van de kalvertoewijzing worden overgegaan, waardoor voorkomen werd, dat óe rund- vleeschproductie ten opzichte van de be hoefte te veel zal dalen. Bij het nemen van zijn beslissing heeft de Minister terdege overwogen, dat een doelbe wuste vergrooting van de vleeschproductie, als gevolg van de verhooging der kalvertoe wijzing, het risico van een prijsdaling met zich medebrengt. Hoewel oe Minister op het standpunt staat, dat de huidige slachtvee- prijzen niet te hoog zijn, is hij niettemin tot verruiming van de kalvertoewijzing voor 1938 overgegaan, daar hij van oordeel ir, dat zonder deze verruiming de rundvleeschpro ductie te klein zal worden voor de binnen- landsche behoefte. De uitvoering der huidige teeltregeling Vele omstandigheden, zooaLs "de oprichting van nieuwe bedrijven, het groote aantal kleine bedrijven, enz. maken, dat de toewij zing in 1938 zeer moeilijk uitvoerbaar zal zijn, indien de landbouw-crisisorganisaties niet over meer vaarskalveren zullen kun nen beschikken. De bezwaren doen zich het sterkst gevoelen in streken met veel klé'ne bedrijven. Een eventueele vergrooting van de ossentoewijzing komt aan deze bezwaren niet tegemoet. De zuivelpositie Intusschen kan oen verhooging van oe toewijzing van vaarskalveren tengevolge hebben, dat het aantal melkkoeien toeneemt. De vraag kan worden gesteld, of het toe wijzen van meer vaarskalveren verantwoord kan worden geacht met het oog op de zui velpositie. Hoewel niet kan worden gezegd, dat de zuivelpositie van dien aard is, dat de toe komst met gerustheid kan worden tegemoet: gezien, kan toch een groote verbetering woroen geconstateerd. Deze verbetering acht de Minister van dien aard. dat een grootere toewijzing van vaarskalveren ook uit het oogpunt van de zuivelpositie verantwoord is De Minister is mitsdien van meening. dat de toestand op de zuivelmarkt geen belet sel behoeft te zijn voor een verhooging van de toewijzing met 25.000 stuks, welke ver hooging. met het oog op de vleeschpositie en de bezwaren, welke aan de uitvoering der teeltregeling verbonoen zijn, noodzakelijk geacht moet worden. De zuivelpositie is even wel niet zoo gunstig, dat tot een grootere verruiming dan 25.000 stuks kan worden overgegaan. Aangezien de verhoudingen van de rund vleesch- en zuivelmarkt voor een verdere toekomst dan 1938 geenszins voorspeld kun nen worden, zal de regeling betreffende de toewijzing voor ossen en vaarskalveren voor 1939 te zijner tijd opnieuw onaer de oogen moeten worden gezien. Eerste Rotterdamsche Overneming De Philantroop De N V. Eerste Rotterdamsche Maat schaDPii van Verzekering tegen Ongevallen dochter maatschappij van de National» Levensverzekering Bank N.V., heeft het bezit verkregen van het overwegend deci der aandpplen van de N.V Algemeene Ver zekering-Maatschappij „De Philantroop welke daardoor in liet concern van d< „Nationale" wordt opgenomen. In verhand daarmede wordt het Hoofdkantoor van ..De Philanthroop" binnenkort van Bolswart naar Rotterdam verplaatst DE TOL TE VLEUTEN De tol te Vleuten, een van die hinde»- lijke obstakels van het verkeer, welke n/.a uit de Middeleeuwen stammen, zal thaa.> spoedig verdwijnen. De laatste transactie die hiertoe noodig is zal binnenkort door hel gemeentebestuur plaats vinden. Moeten zuigelingen worden ingeënt? Actie voor vrijwillige vaccinatie (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Gistermiddag is ten kantore van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezondheids, dienst le Amsterdam, onder leiding van den directeur Dr. L. Heijermans, een pers conferentie gehouden, waarin ons mededee lingen zijn verstrekt over een actie tot be vordering van vrijwillige vaccinatie van kinderen tusschen drie maanden en twee jaar. Om deze propaganda te leiden heeft zich een commissie gevormd, waarvan voorzit ter is de geneeskundige en pharmaceuti sche hoofdinspecteur der Volksgezondheid. Dr. R. N. M. E ij kei. Deze deelde mede, dat met deze propaganda een landelijke ac tie wordt beoogd en dat deze van Regee- ringswege wordt bevorderd. In alle provin ciën zijn n.l. commissies, voornamelijk uit huisartsen bestaande, gevormd, die vlug schriften van de hoofdcommissie uitgaande hebben te verspreiden. De bedoeling is bij de vrijwillige vaccina tie een ander systeem dan vroeger te vol gen. Dr. Eykel deelde mede, dat van de massale methode van voorheen geen heil wordt verwacht. Het gaat nu meer om een individueele bearbeiding waarbij het kind en zijn omgeving door den huisarts, die de koepokstof voortaan gratis van Regeerings wege zal ontvangen, grondig moet worden beoordeeld. Dr. L. H e ij e r m a n s voegde hieraan toe. dat van dwang geheel is afgezien, want deze wekt reactie. Alleen door overtuiging moet, zei hij, de vaccinatie weder ingang vinden. In ieder afzonderlijk geval dient te worden nagegaan: of het kan, of het moet. of het mag. Ten bewijze dat ons volk zoo goed als geheel van de vaccinatie is los gemaakt, noemde spr. eenige cijfers: In 1925 zijn 165.386 vaccinaties verricht; in 1929 (toon te Rotterdam pokken werden geconstateerd1- 1.469.914, waarvan circa 900.000 te Amster dam. Toch is sedert 1928 toen de vacci- natiedwang is afgeschaft de val der vac cinatie gekomen. De gevallen van encepha litis (kinderverlamming) hadden onder de bevolking zulk een indruk gemaakt dat in 1935 niet meer dan 17.6S2 vaccinaties wer den verricht. Thans kan het totaal aantal niet gevaccineerde kinderen op meer dan twee millioen worden geschat. Dr. Heijermans heeft er ons verder op gewezen, dat in 1933 in Duitschland en Bel gië. waar vaccinatiedwang bestaat, geen enkel geval van pokken is voorgekomen. In ons land is zonder vaccinatiedwang evenmin een geval voorgekomen gedurende de laatste jaren. Behalve in 1929 (toen te Rotterdam 703 gevallen zich voordeden) zijn we er van vrij gebleven. In Frankrijk, waar dwang bestaat, kwamen in 1933 117 gevallen voor. In het overige Europa ko men pokken, zij het in milden vorm, in meerdere of mindere mate niet veel vooi Java en Madoera maken eveneens een schitterend figuur: in 1933 slechts 7 goed verloopen gevallen. Anders is het in Britse! Indië, waar op 250.366 gevallen 63 635 doo deüjk afliepen. Ook Indo China en Egypte gaven ongunstige cijfers. Nu meent Dr. Heijermans, dat door hei toenemend luchtverkeer en het gevaar vai dreigenden oorlog Nederland meer vatbaa« voor pokken wordt De actie voor vrijwillig' vaccinatie draagt dus z. i. een preventie' karakter. Hij meent uit cijfers over 1924 tot 1936 te mogen afleiden, dat het gevaar vooi encephalitis het minst, zelfs nagenoeg ge heel niet aanwezig is bij kinderen beneden hgt derde jaar, al blijft aan vaccinatie z. i steeds een risico verbonden. Het spreekt wel vanzelf, dat wij ons over deze medische aangelegenheid niet kunnen uitspreken. Gelet op den gelukkig buiten gewoon gunstigen gezondheidstoestand van ons volk, ook ten aanzien van pokken schijnt het ons noodig meer cijfers te ont vangen. die meer zekerheid geven, en ook dan nog blijft de vaccinatie overeenkom stig het steeds door ons ingenomen stand punt een zaak waarin de ouders hebben te beslissen, onder voorlichting van den huisarts. Waardeerende het standpunt der Coin missie geen dwang, maar overtuiging - hebben de verstrekte inlichtingen ons nog niet de overtuiging geschonken, dat het noodzakelijk zou zijn de bevolking te moe ten opwekken tot het deelnemen aan di vrijwillige vaccinatie. Zulks te minder, wijl de maatregel dii men zich te Amsterdam van 8 November af voorstelt in te voeren, ons niet sympa thiek voorkomt De propaganda-middeten zijn de volgende: le. schriftelijke opwek king aan de ouders als een kind drie maan den oud is geworden; 2e. herhaalde opwek king als de kleine zes maanden oud is; 3e is het kind negen maanden oud gewonten en nog niet ingeënt, dan zal op de oud°rs van kinderen, die van den G.G.D. deze kinderen gebruik maken, nogmaals invloed worden uitgeoefend, thans door mondelinge bespreking. Dezen gang van zaken kunnen wij niet bewonderen. Het zou ons niet verbazen als iemand opmerkt: dan wordt de wee naar dwang, hoewel onbedoeld, toch ge- effend. In het eerste geschrift, dat de commissi" zich voorstelt te verspreiden, trof ons deze zinsnede: „wanneer wij de kinderen niet tegen de pokken inenten, keeren wij temp naar den toestand, die bestond, voordat «1' indirecte vaccinatiedwang werd ingevoerd' Deze argumentatie maakt oogenschijn lijk indruk, maar is tnrh minst genome - oppervlakkig, omdat zij geen rekenin" houdt met de sedert enorm verbeterde sezondheidstnestand van ons volk. dank zi de voortreffelijke Regeeringsmaatregelen rp het gebied der volksgezondheid. Over inentening van zuigelingen is 't laat ste woord nog niet gesproken. Wij zijn pas aan het eerste toe, en dat is niet overtui gend. Keurmeester van vee en vleesch Hoe men het wordt Door den heer Th. Gloude, keurmeestei te Schiedam, is een brochure geschreven over de vraag: hoe wordt men keurmeester van vee en vleesch! Deze wordt uitgegeven door de Bond van Keurmeesters, waarvan de schrijver secretaris is en is voor ge ringe prijs beschikbaar. Voor velen is het nog niet duidelijk w» aan het verkrijgen van het Diploma vast zit. Dit boekje kan velen van nut zijn, want het deelt op heldere wijze, zonder veel uit weidingen, mede wat verlangd wordt van de keurmeesters. Wij bevelen het slagers en a.s. keur meesters en allen die met het keuringsvak iets hebben uit te staan, zeer aan Nieuwe Industrieën in Limburg Vestiging te Maasniei In-de vergadering van den gemeenteraad van Maasniei heeft de burgemeestei medegedeeld, dat thans vast staat, dat niet slechts een gedeelte, doch het geheele bedrijf der N.V. Papier-industrie v/h Nestelroy Trompenburg van Amsterdam naar Maas niel za' worden overgeplaatst. Zooals men weet heeft de*e N.V. onlangs reeds de cen trale werkplaatsen dei Limburgschc Tram weg Maatschappij aldaar aangekocht. Voorts deelde de burgemeester mede. dat er nog een andere fabriek van meer beschei den omvang in de gemeente zal worden ga vesligd In dit bedrijf omtrent welks aard hij voorloopig niets anders kon zeggen, zal aan vaaikelijk een 20-tal personen, in hoofdzaak meisjes, werk kunnen vinden. Schoonhoven krijgt waterleiding Aan de waterleiding „De Vijf Gemeenten" is thans verdunning verleend door het ge meentebestuur van Schoonhoven, tot het leggen van een waterleidingbuis in den buitenbonn van den Spoorsingel te Schoon hoven D- betrokken bewoners zullen dus eerlang kunnen Drofiteeren van de water- lei 'in a te Bergambacht. In herinnering wordt gebracht, dat eeni- •jen tijd geleden afwijzend is beschikt op een aanvrage om een waterleidingbuis tusschen de boomenrijen aan te brengen in den Spoorsingel, aangezien hierdoor gevaar zou ontstaat! voor het leven der boomen ■>ENATURATIE AARDAPPELEN Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld heeft de ministe.- van Economischr Zaken besloten, aangezien de aardappelei- yan oogst 1937 klein van stuk zijn. met in gang van 5 November de minimummaat waaraan aardappelen moeten voldoen, wel ke voor denaturatievergoeding in aanmer king komen, van 40 mm. vierkantsmaai voer te verlagen tot 35 mra. vierkantsmaat. Scharpeurder vermist Na 48 uur gevonden De 31-jarige J. de Boer uit Beetgumer molen is in een kleine boot van den West hoek onder St. J a c 0 b i p a r 0 c h i uit het Friesche wad opgegaan om schar te peuren. Vermoedelijk is hij door den zuidenwind in den mist afgedreven, want men heeft niets meer van den man vernomen. Toen men zich omtrent zijn lot ongerust begon te maken, trok men met de reddingboot „den Tex" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij het wad op. Onver- richterzake keerde de reddingboot echter in de Harlingsche haven terug. De naspeuringen werden echter niet opge geven. Uit H 0 11 u m vertrok de nieuwe motorreddingboot „Abraham Fock" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maat schappij om het vaarwater van de Zwarte Haan af te zoeken, terwijl de ..Brandaris" een reddingboot van dezelfde maatschappij Terschelling verliet om de zee nabij de Griend te verkennen. „Abraham Fock" heeft succes Bij deze opsporingspogingen is de „Abra ham Fock" er in geslaagd den visscher op te sporen. De visscher was door den mist overvallen en verdwaald. Toen men hem vond lag hij met zijn kleine vlet dwars van Sexbierum, naar schatting ongeveer drie K.M. uit den wal. Hü was geheel verkleumd. Ongeveer 48 uur had hij in de open vlet doorgebracht en hij was vrijwel aan het einde van zijn krachten. Gelukkig had men er aan boord van de „Abraham Fock" rekening mede cehouden, dat de visscher wel zeer koud en hongerig zou zijn. Mc. gaf hem een warm maal, het geen den man merkbaar opknapte. Na den visscher naar het veerhuis „Zwarte Haan" benoorden St. Jacobieparochie, te hebben gebracht is de „Abraham Fock" naar haar standplaats te Ho'lum teruggekeerd. Dit is de eerste maal dat deze redding boot, welke in Hollum gestationneerd is en onder commando staat van schipper Botte Neij. hulp hee>ft verleend. Aan boord bevon den zich vijf man. T>n reddinghoot „Brandaris" van de Noord en Zuidhol'andsche Reddingmaatschappij. die eveneens ongeveer 24 uur naar de ver miste vlet heeft gezocht, is naar haar stand plaats Terschelling teruggekeerd. DE K.N.I.L.M.-VLOOT Weer twee toestellen besteld De leiding van de K.NI.L.M. heeft beste ten om, buiten de drie reeds bestelde eo tegen het einde van het jaar in Indië te wachten Lockheed Super Electra's, nog twee toestellen van hetzelfde type te bestej en gezien de mogelijkheid, dat de binnenland sche lijnen in do naaste teekonist zul Ier worden uitgebreid, terwijl ook verschillende lijnen op het buiten'and in voorbereiding zijn. DE IJSSELBRUG TE DEVENTER Te Deveriteris een aanvang gemaakt met de toebereidselen voor grondboringen en driehoeksmetingen voor het leggen var een vaste brug over den iJssel bij het Pot hoofd aldaar. DE MIST TREKT OP Stormloop van schepen naar Rotterdam ROTTERDAM, 5 November. Zoo plotselinc als de mist kwam opzetten, zoo plotseling is ze ook weer opgetrokken. Gistermiddag werd de nevel, die 's mor gens ondoordringbaar was, al wat lichter zoodat de veerdiensten, zij het met eenige vertraging, weer konden worden onderhou den. De groote scheepvaart was toen nog volledig gestrand. Slechts twee schepen heb ben gister in den loop van den dag d® sprong van zee naar binnen gewaagd, doch zijn direct bij Hoek van Ho'land voor anker gegaan, omdat het op den Waterweg pot dicht zat. "Vannacht omstreeks 1,20 uur klaarde het wat op en kwamen weer een paar schepen tinnen. Een uur later zat echter alles weer potdicht en overal op den Waterweg hoor de men de mistsignalen. Vanmorgen om 5.15 uur trok de mist de finitief op en de zon kwam door. Tientallen schepen, die op zee voor anker waren ge gaan, zijn daarna bij Hoek van Holland bin nengestoomd. Men verdrong elkander als 't ware en tot 10 uur in den .norgen waren al dan 50 schepen binnengevallen, terwijl de stroom nog steeds aanhield. Uiteraard gaf dit in de haven groote drukte, zoodat de havendienst handen vol erk had. De Inchtvaart De diensten van de K.L.M. konden van daag geheel volgens programma worden uitgevoerd. Gisteravond is het nachtvlieg tuig voor Keulen, dat op Twenthe was ge strand, weer van daar gestart. Vanmorgen bleken a-le vliegvelden weer vrij te zijn. Verplichte zekerheidsstelling Voor de gevolgen van auto-ongevallen Bij beschikking van de ministers van wa terstaat en justitie is een commissie inge steld met de opdracht, een onderzoek in K stellen terzake van het verplicht stellen eener verzekering tegen de geldelijke gevol de aansprakelijkheid volgens de wet, voortvloeiende uit het gebruik van mo torrijtuigen, en den uitslag van dat onder zoek neer te loggen in een aan hen uit te brengen rapport, waaraan cloor de commi6 sie noodig geoordeelde wettelijke voorschrif ten in ontwerp met toelichting zijn toege voegd. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter de heer Prof. Mr F. G. Scheltema. van Amsterdam; tot leden, de heer.n: Mr H. T. :N. R. H. v. Essen, :e Amsterdam: Mr F. L. Heinemann. referenda ris bö het departement van waterstaat: J. E. 7. d. Heijden, administrateur bij het depart-e- nent van waterstaat; mr J. W. Holleman. te s-Gravenhage: Mr W. Nolst Trenité. te Rotter- iam: Mr M. A. v. Rijn van Alkemade, rechter bij de arrondlssementsrechtPbank te s-Graven- hage, en Mr A. Stoop, werkzaam bij het depar tement van justitie: tot secretarissen de heeren Mr E. II. Nionalda, commies bö het departement van waterstaat er. Mr M. W. Scheltema, com mies bij het departement van justitie. DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamera incl. Holl. Ontbijt vanaf .f4.— Rustige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 AMSTERDAM Nienwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. hnlseli|kheld RESTAURANT VOORNAAMSTE NIEUWS Olt nummer bestaat uit VIER bladen Het crisisbotermerk zal vervangen wor den door een exporttoeslag voor boter. De toewijzing voor vaarskalveren wordt met 25.000 of ca. 7 pet. verhoogd. Te Amsterdam is de jaarvergadering gehouden van de Vereen, tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen. De 13e schaakpartij Euwe-Aljechin is door Dr Euwe gewonnen. De val van Tai.Joean de hoofdstad van Sjansi, wordt zeer spoedig verwacht. Te Brussel heeft de Pacific-conferentic besloten, een sub-commissie te benoemen, om te bemiddelen tusschen China en Japan. Dè non-interventie-commissie vordert eenigszins met haar werkzaamheden in zake Spanje. Spaak is aangesteld als Belgisch kabi netsformateur. EXTRA AANBIEDING: Gedurende eenige weken reinigen wij bij elk Dames- of Heerencostunm, Mantel of Over jas GRATIS een paar handschoenen of een hoed. Een inderdaad goede aflevering ls alleen te verkrijgen in goed geoutilleerde fabrieken met vakkundig personeel. Dit bedenke met wel bij he' chemisch laten reinigen en verven van zijn goederen! „METS RISK KEREN D A I "T"I-IP I'AI.TIIE BIK: KEREN I" H U 1 n Uitgevers Maatschappij BR0EKH0FF N.V. v.h. Kemink Zn Domplein 2 UTRECHT Nu de kerk ook in verband met de kerk vervolging in een groot deel van Europa weer meer en meer de belangstelling trekt, verdient het ongetwijfeld aanbeve ling om kennis te nemen van de KERK- geschiedenis. De volgende nitgave is daarvoor zeer belangrijk: Dr. JOH. HEI NR. KURTZ: LEERBOEK DER KERKGESCHIEDENIS 5e DRUK Sterk verlaagde prijs ing2.15 Fraai gebonden2.90 Flink formaat 497 bladzijden Ook bij den Boekhandel verkrijgbaar. De „Gelderland" Hr. Ms. kruiser „Gelderland" onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is, onderweg naar West-Indië, op 4 November van Gibraltar naar Ponta Delgada vertrokken. De „Prins Maurits" vlot Het uitgaande Nederlandschc s.s. „Prins Maurits" van de recderij Zeetransport to Rotterdam, dat in den afgeloopen nacht, tij dens den mist, nabij Poortershaven aan den grond is gevaren, is vanmorgen zonder as sistentie vlot gekomen. Het schip heeft in middels de reis naar zee voortgezel. SCHIP AAN DEN GROND Het uitgaande Nederlandsehe s.s. „Prins Maurits", van de reederij Zeetransport te Rotterdam, is vannacht, tijdens dichten mist. nabij" Poorters haven aan den zuidwal aan den grond gevaren. Met het middaggetij zou men trachten, zonder assistentie, vrij te komen. LOCOMOTIEF ONTSPOORD Gisteravond ongeveer 9 uur is op de lijn Goud aW o e r d e n een locomotief ont spoord, waardoor stagnatie :n den treinen loop heeft plaats gehad. Tengevolge van de versperring van de lijn zijn de personen treinen uit Rotterdam en Den Haag, be stemd voor hot Noorden, welke te Gouda worden gekoppeld, via het C.S. te Amster dam over Amersfoort naar het Noorden go- dirigeerd. Een en ander veroorzaakte een vertraging van ongeveer anderha'f uur. De storing was spoedig opgeheven. Wie zich op ons blad abonneert, ontvangt gratis het Kuyper-Gedenknummer met het Supplement Nieuwe lezers hebben, naar wij oordeelen, in de eerste plaats recht op dit merkwaardig krantennummer met een inhoud van ar tikelen, gelijk aan een boekwerk van minstens 350 bladzijden. Slechts zeer weinige exemplaren kunnen wij nog beschikbaar stellen gedurende deze week voor den verkoop 60 cents. DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1