Dr ie eeuwen Java Suiker Industrie i VRIJDAG s NOVEMBER 1937 HET GEREFORMEERDE JEUGDWERK Een woord van aanbeveling te schrijven voor het Gereformeerde Jeugdwerk valt mij gemakkelijk. Dat werk toch is mij in hooge mate sym- patliiek en het verdient de intense belang stelling van oud en jong. Ik kan het mij bijna niet voorstellen, dat er nog Gereformeerde ouders worden gevon- den, die het groote belang, dat hier aan de orde is, niet inzien. En toch schiinen er zul- ken nog te zijn. Laat toch ieder bedenken, dat onze zonen en dochtens er in dezen tijd van organisa tie en vlot verkeer nog meer dan voorheen behoefte aan hebben zich met anderen te vereenigen, vergaderingen te houden, land dagen te bezoeken, mee te leven met. de vraagstukken die de menschheid en ons volk beroeren. En welk een onwaardeerbaar voor recht is het dan, a s de Gereformeerde jeugd zich in knapen-, jongelings- en meisjesveree- nigiiigcn organiseert! Natuurlijk is dat geen waarborg, dat zij :'<r de Gereformeerde zaak, «oor l.et goede beginsel behouden blijven. De jeugdveree ii- ging is niet een bekeeringsinstituut. Maar het is in Gods hand een kostelijk middel gebleken om duizenden te sterken in den strijd, ze te houden op het goede pad, ze te bekwamen voor de taak, die in het kerce- lijk, maatschappelijk en staatkundig leveu wacht. Daarom rust op de ouders de plicht het Gereformeerde organisatieleven der jeugd te bevorderen en voor te staan. Maar ook onze jeugd ze f moet voor het Gereformeerde jeugdwerk genegenheid Ge voelen en er zich aan geven. Niet overal is dat even gemakkelijk. In de eene gemeente gaat dat vlotter dan in de andere. En deel nemen aan dat jeugdwerk kost toewijding en inspanning. Het bestaat waarlijk niet alleen in het bijwonen van een bondsdag, hoe machtig en bezielend dit ook wezen moge. Het bestaat allereerst in het met liefde zich wijden aan het verenigingsle ven, in de bereidheid om ook zelf eens wat te doen, in de kist om kennis te nemen van de geschriften onzer Gereformeerde publi cisten. Wie met hart en ziel meedoet, heeft cr altijd profijt van. Het werk gaat hem steeds meer bekoren. Het leven wordt er door verrijkt. Uitstekende lectuur, vooral door de uitgaven van den Bond van Jonge- lingsverecnipingen op Geref. Grondslag, staat ter beschikking. En de vermelding daarvan doet mij van zelf denken aan de mannen en vrouwen, die een groot deel van h.un tijd besteden aan het jeugdwerk. Hun arbeid heeft in ons land goede vruchten doen rijpen. Zij heb ben, om Gods wil. recht niet alleen op onze belangstelling, maar ook op onzen moreelen steun. Niet ieder kan zich aan dit werk geven. Aan velen ontbreekt óf de tijd óf de vereischte gave. Maar wel kan ieder dit werk steunen door zijn gebed en de betoo ning van zijn waardeering. Critiek hooren wij in deze dagen genoeg. Ook d i t werk kan critisch bekeken worden. En zoo nu en dan is dat ook wel eens goed. Maar laat de critiek niet den boventoon voeren. Laat het goede, dat God ons in dit jeugd werk schonk, ons stemmen tot dank. Het moot zoo worden, dat heel Gerefor meerd Nederland zich aan den arbeid on der de jeugd op het nauwst verbonden voelt en bezield propagandist is voor de Gereformeerde Jeugdorganisaties. Mr J. A. DE WILDE. Ned. Bond van J.V. op G.G. Opening nieuwe Bondshnis Het nieuwe Bondshuis van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag zal geopend worden op Vrijdag 12 November a.s., des morgens 10 uur door den Bondsvoorzitter Prof. Dr. K. D ij k. Zoo men weet is dit nieuwe Bondshuis ge vestigd te Amersfoort, Koninginnelaan no. 15. Prot. Chr. Patroonscentrales en C.N.V. Eerste vergadering van het Convent Dezer dagen kwamen de vertegenwoor digers van de drie Prot. Chr. Patroonscen trales (Chr. Werkgeversverbond, Chr. Boe ren- cn Tuindersbond, Chr. Middenstands bond) en het C.N.V. bijeen tot otficieele stichting van het convent, de vaststelling van het reglement en~de aanwijzing van het bureau. De voorloopige voorzitter, de heer A. Borst P.zn., heeft de vergadering met gebed geopend en zijn blijdschap uitgespro ken over het tot stand komen van dezen vorm van regelmatige samenwerking. Daar na werd het concept-reglement besproken en na enkele wijzigingen vastgesteld. Voor het jaar 1937 zal het bureau be staan uit de hceren A. Borst P.zn., te Rot terdam (voorzitter) en J. Schipper te Utrecht, Stadhouderslaan 4315 (secreta ris). Als tweede voorzitter en tweede secre taris zullen voor 1937 fungeeren resp. de heeren A. Stapelkamp te Utrecht en mr. A. Hoekema te 's-Gravenhage. In beginsel werd voorts het bureau voor het jaar 1938 samengesteld. Daarna werd, na een inleidend woord van den heer Stapelkamp uitvoerig gehandeld over de vraagpunten: „Op weike wijze kan totstandkoming van collectieve arbeidscontracten worden bevorderd en ar beidsconflicten door arbitrage worden voorkomen?" Besloten werd deze vraag punten in eigen kring nader te bezien, ten einde de bespreking op de vojgendp verga dering te kunnen voortzetten en een con clusie te kunnen trekken. Indische Marine-luchtvaartdienst Naar de Tel. meldt zou kapitein-luite nant-ter-zee D. de Josselin de Jong, die eeni- ge dagen geleden ter beschikking gesteld is cn tot voor kort commandant van Hr. Ms. „Java" was, ernstig in aanmerking komen voor de benoeming tot hoofd van den Marine-Luchtvaartdienst in Ned.-Indic. Kapitein-luitenant-ter-zee De Josselin de Jong is vele jaren commandant van hét vliegkamp Morokrembangan geweest. Gelijk bekend is bij het ongeluk met de T 13 in Nedcrl.-Indic het hoofd van den Marine-Luchtvaartdienst, overste De Bruyne om het leven gekomen. Op 7 November 1637 werd de eerste concessie verleend Pioniersarbeid van de Chineesche fabrikanten Uit de dagen van het Cultuurstelsel I De Javasuikerindusi'rie, een zoo belang rijke tak van bedrijf voor lndie en Neder land beide, kan 7 November op een 300-iarie bestaan terugzien Immens, aan den Chinees Yang Kong, die moeilijk kan gedroomd hebben historisch te worden vereeuwigd, werd door den toen- maligen Gouverneur-Generaal Van D i e- men op 7 November 1037 de concessie ver leend, die hem als de eerste suikerfabrikant van Java doet erkennen. Van de rictsuikerindustrieèn, die men in verschillende landen om en nabij den eve naar aantreft, behoort die op Java wel tot de oudste. Toen in 1595 voor 'het eerst Ne derlanders, onder leiding van de Gebr. De Houtman, te Bantam aankwamen vonden zij daar reeds deze, suikerindustrie, zij het ook van zeer primitieven aard. Zij werd voor het meercndeel door Inlanders gedre ven, maar voldeed niet aan de behoeften der inwoners, zoodat daarnevens suiker uit China moest worden aangevoerd. Om nu de eigen suikerproductie van Indië te vermeer deren. verhoogde de Gouverneur-Generaal van Diecnen de inkomende rechten op sui ker, en gaf in 1637 voor het eerst aan den Chinees Yang Kong voor een door hem on dernomen suikerfabriek vrijstellling van de dusgenaamde tienden op zi]n land zoo bin- als buiten Batavia. De O.-I. Compagnie, die in het algemeen een handelsvereeniging was, welke niet ten doel had om bronnen van welvaart in Indië aan te boren, doch slechts de producten vandaar te halen, die zij er vond. week ten aanzien van de suiker 111 zooverre, van haar programma af, dat zij de Chineezen, zij het ook zonder zware of fers te brengen, aanmoedigde tot de suiker- fabricage. Vrijwel geheel de zeventiende en achttiende eeuw door zijn het op Java bijna uitsluitend deze Chineezen geweest, die de suikerindustrie hebben gedreven en dit bei de eeuwen door op dezelfde primitieve wijze als door de Inlanders in 1619 en daaropvol gende jaren geschiedde. Een halfslachtige politiek Nochtans had de suikerindustrie reeds toen voor Indië en Nederland een grootere beteekenis kunnen hebben, indien niet de bewindhebbers der O.-I. Compagnie te Am sterdam voortdurend op twee gedachten hadden gehinkt. Dit kan in zooverre niet verwonderen, waar zij," te Amsterdam zete lend, natuurlijk in nauwe aanraking waren met de Amsterdamsche suikermarkt', die haar ontstaan te danken had aan den val het nabij gelegen Antwerpen. De in dustrie der suikerraffinaderijen heeft in Am sterdam tusschen de jaren 1650 en 1660 haar bloeitijdperk bereikt; zij breidde zich toen zoodanig uit, wat zij een der belangrijkste takken van nijverheid van Amsterdam vormde en het grootste gedeelte van Europa van suikervoorzag, met name Frankrijk, Engeland, Polen, Zweden, Denemarken, Bo- hemen, Oostenrijk en een groot gedeelte van Duit6chland. Kwam nu veel suiker van elders, vooral uit West-Indië, dan werd uit Oost-Indie met veel gewenscht, teneinde de marktprijzen hoog te houden; in het omge keerde geval echter moest Oost-Indie veel leveren teneinde aan de vraag de/" markten te kunnen voldoen. Het behoeft geen be toog, dat deze wissèlende inzichten van Am sterdam aan de achtereenvolgende Gouver neurs-Generaal in Indië geen consequente houding toestonden tegenover de nog geheel tot ontwikkeling te brengen suikerindustrie op .Java. Zij bleef dan ook tot het einde der achttiende eeuw schier uitsluitend in Chi neesche handen: van de 130 suikermolens, die omstreeks 1750 aanwezig waren, werden er slechts 1 door Europeanen en door een Javaanschèn regent gedreven. Het caltuurstelscl-van den Bosch Zoo bleef het gaan, geheel de 17de en 18de eeuw door, tot schade van de ontwikkeling dezer industrie, die tenslotte noe de invloed had te ondergaan van de Fransche overheer- sching en de daaruit voortvloeiende Engel- sche vijandschap, welke tot 1815 voort duurde Teneinde de in 1815 door Engeland terug gegeven Koloniën voorloopig te beheeren werden commissarissen naar de Oost gezon den. In die jaren ging het er vooral om onmiddellijk hulp aan de berooide schatkist van het Moederland te bieden. Om zich de gewenschte dadelijke resultaten te verzeke ren vond men het cultuurstelsel van Graaf an den Bosc h; een stelsel, dat te genover de thans geldende inzichten van koloniaal beheer zeker onaanvaardbaar kan heeten, maar dat toch in wezen en opzet niet de bij uitstek slechten naam verdient, dien het door de verkeerde toepassing en de vele z.g. versterkingen verkreeg. Voorzoover de gewassen, die krachtens het Cultuurstelsel weiden geteeld, geschikt wa ren om direct te worden verzonden, als kof fie, katoen, thee. e.d. trof de Regeering slechts de Inlandsche bevolking zelve. Sui kerriet echter moet worden bewerkt en daar om sloot het Gouvernement contracten met particulieren, waarbij de fabrikanten ak contractanten tegen borgstelling voorschot ten ontvingen, die werden terugbetaald in suiker, evenals het door hen van het Gou vernement gekochte suikerriet, dat door de Inlandsche bevolking werd geplant. Dat de suikercultuur, ook al leverde zij niet direct aan de Staatskas de bijdragen, waarop men gehoopt had, groote bedragen heeft opge bracht, valt aan de hand der cijfers niet te betwijfelen. De gemiddelde prijs, waarop een picol suiker aan hejt Gouvernement tus schen 1840 en 1855 kwam te staan, wisselde tusschen f 9.18 en f 9.88; de opbrengst der in Nederland geveilde suiker was het hoog ste in 1855 ad bruto f 19.25 en netto f 13.44; het laagste in 1842 ad f 13,77 bruto en f 6,22 netto. De uitgestrektheid der suiker velden nam van nauwelijks 32.000 bouws in 1840 tot ruim 40.000 bouws in 1855 toe, maar bleef daarna vrijwel stationnair. De gemid delde opbrengst daarentegen, die in 1840 23.53 picol suiker per bouw bedroeg, bleek in 1S66 gestegen tot 67.64, dus ruim verdub beld. Andere tijden, andere zeden! De bepalingen intusschen, waardoor het Cultuurstelsel werd beheerscht, ondergingen in den loop der jaren talrijke wijzigingen. Een kijkje in een volwassen suikerriettuin Op 7 November a.s. zal de Java 5 Suikerindwstrie op een driehonderd- S jarig bestaan kunnen terugzien. Een x zon belangrijk feit mag niet onopge- merkt voorbijgaan. In een tweetal artikelen zal een onzer medewerkers iets vertellen uit de veelszins bewo- a gen historie der Java Suikerindustrie, x die in de jaren van voorspoed wel er.ns de kurk werd genoemd, waarop «S Indië, en in elk geval Java, dreef. en waarlijk van geen gering belang. Zij wa ren van tweeerlei aard; eensdeels strekten zij om de lasten, door het Cultuurstelsel op de Inlandsche bevolking gelegd, te vermin deren, anderdeels om de voorwaarden, waar onder en de wijze, waarop de contracten met de Begeering werden gesloten, te ver anderen. Zoodoende kwam men langzamerhand van de gouvernemenis- tot de vrije cultuur. Het gevolg was, dat de Gouvernementssuikervei- lingen na 1872 werden gestaakt De onder nemingen in vrije cultuur traden meer en meer op den voorgrond, die, voorzoover zij geschiedden op dorpsgronden in de Gouver- nement6ianden, berustten op vrijwillige con tracten met de bevolking, naar beginselen, door de Regeering vastgesteld. Een ander, niet minder belangrijk gevolg van de verandering der cultuur was dit, dat de uitvoer van de Javasuiker zich niet meer naar Nederland richtte, maar langzamer hand naar Engeland overging om in den laat- sten tijd voornamelijk aan Amerika en Oos telijk Azië aandacht te schenken. Bedroeg toch in 1871 de uitvoer naar Nederland 151% van de totaal 1S4 millioen geprodu ceerde K.G., in 1874 werd van den totalen oogst van 199 millioen K.G. niet meer dan 74% millioen K.G. naar Nederland gezon den. In 1880 waren de cijfers nog slechts 23.6 en 222,2; in 1883 31,9 en 301.2, in 1887 12 en 386,9; in 1890 23,1 en 367,8. in 1S93 7 en 507,5. Zonder gevaar voor tegenspraak kon reeds op dat oogenblik worden gezegd, dat' in den uitvoer Nederland een geheel te ver- waarloozen factor vormde. Een gevaarlijke concurrent De rietsuiker in het algemeen dreigde in tusschen gevaar van andere zijde. De beet wortelsuiker, door Napoleon reeds aange moedigd, nam langzamerhand toe. In hoe sterke mate dit geschiedde, blijkt uit het feit, dat de totale productie die in 1853 nog slechts 202.810 ton bedroeg, in 1872 was ge stegen tot 1.047.316; in 1S78 tot' 1.536.130 en in 1S83 tot 2.251.325 ton. De wereldproductie van rietsuiker nam tegelijkertijd van 1.360.404 ton in 1852 toe tot 1.900.961 ton in 1S<9, waaruit wel blijkt, dat van een gelijken vooruitgang geen sprake was. Er moest dus op eemg oogenblik wel overproductie ko men, gezien het feit, dat de totale suikerpro ductie van 3.522.774 ton in 18S0 toenam tot 5.398.478 ton in 1SS-4. In vijf jaren was der- hallve de wereldproductie toegenomen met 50, pet., zonder dat daartegenover nmiddel- lijk een gelijke toename van hel verbruik kon staan. Betrekkelijk plotseling, verwijl men tevorenrotsvast vertrouwen had ge toond. kwam toen de crisis van 1S84—1885. befcend onder den naam van suikercrisis. Dcich daarover in een volgend artikel iets mijer. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN het behe» bedijking: langs Dronthen. J. Holtland te Kampen: tot lid van het dagelüksch lur van het college van beheer der bedij king langs Dronthen, E. Gunnink, te Kampen. rovincie Noord-Holland: tot an den polder Waard-Niemvland op R. Lont S.zn., te Wieringen; tot an het heemraadschap Wieringen, C. KooUman te Wieringen. In de provincie Zeeland, tot lid van het «stuur der water keering van het calamiteuze aterschap Tienhonderd en Zwarte, I. de ruijne Mzn. te Cadzand; tot heemraad van :hap Schouwen, W. G. Boot, te lid Haamstede. In de provincie Noord •ar» het dagelijksch besti ichap Roijale Polder, C. F, J. Hermus, t Klundert. J. Eelman J.B zn. te Texel Is eervol ont slag verleend als dijkgraaf van den polde: GEZONDHEIDSDIENST VOOR VEE- EN MELKCONTROLE In de te Gouda gehouden algemeene ver gadering van de<n bond van kaasproducen ten, werd besloten tot oprichting van een ge zondheidsdienst voor vee- en melkcontröle, voor de provincies Zuid-Holland en Utrecht. CAFEHOUDSTER AANGERAND Gisteravond is te Alkmaar een café houdster die, na afloop van de veemarkt, bezoek kreeg van een jongeman, door dezen aangerand toen bleek dat zij alleen thuis was. Er ontstond een worsteling tusschen heiden, waarop de aanrander de vlucht nam Dc caféhoudster kon slechts een vaag sig nalement van den overvaller opgeven. De recherche is er niettemin in geslaagd een spoor te vinden. Dit leidde naar Noord- Scharwoude, waar de 16-jarige J. D. van zijn bed werd gelicht. I-Iij is naar Alkmaar overgebracht, waar hij een bekentenis heeft afgelegd HET WERK VAN T.M.LOOMAN De Vereeniging ter Verbreiding der Waarheid negentig jaar (Van onzen Amsterdamschen redacteur) In Hervormde kringen en ook bij vele Gereformeerden en Lutherschen wordt nop altijd de naam van den heer T. M. Loo- man met eere genoemd. Dr. J. C. Rullmann heeft in een zijner kerkhistorische werken hem genoemd „den Evangelist bij uit nemendheid", en voor deze aanduiding was alle reden, indien men kennis neemt van het belangrijke werk dat T. AL Looman iD de vorige eeuw gedurende bijna 60 jaren heeft verricht. Dat werk is Maandag j.l. herdacht, toen de „Vereeniging ter verbreiding der Waar heid" haar negentigjarig bestaan mocht vieren. Looman heeft deze vereeniging met zes andere broeders op 1 November 1847 opgericht. De naam sprak in dien tijd wel licht duidelijker dan thans, want de waar heid, die de Vereeniging nu reeds zoovele jaren heeft verbreid, is de Waarheid van het Evangelie, van het Woord Gods, de blijde boodschap van Jezus Christus, Die de weg, de waarheid en het leven is Die waarheid werd op de kansels der Ned Herv. Gemeente in dien tijd bijna niet verkondigd. Het dorre, kille Modernisme had door zijn rationalistische prediking de waarheid der Heilige Schrift teruggedron gen. Alleen in de toen nog zeer kleine Christelijke Afgescheiden Kerk en in de „gezelschappen'' werd het Evangelie der zaligheid, de openbaring van Gods wil en Wet in Zijn Woord, bepeinsd en besproken Het was in geestelijk opzicht een zeer donkere tijd, waarin ware geloovigen als de Afgescheidenen werden achteruit gezet, geplaagd en verdrukt „Valsche munt, in Nederland niet gangbaari', ziedaar het oor deel van het zich beschaafd en verlicht wanende liberalisme, dat in de moderne richting in de Ned. Herv. Kerk haar opper machtige vertegenwoordigster bezat. Tegen dezen stroom van practisch onge loof heeft de heer T. M. Looman zich toen in de kracht des geloofs verzet Met een kleine groep geestverwanten heeft hij, de toenmaals 31-jarige, de dommelende en klagende geloovigen dier dagen wakker ge schud en aan het werk gezet. De waarheid van Gods Woord, dierbaar aan het hart van het veelszins verscholen volk des Heeren dierbaar ook in den zin, waarin het boek der Richteren er van gewaagt moest weer onder de aandacht van ons volk worden gebracht moest worden verbreid. En in dien tijd, toen er „geen openbaar gezicht" was en „geen smid in Israël", heelt Looman het zw.aard des Geestes ge hanteerd. In de Ned. Herv. Kerk was dit onmogelijk; tegen de Afscheiding had men terecht of ten onrechte, dat blijve hier buiten bespreking bezwaren. Dan maar. althans tijdelijk, buiten de Kerk, want Looman werkte niet tegen de Kerk, maar tegen het modernisme, dat er den boventoon voerde. In later jaren, toen Dr. Kuyper in 1870 predikant te Amsterdam werd, bleek reeds hoezeer dit „werk van een Evangelist" rijke vruchten heeft gedTagen. Want Loo man heeft door zijn catechetisch onderwijs het geloof der vaderen voortgeplant In 1872, toen de Vereeniging 25 jaar be stond, en dit zilveren feest in de Nieuwe Kerk vierde, heeft Dr. Kuyper haar gehul digd voor „zooveel goeds, door den Koning der Kerk voorzeker, maar door U als in strument verkregen. Na vijf-en-twintigjarige worsteling zijt ge", ging Dr. Kuyper voort, „tot tijdelijke zegepraal gekomen en viert, ge thans feest in hetzelfde Kerkgebouw, in welks kosterij men weleer een folterkamer voor de leerlingen van uw uitnemenden voorzitter bereid' had." Met het woord „fol terkamer" herinnerde Dr. Kuyper aan de moeilijke uren, die de catechisanten van Looman bij het onderzoek door moderne dominé's moesten doormaken. Het werk der Vereeniging begon met kleine middelen. Met Zondagsschoolwerk en brei-onderwijs, in Mei 1851 begon men naaischool met één leerling. Op Oudejaars dag van dit jaar telde men elf meisjes. Looman beoogde met zijn vereeniging het werk van het Réveil te brengen onder den derden en den vierden stand, dus onder den kleinen middenstand en onder de arbeiders. Hij is hierin voor treffelijk geslaagd. De Vereeniging was de eerste organisatie op het gebied der Inwen dige zending. Reeds in>1853 heeft de Ver eeniging zich verzekerd' van een eigen ge bouw. In de Elandstraat stond destijds de schouwburg van Jan Gras. die door de vereeniging voor 1825 werd gekocht Een café er naast nam Looman er bii voor 90 Een nieuw gebouw werd voor 15.000 op getrokken. en zoo werd een centrum des duivels omgezet in een middelpunt voor den arbeid voor Gods Koninkrijk. Wat voor de buurtbewoners een vloek was werd een zegen. Voor heel Amsterdam. In dat huis, Elandsstraat 84, heeft de Vereeniging dus reeds 83 jaren gearbeid; 53 jaren achtereen, tot aan zijn dood is Looman, de kleine, eenvoudige man, oogen- .evertraan De beste voor Uw kind Wetenschappelijk geijkt per Kilo op: 1.200000 Internationale eenheden vitamine A, de ?An°AnnV?r.derend®uen- "'«berende vitamine. 100.000 Intern, eenh. vitamine D, voor de vorming van kracht,ge beenderen en tegen Engelsche ziekte. Groote Flescb 60 ct Dubbele Flesch 90 ct. schijnlijk onaanzienlijk, de ziel geweest van dit werk. Looman heeft jaren van grooten bloei medegemaakt, want zijn arbeid in de 'Elandsstraat werd in later jaren krachtig gesteund. Een van zijn meest voortreffelijke middelen was de bibliotheek. Zelf heb ik in mijn jeugd honderden boeken uit „de bibliotheek in de Elandsstraat" gelezen, want uit onderscheidene declen der stad kwam men hier boeken halen, voor vol wassenen en kinderen. Ruim 225 personen, onder leiding van den heer P. J. Wierstra, werken nu nog aan den gezegen den Evangelisatie-arbeid der Vereeniging mee, ip en buiten het gebouw. Loomans werk heeft rijke vruchten ge dragen. Sterk zijn de omstandigheden ver anderd, deze arbeid blijft noodig. Het motorschip „Oranje" De afd. Amsterdam van ,De Princevlag" heeft aan de Stoomv. Mij. Nederland de natievlag aangeboden, omdat het nieuwe mailschip, dat in aanbouw is, „Oranje" zal worden genoemd. Gisteren werd door het afdeelingsbe- stuur bericht ontvangen dat de directie het aangeboden geschenk gaarne zal aanvaar den, zoodat op een nader te bepalen tijdstip door de afd. Amsterdam aan de directie op eenigszins plechtige wijze de natievlag voor het mailschip „Oranje" zal werden aangeboden. 'JÓet is geen kunst, aan koffie- boonen de coffeine te onttrekken. Wil men echter het kostelijke aroma en de krachtige smaak van fijne hooglandkoffie ten volle tot hun recht laten komen, dan zijn een vol- maaktwerkprocédé en veel ervaring noodig. Hag is de éénige coffeïnevrije koffie, die, volgens het vermaarde Hag- procédé bewerkt, zich gedurende 30 jaren een wereldreputatie heeft verworven Ook de tweede soort. „Sanka". is heel goed en kost slechts 44 ets), per pakje. DE SPOORWEGWERKEN TE AMSTERDAM De N.V. H.IJ.S.M. te Utrecht heeft Je uitvoering van de werken betreffende het maken van een hoog baanlichaam langs den Staatsspoorweg van den onderdoorgang Wijttenbachstraat tot de Noorder Ringvaart nabij de Schollenbrug met bijkomende wer ken te Amsterdam gegund aan de N.V. Het S poorive g b o u wb e d r ij f te Utrecht voor een bedrag van 339.900. met de verplichting om het benoodigde zand van de Nederlandsche Spoorwegen uit hun zanderijen te betrekken en per spoor naar het werk te vervoeren, benevens de verplicnting tot het gebruiken van grooten-, deels Amsterdamsche werkkrachten. WETENSCHAP Wetenschap en volk Prot Daels uit Gent spreekt te Leiden Prof, Dr. F. Da e 1 s, uit Gent, heeft op uitnoodiging van het Dietsch Stu denten Verbond in het Leidsche Aca demiegebouw een voordracht gehouden over „Wetenchap en Volk", Prof. Daels heeft in zijn kernachtig betoog in het bijzonder en met klem ge pleit voor verbetering van het Vlaam- sche Hooger Onderwijs in Vlaanderen. Met talrijke markante voorbeelden be* wees Spr., welk een strijd er in het land der Vlamingen gevoerd werd en nog ge voerd moet worden om het hooger onder wijs op een zoodanig peil te brengen, dat de wetenschap er aan haar hooge taak zal kunnen beantwoorden. Er is een sterke te genwerking geweest en nog is het een moeizame strijd tegen onbegrip en wanbe grip die dageliiks gevoerd moet worden en die de ontwik' Ming van een goed VlaamscK hooger onderwijs remt. Spr. ging uitvoerig in op de hooge eischen die aan de weten schap gesteld moeten worden, wil zij in de volle zin dienstig- aan een volk zijn. Het Vlaamsche volk behoeft ook zeer deze waar achtige wetenschap. De wctenschapsmenschi in een volk is, wat de geest is in de mensch, aldus Spr. Alleen de naakte waar heid is voor de wetenschap zedelijk. Eer lijkheid is een eerste gebod. Wetenschap die haar plicht beseft, is ingeschapen in de opleiding van de volksgemeenschap. Natio nale wetenschappen brengen de volkeren dichter bij elkaar, zij kennen geen grenzen. De wetenschapsfunctie van een volk heeft een groot arbeidsveld. In alle takken van onderwijs moet eenheid van bezieling- zijn; de nationale gedachte; want deelachtigen van de nationale cultuur moeten ten slotte allo „ondenvezenen" worden. Dat is de functie van de wetenschap. Daarom is het peil van het hooger onderwijs het peil van de gees tesontwikkeling van het volk te noemen. Boven het universitaire onderwijs mag slechts de wet van het algemeen nationaal welzijn gesteld worden. In Vlaanderen zijn in dit opzicht grondige dwalingen geweest, omdat men de nationale functie daar op de tweede plaats stelde. Een land dat zijn uni versitaire plichten niet vervult ten opzicht* van zijn volk, verzaakt zijn cultuurplicht ten opzichte van de menschheid. De uni versiteit moet de voorlichting-gevende functie zijn van het nationale leven. Als er zooveel wordt, geklaagd over gemis aan levensstijl van afgestudeerden dan is dat een klacht, tegen het Hooger Onderwijs zelf, aldus Prof. Daels. die hierna ziin voor dracht besloot met tal van voorheelden die illustreerden hoezeer er in België, wat be treft het Vlaamsche hooger onderwijs, on begrip heerseht over de taak van de Uni versiteit ten opzichte van het eigen volk. Last van Uw zenuwen? Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE GEVOLGEN VAN EEN FIETSTOCH" dnor G. TH. BOTMAN f Nadruk rrrhndr, 53. Meneer, van t draaien wat bijgekomen, 54. Zoo eindigde de fietstocht in 't ziekenhuis, Heeft gauw de telefoon ter hand Een week later kwamen ze genezen thuis, genomen Hun fiets durfden ze niet terug te halen En hun vader kon de schade betalen! En belt met draaierigen kop Het ziekenhuis van Knobbeldijke op. EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11