Het Werkloosheidsvraagstuk De Siameesche Tweeling te Huizen DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Behandeld op de Conferentie der A.R. Partij De stellingen van Burgemeester P. A. Colijn Breede bespreking van dit moeilijk probleem Den Haag. 3 Novemiber. Na heropening der vergadering op gebrul kelijke wijze door den heer J. Schouten sprak d«ze een woord ter nagedachtenis aan [wijlen den heer W. G. Schouten te Andftl (N.-Br.), waarna de heer P. A. Colijn, te 'Alphen a. d. Rijn, zijn onderwerp inleidde over het Werkloosheidsvraagstuk waai m Blij de volgende stellingen (reeas in een ge- gedeelte van ons blad van gister geplaatst) ontwikkelde: le. Dat ook bij gunstige ontwikkeling der conjunctuur vrij zeker blijvend op een be langrijk aantal werkloozen zal moeien wor den gerekend. 2e. Dat juist uit hoofde van dit blijvend karakter der werkloosheid het streven er steeds op gericht moet zijn ,dat de te ver leenen hulp zooveel doenlijk worde omgezet in waarde voor de gemeenschap. 3e. Dat niet te verwachten is. dat nieuwe, althans nieuwe bruikbare middelen zullen worden aangewezen, die in voldoende mate effect sorteeren om belangrijke ver anderingen in de wijze der werkloosheids bestrijding mogelijk 'e maken. 4e. Dat echter tegen verstarring bij de uit [voering der bestaande maatregelen voort durend dient te worden gewaakt en ook aan plannen van bescheiden omvang eeo redelijke kans wordt geboden. 5e. Dat het gevaar dreigt dat door ver mindering van het aantal werkobjecten, het aantal bij de werkverschaffing, althans bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaat ste arbeiders belangrijk zal terugloopen, in dien niet worde gevonden een voor de ge meenten bevredigende oplossing inzake de financiering der „bijkanende kosten". 6e. Dat de mogelijkheid van het „Werken Jvoor Steun" weer dient te worden open go steld. 7e. Dat het van Staatswege aan het Werk fonds verleende creddet, waarvan het groot ste gedeelte óf reeds verwerkt, óf geblok keerd is, tijdig zoodanig worde verhoogd, dat met het onderzoek -n der aanvragen en het toezeggen van bouweredieten regelma tig kan worden voortgegaan. 8e. Met het verleenen van financicelen steun aan bestaande, in moeilijkheden ver- keerende alsmede aan nieuw op te rich ten industrieën worde, met inachtneming [van het economisch wenschelijke en finan- cieele mogelijke, voortgegaan. 9e. Het steekproefsgewijze aangevangen onderzoek naar de antecedenten der werk- looz areiders worde zoodanig uitgebreid, dat een volledig antwoord te geven is op de vraag, wie als bonafide, wie als niet bona fide werklooze valt aan te merken. 10e. Men kome op grond van dit onder zoek tot een splitsing, en behoudó in de steunregeling alleen diegenen, van wie is komen vast te staan, dat zij als bonafide werklooze zijn te beschouwen. lie. Ten aan&ien van het overige deel zal moeten worden getracht te komen tot .-en andere wijze van verzorging. Hiervoor zal vermoedelijk noodig zijn oen wijziging der Armenwet óf (en) wijziging .van de Wet, regelende de financieels ver houding tusschen Rijk en Gemeenten. 12e. Bij het ontwerpen van een zoodanige regeling zorge de Regeering ervoor, dat de stem van de besturen der gemeenten, zoo wel van kleine als van groote, worde gehoord en schenk* zij aan het gehoorde zoodanige aandacht, dat met de belangen der gemeen ten voldoende rekening worde gehouden. Dank aan burgetnColijn en onze ministers De voorzitter dankt den heer Colijn Ivoor zijn referaat, waarin hij een zoo vol ledige analyse gaf van het moeilijke werk loosheidsvraagstuk. Daaraan was groote be hoefte. Wie zegt, dat hij de oplossing van dit probleem weet, staat niet met beide voeten op den grondslag der werkelijkheid. Spr. richtte zich daarna tot Dr. Colijn, die de middagvergadering niet zou kunnen bij wonen. Hij dankt hem voor zijn langdurige aanwezigheid. Wij leven met u mee, zoo vervolgde spr.. wij zien uw zware taak en beseffen iets van de groote moeilijkheden waarmee gij te worstelen hebt. We hebben in ons hart groote sympathie voor uw per soon en de sterke begeerte dat God u zal blijven zegenen voor de vervulling van uw zware, moeilijke en verantwoordelijke taak. .Voor zoover noodig kan deze wetenschap voor u en uw medewerkers tot steun zijn. Vooru stijgt ons gebed op en ook voor onze Regeering en voor het Kabinet tot dien God, Die aan het gebed nimmer gehoor ontzegt. In deze woorden betrekt de voorz. even eens den minister van Financiën, Mr. J. A. de Wilde, die eveneens ter vergadering aanwezig is. Beide ministers, vertrekken daarna. De voorzitter geeft alsnu gelegen heid tot bespreking van het referaat van den heer Colijn. Een groet aantal gegadig den meldt zich voor dit debat aan. Bespreking van het rejeraat Bij de discussie werd hulde gebracht aan de vele studie over dit onderwerp; maar ook bleek, oat sommigen een andere visie over sommige onaerdeelen hadden. Zoo werd opgemerkt, dat tegen de steunregeling thans dezelfde bezwaren worden aangevoerd als vroeger tegen de werkloosheidsverzeke ring. Als iemand werk niet aanvaardt, doet een ander het toch en wordt de werkloos heid dus niet. grooter. Onder werkloozen moeten we al leen verstaan hen, oie geen werk kunnen vinden. En de steunregeling geeft niet meer dan beslist noodig is. Wie klaagt over misbruik, moet bedenken, dat het toezicht der gemeente dan zeker te wenschen over liet Kleine gemeenten konden die kasten meestal niet betalen, maar in de laatste tijd wordt het heter. Zwartgalligheid is ook niet goed; wij weten niet welke industrieën bv. zich zullen ont wikkelen en aan veel arbeiders brood zul len geven. Een volgende debater vestigde de aandacht op vraagstukken, die door mechanisatie en rationalisatie aan de orde komen. In dit ver band werd gewezen op een verkorten ar beidsdag en op uitbreiding van de „getals- verhouaingenwet". Ook op de sommen door de arbeiders bijeen gebracht voor de werk- loozenzorg werd de aandacht gevestigd en mede op abnormaal groote risico's van werk loosheid in steden als Eindhoven. Tienduizenden arbeiders willen gaarne werken voor weinig meer dan het steunbe drag. Men generaliseere niet het optreden van malafide arbeiders. Er bestaat geen recht op steun; elk geval moet op zich zelf beoordeeld worden. Gemeentebesturen zijn gerechtigd steun te weigeren aan wie daar op rechtmatigen aanspraak mist. Maar ge meentebesturen moeten ook hun verant woordelijkheid aandurven en elementen uit de steunregeling verwijderen, die er niet in h00ren. Boven verhooging van den Hsteun gaat verbetering van den gewonen steun. Anders raken degenen, die hun taak van zorgen 't best betracht hebben, achterop. Beter dan „werken voor steun" is het doen werken voor normaal loon gedurende eeD deel van de week. Uitwassen van de steunregeling moeten worden weggenomen. Bestreden werd, dat de normale bevol kingsaanwas oorzaak zou zijn van werkloos heid. De meening werd verdedigd, dat een meer raciicale bestrijding der werkloosheid moge lijk is. De sterke technische ontwikkeling maakt' echter de problemen van productie en consumptie zeer ingewikkeld. Er zal meer aandacht aan moeten worden geschonken. De vraag werd gesteld of het niet ver keerd is, dat de „steun in natura" zoo'n groot element gaat vormen in de steunrege ling. Beter is dan steunverhooging en de middenstand behoeft niet langer te worden uitgeschakeld. Voor emigratie is meer steun noodig. De werking van de Industriefinanciering werd voor nieuwe bedrijven van weinig be- teekenis geacht Ze schijnt goed te zijn voor uitvinders. Verlaging van werkverschaffingsloonen en steunnormen werkt destructief voor de loo- nen van ongeschoolde arbeiders in het par ticuliere bedrijf. Afvoering van werkloozen uit de steun regeling moet worden bezien in het licht van de beteekenis van dien maatregel voor de gemeentefinanclën. De gemeenten zijn op dit punt reeds zeer zwaar belast. Aangeroerd werd het verband tusschen werkloosheid en monetaire politiek. Hoe wordt gedacht over „conjunctuurbeheer- sching"? Gewezen werd op het verdwijnen van het instituut van „vaste arbeider" ten platte lande. De landbouwsteun is er toch niet alleen voor den boer, maar toch ook voor den arbeider? Waarom worden bij fraudegevallen met steun werkgevers niet vervolgd, als ze daar in een rol spelen? Moeten niet nog krach tiger maatregelen worden genomen tegen arbeid van gehuwde vrouwen? Werk én steun werden gevraagd voorwerk, looze onderwijzers en beteir salarieering voor kweekelingen met acte, die voor niets of weinig een volle taak vervullen. De nood is hoog. Er moet wat gebeuren in het belang van ons christelijk onderwijs en ons volk behoort den arbeid van het Vojo-comité met kracht te steunen. Tenslotte werd als schaduwzijde van de steunregeling genoemd, dat het verantwoor delijkheidsgevoel voor den bestaanden toe stand wordt geschaad. De mogelijkheid van verhaal moet nog eens ernstig onder de oogen worden gezien. De steunregeling is voor een deel van de werkloozen armenzorg in den slechtsten vorm. Men vindt het gewoon alles op den steun, oat is op de Overheid, af te schui ven. Men vergeet, dat de gezonde regel is: familie, Kerk, Overheid. De steunregeling moet, bij herziening, niet slechter worden en zal ook aandacht moeten schenken aan de kleine zelfstan digen. Bij herziening van de Armenwet moeten particulieren en diaconieën niet nog verder van hun taak worden losgemaakt Repliek van den heer Colijn De heer Colijn beantwoordt daarna de verschillende sprekers. Hij apprecieert toon en vorm van het ge voerde ocbat, maar zou niet durven zeggen, dat de oplossing van het groote probleem er belangrijk door gevorderd is. De groote remedies zijn nog niet aangegeven; ieder een ook buiten ons keert telkens weer terug tot de „kleine middelen". Mis schien maakt prof. Goudriaan hierop een uitzondering. Pessimisme beheerschte spr's beschou wingen niet, maar hij heeft getracht zich op reëele basis te stellen. De steunbedragen acht hij niet te hoog, maar het uitblijven van een splitsing tus schen bona-fide en andere werkloozen, plaatst voor onoverkomelijke moeilijkheden. De een zal, naar verhouaing, teveel, de ander te weinig krijgen. Voor steunverlaging heeft niemand ge pleit. Wel voor bepaalde verbeteringen, die noodig kunnen worden, al zal men het over den vorm er van niet allen eens zijn. P. A. Colijn Zij die niet in de steunregeling thuis be hooren, behooren eigenlijk niet in het werk-' loozenaantal te worden begrepen. In de crisisjaren nam de welvaart der mate af. dat de verhouding tusschen be hoeften en het aanbod van nieuwe arbeios krachten is verstoord. In normale tijden leveren oit aanbod en de behoeften weinig moeilijkheden. Een overzicht in de groote zaal van het P aleis der Academiën te Brussel tijdens de openingszitting van de Paclfic-Confe- rentie. welke gistermorgen plaats vond De 40-urige arbeidsweek aanvoeren als bestrijdingsmiddel van de werkloosheid durft spr., na het Fransche experiment, niet aan. Verlenging van den leerplicht met één jaar brengt ook weinig verbetering met het oog op de productie. De arbeid van de gehuwde vrouw is inderdaad nog van zoodanigen omvang, dat we er 5 6000 andere menschen door aan het werk kunnen zetten. Dat mogen we niet verzuimen, als we bedenken, welke enorme bedragen noodig zijn om één man aan werk te helpen. De „steun in natura" heeft schaduwzijden. Omzetten van deze emolumenten in geld zou doen zien hoe werkelijk de steunbedra gen voor de gezinnen zijn. In vele gevallen zou men dan zien, dat het normale loon wordt overschreden. De steunbedragen zijn op zich zelf niet te hoog, maar ze blijven menigmaal weinig be neden de lage loonen op het platteland. Daarom ook kunnen de „emolumenten" niet worden gemist, al blijft een beter regeling zeer wenschelijk. Wie voor derden werken kan doen uit voeren (gemeentebesturen voor waterschap pen bv.) verkeert in gelukkige omstandig heden. Hij heeft van de kapitaalsuitgaven bij werkverschaffing dan weinig last De Industriefinanciering heeft weinig resultaten gebracht Er zijn veel te over dreven verwachtingen van gekoesterd. Toch moet er mee worden doorgegaan in het be lang van steun aan bestaande industrieën. „Conjunctuurbeheersching" is een vraag- fetuk apart, dat niet tot zijn recht gekomen zou zijn te midden van het vele. dat uit [practisch oogpunt de aandacht vroeg. De steun aan het boerenbedrijf te vep Üeenen op voorwaarde, dat een bepaald aan tal arbeiders in dienst zou worden gehou den. is een sympathieke gedachte Het is zeer wel mogelijk, dat in dit opzicht niet al les is bereikt wat mogelijk zou zijn geweest. Menige boer hield zijn arbeiders geen dag langer dan volstrekt noodig was. Onze eigen meisjes bieden zich voor dienstbode weinig aan. Yrandaar de vele vreemde dienstboden, die in ons land em plooi vinden. De oproep om steun voor Vojo zal weer klank gevonden hebben. Werklooze onderwijzers kunnen nu ook bij Rijk en gemeenten in dienst komen. Dat mag worden toegejuicht. De critiek op de steunregeling zou ver minderen, als de splitsing tusschen bonafide en andere werkloozen zou kunnen worden tot stand gebracht Dat de arbeiders voor tijden van werk loosheid zelf zoo groote offers brengen, moet zeer worden gewaardeerd. Aan de belangen dezer georganiseerden moet volle recht wor den gedaan. Als gewezen is op de wijze, waarop van de zwakke plekken in de steunregeling een verkeerd gebruik wordt gemaakt, geschied de dit in het belang van een goede verzor ging cier bonafide arbeiders. Het verkeerde gebruik brengt de steunregeling in dis- crediet Daar moet iets tegen gedaan worden, willen we niet vervallen tot een onge- wenscht „overheidspensioen". Men moge de steunregeling waardeeren, maar ze is niet bestemd om aan betrekkelijk nog jonge menschen permanent een overheidsnitkee ring te garandeeren. Dat is onrecht tegen over de massa der wel werkende arbeiders, die het na vele jaren pas brengen tot een zeer bescheiden ouderdomsrente. Spr. begrijpt niet, dat het vernederend kan zijn om voor steun tegen het volle loon te laten werken, dus zooveel dagen als overeenstemt met het normale loon. De idee: recht op steun, moet worden bestreden. Wat is er toch tegen om werkloozen arbeid, niet- normaal-werk, te doen verrichten in het be lang der gemeenschap? Niemand is er. die dat begrijpt, maar ten departemente wenscht men het toch niet. Aan verhooging van den B-steun zou spr. de voorkeur geven, omdat dan eenigermate de nivelleering kan worden tegengegaan. Niet duidelijk is gemaakt hoe men de ver hooging van den gewonen steun zich denkt Denkt men alleen aan de lage bedragen? Aan den top kan reeds tot 95 pet worden De draaiende zendtorens Tien jaar Korte Golfomroep Een wonder van techniek HOOG boven het wijde uooische landschap verheffen zich de machtige zendtorens, vier in getal. De wijde meent van Huizen ligt nu verlaten; het vee is gestald en de stilte is er volkomen. Hier houdt de wereld op, öf begint hier misschien juist de wereld, in de storeloosheid van het eenzame gebied, waarboven een vogel zweeft op zijn tocht waar heen? De techniek heeft hier ingegrepen en op het landschap haar stempel gezet. Vier reu- zen-groote zendtorens zijn er het van verre zichtbare fceeken van de moderne beschaving. De Siameesche tweeling, welke nu is ge reed gekomen is zestig meter hoog, een halve Utrechtsche Domtoren, en in den nok wap pert de vaderlandsohe driekleur. Elke toren draagt een vlag en daardoor wordt dit twee tal torens gesymboliseerd als een nationaal bezit, waarop Nederland trotsch mag zijn. Kleine figuurtjes klimmen op de ladders, welke naar het hoogste platform voeren. Persmenechen zijn het, die van heinde en va- kwamen om dit grootsche constructiewak te bewonderen. Ze stijgen hooger en hooga en hébben dan zestig meter boven den grond een weergaloos uitzicht over het Gooi, met zijn vele torenspitsen, over het IJsselmeer, dat zonbeschenen ligt op den praohtigen herfstdag. De cameraman van de filmmaatschappij draait en draait. Maar hij draait niet alleen.... De torens draaien Want dit is het wonda van deze con structie, dat de beide zendtorens, reu- zenhoog gezamenlijk kunnen draaien op een stel rails. Eerst met de lier gedraaid door twee mannen, later met de schou ders geduwd door acht mannen, draaien de torens en in een oog nblik is de zend- richting veranderd van Johannesburg in Buenos Ayres. Deze Siameesche tweeling beheerscht straks de wereld. In het holst van den nacht Draaien altijd maar draaien zullen ze zingen deze torens, maar Huizen merkt het ndet, zullen ze geluidsgolven afge ven, maar het Gooi slaapt rustig voort. De geluidsgolven reiken verder dan ons land, en in Afrika en Mexico zullen de radio luisteraars de uitzendingen uit Nederland kunnen hooren. De P.C.J. Kortegolf-«^BBtepzender viert In dit jaar zijn tienjarig jubileum. Om den zender in ruimere mate dienstbaar te maken aan de PHOJil-P.C.J.-werelduit zendingen, werd eenige maanden geleden be sloten voor dezen zender een draaibare beam-antenne te bouwen. Thans is het bouw werk gereed gekomen en half November komt de nieuwe zender in gebruik. De zendmasten, zestig meter hoog, zijn van hout: ze rusten op een stalen brug, welke op acht zware wielstellen gemonteerd is en over een cirkelvormige railbaan draaien. Het middelpunt wordt gevormd door een zware in beton gefundeerde spil. Door deze inrichting is het mogelijk om de zendantenne op elk overzeesch gebied, waarheen uitgezonden wordt, zuiver in te stellen. Dit zou anders alleen mogelijk zijn door het oprichten van een zeer groot aantal zendmasten, elk met richtantenne, welke naar de gewenschte richtingen uitstralen. Dit zon uiteraard zeer kostbaar zijn en boven- .1 ook niet het gewenschte effect geven. De zendantenne wordt dus geplaatst in de richtir naar welke men wl uitzenden. Bovenop de zendtorens bevinden zich vier bordessen waaraan de antenne bevestigd is. De antennedraden zijn langs de torens van boven naar beneden gespannen. Daarom moesten de hooge torens van hout vervaardigd worden, hoewel de houtconstructie duurder was dan een ijzeren, omdat bij ijzeren masten teveel energieverlies zou optreden. De ruim zestig meter l.ooge masten zijn geconstrueerd door de N.V. Nemaho te Doe- tinchem, de stelen brug door de firma De Vries-Robbé, de stalen wielkasten door de firma Stork. Een reusachtig gewicht Elke mast weegt achttien ton, de staalcon structie weegt 95 ton. Normaal staat op eiken poot van de masten een druk van circa 4'/£ ton. Er is echter rekening gehouden met stormweer, want dam kan onder elk der to renspanten een druk van ongeveer acht er veertig ton komen te staan. De rails rusten op een betonnen fundee ring van circa 2V2 meter diepte. De zwart spil, welke als middelpunt fungeert van de draaiconstructie, ligt vast in circa twintig ku bieke meter beton. De wielstellen onder eiken poot van de torens zijn voorzien van zware klampen, waarmee de geheele constructie kan worden vastgezet en een zijdelingsch kantelen om mogelijk gemaakt wordt Eenig in de wereld Deze draaibare antenne is eenig in de wereld. Geen ander land heeft een soort gelijken zender. Nederland staat hiermee dus weer aan de spits. Men komt sterk onder den indruk als mei het gevaarte ziet ronddraaien en dan be denkt welk een gewicht het heeft van het kunnen der Nederlamdsche technici, die deze oplossing hebben gevonden en aangedurfd. Als straks de stormen over het Gooische land razen en hun kracht beproeven op de Huizer Siameesche tweeling, dan zal de knappe constructie nog meer de bewonde ring afdwingen. En van Mexico City tot Jo hannesburg zal dan de roem weer worden uitgedragen, van het kleine land, dat in wer ken des vredes groot wil zijn! gegaan. Gaat men daar nog hooger. dan wordt hgt loonbedrag overschreden. De sluiting De Voorzitter dankt den inleider voor zijn behandeling van dit netelige en moeilijke vraagstuk. Ook zij, die het niet in alle opzichten met hem eens waren, zullen het geleverde weten te waardeeren. Het referaat zal, rekening houdende met de discussie kunnen worden gepubliceerd. We hebben dez^ twee dagen gevoeld, dat we in een moeilijken tijd leven, waarbij velen de „vlucht uit het concrete" bemin nen. Op de vergadering van j.l. Zaterdag, waa de werkloosheid besproken is, heeft Dr v. d. YVaerden het meest objectief en concreet de zaken besproken. Zijn conclusies zijn een bewijs, dat het algemeene standpunt der Regeering juist is. De „conjunctuurbeheersching" is een nog niet rijp denkbeeld. Men raakt er tegen woordig, als in zweefvliegtuig, vaak ver van oen bcganen grond mee verwijderd. Dat we de werkloosheid hebben, die we verdienen, is een uitspraak, die ons concreet geen stap verder brengt Het vraagstuk is intusschen in studie ge nomen. In het leven werken allerlei demonische krachten. Men kan ze op bescheiden terrein nog niet geheel beheerschen. Wil men con junctuurbeheersching, dan moeten die krach ten internationaal worden bedwongen. Het monetaire vraagstuk zal door hem, die er over sprak, eerlang in kleiner kring worden behandeld. De Voorzitter sprak ten slotte den wensclï uit, dat de conferentiedagen er toe zullen hebben medegewerkt, het besef te versterken dat we overal hebben te zijn een strijoende, belijdende, belevende en bouwende partij. Nadat nog gezongen was Ps. S53 en 4 en de voorzitter in dankgebed was voorzegaan. werd de conferentie gesloten. BINNENLAND De lichting 1938 Uit overweging dat het noodig is geble ken, in afwachting van nadere wettelijke voorzieningen maatregelen te treffen voor een geneeskundig onderzoek van ingeschre venen voor de lichting 1938. die op grond van hun vrijstelling wegens broederdienst een zoodanig onderzoek nog niet hebben ondergaan, heeft de Kroon bepaald, dat, voor zoover daartoe afwijkingen noodig zijn van bepalingen van het diensthesluit. die afwijkingen zullen worden vastgesteld door den minister van Defensie. Ook Ds G. Hofstede verlaat de N.S.B. Reeds vóór eenigen tijd werd ons meege deeld. dat Ds G. Hofstede, vroeger Doops gezind pred. te Blokzijl en lid der Prov. Staten van Overijssel voor de Antirev. par tij, tegelijk met een zoon van hem de N.S B. had verlaten. Thans wordt ons dit bericht bevestigd. Ds Hofstede zou, zooals met an deren het geval was, beweren, de nationaal' socialistische opvattingen trouw te blijven, doch dat hij zich met de leiding der N.S.B., vooral om haar Germaansch-heidenschc sympathieën, niet meer kon verecnigen. Waarschijnlijk zal er, wordt ons er aan toe gevoegd, binnenkort een brochure van den heer Hofstede verschijnen over zijn heen gaan. De vliegdienst Nederland-Indi Op 13 November a.s. 500ste vlucht Op 13 November a.s. zal de 500ste vlucht van Nederland naar Ned. Indië te Am sterdam aanvangen. Hiervoor zal do driehoekige luchtpostzege] voor bijzondere vluchten geldig zijn. Bovendien zulten alle In Nederland ter post bezorgde stukken, welke met deze vlucht worden vervoerd (dus ook die voor andere landen dan Ned.-Indië bestemd) van de afdruk van een bijzonder stempel wor den voorzien Verhoogd gezinspensioen De centrale van hoogere gemeenteamhre- naren heeft een adres gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waai- in wordt aangedrongen op een wijziging van de pensioenwetten in dien zien dat toekenning van een honger pensioen aan weduwen en weezen dan berekend over een grondslag van maximaal 3000.— mogelijk zou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5