CARRO's famESiËN Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland DE NEGEN-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE 1 X 00 is dan de negen-mogendheden-conle- rentie, die zich met de Paeific-belangen, dat wil zeggen met de huidige kwesties rond <de Sti'le Zuidzee zal bezig houden, te Brus sel bijeengekomen. Zij telt niet negen, gelijk men uit den naam zou afleiden, doch negen tien deelnemers, aangezien na de oorspron kelijke negen mogendheden, die in Februari 1922 het verdrag teekenden, dat den toenma- ligen status quo in China zou waarborgen, nog vele andere gegadigden in den loop der tijden eveneens tot dit accoord zijn toege treden. Twee voorname delegaties echter onl breken, namelijk die van Berlijn en van Tokio. Het behoeft weinig bevreemding te wek ken, dat Japan zich van Brussel heeft verre gehouden. Op 6 October jl. heeft men te Ge neve een resolutie aangenomen, waarin dui delijk werd verklaard, dat Japan door zijn optreden tegen China zoowel het Kellogg- jpact als het negenmogendhedenverdrag had geschonden. Men moest in dit land het sa menkomen van zoovele internationale kop stukken dan ook wel zien als een poging, om een indrukwekkende vierschaar te formee- ren, welke dit vonnis opnieuw bekrachtigen, en van eventueele economische of andere tuchtigingsmaatregelen vergezellen zou. iWas het niet president Roosevelt, die in een (zijner redevoeringen in de Staten verklaar de, dat men sommige naties „in quarantaine" stellen moest, precies als men met besmette schepen doet ,die anders gevaar voor het we reldverkeer zouden gaan opleveren? In Groot Brittannië ving men met graagte dit Am 9- rikaansche geluid op; verklaarde ze! lis, .tnt het een klaroenstoot beteekende, d.w.z. een 6ignaal tot opwekking voor het handhaven van rust en recht in de wereld. Afgezien van de juridische zijde van Je Japansch-Chineesche kwestie, die volgens algemeen oordeel voor Japan uiterst zwak moet worden genoemd, ontleende dit land aan deze houding der groote mogendheden (zijn motieven, om niet ter conferentie te verschijnen. Zijn nationale trots gedoogde niet, dat het zich als een gedaagde voor zijn rechtere begaf; liever zou het zich bij zijn onderneming in het Verre Oosten tot het uiterste schrap zetten. De zaken hebben sedertdien een wel heel merkwaardige keer genomen. Japaq consta teerde dat het verre Italië met beslistheid eijn zijde ging kiezen, daarbij weliswaar uitgaande van het egoïstische motief, dat Ihet best den gelen man als compagnon tegen Groot-Brittannië kon gebruiken, maar dan intusschen toch maar op dit critieke moment zooveel als een dadelijken 6teun belovend. Ook Duitschland hield met be- slisthei zijn kant, omdat dit land niet slechts nog steeds wacht op het groote moment, waarop het met Rusland zal kunnen afre kenen, doch eveneens van Engeland zijn ko loniën wenscht terug te dwingen. Voor dit drieledig front heeft Brussel reeds nu een moreele zwenking gemaakt, het valt niet te ontkennen. Men rept niet meer over een uitgesproken veroordeel ing van Japans worgpolitiek in China, laat staan dat men nog een enkel oogenblik aan ihet beginnen van economische dwangmaat regelen tegen den aanvaller, of 2elfs aan een afweer-oorlog zou willen denken. Men wil Tokio thans naar België toelokken mot zoet vogelaansgefluit, met de voorspiegeling, dat op deze manier de Japansch-Chineesche moeilijkheden voor alle partijen op voordee- lige wijze zouden kunnen vereffend worden. Recht of onrecht is niet langer de vraag, waarmee men zich wenscht bezig te houden. In dit opzicht schijnt men uit precedenten de bedroevende les thans voldoende te heb ben geleerd. Nu zit niet anders voor dan bemiddeling, met als einddoel veiligstelling van alle vreemde belangen op gindfeche verre kusten, pais en vrede voor bedrijf en handel. China zal natuurlijk een stevige veer moeten laten, en Japan zal heel wat mogen behouden, van wat het zich nu reeds, zij het ook dat daaraan Chineesch bloed kleeft, brutaal heeft toegeëigend.... Men moet deze wensch, Nanking en Tokio tot eiken prijs te verzoenen, zelfs ten koste van het recht, niet te hard beoordeelen. Brussel kan goedschiks wel niet anders, tenzij het een nieuwen wereldoorlog riske ren wil. De schimmen van de .slagorden", om dit oud-Testamentische woord hier eens te gebruiken, teekenen zich bovendien reeds vrij duidelijk af...* Cairo's van Driessen! De zacht smeltende, aroma volle chocolaad in puur of melk.Overal verkrijgbaar in de bekende verpakkingen. Bri 3 "nV w 1n giii3 De Pacific-confei cnlie te Brussel DE JAPANSCH-CHINEESCHE OORLOG Chineezen ontruimen de stad Nantau De Japansche en Chineesche strijd krachten hebben elkaar den geheelen dag met granaten bestookt. De Chinee zen beweren, dat zij de Japansche troe pen, die op den Zuide'ijken oever van de Soetsjau-streek vasten voet hebben verkregen, in bedwang houden. De Chi neezen schatten de sterkte der Japan sche troepen aldaar op 3000 man. Vol gens de Japanners zijn daar 7 tot 8000 Spaak houdt de open ngsrede De terreur in Rusland „Vijanden des volks" „Tusschen 5 September en 10 October zijn als men een twintigtal regionale Russische bladen mag gelooven, 403 personen gefusil leerd. Deze „vijanden des volks" worden ingedeeld: 182 terechtgestelden werden be schuldigd van spionnage en terrorisme, vooral op de spoorwegen in 't Verre Oosten; 112 personen werden terechtgesteld wegens sabotage in den landbouw (de meesten daar van zouden besmettelijke ziekten onder het vee verspreid hebben); 34 personen werden beschuldigd van sabotage in de industrie; 52 van sabotage in de graanschuren; 12 van vergiftiging van soldaten of arbeiders; 11 van moora op Stachanof-arbeiders of andere aan het regime verknochte personen". De „Zaria Vostoka" te Tiflis meldt, dat een proces begonnen is tegen 13 vroegere functionarissen bij de regeering der auto nome republiek Askhasie. Deze menschen worden er van beschul digd. aanslagen tegen Stalin te hebben georganiseerd, een opstand van het leger te hebben voorbereid om de afscheiding van Askhasie te bewerken, sabotage in den land bouw en spionnage bedreven te hebben, enz. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" S IJ M E O B N Burg. van Schaeck MathonsingeJ 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz Ï""\E beigische minister van buiten- landsche zaken Spaak heeft gisteren te Brussel, in het Academie- paleis, met een groote rede de zitting der Pacific-conferentie geopend. Door het verzoek te aanvaarden, deze conferentie bijeen te roepen, aldus ver klaarde spreker, heeft de Belgische re geering geen ander doe' gehad, dan me de te arbeiden aan het werk van den vrede. De wereld, reeds zoo vol van onrust tengevolge van de tragedie, die Spanje nu al bijna achttien maanden met bloed overstroomt, ziet thans haar zorgen op ernstige wijze toenemen door een af schuwelijken oorlog in het Verre Oosten. Een ieder vraagt zich af, of deze brandhaarden niet het begin zijn van een universeelc ramp, waarbij de ont zetting. die de wereld in 1914 beeefd heeft, slechts kinderspel is. In dergelijke oogenblikken is het zaak, dat ieder zijn plicht doet en ziin verant woordelijkheid aanvaardt. De wereldvrede hangt van de groote mogendheden af, van hun samenwerken in de internationale politiek, van de ideologie, die hen leidt. De kleine staten kunnen s echts hun moreele macht in dienst van de menschelijke samenleving stellen, om verzoening te brengen en om derling begriiDen Spaak 'egde vervolgens den nadruk op de moeilijkheid, voor welke de afwezigheid van Japan de conferentie plaatst en gaf uit drukking aan den wensch, dat het doel der conferentie: het conflict in het Verre Oosten op vreedzame wijze op te losser, zou worden verwezenlijkt. Sprekende over de weigering van Duitsch land deel te nemen aan de confrerentie, zei de Spaak: Ik hoop, dat deze weigering niet absoluut is, maar is ingegeven door zekere bijzondere omstandigheden, welke nog gewij zigd kunnen worden. Naar mijn meening en naar die van "llen, die hier vertegenwoordigd zijn, geloof ik te mogen zeggen, dat deze conferentie geens zins beschouwd moet worden als een soort internationaa' gerechtshof, waarvoor Japan gesommeeerd zou worden te verschijnen en verklaringen af te leggen onder voorwaar den, die niet in overeensetemming zouden kunnen worden gebracht met de waardig heid en de eer. Wij willen verzoenings- en vredeswerk verrichten, zonder hartstocht rekening houdend met alle wettige betrok ken belangen. Ons doel is, den oorlog zoo mogelijk te laten eindigen, want wij denken aan de soldaten, die sneuve'en, aan de vrou wen en kinderen en grijsaards, die lijden en sterven, aan de zich opstapelende ruïnes, aan héél een volk, dat een verschrikkelijk beprno\ing doormaakt. Wij willen den vrede en het recht herstel- Ion. Wij denken, dat er geen moeilijkheden, geen conflicten zijn, die niet kunnen worden opge'ost. door verzoening, bemiddeling of arbitrage. Spaak besloot zijn rede met de woorden* „Laten wij werken en vergeten wat ons scheidt, door ons te plaatsen boven onze persoonlijke hartstochten en slechts te Jon ken aan de vreugde en dankbaarheid der volkeren, wanneer wij er in slagen, ons gemeenschappelijk doel, den vrede, te be reiken". De algemeene discussies Eden verklaarde: Wij betreuren ten zeerste de afwezigheid van een der in con flict zijnde partijen. Wij zijn van gevoelen, dat deze afwezig heid onze pogingen om den vrede te herstel len, moet belemmeren, maar kunnen daar om die pogingen niet minder doen worden. De Italiaansche gedelegeerde, graaf M &- rescotti. zeide dat Italië zekere reserves moeöt maken. De conferentie heeft niets meer te doen. dan de beide partijen tot el kander te brengen, daarmede is haar haar taak geëindigd. Norman Davis gaf een ontleding van de bepalingen van het negen-mogendhedenvor- drag en zeide: „Ons doel is herstel van den vrede in een belangrijk gebied van de we reld. In een geordende, welvarende mensch- heid behoort geen plaats te zijn voor een trrijpen naar wapens en voor geweld. De Chineesch-Japansche vijandelijkheden zijn van belang voor alle hier vertegenwoor digde landen. Wij zijn niet gekomen in de verwach ting e^n wonder te zien gebeuren, maar met het voornemen, een beroep op de rede te doen. Wij zijn er van overtuigd, dat Japan en China moeten samenwer ken en dat men moet komen tot een voor deze beide landen aanvaardbare op lossing. De regeering der Vereenigde Staten is bereid, haar deel te nemen in de gemeen schappelijke pogingen, die gedaan zullen worden, om den vrede In het Verre Oos ten te herstellen. D e I b o s merkte op: Wij kunnen niet on verschillig blijven tegenover de wreedhe den, welke in het Verre Oosten worden be dreven niet alleen omdat wij wettelijke be langen in het Verre Oosten hebben, maar ook en vooral omdat wij den wereldvrede moeten bevorderen. Niemand kan zeggen, dat hij gevrijwaard is van een uitbreiding van dit conflict, daar dit ook de algemeene beschaving bedreigt. Evenals alle andere landen zal ook Frankrijk zijn handteeke- ning onder de verdragen eer aandoen. Vervolgens kreeg de Russische volkscom missaris van buitenlandsche zaken. Litwi- n o f f het woord. Hij wees erop,, dat het Japansch-Chineesche conflict reeds herhaal delijk bij internationale debatten in den Volkenbond grondig is besproken. Hij zelf heeft het standpunt van Rusland in dezen reeds eerder uiteengezet. Dit is gebaseerd op de formeele veroordeel ing van de schen dingen van het internationaal recht. Tenslotte sprak Litwinoff de hoop uit, dat de conferentie van Brussel zou slagen in he: herstellen van den vrede in het Verre Oos ten en dat haar practische resultaten een les en een waarschuwing zouden vormen voor den aanvaller, alsmede een bijdrage tot vov steviging van den algemeenen vrede. China bepleit zijn zaak Hierna werd het Chineesche stand punt heel uitvoerig verdedigd door Wellington Koo. Spr. begon met na te gaan, welk9 toestand tot het houden van deze con ferentie heeft geleid. Het is een gewa pende aanval van Japan, die mede onderteekenaar is van het verdrag van Washington. De feiten zijn onderzoent door vertegenwoordigers van drie en twintig staten en het verslag, dat zij met algemeene stemmen hebben goed gekeurd, werd aanvaard door een en vijftig staten In Noord-China zijn thans reeds de drie provincies, Hopei. Tsjahar en Soei Joean, door de Japanners bezet. Deze provinciën hebben dertig millioen in woners, een spoorwegnet van meer dan drie duizend kilometer en een opper vlakte van zeven honderd duizend vier kante kilometer, wat ongeveer neer komt op de oppervlakte van Engeland en Duitschland samen. De Japanners hebben ook gedeelten bezet van de provincies Shantoeng en Sjansi, met vijf en veertig millioen in woners, een spoorwegnet van ongeveer twee duizend kilometer en een opper vlakte van ongeveer drie honderd veer tien duizend vierkante kilometer, gelijk aan die van Italië. Te Shanghai zijn zij in Tsja-Fei en Kiangwan doorgedrongen Vijf geweldige Japansche legers, die vijfhonderd duizend man sterk zijn. vallen voortdurend op vijl fronten tege lijk de Chineesche verdedigingslinies aan, niet alleen met het doel om een spoedige overwinning te behalen, doch ook om indruk te maken op de con ferentie van Brussel Met hetzelfde doel heeft de Japansche marine de Chineesche kust aangevallen en de luchtmacht van Japan heeft haar moor diende aanvallen geintensifieerd. Volgens verklaringen van de Japansche admiraliteit op 14 October j.l. werden reeds twee en zestig steden door de marine en de luchtmacht gebombardeerd. In het licht van de geschiedenis der laat ste jaren is de Japansche aanval een ge wone voortzetting van de expansiepolitiek van Japan op het Aziatische vasteland. Japan zet zijn onwettige activiteit voort, ondanks de wetten van de internationale moraal en ondanks zijn verdragsverplich tingen De Japansche activiteit beteekent een aanval tegen de souvereiniteit, de onafhan kelijkheid en de territoriale en administra tieve onschendbaarheid van China, tot de eerbiediging waarvan Japan zich op plech tige wijze had verplicht. Japan wil China de mogelijkheid van een vaste regeering ontzeggen. De Chineesche delegatie betreurt het, dat Japan geweigerd heeft aan deze conferentie deel te nemen. Deze weigering is aldus Wellington Koo, een bewijs te meer van Japans schending van de verdragsverplich tingen Wat China betreft, dit land begroet met vreugde alles wat deze conferentie zal doen, om te trachten het geschil bij te leggen. China heeft het volste vertrouwen in de loyaliteit der regeeringen, die het verdrag van Washington hebben onderteekend. China zal intusschen tegenstand blijven bieden, aldus besloot Wellington Koo, zoolang de Japansche agressie voortduurt, want niet een vrede tot iederen prijs zal China recht doen wedervaren. Wij willen een oplossing, gebaseerd op het eerste ar tikel van het negen mogendhedenverdrag. Na den Chineeschen vertegenwoordiger heeft nog De Cast ra namens Portugal het woord gevoerd. Heden zal een besloten vergadering wor den gehouden. De opstand in Paraguay De om wen te 11 ngsp oging in Concepcion schijnt voorloopig geen succes te hebben. Commandant An to la, die de huidige Paraguaansche regeering is trouw gebleven, heeft de muitende troepen uit de stad weten te verdrijven. Deze weken daarop terug naar het noorden. Het doel van de opstandelin gen zou zijn, oud-president Franco weder aan de macht te helpen, ten einde een defi nitieve regeling van de Chaco-kwestie tot srtand te brengen. NOORD HOLLANDSCHE BRANDWAARBORG MIJ. van 1816 GEVESTIGD TE OÜ D KARSPEL DEKT ALLE SCHADEN Flinke menschen stellen wij gaarne aan als VERTEGENWOORDIGER Dp Chineezen hebben zich voorts voor de ojwlringende Japansche troepen uit Nantau teruggetrokken naar Looghoea. de Zuidwes telijke voorstad van Shanghai, waar zij thans concentreercn. Dit terpgtrekk«n schijnt te zijn geschied op verlangen van de Chineesche bewoners, die niet wilden, dat Nantau een zelfde lot trof als Tsjapei, Wor- soeng of Poetoeng. De materieele verliezen van de Chineezen in deze wijken worden op 5000 mil ioen joean geraamd. Naar verluidt hebben ook de Fr.msche autoriteiten te Shanghai den Chineezen ver zocht de Chineesche troepen uit ne buurt, dus uit Nantau, van de Fransclie nederzet ting weg te nemen. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN TELEFOON 2613 Von Ribbentrop naar Rome Gisteravond heeft vonRibbentrop, d-ie momenteel te Berlijn vertoeft, vol gens Havas een langdurig telefonisch on derhoud gehad met Rome. Heden zou hij naar de hoofdstad van Italië vertrékken, waar hij Zaterdag het anti-communistische verdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan moet onder teekenen. Rede van Hitier verwacht De Rijkspersdienst der N.S.D.A.P. deelt mede, dat Hitler Maandagavond 8 Nov. ter gelegenheid van bijeenkomst der Oude Garde in de Bürgerbraukeller is München een redevoering zal houden. De Belgische regeeringscrisis Ook Pierlot slaagt niet De poging, ondernomen door den Belgi schen katholiek Pierlot om een regeering van nationale eenheid te vormen, is geen succes geworden. De algemeene raad der Belgische werklie denpartij heeft Vandervelae namelijk opgedragen, P i e r 1 ot mede te deelen, dat de socialisten hebben gemeend, zich niet te mogen aansluiten bij het programma op de basis waarvan is onderhandeld. Pierlot heeft daarom besloten Koning Leopold te verwittigen van het misluk ken van zijn opdracht. Frankrijks financieele zorgen Bonnet kondigt belastingverhooging aan De Fransche minister van financiën Bon- n e t heeft in de financieele kamercommissie een uiteenzetitng gegeven van de maatrege len die hij genomen heeft om de begrooting ting in evenwicht te brengen. Een tekort van acht milliard maakte een aanzienlijke verhooging der belas tingen noodzakelijk; o.a. zullen de di recte be astingen. zoowel als de indirec te belastingen en de douanerechten wor den verhoogd. Voorts zijn maatregelen genomen te gen belastingfraude. De uitgaven worden thans geraamd op 52.179 millioen en de ontvangsten op 53.781 millioen. De credieten voor de nationale verdediging zijn gestegen tot 1.372 millioen. De bewapeningsprogram ma's beloopen in totaal 11.260 millioen. Met betrekking tot den toestand van de schatkist wees Bonnet op de sedert Juni j.l. ingetreden verbetering. De belastingontvang sten beantwoordden aan de raming en dek ten de uitgaven der gewone begrooting bijna geheel. De minister deelde voorts mede, dat da schatkist zeker is van de noodige bronnen om tot het einde van het jaar aan zijn be hoeften te kunnen voldoen. Hij besloot met cr op te wijzen, dat de teekenen van verbetering, die hij voor do commissie had uiteengezet, niet de broos heid van den toestand mogen doen vergeten Hij legde den nadruk op de noodzakelijk heid, de economische activiteit des land te ontwikkelen door hèt streven van de geheeie natie naar vermeerdering van de productie. Burgemeestersverkiezing te New-York La Guardia met ruime meerderheid herkozen Gisteren heeft te New-York de burgemees tersverkiezing plaats gehad. De republikein La Guardia, de huidige functionaris, had zich voor herkiezing beschikbaar ge steld. De democraat Mahoney, de favo riet van Tammany Hall, stond tegenover hem. La Guardia behaalde 1.344 016, M a- honey slechts 889.591 stemmen. Deze over winning van La Guardia wordt beschouwd al9 een ernstige slag voor het prestige van Tammany Hall, de Democratische organi satie, die wanhopige pogingen in het werk gesteld heeft om de controle over het ge meentelijk leven in New-York te heroveren. De Democratische Partij is die van presi dent Roosevelt, ofschoon de President zich niet vereenzelvigt met Tammany. VLIEGTUIG-POST OPGEVISCHT De „Intransigeant" meldt, dat inheemsche visschers gistermiodag ter hoogte van kaap Cantin een nieuwen ongeschonden postzak van het vermiste vliegtuig „Antares" heb ben opgevischt, alsmede een pakket brieven en een cylinder met samengeperste lucht, eveneens yan de „Antares" afkomstig. Chamberlain en Mussolini Dc gevoerde briefwisseling Nadat Chamberlain den Kabinetsraad og in zijn ambtswoning geleid had, is hij onder toejuichingen op alle banken, gister in het Lagerhuis verschenen. In ant woord op een vraag heeft Chamberlain eeni- mededeelingen gedaan over de briefwis seling, die hij eenige maanden geleden met u s s o 1 i n i heeft gevoerd. „Ein Juli", aldus de minister, „kwam de Italiaansche ambassadeur mij een boodschap Mussolini van vriendschappelijken aard brengen. Ik nam deze gelegenheid te baat Mussolini een persoonlijk schrijven te zenden, waarin ik verklaarde het te betreu- l, dat de Britsch-Italiaansche betrekkin gen nog veraf waren van de oude gevoelens wederzijdsch vertrouwen en genegen heid, di ezoovele jaren hadden geduurd. Ik gaf als mijn persoonlijk oordeel te ken nen, dat deze oude gevoelens hersteld zouden kunnen worden, indien de misverstanden en gemotiveerde verdenkingen uit den weg werden geruimd en ik verklaarde, dat de Britsohe regeering te allen tijde bereid is, met dit doei besprekingen te voeren. Het deed mij g-enoegen van Mussolini een onmid dellijk antwoord te ontvangen, waarin hij deed uitkomen, dat hij zelf den oprechten wensch koesterde, de goede betrekkingen tusschen de beide landen te herstellen en zijn instemming betuigde met het denkbeeld, be sprekingen te voeren, ten einde de gewensch- te eensgezindheid tusschen Engeland en Italië tot stand te brengen. Chamberlain antwoordde daarna bevesti gend op de vraag of hij van meening was, dat deze brieven een gunstige invloed op de Brii'sch-Italiaansohe betrekkingen hadden ge- id. Op een aanvullende vraag antwoordde de premier, dat de regeering volkomen op de hoogte was van den anti-Engelschen toon een groot deel van de Italiaansche pers en de radio-uitzendingen wegens Engelands hou- din gin Palestina. Ook dit punt vormt een onderdeel van de besprekingen die tusschen beide regeeringen, naar aanleiding van de gevoerde correspondentie gehouden zullen worden. „Deutsche Volkswirtschaft" in beslag genomen De „Deutsche Volkswirtschaft" heeft in zijn jongste nummer wij vermeldden het gister reeds vrijmoedige critiek geoefend op het vierjarenplan, voor zoover dit moest worden geleid door wel bekwame, doch niet economisch ervaren militaire experts. Naar een Havas-telegram uit Berlijn thans meldt, is het tijdschrift wegens de publicatie van het bedoelde artikel in beslag genomen. Men verklaart dit door den wensch oer autoriteiten, te beletten, dat de pers de oor zaken der crisis-Schacht bespreekt, die nog niet opgelost schijnt te zijn. KUNST EN WETENSCHAP Louis van Tulder gehuldigd Toespraken en een bloemenhulde Na het concert, dat de Koninklijke Orato- riumverecniging gisteravond in het Concert gebouw te Amsterdam gaf met een uit voering van het Requiem van Verdi en de Psalmus Hungaricus van Zoltan Kodaly, is Louis van Tulder ter gelegenheid van 25-jarige zangersloopbaan gehuldigd als Oratoriumzanger. Namens het huldigingscomité 6prak Ir. J. A. Josephus Jitta den heer van Tulder toe. Als stoffelijk blijk van hulde en dank baarheid bood de heer Jitta den jubileeren den zanger een geschenk onder couvert aan, vergezeld van een album met de namen van de sohenkers en een groote krans. Hierna voerden de Vice-Voorzitter van d9 Kon. Oratorium Vereeniging, de heer d e Groot en de rector van het Amsterdam- sche Studentencorps, de heer K o h n- stamm, het woord. Zij deden hun geluk- wenschen elk met een krans vergezeld gaan Jo Vincent, die met Suze Luger, Laurens Bogtman en Louis van Tul der de solistenpartij had gezongen, kwam met een garf chrysanten in den arm den jubilaris een kernachtig, joviaal woord zeggen, hetwelk het publiek, evenals het geen vroeger wero gezegd, met een wel gemeend applaus onderstreepte. Toen een groote bloemenhulde rond van T u 1 d e r was gerangschikt, eprak de Jubi- leerende zanger zijn dank uit aan allen, die hem hadden toegesproken. Zijn grootste dank ging echter uit naar den heer Tieric, die speciaal voor deze huldiging was over gekomen. „Als hij mij ndet in de gelegen heid had gesteld aldus van Tulder zat ik misschien thans nog op de kantoorkruk". Toen oo heer Tierie mij naar voren haal de, heeft mij dat moed gegeven. Hij heeft mij altijd moed gegeven en dat zal ik nooit vergeten." De heer Tierie kwam bij deze woorden van zijn zitplaats naar het podium om va- Tulder de hand te reiken, welke deze met beide handen hartelijk drukte. Tenslotte sprak .Louis van Tulder de hoop uit. dat hij zijn werk nog lang zou mogen blijven voortzetten, waarbij hij be loofde zijn best te zullen blijven doen. Prof. Piccard laat van zich hooren Onderzoek op oceaanbodem aangekondigd Prof. Piccard, de bekende hoogleeraar en stratosfeeronderzoeker, heeft aan het Brusselsche blad La Dernière Heure meege deeld, dat hij thans van plan is tot op een diepte van 9000 M .onder water te dalen. Deze diepte is enkel in den Stillen Oceaan aangetroffen. Piccard zal beginnen met zich te oefenen aan den oever van den Atlanitd- schen Oceaan, door daar dalingen uit te voe ren van 3000 tot 4000 M. Hij wil zich in den Oceaan laten zinken, zooals een ballon in de iucht opstijgt, d.w.z. zonder aan het punt van uitgang vastgehecht te zijn. De beweegkracht zal uitsluitend worden gel./erd door de zwaartekracht en de stroo- mingen. Hij zal langs een geheel nieuwe wijze met zijn schip in verbinding blijven. Om op te stijgen zal hij precies doen wat men in een ballon doet om te dalen, d.w.z. het gewicht veranderen. Hij zal lood bij zich hebben, dat hij beneden kan loozen en zal hij weer stijgen. Het vraagstuk zal niet moeilijk op te lossen zijn. Het gaat er alleen maar om een bol te construeeren, die de ontzaglijke drukkingen zal kunnen weerstaan, waaraan hij diep on der water blootgesteld zal wezen. Het is duidelijk, dat de bol op de een of andere wijze in evenwicht zal moeiten kunnen wor- Gij bevoordeelt daarmede ilw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden DCDTCI C' OLIEFABRIEKEN DEKICLO AMSTERDAM N.V. BAARLQSCHE IJZER EK METAALGIETERIJ Baario Telef. 205 Baarlo M Tssagietwerk Machinegietwerk Hoog vuurvaitgiet werk Mangaangelegeerdgletwerk Ook bewerkt Concurreerende prijzen, korte levertijd BAÜNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHF te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. VOO» ALUMINIUjV.VERi N.*.v.h.D. «Af AK FONTEIN HARL1NGEN.TEL.228 N.Ï. DGRGREGHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 OEN HAAG VIJVER-ISOLEERINGEN EEN „PELGRIM" ALLE3BRANDER is een zonnetje in Uw hu én voordelig in gebri N,V Fabriek Handelsi „PELGRIM" GAANDEREN (Gem. Doetinchem) N-V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel VAN DER IINDEHENVELDHUIS AMSTERDAM* ROTTERDAM-GRONINGEN H. LANG ZOON ULFT (Gld.> RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 187& Tel. 2IS. Rietmeubelen voor serre'», terrassen, schepen, zie kenhuizen. sanatoria, etc* Levering door den handel J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER den gehouden en dat hij toestellen zal moe ten bevatten, die het mogelijk maken, dat er binnenin door menschen kan worden adem gehaald. Jachtgeweer afgegaan Knaap gedood Gister is bij een drijfjacht in de bosschen van de familie de Liedekerke te Eysden een ernstig ongeluk gebeurd. Door het af gaan van een jachtgeweer werd het veertien jarig zoontje van den boschwachter Wetzels in het hoofd getroffen. Het slachtoffer werd in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Maastricht overgebracht, waar de jongen ie overladen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2