31 ie ii ui r ^riitsrlje (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VRAGEN VAN DE DAG De Rundveeteeltregeling Ons land in dikke mist „AVANG"! abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week*8 Voor het Buitenland bij wekelljkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad h ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 NO. 6233 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 18e Jaargang ïbtoertentieprrjjen Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 V» igoonden Mededeellngen van t—5 regels 2.30 Elke regel meer-CL45 VÓor het bevragen aan 1 bureau V. wordt berekend O.lQ Wie zich op ons blad abonneert, ontvangt gratis het Kuyper=Gedenknummer met het Supplement Nieuwe lezers hebben, naar wij oordeelen, in de eerste plaats recht op dit merkwaardig krantennummer met een inhoud van ar tikelen, gelijk aan een boekwerk van minstens 350 bladzijden. Slechts zeer weinige exemplaren kunnen wij nog beschikbaar stellen gedurende deze week voor den verkoop a 60 cents. (B DE ADMINISTRATIE Het probleem der blijvende werkloosheid Het vraagstuk der publieke financiën en dat der werkloosheid, speciaal van het permanent tekort aan arbeid voor een groot getal werkkrachten; dat zijn de groote en de moeilijke problemen van ..onze tijd, van ons volk en van alle .volken, op enkele gunstige en misschien tijdelijke uitzonderingen na. Hoe ernstig het met het laatste gesteld is blijkt wel overduidelijk uit het feit, dat op de jaarlijksche vergadering van de .Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek slechts dit onderwerp aan de orde werd gesteld en wel aan de hand van drie praeadviezen over de vragen: „Vak hier te lande, ook na verbe tering der conjunctuur, een blijvend verhoogd peil der werkloosheid te ver wachten: a. op grond van factoren, gelegen bij het aanbod van werk krachten op de arbeidsmarkt; b. op grond van factoren, welke dit peil in- fluenceeren van de zijde der vraag naar arbeidskrachten? Welke middelen kunnen worden aangewend, beneinde de invloed dezer factoren te verzach ten of uit te schakelen?" De antwoorden op deze vragen liepen sterk uiteen. Ze werden vermeerderd met tallooze nieuwe, niet gevraagde, prae adviezen van hen, die aan de bespreking deelnamen; de betoogen waren meerma len zoo ingewikkeld en van ongrijpbare ideeën doortrokken, dat een der prae- adviseurs, een befaamd economist, naar zijn zeggen de draad niet meer volgen kon, en het eindresultaat der bespreking was dan ook weinig bemoedigend; maar hierover waren allen het volkomen eens, dat er blijvende werkloosheid zijn zal en dat de invloed daarvan niet uitge schakeld, doch slechts verzacht kan worden. Hiermee is de ontstellende en trooste- looze werkloosheid ten volle geteekend. Want het baat ons weinig of één der ge leerden al beweert dat er altijd een i male reserve van arbeidskrachten, d. van werkloozen zal zijn. Zoo zijn er in Duitschland één millioen, die tengevolge van de ingewikkeldheid van het interna tionale productieproces als normale re serve beschouwd worden. In Engeland rekent men daarvoor 6 a 8 procent het totaal en in Nederland zou men op ongeveer 4 procent, dat is circa 100.000 vaste werkloozen moeten rekenen. Ongetwijfeld zou het een dag groote blijdschap in ons land zijn, als het werkloosheidspercentage tot deze „nor male reserve" gedaald was, maar dan nog ware het een beangstigend probleem wat met die 100.000, die ledig op de arbeidsmarkt staan omdat „niemand hen gehuurd heeft" aan te vangen. We willen geenszins over het hoofd zien dat er eenige duizenden bij zijn die, ruw gezegd, niet anders waard zijn; beroepswerkloo- zen, die noodgedwongen om werk moeten vragen, doch er bij zeggen: ik hoop, dat u neen zegt; onhebbelijke lieden, die niet voor een rijksdaalder per week gaan werken, omdat zij de steun als vaste in komsten beschouwen; dat is allemaal waar, maar dat is de massa niet en als wij spreken over het probleem der blij vende werkloozen dan moeten we deze groep eenvoudig uitschakelen. Die moe ten als maatschappelijke misdadigers be schouwd en behandeld worden; doch voor al de anderen dient een uitweg te worden gezocht. Te worden gezocht; de uitgcoreide en ingewikkelde discussies op genoemde jaarvergadering gehouden bewijzen over duidelijk, dat de knapste economen op 'dit oogenblik zelfs nog niet weten in welke richting de weg gezocht moet worden. Zooveel hoofden, zooveel zinnen en meeningen. Er zijn menschen die onmiddellijk klaar zijn met de oplossing. Men verdeele het beschikbare werk zoo ongeveer evenredig over het aantal beschikbare arbeidskrach ten en de zaak is in orde. De werktijden worden dan aanmerkelijk korter en door dat er meer loon betaald wordt kunnen de algemeene behoeften beter bevredigd worden en komt er voortdurend meer welvaart. Het is zoo ongeveer het plan van de arbeid en er zit natuurlijk wel wat in. Het is ook volstrekt niet ondenkbaar dat men hier en daar tot verkorting van arbeids tijd kan geraken, zoodat er voor meer arbeiders gelegenheid komt om werk te vinden. We hebben dat de laatste jaren immers telkens gezien. Vergeleken bij een halve eeuw geleden heeft zich ten deze een economische revolutie voltrokken wat verkorte arbeidstijd en verhoogde loonen betreft. Steeds zijn er behoudende, conserva tieve menschen geweest, die honderd maal gewaarschuwd hebben tegen deze sociale verbetering, omdat zij meenden dat de maatschappij het niet dragen kon. Zij hebben echter ongelijk gekregen, want de ontwikkeling der techniek, de verbe terde werkmethoden, de rationalisatie, de vermeerdering der productie en zooveel andere factoren, welke zich lieten gelden, hieven alle bezwaren op. Nu zouden wij niet durven beweren dat al deze mogelijkheden thans uitgeput zijn, maar het ware toch wat al te on- noozel om te meenen, dat men thans, gezien de internationale conjunctuur en de structureele wijzigingen in het econo misch leven eenvoudig zou kunnen de- creteeren: verminder de werktijd met zeg 20% en de werkloosheid behoort tot het verleden. Zóó is het vroeger trouwens ook niet gegaan. Bedrijf na bedrijf heeft zich aan gepast aan successievelijk ingevoerde ver anderingen; maar onzerzijds is altijd ernstig bezwaar gemaakt tegen uniforme regelingen, waarbij alle bedrijven met de zelfde ellestok gemeten worden. Om een algemeene leuze te krijgen kan men van een achturige arbeidsdag spreken, maar het kan in de mijnen te lang en op het land te kort zijn. Wie op deze wijze de kwestie wil aan vatten komt tot een planmatigheid, welke met de praktijk geen rekening houdt en ter vergadering stonden dan ook reeds sprekers op, die een ietwat verbeterd Beiïamy-stelsel wilden invoeren. De over heid zou alles wel kunnen regelen en dan komt het van zelf in orde. Dit is toch wel een zeer kinderlijke wijze van voorstellen. Onmiddellijk moet toegegeven worden, dat binnen het raam van het bestaande maatschappelijk bestel en gegeven de aanwezige hulpmiddelen er allerlei en zeker ook belangrijke ver schuivingen mogelijk zijn en dat de over heid daarop invloed kan oefenen; doch wie even nadenkt moet toch verstaan dat er grenzen zijn; d.w.z. wanneer er geen goederen meer zijn, dan valt er ook niets meer te verdeelen. Het komt ten slotte steeds weer aan op de oude tegenstelling van wat sociaal wenschelijk en economisch mogelijk is. Wie met het laatste geen rekening houdt, loopt met zijn hoofd tegen de muur. Het kan dan ook niet verwonderen dat andere sprekers in deze kring der geleerden precies het tegenovergestelde betoogden: zij wilden het zoeken in loonsverlaging om zoo de productiekosten te drukken en derhalve de consumptie en dus de werk gelegenheid te bevorderen. Ook dit is als algemeene regel niet te aanvaarden, al geeft thans vrijwel ieder een toe, dat onder bepaalde omstandig heden en voor bepaalde bedrijven loons verlaging niet alleen economisch noodza kelijk. maar ook in 't belang der werk nemers kan zijn. Wij gaan er niet dieper op in; dit eene voorbeeld van tegenstrijdigheden ter ver gadering is voldoende om duidelijk te maken hoe ingewikkeld en schier onop losbaar het vraagstuk der blijvende werk loosheid is. Op één verschijnsel dat althans eenige hoop geeft mogen we ten besluite echter wijzen Het onderwerp werd breed en vaak (niet altijd) objectief besproken. Wie de sprekers niet kende kon niet op grond van hun beschouwing concludee- ren tot welke partij of politiek-economi- sche richting zij behooren. Dat is winst, omdat elke gebondenheid aan een voor opgezette meening welke op mensche- lijke wijsheid berust. Let zooveel moeilij ker maakt om gezamenlijk naar een op lossing te zoeken. Wel moet het betreurd worden dat als we ons niet vergissen geen enkele stem gehoord werd, welke het de verga derden voorhield, dat tenslotte, ja ten slotte, want onze roeping blijft, Gods wijsheid hooger is dan elk menschelijk bedenken. Hij kan op ongedachte, thans nog geheel verborgen wijze het gelaat des aardrijks veranderen, zoodat ganscb andere aspecten voor ons oog oprijzen: en de Christen gelooft en vindt in dat geloof rust. dat God de wereld, die Zijn wereld is, niet los zal laten maar leiden za! tot Zijn heerlijk doel. want in de stad Gods zal men eens „de heerlijkheid en de eer der volken brengen." DE MAASKANALISATIE Een belangrijk werk aanbesteed Gistermiddag werd te Maas tricht een belangrijke aanbesteding gehouden. Het betrof hier het maken van bochtafsnijdingen bij Neer loon enBalgoy en het verrui men van het riviervak B a 1 g o y- Grave met bijkomende werken, be- hoorende tot de werken van de Maas- verbetering. Hoogste inschrijver was de fa. Alberton te Den Haag voor 1.376.000; laagste de N.V. A. V o 1 k e r te Sli e d r e c h t voor 1.102.000. DE BURGEMEESTER VAN WAGENINGEN Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van den burgemeester dezer ge meente den heer J. M. A. W ij n a e n d t s van Resandt, op grond van de door hem gevraagde beslissing van den Pen sioenraad, H.M. de Koningin te verzoeken hem met ingang van 1 Januari a.s. eervol on-tslag uit zijn functie te verleenen. Verdere inkrimping niet gewenscht Uitbreiding van het aantal k alverschetsen Eenigen tijd geleden hebben de dagelijk sche besturen van de drie centrale land bouworganisaties en de F.N.Z. besloten Lot het instellen van een commissie ter bestu deering van het vraagstuk der rundvee teeltregeling. Deze commissie heeft haar arbeid beëin digd en het resultaat neergelegd in een rap port, dat dezer dagen aan de organisaties is uitgebracht. Omtrent den inhoud van Iri rapport kan het volgende worden medege deeld. Ten aanzien van den melkveestapel wordt opgemerkt, dat het oorspronkelijke plan om door middel van een toewijzing vin ongeveer 350.000 vaarskalveren, het aanbal melkkoeien terug ie brengen tot 1.250.IKV stuks, niet is ges'aagd. De oorzaak hiervan ligt in het in meerdere mate aanhouden van jongere melkkoeien. De productie van rund- en ka'fsvleesch is in vergelijking met 1033. in betcekenende mate achteruitgegaan. Deze daling van het vleesrhaanhod is gevolgd door een stijgiw» van de vleeschprijzen. De vraag, wat er met de leeltregelin? dient te gebeuren, heeft de commissie in de c-erste p'aats bezien vanuit het ooiruunt 'Je- vleescliproduetie. De commissie meent dat de produ-tie niet beneden het peil van 1036 zal moet*»» dalen en zij oordeelt het daarom noodzakelijk, dat maatregelen worden gennmen, die de te ver wachten inkrimping van d»n veestapel tegeng an. Het fundament van onze vleeschvoorziening moet worden gevormd door de slarhting van niet vat»' minder dan 400.000 runderen. Een kal ver toewijzing van 350.000 stuks is op den duu- niet voldoende om dece slachting mogetijk te doen zijn. tenzij onder vrij sterke inkrun ping van den veestapel, hetgeen op de-n duur toch ook weer tot vermindering ran le vleesehproductie moet .eiden De commissie is op grond van boven staande overwegingen tot de conclusia gekomen, dat de kal vertoe wijzing 1938 10 pet. of 35.330 stuks groioter dient te zijn dan de toewijzing 1937. Daardoor, zal het mogelijk zijn, dat op den duur het aantal slachtingen van runderen 385.000 390.000 stuks bedraagt, zonder dat de veestapel behoeft te worden in gekrompen. Tegen een vermindering van den veesta pel. voortkomende uit een verminderng van het aantal melkkoeien, schept een ossentoe- wijzing geen tegenwicht Een andere, zeer belangrijke reden, die de commissie ertoe brengt te adviseeren tot het toewijzen van meer vaarskalveren, des noods met vermindering -van het aantal os sen, is gelegen in de moeilijkheden bij de uitvoering. De commissie is geenszins van oordeel, dat de toestanden op de zuive'markt, natio naal en internationaal, zoodanig zijn, dat de toekomst met gerustheid kan worden tege moet gezien Wel is de situatie belangrijk betpr dan eenige jaren geleden, toen de plan en tot beperking van de melkproductie 'erden beraamd, doch de zekerheid, da* thans een blijvende verbetering is ingetre den, is niet aanwezig. De verbetering van den toe- tand oordeelt de commi'saio echter wel zoodanig. dat zij haar advies aangaande een gro tere toewijzing van vaarekalve- pn ook uit het oogpunt van de uivelpositie verantwoord acht. De commissie meent, dat aan de opheffing der tee'tregeling een groot risico voor de veepriiz.en verbonden is. E°n geheel vrije aanfok moet echter onafwendbaar leiden uitbreiding van den melkveestapel Een grootere melkveestapel geeft op den duur ook een grootere vleesehproductie Men weet niet hoe ver de uitbreiding van den molkveesfane' kan gaan rtn derhalve ook niet bekend boe op d<m fuur hei vleeschaanhod zich zal ontwikkelen. De commissie meent, dat het niet in bet be'ang is van onzen boerenstand, dat thans dit risico genomen .vordt. Met nadruk wijst zij erop. dat het voor den Ned°rlandsrher> veehouder van overwegende betcekenis is. dat hij in de gelegenheid wordt gestel-, zii.i vleesehproductie op onze binnenlandsche markt, die een groot afz"»geb'> i vormt, te gen loonend» prijzen af te zetten. Tn dit verband wordt nog opgemerkt, dat de beperkingen, welke 'e teeltregeling aan de Nederlandsche veehouderij -plegt, haat. met uitsluiting van het buitenland, h-»* recht geven onze binnenlandsche markt van rundv'eesch te voorzien. Tegen den invoer van buitenlander!». vleesch beeft zii dan orw groote bezwaren. Wijziging op korten termijn door dp vee houders de gelegenheid te geven hun reser vekalveren op een extra toewijzing 1937 te laten schetsen, acht de commissie eng" v/enacht aangezien dit groote r»nbilliikhi> den sehent Ten aanzien van het mond- en klauw zeer merkt de commissie op, dat zij thans nog niet kan zeggen, welke bijzondere maatregelen, op grond van het mond- en klauwzeer, dienen te worden genomen. Zij is echter wel van meening, dat het optreden van het mond- en klauwzeer een verdere verruiming van de vaars- ka'verentoewijzing -1938 dan de voorge stelde 10 pet., noodzakelijk zal doen zijn. Aan het bovenstaande overzicht van de inhoud van het rapport der commissie kan nog worden toegevoegd, dat de vergadering van de dagelijksche besturen van de 3 C.L.0 en F.N.Z. zich met de strekking van het rapport heeft vereenigd. Men was echter vrij algemeen van oordeel, dat het geen be zwaar zou opleveren, indien, naast de uit breiding van het aantal kalverschetsen met 10 pet., ook nog een gedeelte van de thans to egewezen ossenschet sen voor het jaar 1938 zouden wor den veranderd in schetsen voor vaarskalveren. Scheepvaart- en luchtverkeer ernstig belemmerd Groot gezelschap in het Noordzeekanaal „gestrand" .Meerkerk" bij Maassluis aan den grond gevaren en weer vlot DE mooie Octobermaand heeft ons lang in een nazomerstemming doen verkoeren. Doch thans beginnen de typische herfstverschijnsclen toch op te treden! Najaarsstormen hebben we gelukkig nog niet gehad, doch de nevel gaat ons thans parten spelen. Nadat zich gister in den loop van den dag op verschillende plaatsen nevel verschijnselen hadden voorgedaan, was tegen den avond een groot gedeelte van het land vooral de strook langs de Noordzee in een dichten mistsluier gehuld. De scheepvaart op het Noordzee- nanaal kwam hierdoor zoo goed als geheel stil te liggen. Ook elders in het land hebben scheep vaart en verkeer de nadeelige gevolgen ondervonden. Vooral in den Nieuwen Waterweg heeft men veel last van den mist gehad. In de binnenstad van Rotterdam was het. uiter aard niet zoo erg, doch de open buitenwijken waren „dicht" en hier moest het verkeer dus met extra zorg geschieden. Ongelukken deden zicih niet voor. De luchtvaart is er goed afgekomen. Al leen het laatste toestel uit Londen kwam op Waalhaven niet binnen, doch dit was 'P Engeland al niet van den grond gegaan. Het nachtpostvliegtuig naar Keulen zou rechtstreeks van Amsterdam daarheen vlie gen, wanneer tenminste het vertrek uit Amsterdam mogelijk was. De post van Rot terdam en Den Haag, die met deze machine mee moest, is daarom per auto naar de hoofdstad gebracht. De scheepvaart had nog het meeste hin der van den mist. De zee was potdicht en op den Nieuwen Waterweg was het al niet beter. De „Meerkerk" aan den grond Het uitgaande Nederlandsche s.s. „Meer kerk" op weg naar Amsterdam, is gister avond tijdens dichten mist. even boven Maassluis aan den Zuidwal. bij dukdalf groen 15, aan den grond gevaren. Sleepbooten begaven zich onmiddellijk op weg om te trachten het schip vlot te trek ken. Bij nader inzien besloot men hiermede te wachten tot het vannacht tusschen 2 en S uur hoog water zou zijn. Inderdaad is het toen aan de sleepbooten „Witte Zee", .Maas" en „Rotterdam" gelukt hef schip vlot te sloepen De „Meerkerk" is een schip van de Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij te Don Haag. Het heeft een bruto- inhoud van 7995 ton. Om vijf uur zijn nog twee schepen van zee uit den Waterweg binnengekomen, ter wijl om zeven uur de „Selvos" het nog waagde De poging lukte, doch op den Wa terweg is het schip in den mist blijven steken. De overzetveren in de stad hebben om streeks half twaalf hun dienst moeten staken. Een gestrand gezelschap In het Noordzeekanaal was het al niet veel beter gesteld! In de avonduren moesten acht schepen tusschen Hembrug en Velserbrug vast maken. Hiertoe behoorde het motorschip .Johan van Oldenharnevelt" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland", dat des middags om half vier van Amsterdam naar Tndië was vertrokken. Het schip l»gt terwijl we dit schrijven ter hoogte van Buitenhui zen, bij het zijkanaal B. Met een sleepboot van de reederij Goedkoop zijn tegen middernacht dege nen die zich op de „Johan van Olden harnevelt" bevonden om bloedverwan ten en kennissen tot IJmuiden te ver gezellen van boord gehaald. Het hetrof ongeveer 140 personen, die het schip langs de staatsietrap hebben verlaten. De sleepboot bracht hen naar Velsen, waar taxi's en autobussen gereed ston den om het gestrande gezelschap naar huis te vervoeren. De overige schepen, die niet verder kon den varen, zijn de „Soemba" van de „Ne derland" «n de Helena Rush", beide op weg naar de Amsterdamsche haven en dt „Ajax" (K.N.S.M.), „Waterland' (Kon. Holl Lloyd) „Rhein„Audacity" en „Bommar' alle uitgaand. Het luchtverkeer Wat het 1 u c h t ve r k e e r betreft, kan gemeld worden, dat Schiphol des avonds potdicht zat, doch dit leverde geen bezwa ren op. aangezien het geheele luchtvaart- verkeer voor het zoover was, nagenoeg op normale wijze kon worden afgewikkeld. Nagenoeg, want de laatste diensten naar en van Londen werden door den opkomen den mist gehandicapt. De „Nachtegaal", die onder commando van piloot Van Balkom om vijf uur met negen passagiers naar Londen was vertrok ken, moest na ruim een half uur vliegen, ongeveer ter hoogte van het lichtschip „Noordhinder", de reis opgeven. Om tien minuten over zes is de machine veilig op Schiphol teruggekeerd. Het laatste toestel van Londen, dat om zes uur van Croydon moest vertrekken is geannuleerd. De spoorwegen De spoorwegen hebben van den mist maar weinig last ondervonden. Te Amster dam werden speciale mistmaatregelen ge troffen om de veiligheid te dienen en de rangeerbewegingen vlot te doen verloopen. De meeste binnenkomende treinen hadden slechts één tot twee minuten vertraging. Ook de Residentie in den nevel Ook in de Residentie begon het reeds vroeg in den avond hevig te misten. De dichte, vaal grijze nevel bemoeilijkte het verkeer op de groote verkeerswegen in zeer sterke mate. De zich op den weg bevindende auto's kwamen slechts zeer langzaam voor uit; soms was de nevel zóó dicht, dat do automobilisten nauwelijks 5 meter voor zich uit konden zien. De visschersschepen, die de haven Scheveningen binnen moesten, onder vonden in den avond nog weinig hinder Met was tot twee uur in den nacht laag water, waardoor dus de loggers toch niet voor genoemd tijdstip binnen konden varen De kleine kotters werden zonder noemens waardige moeite met den misthoorn bin nengcloodst. De, zee was overigens zeer rus tig en de wind. die uit Oostelijke richtin gen kwam. in de gegeven omstandigheden gunstig, waardoor dus de kans op ongeluk ken en botsingen zeer gering was. Voor WINTERWEER niet bang I Met schoenen. Merk: Old Scottish Grain. Waterproof. Artikel 3113 Dubbele zolen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Gisteravond is de 13e partij in de schaakwedstrijd Euwe-Aljechin bij de 40ste zet afgebroken. Tengevolge van de mist hebben lucht en scheepvaartverkeer zeer veel hinder ondervonden. Te Castricum vond een doodelijk ongeluk plaats. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting n Binnenlandsche 2?aken. De conferentie vanwege het Centraal Comité van Antirev. kiesvereenigingen. Een bezoek aan de nieuwe zendtorens te Huizen. Ds Hofstede heeft de N.S.B. weer ver laten. De algemeene Pacific-besprekingen zijn tc Brussel geopend. De Chineezen verlaten Nantau PRIMA MOYA |ViaggenVaandels I MEDAILLES-INSIGNE? U NI PODM PETTEN en EMBLEMEN fi0TB«LO0li0LSO338 SNEEK (Pr.' Dr. H. NANNING'. IKINADRUPPELS Het aangewezen middel bi); BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK A AH EETLUST os. Men lette op den naam ,.Dr. HNanning" bulten op de roode doos en op de flacon. Prijs f 1.30 Dr. H. NANNING'i Pk.r» CW f.brick. ItV. OEN HAAG. Dat de mist ook in de binnenstad hinder lijk was en ongelukken bevorderde, moge blijken uit een merkwaardig incident nabij den Rijswijkscheweg, waar een 36-jarige wielrijder door den mist misleid in de Broeksloot reed. Voorbijgangers, die op zijn hulpgeroep waren toegesneld, wisten den man op het droge te trekken. Hij kwam met den schrik en met een nat pak vrij. Verdere ongevallen als gevolg van den mist hadden in de stad overigens niet plaats Doodelijk ongeluk in den mist De dikke mist heeft ook reedt? een doode lijk verkeersongeval veroorzaakt. Gisteravond, omstreeks 8 uur, reed nl. op den Beverwijksdhen Straatweg, onder de gemeente Castricum, een motorrijder op een stilstaande vrachtauto. De wagen srtond aan den rechterkant van den weg gepar keerd, omdat de chauffeur bezig was het achterlicht^ dat niett branden wilde, te her stellen. Toen de motorrijder 'naderde, heeft de chauffeur nog met een brandende lantaarn aan de achterzijde van de auto signalen •regoven, teneinde den bestuurder van do motorfiets oP de auto opmerkzaam te maken De man heeft dit vermoedelijk wegens den raisrt niet opgemerkt en is met volle vaart tegen de auto opgereden. Hij werd zeer zwaar verwond. Geneeskun dige hulp. welke spoedig ter plaatse was. kon niet meer haten, aangezien hei slacht offer kort na het ongeval overleed. Uit papieren, welke op het stoffelijk over schot van den motorrijder werden aange troffen, bleek, dat het slachtoffer was de 21-jarige J. P. M. T„ wonende te Den Haag. Nachtpostvlicgtuio naar Keulen Het nachtpostvlingrt.i» van rle K.L.M., dat normaal om 11 uur naar Keulen had moe ten vertrekken, heeft geruimen tijd gewarnt en is ten slotte, toen het iets opklaarde, om bij hail 1 opgestegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1