K AZO WYBERT WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland 'DE N1ET-INMENGINGS- 'COMMISSIE Rusland wenscht zich afzijdig te houden 'Aanbevelingen voor de hoofdcommissie |"%E tegen gistermorgen vastgestelde bijeenkomst van de sub-commissie der Londensche niet-inmengingscommis- sio heeft eerst 's middags kunnen plaats hebben. Met dit uitstel werd beoogd nog yerder overleg mogelijk te maken tus- schen de delegaties en hun diverse re- geeringeru Zoo werd dan even vóór vie ren de vergadering geopend, nadat mi nister-president Chamberlain nog een onderhoud met de Italiaanschen am bassadeur Grandi had gehad. In het verloop van de zitting verklaarde Üe Russische gedelegeerde M a i s k y, dat de sovjet-regeering zich in dezelfde mate als iedere andere onderteekenaar door de over eenkomst van niet-inmenging gebonden acht, maar in het licht van de gebeurtenissen der laatste vijftien maanden gelooft zij, dat de niet-inmengingspolitiek volkomen gefaald iieeft. M a 1 s k y zeide verder: „Wij gelooven niet in de mogelijkheid van een werkelijke niet- inmenging in de bestaande omstandigheden: gij gelooft daar wel in. Wij geven daarom nog een kans. De weg is vrij, gaat aan het werk, en indien daden en niet woorden het resultaat van uw inspanning zullen zijn en idie daden ons ervan overtuigen, dat wij ten onrechte sceptisch zijn geweest, dan zullen 3vij wellicht onze houding herzien." Ten aanzein van de Duitsch-Italiaansche verklaring, dat eenstemmigheid noodig zou zijn voor de besluiten der commissie, zeide M a I s k y. dat hier sprake is van een poging !tot sabotage van den arbeid en tot uitlokken yan eindelooze besprekingen, die werkelijke Vorderingen zouden verhinderen. Maisky Verwees naar de procedure bij den volken bond, waar de vertegenwoordigers, die zich jvan stemming onthouden, als afwezig wor den beschouwd, indien eenstemmigheid noo idig is. Besloten werd. dat de opgestelde ontwerp resolutie aan de hoofdcommissie in haar vergadering van Donderdag a.s. zal worden voorgelegd met de aanbeveling, dat de voor Zitter gemachtigd wordt ,zich onverwijld in {verbinding te stellen met de beide partijen 3n Spanje, om haar toestemming voor de ge- Iheele resolutie te verwerven en haar tevens 5n kennis te stellen van de houding en de Voornemens der verschillende regeeringen .ten aanzien tan de onderdeelen der re solutie. In de tweede plaats zal de hoofdcommissie ■worden aanbevolen, dat de ondercommissie 5n afwachting van de antwoorden der Spaan sche partijen voortgaat met de bestudeering kier vraagstukken, die voortvloeien uit de Jen uitvoerlegging van de deelen der resolu lie en dat een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, welke practische maatrege len genomen moeten worden in verband met bet feit, dat een der regeeringen de voorzie ningen der resolutie betreffende de oorlogs rechten niet aanvaard heeft. Het resultaat van dit onderzoek ioo wordt verder voorgesteld, zal de hoofdcommissie ter beschikking worden ge steld, zoodat men op dit en op anderde pun ten tot overeenstemming kan komen, waar- 'door het plan zoo spoedig mogelijk ten uit voer kan worden gelegd. Als eerste stap zou- ITALIË EN DE ROODE ZEE Nieuw vriendschapsverdrag met Yemen ORT geleden heeft de Imam Y e h i a van Yemen aan M u s- s o 1 i n i een brief gezonden, waarvan de beteek ©nis is, dat hij een nieuw tijd perk inluidt in de verhouding tusschen de beide landen. Zooals men weet, heeft Mussolini zich zelf enkele maanden geleden uitgeroe pen tot „beschermer van den Islam". Aan den brief van den Imam van Yemen was de onderteekening vooraf gegaan van een tien-jaars-verdrag, in houdende een non-agressieovereenkomst en de belofte van militairen bijstand, in geval van nood. Mussolini zond den Imam een „cadeau", bestaande uit wa pens, munitie, en oorlogstuig, waaronder pantserauto's, een radioinstallatie en te lefoons. Uit dankbaarheid heeft de Imam een aantal raspaarden naar Italië gezonden, bestemd voor Mussolini, den koning, den kroonprins en Ciano. Het aanknoopen van vriendschappelijk- betrekkingen met Yemen was de eerste stap. dien Mussolini deed bij de vorming van een invloedssfeer in het nabije Oosten. Het was is een novum, want voordien had n«vg geen enkele Europeesche staat diplomatieke betrekkingen met het eens volkomen afge sloten Yemen. Een overeenkomst tusschen Italië en Yemen werd in 1926 geteekend. Ze was een belangrijke diplomatieke overwin ning van den gouverneur van Eritrea, G a •»- parlni. In de volgende jaren reeds was 't een ieder duidelijk, dat Yemen het brand punt der Italiaansche propaganda was. Er trad een opmerke'ijke verkoeling op in 1934, toen Saudi-Arahie Yemen den oorlog verklaarde en het versloeg. De verovering van Ahessynië door Italië droeg er niet toe bij dat de Imam van gedachte veranderdo Zoo verwachtte men dan ook niet, dat in >36, toen het verdrag ten einde liep, een vernieuwing zou volgen. Weer werd echter Gasparini gezonden en weer boekte hij succes: het verdrag werd voor een jaar ver lengd. Toen wierp Italië er zich met allen ijver op, de gunst van den Imam terug te winnen. Door alle internationale verwikkelingen heen hield Italië zijn aandacht gevestigd op het kleine staatje in Arabië en kort geleden keerde Gasparini terug met een ver drag, dat voor tien jaar verlengd was DE BURGEROORLOG 'N SPANJE Rechtsche lichting 1928 gaat naar huis Franco is optimistisch De commandant van het vijfde, rechtsche legercorps, hetwelk op het front van Aragon strijdt, heeft de soldaten van de lichting 192S, die sinds den aanvang der vijandelijk heden onder de wapenen zijn geweest, naar huis gezonden. De dagbladen schrijven, dat dit een bewijs vormt, dat het nationalistische leger geen gebrek heeft aan soldaten. In een verklaring, afgelegd tegenover de Spaansche pers, moet generaal Franca eenigszins voorbarig, naar ons teelijkt, heb ben verklaard: ,De oorlog is gewonnen. Hij zal eindigen met een verticale ineenstorting, waarvan de symptonen met den dag duidelijker worden. Op een goeden dag zal Spanje ontwaken en met verbazing vernemen, dat de oorlog ge ëindigd ip" Nu de troepen van Franco alle havens aan de noordkust van Spanje bezet hebben, heeft de Engelsche regeering den vice-admi- raal, die het tweede kruiserseskader com mandeert en de Engelsche oorlogsschepen, die zich nog in deze wateren bevinden, te ruggeroepen. De Brusselsche conferentie Hedenmorgen om elf uur is te Brussel, ./i het Academiën-paleis, de Pacific-confereo- tie geopend, waaraan door negentien staten wordt deelgenomen. Op den voorzitterszetel had plaatsgenomen de Belgische minister van buitenlandsche zaken Spaak, die ook de verschillende delegaties bij haar aankomst in de Belgische hoofdstad had verwelkomd. Gisteren heeft Eden gedurende twee uur met Norman Davis en vervo'gens met Spaak gesproken. De Britsche minister heeft verder besprekingen met de vertegen woordigers der Dominions gehad. Norman Davis heeft zich onderhouden met Wellington Koo en K wo-Tai-Ts j i. de Chlneesche gedelegeerden. DE KOLONIALE KWESTIE IS URGENT Stemmen uit Rome en Berlijn De „Tnformazione diplomatica" te Rome publiceert een nota, waarin wordt gezegd, dat in Romcinsche verantwoordelijke krin gen vooral de woorden van Eden, „een mogendheid, welke tengevolge van den grooten oorlog aanzienlijke gebie den in Europa heeft gewonnen en welke van de landen, welke zijn bond- genooten waren, nog aanmerkelijke schadeloosstellingen in Afrika heeft ontvangen, werpt zich thans op als kampioen van het teruggeven van de koloniën aan Duitschland" aandacht hebben Deze mogendheid, welke door Eden niet met name worctt genoemd, is Italië. Dit land heeft de volgende fouten begaan^ vol gens den Britsclicn minister: het heeft tij dens den oorlog aan de zijde der geallieer den gestreden, het heeft de gemeenschappe lijke overwinning verwezenlijkt, zooals de vroegere vijanden zelf toegeven; het heeft een nationale eenheid tot stand gebracht en met eigen middelen en door het verlies van eigen bloed in Afrika oen keizerrijk ver overd. Ten slotte heeft het een woord ge zegd over de rechtvaardigheid voor het Duitsche volk. In verantwoordelijke kringen te Rome merkt men op, dat wat Italië in Afrika heeft gekregen, zeer gering is, terwijl Enge land en Frankrijk het onmetelijke koloniale rijk van Duitschland hebben verdeeld. Van Engeland heeft het SI duizend vierkante kilometer van twijfelachtige waarde in Djoeba gekregen, van Frankrijk 114 duizend vierkante kilometer woestijn. De tegenprestatie van Italië, wat de rech ten van de Italianen in Tunis betreft, was zeer groot; de Fransche regeering wilde niettemin tot het laatste oogenblik hierover nog onderhandelen. Blijft nog Abessiniê. Italië heeft dit ge heel alleen veroverd met tegenwerking van allen, in het bijzonder van zijn oude bond- genooten. Hierover kan het Foreign Office meespreken. In de archieven hiervan kan minister Eden een uitgebreide documen tatie vinden over hetgeen hijzelf en de Britsche regeering hebben gedaan om den opmarsch van het fascistisch Italië tegen te houden. De argumenten van den heer Eden hebben dus geen waarde, aldus de „Infor- mazione"; Italië kan zich vrij uitspreken over do rechtvaardige koloniale verlangens van Duitschland, want Italië heeft Duitsch land niets ontroofd. Berlijn nog gereserveerd De Duitsche regeering volgt met de mees te aandacht de ontwikkeling in het buiten land van de uitgebreide propagandacam pagne, die ontketend is om Duitschland zijn vroegere koloniën terug te geven. In Berlijnsche kringen verklaart men dat het eerste resultaat reeds is verkregen, want de koloniale kwestie vormt thans het on derwerp van besprekingen over de geheele In officieuse kringen toont men zich zeer terughoudend ten aanzien van de geruchten over een binnenkort te verwachten bijeen roeping van den rijksdag en over een op handen zijnde officieele verklaring van Duitschland, die dan slechts door den Führer zou kunnen worden afgelegd. ïn elk geval verzekert men, dat nog tot niets is besloten. JAPAN WORDT STEVIG GEFLANKEERD Door Duitschland en Italië I"^E vroegere Duitsche ambassadeur te Washington, dr. Luther, is per vliegtuig te Dairen aangekomen, na een bezoek te hebben gebracht aan Noord-China. Hij verklaarde aan de pers, dat Duitschland bereid is, met Japan sa men te werken in de economische ont wikkeling van Noord-China. De Duitsche ambassadeur te Tokio, Von Dirksen, is door den Japan- schen minister van buitenlandsche za ken, H i r o t a, ontvangen. Naar verluidt, is de viering van den eersten verjaardag van het Japansch- Duitsche anti-Kominternverdrag %op 25 November a.s. besproken. Te Berlijn gaat het hardnekkige ge rucht, dat Von Ribbentrop zich nog deze week naar Rome zal begeven men noemt den datum van 6 Nov. om namens het Duitsche rijk met Mus solini een anti-communistisoh pact te onderteekenen, waarvan de tekst gelijk zou zijn aan dien van het Duitsch-Japan- Aanvaardt Danzig de Duitsche vlag? De Joden protesteeren In een bijeenkomst der gouw Danzig van de N.S.D.A.P. heeft Forster verklaard: .Danzig, hetwelk door de willekeur van de verdragen aan het Duitsche rijk werd ont rukt, zal weldra gerechtigheid geschieden. De vlag van het derde rijk zal ook die van Danzig zijn". Forster zeide verder, dat de Joden weldra genoodzaakt zullen zijn Danzig te verlaten, daar geen Duitsclier meer iets bij hen zal koopen In de Joodsche were'd bestaat omtrent een en ander natuurlijk groote ongerust heid. Het uitvoerend comité van het Jood sche wereldcomité heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Groot-Brittarmië en Zweden, de leden van de commissie van drie, welke door den Volkenbondsraad is ingesteld om den toe stand in Danzig te volgen, een schrijven ge zonden, waarin het protesteert tegen de anti- semietische uitspattingen, die zich sedert 19 October te Danzig hebben voorgedaan, zonder dat de Volkenbond heeft ingegrepen. Het comité herinnert eraan, dat het sedert een jaar voortdurend de aandacht van den Volkenbond geveeitgd heeft op de aanvallen, die op de Joden te Danzig zijn voorbereid en waarmede inbreuk is gepleegd op de door den Volkenbond gewaarborgde grondwet Het comité herinnert ten slotte aan 1 memorandum, dat het op 9 December 1! tot de commissie van drie heeft gericht, met verzoek zoo spoedig mogelijk den rechtstoe stand in vrije stad te herstellen. Weer eens opstand in Paraguay Van officieele Paraguaysche zijde wordt medegedeeld, dat een deel van het garni zoen te Concepcion in opstand is gekomen „voor herstel der dictatuur". Met de hulp van het trouw gebleven deel van het leger onderdrukt de regeering de beweging. De liberale partij heeft aangeboden, te mobiliseeren en de regeering te steunen. Zij heeft haar leden in de politieposten gecon centreerd, hoewel het aanbod nog niet aan vaard is. De regeering zou den toestand meester zijn; echter is te Concepcion de staat van beleg afgekondigd. DE NEGUS KRIJGT NUL OP T REKEST Ten aanzien van den eisch van negus Haile Selassie tot opheffing van he door de Italiaansche regeering gelegde be «lag op de aandeelen van de Fransch Ethiopische Spoorwegmaatschappij en de Italiaansch-Fransche Maatschappij voor den zouthandel, waarvan hij de eigenaar beweert te zijn, heeft, de rechtbank te Pa rijs zich in kort geding onbevoegd ver klaard en den negus in overweging gege ven, zich tot de civiele rechtbank te wen den. Naar uit Tokio verluidt, zou intusschen het Japansche'kabinet de toetreding van Italië hebben goedgekeurd tot het Duitsch- Japansche anti-communistische verdrag. Een officieele verklaring dienaangaande wordt verwacht, wanneer de geheime staatsraad het besluit van het kabinet zal hebben sanctionneerd. In officieele Japansche kringen bewaart men over deze aangelegenheid nog het strengste stilzwijgen. Wat doet Von Ribbentrop? Von Ribbentrop was gisteren niet te Londen, hetgeen in den kring der non interventie-belanghebbenden verwondering gaande maakte Men informeerde in Duiische kringen en vernam dat hij eenige dagen tevoren in stilte naar Berlijn was ver trokken. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duitsche ambassadeur zich onmiddellijk naar Rome zou begeven. Men vermoedt, dat deze reis i: verband staat met besprekingen, die ten doel zouden hebben. Italië tot aansluiting bij het anti-communistische verdrae te bewe gen. In politieke kringen te Londen, waar men reeds van meening was, dat de vorige reis van Von Ribbentrop naar Rome niet erg in overeenstemming was met zijn post als ambassadeur te Londen, verklaart men dat die indruk nog versterkt is. Zekere bla den meenen te kunnen melden dat Von Rib bentrop, na de besprekingen met Italië over het anti-communistisch verdrag tot een goed einde te hebben gebracht, te Berlijn zijn fpnetie van buitengewoon ambassadeur zou hervatten. De Japansch-Chineesche oorlog DE JAPANNERS OVER DE SOETSJAUKREEK De situatie in Honan DE strijd nabij Shanghai, die zich gedu rende den dag van gisteren heeft ge concentreerd rond de Soetsja-ukreek, is we derom zeer zwaar geweest. Op verschillende punten trachtten de Japansche troepen het water over te steken. Het regende zwaar en door de drassigheid van den bodem werden de aanvallers ten zeerste gehandicapt. Buitenlandsche militaire deskundigen schatten het aantal Japansche soldaten, dat zich thans op den Zuidelijken oever van de Soertsjaufcreek bevindt op tien duizend man. De Japanners zijn daar evenwel nog slechts één kilometer naar het Westen opgerukt, daar het verwoede mitrailleurvuur der Chineezen n verderen opmarsch belemmert. Op verzoek van den rector der Tsjia- Toeng-universiteit heeft een detachement Fransche troepen zich op Chineesoh grondge bied begeven en het gebouw bezet, dat op de westgrens ligt van de Fransche concessie. Hierdoor wordt het gevaar van een Japansch bombardement van het universiteitsgebouw geringer. De Japanners beweerden namelijk, dat Ghineesche troepen de universiteit bezet hielden. Inmiddels heeft men waargenomen, dat on geveer honderd motorbooten, elk Lcmand met omstreeks vijftig man, op de Wang-Poe varen in de omgeving van Poetoeng. Men verm<-edt, dat de Japanners voornemens zijn. ook tegen dit district een aanval te ontketenen, of daar althans troepen aan land willen zetten. In dit verband krijgt het feit betïekenis, dat de Japansche oorlogsschepen den oever met zoeklichten besv-henen en hier en daar eer spervuur openden. Gevechten in Honan De Japansche luchtmacht heeft te Kwei- Teh aan den Loeng-Hai-spoorweg in Honan een vliegveld gebombardeerd. Ook verschil lende punten langs de lijn Tientsin-Poekau, vooral in de buurt van Jen-Tsjau, werden onder vuur genomen. De Japansche troepen, die Honan zijn bin nengedrongen, zijn thans tot vier kilometer van Tsjang-Teh aan den spoorweg Peiping Hankau genaderd. Zij hebben een tegenaan val van 2000 Chineezen afgeslagen. De aan vallers verloren 400 dooden. Een twaalftal kleine Japansche ambulance booten, waarmede ongeveer drie honderd zie ken en gewonden werden vervoerd, is op 31 October op het Pai-Jang-Tien-meer in cen traal Honan, aangevallen door eenige hon derden Chineesche soldaten. Van Japansche zijde wordt gezegd, dat de Chineezen de booten met loopgraaf-mortieren en zware mitrailleurs bestookten. Dank zij het dappere optreden van het kleine Japansche escorte konden de booten toch Tientsin bereiken. De Japansche colonne leed zware verliezen, doch ontving tijdig assistentie uit Pau-Ting. Rust- en Herstellingsoord „N I EU W RIJKSDORP" Berkheistraat 40 WASSENAAR Telefoon 717641 Voor hen. die onder een volstrekt Individu eele behandeling en in een rustige huiselijke omgeving het verloren evenwicht terug willen winnen. Inlichtingen en prospectus te verkrijgen bij den geneesheer-directeur: FLORÏS HERS. Duitschlands economische dictatuur De crisis-Schacht Een artikel in de nationaal-socialistische periodiek „Deutsche Volkswirtschaft" heeft de algemeene aandacht In dit artikel wordt er op aangedrongen, dat Go e ring be noemd zal worden tot economisch dictator met bevoegdheid over de ministers van eco nomische zaken, landbouw, arbeid, verkeer en financiën. Het artikel oppert het denkbeeld, dat de departementen van nijverheid, handel, land bouw, arbeid, verkeer en financiën een on afhankelijke organisatie moeten hebben, doch dat de uiteindelijke leiding moet be rusten bij den leider van het vierjarenplan en diens staf. Men meent dat dit artikel een voorbode is van een regeling, die zal worden afge kondigd, zondra het einde van Je risis- Schacht bereikt is. Merkwaardig genoeg wordt in dit artikel critiek geuit op de militaire experts, die Goering met de leiding van bet vierjaren plan belast heeft „De militairen, die be trokken zijn bij het ontwerpen van het vier jarenplan zijn wel buitengewoon bekwaam, doch zij hebben een taak op zich genomen, die men eerder na een ervaring van jaren dan na een ervaring van maanden kan be- heerschen", zoo wordt gezegd. „Wij hebben voor onze economische ontwerpen men- schen noodig, die economische kennis, prac tische ervaring onderscheidingsvermogen en energie hebben en daarbij niet df»or een zijdigheid beperkt worden." Politieke botsingen in Kroatië Drie dooden, acht gewonden Een politieke manifestatie van Kroatische boeren in het aan de Hongaarsche grens gelegen plaatsje Novi Gradatsj heeft tot ernstige onlusten geleid- drie personeD wer- dpn gedood, acht gewond. De politie geeft de volgende lezing van de incidenten: Stjepan Wratsjitsj, een landbouwer te Novi Grada.tsj, had den auto riteiten verlof gevraagd, een meeting te be leggen van leiden van de vroegere Kroati sche boerenpartij. Daar de aanvrage niet in overeenstemming was met de -wettelijke voorschriften, werd he* verzoek geweigerd Maar Wratsjitsj zette zijn plan toch door en riep honderdon partijg^nooten ter meeting. Sommige boeren namen hun gewe ren en revolvers moe. De politie gaf daarop Wratsjitsj bevel zijn mannen naar huls te zenden. Doch op dat oogenblik schoot de afgevaardigde Messarof zijn revolver af in de richting van d-" politie. Meloen vaf hij den boeren het bovel. de agenten aan te vallen. „Ik ben de wet", riep hij uit De honderden boeren stormden op de politieagenten af, (11e iilings een schuil plaats opzochten en van daar uit op de me nigte vuurden, waarbij zij drie boeren dood den en eenige anderen, o.a. ook Messarof zelf, verwondden. De betoogers werden ten slotte naar den rand van het dorp gedreven, waar het de politie gemakkelijker viel hen uiteen te drijven. De toestand van den afgevaardigde M o s- s ar of, die aan de long werd gewond, is ernstig. DE OVERSTROOMINGEN IN SYRIË Er breekt typhus uit In het door overstroomingen geteis terde deel van Syrië is thans op groote schaal typhus uitgebroken. Terwijl vliegtuigen medicijnen en levensmid delen omlaag werpen over het door watersnood van de buitenwereld afge sneden gebied, worden te Beiroet in allerijl hulpexpedities uitgerust. De Syrische regeering is op het oogenblik vrijwel aan het einde van haar middelen, welke zijn gevoteerd, om eventueele rampen te bestrijden. Nog steeds zijn 50.000 dakloozen niet on dergebracht. Vijf Fransche officieren en twee-en-twin tig hulpmanschappen zijn tijdens de dingswerkzaamheden gewond, toen namelijk een huis instortte. Het gevaar, dat de typhus-epidemle zich nog zal uitbreiden, wordt met het uur groo- ter, aangezien op vele plaatsen het water door dp daarin drijvende lijken is geïnfec teerd en dit water thans ook de dicht be volkte dalen overstroomt. TURKIJE'S „VLIEGENDE AMAZONES" Binnenkort zal een groep van vier vlieg tuigen bestuurd door ..vliegende amazones" een „goodwill"-vlucht maken naar de hoofd steden der Balkanstaten. De vrouwelijke pioniers van de Turksche luchtmacht, die aan den tocht zullen deel nemen, zullen onder leiding staan van lui tenant Sabiha Guektsjen, Turkije's eer ste vrouwelijke vliegerofficier en aangeno men dochter van president Kemal Ata Turfc Thans ook mei menthol-smaak! Gemengd Nieuws. TANKSCHIP „MEGARA" TE AMSTERDAM Bijzonderheden over de ontploffing Het onderzoek naar de oorzaak Het tankschip „Megara" van de N.V. Peitroleum Maatschappij La Corona te te 's-Gravenhage, aan boord waar van zich een ernstige ontploffing heeft voorgedaan, is gister te Amsterdam aangekomen, waar het ligplaats heeft ge nomen aan de Engelsche boeien. Slechts zelden is in de laatste jaren in de Amsterdamsche haven een schip geweest, met een ravage als door de ontploffing, wel ke den tanker heeft geteisterd kort na het verlaten van de haven van Bordeaux, is aan gericht. Aan bakboordzijde is de wand van het voorschip als een sardineblik openge scheurd, waardoor een gat is ontstaan over een hoogte van twee dekken. De aanblik doet denken aan de foto's, die men ziet van de uitwerking van een modern bombardement, waardoor een voorgevel van een huis is weg gerukt, zoodat men direct in de kamers ziet. Ook hier ziet men geheel vrij in het Chinee- zenlogies, welke in het voorschip gelegen is en die door de ontploffing geheel werd ver nield. Men ziet nog resten van kribben en van een spiraalbed. Aan stuurboord is de verwoesting minder groot, do. h is de wand', zij het slechts over een klein oppervlak, eveneens gescheurd. De kluisgaten zijn niet meer te vinden en de ankers he»ft men ver loren. Alle binten in het voorschip zijn weg geslagen en men ziet nog slechts de resten De ontploffing geschiedde in de ochtend uren, toen zich slechts vijf Chineezen op en en in het voorschip bevonden. Twee hunner hadden wacht te kooi en bevonden zich in het logies. Een van hen werd door den open- gescheurden wand direct in zee geslingerd; terwijl de tweede aan stuurboordzijde door het omhooggebolde dek werd geslagen. De Chineesche uitkijk voorop de bak vloog de lucht in en kwam afgrijselijk verminkt bij de mast terecht. Een vierde Chinees werd eveneens de lucht ingeslingerd en vloog in zee. Het vijfde slachtoffer was eveneens een Chinees, die zoo deerlijk gewond werd, dat hij korten tijd later overleed. Onmiddellijk sloegen er hooge vlammen uit het voorschip, zoodat men van den Chi nees, die uit het logies door hert dék was ge slagen, later nog slechts de verkoolde over blijfselen vond. Dank zij de tegenwoordig heid van geest van gezagvoerder Rietkerk en de overige officieren koa men na enkele mi nuten zooveel stoom in het voorschip bla zen, dart de vlammen bijna terstond doofden en de catastrophe van een brand aan boord van een tankschip kon worden vermeden. Onderzoek naar de oorzaak Het onderzoek zal moeten uitwijzen o< de oorzaak van de ramp nog is vast te stellen. De ontploffing in het voorschip is te onbe grijpelijker, waar zich in dit gedeelte van het schip in het geheel geen ladingrtanks bevin den en slechts watertanks geen ontploffing kunnen veroorzaken. Behalve zware olie ver voert de „Megara" regelmatig zwavelzuur en butaan. Te Bordeaux had men butaan gelost, waarna de leege tanks door het doorblazen van stoom gasvrij werden gemaakt. De mo gelijkheid is nu niet uitgesloten, dat tenge volge van den wind het uitgedreven gas zich in het voorschip heeft verzameld. Zou een der in het logies vertoevende Chineezen on danks het verbod hebben gerookt, dan zou dit de ontploffing tengevolge kunnen hebben gehad. Zekerheid hieromtrent zal men waar schijnlijk echter nooit kunnen krijgen. Te Southampton heeft men een aan tal Engelsche runners gemonsterd om de be manning aan te vullen, terwijl men ook eeni ge nieuwe trossen moest koopen, waarvan een gistermiddag bij het mer enknapte. De „Megara" zal over eenige dagen gedokt worden bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, teneinde aldaar te worden ge repareerd. De onbewaakte overwegen Gister is op den onbewaakten overweg tusschen Sluiskil en Axel een met een paard bespannen melkkar, bestuurd 1oor den landbouwer F. J. van Papenhove, door den trein SluiskilAxel gegrepen. Het ongeluk geschiedde op het oogenblik, dat het paard op de rails stond. Het dier werd, met een deel van de kar, welke totaal vernield werd', ongeveer vijftig meter medegesleurd en deer lijk verminkt. De voerman, die van den wa gen werd geslingerd, bleef naast den trein liggen. Hij heeft geen letsel bekomen. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD De zeventien-jarige J. van Sonbeek, wo nende in de Boterstraat te Oss, had gister middag bij het verrichten van eenige werk zaamheden aan een electrische Laschrr ach ine het ongeluk met den stroom m aanrakirg te komen. De jongeman werd op slag gedood. „Sabotage" in Rusland Zes dooden Uit Leningrad wordt gemeld, dat do Ge- Poe aldaar een organisatie heeft ontdekt, welke sabotage pleegde, door namelijk op groote schaal levensmiddelen te laten be derven. Zes beklaagden zijn reeds ter dood veroor* deefö en terechtgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2