KERK EN ZENDING m><i Ds L. H. VAN DER MEIDEN voor 4» CHIHOL A AARSSENenWAUBEN „EVERSLEEP" WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 DERDE BLAD PAG. in GEREF. KERKEN Beroepen: Te Oudewater, J. M. Kroes, te Dalfsen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. H. v. d. Loos Jr., Ned. Herv. predikant te Lage Zwaluwe, hoopt Zondag 7 Nov. a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Evan gelisatie te Assen, na bevestigd te zijn door Prof. Dr. M. J. A. de Vrij er van Utrecht. Leerbroek Cand. J. H. Cirkel te Amersfoort hoopt 9 Januari 1938 zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Leerbroek na be vestigd te zijn door zijn voorganger Ds. J. G. van Ieperen van Bennekom. Zierikzee Zondag j.l. heeft Ds. J oh. Gerritsen, die een beroep aannam naar Arnhem, afscheid genomen van de Ned. Herv. Ge meente te Zierikzee, met een predikatie over 1 Cor. 15 11. Na de prediking volgden toespraken tot de collega's, de gemeente, de verschillende kerkelijke colleges enz. De ge meente zong den vertrekkenden leeraar Ps 121 4 toe. Ds. J. C. HOUTZAGERS NAAR CURACAO Ds J. C. Houtzagers. Geref. predikant te Voorschoten is door de Deputaten van de Generale Synode aangezocht om eind December voor vier maanden naar Curasao te gaan, ter vervanging van Ds Kro-ze, teneinde den arbeid onder de militairen voor de Hollandsche gemeente op Curagao en Aruba voort te zetten. DE REORGANISATIE VOORSTELLEN Ook van de zijde van „Kerkherstel" wordt in haar orgaan „Nieuw Kerkelijk Leven" (door Prof. Haitjema) de overwegende beteeken is van art. 8 van het ontwerp der Synodale Commissie in het licht gesteld. „Wie art 8 van het ontworpen Algemeen Reglement van ons nieuwe voorstel rustig doorleest van het begin tot het einde, aldus de hoogleeraar, zal bemerken, dat daarin eigenlijk doorlcopend sprake is van dienst en van arbeid: van onderlinge liefde en christe lijke levenswandel; van dienst der barmhar tigheid, en behartiging van de zending: van het getuigen ook van den eisch, dien G->ds gebod stelt ten aanzien van het leven van enkeling, maatschappij en staat, ook door te arbeiden (hoort den zwaren klank van dit woord!) aan de ordening van het leven. „De veelzijdige dienst van God „in Christe- lijken geest", zooals die in art. 8 telkens aan gewezen wordt als de roeping van onze Kerk en van al hare leden, kan echter niet zóó regelrecht van „de eenheid van geest" in de bijbelboeken afgeleid worden, dat daarbij het Woord, de boodschap, de verkondiging, de geloofsbelijdenis uitgeschakeld wordt. Gods Geest, die in Christus' gemeente woont, werkt na Pinksteren door het Woord. De Heilige Geest maakt Zichzelven als Geest van het Lichaam van Christus openbaar door middel van het uit de Schriften verkondigde Woord. Omdat de Bijbelboeken van Genesis tot Openbaring één zijn in de boodschap, dat Jezus Christus in het vleesch gekomen is, daarom kennen wij in de bedeeling der Kerk den Geest van God hieraan: alle geest, die b e 1 ij d t. dat Jezus Christus in het vleesch gekomen is, die is uit God (1 Joh. 4 2). „En aangezien de Kerk niet over het inner lijk der menschen oordeelen mag, moet zij beproevende de geesten overeenkomstig 1 Joh. 4:1 oordeelen over de belijdenis. „Opdat het werkende Woord zijn loop hebbe in de belijdende Kerk!" Begrafenis H. F. Gangel Man van grootschen levensstijl Op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem, werd gisterenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. F. Gangel, oud-inspecteur van C.N.S., die aldaar op 91-jarigen leef tijd overleed. Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig de heer J. Verwoerd, correspondent van de Unie: ,.Een school met den Bijbel", ver schillende bestuursleden van de Chr. School op „Lombok" te Arnhem, alsmede het hoofd dier school, de heer D. G. P. Muil aard en verder vele vrienden en voorstanders van het Chr. onderwijs, dat de overledene in zijn lang leven zoo van géheeler harte heeft gediend. Nadat de kist in de groeve was neergela ten, sprak allereerst Ds. J. C. J. Kuiper, Geref. predikant te Arnhem, die de overle dene herdacht als oud-ouderling van de Geref. Kerk. In het graf zingt niemand 's Heeren lof, aldus spr., maar het zou niet in den geest van den overledene zijn als Gods Naam hier niet werd groot gemaakt. Hij was een man van grootschen levensstijl, die in alle dingen uiterst precies was, doch dit was niet als iets uitwendigs, iets opge legd. Het was een uiting van zijn Calvinis tische levensbeschouwing, waarin hij alle dingen, zelfs het kleine, zag als verantwoor delijk tegenover God. Dit heefit hij ook in zijn werk aan den dag gelegd. Voor spr. persoonlijk was hij tot groo- ten zegen. De heer L. R o 0 r d a sprak als vriend en getuigde van den zegen, die de overledene om zich verspreidde. De heer W. M. Bos, voorzitter van de Chr. School op „Lombok" te Arnhem, waar van de overledene tot zijn dood toe bestuur lid was, sprak namens dit bestuur. De heer Gangel was een trouwe, lieve broeder voor allen, niet met den wrangen bijsmaak, die deze uiting gekregen heeft, maar van heeler Door een anderen vriend, den heer J. D ij k te Arnhem, werd aan de groeve het NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Algemeen Burger-Ziekenfonds Opgericht April 1902 Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenburgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenhuisverpleging en operatie. Geheele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROSPECTUS OP AANVRAGE. Verlegenwoordigers(sters) gevraagd. van Romeinen 8 gelezen en daarna werd gezongen Ps. 89:7. Ds .D. G. Goed hard t, Herv. pred. te Hummelo, eindigde de plechtigheid vervolgens met het bidden van het „Onze Vader". Herv. Bond voor Inwendige Zending op Geref. Grondslag Jaarvergadering te Utrecht Op Woensdag 24 November zal in heó ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, des middags om 1.30 uur, de eerste jaarvergadering van den Herv. Bond voor inwendige zending op Geref. Grondslag wor den gehouden. Na de opening door den voorzitter, Ds. B. N. B. Bouthoorn te Harderwijk, ver meldt de agenda verschillende verslagen en bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Barneveld, Ds. B. N. B. Bout hoorn en G. J. B r o u w er. Naast de aftre denden, die herkiesbaar zijn, stelde het hoofdbestuur candidaat de heeren A. P. de g, Krimpen a. d. IJssel, Ds. A. M e ij e r s, Utrecht, en A. Bakker te Ol- debroek. De 2e secretaris, de heer E. J. v. Spa n- e r e n te Ede, zal een bespreking inleiden /er het onderwerp: „Het terrein verkend", betgeen kennelijk slaat op deze stand van de actie van den Bond. Over het resultaat van deze actie kan het bondsbestuur zeer tevreden zijn. Tal van pre dikanten werden persoonlijk lid en steunden bet werk actief. Kerkeraden en andere or ganisaties werkten mede met een collecte of contributie, en op ongeveer 90 plaatsen wer den correspondentschappen gesticht. Het laatste nummer van het orgaan, dat dezer dagen verscheen, vermeldt weer een lange lijst van nieuwe leden. VIJFTIG-JARIGE KERK Men schrijft ons: De Geref. Kerk te Holysloot heeft dezer dagen herdacht, dat zij vijftig jaar geleden, op 15 Juli 1887, tot openbaring is gekomen. Het merkwaardige van de geschiedenis dezer kerk is, dat zij eerst de laatste zes jaar, ge combineerd met Zunderdorp, een eigen die naar des Woords heeft, n.l. Ds. S. J. Do k- ter. die 14 Juni 1931 zich aan de gemeente verbond. In de hieraan voorafgegane jaren heelt deze k'.eir.e g-memte vocial in den aanvang der veel tegenstand eer,ex vijapdige bevol king. een vrij moeilijk bestaan gehad. We gens het gering aantal der' kerkleden kon van het beroepen van een predikant niets komen. !e prediking is toen voornamelijk vt „DE REFORMATIE" Weekblad tot ontwikkeling van het Gereformeerde Leven begint in het nummer van 5 Nov. 1937 een reeks artikelen over PROF. HEPP'S MISVERSTAN DEN INZAKE DE ALGEMEENE GENADE door Prof. Dr K. SCHILDER Uitgave: OOSTERBAAN A LE COINTRE, Goes zien door oefenaars. Wij noemen hier de hee ren J. Hermans Jr., te Amsterdam en J. van 't H o f, sedert eenige jaren wonende te Voorthuizen. Vooral ma ghier in herinnering worden gebracht het zegenrijke werk, dat de heer G. van Ze gg el a ar, eenige jaren te rug overleden, hier heeft verricht. Vele jaren was deze hoofd van de Chr. School te Rans- dorp, tot de Kerk van Holysloot behoorende, de geestelijke leidsman der gemeente. Zijn nagedachtenis is daar nog altijd in zegening en komt in deze dagen van herinnering voor al onder de aandacht. ESPERANTO IN DE CHRISTENWERELD In ..Dia Regno" (het orgaan van den Wereldbond van Christen-Esperantisten) treffen wii eenige mededeelingen aan be treffende den groei van het Esperanto. In Frankrijk is opgericht de Protes- tanva Esperantista Franca Asocio (PEFA) als Fransche Afdeeling van den Wereld bond van Chr. Esperantisten (KELI). Cor respondentie-adres: s-ro. Janson René, 1 Run des Tresoriers, Chalons s. M a r n e. In H o n g a r ij e kwamen de Zondags schoolonderwijzers gedurende 4 dagen bij een, tegelijk met het telken jare plaatsvin dende landelijk Eepcranto-congres voor Hongarije. Ook onder de Protestanvsche Padvinders in Hongarije heerscht, dank zij het onver moeid streven van den heer P. Ealkanyi, een groote belangstelling voor Esperanto. De Zweedfiche KELI-afdeeling, die reeds eerder liet boekje „Vivo Vera" (not ware leven) uitgaf, deed thans een nieuw werkje het licht zien, genaamd „Biblia Studplano" (Plan voor bijbelstudie); het wijst voor eiken dag een belangrijk onder werp uit de Bijbel ter lozing aan. Ook in België, Finland en Japan groeit langzaam maar zeker het aantal „KELI anoj" (leden van KELI) Japan geeft een eigen blaadje uit onder den titel „La Vinbergranco" (De Wijnstok). In Nederland werd opgericht het bu reau „Esperanto en la lernejojn" (Esperan to in de school), een bureau onder directie van den heer P. J. See uw en, Valerius- straat 109 II, Amsterdam-Zuid. Het is vrucht van samenwerking tusschen de Federatie van Arb. Esperantisten (F.L.E.), „Nederlan- da Katoliko" (R.K. Esp. Bond), de neutrale Esperanto-vereen. „La Estonto estas Nia" en de Ned. Chr. Esperanto-Vcreeniging (Neder- landsche afdeeling van KELI). Doel is: de invoering van Esp.eranto als leervak bij het onderwijs. De Propaganda-Commissie van de Ned Chr. Esperanto-ver. voor Zuid-Holland hield propaganda-avonden voor Esperanto onder Christenen te Dordrecht en Delft en mocht erin slagen, de afd. Dordrecht der NCEV (die al eerder bestond) weder op te richten en een nieuwe afdeeling te doen op richten te Delft, De Zendingsstudieraad gaf inder tijd een brochure uit, getiteld „La Interna- cia Misia Konsilantaro, gia celo kaj gia Er loopen op het oogenblik twee cursus sen van de afd. Rotterdam der NCEV. waarvan een speciaal werd georganiseerd voor de jeugdige werkloozen. Uit dit alles moge blijken, dat de Chr. Esperanto-beweging niet bij de pakken neerzit, doch dat overal met enthousiasme gewerkt wordt ter verwerkelijking van het ideaal der Esperantisten. UIT DE TIJDSCHRIFTEN Van Prof. Dr. M. J. A. de Vr ij er is in „Onder eigen vaandel" afgedrukt de toespraak, gehouden op 27 Mei j.l. bij de sluiting van den academ. theol. cursus aan de Utrechtsche Universiteit. In een kring van R.K. en Hervormden is van gedachten gewis seld over Schrift en traditie; ter inleidirag sprak Prof. Dr. F. W. A. Kor ff van Leiden en die inleiding is een der artikelen in deze aflevering. Verder geeft Dr. A. J. R ask er een beschouwing over het „Credo" van Karl Barth, en beziet daarin de waag, hoe de pre diker naar vermogen zorg te dragen heeft, dat in zijn verkondiging geen menschenwijs- heid in de plaats van Godswijsheid trede. In zijn Kroniek bespreekt Ds. te Winkel o.a. de Reorganisatievoorstellen; hij geefit den raad: Laat niemand er zich van afmaken met een eenvoudig „neen" of een eenvoudig „ja". Er staat te veel op het spel. De zaak is te ernstig. In ieder geval zal het, als deze voor stellen wet worden, uit zijn met den tegen- woordigen toestand, dat ieder zijn eigen rechter is en zelf uitmaakt, of hij een plaat- in de Kerk mag innemen. Er komt een ker kelijk oordeel. Het moge waar zijn, wanneer velen vragen, maar hoe zal „de komende beZe£\s Heyden. De vorm van de nieuwe MIJNHARDT CACHETS maakt ze gemakkelijker in te nemen dan ronde. Ze bevatten een wetenschappelijke combinatie van medicamenten. Volgens re cept. Apotheker Mijnhardt. Bü hoofdpiji). kiespijn, zenuwpijnen, spit, spier pijn, rlieuniatischc pünen, migraine, periodieke pijnen, griep en influenza even een Münhardtje. steeds bij de hand hebt. de snelste i d e n. Ge-sl. de dames E. S. v. Herwijnen, A. Quist, Rotterdam. recht. Gesl. mej. J. Kurtz. BUthoven: de heeren A. A. Kisman, Breda; J. H. A. Corrlases, Utrecht. pijnverdrij Bij Apoth. en Drogisten. f CACHETS MIJNHARDT Synode" oordeelen, het spreekt van zelf dat deze voor ontstellend moeilijke vragen worden gesteld, gezien wat er thans in de Kerk is. Geloof in Gods leiding is iets anders dan geloof in de komende Synode, die zeer zeker nog gaarne anders hadden samengesteld. Als allen nu maar thans mede werken, dat wij een kerk verkrijgen, die niet enkel een „orthodoxe." kerk is, maar een, die het stempel draagt van het echte gerefor- meerd-Protestantisme. Vooral degenen, die nu reeds „neen" zeggen, buiten de vrijzinnigen, hebben zich te beijveren met verbeteringen te komen. ONDERWIJS PROMOTIE Ds. J. F. KROEZE Op Vrijdag 12 November zal Ds. J. H. Kroeze, Geref. predikant te Dokkum, pro- moveeren tot doctor in de theologie op proef schrift „Gen. 14, een exeg. bist. studie". Ds. Kroeze is 40 jaar en sedert 1929 te Dokkum. ONDERWIJSBENOEMINGEN Eefde. C. N. School. Tot onderwijzer: de heer J. v. d. K a m p, kw. m. a. Chr. school te Groningen. Middelharnis. Groen van Prinsterer- school. Tot hoofd: de heer C. P. Kijkuit, hoofd bijz. school Kruisweg te Bleiswijk. J. CALS De.heer J. Cals te Roermond, waarne mend hoofdinspecteur van het lager onder wijs in de eerste hoofdinspectie (N. Brabant en Gelderland) die eerlang den 65-jarigen leeftijd bereikt, heeft met 1 Maart ontslag 1912 17 November 1937 DAAR zit toch wel iets moois in, als men, op de middaghoogte van zijn leven - gekomen, nog een nieuw perapectief zich geopend ziet, dat niet alleen in het verlengde van de dusver afgelegde levens baan ligt, maar er ook nog bovenuit wijst. Of, om het wat concreter te zeggen, het 25- jarig ambtsjubileum van Ds. v. d. Meiden, de leeraar der Haagsche Chr. Geref. Kerk centrum, ligt aan de grens van een hooger ambtsgebied, dat hij in September van het volgend jaar te Apeldoorn hoopt te be treden en waar hij anderen gaat opleiden tot het ambt, dat hij zelf van der jeugd af aan begeerd heeft. Op dezen tweesprong, tevens mijlpaal, was er dus alle reden, den jubilaris-bruidegom (want op 30 October was er ook de zilveren bruiloft) te vragen, ons wat te vertellen uit zijn leven. Den achtergrond daarvan vindt men ook in Den Haag. of juister, in het toenmalige Loosduinen: „Kijk, daar ziet u een beeltenis van mijn moeder, zooals zij op de boerderij van Leijenburg naast mijn vader werkte en zorgde. Dat huiten hoorde aan den heer Constant Rebecque, later aan Mr. v. d. Velden. Willem II kwam er wel eens kij ken en mijn vader ging mee op jacht, als de heeren van het Hof deze omgeving zoch ten. Eens, in den tijd dat mijn ouders 25 jaren getrouwd waren, dronken de heeren Van Reenen, Graaf Dumonceau en anderen op het buiten thee; nauwelijks hoorden zij van het feest, of zij kwamen persoonlijk het bruidspaar gelukwenschen." „Maar dominee, u is toch niet te Loos- duinen geboren?" „Neen. te Hazerswoude, doch daar heb ben mijn ouders slechts enkele weken na mijn geboorte gewoond. In Loosduinen ligt dus ook mii schooltijd. Ik ging op de open bare school te Halfweg, vervolgens naar de Ambachtsschool, omdat een oom mij graag in het bedrijfsleven wilde zien. Vooral teë kenen deed ik graag ik zie er met vreugde iets van terug in een onzer kinde ren. die op de M.T.S. is maar na IV2 jaar reeds verliet ik de school en kwam on de boerderij bij mijn ouders. Daar heb ik heel het boerderijleven meegemaakt, o.a. 5 jaren lang melk rondgebracht, naar verre adressen met de schuit." „Zoodat uw predikant worden wel het gevolg van een groote ommekeer moet ge weest zijn. „Dat was het ook. Tk ging in dien tijd op de (Herv.) Jongelingsvereeniging. Op zekeren Zondag zoekende naar lectuur vond ik een bundel preeken van Lodesteijn en daarbij trof mij er één, over Ezechiël 37 5, bijzonder. Die woorden „Ziet, ik zal den geest in u brengen en gij zult levend worden", grèpen mij aan; ik zag in dat geen behoud mogelijk was, als het daarbin nen „dorre beenderen" (vers 4) bleven en in dien nood der ziel heb ik geworsteld om licht. Toen viel het volle licht uit Matth. 11:28, de blijdschap der red ding maakte zich van mij meester en ik vond vrede in het verzoenend sterven van Jezus Christus. Toen ook zette zich in mijn hart de groote begeerte. Hem te mogen dienen, die mijn ziel van het verderf ge red had." ,.U was toen nog lid der Herv. Kerk?" „Ja, en ook nog, toen ik admissie-examen deed voor de Theol. School der Chr. Geref. Kerk. In 1905 werd ik student te Rijswijk, waar de docenten Wisse (een oom van den tecenwoordigen Wisse) dogmatiek en Van Lingen klassieke talen doceerden. Tn zeven jaren, de toen kortst mogelijke tijd (4 jaren letteren en 3 jaren theologie) heb ik de studie voltooid." „F.n toen dadelijk naar de pastorie?" „Ik kreeg 8 beroepen, nam Enschedé aan en deed er op 17 Nov. 1912 mijn intrede. Treffend is wel. dat mijn voorganger er slechts één Zondag gepreekt heeft, toen plotseling zenuwziek werd, later weer her stelde en nu als 73-jarige nog preekt. Toen ik te Enschedé kwam telde de gemeente 250, toen ik in 1917 vertrok pl.m. 500 zielen." „U kwam er zeker wel in nauwe aanra king met de sociale verhoudingen?" „In zooverre (stakingen zijn er in mijn cijd niet geweest) dat het ontzettend was te zien, hoeveel jonge levens er door het socialisme verwoest werden, ook uit onzen kring. Aan de weefspoel werd het vergif hun al door oudere arbeiders ingedruppeld. Maar er zijn door Gods genade ook toen levens gered, socialisten en zelfs een anar chist, wiens vrouw een Christin was." „Uw volgende gemeente was Dordrecht?" „Daarheen ben ik na vele beroepen in Fe bruari 1917 vertrokken. Ook daar heb ik met veel zegen mogen arbeiden. Wij kre gen een nieuwe kerk kijk. daar ziet u er een gekleurde afbeelding van en in de tien jaren, dat ik er geweest ben, werden velen toegebracht Wij moesten er echter ons 4-jarig zoontje aan den dood afstaan, maar hoe heeft God ons vertroost door in dat heel jonge leven reeds een zóó treffend verlangen naar den hemel te doen rijpen. Ik heb maar eens in mijn leven zonder voor bereiding gepreekt; dat was op een Zondag na zijn sterven." „En ook hjer in den Haag hebt u de ge meente zien groeien". „Ja, wij mogen wel zeggen, dat zij ver drievoudigd is. In 1927 één kerk en 650 zie len, nu óók een gemeente in Oost en een in West, de drie samen met pl.m'. 1500 zielen. Ik heb hier met veel liefde mijn ambt be diend en zonder zwarigheden kunnen ar beiden." „Dominee, er zijn predikanten, die na hun benoeming tot hoogleeraar maar niet los kunnen komen van hun gemeente. Is dat bij u ook zoo?" Mijn gastheer keek me eens lachend aan en zei: „In elk geval heb ik nog even tijd. U weet, ik kom te Apeldoorn op de plaats, welke Prof. de Bruin pas aan het einde van den cursus gaat verlaten, zoodat ik in September pas mijn ambt aanvaarden zal. Dat neemt niet weg. dat het scheiden van Den Haai; niet gemakkelijk zal vallen. An derzijds: er wenkt nu een taak, die zeer aantrekt. In de kerkelijke examens bah ik altijd graag deelgenomen. Boven dien, het is niet voor 't eerst, dat het hoogleeraarsambt in 't gezicht komt. In 1928 stond ik er voor op een drietal, in 1934 werd ik benoemd doch kon toen niet uit Den Haag weg, in verband met het overlij den van Ds van Ree. „Krijgt u nu de vakken, die u 't meest aantrekken?" „Ja zeker: canonische vakken, exegese, ambtelijke vakken en Hebreeuwsch. De Theol. school ken ik al lang van nabij, omdat ik reeds jaren curator ben." „Majr ik nog even terugkeeren naar Den Haag: uw arbeid daar buiten het ambt?" „Dan mag ik wel eerst noemen de jeugd. Als student reeds was ik medewerker aan 't Jongel. blad; nu ben ik al 20 jaar redacteur. F.n u weet. ook voorzitter van den Jonael Bond. evenals Prof. Dijk. die ook van Den Haag uit hoogleeraar is geworden. Dan Effatha, waarvan ik sedert 1929 bestuurslid hen; de aanleiding kunt u vinden in Dor drecht, waar in mijn tijd de doofstommen- school was.' „Ik herinner mij ook, u menigmaal in het reclasseeringswerk te hebben ontmoet." „Ja,zoowel voor reclasseering als voor Evangelisatie gevoel ik veel. Maar verder ben ik ook niet gegaan, heb me altijd voorgehouden: beperk je tot wat jë kunt." „Daartoe behoorde dan in elk geval de „Ik heb nog al wat geschreven" ten bewijze werd mij een stapeltje voorgezet „maar toch geen groot werk. Meer medi tatiën of stichtelijke lectuur, ook preeken en enkele brochures zooals over Schriftge zag en nu pas over de gezangen." „Van uw ambtelijk werk is u 't liefst „Preeken. En bijbellezingen. De catechi satie waren mij een genot met de oude ren, als je jongelui had, die goed nadach ten. Dat is ook, wat in dezen tijd zoo te leurstelt: wel veel actie, maar geestelijk zoo weinig diepgang." „Als uw geestelijke voorouders „Noem ik allereerst Calvijn, wiens be schouwingen (vooral die over het doops formulier) nooit verouderen. Dan Kuyper, wiens prachtig svsteem van denken ik al tijd weer bewonder, al kan ik zooals u be grijpen zult. zijn leer der veronderstelde wedergeboorte niet aanvaarden. Bavinck ligt mij nader." „Dominee, ik wilde graag van u iets althans hooren over de verhouding tus schen de Geref. en de Chr. Geref. Kerken." „Uw vraag- is al heel actueel kijk, daar ligt de laatste proef van bet rapport dat onze commissie heeft opgesteld als ant woord aan de Synode der Geref. Kerken inzake samenspreking. Ik kan er u dit van zeggen: het is een eerlijke ontvouwing van onze groote bezwaren tegen sommige in de Geref. Kerken gehuldigde opvattingen, be zwaren, die na de jongste oneenighedon niet verminderd zijn. Maar wij wijzen de ons toegestoken hand niet zonder meer af; wij houden haar vast en zeggen: geef 0 n 6 nu ook een antwoord". „In het licht van dezen geweldigen tijd „Mag vereeniging geen dag wachten. Maar zwaarder weegt, dat wij niets, maar dan ook niets mogen doen, dat we niet voor Gods Woord en ons geweten verant woorden kunnen. Wij mogen niet forcee- r e n, dan zouden we in eigen Kerk slechts schade aanrichten. Maar ik ben het met u eens: in het licht der groote wereldpro blemen is de gescheidenheid volkomen af te keuren". De warmte van toon en levendigheid van gebaar, welke thans mijn gastheer die overigens een heel rustig en onderhoudend verteller is kenmerkten, bewezen wel, hoezeer dit gewichtige vraagstuk hem ter harte gaat. Bij het afscheid was er een prettige te leurstelling: „Ja, we hebben heel wat gepraat, en u weet, ik zou om half vier „Ja zeker, dominee, 't is nu kwart voor vijf." Een gulle lach, een stevige handdruk en een geloofslied: „Ik heb eens in m'n leven een gedicht gemaakt, hier hebt u 't." Thuisgekomen las ik het. En peilde de ernst van dezen leeraar, straks hoog leeraar, die door. ervaring heeft leeren ge tuigen: 'k Kreeg geloof en daarom erf ik, Erf ik eens de grootste schat. Naar het Testament mijns Vaders, In de gouden lichtcnstad. Daarom erf ik om te danken, Met gekochten door het bloed; Dan in zondelooze klanken. Zegepralend: „God is goed!" Het mooiste geschenk Hebt U wel eens een dundrukZakbijbel, uitgave A. JONGBLOED N.V. in echt bok saffianlederen band met overslaande kanten en goud op snee gezien? Voor 6.hebt U reeds een onverslijtbare band. BEGRAFENIS A. VEEFKIND Onder zeer veel belangstelling heeft te Putten de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. Vet-fkind, rustend hoofd der Chr. school-Voorthuizer- straat aldaar. Aan de groeve is eerst gespro ken door den pastor-loei der Geref. Kerk, Ds. G. de Jager, en voorts door de heeren B. Hartman alis oud-voorzitter van het school bestuur, Jhr. M. L. van Geen, Bur gemeester der gemeente, als eere-voorzit- van de plaatselijke propaganda-commis- ■an den B. V. L. en als voorzitter van het plaatselijk comité van de stichting „Het Grijze Huis", J. K o e 1 e w ij n als opvolger den heer Veefkind en namens de com missie voor de Chr. Bewaarschool en de afd. Harderwijk van de Ver. voor Chr. onderwij zers enz., de heer A m s i n g, secretaris vai de Ver. Plaatselijk Belang (V. V. V.), Ds. Hoeneveld van Nijkerk, namens de ge westelijke commissie van den B. V. L. De oudste zoon, de heer A. Veefkind, hoofd der Chr. School te Oud-Loosdrecht, heeft namens de familie voor de belangstel ling tijdens de ziekte en bij het overlijden van zijn vader dank gezegd. De N.C.O.V. doet nog eens een beroep op onze en uwe bereidwilligheid, haar te steunen. In 1936 bezochten door haar bemid deling 353 kinderen de Chr. Schippersschool te Rotterdam, de Willem Lodewijkschool te Sneek of de L. F. Duymaer van Twistschool te Zwartsluis. Ook werden 238 kinderen aan den wal ge plaatst, die een Chr. School voor gewoon lager onderwijs bezochten. Van de Regeering, die haar actie krachtig steunt, ontving men f 50.645 aan Rijkssub- Nu is echter f 4800 meer uitbetaald dan de Verg. aan subsidie ontving. Derhalve wordt aan allen, die oog en hart hebben voor wat het schipperskind aan on derwijs (en vaak ook aan kleeding) moet missen, gevraagd: helpt de N.C.O.V. Haar penningmeester (giro 6707 Amsterdam) wacht op uw antwoord. En mannen als Dr. Col ij n, Duymaer van Twist, Ds. va Grieken en Prof. D ij k ondersteunen deze oproep met warme aanbevelingen. STEMBUS JE SPELEN Uit het Journal des Instituteurs vertelt „Valcoogh" de volgende aardige gebeur tenis op een Fransche school. Er was kiezing", en er heersebte een buitengewone opwinding onder groot en klein. In het speel kwartier vormden zich verschillende groep jes, het één al luidruchtiger dan het andere. Er werd stembusje gespeeld. Niets ontbrak aan het tooneel: stembriefjes, de bus, stem- opnemers. De uitslag werd luidop bekend gemaakt: „Elie P. 35 stemmen, Maxime H. 22 stemmen. Marcel I, 20 stemmen". Ik ver wonderde me er over, want Elie is een on sympathieke jongen, terwijl Maxime en Marcel, de beste leerlingen van de klas, zeer populair zijn. Maar de verklaring liet niet op zich wachten. „Mijnheer", riepen sommigen verontwaar digd, „Elie heeft bananen beloofd aan wie op hem stemde. Dat is niet eerlijk!" Elie, denk om de zuiveringseed, als je van plan bent, later ook zulke dingen uit te halen! Examens s- en natuurkunde, hoofdvak wis* I.: de heer J. M. M. Visser, rdam. Gem. Universiteit. Doet wijs* esl.de heer S. Dresden. ■chologie, gesl de heer Ph. van der geschiedenis, gesl.: de 1 Op het gehouden d voor de Scholen iavolgende diploma^ ee aanteekenlngert: 1. H.A. te Lutjegast, te Am and. m. H.A. iekerk, J. v. Byb. G-CRch. en Methodiek Gorlnchem, hr Kweekschool. Gesl. de heeren W. v. d. ;erg, H. Nunnlklioven en P. Smits, allei\ orinchem, mej. G. Branger, Almkerk, mej. G, an Goor en de heer W. van Goor, beiden peldoorn, de heeren P. Chaigneau, A. Scher- enzeel en J. Hamerling, i.llen Lexmond, cia eer W. Slob. Hoornaar, de heer B. Burggraaf, Schoonrewoerd, de heer A. de Leeuw, Leerdam, do heer H. Overheul, Echteld bü Tlel, de hei T. de Klerk, Werkenda: de kweeksclioc m C. Aj oud-leerilngcn| VRAAGBAAK CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste vart Stichtingen van BarmhartigheidZieken* huizen. Sanatoria, Instellingen, Tehuizen* L F LY ïhyaliden- ■- 1 RIJWIELEN ALLE modellen voorradig 40 Jarige ervaring FIRMA P. v. d. IELY Sr Stille Veerkade 33, DEN HAAG, Telefoon 113614 VERWARMINGS- SCHIEDAM KERKVERWARMING N.V. MACHINEFABRIEK J.&H.W. VAN DER PLOEG APELDOORN PASTEURISEER- EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL, OOK VOOR GROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. ALLE OSTWALDKLEUREN ALLE OSTWALDKLEUREN VERF VAN VETTEWIKIKEL CENTRALE VERWARMING MET KOLEN, GAS nieuwste systemen OF OLIE comfortabel PROJECTEN KOSTELOOS economisch J. F. CRAMER Co. TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU MEEGDENBURG ROTTERDAM. Oostzeedijk 156, TeL 52338 CENTRALE VERWARMING 0LIEST00K-INRICHTINGEN BROCHURE GRATIS OP AANVRAAG Fabriek van Constructie- en Hekwerken Electrisch- Autogenische Laschinrichting FISHERSTRAAT 26 DEN HAAG TELEFOON 392937 Naaml. Venn. Tel. No 3096 ALMELO VILTMATRASSEN KAPOKMATRASSEN 100% KWALITEIT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10