Eden over de koloniale en de Spaansche kwestie _U£ T-Inslanline ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a EER BRUSSEL OPENT Het is vandaag 2 November, hetgeen wil zeggen, dat morgen de dag is, waarop vcr- Schillende mogendheden te Brussel denken bijeen te komen, om te beraadslagen over den toestand in het Verre Oosten. Of deze Conferentie Woensdag inderdaad doorgang zal vinden, is momenteel nog niet bekend; dezelfde reden, waarom zij reeds eenmaal werd uitgesteld, is nog aanwezig, namelijk de crisis in den kring der Belgische regie ring. Vermoedelijk echter zullen Londen noch Washington, de beide promotors van dit in ternationaal beraad, zich niet langer door deze dingen laten weerhouden; de tijd dringt daartoe al te zeer. Wie naar het strijd toon eel In de omgeving van Shanghai blikt, waar tot nog toe de Chineezen met het meeste succes xioh tegen de Japansche overmacht wisten te bandhaven, begrijpt reeds dadelijk, waarom uitstel der besprekingen funest zou zijn. China is bezig ineen te zinken; de vermetele dapperheid, waarmee het zich op dit deel van het front tot nog toe heeft verzet, kan daaraan niets meer veranderen. De Japan ners zijn er reeds zeer spoedig in geslaagd, zich een overtocht over de Soentsjaukreek, de veertig meter breede stroom, die als een las tige barrière vlak voor de nieuwe Chinee- sche stellingen lag. Hun technisch overwicht kwam hun ook ditmaal weder goed te stade; zij zullen vermoedelijk hun tegenstanders geen respijt gunnen, doch hen opnieuw op !het lijf vallen, eer zij kans hebben gezien, weder eenigszins op adem te komen. Neu trale waarnemers hellen nu al over tot de opinie, dat de algeheele val van Shanghai niet lang meer op zich zal laten wachten! Zelfs zijn er geruchten, dat Japan Duitsch- land en Italië in het profijt zal laten dee- len, dat aan het bezit van een haven van zoo groote beteekenis als dit export-centrum van de Jangste Kiang verbonden is. Japan zou voor zichzelf een evengroot aandeel in het bestuur der internationale concessie willen opeischen, als momenteel Groot-Brittannië bezit, terwijl het aan Italië en aan Duitsch- land deelen van een nieuw in te stellen neu traal gebied zou afstaan. Aan laatstgenoemd land zou Tsjapei ten deel vallen. Het is duidelijk dat de kansen voor China, 'die er toch reeds zoo deplorabel voorstaan, nog aanzienlijk zouden verslechteren, zoo het een opzienbarende nederlaag moest onder gaan, nog voor de confereerende mogendhe- denheden tot eenig besluit waren gekomen. T6jang Kai Sjeks politiek crediet zou een gevaarlijke tuimeling maken, in dezelfde als .Tokio's koersen zouden omhoog loopen. Het is intusschen nog steedis verre van duidelijk, wat Londen en Washington zich eigenlijk van de Brusselsche besprekingen nu wel voorstellen. Japan, de voornaamste •figuur in het drama van het Verre Oo6ten, (houdt zich hooghartig, in het volle besef van teijn kracht, terzijde. Duitschland, dat zijn lot met dat van Nippon heeft verbonden, al Werd deze overeenkomst ook listig als een „anti-Komintern-verdrag" voorgesteld en versluierd, blijft eveneens op een afstand. IChm de zaak nog meer te compliceeren ver schijnen in- hun plaats Rusland en Italië, (beide onderhandelaars, die van praten en Tekken weten, en die erop uit zijn, ook deze gelegenheid in eigen voordeel uit te buiten. Moskou zal over China gaan praten met geen enkel ander doel, dan om zijn verbon denheid met de beide groote westersche de mocratieën duidelijk te demonstreeren en tc versterken. Wat Rome betreft, dit bereidt ïich erop voor, zoo alle voorteekenen niet (bedriegen, een zeer dubbelzinnige rol te Spelen. Terwijl het zich reeds met Tokio zou. verbonden hebben, op gelijke manier als 'Berlijn zulks deed, wacht het slechts met de publicatie van dezen stap, totdait Brussel rustig achter den rug is. Het wil deze cou- ïerentie 6lechts benutten als een nieuw in strument om mee te balanceeren. Tegen de •vereenigde machten van het wasten, die het de erkenning van zijn macht in Ethiopië onthouden, heeft het twee machtige bond- genooten vereenigd, waarvoor het zoowel voordeelen in China als teruggave van ver loren koloniën afdwingen wil. Beschouwen we in dit verband de woor- 'den, die minister Eden in het Britsche par lement aan den internationalen toestand heeft gewijd, dan blijkt daaruit, dat volgens dezen zegsman Engeland zal weigeren, zich bevelen van andere mogendheden te doen toekomen; het is evenmin bereid, naar an dermans pijpen te dansen. Zal Brussel niet iets weg krijgen van een ruilbeurs, waar men allerlei dingen onderhands verhandelt, terwijl men zich oogenschijnlijk, dus offi cieel, met heel andere onderwerpen bezig houdt? In China heeft men van de Brussel sche conferentie geenerlei verwachtingen. Men weet dat men alleen staat, en dat het thans gaat om de vraag erop of eronder. Het land maakt de ernstigste bestaanscrisis door, welke ooit dit millioenenrijk tot in zijn fundamenten heeft geteisterd. Een Roemeensche regeeringswisseling Tatarescu, de Roemeensche minister president, heeft gisteren in een radiorede medegedeeld, dat de Roemeensche regee ring haar taak als beëindigd beschouwt en over eenige dagen zal aftreden. De liberale partij zal in de oppositie gaan. De kamer zal worden ontbonden, De onrust in Palestina De veilighéid in Palestina is nog niet her steld. Wederom zijn de telefoonlijnon tus- schen Djenin en Nabloes doorgesneden. Do autoriteiten hpbben een ernstige waarschu wing gericht tot den gemeenteraad van Dje nin voor geval die zich nog eenmaal herhalen. De politici, die naar de Seichellen-eilanden zijn verbannen en lid waren van het Hooge Arabische Comité, hebben hun verwanten te Jeruzalem doen weten, dat zij een goede ge zondheid genieten Zij zijn ondergebracht in een huis, dat op 400 meter hoogte ligt, en eenige bedienden staan te hunner beschik king Ook in Noord-Transjordanië zijn thans troe helen gaande. Er is geweervuur gericht op het paleis van den gouverneur te Ajeiloen en op enkele militaire posten. Wat den voormaligen groot-Moefti van Jeruzalem, Amin Hoessein betreft, «deze zal zich vermoedelijk tijdelijk vestigen aan de Libaneesche kust, zulks in overeen stemming met de Libaneesche regeering. Duidelijke taal t.o v. Italië „Enge'and wil geen bevelen aanvaatden" Naar aanleiding van een amendement der Labourpartij op het adres van antwoord op de troonrede, heeft Eden in het Lagerhuis een rede gehouden, waarin hij zeide, dat niemand kan beweren, dat de Britsche re geering ooit in gebreke is gebleven b'j de nakoming van internationale verplichtingen, waartoe zij zich verbonden had. s er critiek moet zijn, moet die niet op de Britsche politiek alleen geoefend worden, op het feit, dat wij met anderen de rol ven politie-agent moeten spelen, aldus Eden. Ex schijn' critiek op geoefend te worden, cL.l de regeerinig niet in staat is geweest, ieder ander tot de nakoming zijner verplich tingen te dwingen. Er bestaan voor onzen minister van Bui- tenlandsche Zaken zekere beperkingen bij het beantwoorden van critiek, doch er zijn omstandigheden, waarbij die beperkingen tot .p zekere hoogte opgeheven kunnen worden. Vandaag wil ik, voor zoover dat mogelijk is, .vreeselijk openhartig" zijn. (Eden citeert hier Baldwin). Duits chlands aanspraak op koloniën Eden hield zich vervolgens met het Koloniale vraagstuk bezig en herinnerde het Lagerhuis er aan, dat een land, dat aan het einde van den wereldoorlog een zeer aanzienlijke gebiedsvergrooting in Europa had verkregen en bovendien ze kere territoriale concessies in Afrika van zijn bondgenooten had verworven, thans op de bres staat voor de Duitsche aan spraak op koloniën in Afrika. Ik wensch, aldus Eden, op dit oogenblik niets naders over deze aanspraak te zeg gen. doch wel moet ik duidelijk verkla ren, dat wij geen regeering het recht toe kennen, bijdragen van cms te verlangen, indien het in k geheel niet blijkt, dat die regeering van haar kant tot eenige con cessie bereid is (luide toejuichingen). Eden verklaarde verder de critiek van Attlee, die gezegd had, dat de regeering wel de weer is voor de rijksbelangen, maar minder actief, wanneer het internationaal recht in het geding is, niet te kunnen aan vaarden. Men kan, aldus de minister, zich moeilijk _jn overeenkomst voorstellen, die minder exclusief de Britsche belangen beschermt dan die van Nyon. Ook andere staten be schermen hun handel in de Middellandsche Zee en de regeering is er zich niet van be wust, uit een oogpunt van imperialistische belangen te hebben gehandeld. Ten aanzien van de kwesties der sancties zeide Eden, dat het parlement rekening moet houden met de feiten in de intermationiale situaties. Spanje en de Volkenbond Overgaande tot het vraagstuk van Spanje en de Volkenbond, zeide de minister, dat de Volkenbond zich nooit verlangend heeft ge toond, de Spaansche kwestie te behandelen. Er is nooit in de verste verte kans op ge weest, dat de Volkenbond in de Spaansche kwestie tot sancties zou overgaan: de wereld ziet dit vraagstuk niet op precies dezelfde wijze als de arbeidersoppositie. Wanneer wij niet onder het oog willen zien, aldus Eden, dat de openbare wereld- meening hier zeer verdeeld is, zijn de be sprekingen over het vraagstuk volkomen nutteloos. De minister maakte daarna een toespe ling op de bewering, dat Van Zeeland een werktuig der Britsche regeering zou zijn ge weest. Het is niet altijd gemakkelijk, zoo zei de hij, den sluier van het diplomatieke ge heim op te lichten, maar, het is hier een kwestie van weinig belang, en daarom ver klaar ik, dat het initiatief voor het houden van een conferentie te Brussel van Van Zee land noch van de Britsche regeering, maar van de regeering der Vereenigde Staten is uitgegaan. De aanklacht van Lloyd George, aldus :r volgde Eden, is geen aanklacht tegen de niet-inmenging als zoodanig, maar een klacht, gegrond op de beschuldiging, dat de niet-inmenging onbillijk ten aanzien van de Spaansche regeering werkt. Lloyd George, aldus Eden, heeft niet alles gezegd en hij vergist zich als hij verklaart, dat Spanje slechts één grens, de Fransche, heeft, want ook de zee is een zeer belangrijke grens. Rusland en Spanje Eden citeerde een bericht in de „Daily Te legraph and Morning Post" van Vrijdag waarin officieele Russische cijfers worden vermeld, die aantoonen, dat Spanje thans tot de beste klanten van Rusland behoort Aan de zijde der regeering spelen Russi sche tanks en vliegtuigen een zeer belang rijke rol. De moeilijkheden der Spaansche regeering aan het noordelijk front waren niet het gevolg van een gebrek aan materiaal, maar van het feit, dat men dit materiaal niet kon gebruiken, waar men het hebben wilde. Hieruit blijkt, hoe belangrijk de beheer- sohing der zee is. De niet-inmenging wilde een nieuwen vorm van neutraliteit scheppen, maar het ge volg daarvan is geweest, dat er geen oor] rechten zijn toegekend, hetgeen er weer de oorzaak van geweest is, dat de partij, die ter 2ee het sterkst was, van die meerderheid geen gebruik kon maken. De opstandelingen betalen ter zee een hoogen prijs voor den steun, dien zij te land wellicht ondervinden van vreemdelingen. Menig opmerker met een helderen blik be grijpt niet, waarom de opstandelingen eeni- gen tijd geleden de vreemdelingen niet lie ten vertrekken om gebruik te maken van de groote macht, die zij zelfs door een beperkte uitoefening der oorlogsrechten zouden heb ben verkregen. Het antwoord op de klachten der opstan delingen ,dat hun geen oorlogsrechten zijn toegekend en dat Britsche schepen hebben geholpen bij de evacuatie van vluchtelingen uit Bilbao luidt als volgt: „Omdat gij het voordeel van buitenlandsche inmenging hebt genomen, kunt gij geen aanspraak ma ken op de privileges, die u anders zouden zijn toegekend". Het is niet het hoofddoel van de niet-in- mengingspolitiek één der partijen te helpen, doch het conflict te neutraliseeren en te lo- caliseeren en te voorkomen, dat het zich tot geheel Europa uitbreidt. Eden weigerde te gelooven, dat bij een overwinning der opstandelingen de buiten landsche politiek van Spanje tegen Engeland gericht zou zijn. „Bevelen van de daken der huizen" Eden verklaarde het eens- te zijn met alles, wat over den onbevredigenden wereldtoe stand gezegd wordt. Men ziet maar al te dui delijk, dat het gevolg een groeiende minach ting voor de verdragen is. Er bestaat een neiging bedreigingen te uiten en bevelen van de daken der huizen te roepen, die eigenlijk ultimata zijn en dat vrede te noemen (bij val). Dergelijke methodes zullen hier geen weerklank vinden, aan dergelijke bevelen zal het Britsche volk nooit gehoorzamen. Wij zijn gneoegzaam bereid, aldus vervolg de Eden, tot den wereldvrede bij te dragen en besprekingen te voeren, doch wij zijn niet van plan, naar iemands pijpen te dansen (bijval). Eden zeide ten slotte, dat Engeland zich nie: zal inlaten met eenige actie, die in strijd met den geest of de letter van handvest of Kellogg-Verdrag is. en zich» niet bij een anti fascistisch of anti-communistisch blok zal aansluiten. Engeland biedt allen anderen staten zijn samenwerking aan, doch wil van geen hun ner bevelen aanvaarden. Eden verklaarde te begrijpen, dat de oppo sitie ten aanzien van het Verre Oosten menwerking met de Vereenigde Staten wenscht. Hij aanvaardt een politiek, waarbij Engeland in overeenstemming met de Ver eenigde Staten even ver als dat land gaat, niet vooraan stormt, maar ook niet achter hlijft. In deze overtuiging, zeide Eden, naar Brussel te vertrekken. W°RD Ti en ie voelt ie loom en je hebt stilt en voorkomt pijnen! hoofdpijn, dan helpt Instantine. Onthoudt daarom Nieuwe Duitsche „verrassing" op komst? De teruggaaf der koloniën Te Berlijn schijnt men te verwachten, dat binnen korten tijd door Duitschland een nieuwe, belangrijke stap gedaan zal worden inzake de kwestie van de teruggave der koloniën. Spoedig, zoo gelooft men, zal van offi cieele zijde het mandaatsysteem worden ge wraakt en het herstel van het koloniaal bezit, waaraan door het verdrag van Ver sailles een einde gemaakt was, zal geëischt worden. Omtrent den dag, waarop dit zal geschie den, wordt de grootste geheimhouding be waard, evenals over de wiiza. waarop de aankondiging geschieden zal. De bedoeling is. dat deze verklaring als een verrassing komt, gelijk destijds de her bezetting van het Rijnland Wel wordt van officieele zijde niets open baar gemaakt, doch do overtuiging wint veld, dat Hi tier zelf de eischen zal uit spreken in een buitengewone zitting van den rijksdag. Deze zou spoedig bijeengeroe pen worden. De verwachting Is, dat H i 11 e r het standpunt zal verdedigen, dat de huidige toestand geen rechtsgeldigheid meer heeft. Men meent dat Italië dadelijk Duitsch- lands standpunt zal steunen. Het schijnt, dat deze belangrijke veran dering te wijten is aan aandrang van de zijde der partij, waar men over het tot nu toe bereikte resultaat niet tevreden is. De Belgische kabinetscrisis De katholieke senator Pierlot, wien door koning Leopold van België de op dracht werd verstrekt, een nieuwe regee ring samen te stellen, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den woord voerder der Belgische liberale partij. Na afloop van de bespreking deelde deze laatste mede, dat er van liberale zijde geen nrincipieele bezwaren bestaan om even tueel mede te werken in een door Pier- 1 o t gepresideerde regeering van nationale De kabinetsformateur heeft verder in den loop van den dag nog met andere persoon lijkheden geconfereerd. Heden zal o.m. het Katholieke blok den toestand bespreken en aan Pierlot zijn bevindingen mededeelen. Inmiddels schrijft de socialistische „Peuple", dat de heer Pierlot maar wei nig kans heeft om tot samenstelling van een nieuwe regeering te geraken. Spoorwegongeluk te Calais Twee dooden Bij aankomst van den sneltrein uit Brus sel heeft te Calais een spoorwegongeluk plaats gegrepei\ waarvan de oorzaak nog niet is opgehelderd. De locomotief, de ten der en het eerste personenrijtuig sloegen om, waardoor de lijn versperd werd. Het blijkt, dat twee personen om het leven ge komen zijn, namelijk de machinist en de stoker. Men is onmiddellijk begonnen met het vrijmaken der sporen. AANSPRAKELIJKHEIDS 'verzekering MaaUcAappif - Sfteeh DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De vernieling van het s.s. „Jean Weems" In het lagerhuis heeft Eden medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Hendaye reeds krachtig geprotesteerd heeft bij de Spaansch-nationalistisehe autoriteiten naar aanleiding van het tot zinken brengen van de „Jean Weems". De nationalistische autori teiten hebben toegezegd, een grondig onder zoek te zullen instellen. Eden zeide verder, dat de Britsche regeering overleg zal (ple gen met de Fransche regeering over verster king van de afweermaatregelen tegen lucht aanvallen. Het Brit&che slagschip „Hood" heeft intus schen koers gezet naar Barcelona, teneinde een onderzoek in te stellen naar de omstan digheden. waaronder een vliegtuig der natio nalisten het Britsche s.s. „Jean Weems" tot zinken heeft gebracht. DE JAPANSCH- CHINEESCHE OORLOG Shanghai zal het niet lang meer houden In den Westelijken sector van het Shanghai-front opende de Japansche luchtmacht een ontzettend bombarde ment, waaruit men opmaakte, dat men aan den vooravond stond van een nieuw groot offensief. In de vroege ochtenduren mengde zich ook de Japansche artillerie in den strijd. Het kanonvuur bereikte een on gekende hevigheid. Het geheele Chinee- sche Westerkwartier dreunde en schud de op zijn fundamenten. Bij duizenden vluchten de Chineezen uit de in de na bijheid gelegen dorpjes Jin-Sin-Miau en Toe-Tsjia. De Japansche artillerie ontving haar in structies uit een observatieballon, dien de Chineezen herhaaldelijk poogden neer te schieten, doch steeds tevergeefs. De Japanners zetten blijkbaar alles op het spel om de verbindingen van de Chineesche hoofdmacht nabij de internationale neder zetting te verbreken. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft toegegeven, dat de Ja pansche troepen na drie vergeefsche aan vallen er in geslaagd zijn over een hulpbrug de Soe-Tsjau over te steken nabij Pei-Hin- Tsjing. Door de Chineesche legerleiding wordt het verloop van den strijd met bezorgdheid gadegeslagen, daar men zich er zeer wel rekenschap van geeft, dat het Westërkwar-- tier ernstig gevaar loopt te worden geïso leerd. De strijd in het Noorden zer provincie begonnen. De troepen, die eeni- pen tijd geleden langs den spoorweg Pe kingHankau tot den aanval overgingen, staan thans ongeveer 100 kilometer ten Zui den van Sjitsjiatsjwang. Marokko is nog niet rustig Generaal Nogues die na een inspectie tocht door Marokko te Rabat is terugge keerd, heeft verklaard dat het duidelijk is dat de huidige troebelen zouden kunnen leiden tot een algemeenen opstand in het geheele land. Om dit te verhinderen, heeft hij krachtige maatregelen genomen en zal hij voortgaan, die te nemen. Wat de Fran sche agitatoren betreft, die zich aansluiten bij do verwekkers der troebelen, voegde generaal Nogues hieraan toe, dat hij onverbiddelijk zal zijn voor hen, wetende, dat hij daarbij gesteund wordt door alle Fransche partijen, zonder uitzondering. De „Protocollen van de wijzen van Zion" De beschuldigden gaan vrij uit Gistermiddag is te Bern vonnis gewezen in de zaak betreffende de protocollen van de wijzen van Zion. De beschuldigden, Sil vio S c h n e 11 en Theodor Fischer, die in eersten aanleg tot geldboeten waren ver oordeeld. waartegen zij appèl aanteekenden. werden thans vrijgesproken. De overige beklaagden waren reeds in Mei 1935 vrijgesproken omdat niet te bewij zen was, dat zij rechtstreeks hadden deel genomen aan de verspreiding der proto collen. Ditmaal kon niet worden bewezen, dat Schnell en Fischer zich inderdaad zouden hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de Bernsche wet od Schundliteratur. Het geheimzinnige kind te Wavre Het kind in het Belgische stadje Wavra, dat aldaar door een priester aan een echt paar ter opvoeding werd toevertrouwd, blijkt niet, zooals sommigen dachten, Lindberghs ontvoerde zoontje te zijn. Het stamt af van een vrouw, die in de nabijheid van Luik woont en die 't in een Roomsch gesticht achterliet, daar zij zelf niet in omstandigheden was om liet groot te brengen. Het mysterie is derhalve op gehelderd. Een schip vaart op kolengas Onlangs is het eerste van een steenkolen- vergasser voorziene vrachtschip van de scheepswerf van Meiderich (Duitschl.) te water gelaten. Dit schip, genaamd „Gustuav Knepper", wordt gedreven door gas en is van zeer eigenaardige constructie. Het heeft een lengte van 55.60 Meter, een breedte van 7 meter, een draagvermogen van 500 ton en een diepgang van 2.18 meter. De motor ont wikkelt op de schroef 265 P.K. Het schip is bestemd voor het vervoer van lange stukgoederen en bezit slecnts een laadruimte van 36.5 meter lengte. Als brandstof kan cokes of anthraciet worden gebruikt, welke tot op een kleine -hoeveelheid-asch na, wordt vergast- Dit gas wordt door een ventilator over een zuiveringsinstallatie gezogen ert naar de hoofdmachines geleid. De bedrijfskosten bedragen bij gebruik van cokes 2.20 Rijksmark en bij gebruik van anthraciet slechts 1.85 Rijksmark per uur. De clearing met Duitschland Stand per 31 October Al^em. Oleorlnc-rekenlaL 1. Stortingen in Nederland 250.747.000 244.639.800 Waarvan bestemd voor: a. achterst, vorderingen 1.481.000 1.460.400 b. rentedienst Dawes- en Youngleenlng en Stlll- halte; Rentetransfer 7.627.800 7.505.300 ring valL vorderingen 230.233.100 224.516.700 2 Stortingen ln Duitsch land. nieuwe onder da Clearing valL vorderin gen (lncL saldo 1936 ad 34.988.000) 230.080.400 223.216.600 8. UitbetaL ln Nederland op nieuwe vorderingen (ln mindering komend van 't bedrag onder ld) 218.877.500 213.654.700 Laatst uitbetaald no van storting tegen guldens vordering 491.880a (v. w. 489.089a) tegen R.M.-vor- derlng 66.467/42.146 (v. w. 64.902/40.888). 4. Speciale verrekenlngi Stortingen ln Nederland tegen afgegeven rels- cheques (Incl. saldo 1936 ad 565.700) 3.144.600 3.123.610 Uitbetal. ln Nederland 2.079.500 2.071.000 Overgebi Schoolleening Zeïst Uitgifte i% obl. leening groot f 350.000.— tegen 100 De Rotterdarasche Boazbank en de Boazbank te Groningen berichten dat bü haar kantoren de inschrijving ls opengesteld op de 4% obliga tie-leening der Vereen, voor Chr Hooger en Middelbaar Onderwijs te Zeist groot f 350.000 ln stukken van f 1000, f 500 en f 100 tot den koers van 100 Coupons 1 Januari en 1 Juli. Storting 3 Januari 1938. Houders van 5% Obligaties d.d. 1920 en 4%% Obligaties d.d. 1918 dezer Vereeniglng hebben recht van voorkeur tot 10 November a.s. Bovengenoemde en 4%% Obligaties zullen aflosbaar worden gesteld op 3 Januari as. en in betaling worden genomen btf inschrijving voor de 5% stukken met f 1024.50 resp. f 512.25 en f 511.02 resp. f 102.21 voor de 4stukken (zijnde hoofdsom, vermeerderd met half Jaar rente, onder aftrek van 2% couponbelasting). Aan het prospectus ontleenen we de volgende De leening dient uitsluitend ter conversie van het restant der 4\4% Obligatieleenlng 1918 pro resto bedragende f 38 000 en van het restant der 6% Olbllgatieleening 1920 pro resto f 312.000. Door de uitgifte dezer leening wordt de schul denlaat der Vereeniglng niet verzwaard. De Vereeniglng ls eigenaresse van het Lyceum te Zeist, van het Internaat aldaar en van en kele panden; het totale complex grond bedraagt ruim 12 H.A_ Het Lyceum met bljbehoorenden grond staat te boek na afschrijvingen voor f 603.000 en is gefinancierd door een door het Rok gegaran deerde eerste hyp. leening, waarvoor de gelden beschikbaar werden gesteld door het Alg. Bur- gerlUk Pensioenfonds. De rente dezer 40-jarige annulteltsleening bedraagt 4% Huicftee aflos sing ca f 11.000. Aan Reserves komt op de balans per 31 Aug. 1936 voor een bedrag van ca. f 100.000, terwijl ln het per 31 Augustus 1937 afgesloten boekjaar een belangrijk bedrag aan deze Reserves kon De oltatle-uitkot Iging -'34, f 45.432 beschikbaar voor afsohrljvlngen en re- Het per 31 Augustus 1.1. afgesloten boekjaar geeft een nog gunstiger resultaat te zien, ter wijl in verband met de volledige bezetting van het Internaat het loopende boekjaar een niet mindere uitkomst mag doen verwachten. Op grond van deze resultaten kon in de laat ste drie Jaren een bedrag van totaal f 120.000 worden afgelost. De rentelast welke over 1934 nog f 54.183 bedroeg, zal na conversie dezer leeningen zjjn teruggebracht tot ca. f 39.000. Het Curatorium der School verplicht zich ge- 3 pet EMISSIE P.U.E.M. Groot f 750.000.— tegen 102 pCt De Incasso-Bank en de Ned.-ïnd. Handels bank berichten dat zij de Inschrijving op 1 750.000 3 pet. obligatiën, van 1000, deel uitmakende eener leening groot 1.000.000. waarvan 250.000 op lnschrüvingsvoorwaarden ls geplaatst, ten laste der N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch StroomleveringsLedrUf voor welker rentebetaling en aflossing de Provincie Utrecht en de gemeente Utrecht, leder voor de helft, aansprakelijk z(jn. tegen vember^asVan X°2 PCt openstellon op 6 No' De betaling der toegewezen obligatiën moet plaats vinden op 1 December as. Aanvangende op December 1945 zal de af lossing geschieden ln 15 halfJaarllJksche ter mijnen. Na 1 December 1942 kan versterkte of algeheele aflossing plaats vinden a pari HET WITTE KRUIS Uitloting van premie-aandeelen BU de gehouden uitloting van premie-aandee len van de Noord-Holl. Vereen. „Het Witte Kruis", zijn de hooge premlën van 10.000 ge- ïTie 894 no 18, serie 45; de premlën van vallen op serie 1545 no 18 en serie 3184 250 op serie 612 no 6, serie 12 3204 no 45 en serie 3737 no 18. en de premin van ƒ100 op serie 1202 no 48. serie 6121 no 14, serie 2583 no 34 en serie 6661 no 47. DE STAALINDUSTRIE IN DE V. S. Bedrijvigheid opnieuw gedaald Het American Iron Steel Institute raamt de staalproductle ln de Ver. Sta ten aan het begin der week opnieuw lager en wel op 48.6 (v. w. 52.1 van de capaciteit GENERAL MOTORS Hooger dividend De General Motors Corp. kondigt een dividend aan van 8 IJ per aandeel, tegen de laatste uit- keerlng van 1. Totaal Is thans een dividend van 3.75 aangekondigd ln het loopende Jaar tegen ln het geheele jaar 1936 4.60. INTERNATIONAL NICKEL Een extra dividend De Intern. Nickel of Canada heeft behalve het gewone dividend van 8 0.50 een extra divi dend van 0.25 gedeclareerd. Tot dusver werd in 1937 drie maal een dividend van 8 0.59 gede clareerd, zoodat hot totaal thaua i 3.25 bedraagt. ,$Zede\ykeM, JCaHnekykeM4' zegt het oude rijmpje. Het beoefenen der „uiterlijke wel sprekendheid" maakte de kelen van de leden dezer oude tooneelvereenigingen dorstig en die moesten ge smeerd worden Maar hun goede gedachten zogen ze uit hun heerlijke, milde tabak. Die échte Oud- Hollandsche mélange moet U ook eens probeeren. Douwe Egberts maakt ze. SCHOUT 15c». COOPVAERT 10c». GEEN DEMORALISATIE VAN HET SENTIMENT National City Bank over de inzinking in de V.S. Teruggang slechts van tijdelijk karakter In het maandoverzicht van de Natio nal City Bank of New-York voor Oo tober, wordt opgemerkt, dat niet kan wor den ontkend, dat de herfst een teleurstel ling heeft opgeleverd. Klaarblijkelijk was de factor aldus 't overzicht die men over het hoofd heeft gezien, dat de voorraden, die aanvankelijk uitgebreid waren, weer zouden worden verminderd, indien het senti ment zich wijzigde. Volgens voorloopige cijfers is de indus- trieele- bedrijvigheid gedurende October aan zienlijk verminderd in vergelijking met September zoowel als met October van' het vorige jaar. Vooral de bedrijvigheid in de staal industrie is scherp verminderd, terwijl de activiteit in de textielfabrieken blijft af nemen. Ook in de koperindustri© wordt de productie ingekrompen en do vooruitzichten voor de nieuwe aankoopen van spoorweg materiaal zijn zonder twijfel matig. De daling der goederenprijzen heeft zich gedurende de afgeloopen maand voortgezet en de val van de stapel producten is even ernstig geweest als de koersdaling op de effectenbeurs. De gunstige ontwikke ling in den kleinhandel en de bedrij vigheid in de automobielindustrie worden als de meest opvallende gunstige feiten in de situatie genoemd. Uit een analyse van de situatie blijkt, dat er geen teekenen zijn, die op een demorali satie van het sentiment wijzen, of dat er velen zouden zijn, die bevreesd zijn voor een terugkeer van de omstandigheden van 1932, De politiek om de voorraden te verminde ren en af te wachten totdat de situatie over zichtelijker is, is meer geadopteerd uit het oogpunt van de normale voorzichtigheid en omdat men zich van de stagnatie in het eco nomisch leven, die thans optreedt, bewust is, dan in verband met het geloof, dat een scherpe depressie is aangevangen. Het feit, dat er geen overmatige schul denposities zijn, die geliquideerd moeten worden, dat de credietstructuur geen spanningen vertoont en dat er geen over- expansie van vaste investeeringen is, zou een indicatie kunnen zijn, dat de teruggang slechts van een tusschen- tijdsch karakter is, aldus het overzicht. Uit een door de bank opgestelde recapi tulatie van de resultaten in het derde kwar- tal blijkt, dat de gecombineerde netto-winst (na aftrek der verliezen) van 265 indus- trieele ondernemingen in het derde kwar taal van dit jaar $343.000.000 heeft bedra gen, vergeleken met 402.000.000 in het voor afgaande kwartaal en 290.000.000 in 't over eenkomstige kwartaal van 1936. Over de eerste' negen maanden van het loopende jaar bedroegen de gecombineerd© winsten van deze 265 maatschappijen 1.080.000.000, tegenover 835.000.000 in de overeenkomstige periode van 1936, hetgeen een toeneming was van 29.4 pet. Hazardspel met automaten Weldra verbodsbepaling ook in Amsterdam Evenals in Den Haag komen ook te Am sterdam herhaaldelijk klachten binnen over de vele speelautomaten, die zijn opgesteld in winkels en andere voor het publiek toe gankelijke gelegenheden. De politie kan hier tegen, daar in de Amsterdamsche Politie verordening od dit terrein geen bepaling be staat, niet optreden. Naar wij echter thans vernemen zal dö Amsterdamsche politieverordening weldra worden aangevuld en is een bepaling hier over reeds in bewerking. De politie zal dan in staat zijn een eind© te maken aan het spelen op groote schaal, waarbij het herhaaldelijk voorkomt, dat werkloozen een belangrijk deel van hun uit- keering kwijt raken, wat ten gevolge heeft, dat hun vrouwen zich met klachten tot d© politie richten. De nieuwe bepaling zal bin nenkort in werking treden en op grond hiervan zulen de speelautomaten niet lan ger op voor het publiek toegankelijk© plaat sen mogen worden geëxploiteerd. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2