Japanners over deSoetsjau-kreek? MAANDAG NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres p&V* „VefSc^ dèt«*,a'1 Zoo »a In bussen 6 st. 0.50; 10 st. 0.85; Luxe bussen 10 st f 0.90; 17 st. f 1.50; Boven 2.— franco Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM De Spaansche burgeroorlog DE BLOKKADE DER SPAANSCHE KUST Britsch schip tot zinken gebracht De rechtsche admiraal op de Balearen heeft tegenover een verslaggever van Hav verklaard: Om alle kusten van de Pyreneeën tot Motril te kunnen blokkeeren zouden we een nog grooter aantal eenheden noodig hebben dan wij op Majorca gaan bijeenbrengen. Maar reeos thans kunnen wij erop rekenen, tpezicht uit te oefenen op alle havens van eenig belang en niet minder op de groote kuststeden. De regering van Valencia zal spoedig moeilijkheden krijgen om zich van wapens te voorzien en dat is hetgeen, waar naar wij streven. Behalve de Spaansche schepen, die thans in aantal beginnen te verminderen, zijn het vooral vrachtschepen, welke de vlag van Engeland, Frankrijk of Griekenland vo< die onze vijanden ravitailleeren. Het betreft hier evenwel een geleende vlag, welke tijde lijk krachtens een consulairen brief is ver kregen. De Russische schepen zijn zoo goea als verdwenen". Schip in den grond geboord Zaterdag heeft een onbekend geblev vliegtuig het s.s. „Jeans Weems", dat de Britsche vlag voerde, met bommen tot zin ken gebracht. Aan de bemanning werd van tevoren gelegenheid geboden, zich in de booten te begeven. De „Jeans Weems" bracht een lading graan en melkproducten van Marseille naar Barcelona De toestand rond Madrid Van linksche zijde wordt meegedeeld, dat 'steeds meer rechtsche troepen voor Madrid aankomen. De artillerie der regeering poogt deze troepen-concentraties te verstrooien. Bij Questa de la Reina heeft de regeeringsartil- Jerie een autokolonne van de troepen van Franco onder vuur genomen, welke blijkbaar een afdeeling rechtsche troepen, welke om singeld is, te hulp wilde komen. Aan het front heerscht wel een groote ac tiviteit, doch belangrijke gevechten worden niet geleverd. De linksche hoofdstad De president der Spaansche repu bliek heeft zijn handteekening ge plaatst' onder een decreet, krachtens hetwelk te Barcelona in de staatscou rant het volgende zal worden bekend gemaakt: 1. De zetel van de regeering wordt met ingang van den datum van publi catie van het' onderhavige decreet, tij delijk naar Barcelona overgeplaatst. 2. De premier is gemachtigd de ver schillende departementen te verplaat sen in overleg met de betrokken mi- nisters. De Spaansohe regeering heeft alle buiten- landsche gezanten, die op het oogenblik te Saint Jean de Luz op Fransch grondgebied verblijf houden, uitgenoodigd naar Barce lona te komen. Zij geeft de verzekering, dat deze stad absoluut veilig is en geen gevaar loopt door luchtaanvallen getroffen te wor- Zoo is Barcelona dan vandaag de hoofd stad van het republikeinsche Spanje gewor den. Voor de tweede maal in een jaar tijds zullen tweeduizend regeeringebeambten moe ten verhuizen: eerst zijn zij van Madrid naar Valencia gegaan; nu vertrekken zij van, laatstgenoemde plaats naar de Gatalaansche hoofdstad. Zesduizend flats zijn als amtotc- naarewoningen en regeeringsbureaux inge richt; daarenboven is nog beslag gelegd op alle kamers van de 46 hotels, die de stad Om militaire redenen wordt niet bekend gemaakt, waar de ministers gaan wonen. De bevoegdheden van de Spaansche en Cata- laandsche regeering blijven streng geschei den, zoodat er van een fusie der beide regee ringen geen sprake is. Alleen wordt de po litiedienst door beide georganiseerd. DE ONLUSTEN IN FRANSCH-MAROKKO De toestand in Fez is dreigend De oproerigheid in Marokko heeft weder om tot een aantal ernstige incidenten aan leiding gegeven. De agitatie der nationalisten in Fez duurt nog steeds voort, ofschoon de inlanders- wijk Medina vol troepen is en ap alle 'be langrijke punten koloniale manschappen met machinegeweren gereed staan. Toen met handgranaten en bajonetten gewapende soldaten de Arabieren sommeer den, uiteen te gaan en hun winkels te ope nen, stuitten zij opnieuw op verzet. Een salvo van den troep in de richting der samenscholende menigte was het sein tot nieuwe botsingen. Krachtig grepen de militairen echter in, zoodat de onlusten spoedig waren onderdrukt. Een soldaat, die door een tierende menigte oproerlingen was omsingeld, wist zich middels een handgra naat zijn belegeraars van het lijf te houden. Van de opstandelingen bleven er verschei dene gewond op het „slagveld" achter. Vrijdagmiddag, na den gebedsdienst schoolden op de markt vierhonderd natio nalisten samen. Aan de Arabische politie werd opdracht gegeven, de betoogers uit een te jagen. Een compagnie nam de weer- spannigen in hechtenis en bracht ze naar de gevangenis. Zes demonstranten werden gewónd. In totaal zijn drie honderd arres taties verricht Pierre Pigeaire, correspondent van Uni ted Press in Fransch Marokko heeft een tocht gemaakt van Casablanca naar Rabat, Meknes en Fez en meldt over laatstgenoem de stad het volgende: Van den vroegen morgen tot de duister nis inviel vlogen Fransche waarnemings- en bombardementsvliegtuigen laag boven Fez en voornamelijk over het „Quartier Me dina", waar zich de overdekte markt en de univeredteiten bevinden en waar de pan Arabische beweging het sterkst is. Het is vandaag Vrijdag en dus hebben de autoriteiten de veiligheidsmaatregelen verscherpt, want op Vrijdag is het de dag des gebeds. Den geheelen da? kwamen uit de omringende woestijn de Mooren bij hon derden naar de stad. Daar ging het zaken leven door achter gesloten ramen en lui ken en de muzelmannen hebben den gehee len dag vrij, om te bidden ensamen zweringen te smeden. Bovendien is het vandaag de laatste dag voor Ramadan, de mahomedaansche vas ten, een tijd, waarin de fanatieke geest drift der bevolking steeds hoog opge zweept wordt De Fransche overheid vreest, dat agitators van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Inderdaad, een nauwkeurig toezicht is hier uitgesloten, smal en donker zijn de straatjes, er komt geen zon en in .het halfduister schuifelen tientallen man nen van het eene koffiehuis naar het an dere, of van de moskee naar een politieke bijeenkomst Slechts enkele duizenden Fransohen wo nen in Fez, aan de buitenzijde der stad ir. wat men noemt „de nieuwe stad". Het oude Fez, het stadje uit de dertiende eeuw, is dicht bevolkt door mooren, berbers, negers en joden. De maatregelen der militaire overheid zijn vele. Alle strategische punten zijn be zet. voornamelijk door het vreemdelingen legioen, Senegaleezen, Algiersche scherp schutters, spahi's of inlandsche cavalerie. Fez is de grootste mahomedaansche stad en bovendien de zetel van de mahomedaan sche universiteiten. Daar de studenten steeds beschouwd worden als de leiders der pan-Arabische beweging, moeten de Fransche autoriteiten tot iederen prijs vol maakte orde bewaren. Dat deze maatrege len ook voor het vredelievende deel der bevolking uiterst onaangenaam zijn, heb ik zelf kunnen constateeren. In een particu lier vliegtuig heeft men mij over Fez ge vlogen en bij die gelegenheid kon ik zien. hoe de bevolking in de smalle straten, sa men gepakt ook wel hier en daar op enkele open ruimten, veel van de hitte te lijden had. Schilderachtig was de aanblik van de da ken, Op de kleine platforms der huizen bevonden zich vrijwel overal eenige vrou wen. Deze mogen zich thans niet op straat vertoonen en moeten dus wat „frissche lucht" trachten te scheppen op het dak. Te Medina, dat door patrouilles wordt doorkruist, worden de winkels weer ge opend. Van de 300 inboorlingen, die aldaar werden gearresteerd, zijn er 85 tot een maand dwangarbeid veroordeeld. Begin van brand op Parijsche Panthéon Zondagavond ontdekte een Parijsche po litieagent vlammen op het koepeldak van het Panthéon, het gebouw, waarin een groot deel van Frankrijks beroemde mannen ter ruste is gelegd. Het schijnt, dat deze vlam men opstegen uit een kamertje, waarin een. transformator stond opgesteld, die voor de illuminiatie van den koepel gebruikt werd. Onmiddellijk begaf de brandweer uit de kazerne van Port RoyaJ en uit de Rue Pois- sy zich naar het Panthéon. Kort na elveD waren zij den brand meester. Er is een on derzoek ingesteld naar de oorzaak, alsmede naar den omvang van de söhade. Koning Boris is in gezelschap van zijn gemalin en het oudste kind, prinses Maria Louisa naar Rome vertrokkenBij het vertrek op het station te Sofia. DE OVERSTROOMINGEN IN SYRIË Meer dan 50.000 menschen dakloos Een landstreek geheel veranderd De regenval, in het gebied van Syrië, dat ten oosten van Damascus ligt, is eindelijk opgehouden, nadat het hemel water, dat van den Djebel Kalmun neer- vloeide, een groote landstreek volkomen had geïnundeerd. Ontzaglijk is de verwoesting, welke de overstrooming heeft aangericht Op een gebied van 10.000 vierkante kilometer is niet één dorp verschoond gebleven. Het uiterlijk der landstreek is volkomen veranderd, doordat het water tiendui zenden rotsblokken van den Djebel Kal mun heeft meegesleept, die thans overal verspreid liggen. Het gevolg er van is onder meer, dat de weg van Damascus naar Aleppo over een grooten afstand omgelegd moet worden. In totaal schat men de materieele schade thans reeds op 500 millioen Tal van dorpen zijn letterlijk van den aardbodem weggevaagd. Zoo is het 8000 zie len tellende dorp Demeir geheel verzwolgtsn. Ditzelfde is het geval met zes kleinere d >r pen aan den voet van den Kalmun. Hier staat het water vijf meter hoog. Vliegtuigen voorzien de bevolking, voor zoover zij zich te midden van de waterwoestenij op hooger gelegen plaatsen in veiligheid bevindt van levensmiddelen en kleeding. Meer dan 50.000 menschen zijn als geven g van de catastrophe volkomen berooid. De watermassa's hebben den oogst en alle voor raden voor een heel jaar meegesleurd, ter wijl al het vee is verdronken. Tot leniging van den ergsten nood heeft het Syrische parlement voorloopig een som vain een mil lioen francs bewilligd. Het aantal slachtoffers, dat de ramp ge- eischt heeft, staat nog steeds niet vast, doch wordt op, ruim 1000 geschat. Overal drijven lijken aan; zij worden onmiddellijk door militairen in massagraven ter aarde besteld, ten einde het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Groote hoeveelheden genees middelen en talrijke artsen zijn naar het overstroomingsgebied gezonden. In het dorp Sadnaja hebben zich reeds typhusgevallen Gevreesd wordt, dat ook sjeik Joessoef a s s i n, de kanselier van koning Bin Saoed van Saoedië-Arabia, bij de ramp het leven verloren heeft. De kanselier is Donder dag j.l. uit Damascus naar Bagdad vertrok ken, doch sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. Het geheole gebied tot op 50 K.M. ten Noord-Oosten van Damascus, in de rich tingen Aleppo, Palmyra en Bagdad, is zwaar gahavend. Drie dorpen zijn volkomen ver woest, zes andere grootendeels. Op den weg Aleppo is het dorp Deir Aatiye volko men van den aardbodem weggevaagd; 500 menschen worden hier vermist; in het dorp Nekek zijn honderd huizen verwoest door het aanstormende water; 70 lijken zijn hier reeds uit het puin te voorschijn gehaald. In het gedeeltelijk vernielde Moeaddamye zijn 200 slachtoffers; 70 dooden zijn reeds gevon den in Koetaife, op het kruispunt van den weg naar Palmyra, waar een derde van het totaa1 aantal huizen is ingestort. Ook in velp andere dorpen zijn menschen omgekomen; meer dan honderd dooden zijn daar reeds geborgen. Door het snelle ingrijpen van de Fransche troepen konden verscheiden dorpen tijdig worden ontruimd en zeer vele menschen- levens worden gered. Maar het water blijft nog steeds uit de bergen aanbruisen, en men vreest, dat het nog meer offers zal vergen. Het jacht „Coquelicot"waarvan de opva renden, waaronder zich twee Nederlanders bevonden, worden vermist, op de reede van Marseille, waarheen 't scheepje door den Ertosehm oorlogsbodem „Iritrêpide" werd gesleept. Italiaansche gezant uit Parijs teruggeroepen De Italiaansche regeering heeft Cer- rutti, haar ambassadeur te Parijs, voor onbepaaldien tijd met verlof gezonden. De zaken zullen worden waargenomen door legatieraad Pruna§, die voordien belangrijke functies heeft bekleed in het ministerie van buitenlandsche zaken te De redenen, welke de Italiaansche regee ring tot deze wijziging hebben gebracht, spruiten uiteraard voort uit den abnormalen toestand, dat Frankrijk sinds een jaar geen ambassadeur meer heeft bij het Quirinaal. Ook de legatie-raad, baron di Fontana degli Angeli Scaduto Mendola zal zijn post verlaten. Hij is trouwens reeds tot Italiaansche gezant in Costa Rica benoemd. Verwacht wordt, dat Prunas te Parijs als Italiaansch zaakgelastigde zal optreden. Cerrutti is Zondagavond uit Parijs naar Milaan vertrokken. De Japansche am bassadeur Soegimoera, het personeel der Italiaansche ambassade en talrijke leden der Italiaansche kolonie deden hem uitgeleide. De Japansch-Chineesche oorlog Zondag is er hevig gevochten Laatste Chineesche soldaten uit Tsjapei De Chineesche soldaten, die met ware doodsverachting een laatste steunpunt in Tsjapei bezet hielden, de voorstad van Shanghai, hebben zich thans in het gebied der internationale concessies in veiligheid gebracht. Zulks geschiedde op bevel van maarschalk Tsjang Kai Sjek, omdat deze vreesde, dat indien de gevechten nog langer zouden voortduren, het leven en de bezittingen van de Chineezen in de inter nationale concessie ernstig gevaar zouden loopen. De maarschalk heeft den commandant van het bataljon, Hsien Tsjing-joean. en al zijn officieren gepromoveerd, als be looning voor den hardnekkigen tegenstand dien zij in Tsjapei geboden hebben. Alle soldaten zijn door de Chineesche regeering gedecoreerd, terwijl de familieleden van de gesneuvelden een pensioen zullen ont vangen. Vierhonderd soldaten, die de verbinding met hun bataljon versperd zagen, zijn naar de internationale concessie gevlucht, waar zij onmiddellijk door de Britten ontwapend werden. De Chineezen hadden alle wape nen, waarover zij beschikten, medegeno men en zoo werden er 400 geweren, 24 lichte machinegeweren1, zes zware mitrail leurs en een groot aantal kisten met mu nitie en ander oorlogsmateriee] aan de Britten uitgeleverd. Onder de soldaten wa ren er twintig zoodanig gewond, dat zij naar het Britsche hospitaal moesten wor den overgebracht. De strijd bij de Kreek Na een zeer hevig bombardement op Chineesche stellingen hebben de Japanners gisteren pogingen gedaan, ten westen van de internationale concessie over de Soet- sjaukreek te trekken. Bij deze gevechten zijn opnieuw een aan tal granaten in de internationale conces sie terechtgekomen. Drie Britsche solda ten, die daar op wacht stonden, werden door granaatscherven gewond. Een granaat kwam terecht in een gebouw van een Ame- rikaansche firma, in de onmiddellijke na bijheid van het Britsche consulaat Voorts heeft, naar United Press verneemt, een ipansch vliegtuig, dat op 1500 meter hoogte vloog, op Britsche soldaten geschoten, die het vuur volgens de ontvangen instructies onmiddellijk beantwoordden. Ook kwamen er eenige verdwaalde kogels in de Fransche concessie terecht, met het gevolg, dat vijf Chineezen gewond werden. Drie granaten hebben het gebouw van de „North-China Daily News" getroffen en drie emploées gedood. Ook het Palace-hotel werd beschar digd, doch hier zijn geen slachtoffers te be treuren. In den loop van den avond hebben de Britsche autoriteiten de Britsche Jessfield- kazerne laten ontruimen, dar de soldaten in de onmiddelijke nabijheid van de opera ties niet meer veilig worden geacht. De Britsche autoriteiten hebben opnieuw &.ZWOISCHE 1895 Hoof Jkantooi Loan van M c Aditvt Vcrtegenwoordigerj Gevraagd De Belgische regeeringscrisis De opdracht aan Pierlot De socialist De Man is er niet in ge slaagd een nieuwe Belgische regeering sa men te stellen. Koning Leopold heeft thans den katholiek P i e r 1 ot met deae taak belast. Te dien einde zou hij contact zoeken met de leiders der drie groote politieke partijen, ten einde te trachten een formule te rinden voor een kabinet van nationale eenheid, zoo als ook het demissionnaire ministerie-Van Zeeland er een was. Al vorens Pierlot te ontvangen, had koninc Leopold den minister van Staat, van Over- be r g h, die voorzitter van de katholieke Senaatsfractie is, aangezocht zich met de samenstelling van het ministerie te belas ten. De senator wees dit aanbod evenwel om gezondheidsredenen van de hand. De terreur in Palestina In het bergland van Centraal-Palestina zijn afdeel ingen militairen thans op zoek naar de sterke bende Arabieren, die dezer dagen nabij Toelkaram tijdens een gevecht zware verliezen geleden heeft Tijdens de zen speurtocht hebben de troepen met dy namiet verscheiden huizen in de lucht laten vliegen, waarin levensmiddelen en munitie ontdekt werden, die voor de ravitailleering der terroristen bestemd waren. Te Jeruzalem is een Arabier, die bij een schietpartij gewond werd, aan zijn kwetsu ren bezweken. De toestand van een tweeden gewonde blijft ernstig. De staat van beleg in de oude stad is nog altijd van kracht. De terreur in Rusland Stalin brengt en toast nlt Stalin heeft in Moskou voor het éérst sinds Maart j.l. een rede in het openbaar gehouden, waarbij hij zinspeelde op de tal rijke „mutaties" onder de leiders in de Sovjet-Unie. De leiders, zoo zeide hij, komen en gaan; het volk echter blijft. Daarom dient men te weten, hoe men het vertrou- •en van het volk kan wekken. In den loop an zijn rede bracht Stalin een toast uit op de lagere rangen van het leiderscorps. Hij wees intusschen er op, dat „de leiders he laas niet altijd begrijpen, welk een eer hun ten deel ia gevallen", een scherp iprotest tot de Japansche leger leiding gericht, in verhand met deze nieu we incidenten. Omtrent het strijdA'erloop bij de Soetsjau kreek zijn nog geen nauwkeurige gegevens bekend; het uitzicht op het gevechtster rein werd nl. ten zeerste belemmerd door regen en mist. Zware rookkolommen, die uit talrijke gebouwen aan het Chineesche front opstegen, gaven reeds duidelijk te kennen, dat de Chineesche stellingen he vig van het bombardement der Japanners te lijden hadden. Gedekt door een dik rookgordijn, slaag den de Japanners er ten slotte in, op 1% K.M. afstand van het Jessfieldstation een pontonbru? over de Soetsjaukreek te slaan, waarna de eerste Japansche troepenafdee- lingen den anderen oever bereikten en de Chineezen op de vlucht joegen. Deze mede- deeling van Japansche zijde wordt echter door de Chineezen gedeeltelijk ontkend. Zij verklaren, dat slechts 80 Japanners den anderen oever bereikten en dat er 50 Ln de kreek verdronken zijn. De toestand ln Sjanst Wat den strijd in Noord-Sjansi betreft, wordt van Chineesche zijde aan Havas b» richt, dat de Chineesche troepen de Japan ners daar tot den terugtocht hebben gedwon gen. Japansche vliegtuigen hebben de hoofd stad van Sjansi, Taijoean, gebombardeerd en er ongeveer honderd huizen vernield. Prins Teh, aldus verneemt Havas van Chineesche zijde, heeft thans officieel den ouden Mongoolschen staat hersteld. Bij de ze gelegenheid heeft hij verklaard, dat de nieuwe Mongoolsche regeering tot. taak heft het land te verdedigen tegen de aanvallen van de communisten. Reorganisatie !n Japan De Japansche pers meldt, dat het Japan sche kabinet drastisch zal worden gereorga niseerd. Het is niet duidelijk of dit zal bette kenen. dat er een militair-tota'itaire staat zal worden ingevoerd, dan wel of de reorga satie slechts zal plaats vinden van wege de psvchologischen invloed op het publiek. Ook wordt gemeld, dat. een keizerlijk hoofdkwartier zal worden gevestigd bij ITi- rosjima, aan de Japansche binnenzee, even- as geschiedde tijdens den Russisch-Japan- schen oorlog. De Japansch-Britsche betrekkingen Een aantal leden van den Japanschen Rijksdag, die deel uitmaken van den „Rascl tot bestudeering van de huidige situatie" heeft een resolutie onderteekend, waarin ge- eischt wordt eens en voor altijd de betrek kingen met Engeland te verbreken. Enge land wordt verantwoordelijk geacht voor de internationale verwikkelingen in China. Engeland heeft vo'gens deze beschouwing andere mogendheden onder dekking van den Volkenbond gedreven tot bijeenroepen van de negenmogendheden-conferentie, naar het schijnt met de bedoeling een internatio nale inmenging in het Verre Oosten te doen ontstaan. Engeland heeft ook China ran- Jeiding gegeven samen te zweren met de Komintern. Zoolang Engeland dergelijke houding niet wijzigt, zullen de Japanneezen gedwongen zijn een zeker „ernstig" besluit tegen Engeland te nemen, ondanks de zes tigjarige vriendschap tusschen beide landen. Rome en Duitschlands koloniale eischen „Ren noodzakelijkheid voor den vrede" De diplomatieke redacteur van het Ita liaansche (persagentschap Stefani houdt zich in een artikel bezig met Duitschlands koloniale eischen, die eenige dagen geleden door Mussolini openlijk werden ge steund. Hij schrijft: „Het teruggeven aan Duitsch land van zijn rijk in Afrika staat voortaan op de agenda als een noodzakelijkheid voor den vrede in Europa. In de democrati sche pers ontwikkelt zich evenwel een be. paalde tendens om de gerechtvaardigere Duitsche eischen te neutraliseeren door ze vast te koppelen aan groepen andere Euro- peesche kwesties. Het doel van deze ma noeuvre is echter duidelijk. lijk gesteld worden van voorwaarden, die de souvereine rechten van het Duitsche rijk zouden aantasten. Ten slotte kan de erken ning van een recht niet worden verbonden aan de schending van andere rechten, voor het herstel waarvan Duitschland zoo lang heeft gestreden. Men heeft gezegd, dat be sluiten met betrekking tot de mandaten slechts de mandaatmogendheden kunnen aangaan. Dit is in juridisch opzicht fout en in politiek opzicht absurd. De mandaat gebieden vormen geen onvervreemdbaar eigendom; de mandaten zijn voor herroe ping vatbaar." Intusschen zijn, naar het Duitsche nieuwsbureau mededeelt, drie leidende Ita liaansche koloniale deskundigen, professor Mas si, professor Donati en Silva, te YICKS HQESTBONBONS Berlijn aangekomen. Hun doel is een studie te maken van de Duitsche actie en haar organisaties, De motie der Fransche radicalen De Fransche radicaal-socialisten hebben hun partij-congres te Rijssel beëindigd met een motie, waarin 't program der partij is neergelegd. Zij wijst er op dat de partij altijd trouw de verplichtingen is nageko men. welke zij jegens het Volksfront heeft aanvaard. De radicaal-socialistische partij zal evenmin nu als in het verleden een bondgenootschap willen overwegen met do mannen van rechts, die aldus de motie na hun toevlucht tot een revolte te heb ben genomen, een campagne van beleedi- gingen en laster op touw hebben gezet. De partij vertrouwt, dat het kabinet- Chautemps de hervormingen zal hand haven, die beoogen het evenwicht van het nationale leven in orde en vrede te verze keren. De radicaal-socialisten streven naar; een verhooging van het levenspeil der ar beiders en naar de bescherming der be langen van de kleine winkeliers, employe's, kleine ondernemers, ingenieurs en technicij VIER DUITSCHE MIJNWERKERS BEDOLVEN Zaterdagavond is in de mijn „Sachsen", in het district Hamra een gang ingestort, waardoor vier mannen bedolven werden. Een der mijnwerkers is dood aan de op pervlakte gebracht; van twee anderen heeft men de juiste plaats waar zij bedol ven liggen, kunnen vaststellen. Ook zijl zijn echter omgekomen. Her bergingswerk wordt voortgezet. EEN „HADIOGLIJPAD" VOOR PILOTEN Een toestel, met behulp waarvan vlieg tuigen met absolute zekerheid kunnen lan den in den meest verblindenden sneeuw storm of den diksten mist, zal binnenkort bij wijze van proef worden aangebracht in vier van de belangrijkste Amerikaanschei luchthavens. Het toestel werkt met een radiostraal, bekend onder den naam van „radio-glijpad" en vormt het resultaat van zeven jaren! onderzoek van regeeringsdeskundigen. De piloot vangt van hel vliegveld de ge wone radiostraal op, die hem aanwijzingen geeft waar te landen. Zoodra hij het vlieg veld nadert, passeert hij een serie radio- stralen, die hem den afstand tot het vlieg veld aangeven. Op den hoek van het vlieg veld vangt hij 't nieuwe „radio-glijpad" opv Er wordt een lijn van draadlooze signalen uitgezonden, die naar beneden buigt als een vliegertouw over de oppervlakte van de landingsplaats. Door deze lijn te volgen kan de piloot landen, ook al is de grond voor hem onzichtbaar. De signalen van het „glijpad" kunnen door den piloot, hetzij zichtbaar op zijn in strumentenbord, hetzij door koptelefoon of wel door middel van beide, ontvangen wor den. De afschaffing der crisisheffing op rundvleesch Van groote prijsverlaging geen sprake Het hoofdbestuur van den Ned. Slagers- bond bericht ons, dat het met groote inge nomenheid de afschaffing van het laatste deel der crisisheffingen op vleesch begroït en minister Steenberghe dan ook dankbaar is, dat Z.Exc. aan den wensch der beide slagersbonden, orn 't zwaar belaste slagers- bedrijf zooveel mogelijk te ontiasten, tege moet komt. j °P 18 Augustus de wcnsch vani den Minister, om de vermindering van de crisisheffing direct ten bate te doen komen van het slagersbedrijf in nood, thans oor deelt Z.Exc. dat de afschaffing der crisis- heffing wel indirect het bedrijf ten goede dient te komen, maar direct ten voordeele dient te zijn van den vleeschconsument. Dienovereenkomstig adviseert het bondsbestuur den bondsleden de vleesch- prijzen te verlagen overeenkomstig de verlaging der lasten, door afschaffing der crisisheffing. Doch deze afschaffing mag geen aanleiding zijn tot het ontke tenen van een moordende concurrentie als een wilden prijsafslag. Daarmede zou ook de bedoeling van den Minister weer te niet worden gedaan. De vleesch- consument dient in aanmerking te ne men, dat de afschaffing der vijf procent crisisheffing den prijs van het rund vleesch niet meer dan vier tot vijf cent per kilogram ontlast en er dus van een grooten afslag van rundvleeschprijzen geen sprake kan zijn. DE GEVOLGEN VAN EEN FIETSTOCHT <Ioor G. TH. BOTMAN 'fNadruk verboden) i. „Je bent", zegt hun vader, „twee suffers, hoor! Waar heb je je armen en beenen voor? Laat m ij maar eens op dien schommel staan, Dan zal je zien, hoe 't hoort te gaan!" 150. En vader aan t schommelen, één-twee, één-twee! „Vader, kunt U nog hooger?" riep Kee, „En óf!" zegt Vader, „laat mij maar begaan! Straks zal je er nog verstomd van staan!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2