«Jlieuiur £rihsrijr (ünuraut Enorme brand in de Rotterdamsche haven Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EIND GOED, AL GOED abonnementsprijs!: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 Rftcrtentirprfóen: Van I tot 5 regelsM7'/i Bke regel meer0.22'A igezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Bke regel meer (L45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 623G MAANDAG 1 NOVEMBER 1937 18e Jaargang Het is met beklemmende bezorgdheid, dat wij de ontwikkeling der gebeurtenissen in Frankrijk gadeslaan. Sinds de socialisten zich daar hebben la ten verleiden, met de communisten in één gareel te loopen, groeien macht en invloed der marxisten zienderoogen. De laatst-gehouden kantonnale verkic zingen hebben deze tendenz weer duidelijk De immer goed georiënteerde Parijsche correspondent van de Brusselsche „Stan daard" schrijft hierover: „De oude generaties worden stil-aan door de nieuwe vervangen en deze, die 'n rationalistische en materialistische opvoe ding hebben gehad, en die dan nog bedor ven zijn door 't indringen van verdachte genaturali&eerden, houden niet op de uiter ste linkerzijde te versterken. Het is een betrekkelijk langzame beweging, doch die zoo onverbiddelijk is als een wet dei- natuur. De marxisten voelen den dag aankomen, waarop zij de volstrekte meerderheid zullen benaderen." Het is zéér de vraag, of tegen deze ont wikkeling te eenigertijd, evenals dit in Spanje is gebeurd, geen gewelddadige reactie zal ontstaan. En dat te eerder, waar de resultaten van de volksfront- regeering ook op maatschappelijk gebied steeds klaarder doen zien, dat de marxis tische beginselen tot ontwrichting, achter uitgang en tyrannie leiden. Vijftien maanden heeft het volksfront nu in Frankrijk de macht in handen. En wat is de balans? Het Fransche dagblad „Jour" somt de zegeningen van het marxistisch bewind ge durende deze periode aldus op: „Meer dan 5000 werk stakingen met of zonder bezetting der fabrieken of werk plaatsen, oproer, moordaanslagen, ont voeringen, terroristische aanslagen. Minstens evenveel in Noord-Afrika. De frank Blum—Auriol nog twee „sous" waard. Tien milliard bijkomende belastingen. De Fransche rente gedaald met 40 pCt. De levensduurte toegenomen met 35 pet. dit volgens officicele statistieken met 65 pCt. volgens de keukenboek houding. De Fransche productie lam gelegd zoo als blijkt uit onze handelsbalans in deficiet met 11 milliard 800 millioen voor de acht eerste maanden van 1937. De goudvoorraad van de Banque de France met 33 milliard verminderd. De middenstand in verlegenheid. De lagere klassen in misère." Arm land, dat aan het marxisme ten prooi valt- Nieuwe burgemeester van Haarlem Dr J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK BENOEMD BIJ K.B. van 29 October 1937 Is met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeente Haarlem: Dr. J. E. baron de Vosvan Steen- w lj k, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Zwolle. Dr. J, E. baron de Vos van Steen- wijk werd 30 April 1889 te Zwol le geboren en is een zoon van mr C baron de Vos van Steenwijk, die wethouder is ge weest van Zwolle en daarna lid van Gedep. Staten van Overijssel. Hij be zocht het gymna sium in zijn ge boortestad en stu deerde vervolgens wis- en sterrekun de in Leiden, waar hij in 1918 promoveerde. Van 1914 tot 1918 was hij als observator ver bonden aan de Leidsche sterrewacht. Gedu rende een deel der mobilisatie diende hij in het leger als reserve-officier. Van 1919 tot 1925 was hij vervolgens leeraar aan het Ned. lyceum te 's Gravenhage en daarna was hij tot 1931 chef van de sectie der wetenschappelijke betrekkingen van het Instituut international de coöpération intel- lectuelle te Parijs, een instelling van den Volkenbond onder leiding van wijlen prof Lorente. Van 1931 tot 1933 was hij secretaris honorair van het Nationaal Crisis Comité te Den Haag. In laatstgenoemd jaar zag hij zich benoemd tot burgemeester van Zwolle, als opvolger van zijn schoonvader mr dr I. A. van Royen. Op sterrekundig gebied verschenen ver schillende publicaties van zijn hand. De heer de Vos van Steenwijk is de Chr. Historische beginselen toegedaan. Hij is of ficier in de orde van Oranje Nassau. Het luchtverdedigingsfonds Het bestuur van het luchtverdedi gingsfonds maakt met groote dankbaar heid bekend, dat het van Z. K. H. Prins Bernhard een belangrijke gift mocht ontvangen. Zooals bekend is het luchtverdedigings fonds opgericht om jongelui, die daartoe financieel niet in staat zijn, maar wel phy- siek geschikt tot burgervlieger op te leiden en wel zoodanig, dat zij, als het noodig mocht zijn, in korten tijd als militair vlie ger aan onze legerreserve kunnen worden Veem van Pakhuismeesteren een prooi der vlammen Brandweer werkt met 40 stralen Schade bedraagt rond 1 millioen De grootste brand, die sedert tien jaar in Rotterdam heeft gewoed, is vannacht omstreeks drie uur uitgebroken in het veem van Pakhuismees teren aan de Rijnhaven en de Wilhelminakade. Vier groote pakhuispanden van drie verdiepingen, samengevoegd tot één complex van 100 bij 50 M., en van onder tot boven volgepakt met tabak, erwten, koffie, stearine, vetten, oliën en andere goederen, werden achter eenvolgens een prooi van het vuur. De Rotterdamsche brandweer heeft met vijf motorspuiten, vijf drijvende stoombrandspuiten en ander materiaal in totaal ruim veertig forsche stralen, op de vuurzee gericht, doch kon er na een strijd van meer dan vijf uur slechts in slagen een zeer klein gedeelte van het pand te behouden. De schade, toegebracht aan het veem zelf en de daarin opgeslagen goe deren, wordt geschat op een millioen gulden. De loodsen van de HollandAmerika-Lijn, die door de geweldige ont wikkeling van het vuur ernstig werden bedreigd, konden door de brand weer worden behouden. Het s.s. Statendam werd voortdurend nat gehou den om te voorkomen, dat de vonkenregen daarin brand zou stichten. De brand, die tot in wijden omtrek was te zien. hood een fantastisch schouwspel. De ontdekking Toen omstreeks kwart voor drie de portier van Wm. Müller Co. aan de Rijnhaven N.Z. naar buiten liep, bemerkte hij, dat er rook kwam uit het pand van Pakhuismees- term. Achter een van de ramen zag hij een rooden gloed, zoodat er geen twijfel moge lijk was of er was brand uitgebroken. Oogenblikkelijk waarschuwde hij de alarmcentrale van de brandweer, die mid delalarm maakte en omdat de brand in het havenkwartier woedde een motor spuit van de Brielschelaan naar de Rijn haven dirigeerde. De portier liep vervolgens naar de terrei nen van de Holland-Amerika-lijn aan de Wilhelminakade om de wachtslieden te waarschuwen. Op dat oogenblik kwamen de vlammen reeds boven het dak uit en dwarrelde een gevaarlijke vonkenregen de lucht in. Bij de H.A.L. had men nog niets bemerkt maar oogenblikkelijk trokken de wachts- man van het terrein en de ronde-man van de Statendam er op uit, om het gevaar te keeren. De terreinchef werd gewaarschuwd en spoedig had men drie slangen op de brandkranen geschroefd om daarmee iiet achterdek van de Statendam en het dak in de loodsen nat te spuiten. De alarm-sirene werd in werking gesteld en deze waarschuwde tot ver in de stad, dat er brandgevaar dreigde. Enorme vuur-ontwikkeling Intusschen had de brand zich fantastisch snel uitgebreid. Het geheele veem van Pakhuismeesteren, gelegen tusschen Rijnhaven N.Z., Wilhel minakade. Tweede- en Derde Zwanengang-' straat bestaat uit vier afzonderlijke pak huizen, van West naar 0 matra, Java, Borneo en Celebes. Aan de overzijde van de Zwanengang- straten liggen hpt Blauwhoeden-Vriessen- veem en het Leydsche Oranje-Nassauveem. De brand was ontdekt in het pakhuis Java op de derde verdieping, waar vermoe delijk een partij zeer brandbare stearine was opgeslagen. Door de vrij krachtig wind werden de vlammen, die al spoedig hoog boven het dak uitsloegen, in de richting van het pakhuis Sumatra gedreven en wel in schuinsche richting naar de Wilhel minakade. Te 2.55 werd middelalarm gemaakt en kort na drie uur was de vrijwillige brand veer reeds in volle actie. Het vuur braakte echter aan alle kanten naar buiten uit en vooral toen van de zolderverdieping van het pakhuis Java de vloer doorbrandde en het vuur zich naar de tweede verdieping verplaatste, waar zeer groote voorraden tabak lagen opgeslagen, scheen er geen houden aan té zijn. Loeiend kwam echter de eene na de andere machtige autospuit het terrein oprijden, alle beschikbare Havendienst booten werden gealarmeerd, alle brand kranen in de omgeving werden aange sloten en een bosch van waterstralen op het vuur gericht Het scheen niet te baten. In de geweldige voorraden goederen vond de knetterende en dof-roffelende vuurzee in het centrum van het pand steeds meer voedsel en grillige vlam men schoten tot 20 M. boven het dak uit, terwijl de houten pakhuisdeuren het spoedig na de ramen begaven en het vuur door de ronde bogen in de dikke muren naar alle kanten uit barstte. De stand om 4 uur Om 4 uur, dus een uur na de ontdekking stonden de pakhuizen Sumatra en Java van voor tot achter in brand, terwijl ook het pakhuis Borneo reeds was aangetast Door den sterken Oostenwind werd het vuur voorloopig nog van het pand Celebes, waar groote voorraden vet, olie en haar lagen opgeslagen weggehouden. Met donderend gedaas kwamen aan de zijde van de Derde Zwanengatstraat en de Wilhelminakade de dakramen naar om laag. De zwafe eikenhouten vloeren van het brandende pand, er op berekend om ge weldige lasten te dragen, hielden lang stand, maar vielen onherroepelijk ten prooi aan het vuur en dan stortte met luid ge kraak de witgloeiende massa's goederen op de voorraden van lagere verdiepingen. Vonkenfonteinen spoten dan boven het pand omhoog, grillige groene en oranje vuurtongen teekenden zich af tusschen den zwarten rook en de roode gloed van het vuur zette de omgeving in helderen gloed, zoodat de witte ba- nanenboot in de Rijnhaven, de spoor wagons en de kranen als gekleurd sche nen door de morgenzon. Tot ver in de stad was het vuur te zien en sprookjes achtig was het schouwspel dat de brand op de bruggen bood. waar men den vuurgloed in het water zag weerspiege len en het silhouet van de Statendam tijdelijk met twee schoorsteenen en dat der zwarte loodsen en kranen zich tegen den gloed en de wild dansende vlammen afteekende. Verder en verder greep het vuur om zich heen en de vlammengolven be dreigden ondanks de breedte van de Wilhelminakade in sterke mate de Loods Rotterdam Oost van de H.A.L. Al het beschikbare materiaal opgeroepen Het was duidelijk, dat men niet een brand van enormen omvang te doen had en hoofdman Keeman die de leiding van het blusschingswerk had, liet dan ook a 1 het beschikbare materieel op roepen. Omstreeks 4 uur was reeds de vierde mo torspuit op het terrein verschenen, terwijl zoowel aan de zijde van de Rijnhaven als van de Wilhelminakade twee drijvende brandspuiten waren gearriveerd. Ander groot materiaal was onder weg en arriveerde spoedig. Aan de zijde van de Wilhelminakade werd te kwart over vier al met 16 stralen water gegeven, in de Derde Zwanensteeg werden twee stralen van motorspuiten op het vuur gericht en aan de Rijnhaven kon men het voorloopig met 6 stralen aan, om dat de wind naar de andere zijde was ge- Het was al spoedig niet meer doenlijk om het in werking zijnde brandweermateri aal te registreren. Twee nieuwe motorspui ten werden door de inmiddels opengehakte deuren van de loodsen der H.A.L. op den sleutel kon men niet wachten naar den waterkant gereden om op open water te kunnen werken. De goederen in de loodsen werden inder haast met dekzeilen beschermd terwijl een dikke laag zaagsel werd gestrooid om de verspreiding van het bluschwater zooveel mogelijk tegen te gaan. Omstreeks half vijf had men nog hoop door een geconcentreerde actie op het pak huis Borneo de uitbreiding van het vuur aan die zijde te kunnen stuiten. Zeven machtige stralen van de motor spuiten werden op de Wilhelminakade als het ware gebundeld de brandweerlieden stonden tegen elkaar aangedrukt om zoo veel mogelijk water op één punt op het vuur te kunnen uitstorten. Even scheen het te lukken. Wel kwam er tegelijkertijd een geweldige uitbarsting van vuur in het verstverwlj- derde pakhuis Sumatra, maar dit was toch aj niet meer te redden. 'Toen echter het vuur na het instorten vim een zolder weer nieuwe krachten kreeg was ook Borneo niet meer te houden. Een cascade van vuur De brand scheen een oogenblik het karak ter van een grootsch en machtig vuurwerk aan te zullen nemen. Een cascade van oranjekleurig vuur golf de naar buiten en daartusschen door scho ten als lichtkogels blauwe stukken vuur, brandend en smeltend zink, dat door de hit te w erd weggeblazen. Tusschen den gouden vonkenregen m de lucht dwaalden groen kleurige vuurkometen met grillige staar ten. De hitte was zóó groot, dat de brand weer moest retireeren tot aan den rand van 'a. looGsen der H.A.L Een groot gevaar dreigde nu, omdat de vlammen reeds aan het dak van deze lood-! sen gingen lekken. Door de stralen lood recht de lucht in te richten vormde echter de brandweer als het ware een watergor dijn, waar de vlammen op afstuitten en dit voorkwam het overslaan van de brand naar de H.A.L. Appèl-nominaal om 5 uur Om 5 uur werkten aan de zijde van de Wilhelminakade de Havendienst III met 2, de Havendienst V met 4^ de motorspuit II met 4, de motorspuit IV met vier stralen. Motorspuit VIII werkte op den hoek van de Tweede Zwanengangstraat met 3 stra len, waarvan een via den machinalen lad der, die gelijk met de motorspuiten in wer king kwam. Aan de zijde van de Rijnhaven werkten de motorspuiten I en V al met 4 stralen, de Havendiensten II en VI met ieder twee stra len, terwijl nadat de Statendam een tiental Meters was verhaald aan de Wilhelmina kade nog plaats werd gemaakt voor de drij vende spuiten Havendienst IV en I, waar van de eerste met twee stralen water ging geven terwijl de I in reserve werd gehou den. In totaal werd dus alleen door het groote materiaal gewerkt met 31 stralen op de waterleiding. Op de brandkranen werd af wisselend met 10 tot 15 slangen water gege ven, zoodat het vuur gemiddeld met 40 stralen werd bestreden. Laatste krachtsinspanning van het vuur Tusschen vijf uur en half zes wist het vuur, ondanks de enorme watermassa's dis op het brandende pand werden uitgestort, een laatste ges'aagde doorbraak te forceeren „Borneo" brandde om 5 uur reeds geheel, maar nu ging ook „Celebes" er aan en het geheele veem stond over de volle breedte van 100 M. in brand, een vuurhaard met een werkzame capaciteit van 80.000 M3. Tegen den wind in breidde het vuur zich uit en alle krachten moesten ten slotte nog worden ingespannen om 't Leydsche Oranje Nassauveem tegen de verzengende hitte te beschermen. Om half zes zocht het vuur zich een uit weg naar de zijde van de Rijnhaven, van waar de wind het lang had teruggedreven, Brandweerlieden trachtten door de deuren open te hakken beter de stra'en in het ge bouw te ridhten, doch het bleek een gevaarlijk werk. Wanneer een zolder met donderend geraas ineenzakte spoten de vlammen als het ware naar buiten. Dan was het voor de pijpleidTs snel retireereD om ongelukken te voorkomen. De brand neemt af Omstreeks half zeven kon men ^cgg-n. dat het vuur zijn grootste kracht had gehad. Even bleef het nog twijfe'achtig of aan de zijde van het pakhuis Celebes het laatst aangetaste ook de beganegrond-verdie- ping, waarin veel vet lag opgeslagen, vlam zou vaten, doch door een uiterste kracht? inspanning van de brandweer en het vrij komen van materiaal aaai de andere zijde, kon men dat voorkomen. Om half zeven warén nog steeds 30 stra len in actie, want al waren de zolders inge stort, zoodat het vuur niet meer zoo hoog boven het dak oplaaide, de voorraden wa ren meegestort en brandden uit Toen men tegen half acht een ha've mi nuut het materiaal liep stoppen om een overzicht te krijgen sloegen de vlammen in eens weer zoo fel uit, dat men direct weer alle krachten moest inzetten. Toen wij omstreeks acht uur .voorloopig het terrein verlieten was nog steeds ^eel brandweermateriaal in actie, doch 't stond vast, dat het bij het uitbranden van de enorme voorraden zou blijven. Met de nablussching zal waarschijnlijk nog wel de geheele dag gemoeid zijn. De oorzaak Omtrent de oorzaak valt met zekerhe'd niets te zeggen. Eind van de vorige week hebben echter loodgieters de goten van het pakhuis „Java" verbreed en het feit, dat hier de brand is uitgebroken doet vermoeden, dat een vonk in de goederen is gevallen en is blijven smeulen in een baal kapok of wol. Doordat Zaterdagmiddag en Zondag In het veem niet werd gewerkt kan het vuur hebben liggen smeulen tot het p'otseling fel naar buiten uitsloeg De schade De schade aan het pand toegebracht is waarschijnlijk wel 100 pet. Ondanks de dikte dér twee-steensmuren en de solide constructie waren vanmorgen de gevels zoc» kromgetrokken dat ze wel omver zullen moeten worden gehaald. Het pand was /oor f 275.000 op beurspo- lis verzekerd. De goederen, alle toebehoorend aan der den, waren voor het grootste deel bij Lloyds verzekerd. Men schat de totale schade op rond een millioen gulder Praatdag van de C.B.T.B. Morgen te Rotterdam te houden Naar men ons mededeelt zal morgen 2 November as. een kringvergadering of z.g. „Praatdag" worden gehouden, uitgaande van de Ohr. B. en T. Bond Holl. Bra'b. De vergadering wordt gehouden in het Ver kooplokaal, Goudsche Singel, Rotterdam, aanvang des voorm. te 10.30 u u r. De vraagstukken van heden voor onze boeren en tuinders worden met elkaar besproken. Leden en geestverwanten zijn hartelijk welkom. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Te Rotterdam heeft vannacht een groote brand gewoed, die een millioen gul den schade heeft veroorzaakt. Tot burgemeester van Haarlem is be noemd J. E. baron de Vos van Steenwijk. De elfde partij van den schaakwedstrijd Euwe—Aljechin is remise geworden. Zaterdag is te Amsterdam een luchtbe schermingsoefening gehouden. Overleden is Ds. C. Hartwigsen, eme ritus-predikant der Ned. Herv. Kerk te Leiden. Het verkeer heeft ook in de afgeloopen dagen tal van slachtoffers geëischt. De herfstvergadering van de Chr. Korf- balbond. De Japanners hebben pogingen gedaan, bij Shanghai te Soetsjau-kreek over te steken. De laatste Chineezen teruggetrokken uit Tsjapei. De katholiek Pierlot zal trachten een Belgisch kabinet te vormen; De Man is dit niet gelukt. De Italiaansche gezant te Parijs voor onbepaalde tijd met verlof. In Fransch-Marokko is de toestand uiterst gespannen. ZUURVASTE VLOER e WANDTEGELS voor CHEMISCHE FABRIEKEN. N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN Tel. 3 en 69 zoeken voor hun kind»* ren, speciaal vor. die een tekort toonen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 rtla/a JI Pijp Tabak Taeonl» Leeuwarden PENSIOEN GEDEPUTEERDE Gea. Staten va/i Zuid-Holland stellen voor den heer H. van Booyen, oud-lid van Ge-dep. Staten, een pensioen van ƒ2100 te verleenen. 0E tevredenheid onzer lezers over het Kugper-Gedenknummer is groot Ook uit de recensies in andere bladen blijkt, dat dit nummer zeer de aandacht heeft getrokken, zoowel redactioneel als technisch. Ons is wel gebleken, dat verreweg het grootste deel der lezers dit nummer voorzichtig behandelt en trouw gaat bewaren. Dit laatste raden wij ock sterk aan. Herhaaldelijk zal men het later weer willen inzien, wanneer het gesprek loopt over de historie vanaf 1870, of wanneer het opkomend geslacht moet worden ingeleid in den strijd der vaderen voor de vrijmaking van het Christelijk volksdeel in Nederland. Wij, van onzen kant echter, meenen onzen plicht nog niet ten volle te hebben gedaan tegenover onze lezers. Daarom besloten wij aan dit Gedenknummer over eenige dagen nog een Supplement te moeten bijvoegen. In dit Supplement zal een GETROUW BEELD WORDEN GEGEVEN VAN WAT IN DEZE HERDENKINGSDAGEN PLAATS GREEP OF 28 EN 29 OCTOBER. Om deze reden hebben wij de verslagen in onze dagbladen wat bekort. Men krijgt straks alles bij elkaar. Het Supplement zal aansluiten bij het gedenknummer, ook in de nummering der bladzijden. Alles tesamen zal straks een prachtig geheel in het bezit onzer lezers zijn. En ook nu weer, wie zich abonneert op een onzer dagbladen, ontvangt, zoolang de voorraad strekt Gedenknummer en Supplement gratis toegezonden. De vijf samenwerkende Christelijke dagbladen De RotterdammerNieuwe Haagsche Crt.; Nieuwe Utrechtsche Crt.; Nieuwe Leidsche Crt. en Dordtsch Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1