De verbeten strijd rond Sjanghai0NDERHANDELINGEN Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. Eischt Ned. Fabrikaat KNOOP 1936 ASBEST I RUBBER DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 CHINEESCHE DEBACLE De titanenstrijd rond de wereldhaven Shanghai, die zoolang de wereld in adem beklemmende spanning heeft gehouden, nadert zijn einde, en dit is niet van tragiek ontbloot. De Chineesche troepen, die uit vorige binnen- en buitenlandsche oorlogen een merkwaardige reputatie hadden ver kregen, namelijk van meer te vluchten, dan te vechten, hadden tijdens den duur van het huidige conflict met Japan een nieuwen geest in zich weten te ontwikkelen. Er was een sterke onderlinge samenhang gekomen, gepaard aan overleg en dapperheid; men schrikte niet langer voor verwondingen en dood terug; men vocht niet langer met „gouden kogels", d.w.z. door middel van omkooping, doch men zette zichzelf, zonder restrictie, op het spel. Alleen zóó valt het te verklaren dat de soldaten van de Chinee sche republiek zóó lang en met zulk een succes op het strijdtooneel rond Shanghai hebben kunnen weerstand bieden aan de herhaalde aanvalsgolven der Japansche militairen, die beter geschoold en technisch oneindig veel sterker waren uitgerust Het heeft, tijdens de gevechten van de laatste paar weken de aandacht getrokken, dat ook de Chineesche luchtmacht telkens opnieuw ten tooneele verscheen en daarbij opereerde op een manier, die bij rie bui tenlandsche waarnemers bewondering af dwong. Men bracht zich daarbij onwillekeu rig in gedachten dat volgens verschillende Japansche legercommuniqués practisch rnet de geheele Chineesche luchtvloot zou zijn afgerekend. Onwillekeurig deed zich de vraag voor, of men hier louter te doen had met een door de feiten weerlegde Japansche grootspraak, óf dat wellicht China inuis- schen van elders reserves had weten tc komen, niet slechts van iuchtmateriaal, doch eveneens van bemanningen, die beter dan hun voorgangers met bommen en ma chinegeweren wisten om te gaan. Gemom peld wordt, dat Tsjang Kai Sjek deze ver sterkingen uit het Russische achterland zou hebben bekomen, doch het is kenmer kend voor den toestand, dat zelfs de Japan sche pers, die eerst in groote opmaak o\er Russische wapentransporten verslagen bracht, daarover geleidelijk geheel en al gaan zwijgen. Het is niet onmogelijk, dat zulk een zwijgen van hoogerhand opgelegd is, met de bedoeling, de Sovjets voorloopig althans nog te ontzien, omdat men in het huidig stadium der Chineesche krijgsbedrij ven zich in Tokio nog al te zeer de handen gebonden wist, om nog oen tweeden, wel licht en meer geduchten tegenstander aan den eersten toegevoegd te krijgen. Met de Chineesche weerstand bij Shanghai loopt het intusschen thans op een eind. Japansche berichten spreken onverholen bewondering uit voor de zelfvergeten dap perheid. waarmee de lieden van het Hemel- sche Rijk weten te strijden en te sterven. Geen enkel soldaat zou tot op heden zich overgegeven hebben. Ooggetuigen verklaren dat zij daartoe ook geen kans hebben ont vangen; de Japanners zouden geen genade meer kennen en de enkele weerloozen, die met de handen omhoog het wagen hun tegemoet te gaan, zouden zeer snel met be hulp van machinegeweren zijn „neergelegd". Tsjapei, waarom zoo lang en met zulk een verbittering gekampt is, moet momenteel één ontzaglijke vuurzee zijn, een gebied van 12 vierkante mijlen, dat niets anders te zien geeft dan woelende vlammen en zware rondwentelende rookwolken. Op het Noor derstation, ander punt dat lang do aan dacht gespannen hield, waait thans de witte vlag met de ronde, roode Japansche zon. Landwaarts in hebben de Japansche soldaten tusschen de terugtrekkende Chi- neezen een soort van wig weten te drijven. Zij konden zich daarbij meester maken van een deel van den spoorweg naar Nanking, an een modern verharden weg, zoodat ook wat de verbindingen met de Chinee sche hoofdstad betreft, de Chineesche kan sen uiterst hachelijk zijn geworden. De Chineezen hebben meer landinwaarts nog een belangrijke verdedigingsstelling, die wel de Chineesche Hindenburglinie wordt genoemd. Verwacht wordt, dat zij zich daar opnieuw zullen vastzetten, om voor de zooveelste maal den vijand het hoofd te bieden. Het lijkt ons niet onmoge lijk, dat deze volgende linie een teleurstel ling voor Tsjang Kai Sjek zal moeten blij ken. Zijn troepen hebben bij Shanghai meer gepresteerd dan men van welk leger ook met rede zou mogen veronderstellen. Daar op moet vroeg of laat een psychische inzin king volgen; de gewaarwording, dat toch al le offers tevergeefsch- zijn. Het zou ons wei nig verbazen zoo op dit front, gelijk in het noorden, de strijd der massale troepenbewe gingen zich geleidelijk in dien der guerilla ging oplossen. Intusschen is de bespreking der negen mogendheden uitgesteld tot 3 November. Baat zal Nanking daarvan wel niet meer kunnen hopen. t DE NEGEN-MOGENDHEDEN CONFERENTIE Japan doet niet mee Japan heeft thans te verstaan gegeven, dat het niet zal deelnemen aan de inter nationale conferentie, welke op 3 Nov. a.s. te Brussel bijeen zal komen, om de Chineesche problemen te bespreken. In de verklaring, waarin de Japansche regeering haar weigering motiveert, wordt opnieuw betoogd, dat het Japansche optre den tegenover China slechts een maatregel van wettige zelfverdediging. De Japansche verklaring vestigt er verder de aandacht op, dat „het optreden van Chi na in belangrijke mate werd gesteund door de actie van den Volkenbond tijdens het incident van Mandsjoerije. Toen nam deze instelling een resolutie aan, waarbij geen rekening werd gehouden met de werkelijk heid in het Verre Oosten en ook thans neemt de bond een dergelijke houding aan. Zonder in te gaan op de werkelijke oor zaken, oordeelde de bond op grond van on juiste mededeelingen, dat hel bombardeeren van de militaire werken in de krachtig ver versterkte steden van Nanking en Kanton een aanval was op open steden". De Japansche regeering verklaart ten slot te, dat „Japan van de bijeenkomst van de negen-moeendheden geen heil kan venvach ten, aangezien deze conferentie wordt bijge woond door mogendheden, die geen onimid dellijk belang hebben in het Verre Oosten". „De moeilijkheden tusschen China en Japan kunnen alleen door directe onderhan delingen tusschen beide landen uit den weg geruimd worden". Te Washington verklaart men, dat het thans uiterst moeilijk, zoo niet on mogelijk zal zijn, dat het door president Roosevelt gestelde doel der conferen tie, n.l. bemiddeling tusschen Japan en China, te bereiken. Belgische leger-manoeuvres Het Belgische leger houdt momenteel ma noeuvres in de omgeving van Namen. De leiding berust bij den chef van den genera- len staf, luitenant-generaal Van denBer- gen, en het thema dat eraan ten grondslag ligt, is het volgende: Verondersteld wordt, dat het land der blauwen in het zuiden begrensd wordt door de Sambre, van Charleroi tot Tamine6, en vervolgens door de lijn Metteu—Dinant CineyMaffe. Aan de andere zijde van deze grens ligt een neutrale staat tusschen de Sambre en de Maas en het land der witten ten Oosten van de Maas. De troepen der witten, waarvan de sterkte op drie legercorpsen geschat wordt, hebben de grens van den neutralen staat tusschen Dinant en Maffe overschreden. Om vier uur in den middag zijn deze strijdkrachten door de blauwe troepen geblokkeerd aan het front YvoirSponïin, HavelangeModave. De blauwe troepen staan onder bevel van luitenant-generaal de Neve en Roden, com mandant der verdedigingstroepen van Luxemburg en Namen. Zij bestaan uit in fanterieten, wielrijders, vestingtroepen, ge nietroepen, luchtvaarttroepen en artilleris- De witten worden aangevoerd door luite nant-generaal de Krahe. Hierbij zijn inge deeld infanteristen, gemotoriseerde troepen, jagers, bereden artillerie, genietroepen eD luchtvaarttroepen. De scheidsrechter ls luitenant-generaal P i r e. De manoeuvres zullen worden bijge woond door den koning, die vergezeld zal zijn van den minister van defeneie luite nant-generaal Denis. De reizen van het echtpaar Windsor Aan een përsmaaltijd te Parije heeft de hertog van Windsor verklaard, dat hij zijn huidige reizen onderneemt als particu lier, en zonder politieke bedoelingen. De hertog zeide verder: „Mijn vrouw en ik zullen ons niet tevreden stellen met een le dig leven. Wij hopen, dat de ervaringen, die wij op onze reizen opdoen, ons als particu lieren in staat zullen stellen, mede te wer ken aan de oplossing van eenige belangrijke problemen, die in de wereld bestaan". Het echtpaar Windsor hoopt op 6 No vember naar New-York te vertrekken. THEODOR WOLFF NIET LANGER DUITSCHER De vroegere hoofdredacteur van het „Ber liner Tageblatt" Theodor Wolff, is bij be schikking van den rijksminister van bin- nenlandsche zaken van de Duitsche natio naliteit vervallen verklaard Zijn vermo gen is in beslag genomen. Wolff, die thans in het buitenland vertoeft, was be kend door zijn artikelen over de buiten landsche politiek. Hij is 69 jaar oud. Nog zes-en-zestig andere personen zijn van de Duitsche nationaliteit vervallen verklaard. De J apansch-Chineesche oorlog De Spaansche burgeroorlog De moordlust kent geen grenzen meer Tsjapei is één ontzaglijke IN gezelschap van Japansche officie- ren hoeft een verslaggever van de „United Press" een bezoek gebracht aan de buitenwijken van Kiangwan, waar de Japanners nog niet zijn bin nengerukt, daar het' zoeken naar mij nen nog niet voltooid is. Geen huis stond er, of het was door granaten gehavend, alle bruggen zijn vernield en de straten tot puinhoopen geschoten, waarin de groote gaten ga pen door de grondmijnen geslagen. Nu de Japansche linkervleugel de internationale nederzetting zoo dicht is genaderd, heeft de Britsche consul- generaal allen, die in het Westelijk deel der concessie wonen, aangeraden de eerste dagen binnenshuis te blijven, met het oog op verdwaalde kogels. Ook heeft men voorzorgen genomen, om deze wijk onmiddellijk te ontrui men. Terwijl de Chineesche vluchtelingen in dichte drommen op de Brennan-straav wa ren samengepakt beschoten de Japanners de Sungsing-fabriek, die een halve mijl weste lijk daarvan gelegen is. Onmiddellijk ont stond een groote paniek. De vluchtelingen trachtten zich in veiligheid te brengen in en achter de naastbij gelegen verschansingen en onderkomens, zoodat de politie was ge dwongen, met geweld een betrekkelijke orde te handhaven. Vrouwen en kinderen werden in het gedrang onder den voet gcloopen. Na den terugtocht der Chineesche troe pen naderden de Japanners Kan Siang vot op vijf honderd meter en bezetten het ten Zuid-Oosten daarvan gelegen Kiang Kiau, ten zuiden van den spoorweg Shanghai Nanking. In den laten namiddag rukten de Japan- nere op tot de Soetsjau-kreek. De Chineezen betrokken verdedigingsstellingenn ten Zui den van deze kreek. Bij de bezetting van Tsjapei kwam het tot bloedige gevechten van man tegen man. In Tsjapei bevinden zich momenteel nog tal rijke mitrailleursnesten, welke nog moeten i'orden opgeruimd. Daar deze iniirailleursnesten zich veelal op hooge, gunstig gelegen punten bevinden, van waaruit de Chineezen hun tegenstan ders gevoelige verliezen toebrengen, hebben de Japanners de grootste moeite, hun ver keringen tot linie§ te consolideeren. Volgens de opgave der Japanners loopt hei- front thans 500 meter Oostelijk van Nan Siang in Zuidelijke richting naar Kiang Kiau en vandaar naar den Noordelijken oever van de Soetsjaukreek en verder naar de Wangpoe. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft, naar Havas meldt, me degedeeld, dat de terugvocht der troepen uit Kiangwan en Tsjapei in volmaakte orde en met weinig verliezen is volvoerd. Een bataljon van de 28e divisie heeft ge- 'ëigerd, terug te trekken en blijft tegen stand bicden in den sector ven Zuid-Westen van het Noorderstation. Ontzettende tooneclen Toen de Japanners den weg naar Shan ghai trachtten schoon te vegen, speelden zich ontzettende tooneelen af. In koelen bloede staken de Japansche stoottroepen met de bajonet de soldaten der Chineesche achterhoede neer, die waren achtergebleven om vol heldenmoed den terugtocht der hoofdmacht ïe dekken. Vreeselijk ook waren de verliezen der Ja panners. Als een stoomwals rolde het Japan sche leger aan, doch van Chineesche zijde brak een helsch mitrailleurvuur los, waar door de Japanners bij honderden tegelijk vie len. Midden tusschen de oprukkende troepen ontploften bovendien voortdurend de Chinee sche grondmijnen. tientallen slachtoffers in de lucht slingerend. De brand in Tsjapei heeft, naar het D.N.B. nog meldt, intusschen een lengte van vier kilometer en een breedte van drie kilometer bereikt. Dit stadsdeel, eens de woonplaats van een half millioen menschen, en een groot industx-ic-centrum, is volkomen vernie tigd. De Japansche troepen, die naar de Soetsjau kreek zijn opgerukt, hebben daar, naar Ha vas meldt, verscheidene mitrailleurs opge steld, waarmede zij de spoorbrug bestrijken, waarover de vluchtelingen uit Tsjapei naar het Zuiden trekken. Zij schoten verschei dene malen op de menigte, waaronder tal van slachtoffers vielen. Volgens de waarnemingen van neutrale ooggetuigen, was deze menigte voor hetmee- rendeel samengesteld uit vrouwen en kinde ren. Er bevond zich geen enkele Chineesche soldaat onder, daar de Chineesche militaire autoriteiten eerst de evacuatie der vrouwen en kinderen hebben willen verzekeren. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „VITALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES! Amerika vult zijn oorlogs vloot aan De Vereenigde Staten hebben hun „Navy Day", hun Marine-dag gevierd, waarvan de groote gebeurtenis ditmaal was, dat van het 35.000 ton metende slagschip „North Caroli na" op de marinewerf te Brooklyn de kiel is gelegd. Binnenkort zal ook met denhouw van het zusterschip de „Washington" een aanvang worden gemaakt op de marine werf te Philadelphia. Naar aanleiding van dezen dag heeft pre sident Roosevelt in een brief aan den minis ter van marine, S w a n s o n, den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, dat Amerika een vloot bézit, die sterk genoeg is, om een rechtvaardigen vrede te handhaven. „Wij leven in vrede met alle landen der wereld en wij zijn daar dankbaar voor", al dus de president. „Wij hebben geen plannen een haven te veroveren of een imperium te stichten. Met alle eervolle middelen willen wij den oorlog vermijden. Onze oprechte wensch is in goede nabuurschap te leven, volgens het devies „leven en laten leven". Ik meen dat het volkomen vereenigbaar is met onze voortdurende bereidheid, tot be perking der bewapening, dat wij onze verde diging ter zee op een peil houden, dat vol doende is om onze democratische idealen te bewaren en een eerlijken vrede te handha ven". Anti-Joodsche actie in Danzig Zes personen, die Zaterdag te Danzig heb ben deelgenomen aan de relletjes, waarbij Joodsche winkels werden vernield, zijn we gens diefstal en beschadiging van eigen dommen veroordeeld tot straffen varieeren- de van een week tot zes maanden gevange nis. Na speciale dagen te hebben vastgesteld, waarop het den Joden geoorloofd zal zijn, van de Danzigsche gemeente-bladen gebruik te maken, heeft de nationaal-socialistische partij thans een oproep gericht tot den bond van restaurateurs, opdat dezen den Joden toegang weigeren tot hun etablissementen. In een der restaurants is reeds een plak kaat op de deur aangeplakt met de mede- deeling „verboden toegang voor Joden". ANTI SEMITISME IN POLEN Antisemietische Incidenten hebben zich voorgedaan aan de polytechnische school te Lwow, waar vijf Joodsche studenten gewond zijn en te Wilna, waar de ruiten van ver scheidene Joodsche winkels werden ver nield. In de streek van Koejawy wordt een „Jo- denlooze week" gehouden; de nationalis ten zijn voornemens, voor alle winkels van Joodsche eigenaars de wacht te betrekken. De advocatenvereeniging te Lodz heeft in haar statuten de „Ariërparagraaf" ingevoerd. BETIMMERINGEN MEUBELEN WAGENINGEN TELEFOON 2613 Hij wilde de staatsschuld verminderen Australiër schonk een stuiver! De Australische Minister-pres., Lyons, heeft dezer dagen een brief ontvangen, wel ke een postzegel van een penny bevatte. De afzender, die „Een Australische patriot" onderteekende, verklaarde, naar de „United Pi-ess" meldt, in een begeleidend schrijven, dat hij had gelezen, dat de staatsschuld van Australië 1.252.911.646 pond sterling en één penny bedroeg en dat hij daarom zoo vrij was, die penny aan den minister-president te zenden, om de schuld van zijn vaderland „af te ronden". De minister-president zond den milden ge-' ver een schrijven, waarin hij hem zijn dank betuigde en deed den postzegel aan de schat kist toekomen. En nu zette de bureaucratische machine rie zich in bewging. Allereerst bleek, dat de Austi-alische staatsschuld door de daad van den „patriot" geenszins was „afgerond", doch daarentegen met twee pennies was ver meerderd: één penny voor de frankeering van het schrijven van dankbetuiging en een tweede penny voor een telefoongesprek van den minister-president met het ministerie van financiën, waarin de premier uiteen zette, waartoe de ten geschenke ontvangen penny dienen moest. Uit de onderhandelin gen tusschen de beide ministeries, welke hierop volgden, bleek tenslotte, dat op eerste plaats de Australische schulddelgings administratie niet soepel genoeg was, om met een enkele penny met succes te mani- puleeren en vervolgens, dat een penny niet vot „afronding" van de staatsschuld dienen kan, daar de indertijd gepubliceerde cijfers intusschen door de dagelijks oploopende ten gewijzigd waren. De betrokken penny werd derhalve weer teruggezonden aan de porto-kas van het bu reau van den minister-president, hetgeen feitelijk beschouwd dient te worden als „ille gaal gebruik van een openbaar fonds". Onlusten in Marokko Drie betoogers gedood Vermoedelijk als een gevolg van de poli tieke onrust, welke elders, in Palestina, Syrië en Egypte de Arabische wereld heeft bevangen, hebben zich ook in Fransch- Marokko onlusten voorgedaan. Een hevige botsing vond plaats nabij de moskee van Port Lyautey, waar ongeveer honderd Marokkanen, die uit de moskee kwamen, de politie te lijf gingen. De politie, die in dezen aanval aanvanke lijk niets anders zag, dan een sympathie-be tooging voor enkele dezer dagen gearresteer de Marokkaansche leiders, bepaalde zich aanvankelijk tot pogingen om de menigte te verspreiden. Maar de menigte riposteerde met een ha gel van steenen. Er volgde een woest hand gemeen, waarbij verscheiden agenten door messteken werden gewond. Gendarmes haalden daarop hun revolvers voor den dag en vuurden op de menigte met het gevolg, dat drie Marokkanen werden gedood. Kort daarop rukter troepen aan ter verstex-king van de politie. De voornaamste punten der stad werden bezet; de orde was toen spoedig hersteld. Toen de rust voorloopig was weergekeerd bleek dat drie Marokkaansche betoogers door politiekogels waren gedood. De regeering te Parijs heeft den Franschen autoriteiten in Marokko bevel doen toeko men, met onverbiddelijke strengheid tegen de oproerlingen op te treden en iedere po ging te smoren, die er op gericht is, den sultan af te zetten en het gezag der Fran- sche protectoraatoverheid aan te tasten. ER IS EEN POSTVLIEGTUIG ZOEK Men maakt zich te Casablanca ongerust over het uitblijven van hpt postvliegtuig „Anteres". dat 's avonds uit DaUar was ge start met Amerikaansche post aan boord, doch den volgenden morgen te Casablanca noe niet was aangekomen. Een vliegtuig is opgestegen om de route af te zoeken. IN REPUBLIKEINSCH SPANJE De verhouding Valencia- Barcelona X/OLGENS de „United Pr." zouden v er ernstige meeningsverschillen zijn gerezen tusschen Companys en de Catalaansche regeering eenerzijds en de Valencia-regeering anderzijds, o.a. over de condities waarop de centrale regeering binnenkort van Valencia naar Barce'ona zou verhuizen. Gedurende de reis van Companys naar Valencia en Madrid heeft hij er op aange drongen, dat de vei-plaatsing der ï-egeeruig niet zou mogen beteekenen, dat eon inbreuk 'orden gemaakt op de Catalaansche administratieve autonomie, daar in dat ge val de Catalaansche regeering zich tegen elke inbreuk op haar automatisch statuut zou verzetten. Companys onderstreepte, dat dc Catalaan sche industrie en landbouwproductie ten gevolge van den oorlog 40 pet. achteruit zijn gegaan', maar dat Catalonië aan den ande kant meer dan een millioen v'-uch'clin- gen uit Noord Spanje en Madrid herbergt en dat zij niet nog meer zal kunnen bijdra gen om den oorlog voort te zetten. De Valencia-regeering zou daarop hebben geantwooi'd, dat zij de controle over de pu blieke orde in haar handen wenscht en daarmede speciaal het ontwapenen van de C.N.T. en de F.A.I. (Confederacion Nacio- nal de Trabajo, links socialisten) en (Fede- racion Anarrfuica Iberica, de anarchistische partij) op het oog heeft en dat zij bovendien de controle over de publieke vervoermidde- den en de oor'ogsindustrie voor zich wenscht te verzekeren. Daarvoor bood zij Companys in ruil het volgende aan: 1. Companys zou in het kabinet worden opgenomen als vice-president onder Negrin. 2. Valencia zou geld en menschen leveren om den oorlog voort te zetten. 3. Valencia zou beloven de integriteit van de Catalaansche administratie te eerbiedi gen. 4. Valencia zou beloven de F.A.I. en C.N.T. te vernietigen. A's een voorloopige maat regel heeft Valencia 3000 politieagenten en 2000 carabinieri naar Barcelona gezonden, maar de overplaatsing der regeering zou slechts plaats vinden, indien de controle extremistische elementen een feit .zou zijn en Companys' toestemming daar voor zou zijn verkregen. Engelsch schip beschoten De „Evening Standard" publiceert een be richt van Lloyds, volgens hetwelk 'n Britsch stoomschip door een treiler der Spaansche nationalisten is beschoten. Het radio-station „Lands End" deelt me de, van 't Fi-ansche tankschip „Schéhéraza- de" het volgende bericht te hebbep opge vangen, geadresseerd aan alle Britsche oorlogsschepen: „Van het Britsche s.s. „Stan- ray": een treiler der Spaansche nationalis ten heeft schoten op ons ge'ost en ons op ■"4 mijl afstand van Aviles aangehouden". Aviles is een kleine haven nabij Gijon. De „Stanray" is een schip van 880 ton, thuis behoorende te Londen. De onbekende vliegtuigen Het onderzoek naar de nationaliteit der vliegtuigen, die in de Middellandsohe Zee een Fransch vrachtschip en een Fransch marinevaartuig hebben aangevallen, heeft nog geen nauwkeurige resultaten opgele verd. Derhalve heeft de Fransche reg-eering zoowel bij de regeering te Valencia a's bij de autoriteiten te Salamanca krachtig tegen de aanslagen geprotesteerd en waarborgen voor de veiligheid van schepen en vliegtui gen der Air France geëischt Foto's der vliegtuigmodellen zijn naar Va lencia en Burgos gezonden, om vergissingen voortaan te voorkomen. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve „PROTOCOLLEN VAN DE WIJZEN VAN SION" Proces over de echtheid hervat A^ISTEREN is te Bern opnieuw de al of niet echtheid aan de orde ge steld van de zoogenaamde „Protocollen van de wijzen van Sion", ditmaal bij be handeling in hooger beroep. In eerste Instantie werd in Mei 1935 vonnis ge wezen. Het proces vindt zijn ontstaan in het feit, dat leden van den ..Bund national- sozia'istischer Eidgenossen" en van het „nationale front" de in Duitschland ge drukte „protocollen van de wijzen van Sion" in de uitgave van Theodor Fritsch ook van de hand van Alfred Rosen berg bestaat een editie onder het pu bliek verspreid had-den. De Zwitsersche Israëlitische gemeen te diende, evenals de „Israëlitische Kul- tusgemeinde Bern" hiertegen een aan klacht in, met het gevolg, dat de, voor naamste beklaagden bestraft werden met boeten wegens het overtreden van de Bernsohe wet op vuilschrijverij. De rechter had het, alvorens een vonnis te vellen, noodzakelijk geacht, grondig op heldering te brengen in de vraag of de z.g. „protocollen van de wijzen van Sion", ge rekend moeten worden tot de vuilschrijverij en of zij vervalscht of echt zijn. Hij constateerde, dat „de protocollen van de wijzen van Sion" een vervalsch'ing. een p'agiaat en belachelijke onzin zijn". Tot de ze overtuiging kwam de rechter na bestu deering van al het beschiknare materiaal, op grond van getuigenverklaringen en van de rapporten van deskundigen. Als getuigen, welker verklaringen besll' sonde aanwijzingen voor de valschheid der protocollen opleverden, traden o.m. op Drot Dr. Chaim Weizmann, voorzitter van de Zionistische wereldorganisatie te Londen, verder de bekende Russische historicus Prof. Paul M i I j o e k o f f de vroegere Russisch* minister van Buitenlandsche Zaken, die se dert het begin van de sovjet-heerschappij in Parijs in ballingschap leeft, de opperrab bijn van Stockholm, Prof. Dr. Markus Ehrenpreis. Laatstgenoemde bewees, dat de bewering, volgens welke de protocollen opgeste'd ren op het eerste Zinnistencongres >n Ba7el In 1897 waar hij zelf aanwezig was ge weest en een he'angrijke rol had respeeld onzin en een onmogelijkheid was. Als deskundigen fungeerden Prof. Dr. A. GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden AMSTERDAM N.V. Wielrijders vor0"-*" ZWEEFZADEL Ttef niet duu/i. Vraagt Sw rijwielhandelaar' het is G RON E FA - NEON De hyper moderne, goedkoope - Neon van een Super Kwaliteit Vrijblijvende inlichtingen en adviezen bij: GRONEFA N.V. - NEON Torenstraat 27. Munnekeholm 20. Telefoon 5467 en 5770 - GRONINGEN „PELGRIM-FORNUIZEN Voordeelig stoken Prima koken I! N.V. Fabriek Handelsmaatschappij „PELGRIM" - GAANDEREN (Gem. Doetinchem) VKDERIIHDEMENVELDHUIS 1STERDAM- ROTTERDAM oronikgeh VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N,V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- «n Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel J. Koster Hzn. - Scheepswerf „Gldeon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER umgarten van de juridische faculteit te Bazel voor de aanklagers en eerste lui-» tenant b. d. U. Fleischhauer, uit Er furt voor de beklaagden. Als gereehte'ijke deskundige was aangewezen de schrijver C A. Lo o s l i te Bern. Baumgarten en Loosli constateerden, dat de protocollen een vervalsching waren en de rechter verwierp volledig de conclusies van Fleischhauer. Intusschen zijn een reeks geheime docu menten te voorschijn gekomen uit materiaal, dat in Bern in een spionnage-aangelegen- heid door de justitie in bes'ag is genomen.- Hieruit blijkt, dat de onkosten der beklaag den door Duitschland betaald zijn. Tevens komen in deze documenten de namen voor an bekende nat.-soc. functionarissen. De toestand in Palestina In het Balfour-bosch. dat uit een half mil lioen pijnboomen bestaat, groeiende op de heuvels van Nazareth, woedt een geweldige brand, die de gehccle aanplant ernstig be dreigt. Het vermoeden bestaat, dat kwaad willigen dit onheil hebben gesticht. Het vuur wordt aangewakkerd door een krachtigen wind; men heeft hei' nog niet kunnen be dwingen. ITALIË'S MARINE-AANWAS De „Star" maakt melding van een gei rucht, volgens hetweik de Italiaanscho marine autoriteiten voor de eerstvolgende zes of zeven maanden een surprise „in petto" hebben. In genoemde periode zouden 1.1. in Italië zes kruisers van stapel loopen, o.a. vier van het Washington type, dus van 10.000 tons en uiet acht duims geschut gewapend. DE VERDWENEN GENERAAL MILLER De Fransche politie heeft een huiszoeking verricht te Ozair-la-Ferrière. in een villa, die aan generaal S k o b 1 i n e zou behooren. Deze generaal wordt gelijk mon weet ver» dacht van betrokken te zijn bij de ontvoe» ring van zijn collega Miller. In het huis werden verscheiden documen ten in beslag genomen Kort Nieuws Een electrische trein is tusschen Kana- gawa en Yokohama op een Japanschp men- schenmenigte ingereden, die zich op deit spoorweg had begeven, om een vertrekken- den troepentrein toe te juichen Twee en twintig personen werden op slag gedood, terwijl tientallen anderen ernstige verwondingen opliepen. Gistermiddag zijn boven het Berlijni sche vliegveld Tempelhof twee vliegtuigen, tegen elkaar gebotst cn omlaag gestort. Het ongeluk geschiedde, terwijl een toestel van den meteorologischen dienst en een sport, vliegtuig zich gereed maakten te landena Men vermoedt, dat de bestuurders door dd zon verblind werden. Een der piloten is omt het leven gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2